PDA

View Full Version : Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου - Βραζιλία 2014


Pages : 1 2 3 4 5 6 [7]

lamar
14-07-2014, 09:11
Ρε ΝΑΤΣΙΟΝΑΛΜΑΝΣΑΦΤ λεμε!!!!!

kseplenhs
14-07-2014, 09:55
ιγκουαιν,παλάσιος για κρέμασμα στο σύνταγμα(του μπουένος άιρες).Γενικά και οι 2 μου είχαν καθίσει πολύ άσχημα απο την αρχή του μουντιαλ.Εκεί που όργωνε ο μπατιστούτα,φύτρωσε το ιιγκουαιν και εκεί που ήμασταν τίγκα στους μαλλιάδες,έσκασε ο καραφλοκοτσιδακιας.Δλδ πόσα να αντέξει ο ήδη βιασμένος ψυχισμός των αργεντινόφιλων....?!

Του μέσι το τετ α τετ δεν ήταν τόσο για μπινελίκια.Μια χαρά τον πλάσαρε και απλά πήρε μια παραπάνω στροφή στα φάλτσα η καριόλα.

Γενικά πάντως φάγανε και γαμώ τους αιφνιδιασμούς χτες οι γερμανοί.Πάντα στις κόντρες κέρδιζαν οι αργεντινοί,πάντα έβγαιναν πρώτοι στη μπάλα(με απειλητικές διαθέσεις κιόλας) και γενικά ήταν ένα κλασσικό ματς που πήγαινε πολύ στη δύναμη και αρκούσε ένα γκολ να το κρίνει.Ε λοιπόν εκεί που οι αργεντινοί κέρδισαν στον τομέα της δύναμης με αξιοσημείωτη παλικαριά(να βλέπεις τα κοντοπούτανα να βάζουν πλάτη τους δίμετρους και να μην πέφτουν ήταν απύθμενη γκαύλα),αρκούσε ένας γαμημένος κανίγια να το καρφώσει και να μιλάμε σήμερα για έπος ηρώων.

Έ πάνετε και γαμηθείτε...

υ.γ:Και κάτι τελευταίο.Επιβεβαιώστε μου πως ο λαβετζι τραυματίστηκε.Γιατί αν δεν τραυματίστηκε και βγήκε αλλαγή,τότε πρέπει να επιβληθεί η θανατική ποινή σαν έσχατη τιμωρία στο ποδόσφαιρο και να εφαρμοστεί αρχικά στον προπονητή της αργεντινής που έκανε τέτοιο έγκλημα.

linas7
14-07-2014, 10:16
Θέλω μέρες να γράψω για πράγματα που γράφονται εδω μέσα και "σπάνε ταβάνια" αλλα δεν πρόλαβα οπότε δεν κάνω τον μετα χριστών προφήτη και θα βάλω μονο μια φωτογραφία

http://www.suedtirol-tirol.com/media/4-sterne-suedtirol,46489392.jpg


NATIONALMANSCHAFT

Razorblade Fish
14-07-2014, 10:16
Η μία ομάδα έβαλε αλλαγή τον Γκέτσε που βάζει ΓΚΟΛΑΡΑ τεράστιας κλάσης και η άλλη έβαλε αλλαγή το καρναβάλι με τον κότσο που έχασε τα άχαστα σε ημιτελικό κι τελικό Μουντιάλ. Αγκουέρο και με τον Ανατολάκη να έβγαινε 1 με 1 δεν θα τον πέρναγε, αστείος πραγματικά. Ο Μέσι είναι προικισμένος με απίστευτο ταλέντο αλλά από ηγεσία απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι είναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ. Επίσης γελάει ο κόσμος με τη χρυσή μπάλα, θα τον σιχαθούμε και εμείς οι Μπαρτσελονικοί.Συγχαρητήρια στη Γερμανία, το άξιζε. Μίλερ αντιπαθέστατος αλλά πάρα πολύ χρήσιμος παίχτης. Λαμ πάει σε πολύ ψηλά επίπεδα πλέον, ιστορικά για τη θέση του, νομίζω...

Dimaras7
14-07-2014, 12:12
Ο Ιγκουαϊν χτες ξεφτιλίστηκε. Δεν ήταν μόνο η χαμένη ευκαιρία. Και στο γκολ οφ σάιντ που έβαλε η κίνησή του ήταν για τα πανηγύρια. Καμία αίσθηση του χώρου και της τοποθέτησης της αντίπαλης άμυνας. Ένας κανονικός επιθετικός εκεί με τόσο ανοιχτή άμυνα θα φρόντιζε να κρατηθεί και να μη βγει οφ σάιντ. Απορώ πώς αυτός ο παίχτης έπαιζε στη Ρεάλ Μαδρίτης. Α, ρε αληταράδες μάνατζερ και δημοσιογράφοι πόσα σαπάκια έχετε παρουσιάσει για παιχταράδες. Όσο για τον Παλάσιο, ποιος Παλάσιο;

trust in who we are
14-07-2014, 13:41
Παντως γενικα η αργεντινη ηταν καλα στημενη και συμπαγης ομαδα. Και ας ειχε αφησει εξω παιχτες οπως ο τεβες και ο παστορε.

hellalogh
14-07-2014, 15:06
Ο Παπασταθόπουλος έγραψε στο φμπουκ συγχαρητήρια για την Εθνική Γερμανίας και τους συμπαίκτες του στην Ντόρτμουντ. Το έγραψε όμως στα ελληνικά και διάφοροι συμπολίτες μας, λαμπρά πολιτιστικά κειμήλια, ανέλαβαν δράση
https://www.facebook.com/SokratisPapastathopoulos/posts/683844241695356
έχω πεθάνει στο γέλιο εδώ και μισή ώρα, είναι όλοι τέλειοι

*GrimReaper*
14-07-2014, 16:15
http://s4.postimg.org/kg3v6phm5/10462848_478913592242743_2723233661808129161_n.jpg

krataios75
14-07-2014, 16:26
αν στην Ελλαδα φορολογουνταν η βλακεια θα ημασταν η πλουσιοτερη χωρα στον κοσμο

lamar
14-07-2014, 16:43
Μ αρεσε πολυ ο Μπιλιας απ την Αργεντινα...

JoeThrylos
14-07-2014, 17:37
http://s4.postimg.org/kg3v6phm5/10462848_478913592242743_2723233661808129161_n.jpg

Το καλυτερο ειναι το like της Αγλαιας! Αχαχαχαχαχα

ΗΛΙΑΣ
14-07-2014, 17:40
Μ αρεσε πολυ ο Μπιλιας απ την Αργεντινα...

εμενα μου θυμισε Κατσουρανη. Παραλιγο να τον ξεπερασει χθες και να σαπασει το ρεκορ που ειχε ο Κατσουρανης με Κολομβια που τα 3/4 των πασων του ηταν στον Μανωλα και στον Παπασταθοπουλο

egge
14-07-2014, 17:42
Εχω στερητικο ηδη....

damon7
14-07-2014, 19:04
Ρε τον φλωράκο Gotze!Ο Justin Bieber,o πιο φλώρος ποδοσφαιριστής όλων των εποχών,παίζει καλή μπάλα και εκτός γηπέδου...

http://i862.photobucket.com/albums/ab182/lepanto7/mario_zps5dcfc692.jpg (http://s862.photobucket.com/user/lepanto7/media/mario_zps5dcfc692.jpg.html)

Master of disaster
14-07-2014, 19:21
http://www.gazzetta.gr/football/article/633389/miler-vale-hryso-papoytsi-ston-ko-soy

Βλέπεις το thumbnail στο βίντεο και ο Σβαινστάιγκερ φαίνεται μια χαρά σε σύγκριση με τον αλογομούρη.#ψόφα

Joshua_Grant
14-07-2014, 19:39
IoLIU2NI66w

Dude
14-07-2014, 19:55
http://i862.photobucket.com/albums/ab182/lepanto7/mario_zps5dcfc692.jpg (http://s862.photobucket.com/user/lepanto7/media/mario_zps5dcfc692.jpg.html)

4vGKOcZ4kp8

http://www.gazzetta.gr/football/article/633389/miler-vale-hryso-papoytsi-ston-ko-soy


Πολύ συμπαθής. Τόσο που άμα ήμουν Κολομβιανός παίχτης και τον έβρισκα μπροστά μου θα έκανα practice στα αργεντίνικου τύπου τάκλιν μου. Έχουμε δει και ξαναδει παίχτες να ξεφεύγουν, εμένα το "βάλε το Παπούτσι στον κώλο σου" δεν μου λέει και πολλά, μπορώ να πω ότι βάσει της στιγμής μπορώ να το ψιλοδικαιολογήσω... Αλλά ρε φίλε μόνο το ύφος να πάρεις, και μαζί και το θράσος να ζητάει να του μιλήσει βαυαρικά μια Κολομβιανή ρεπόρτερ που κάνει τη δουλειά της (ακόμα κι αν είναι ατυχής η ερώτηση), ο τύπος είναι για πολλές φάπες.

Chrisk7
14-07-2014, 20:44
IoLIU2NI66w




100.000 ποντους για την αναφορα του Ντυλαν Μοραν σε αυτο το φορουμ.

Master of disaster
14-07-2014, 21:14
@Dude
ο Σβαινστάιγκερ στην προκειμένη φαίνεται μια χαρά .. το ύφος του αλογομούρη είναι κλασσικό ύφος Γερμανού που πουλάει ανωτερίλα ... αυτοί είναι οι Γερμανοί .. αν πας ή έχεις πάει στη Γερμανία στην πλειοψηφία τους πουλάν ανωτερίλα-υφάκι όποτε μπορούν σε οτιδήποτε μπορουν ακόμα και αν είναι οι τελευταίοι ανύπαρκτοι.
κατα τ' άλλα όταν πας να μιλήσεις για Χίτλερ κομπλεξαρίζονται άπειρα και λένε πράγματα του στυλ έχουν περάσει χρόνια από τότε , που όντως έχουν περάσει αλλά το παράδοξο είναι ότι ενώ γι αυτούς είναι σα να μη συνέβει η νοοτροπία μένει ίδια και απαράλλαχτη ... ανωτερίλα ολέ

Dude
14-07-2014, 21:33
Για το Μιούλα είπα ό,τι είπα κι εγώ. Παρόλο που επί της ουσίας δεν μου αρέσει και δεν υιοθετώ το να βάζω στο ίδιο σακί 80τόσα εκατομμύρια ανθρώπους, αυτό που λες είναι εύκολα παρατηρίσιμο. Και η Μέρκελ ήρθε κι έδεσε με τον τρόπο που διαχειρίζεται την εξουσία, ώστε αυτή η ανωτερίλα-μαλακία να συναντάται και να παρουσιάζεται πιο ξεδιάντροπα σε όλα τα επίπεδα... καλή ώρα.

linas7
14-07-2014, 21:46
Ρε παιδιά ξέρει κανένας απο σας γερμανικά; Μπορείτε να καταλάβετε τι λέει η διαβάσατε μονο το χαζό και λάθος μεταφρασμένο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο;

tsak8
14-07-2014, 22:11
Τι λεει; που διαφωνεις σε οτι λενε τα παιδια;

Master of disaster
14-07-2014, 22:17
Ρε παιδιά ξέρει κανένας απο σας γερμανικά; Μπορείτε να καταλάβετε τι λέει η διαβάσατε μονο το χαζό και λάθος μεταφρασμένο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο;

Το ύφος του μου αρκεί. Είτε i don't give a fuck/shit είτε είπε ''το σκατό με το παπούτσι μπορείς να το αλείψεις πίσω από το αυτί σου'' το ένα και το αυτό μου κάνει. Σαφώς λιγότερο προσβλητικό το ίδιο αγενές ξιπασμένο ύφος όμως.
Δεν περιμένω φυσικά τον Μίλερ να βγάλω συμπεράσματα για τους Γερμανούς .. έχω πάει και μένουν φίλοι μου εκεί χρόνια. Απλώς ήταν μια αφορμή να πούμε δυο κουβέντες παραπάνω :)


Παρόλο που επί της ουσίας δεν μου αρέσει και δεν υιοθετώ το να βάζω στο ίδιο σακί 80τόσα εκατομμύρια ανθρώπους, αυτό που λες είναι εύκολα παρατηρίσιμο.

Μα δεν τους βάζω στο ίδιο σακί όλους γι αυτό είπα πλειοψηφία. Προφανώς θα υπάρχει μεγάλη μερίδα αναλογικά Γερμανών που είναι μια χαρά. Ο γενικός κανόνας της νοοτροπίας τους όμως που περιέγραψα είναι spot on.
Εγώ μπορεί να θεωρηθώ προκατειλημμένος αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι μπορεί να το παρατηρήσει κάποιος ουδέτερος όπως είπες.

Buendia
14-07-2014, 23:32
Κάπου εδώ, αν και τα έχετε καλύψει σε τεράστιο βαθμό, να πω κι εγώ δυο πράγματα, που έλειπα ΠΣΚ και δεν είχα πρόσβαση να μπω να δώσω το τελευταίο κατευόδιο στην αλμπισελέστε... Όσοι λοιπόν είχαν μάτια είδαν. Η θρυλική νασιονάλμανσαφτ, το κατά πολλούς φόβητρο του μουντιάλ, ας ανάψει από μια λαμπάδα στο μπόι του Ιγκουαϊν, του Παλέρμου και του νιάου-νιάου Λαϊονέλ (κοψοχρονιά θα τους έρθει αυτή).

Ειδικά ο τελευταίος ήταν τραυματίας λέει. Δε μας είπαν μόνο από πότε. Γιατί αν ήταν από τότε που ξεκίνησαν τα νοκ άουτ να το δεχτούμε. Εξηγείται έτσι και που σε κάθε αγώνα ήταν και χειρότερος. Επιδεινωνόταν προφανώς το τραύμα αγώνα με αγώνα.... Έκανε ότι μπορούσε βέβαια ο άνθρωπος. Έφτασε στο σημείο να κρυφτεί στον ημιτελικό, να μην τον πιάνουν ούτε οι κάμερες και τον ματιάσει ο κόσμος.

Από εκεί και πέρα, ψάχνω από το πρωί την είδηση ότι ο καλύτερος του γηπέδου Λαβέτσι ζήτησε αλλαγή, δυστυχώς όμως δεν τη βρίσκω κάπου.

Να χαίρεται λοιπόν ο νιάου-νιάου και τα κολλητάρια του, Αγκουέρο και Γκάγκο, που (καταπώς λέγεται και παρέχει τη μοναδική ορθολογική εξήγηση) έπαιζαν με δική του παρέμβαση, και προσέφεραν στην ομάδα... τα ίδια με αυτόν.

Τέλος, να πω στον κορυφαίο χαφ του μουντιάλ και πραγματικό αρχηγό Χαβιέ Ματσεράνο ότι τώρα με το καλό που θα γυρίσει σε Καταλωνία μεριά, σε οποιονδήποτε (από φροντιστή εως πρόεδρο) που θα του πει το ανέκδοτο να πάει να κάνει τον στόπερ, να του κάτσει κατευθείαν μία φάπα.
(Dude, sorry man, αλλά αυτά που έγραψες νομίζω συναγωνίζονται τη σύγκριση Ζιντάν, Πίρλο...)




ΥΓ.
Να διευκρινήσουμε στο σημείο αυτό για τον Μεγάλο (επειδή πολλοί από εσάς είσαστε νεότεροι δηλαδή και ενδεχομένως να μη γνωρίζετε) ότι το Καμπιονάτο της δεκαετίας του '80 ήταν αναλογικά το εμπιέη του ποδοσφαίρου. Να σας το πω και με ένα άλλο μπασκετικό παράδειγμα για να το πιάσετε, είναι σα να πήγαινε κάποιος στις αρχές της δεκαετίας του ΄90 στην Α1 (με Ολυμπιακό, ζέλα, μΠάοκ, Άρη, Πανιώνιο) και να έπαιρνε δύο πρωταθλήματα με τους Αμπελόκηπους.

Και καθώς το ποδόσφαιρο όπως λέτε έχει αλλάξει, και οι άμυνες που βρίσκει ο νιάου-νιάου είναι διαφορετικές, και του την πέφτουν 4 και 5 αντίπαλοι, και δεν έχει χώρους, και, και, και... θα του κάνω εγώ δώρο ένα βίντεο με οδηγίες τι να κάνει σε αυτή την περίπτωση.

(Και μιας και θυμήθηκε τον Κανίγια ο Τζάσονας και μελαγχολήσαμε, δώρο και στον κατσαπλιά τον Ιγκουαϊν που τον βγάλανε ένα στρέμμα γήπεδο μόνο του και αυτός -ΑΚΟΥΣΟΝ, ΑΚΟΥΣΟΝ- άφησε τη μπάλα να σκάσει 3 φορές (ΤΡΕΙΣ ρε!!), για να βαρέσει τσαρούχι έξω από την περιοχή. Έτσι είναι όμως. Αυτός που έχει άντερα, φιλαράκι Γκονζάλο, αυτό κάνει. Μπαίνει με τη μπάλα στα δίχτυα. Ο χέστης πάλι τραβάει μία από εκεί που είναι να φύγει από πάνω του, και κάνει το σταυρό του...)

Κοντορεβυθούλη, λοιπόν, όταν σου την πέφτουν 4 και 5, αυτό να κάνεις. Μπορείς? (Όχι φυσικά...)


wu0FfcdZQ18


Και είδες εγώ ε? Σου έβαλα την περίπτωση με τους 6-7 για να είσαι καλυμμένος σε παν ενδεχόμενο.

(Να σημειώσω ότι υπήρξα μεγάλος θαυμαστής του νιάου νιάου -όχι βέβαια σε επίπεδο των αστείων συγκρίσεων- αλλά το καλό είναι ότι οι άνθρωποι μεγαλώνουν και μαθαίνουν...)

lamar
15-07-2014, 00:03
Oποιοδηποτε ξεφτιλικι δεχεται δημοσιογραφος οποιασδηποτε εθνικοτητας απο οποιονδηποτε αθλητη...........................ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ για την ανθρωποτητα!!!

Στα ισα και να ξαναφαει λοιπον η πατσαβουρα!!!

standby25
15-07-2014, 00:06
Μια ερωτηση προς μπουεντια

Η Ναπολι ητανε αμπελοκηποι στο ΝΒΑ η Ελλας Βερονα τι ητανε?Μιας και την προλαβες,γιαυτο ρωταω

K9_ddhlScBA

Buendia
15-07-2014, 01:36
Μια ερωτηση προς μπουεντια

Η Ναπολι ητανε αμπελοκηποι στο ΝΒΑ η Ελλας Βερονα τι ητανε?Μιας και την προλαβες,γιαυτο ρωταω

K9_ddhlScBA


Έχεις δίκιο φίλε και η σωστή διατύπωση θα έπρεπε να ήταν από τα μέσα της δεκαετίας του '80. Δηλαδή από τότε που έφυγαν οι αγγλικές ομάδες από τα κύπελλα Ευρώπης. Επίσης, όχι φυσικά και δεν έχω προλάβει την Ελλάς Βερόνα, αλλά έχω προλάβει λίγο την Μίλαν των τριών Ολλανδών. Η οποία μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι ήταν κάτι σαν την dream team της εποχής (να μη κάθομαι να αναφέρω και το υπόλοιπο ρόστερ της και γενικά αυτά που κατέκτησε συνολικά, δεν είναι αυτό το θέμα) Εκπλήξεις πάντως υπήρξαν πολλές στην ιστορία του ποδοσφαίρου αλλά η Νάπολι δεν ήταν αυτό. Αντιθέτως μπήκε σφήνα ανάμεσα στις παραδοσιακές δυνάμεις ενός κραταιού πρωταθλήματος στο ιστορικό του απόγειο και υπήρξε σταθερός διεκδικητής για μια εφταετία. Ούτε πριν είχε υπόσταση, ούτε τη διατήρησε μετά. Και όπως ξαφνικά την απέκτησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο τη έχασε. Ξεκάθαρα πράγματα.

Από εκεί και πέρα, το πρώτο πρωτάθλημα που παίρνει η Νάπολι είναι ταυτόχρονα και το πρώτο ομάδας από τον ιταλικό νότο. Όποιος επίσης γνωρίζει κάτι για την κοινωνική ιστορία της Ιταλίας, τη χαοτική απόσταση (και τη σύγκλιση που ακόμα δεν έχει επιτευχθεί), θα μπορούσε να διακρίνει ότι ήταν ακόμα παραπάνω άστοχη και η αναλογία με τους Αμπελόκηπους. Αν είχε ομάδα το Καστελόριζο τότε ίσως το προσεγγίζαμε κάπως.

Για να μη ξεφεύγουμε πάντως, η ουσία είναι ότι το επιχείρημα για τη συγκομιδή τίτλων είναι τουλάχιστον αστείο. Αν είναι έτσι τότε έχουν ξεπεράσει τον Μαραντόνα και ο Βίκτορ Βαλντέζ με τον Μπουσκέτς. Μόνο για να γελάμε δηλαδή...

Μπορούμε ωστόσο να μιλάμε για συγκομιδή ...ιστορίας αν θέλετε. Και εκείνη που έγραψε Αυτός δεν την έχει πλησιάσει κανένας.

Jasone
15-07-2014, 02:43
Τι έκανε αυτός ο άνθρωπος ρε φίλε...Τζόρνταν σένα μαραντονα. Ελέησον ημας.

Dude
15-07-2014, 13:23
Oποιοδηποτε ξεφτιλικι δεχεται δημοσιογραφος οποιασδηποτε εθνικοτητας απο οποιονδηποτε αθλητη...........................ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΜΕΡΑ για την ανθρωποτητα!!!

Στα ισα και να ξαναφαει λοιπον η πατσαβουρα!!!

Υιοθετείς δηλ. την έπαρση "μίλα μου στα βαυαρικά", με το που βλέπει ότι πρόκειται για μια Λατίνα ρεπόρτερ; Πολύ μάγκας ο Τόμας, ανατριχιάσαμε.


(Dude, sorry man, αλλά αυτά που έγραψες νομίζω συναγωνίζονται τη σύγκριση Ζιντάν, Πίρλο...)


Πρώτα από όλα δεν είπα ποτέ ότι ο Πίρλο ήταν καλύτερος από το Ζιζού. Είπα ότι εγώ αν ξεκινούσα μια ομάδα, θα έπαιρνα πρώτα έναν Πίρλο στα καλύτερά του, κι όχι ένα Ζιντάν. Γούστα είναι αυτά, επίτρεψέ μου να έχω τα δικά μου. Ζιζού τεράστιος παίχτης, ποτέ μου δεν το γούσταρα πάνω από Ρονάλντο π.χ., αλλά το τι έχει δείξει σε ματς που κρίνουν τίτλους είναι μοναδικό επίτευγμα.

Τώρα για το Μασεράνο, για μένα παντελώς αδιάφορος. Αν σου αρκεί για ένα χαφ να μαρκάρει καλά, να καλύπτει χώρους, και να δίνει εύκολες πασούλες δεξιά ή αριστερά στον αμαρκάριστο συμπαίκτη του, να το χαίρεσαι. Εγώ θέλω να δω και μια προώθηση της μπάλας πού και πού με δική του ντρίμπλα, μια καλή κάθετη πάσα, και μια καλή μακρινή μπαλιά. Για να πώ ότι κάποιος είναι μεγάλος χαφ, πρέπει να κάνει αυτά που κατά καιρούς έχουν κάνει οι Πίρλο, Σνάιντερ, και Τσάβι. Ο Μασεράνο είναι μακριά από αυτό. Και ο πολυθεσίτης Λαμ ακόμα πιο δημιουργικός σε αυτό το Μουντιάλ από τον καράφλα. Όσο για παικτική σύγκριση Μέσσι-Μασεράνο, απλά δεν υφίσταται. Μιλάμε για το 1ο βιολί της Μπαρτσελόνα δεν ξέρω και γω πόσα χρόνια, με έναν τριτοτέταρτο παίχτη της Μπαρτσελόνα αντίστοιχα.

linas7
15-07-2014, 15:05
Ρε παιδιά ξέρει κανένας απο σας γερμανικά; Μπορείτε να καταλάβετε τι λέει η διαβάσατε μονο το χαζό και λάθος μεταφρασμένο κείμενο που συνοδεύει το βίντεο;

Το ύφος του μου αρκεί. Είτε i don't give a fuck/shit είτε είπε ''το σκατό με το παπούτσι μπορείς να το αλείψεις πίσω από το αυτί σου'' το ένα και το αυτό μου κάνει. Σαφώς λιγότερο προσβλητικό το ίδιο αγενές ξιπασμένο ύφος όμως.
Δεν περιμένω φυσικά τον Μίλερ να βγάλω συμπεράσματα για τους Γερμανούς .. έχω πάει και μένουν φίλοι μου εκεί χρόνια. Απλώς ήταν μια αφορμή να πούμε δυο κουβέντες παραπάνω :)



Βρε και 3 και 4 να πούμε αλλα να ξέρουμε τι λεμε.

1. Αν δεις όλο το βίντεο απο την αρχή αυτο με τα βαυαρικά ήτανε αστείο.
2. Εχεις πάρει το παγκόσμιο και σε ρωτάει για το χρυσο παπούτσι απλα μεγάλη μαλακια της ρεπόρτερ. Μπορει να έφυγε απότομα αλλα σε καμια περίπτωση η απάντηση του δεν ήτανε προσβλητική.

Οσο για το τελευταίο που λές δεν μπορώ να σου αλλάξω γνώμη απλώς αναρωτιέμαι πως γινεται αρκετοι εδω μέσα να μην έχουνε ζήσει καθόλου στην Γερμανία αλλα να βγάζουνε συμπεράσματα για τους γερμανούς.

Και για να κάνουμε λίγο πλάκα

SEmzW4TouYs

Jasone
15-07-2014, 15:08
εγώ έχω την ευτυχία-ατυχία πάρτο όπως θες linas να έχω συγγενείς στο τούμπιγκεν και ξέρ ω καλά τι εστί η πουστοφάρα των γερμαναδάρων που ο ναζιστής και η υπεροψία δεν είναι πολιτική τους άποψη αλλά στο DNA τους.

linas7
15-07-2014, 15:25
Δηλαδή οι Ιταλοί δεν είναι υπερόπτες; Οι Γάλλοι; Εμείς που ακόμα νομίζουμε οτι ζούμε στην αρχαία Ελλάδα και οτι όλοι οι άλλοι είναι στα δέντρα και τρώνε μπανάνες;

Δεν ξέρω ίσως να μην καταλαβαίνω το νόημα αυτων που λες.

Jasone
15-07-2014, 15:28
σίγουρα δεν έχουμε την αίσθηση πως κάνουμε χάρη στον υπόλοιπο πλανήτη που δεν τον κατακτούμε. οικονομικά ή/και στρατιωτικά.

OneOfTheSmurfs
15-07-2014, 15:39
Μωρε αν εχεις προβληματα με εναν λαο, μπορεις να βρεις και να λες λογους κι αιτιες συνεχεια. Και δεν υπαρχει περιπτωση να σου αλλαξει κανεις γνωμη. Ειτε εχεις δικιο ειτε αδικο.

Το να λενε οι Ελληνες υπεροπτες τους Γερμανους (και το εχω ακουσει απο πολλους, δεν μιλαω συγκεκριμενα για σενα Jasone), ειναι απλα αστειο παντως. Διοτι προσωπικα πιο υπεροπτη λαο απο εμας δεν εχω γνωρισει ποτε. Και ενα με τα σκατα να γινουμε, θα βρισκουμε παντα λογους να λεμε πως ειμαστε καλυτεροι απο τους υπολοιπους..

Jasone
15-07-2014, 15:44
Άν το "έχεις πρόβλημα με έναν λαό" το λες γιατί πιθανώς να νομίζεις ότι είμαι "αντι-μέρκελ" ή κάτι τέτοιο απλά να ενημερώσω πάλι πως είμαι φανατικά μνημονιακός και θέλω γερμανό επίτροπο και στις δημόσιες τουαλέτες. μην τα μπλέξουμε.

OneOfTheSmurfs
15-07-2014, 15:47
Άν το "έχεις πρόβλημα με έναν λαό" το λες γιατί πιθανώς να νομίζεις ότι είμαι "αντι-μέρκελ" ή κάτι τέτοιο απλά να ενημερώσω πάλι πως είμαι φανατικά μνημονιακός και θέλω γερμανό επίτροπο και στις δημόσιες τουαλέτες. μην τα μπλέξουμε.

To "δεν μιλαω συγκεκρικενα για σενα Jasone" επρεπε να το βαλω και στην πρωτη παραγραφο, μου ξεφυγε..

Jasone
15-07-2014, 15:54
Δεν είπα ότι το λες για μένα συγκεκριμένα. απάντησα γιατί είναι μια λογική σκέψη ότι συνδέω πολιτικά με πολιτισμικά.

Master of disaster
15-07-2014, 16:09
@linas7
@OneOfTheSmurfs

Δηλαδή έχετε συναναστραφεί με Ιταλούς και σας φάνηκαν υπερόπτες ?
Οι τύποι είναι έξω καρδιά , ούτε στρουθοκαμηλίζουν για την ιστορία τους και τον πόλεμο ούτε σε βλέπουν σαν κατώτερο. Έχουν άλλα ελαττώματα φυσικά όπως όλοι οι λαοί.
Για τους Γάλλους πέρα του ότι είναι σωβινιστές όσον αφορά την γλώσσα τους δεν ξέρω κάτι άλλο δεν είχα άμεση επαφή ποτέ. Ευχαρίστως να ακούσω εμπειρίες σας.
Οι Έλληνες ένα από τα ελαττώματα που μπορείς να τους προσάψεις είναι όντως η προγονοπληξία. Αυτό όμως λειτουργεί περισσότερο ως μέσο άμυνας (τα τελευταία χρόνια ειδικά) και ως ανασφάλεια επειδή τα χουμε κάνει σκατά παρά ως οτιδήποτε άλλο.
Τουλάχιστον κάπως έτσι τα βλέπω.

harrism15a
15-07-2014, 16:20
Ποτέ δεν κατάλαβα πώς φτάσαμε να συγκρίνουμε το Μέσι με το Μαραντόνα.
Ακόμα και σήμερα που παρακολουθώ βιντεάκια με κατορθώματα παιχταράδων της Μπαρτσελόνα, θα έπαιρνα όρκο οτι οι καταλανοί οπαδοί πιο πολύ λατρεύουν το Ροναλντίνιο και μετά το Μέσι. Η "καλή" τετραετία του Μυκονιάτη είναι για να σου πέφτει το σαγόνι.
Είναι δηλαδή ο κοντούλης επάνω από Κρόιφ, επάνω από Ζιντάν κτλ κτλ.???? Σίγουρα τώρΑ???

ΥΓ1. Σίγουρα ο καλύτερος παίχτης τα τελευταία 3-4 χρόνια στον κόσμο, επάνω από το μούφα Ρονάλντο.

ΥΓ2. Αυτά που είδα από το Ronaldo Luiz Nazario de Lima (R9)
την τετραετία 94-98 δεν τα έχω δει από άλλο παίχτη. Μιλάμε για εποχές που οι ομάδες είχαν στράικερς όπως Ραούλ, Ντελ Πιέρο, Ανρί, Βιέρι, Μπατιστούτα, Ινζάγκι, Ρουντ Φαν Νίστελροϊ κτλ και ο χοντρός ήταν ένα σκαλί πιο πάνω.
Το what if αυτού του παίχτη και την ιστορία με τον τένοντα τη βάζω δίπλα στο
Τζο-what if-Σέμος-πούστης.

harrism15a
15-07-2014, 16:25
Τζιοβάνι Σίλβα Ντε Ολιβέιρα: Ο Ρονάλντο είναι ο καλύτερος σκόρερ όλων των εποχών.




δεν περιγράφω άλλο

linas7
15-07-2014, 16:26
@linas7
@OneOfTheSmurfs

Δηλαδή έχετε συναναστραφεί με Ιταλούς και σας φάνηκαν υπερόπτες ?
Οι τύποι είναι έξω καρδιά , ούτε στρουθοκαμηλίζουν για την ιστορία τους και τον πόλεμο ούτε σε βλέπουν σαν κατώτερο. Έχουν άλλα ελαττώματα φυσικά όπως όλοι οι λαοί.
Για τους Γάλλους πέρα του ότι είναι σωβινιστές όσον αφορά την γλώσσα τους δεν ξέρω κάτι άλλο δεν είχα άμεση επαφή ποτέ. Ευχαρίστως να ακούσω εμπειρίες σας.
Οι Έλληνες ένα από τα ελαττώματα που μπορείς να τους προσάψεις είναι όντως η προγονοπληξία. Αυτό όμως λειτουργεί περισσότερο ως μέσο άμυνας (τα τελευταία χρόνια ειδικά) και ως ανασφάλεια επειδή τα χουμε κάνει σκατά παρά ως οτιδήποτε άλλο.
Τουλάχιστον κάπως έτσι τα βλέπω.

Φιλε μπορω να σου πω πολλες εμπειρίες αλλα έχουνε όλες να κάνουμε με ανθρώπους που ζούνε εδω στην Γερμανία. Αν σου κάνει αυτο το δείγμα για μένα οι χειρότεροι είναι οι Ιταλοι μετα εμείς και μετα Γιούγκος.

Εγω δεν έχω καταλαβει ακόμα το προβλημα το δικό σου και του Jasone με τους Γερμανους.

@ Jasone

Πες μου ρε ενα παράδειγμα τι εννοεις μην μου πετάς σκορπιες λέξεις γερμαναράδες, ναζιστές κτλ

Jasone
15-07-2014, 16:31
Τι παράδειγμα να σου πω βρε linas μου? Δεν είναι σκόρπιες σκέψεις. Εϊναι ένας λαός με ροπή προς την απολυτότητα, τον φασισμό κάθε είδους και την έννοια της "ανώτερης φυλής" απο όλους. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στα μυαλά και το DNA τους απο όταν κατά εκατομμύρια αποθεώνανε τον Αδόλφο Χίτλερ. Είναι σαν να μου λες να σου πω ένα παράδειγμα γιατί αν πας στην Θεσσαλονίκη και πεις ότι είσαι Αθηναίος παίζει να τις φας. Ε τι γιατί? Γιατί είσαι Αθηναίος.

linas7
15-07-2014, 16:40
Ωραίος αυτα με ανωτερες φυλές κτλ απο πού τα έχεις στα ειπανε οι συγγενείς σου;

Εγω βλέπω οτι όλοι οι ξένοι που αξίζουνε γίνονται και δημοσιοι υπάλληλοι και έχουνε υψηλόβαθμες θέσεις. Μεχρι τώρα δεν ένιωσα να με αντιμετωπίζουνε διαφορετικα επειδη είμαι ξένος. Θέλεις να ρωτήσουμε καποιον ξένο σαν και μενα στην Ελλάδα να δουμε τι θα μας πει;

lamar
15-07-2014, 16:45
Άν το "έχεις πρόβλημα με έναν λαό" το λες γιατί πιθανώς να νομίζεις ότι είμαι "αντι-μέρκελ" ή κάτι τέτοιο απλά να ενημερώσω πάλι πως είμαι φανατικά μνημονιακός και θέλω γερμανό επίτροπο και στις δημόσιες τουαλέτες. μην τα μπλέξουμε.

Γιατί θες γερμανό επίτροπο ρε φίλε;;;

Jasone
15-07-2014, 16:48
παιδιά δεν σκοπεύω να επεκτείνω την κουβέντα. ο καθένας με τις απόψεις του. @lamar επειδή σε ξέρω και προσωπικά τα έχουμε πει. διαφορετικές θεωρήσεις. στην ερώτηση σου ας πούμε η απάντηση είναι 100000 διαφορετικά πράγματα. π.χ. κάτι πρόσφατο όπως για να μην υπάρχουν καραγκιόζηδες-τραμπούκοι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ σε πελάτη καταστήματος να μπει να ψωνίσει απλά επειδή διαφωνούν με το άνοιγμα στις κυριακές. σε παρακαλώ άστο ΜΗΝ το ανοίξουμε. συμφωνούμε ότι διαφωνούμε?

tmac
15-07-2014, 17:25
παιδιά δεν σκοπεύω να επεκτείνω την κουβέντα. ο καθένας με τις απόψεις του. @lamar επειδή σε ξέρω και προσωπικά τα έχουμε πει. διαφορετικές θεωρήσεις. στην ερώτηση σου ας πούμε η απάντηση είναι 100000 διαφορετικά πράγματα. π.χ. κάτι πρόσφατο όπως για να μην υπάρχουν καραγκιόζηδες-τραμπούκοι που ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΦΑΣΙΣΤΙΚΑ σε πελάτη καταστήματος να μπει να ψωνίσει απλά επειδή διαφωνούν με το άνοιγμα στις κυριακές. σε παρακαλώ άστο ΜΗΝ το ανοίξουμε. συμφωνούμε ότι διαφωνούμε?

βεβαια και ο πελατης ισως θα επρεπε να κατανοησει οτι σε λιγο καιρο ισως να μην εχει τα χρηματα ουτε αυτος ο ιδιος να παει να ψωνησει...
Επισης οτι οταν τον υποχρεωσει ο εργοδοτης του να δουλευει και αυτος κυριακες και να μην εχει την δυνατοτητα να κανει τσαρκα με ψωνια ισως νιωσει αυτο που περνανε κ οι αλλοι τωρα...
συμφωνω οτι δεν ειναι ο τοπος για τετοια κουβεντα και σταματω,αλλα το νομισμα εχει παντα δυο οψεις....

Jasone
15-07-2014, 17:27
ΔΕΝ θα ανοίξω αυτήν την κουβέντα. ΔΕΝ. απλά να σου πω πως αυτά που λες είναι οπτικές. δεν είναι κανένα νόμισμα. είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου είτε επειδή είμαι μαλάκας, είτε πλούσιος, είτε ότι θες να με πεις εσύ, να μπω να ψωνίσω. απλό.

KonTaz
15-07-2014, 17:33
Τι παράδειγμα να σου πω βρε linas μου? Δεν είναι σκόρπιες σκέψεις. Εϊναι ένας λαός με ροπή προς την απολυτότητα, τον φασισμό κάθε είδους και την έννοια της "ανώτερης φυλής" απο όλους. Δεν έχει αλλάξει τίποτα στα μυαλά και το DNA τους απο όταν κατά εκατομμύρια αποθεώνανε τον Αδόλφο Χίτλερ. Είναι σαν να μου λες να σου πω ένα παράδειγμα γιατί αν πας στην Θεσσαλονίκη και πεις ότι είσαι Αθηναίος παίζει να τις φας. Ε τι γιατί? Γιατί είσαι Αθηναίος.

Πες τα Σώτο,μπράβο Σώτο

tmac
15-07-2014, 17:44
ΔΕΝ θα ανοίξω αυτήν την κουβέντα. ΔΕΝ. απλά να σου πω πως αυτά που λες είναι οπτικές. δεν είναι κανένα νόμισμα. είναι αναφαίρετο δικαίωμα μου είτε επειδή είμαι μαλάκας, είτε πλούσιος, είτε ότι θες να με πεις εσύ, να μπω να ψωνίσω. απλό.

Καμια αντιρηση ψωνησε οσο θελεις...
Αλωστε στο δικο μας dna ειναι γραμενο οτι αν δεν μπει τα αγγουρι στον δικο μας τον λοκο δεν τρεχει τπτ...

Jasone
15-07-2014, 17:51
αν νιώθεις αγγούρι να πας σε αυτόν που νιώθεις ότι στο έβαλε. όχι στον τουρίστα/συμπολίτη σου που δεν φταίει σε κάτι.

tmac
15-07-2014, 17:58
Οχι δεν ειναι αναγκη να παει μονος του σε αυτον που του το εβαλε,απλα θα περιμενει να μπει και σε μενα και σενα μπας και παμε μαζι του....

redglove
15-07-2014, 18:56
Κλείνει εδώ η παρένθεση. Κανένας Γερμανός, κανένας Ιταλός, κανένας Έλληνας, καμία Κυριακή, μόνο Θρύλος.

*GrimReaper*
15-07-2014, 19:43
http://d3dsacqprgcsqh.cloudfront.net/photo/aeNoxOj_460s.jpg

*GrimReaper*
15-07-2014, 20:00
gN3VXrySy4M

linas7
15-07-2014, 22:47
Edo na poume oti o schweinsteiger den xanei paixnidi tis mpasketikis bayern.

*GrimReaper*
15-07-2014, 23:05
Τι παράδειγμα να σου πω βρε linas μου? Δεν είναι σκόρπιες σκέψεις. Εϊναι ένας λαός με ροπή προς την απολυτότητα, τον φασισμό κάθε είδους και την έννοια της "ανώτερης φυλής" απο όλους.

γινεσαι κακος τωρα...ακολουθει κομματι απο τον εθνικο τους υμνο...

Germany, Germany above all,
Above all in the world,
When for protection and defense, it always
takes a brotherly stand together.
From the Meuse to the Memel,
From the Adige to the Belt,
|: Germany, Germany above everything,
Above everything in the world! :|

Jasone
16-07-2014, 00:53
Ti videaraaaaaaaaaaa

Και εδω οι συμπαθέστατοι και οχι αλαζονικοί Γερμανοί σε στιγμές χαράς. #ακομασαςποναειοντιεγκο

BRLzjX15T8M

vaggs7
16-07-2014, 03:00
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/hphotos-xpa1/t1.0-9/10509564_281114715394320_336859233318127268_n.jpg

linas7
16-07-2014, 08:25
Ti videaraaaaaaaaaaa

Και εδω οι συμπαθέστατοι και οχι αλαζονικοί Γερμανοί σε στιγμές χαράς. #ακομασαςποναειοντιεγκο

BRLzjX15T8M


http://img.webme.com/pic/f/fckoeln-trikot-archiv/wm908.jpg

Καλημέεερα

lamar
16-07-2014, 10:14
Ti videaraaaaaaaaaaa

Και εδω οι συμπαθέστατοι και οχι αλαζονικοί Γερμανοί σε στιγμές χαράς. #ακομασαςποναειοντιεγκο



Δεν καταλαβαινω τι λες... Βγαλε λιγο το καροτο απ το στομα και ξαναλα!!!

MsbXRqT19IY

ME70nTlDov4

YOEaXgCQ61A

http://1.vsr.vz.tl/assets/images/cached/hHKNoJ1-360.jpg

Buendia
16-07-2014, 10:32
http://img.webme.com/pic/f/fckoeln-trikot-archiv/wm908.jpg

Καλημέεερα

http://fellowshipofminds.files.wordpress.com/2010/08/monkeys.jpg

Ti videaraaaaaaaaaaa

Και εδω οι συμπαθέστατοι και οχι αλαζονικοί Γερμανοί σε στιγμές χαράς. #ακομασαςποναειοντιεγκο



Δεν καταλαβαινω τι λες... Βγαλε λιγο το καροτο απ το στομα και ξαναλα!!!

MsbXRqT19IY



http://designyoutrust.com/wp-content/uploads/2011/08/1157.jpg

Jasone
16-07-2014, 11:06
http://img.webme.com/pic/f/fckoeln-trikot-archiv/wm908.jpg

Καλημέεερα

Καλημέρα Τράκηδες των εθνικών!

http://sport.bt.com/images/argentina-protest-to-the-referee-after-he-awarded-a-penalty-to-germany-during-the-1990-world-cup-final-136391855991602601-140710153717.jpg

α και μην ξεχάσω

http://www.whoateallthepies.tv/wp-content/uploads/2011/06/311.jpg


Δεν καταλαβαινω τι λες... Βγαλε λιγο το καροτο απ το στομα και ξαναλα!!!


Μ'αρέσει που έβαλες το βίντεο απο το 1990...Ρε Τράκη? Δεν ντρέπεσαι? Τα μετέπειτα τι μου τα βάζεις? Στα παπάκια μου τι κάνουν τα αυτιστικά. Εγώ για ΝΤΙΕΓΚΟ μίλησα και τον ΝΤΙΕΓΚΟ στα ίσια και μάγκικα δεν τον κέρδισες ποτέ. Τα άλλα είναι να έχουμε να λέμε.

lamar
16-07-2014, 11:45
Θελετε να μιλησουμε για το 1990 να πουμε τι? Πριν το πεναλτι μουφα στον Φελερ εχει γινει πεναλτι μαρς στον Aουγκενταλερ απ τον Γκοικοετσεα, αυτα δεν σας στα εχουν πει, γιατι για να θυμαστε τι εγινε τοτε, απο χλωμο εως κιτρινο!!!

Που κατεβηκατε ρε δρεπανια σε τελικο μουντιαλ να παιξετε με τον Ντιεγκο μεσα και βαραγατε στο ψαχνο απο το 1ο σφυριγμα. Δεν κανατε κατεβασια ρε πουθεναδες σε 90 λεπτα με τον πρεζακια μεσα, και θελετε να μιλησουμε για το 90 και θα πειτε για Τρακηδες και μαιμουδες??? Οι Αργεντινοι μιλανε για μαιμουδες?? Kαθηστε κατω ρε... Οι Περουβιανοι ακομα γκολ τρωνε, για να περασετε στον τελικο του 1978!!! Οπως οι λαγοι εχουν το χουντεμπλει εχετε το χουντομουντιαλ....

Ρε αρχιδατε γαυρε, για πες μας , ο Ντιεγκο πως απεκλεισε ρε κακομοιρη την Ινγκλαντερα το 1986??? Και θα μιλησεις και για τρακη ? Ρε λιγο τσιπα ρε!!!

http://worldreferee.com/img/extra/handofgod.jpg

Ρε, μη μιλατε με το καροτο στο στομα, αφηστε να περασει λιγος καιρος, να περασει ο πονος που ειπε κι ο Μαστσερανο, και ελατε να μας τα ξαναπειτε!!!

http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02973/wcup_f_players_cel_2973723b.jpg

Τι πονο μοιρασες ρε καυλιαρη Μαριο!!!

rakos
16-07-2014, 11:54
91a5-B20-YI

αχαχα δε το χα δει ποτε αυτο

τι τυπαρα που ηταν ο goat

κι εχεις τωρα το γατι το Μεσι να κανει εμετο επειδη αγχωθηκε

Jasone
16-07-2014, 12:00
Θελετε να μιλησουμε για το 1990 να πουμε τι?!

Τι να πούμε? Άστο τα έχει πει η ιστορία για το 1990. Γνωστό το πρόβλημα της FIFA με τον μέγιστο. Το έδειξε με κάθε τρόπο σε κάθε τουρνουά που τον βρήκε μπροστά της. Μην μου αναφέρεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εκτός απο το 1986 και το 1990. Δεν με αφορούν τα πριν και τα μετά. Εγώ για ΝΤΙΕΓΚΟ μίλησα και αυτός το έβαλε μέσα για τα καλά μέχρι να αποφασίσει αλλιώς η FIFA. Μαζί με το χέρι ξέχασες ένα γκολάκι, το λες ίσως και καλό γκολ. βρες φωτογραφία απο εκεί σε παρακαλώ. Εμένα στα παπάρια μου η τωρινή Αργεντινή με το σιχαμένο πουστάκι για αστέρι. Αυτό που σχολίασα είναι πως οι κομπλεξικοί γερμαναράδες δεν ξέρουν ούτε στα πανηγύρια να είναι ταπεινοί. Παντού το κόμπλεξ ανωτερότητας. Γι'αυτό θα τους μισεί όλος ο πλανήτης στον αιώνα τον άπαντα.

Δεν είστε οι μόνοι που του το κάρφωσε ο Ντιέγκο. Σε όλη την γη το κάρφωνε. Ανηλεώς. Μέχρι που αποφάσισε η FIFA ότι δεν μπορεί αυτό το μισαδάκι να παίρνει τα μουντιάλ και τα σκουντέτα έτσι επειδή γουσταρίζει. Χαλάει την πιάτσα.

lamar
16-07-2014, 12:06
Θελετε να μιλησουμε για το 1990 να πουμε τι?!

Τι να πούμε? Άστο τα έχει πει η ιστορία για το 1990. Γνωστό το πρόβλημα της FIFA με τον μέγιστο. Το έδειξε με κάθε τρόπο σε κάθε τουρνουά που τον βρήκε μπροστά της. Μην μου αναφέρεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ εκτός απο το 1986 και το 1990. Δεν με αφορούν τα πριν και τα μετά. Εγώ για ΝΤΙΕΓΚΟ μίλησα και αυτός το έβαλε μέσα για τα καλά μέχρι να αποφασίσει αλλιώς η FIFA. Μαζί με το χέρι ξέχασες ένα γκολάκι, το λες ίσως και καλό γκολ. βρες φωτογραφία απο εκεί σε παρακαλώ. Εμένα στα παπάρια μου η τωρινή Αργεντινή με το σιχαμένο πουστάκι για αστέρι. Αυτό που σχολίασα είναι πως οι κομπλεξικοί γερμαναράδες δεν ξέρουν ούτε στα πανηγύρια να είναι ταπεινοί. Παντού το κόμπλεξ ανωτερότητας. Γι'αυτό θα τους μισεί όλος ο πλανήτης στον αιώνα τον άπαντα.

Δεν είστε οι μόνοι που του το κάρφωσε ο Ντιέγκο. Σε όλη την γη το κάρφωνε. Ανηλεώς. Μέχρι που αποφάσισε η FIFA ότι δεν μπορεί αυτό το μισαδάκι να παίρνει τα μουντιάλ και τα σκουντέτα έτσι επειδή γουσταρίζει. Χαλάει την πιάτσα.

Το ματς ποσο ηρθε θυμασαι??? Γιατι χωρις το γκολ της πουστιας θα πηγαινες παρατα με του αγγλους καλλιτεχνη... Εκει η ΦΙΦΑ τι εκανε ρε μαστορι?

Επειδη εγω το 1990 το ειδα και δεν μου το ειπανε, μιλαμε οποτε θες για το 1990..

Ρε στα παπαρια μου τι κανει ο πλανητης κι αν ο μιλερ με τον κροος ξερουν να πανηγυριζουν και πως...

Μπαλα ξερουν να παιζουν, ειναι οι καλυτεροι στον κοσμο??? Αυτο με νοιαζει!

Εξω απ τις τεσσερις γραμμες, ασχοληθειτε εσεις, με το πως πανηγυριζουν με το τι ειπαν στη καθε μπαλοτσα δημοσιογραφο κτλ κτλ...

Jasone
16-07-2014, 12:11
παράτα θα πήγαινε. δεν θα έχανε. και εγώ το είδα το 1990. όχι live αλλά τον έχω δει όλο τον τελικό και κάθε ματς της αργεντινής πάνω απο 1 φορά. Το 1990 ήταν ΚΛΟΠΗ. Θες δεν θες. Τώρα για φέτος δεν έχω κάτι να πω δεν το αμφισβήτησα ή κάτι τέτοιο. Την αντιπάθεια μου εξέφρασα προς αυτό το σιχαμένο λαό και ότι και αυτοί όπως ΟΛΗ Η ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΓΗ έχει ακόμα τον Ντιέγκο μέσα της.

plextis
16-07-2014, 12:48
παράτα θα πήγαινε. δεν θα έχανε. και εγώ το είδα το 1990. όχι live αλλά τον έχω δει όλο τον τελικό και κάθε ματς της αργεντινής πάνω απο 1 φορά. Το 1990 ήταν ΚΛΟΠΗ. Θες δεν θες. Τώρα για φέτος δεν έχω κάτι να πω δεν το αμφισβήτησα ή κάτι τέτοιο. Την αντιπάθεια μου εξέφρασα προς αυτό το σιχαμένο λαό και ότι και αυτοί όπως ΟΛΗ Η ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΓΗ έχει ακόμα τον Ντιέγκο μέσα της.

Συγνώμη που πετάγομαι απλά να προσθέσω και εγω την βλακεια μου.
Τα τουρνουα 86 - 90 τα εχω δει live και από τοτε δεν τα έχω ξαναδει, αυτό που θυμάμαι είναι οτι χωρις το χερακι του παικταρα το 86 κανεις δεν ξερει τι θα γινοταν μετά.
Το 1990 η Γερμανια μεχρι τον τελικό ειχε παιξει απιστευτη μπαλα αλλά όντως κερδισε με πετσινο.
Οποτε και τα δυο παιχνιδια πρεπει να μπουν στην ιδια λογική, ο καθενας εβαλε ενα πετσινο και στο τελος το σηκωσε.
Στο τελος και στα 2 το πηρε η καλυτερη ομαδα (για μενα και οπως τα θυμαμαι)

Jasone
16-07-2014, 12:55
Παιδιά και το 1990 ο μαραντόνα έχει κάνει την πουστίτσα του με την ολλανδία. δεν είπα ότι δεν υπήρξαν διαιτητικές παπαρίτσες. αυτό που είπα είναι πως όποιος έχει δει τον τελικό του 1990 μπορεί απο τα 5 πρώτα λεπτά να καταλάβει πως δεν μιλάμε για διαιτητική "αστοχία" αλλά για εντολή. Ο διαιτητής είναι " ή γερμανία ή ΚΑΝΕΙΣ ". Υπάρχει διαφορά μεταξύ του non-call του πηλοίδη που απλά κατάπιε την σφυρίχτρα του και του 3ου τελικού του 2010 που αν δεν κέρδιζε ο βάζελος απλά δεν τελείωνε το ματς. Αυτό εξηγώ.

lamar
16-07-2014, 13:14
To 1990 υπηρξε εντολη ωραια. Το 1986 θα πεις τι υπηρξε, ή μηπως ο οσαμα μπιν λαντεν που ηταν διαιτητης δεν ειδε το χερι του μαραντονα...

Jasone
16-07-2014, 13:35
o diego δεν είναι η πρώτη φορά που το έκανε. το έχει κάνει στην ιταλία, στο μουντιάλ του 90 σε πολλές περιπτώσεις. θεωρώ πως ναι. δεν είναι με εντολή. απλά δεν το καταλάβαιναν. δες και άλλη φορά με τον διαιτητή στην γραμμή ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ.

Ο Ντιέγκο ήταν ΣΙΓΟΥΡΑ κλεφτοκοτάς όπως είναι ΟΛΟΙ οι μέγιστοι. Να σου θυμήσω Jordan που στέλνει με το αριστερό τον Russell στο last shot με jazz? Δες εδώ τον θεό :

ruCe_ovwtdw

hellalogh
16-07-2014, 14:45
http://i.imgur.com/zLdSxKX.jpg

redglove
16-07-2014, 14:51
http://i.imgur.com/zLdSxKX.jpg

Ούτε παραδίπλα..

tt7
16-07-2014, 15:05
Γαμιόλα διαιτησία δεν μας άφησε να μπούμε στα νοκ άουτ.....


YVznc0Qo0EI
oYUas67jsNI

tsak8
16-07-2014, 15:48
http://i.imgur.com/zLdSxKX.jpg

Ξερναω

manoskol
16-07-2014, 15:50
Γαμιόλα διαιτησία δεν μας άφησε να μπούμε στα νοκ άουτ.....


YVznc0Qo0EI
oYUas67jsNI

Η μοναδική ομάδα που πάντα τους εχει τους αχώνευτους...
GRANDE ITALIA

*GrimReaper*
16-07-2014, 16:12
https://scontent-a-ams.xx.fbcdn.net/hphotos-xaf1/t1.0-9/10527685_10152497689261840_6606084066236276192_n.j pg

vaggs7
16-07-2014, 16:55
To 1990 υπηρξε εντολη ωραια. Το 1986 θα πεις τι υπηρξε, ή μηπως ο οσαμα μπιν λαντεν που ηταν διαιτητης δεν ειδε το χερι του μαραντονα...

Επειδή "υποτιμάς" αυτό που συνέβη στον τελικό του 1990, θα σου πω κι εγώ πως το χέρι του Ντιέγκο ήταν σε προημιτελικό. Και μπήκε στο 50. Και είχε 40 λεπτά κοντά η Αγγλία να αντιδράσει. Άρα σιγά που αυτό το γκολ καθόρισε ΤΑ ΠΑΝΤΑ και ήταν τελεσίδικο για τους άγγλους ή για τη συνέχεια της αργεντινής.

Και συν τοις άλλοις οι προκρίσεις με Ουρουγουάη και Βέλγιο ήταν δικαιότατες, όπως και το αποτέλεσμα του τελικού.

"Το χέρι του Θεού", ως εκεί, ναι συμφωνώ, αλλά τα υπόλοιπα είναι υπερβολές.

harrism15a
16-07-2014, 17:37
Επί της ουσίας,
διαφωνεί κανείς οτι η Γερμανία επαιξε την καλύτερη μπάλα το 1990 και το 2014?

Διαφωνεί κανείς οτι ο Μαραντόνα υπήρξε μεγαλύτερος ποδοσφαιριστής από τον καλύτερο Γερμανό όλων των εποχών (Φραντς Άντον Μπεκενμπάουερ) ?

Κατά τα άλλα, 4>2 Μουντιάλ. Σίγουρα πιο βαριά φανέλα.

KonTaz
16-07-2014, 21:49
Παιδιά και το 1990 ο μαραντόνα έχει κάνει την πουστίτσα του με την ολλανδία. δεν είπα ότι δεν υπήρξαν διαιτητικές παπαρίτσες. αυτό που είπα είναι πως όποιος έχει δει τον τελικό του 1990 μπορεί απο τα 5 πρώτα λεπτά να καταλάβει πως δεν μιλάμε για διαιτητική "αστοχία" αλλά για εντολή. Ο διαιτητής είναι " ή γερμανία ή ΚΑΝΕΙΣ ". Υπάρχει διαφορά μεταξύ του non-call του πηλοίδη που απλά κατάπιε την σφυρίχτρα του και του 3ου τελικού του 2010 που αν δεν κέρδιζε ο βάζελος απλά δεν τελείωνε το ματς. Αυτό εξηγώ.



Εκείνη η "Ολλανδία" είχε τρομερή ομάδα, θα το διαπίστωσε και ο Jasone τις 2-3 φορές που έχει δει τον αγώνα. Εγώ το κατάλαβα με μόνο μια φορά που τον είδα στη ΝΕΡΙΤ τις προάλλες. Αυτός ο Προτάσοφ τρομερός Ολλανδός φορ.Ίσως από τους μεγαλύτερους έβερ

Τόσο καλή ομάδα είχαν που το 1988 αναγκάστηκαν να παίξουν εσωτερικό διπλό στον τελικό του Ευρωπαϊκού ελλείψει σοβαρού αντιπάλου.

Παρεμπιπτόντως αν η "Ολλανδία" είχε σκοράρει με το πέναλτι και είχε αποβληθεί ο Μαραντόνα, η Αργεντινή θα είχε πάει σπίτι της απ'τον πρώτο γύρο.Και δεν θα την "έσφαζαν" στον τελικό(χαχαχα)

Black Vaitsis
16-07-2014, 22:16
Τότε ρε συ το χέρι στη γραμμή δεν ήταν αποβολή. Πάντως η Αργεντινή το 90 ήταν εντελώς για τον πέοντα. Η χειρότερη ομάδα που έχει πάει σε τελικό. Στα 4 νοκ άουτ ματς με το ζόρι πρέπει να κάνανε 5 φάσεις κι αυτές λόγω Ντιέγκο

redglove
17-07-2014, 00:23
Επί της ουσίας,
διαφωνεί κανείς οτι η Γερμανία επαιξε την καλύτερη μπάλα το 1990 και το 2014?

Διαφωνεί κανείς οτι ο Μαραντόνα υπήρξε μεγαλύτερος ποδοσφαιριστής από τον καλύτερο Γερμανό όλων των εποχών (Φραντς Άντον Μπεκενμπάουερ) ?

Κατά τα άλλα, 4>2 Μουντιάλ. Σίγουρα πιο βαριά φανέλα.

Στον τελικό η Γερμανία ήταν καλύτερη από την Αργεντινή;

Και ο Σουμάχερ έχει παραπάνω νούμερα από τον Σέννα, δεν θα γίνει ποτέ όμως Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ (άντε πλην Φάντζιο :P).

Jasone
17-07-2014, 02:42
Κανε μου μια χάρη βρε Γιάννη μου. Σταματά να υπαγορευεις στον μικρό. Μην φοβάσαι γυρνα.

plextis
17-07-2014, 10:30
Στον τελικό η Γερμανία ήταν καλύτερη από την Αργεντινή;

Και ο Σουμάχερ έχει παραπάνω νούμερα από τον Σέννα, δεν θα γίνει ποτέ όμως Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ (άντε πλην Φάντζιο :P).

Δεν θα ξαναυπάρξει Σεννα για όλους εμας που τον έχουμε δει.
Αλλά για αυτούς που μεγαλώσαν στα χρόνια του Σουμάχερ αυτόν συνδέουν οταν ακούν πιλότος F1 (προσωπικά δεν τον συμπάθησα ποτέ ούτε τον θεώρουσα τίποτα ιδιαίτερο αλλά με μπούκωσε)

redglove
17-07-2014, 12:05
Η Γερμανία ήταν καλύτερη από την Αργεντινή;

*GrimReaper*
18-07-2014, 01:43
http://www.1ronaldinho.com/images/1wallpapers/1024x768/ronaldinho.1024x768.wallpapers_ronnybest2ln.jpg

δεν ξερω τι λετε για μαροντες κτλπ παντως πιο χαρισματικο παικτη απο αυτον εδω δεν εχει βγαλει η φυση ποτε. Και δεν ξερω πως θα γινει να ξαναδουμε τετοιο πραγμα. Τυχεροι μονο που τον ζησαμε, αυτο τιποτε αλλο.

Lavor7
18-07-2014, 02:05
Εχει βαλει ενα γκολ ο κιαρατας ο Ροναλντινιο σε μια πολωνικη (?) στο Ουεφα στην πρωτη του χρονια στην τοτε συμπαθη Μπαρτσα που χει περασει ολη την αντιπαλο ομαδα.

Θαυμα με τη ζωαρα που εκανε που παιζει σε σχετικα ανταγωνιστικο επιπεδο στα 34 του ο ΥΠΕΡΠΑΙΧΤΑΡΟΣ.

edit. Λαθος το θυμομουνα,αλλα και παλι γκολαρα με τη Σλοβακικη Ματαντορ Πουτσο.

watch?v=heT36Xj4r58,το 4ο γκολ

*GrimReaper*
18-07-2014, 16:30
4ZP814tH4V0

somekindofgrinder
18-07-2014, 23:12
Και καταληγουμε ομορφα ωραια με το ΕΛΑ ΣΤΟ ΘΡΥΛΟ ΝΑ ΧΤΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΒΕΡΤΗ ΜΩΡΗ ΚΑΥΛΑ.