PDA

View Full Version : Τένις


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14

Dude
13-02-2016, 02:01
Το σωστό για ερασιτέχνες τόσο είναι, αν υποθέσουμε ότι θα παίξεις τη βδομάδα μια φορά ματσάκι (πέρα από τις προπονήσεις). Και γω το γαμάω πάντως.

D.Rivers
13-02-2016, 02:17
2 διωρα τη βδομάδα έχει το πρόγραμμα για μέχρι το καλοκαίρι. Υποθέτω θα πηγαίνω με παιδιά και για κάνα ματς, αλλά κάπως έτσι θα έχει το πράγμα.

Στο sportsdirect κοίταξα και με βάση τη μέτρηση που έκανα είμαι για L5+, αλλά δεν υπάρχουν σχεδόν καθόλου. Για αυτό σας ρώτησα μην κάνω κάτι λάθος χαχα

Dude
13-02-2016, 05:15
Ο Ραντούλιτσα είσαι και έχεις τέτοιο χέρι;

kopitis
13-02-2016, 10:24
Η 1η ρακέτα είναι τεράστια κουβέντα, μίλα με τον δάσκαλο και βλέπεις. Η γνώμη μου είναι αν σου περισσεύουν μερικά φράγκα να πάρεις καμιά στα 285 γραμμάρια περίπου και θα βρεις αρκετές κάτω από 100 ευρώ και μετά στο εξάμηνο - χρόνο που θα έχεις μάθει τα βασικά κοιτάς για κάτι καλύτερο και σε βάρος και σε ποιότητα. Φίλος μου στον μήνα πήρε μια head στα 315 γραμμάρια κι έπαθε αμέσως τραυματισμό στον αγκώνα που τον άφησε έξω πεντάμηνο κι αρκετά φράγκα ζημιά και αναγκάστηκε να πάρει και καινούργια ρακέτα.
Καλό είναι να κοιτάξεις το εμβαδόν της ρακέτας να είναι στα 100 και μέγεθος γκριπ οι περισσότεροι είμαστε στο L3.
Τώρα αυτά για τα overgrips και τις χορδές σε 1η φάση δεν παίζουν τεράστιο ρόλο σε έναν αρχάριο ( χοντρικά όσες φορές παίζεις την εβδομάδα, τόσες φορές αλλάζεις τον χρόνο χορδές, αλλά κι εκεί υπάρχουν λεπτομέρειες που ακόμα δεν σε ενδιαφέρουν) αλλά αφού το έφερε η κουβέντα το overgrip σε εμένα στον μήνα πάνω έχει φαγωθεί αρκετά κι οι χορδές με το ζόρι βγάζουν 3μηνο, όπου στις τελευταίες μέρες το καταλαβαίνω και μόνος μου ότι βαράω με το χέρι (με 2 προπονήσεις την εβδομάδα και περίπου 40-50 αγώνες τον χρόνο). Κι έτσι έχω καθιερώσει να αλλάζω ανά τρίμηνο (όποτε πληρώνω ΦΠΑ αλλάζω και πλέγμα).

Αν θέλεις πες μας τι λεφτά δίνεις ( και την λογική σου,δηλαδή αν θέλεις στην αρχή μια καθαρά για αρχάριο και μελλοντικά να αλλάξεις ή αν από την αρχή θέλεις μια καλή) και σου λέμε καμιά ιδέα γιατί και στις 2 περιπτώσεις κάτι κερδίζεις και κάτι χάνεις.

D.Rivers
13-02-2016, 13:00
Να σας πω την αλήθεια δεν ήξερα καν τι είναι το overgrip, τώρα που το είπατε το έπιασα χαχαχα
Γενικά έλεγα να μην πάρω μια για αρχάριο, να πάρω μια καλύτερη για να την έχω και στην πορεία. Από θέμα χρημάτων δεν ξέρω, από όσο είδα όμως υπάρχουν αρκετές Καλές με κάτω από 50-60 λίρες οπότε κάπως έτσι προσανατολιζομουν.

Επίσης όσον αφορά τη μέτρηση με βάση το sportsdirect, L4 πιο πολύ είμαι. Τι χεράκι έχετε ρε σεις και βγαίνετε L3; :D

D.Rivers
20-02-2016, 02:26
Νομίζω ότι μετά από κάμποσο ψάξιμο, κατέληξα σε μία από αυτές εδώ για πρώτη μου ρακέτα. Για πείτε γνώμη.
http://www.sportsdirect.com/wilson-federer-tennis-racket-742052?colcode=74205262
http://www.sportsdirect.com/dunlop-biomimetic-s5-0-tennis-racket-743168?colcode=74316835
http://www.sportsdirect.com/babolat-drive-105-french-open-tennis-racket-749238?colcode=74923836
http://www.sportsdirect.com/prince-ex03-warrior-db-team-749330?colcode=74933003

υ.γ.: Πιο πολύ είμαι μεταξύ της Dunlop και της Prince. Αν έχετε να προτείνετε καμιά άλλη καλύτερη, είμαι όλος αυτιά.

Dude
20-02-2016, 03:25
Η Prince δεν σου κάνει λόγω μικρού μεγέθους λαβής (δεν έχει L4 που είπες ότι είσαι). Η Wilson ελαφρώς καλύτερη, αλλά νομίζω όχι κάτι ιδιαίτερο. Η Dunlop φαίνεται μια χαρά ποιότητα, αλλά στα 240 γραμμάρια παραείναι ελαφριά. Οπότε από αυτές που πόσταρες, θα πήγαινα στην Babolat.

Ορίστε μερικές ακόμα προτάσεις από sportsdirect (διαθέσιμες σε L4 που είπες ότι είσαι):
http://www.sportsdirect.com/dunlop-biomimetic-team-tennis-racket-743011?colcode=74301150
http://www.sportsdirect.com/wilson-pro-team-tennis-racket-743134?colcode=74313412
http://www.sportsdirect.com/wilson-surge-blx-tennis-racket-743287?colcode=74328752
http://www.sportsdirect.com/wilson-sixtwo-tennis-racket-743288?colcode=74328844

Αν έχεις βρει δάσκαλο, θα σου έλεγα να πάρεις από αυτόν το οκ προτού προβείς σε κάποια αγορά. Εμείς εδώ ούτε σε βλέπουμε σαν κατασκευή να σε κόψουμε, ούτε θα έχουμε μάλλον και την εμπειρία ενός δασκάλου για να σε βοηθήσουμε ανάλογα.

D.Rivers
20-02-2016, 03:48
Τελικά L3 είμαι, δεν είχα καταλάβει σωστά πως γίνεται η μέτρηση με την παλάμη :D Τσέκαρα και στα μαθήματα κι όλα καλά. Οπότε μιλάμε με βάση L3, σορρυ που δεν το διευκρίνισα Dude.
Ο δάσκαλος λέει ότι τώρα στην αρχή δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά, οπότε οποια μου κάνει κλικ. Αρκεί να είναι λίγο πολύ στα μεγέθη που είπατε όσον αφορά βάρος και head.

Ερώτηση: αν είναι πολύ ελαφριά είναι κακό; btw σε άλλο σαιτ η Dunlop είδα ότι είναι 265 κοντά κι όχι 240κάτι.

kopitis
20-02-2016, 10:04
Να προσέχεις γιατί μερικά σαιτς, έχουν το βάρος χωρίς τις χορδές, το όβεργκριπ και το αντικραδασμικό, γενικά ισχύει ο σκελετός ρακέτας +17 γραμμάρια (χορδές και τα υπόλοιπα).
Η πολύ ελαφριά ρακέτα νομίζω ότι μετά από κάποιο διάστημα δεν θα σε καλύπτει ούτε για τα βασικά (συνήθως γυναίκες μεγάλης ηλικίας βλέπω να παίζουν με τέτοιες που παίζουν για τον χαβαλέ τελείως).

Τώρα για ρακέτα που λες πάρε όποια να είναι για αρχή αφού παίζεις σε χαμηλές τιμές κι αν δεις ότι δεν σου κάνει σε κανά χρόνο αλλάζεις, πολλοί την έχουμε πατήσει!

Από αυτό το σάιτ έχει πάρει κανείς για Ελλάδα; βλέπω καλές τιμές αλλά τι μεταφορικά παίζουν;

D.Rivers
20-02-2016, 12:34
Kopitis για αυτό είπα ότι τη βρήκα αλλού ότι ζυγίζει 260κατι. Πιθανότατα είναι 240κάτι χωρίς αυτά που είπες.
Έχεις κάποια γνώμη εσύ επί των συγκεκριμενων που ανέφερα;

Το sportsdirect έτσι είναι η φύση του, έχει πολύ πράγμα σε πολύ χαμηλές τιμές. Τα μεταφορικά από όσο βλέπω για Ελλάδα είναι 8.50 λίρες. Αλλά δεν έχει τύχει να ψωνίσω από κάτω, μόνο από εδώ. Και μάλιστα έχουν ένα ωραίο σύστημα ότι αν πας και παραλάβεις από το κατάστημα αντί να σου τα φέρουν σπίτι, σου δίνουν voucher 5 λίρες για την επόμενη αγορά. Οπότε πάντα αφήνω κάτι από έξω και το παίρνω επιτόπου όταν πάω να παραλάβω. Πχ τώρα θα το χρησιμοποιησω για να πάρω μπαλάκια.

Dude
20-02-2016, 14:11
@kopitis
Σε πολλές περιπτώσεις συμφέρει. Έχει κάποιες ρακέτες κάμποσο φθηνότερες από το tennis-warehouse (βασικά κρατάει στο stock του ακόμα πιο παλιά μοντέλα από το tennis-warehouse), και τα μεταφορικά είναι κάπου 15 ευρώ, οπότε πολλές φορές και πάλι δεν ανεβαίνει σε σύνολο η τιμή παραπάνω από το warehouse.

@D. Rivers
Εντάξει τότε, κάνε τα κουμάντα σου ανάλογα. Εφόσον υπάρχουν επιλογές, μην πας σε κάτι τόσο ελαφρύ πάντως. Δηλ. εγώ κάτω από 270-280 γραμμάρια χοντρικά δεν θα πήγαινα. Οι πολύ ελαφριές ρακέτες, μόλις παίξεις εναντίον κάποιου με δυνατά χτυπήματα, θα σε κάνουν να νιώσεις πρόβλημα στις επιστροφές, ενώ μόλις παίξεις με μια πιο βαρειά ρακέτα θα δεις μεγαλύτερη δύναμη και στα δικά σου χτυπήματα. Ανάλογα μετράει και η πλέξη της ρακέτας σε αυτό (δηλ. εγώ θα πήγαινα σε πρώτη ρακέτα στην πιο standard πλέξη, 16x19), αλλά μην μπερδεύεσαι από τώρα με αυτά.

D.Rivers
20-02-2016, 18:41
Τελικώς παράγγειλα την Prince! Δεν ξέρω γιατί, αλλά σκάλωσα με αυτή. Ο Θεός να προστατέψει τους αντιπάλους πλέον από αυτά που θα πάθουν :D :D Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις συμβουλές. :)

D.Rivers
23-02-2016, 14:24
My precious :)

http://i.imgur.com/dhSamFB.jpg

Dude
23-02-2016, 22:02
Καλόπαιχτη.

Dude
27-02-2016, 21:19
Not bad.
R1uoFv0bDu0

Dude
01-03-2016, 17:07
EDRuFxVXccQ

Eleni7
07-03-2016, 22:16
Η Σαραποβα μολις ανακοινωσε σε συνεντευξη τυπου οτι δειγμα της απο το Αυστραλιανο Οπεν βρεθηκε θετικο. Νομιζω οτι ειναι η 1η φορα που γινεται κατι τετοιο με τετοιο μεγεθος αθλητη/αθλητριας τενις.

Ειπε οτι τη συγκεκριμενη ουσια την επαιρνε επι 10 χρονια και δεν ηξερε οτι ειχε απαγορευτει (απο 1η Γεναρη 2016 μπηκε στις λιστες της WADA). Ελπιζει σε μια μικρη ποινη για να μην σταματησει το τενις με αυτον τον τροπο.

duda-agelopouloi-v-span
07-03-2016, 22:18
αν ισχυει οτι μεχρι 1-1-2016 δεν απαγορευοταν τοτε δεν πρεπει να ειναι μεγαλη η ποινη

*GrimReaper*
07-03-2016, 22:22
Επαγγελματικος αθλητισμος χωρις να περνεις κατι δεν γινεται. Χαλαει το θεαμα να εχεις λιγοτερες αντοχες και συγκεντρωση μαλλον

Eleni7
07-03-2016, 22:24
αν ισχυει οτι μεχρι 1-1-2016 δεν απαγορευοταν τοτε δεν πρεπει να ειναι μεγαλη η ποινη

Ναι αλλα πιαστηκε στο Αυστραλιανο. Δηλαδη μετα τις 20 Γεναρη του 2016. Περιεργη υποθεση. Η ιδια ισχυριζεται οτι στις λιστες που της εδωσαν στις 27 Δεκεμβρη του 2015, δεν ηταν μεσα η ουσια ως απαγορευμενη. Αμα τα εχει κρατησει αυτα τα εγγραφα και οντως εγινε λαθος, τοτε καλως. Αλλιως θα μπλεξει λογικα.

edit: διορθωση επειδη δεν το καταλαβα με την 1η μιας και το εβλεπα live (την ειχε στο youtube τη συνεντευξη σε streaming). Δηλωσε οτι ΔΕΝ διαβασε τις λιστες της WADA για να δει αν ειναι μεσα η ουσια. Προφανως και θα κοιταξε φυσικα, ας μην κοροιδευομαστε. Σε τετοιο επιπεδο προσεχουν και την παραμικρη λεπτομερεια, ποσο μαλλον τις ανακοινωσεις της WADA. Λογικα την εχει βαμμενη.

duda-agelopouloi-v-span
07-03-2016, 23:29
https://scontent.fath2-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpt1/v/t1.0-0/p261x260/12801450_10153260403516901_4829452490826172201_n.j pg?oh=e114c14360ca29c21ca500c080eb7072&oe=574C4E5A

deninho
07-03-2016, 23:35
ναι, η γουίλιαμς είναι με γυμναστική και καλή διατροφή έτσι.

Eleni7
07-03-2016, 23:43
Ακουγεται οτι δε θα γλυτωσει την καμπανα. Χωρις ελαφρυντικα παει για 4ετια, με ελαφρυντικα παει για 2ετια.

Εκανε βλακεια που δεν το εκοψε εφοσον απαγορευτηκε, αλλα και οι 2 ποινες παραειναι αυστηρες. Ποσο μαλλον αν αποδειχτει οτι οντως το επαιρνε επειδη εχει προβληματα υγειας οπως επικαλειται.

Salvador7
08-03-2016, 02:23
Άμα είναι τόσο μεγάλες οι ποινές δεν πιστεύω πως θα ξαναπαίξει.

Dude
08-03-2016, 02:37
80lfHwmkGNA

panagiotis
08-03-2016, 11:26
αν ισχυει οτι μεχρι 1-1-2016 δεν απαγορευοταν τοτε δεν πρεπει να ειναι μεγαλη η ποινη

Ναι αλλα πιαστηκε στο Αυστραλιανο. Δηλαδη μετα τις 20 Γεναρη του 2016. Περιεργη υποθεση. Η ιδια ισχυριζεται οτι στις λιστες που της εδωσαν στις 27 Δεκεμβρη του 2015, δεν ηταν μεσα η ουσια ως απαγορευμενη. Αμα τα εχει κρατησει αυτα τα εγγραφα και οντως εγινε λαθος, τοτε καλως. Αλλιως θα μπλεξει λογικα.

edit: διορθωση επειδη δεν το καταλαβα με την 1η μιας και το εβλεπα live (την ειχε στο youtube τη συνεντευξη σε streaming). Δηλωσε οτι ΔΕΝ διαβασε τις λιστες της WADA για να δει αν ειναι μεσα η ουσια. Προφανως και θα κοιταξε φυσικα, ας μην κοροιδευομαστε. Σε τετοιο επιπεδο προσεχουν και την παραμικρη λεπτομερεια, ποσο μαλλον τις ανακοινωσεις της WADA. Λογικα την εχει βαμμενη.
ναι ρε συ αλλα εστω οτι τις κοιταξε ηταν τοσο ηλιθια για να συνεχισει να παιρνει την ουσια ενω σε ενα μηνα ειχε τουρνουα;Οι νεες απαγορευμενες ουσιες ειναι το πρωτο πραγαμα που κοιτας για να πιασεις λαβρακι.Δεν ξερω σιγουρα ειναι περιεργη υποθεση.Παντως μαρακι να ξερεις πως η προταση γαμου ισχυει :p

Eleni7
08-03-2016, 12:23
Η Nike ανακοινωσε οτι διακοπτει προσωρινα τη συνεργασια της με την Σαραποβα μεχρι να δει πως θα εξελιχθει η υποθεση.

Dude
08-03-2016, 15:57
Δηλωσε οτι ΔΕΝ διαβασε τις λιστες της WADA για να δει αν ειναι μεσα η ουσια. Προφανως και θα κοιταξε φυσικα, ας μην κοροιδευομαστε. Σε τετοιο επιπεδο προσεχουν και την παραμικρη λεπτομερεια, ποσο μαλλον τις ανακοινωσεις της WADA. Λογικα την εχει βαμμενη.

Δεν είναι θέμα επιπέδου νομίζω. Λογικά για αυτά τα θέματα την ευθύνη είναι εξουσιοδοτημένοι να αναλαμβάνουν οι προσωπικοί γιατροί των πρωταθλητών. Εδώ ή μιλάμε για σοβαρή παράλειψη του γιατρού, ή για προειδοποίηση του γιατρού με την οποία το Μαράκι δεν συμβιβάστηκε. Παρόλο που πόσταρα το βίντεο παραπάνω δεν το έχω δει διεξοδικά, ωστόσο από τη στάση της Σαράποβα καταλαβαίνω ότι πάει να περάσει ότι έχει συμβεί το 1ο.

Είτε έτσι είτε αλλιώς αξίζει τιμωρίας, αλλά εφόσον η ουσία είναι απαγορευμένη εδώ και 3 μήνες μόνο, ούτε αξίζει τέτοια τιμωρία που θα της σταματήσει την καριέρα, ούτε αφαίρεση τίτλων που έχει κερδίσει στο παρελθόν όπως ζήτησε η Καπριάτι. Το τένις βέβαια είναι πολύ καθαρό σπορτ και έχει ενδιαφέρον πώς θα αντιμετωπίσει μια τέτοια κατάσταση. Μόνο και μόνο για παραδειγματισμό ίσως εξαντλήσουν την αυστηρότητά τους με τη Σαράποβα (η οποία έτσι κι αλλιώς με την προσωρινή κατάρρευση των εμπορικών συμφωνιών της οικονομικά είναι ήδη χαμένη πάρα πολύ).

damianos
08-03-2016, 16:33
Σε αυτό το επίπεδο όλοι παιρνουν. Απλά είναι θέμα οικονομικών, εμπορικών, πολιτικών συμφερόντων το ποιον "δίνουν" κάθε φορά.

redglove
09-03-2016, 01:29
ναι, η γουίλιαμς είναι με γυμναστική και καλή διατροφή έτσι.

Έχει και καλό...σκαρί η Σερένα, σαν του Κριστιάνο.

Dude
09-03-2016, 21:53
Στο φινάλε του tie-break ο αθεόφοβος.
xiKobL4-e9c

Dude
11-03-2016, 13:35
v15iq8f5lxE

Dude
19-03-2016, 02:06
Στα προημιτελικά στην Καλιφόρνια ο Τζόκοβιτς πέρασε οριακά τον Τσονγκά (7-6 7-6), ο Ναδάλ το Νισικόρι, ο Γκοφάν (που πάει από μεγάλη νίκη σε μεγάλη νίκη) τον Τσίλιτς, και ο Ράονιτς το Μονφίς.
Ημιτελικά αύριο...
Τζόκοβιτς - Ναδάλ [48η αναμέτρηση]
Γκοφάν - Ράονιτς
BsoIlXWvW_0
fX_5_NhOEIg

Υ.Γ.: Επιστρέφει στο Μαϊάμι μετά την επέμβαση ο Φέντερερ.

Dude
21-03-2016, 14:35
Ο μόνος αθλητής στον κόσμο που μπορεί να πει "that's cute" στο φετινό Curry.
O4xYWNd2T4g
gskqTlaG7-0

6-2 6-0 τον όχι καλό Ράονιτς ο σεληνιασμένος, και πλέον ισοφάρισε το Ναδάλ σε κατακτήσεις Masters 1000 (27 έκαστος).

D.Rivers
21-03-2016, 15:52
Δεν υπάρχουν αυτά που κάνει ο Σέρβος. Χθες είχε 4 unforced errors κι ο Ράονιτς κοντά 30... Έπαιξε τελικό τουρνουά κι ήταν τόσο άνετος λες κι έκανε αγγαρεία.

Dude
25-03-2016, 04:32
Ο Φέντερερ αντιμετωπίζει τον Ντελ Πότρο στο 2ο γύρο του Μαϊάμι. Λίγο πριν συμβεί αυτό, μίλησε για τον τραυματισμό του, την επέμβαση και την αποθεραπεία (http://www.atpworldtour.com/en/news/federer-opens-up-about-knee-surgery-miami-2016), αποκαλύπτοντας ότι το έπαθε ενώ έκανε μπάνιο τις κόρες του!

Dude
04-04-2016, 17:16
http://www.atpworldtour.com/~/media/28_djokovic_1000titles_1920x1080.jpg?h=864&hash=14F12D48741E518AD8423BDBA99F60C1A76A7A7E

Ο συνολικός πίνακας βέβαια είναι αυτός για την Open Era:
1. Novak Djokovic 28
2. Rafael Nadal 27
3. Roger Federer 24
4. Ivan Lendl 22
5. John McEnroe 19
6. Jimmy Connors 17
Andre Agassi 17
8. Björn Borg 15
9. Boris Becker 13
10. Pete Sampras 11
Andy Murray 11

Eleni7
04-04-2016, 17:23
Παμε για τρομερα βαρετη σεζον μαλλον.

Dude
13-04-2016, 18:16
Τέρμα των σερί των Μάστερς 1000, και μη αναμενόμενα... Ο Βέσελι (όχι της Φενέρ), νο. 55 στον κόσμο, πέταξε έξω τον Τζόκοβιτς στο 2ο γύρο του Μόντε Κάρλο, πράγμα που είχε να συμβεί στο Σέρβο 3 χρόνια... http://www.atpworldtour.com/en/news/djokovic-vesely-monte-carlo-2016-wednesday

D.Rivers
13-04-2016, 18:32
Το έβλεπα κι εγώ, φαινόταν λίγο βαρύς σήμερα για κάποιο λόγο.

Dude
07-05-2016, 19:09
Αρχίζει και ξαναέχει παραπάνω ενδιαφέρον το πράγμα, όχι στην κορυφή (εκεί ο Τζόκοβιτς θα αργήσει να ανησυχεί, και απλά τον νοιάζουν συγκεκριμένα πράγματα όπως το επικείμενο Ρολάν Γκαρός), αλλά ακριβώς κάτω από αυτή. Από τη μία έχουμε τον διαρκώς καλύτερο Ράφα (κέρδισε σερί το Μάστερς του Μόντε Κάρλο και το 500άρι στη Βαρκελώνη σαν παλιός καλός χωματάς), που ελλείψει Τζόκοβιτς ένα μήνα τώρα έπαιζε για λίγο σαν αφεντικό του Τουρ... από την άλλη έχουμε το ερωτηματικό Φέντερερ, που πρώτη φορά στην καριέρα του έχει να αντιμετωπίσει σερί θέματα με τραυματισμούς, και τέλος τη σταθερή αξία Μάρεϋ, που φαίνεται να έχει για πλάκα όλο το Τουρ εκτός από τους big 3.

Σήμερα στα ημιτελικά του Μάστερς της Μαδρίτης πάντως ο Σκωτσέζος πήρε μια πειστική εκδίκηση για την ήττα του στο Μόντε Κάρλο από το Ράφα, νικώντας τον με 7-5 6-4. Προσωπικά είχα καιρό να δω το Μάρεϋ να κάνει τόσο καλά σερβίς (έσωσε πολλά break points με εκπληκτικά πρώτα που δεν επιστρέφονταν - δυστυχώς δεν φαίνεται στα χαϊλαιτς), και να είναι και πιο δυνατός-επιθετικός με το φορχαντ του. Με αυτή τη νίκη προκρίνεται στον τελικό όπου περιμένει το νικητή του Τζόκοβιτς-Νισικόρι.
9JJ8pFRdJrM

Ενδιαφέρον έχει η όλη φάση για το seeding και το draw στο Ρολάν Γκαρός, καθώς έχει μείνει ακόμα το Μάστερς 1000 της Ρώμης, και προς στιγμήν ο Ράφα ναι μεν πλησιάζει αλλά βρίσκεται ακόμα στο 5 (Βαβρίνκα κρατάει το 4 σαν νικητής στο Παρίσι πέρσι), ο Μάρεϋ πρέπει να νικήσει αύριο για να κρατήσει το 2, και ο Φέντερερ πρέπει να κάνει καλό τουρνουά στη Ρώμη ενώ προέρχεται από αποθεραπεία και πόνους στη μέση τις προάλλες, καθώς πέρσι είχε φτάσει μέχρι τελικό.

Dude
09-05-2016, 02:54
Το σύνηθες αποτέλεσμα αλλά όχι εύκολα όπως άλλες φορές. Αρκετά οριακό ματς με το Νόλε να παίρνει άνετα το πρώτο σετ λόγω ανυπαρξίας Μάρεϋ, το Μάρεϋ να παίρνει άνετα το 2ο λόγω πολλών αβίαστων λαθών Νόλε, και 3ο να καταλήγει στο Νόλε στις λεπτομέρειες, παρά τις όποιες δικές του τάσεις αυτοχειρίας. Με αυτό ξαναπερνάει μόνος πρώτος σε κατακτήσεις Μάστερς 1000 με 29 (28 ο Ράφα), και συνεχίζει απτόητος στο domination mode του.
Wpz1Yop1eCA

Ο Μάρεϋ σίγουρα μπορεί να κρατήσει κάποια πράγματα από το τουρνουά όπως τη βελτίωση στο σερβίς και το ότι όταν βρίσκει βάθος στα χτυπήματά του, μπορεί να γίνει πιο επιθετικός και να γίνεται αυτός frontrunner στο ράλι. Στη βαθμολογία ωστόσο έπεσε στο νούμερο 3, και αυτό μπορεί να αποδειχθεί ευνοϊκό για το Φέντερερ ενόψει draw Ρολάν Γκαρός.

1 Novak Djokovic SRB1 16550
2 Roger Federer SUI1 7525
3 Andy Murray GBR1 7525
4 Stan Wawrinka SUI2 6380
5 Rafael Nadal ESP1 5675
6 Kei Nishikori JPN1 4290
κλπ...

Gogospetros
09-05-2016, 23:07
Respect πάντως στην ηρωική προσπάθεια του γλυκαναλατου κατα τα αλλά Μαρευ στον χθεσινό τελικό.Η αίσθηση μου είναι πάντως οτι σε3 σετ ο βιονικός Νολε υπό προϋποθέσεις παίζεται αλλά σε 5 ελεω Ρολανγκ Γκαρος δεν απλά δεν.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Dude
10-05-2016, 00:28
Το παν στο deciding set, είτε σε ματς των 3 είτε σε ματς των 5 σετς, είναι το ποιος σερβίρει πρώτος σε αυτό. Άντε να σερβίρει πρώτος ο Τζόκοβιτς, να σου κάνει break, και μετά να τρέξεις να κάνεις break back στο σερβίς του... το ένα βουνό μετά το άλλο. Ο Μάρεϋ οριακά δεν το κατάφερε χθες, αλλά και πάλι οι πιθανότητες με τον Τζόκοβιτς παρέμεναν.

Γενικά στο τοπ του ο τύπος δεν πολυπαίζεται. Κατά τα άλλα για αθλητές σαν το Μάρεϋ δεν πιστεύω ότι είναι ιδιαίτερο θέμα η διάρκεια ενός αγώνα Γκραν Σλαμ, όσο γενικά η ψυχολογία. Ο Τζόκοβιτς είναι σε αυτή τη φάση της καριέρας του που δεν βλέπει τίποτα, και για να του πάρεις ένα ματς πρέπει απλά να παίξεις θεϊκό τένις (βλ. Βαβρίνκα πέρσι). Από όποια πλευρά κι αν το προσεγγίσεις δηλ. όλα συνηγορούν στο ότι το Ρολάν Γκαρός φέτος θα το πάρει. Είναι ο καλύτερος, έχει κάνει μια μυθική χρονιά πέρσι και συνεχίζει σε αντίστοιχα επίπεδα, οι μύθοι Ρότζερ και Ράφα δεν είναι σε αντίστοιχο πικ για να τον κοντράρουν στο μάξιμουμ, ο Μάρεϋ ήταν πριν μια 3ετία παρόμοιων προσόντων και δυναμικότητας και ο Νόλε σταδιακά τον άφησε σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού λίγο πίσω του, ο Βαβρίνκα πόσες φορές να το ξανακάνει, και ποιος άλλος να βρεθεί απο κει και πέρα... σίγουρα easier said than done, αλλά αν μιλάμε για λογική και πιθανότητες, είναι τόσο υποψιασμένος και στοχοπροσηλωμένος που μάλλον θα το κάνει.

Dude
14-05-2016, 17:20
Το ζόρισε πάρα πολύ... αλλά και πάλι αλύγιστος.
XKKNLZyW4IM

ntS6bxAr9Ls

Eleni7
14-05-2016, 17:52
το πηγε πολυ κοντα. για να δουμε στο RG. παιζει να παιξουν στην 8αδα αν δε κανω λαθος

Dude
15-05-2016, 19:58
Το ζόρισε ο Ράφα, τον παραζόρισε ο Νισικόρι με τον 3ωρο ημιτελικό χθες, και τον αποτελείωσε ο Μάρεϋ σήμερα με 6-3 6-3 στον τελικό. Ο Σκωτσέζος αποδεικνύει τη συνεχόμενη άνοδό του, και το Ρολάν Γκαρός αρχίζει πια και γίνεται περισσότερο ενδιαφέρον. Χαϊλάιτς αργότερα.

D.Rivers
15-05-2016, 20:51
Φοβερός και άξια νικητής!

PQiaGQ9-PlU

Eleni7
15-05-2016, 20:59
Ο Μαρει αν ειχε λιγη παραπανω σταθεροτητα και διαρκεια (να μπορει δηλαδη να παιξει πραγματικα καλα για 2-3 σεζον σερι οπως εχουν κανει οι αλλοι απο τους Big-4, αυτος δυστυχως ποτε δεν ειχε διαστημα κυριαρχιας), θα ειχε σηκωσει πολλες περισσοτερες κουπες απο τις 2 που εχει σε Λονδινο και Μελβουρνη. Μου κανει εντυπωση γιατι δεν συνεβει. Ισως εφταιξαν οι συνεχεις αλλαγες στους προπονητες, ισως δεν ηταν και τοσο δυνατος χαρακτηρας οσο οι αλλοι. Ποιος ξερει. Θα μπορουσε παντως αντι για 2 GS να εχει 5 αν κρινουμε απο το ταλεντο του. Ηταν και λιγο γκαντεμης παντως. Επεσε σε εποχη που απο Federer era εγινε Nadal era και μετα Nole era. Δεν μπορεσε να αναπνευσει καν ο ερμος.

Dude
15-05-2016, 22:06
Απλά το πικ του δεν έχει φτάσει ποτέ το πικ τους σε διάρκεια τουλάχιστον 1 χρονιάς (οι άλλοι είναι τοπ3 έβερ τώρα, τι να κάνεις). Κατά τα άλλα είναι τρομερά σταθερός και μεγάλος πρωταθλητής, αρέσει δεν αρέσει. Εμένα προσωπικά μου αρέσει, και έχει κάνει και κάποια πολύ μεγάλα ματς στο παρελθόν.

XzRdaql2gwU

Dude
19-05-2016, 15:04
74DhUjl0WGs

Dude
19-05-2016, 18:33
Φέντερερ εκτός Ρολάν Γκαρός (χάνει Γκραν Σλαμ μετά από κάτι εκατονταετίες), επιστρέφει στο γρασίδι κατευθείαν. Αναλυτικά η ανακοίνωσή του:

"I regret to announce that I have made the decision not to play in this year’s French Open. I have been making steady progress with my overall fitness, but I am still not 100% and feel I might be taking an unnecessary risk by playing in this event before I am really ready. This decision was not easy to make, but I took it to ensure I could play the remainder of the season and help to extend the rest of my career. I remain as motivated and excited as ever and my plan is to achieve the highest level of fitness before returning to the ATP World Tour for the upcoming grass court season. I am sorry for my fans in Paris but I very much look forward to returning to Roland Garros in 2017."

Eleni7
20-05-2016, 02:36
Τωρα το ειδα αυτο. Ποσο πιο σκ@τ@ μπορει να παει αυτη η βδομαδα;

Eχει χασει ποτε GS ο Φεντερερ; Νομιζω οχι.

edit: Σωστα νομιζω. Ειναι η πρωτη φορα στην καριερα του (μετα απο 65 συνεχεις παρουσιες) που χανει ενα GS.

Dude
20-05-2016, 03:00
Τουλάχιστον χαίρομαι που βλέπω την αναφορά ότι τίποτα δεν έχει αλλάξει στο κομμάτι της όρεξής του και του προγραμματισμού του για το μέλλον (που ήταν γνωστό ότι είχε από πριν μισό χρόνο ακόμα και το 2017 μέσα στον ορίζοντα). Επομένως μπορεί να χτυπάει άσχημα η συνεχόμενη αποχή και αυτό το παίζει δεν παίζει των τελευταίων μηνών, αλλά το κάνει με τη λογική ότι θέλει να δει τον εαυτό του να επιστρέφει στο φουλ του. Έτσι κι αλλιώς δεν θα κατέβαινε με σοβαρές προοπτικές για κάτι στο συγκεκριμένο τουρνουά, και ειδικά αυτή την περίοδο. Ελπίζω στο γρασίδι (που θα παίξει κάμποσα τουρνουά) και στους Ολυμπιακούς να το δούμε στα καλά του.

Eνόψει Ρολάν Γκαρός, λίγα στατιστικά που φανερώνουν την αποδεδειγμένη μετάλλαξη του Μάρεϋ στο χώμα ένα χρόνο τώρα: http://www.atpworldtour.com/en/news/fedex-zone-2016-best-clay-records
Και τι λέει κι ο ίδιος για αυτή: http://www.atpworldtour.com/en/news/infosys-murray-may-2016

Dude
23-05-2016, 17:37
Κι ενώ άρχισε το Ρολάν Γκαρός, η Ελλάδα έχει για πρώτη φορά αθλητή της στο νο. 1 του κόσμου στους juniors (http://www.tennisnews.gr/greek-tennis/juniors/22570-tsitsipas)... το όνομα αυτού, Στέφανος Τσιτσιπάς. Με το καλό και να παίζεις για Γκραν Σλαμ κάποτε μικρέ.

Eleni7
23-05-2016, 20:05
Γινεται αρκετη φασαρια γι' αυτον τον πιτσιρικα. Για να δουμε. Μακαρι να εχει την υγεια του και να δουλεψει σκληρα.

D.Rivers
23-05-2016, 20:40
Έχουμε πρόγραμμα για το πότε παίζει κι η Σάκκαρη;

Kharnee
23-05-2016, 22:45
Αποκλείστηκε στα προκριματικά (1ο γύρο, από την Γκρέις Μιν)

Dude
24-05-2016, 17:12
Ο Μαρεϋ παραλίγο να την πάθει από το γερόλυκο Στέπανεκ, αλλά άντεξε και επέστρεψε από 0-2 σετς (και ο Βαβρίνκα χρειάστηκε επίσης 5 σετς για να περάσει το Ροσόλ στον 1ο γύρο, ενώ ο Τσίλιτς αποκλείστηκε από έναν Αργεντίνο qualifier νο. 166). Όπως είπε ο ίδιος για τον Στέπανεκ:
"It's unbelievable what he's doing," said Murray in his on-court interview with Cedric Pioline. "He had an extremely bad injury last year and was our for eight or nine months. At 37 years old and coming out and fighting like that, playing that way, is unbelievable. I don't expect to be doing that myself at that age! I'm just glad I managed to get through."

Την ίδια ώρα ο Νόβακ έγινε ο 5ος παίχτης με 200 εβδομάδες στο νο. 1 (http://www.atpworldtour.com/en/news/djokovic-200-weeks-no-1-emirates-atp-rankings).
aLMDk2sYNfs

Eleni7
24-05-2016, 17:18
Ο Μαρει μαλιστα επαιζε απο χθες το βραδυ. Ειχε διακοπει το ματς λογω σκοτους.

Eleni7
25-05-2016, 19:00
Παλι στα 5 σετ προκριθηκε ο Μαρει. 3-2 τον Bourge. Εχανε με 2-1 και το γυρισε.

Συνεχιζουν και οι Βαβρινκα, Κυργιος.

Eleni7
27-05-2016, 18:30
Εκτος RG ο Ναδαλ λογω τραυματισμου!!! Σοκ.

edit: Ανακοινωσε οτι επαιζε με σοβαρο προβλημα στον καρπο. Εκανε ενεσεις αλλα οι εξετασεις δεν ηταν καλες και αναγκαστηκε να αποσυρει τη συμμετοχη του απο το τουρνουα.

Dude
27-05-2016, 21:07
Άντε ρε φίλε... Φτώχυνε πλέον αρκετά το τουρνουά. Μόνο κανένα καλό Τζόκοβιτς - Μάρεϋ θα το σώσει.

Eleni7
27-05-2016, 21:18
Στον τενοντα στον αριστερο του καρπο ειναι το προβλημα. Στο χερι που παιζει δηλαδη. Ελπιζω να μην ειναι κατι το τοσο σοβαρο και να επανελθει συντομα. Ειναι υπουλο το σημειο.

Dude
28-05-2016, 03:32
Θα το πάει για τις επόμενες εβδομάδες με θεραπεία και όχι επέμβαση. Πέρα από το ότι πονούσε αυξανόμενα όπως δήλωσε, ο γιατρός του είπε ότι στα επόμενα 3-4 παιχνίδια του τουρνουά υπήρχε 100% πιθανότητα να το σπάσει. Οπότε καλά κάνει.

Στα αγωνιστικά του τουρνουά, συνέχισαν πειστικά οι Βαβρίνκα, Μάρεϋ, Γκασκέ, Ράονιτς και βρίσκονται πια στον 4ο γύρο. Στα 5 σετς πέρασε ο Νισικόρι το Βερντάσκο και ο Τσονγκά τον Παγδατή.

Dude
29-05-2016, 01:09
Φτάσαμε στους 16 (http://www.rolandgarros.com/en_FR/draws/index.html?event=MS). Ξεκάθαρα τον πιο δύσκολο δρόμο ο Μάρεϋ προς το τρόπαιο, καθώς αν περάσει τον Ίσνερ θα συναντήσει κατά σειρά πιθανότατα μπροστά του τους Νισικόρι, Βαβρίνκα (ή Ράονιτς), και Τζόκοβιτς. Νόλε μάλλον θα πάει χαλαροξεκούραστος τελικό.

Dude
30-05-2016, 03:41
Στους 8 Μάρεϋ, Βαβρίνκα, Γκασκέ, και ο κύριος που έκανε τη νίκη της ημέρας.
n3UV0d8F0us

gakGRDm7Ki0

QzVDpdTqQ8E

gAeLZrOUG7k

AIR J..
31-05-2016, 14:39
dude αυτός ο Μπατίστα μπορεί να παρει ένα ακόμα σετ? 5,25 του δινει για win 2 set

Jasone
31-05-2016, 15:04
Τι θα γίνει ρε? Θα δούμε τένις ή μόνο βροχή?

Dude
31-05-2016, 15:12
dude αυτός ο Μπατίστα μπορεί να παρει ένα ακόμα σετ? 5,25 του δινει για win 2 set

Δεν έχω δει τον αγώνα για να έχω άποψη για το σε τι μέρα βρίσκεται ο άλλος (κι ούτε πρόκειται, θα είμαι εκτός οθόνης τώρα), οπότε δεν μπορώ να κρίνω με ασφάλεια. Πάντως μιλάμε για χώμα και Ισπανό παίχτη, που σημαίνει ότι μπορεί στη μέρα του να ζορίσει τον οποιονδήποτε. Τώρα αν χάσει ο Νόλε από τον Μπατίστα Αγκούτ, θα μιλάμε για ανέκδοτο. Αν έπαιζα εγώ θα το έπαιζα άμεση ανατροπή και 3-1.

Eleni7
31-05-2016, 15:15
Τι θα γίνει ρε? Θα δούμε τένις ή μόνο βροχή?

Αφου οι Γαλλοι ειναι τρομπες. Εδω το πηραν αποφαση ολοκληροι τυπολατρεις Βρετανοι και εβαλαν οροφη στο Wimbledon. Οι Αυστραλοι εχουν ηδη τοποθετησει εδω και χρονια. Στη ΝΥ μεχρι το 2017 θα υπαρχει επισης οροφη. Και οι Γαλλοι δεν το εχουν συζητησει ακομη.

Mits
31-05-2016, 16:22
Τι θα γίνει ρε? Θα δούμε τένις ή μόνο βροχή?

Αφου οι Γαλλοι ειναι τρομπες. Εδω το πηραν αποφαση ολοκληροι τυπολατρεις Βρετανοι και εβαλαν οροφη στο Wimbledon. Οι Αυστραλοι εχουν ηδη τοποθετησει εδω και χρονια. Στη ΝΥ μεχρι το 2017 θα υπαρχει επισης οροφη. Και οι Γαλλοι δεν το εχουν συζητησει ακομη.

Εβλεπα τις προαλλες στο Eurosport το ενθετο του McEnroe και ελεγε ακριβως αυτο και βγηκε χθες ο διευθυντης του τουρνουα και εκανε το ιδιο ενθετο σαν απαντηση-πλακα οτι το 2020 θα ειναι ετοιμη η οροφη γιατι στη Γαλλια τα κανουν ολα λιγο αργα :p

OneOfTheSmurfs
01-06-2016, 13:35
UAEuNom72Jo

rednorth7
01-06-2016, 13:39
Αστεια αποφαση.Η' βγαζεις κανονισμο που το απαγορευει παντου και σε ολους, ή δεξου οτι καποιος που θα εκνευριστει με τις "κραυγες αγωνιας" του αντιπαλου, μπορει να κανει κατι τετοιο.Αν γινοταν σε κανα μεγαλο τουρνουα, θα ειχε πολυ γελιο.

Dude
02-06-2016, 23:30
Τέλειωσαν τα ψέμματα, φτάσαμε στο καλό. Το μπαμ από τη νέα γενιά έκανε ο Τίεμ (έχει σταθερά καλά αποτελέσματα στο χώμα φέτος, και πλέον μπαίνει στο τοπ10), ο οποίος αντιμετωπίζει στον ένα ημιτελικό τον Τζόκοβιτς.

Η ματσάρα όμως είναι ο άλλος ημιτελικός. Ο πιθανά πιο hot παίχτης του Τουρ Μάρεϋ απέναντι στον Stanimal και κάτοχο του τίτλου (head-to-head οριακό 8-7 υπέρ του Μάρεϋ). Αν ο Σταν εμφανιστεί όπως κάνει συνήθως στα μεγάλα παιχνίδια, λογικά θα δούμε ματσάρα. Όλα αυτά αύριο νωρίς το απόγευμα.

nNbr7czUs5c

OaBFhsjyoQY

VR0kFcnTFYw

4vwxHTpUOHc

Eleni7
02-06-2016, 23:36
Μαρει-Βαβρινκα παιζει να ειναι και ματσαρα.

kopitis
02-06-2016, 23:51
Σήμερα πάντως ανέβασε στροφές ο Νόλε...
Αύριο αν αφήσει ο καιρός νομίζω ότι κι οι 2 ημιτελικοί των ανδρών είναι στις 16,00

Dude
03-06-2016, 19:25
Εύκολα Τζόκοβιτς και Μάρεϋ, μια κλάση πάνω. Την Κυριακή ο μεγάλος τελικός που έπρεπε να βγει.

Eleni7
03-06-2016, 19:40
Σε φοβερη κατασταση ο Μαρει. Για να δουμε αν αυτο ειναι ικανο για να κοντραρει τον Σερβο.

duda-agelopouloi-v-span
03-06-2016, 19:43
Δε νομιζω,τον κερδισε πριν λιγες μερες.Δυσκολο να παρει καποιος δευτερο σερι απο τον νολε σε τοσο μικρο διαστημα

Dude
03-06-2016, 21:24
Σε φοβερη κατασταση ο Μαρει. Για να δουμε αν αυτο ειναι ικανο για να κοντραρει τον Σερβο.

Το σερβίς θα κρίνει πολλά. Είναι και οι 2 εκπληκτικοί returners, οπότε όποιος τα πάει καλύτερα σε αυτό το κομμάτι θα έχει ένα μικρό αβαντάζ. Μεγάλο φαβορί ο Νόλε, αλλά ο Μάρεϋ (https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13310586_10153644797406966_2463986087949013817_n.j pg?oh=c58a85f582d4b7c7f7264a57693a1fc8&oe=57C1B811) πραγματικά είναι στην καλύτερή του φάση αυτή τη στιγμή, και ψάχνει το επόμενό του Γκραν Σλαμ.

QR_jPQbZuXo

O3Vdoax_TWA

kopitis
04-06-2016, 02:37
Για εμένα ο τελικός την Κυριακή εξαρτάται καθαρά από τον Τζόκοβιτς και τι θέλω να πω: Πέρσι που κατέβηκε για 1η φορά σαν φαβορί στο Γαλλικό μου έβγαζε ότι όλη η προετοιμασία του ήταν γύρω από το παιχνίδι της 8αδας με τον Ναδάλ ( και νομίζω ότι αυτό το ματς είναι από τα καλύτερα του ) αλλά μετά και στον περίεργο ημιτελικό (σε 2 μέρες με τον Μάρει) και στον τελικό εμφανίστηκε κάπως μπλοκαρισμένος, σαν να έλεγε ότι περάσαμε τα πιο δύσκολα αλλά κολλάμε στα θεωρητικά πιο εύκολα...
Φέτος μου βγάζει κάτι διαφορετικό, μέτρια μέχρι τώρα, φορτσάρουμε όπου χρειαστεί ( όχι πολλές φορές μέχρι τώρα ), ξεκούραστα μέχρι τον τελικό, οπότε αν μπορέσει να διαχειριστεί την πίεση είναι πολύ κοντά στο να το πάρει, που φυσικά το θέλω και το αξίζει.
Περιμένω να δω και την τακτική που θα ακολουθήσει γιατί για κάποιον λόγο στα προηγούμενα παιχνίδια μου έδινε την εντύπωση σαν να περιμένει στον τελικό τον Βαβρίνκα...

Dude
04-06-2016, 04:54
Εντάξει για να το πάρει ο Μάρεϋ θα πρέπει να κάνει το ματς της ζωής του. Απλά αφήνεις ένα μικρό παράθυρο για το τι μπορεί να δεις γιατί είναι σε φάση που παίζει ίσως το καλύτερό του τένις. Αυτό το πράγμα συμβαίνει με τον Τζόκοβιτς ένα-ενάμιση χρόνο σερί τώρα, και μιλάμε για διαστημικό τένις κατά στιγμές. Εάν μπει έτσι στο ματς και καθαρίσει με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ, κατευθείαν οι ελπίδες του Μάρεϋ μειώνονται κατά το ήμισυ.

D.Rivers
05-06-2016, 01:49
[Rolland Garros conversation off]
Αφού με κολλήσατε την αγάπη για το τένις σαν χόμπυ, αύριο συμμετέχω στο πρώτο μου τουρνουά διπλού :D Δεν είναι κανένα τρελό τουρνουά, τους φοιτητές του πανεπιστημίου αφορά και μερικούς από άλλα εδώ γύρω, αλλά θα έχει κόσμο κι αναμένεται να πέσει πολύ γέλιο. Το συμπαίκτη μου λυπάμαι για τις γκάφες μου που θα υποστεί χαχαχα
Το καλό είναι ότι βρίσκομαι σε δαιμονιώδη φόρμα (εδώ γελάτε)! Xθες τράβηξα (κατά τύχη προφανώς) μετά από 2 μήνες προπονήσεων τον πρώτο άσσο στη γωνία του box κόντρα στο δάσκαλο κάπως έτσι (σαν τον πρώτο του Ρόντικ αλλά από τα αριστερά, προφανώς καμία σχέση στην ταχύτητα) και τρελάθηκα!
ga6HlJqrxEE

υ.γ.: Συμβουλές ευπρόσδεκτες :D

[Rolland Garros conversation on]

Dude
05-06-2016, 03:50
Καλή αρχή! Είναι το σπορτ που σου γαμάει την ψυχολογία όσο κανένα άλλο, και δυστυχώς τα ματσάκια σε γδύνουν από αυτή την άποψη. Οπότε μόλις χαλαστείς πολύ από μια εμφάνιση, να ξέρεις ότι προβλέπεται, και ότι αυτό θα επαναλαμβάνεται δυστυχώς (προσοχή στη ρακέτα, μην την σπάσεις, κοστίζει :)). Όταν όμως καταφέρνεις και το ελέγχεις και παίζεις όσο πιο καλά μπορείς, τότε η ικανοποίηση είναι άλλο πράγμα. Άμα νικάς κιόλας ένα παραπάνω.

D.Rivers
05-06-2016, 04:05
Το καλό είναι ότι λόγω μεγάλης συμμετοχής, αντί για νοκαουτ το έκαναν με ομίλους και σε κάθε όμιλο είναι 5 ομάδες. 4 στάνταρ ματσάκια και μπορείς να ρεφαρεις μια κακή εμφάνιση.
Για να δούμε τι ψάρια πιάνουμε, γιατί έχω ενθουσιαστεί και φοβαμαι αύριο θα με προσγειωσουν απότομα... Τα ήλιος λάθη και τα double faults αν κόψω, καλά είμαστε :D

duda-agelopouloi-v-span
05-06-2016, 04:12
Αφου αυριο απο οτι ειπες θα παιξεις διπλο δεν εχεις και πολλες ελπιδες για ασσο. Οποτε συμβουλη μη ρισκαρεις πολυ ωστε να γλυτώσεις κανενα διπλο λάθος

Dude
05-06-2016, 14:40
16:00 o τελικός για να μην ξεχνιόμαστε, που έχει όλα τα φόντα να είναι κλασικός. Ιστορικός είναι σίγουρα, γιατί:

Ο Νόβακ πάει να γίνει ο 3ος παίχτης στην ιστορία μετά τους Budge και Laver που να έχει στην κατοχή του όλα τα Grand Slams ταυτόχρονα (2ος στην Open Era), και ο 8ος μετά τους Perry, Budge, Emerson, Laver, Agassi, Federer και Nadal (5ος στην Open Era) που να έχει κατακτήσει και τα 4 Grand Slams.

Ο Άντυ έφτασε στο μόνο τελικό Grand Slam που δεν είχε φτάσει (δείγμα του ότι άξια λογίζεται σαν μέλος των Big 4, αν δει κανείς πόσοι το έχουν καταφέρει αυτό στην Open Era (https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/v/l/t1.0-9/13394003_10154316986893701_8367576786016048046_n.j pg?oh=53918d762144307faced8e05cb697e45&oe=57C80CC9)), και πάει για το 3ο του διαφορετικό Grand Slam.

Jasone
05-06-2016, 16:35
Πάει για σκούπα ο Άντι..

D.Rivers
05-06-2016, 16:55
Λοιπόν ενώ θα έπρεπε να είμαι τρισευτυχισμένος με το πώς πήγε, ομολογώ ότι είμαι comme ci comme ca...
Κατεβήκαμε στο τουρνουά περίπου 20 ομάδες όπως αναμενόταν (40 παιδιά), με μένα να είμαι αυτός με τον λιγότερο καιρό εξάσκησης (η πλειοψηφία έπαιζε από 2-12 χρόνια, ενώ εγώ 2-3 μήνες) και στάνταρ στους χειρότερους 5 σε επίπεδο... Όπως είπα ήμασταν 4 όμιλοι των 5 ομάδων, 4 ματς κάθε ομάδα και στα ημιτελικά αυτοί με το καλύτερο ρεκόρ. Δεν ξέρω γιατί, αλλά επέλεξαν να παίζουμε 1 σετ και χωρίς advantages. Στην ισοπαλία δηλαδή ακολουθούσε κάτι σαν sudden death, όποιος έπαιρνε τον επόμενο πόντο έπαιρνε και το game. Εμείς θεωρητικά ήμασταν η 4η καλύτερη ομάδα του γκρουπ.

Πρώτο ματς παίξαμε με την 3η καλύτερη κι ενώ τους είχαμε κι αποδίδαμε καλά, από λάθη (προφανώς κυρίως δικά μου) κι έλλειψη ρυθμού πήγαμε στο tiebreak. Ευτυχώς δείξαμε καλό mentality και το πήραμε 7-6(4).
Δεύτερο ματς πήγαμε κόντρα στη 2η καλύτερη ομάδα, η οποία όμως είχε κερδίσει σχετικά εύκολα το πρώτο ματς κι είχε ξεκουραστεί αρκετά. Παρ' όλα αυτά βρήκαμε ρυθμό και περάσαμε μπροστά με 4-3. Εκεί δυστυχώς δεν κράτησα το σερβίς, ισοφάρισαν και μετά στο κρίσιμο game έριξα μια δυο μπαλιές στη γραμμή και ζήτησαν επανάληψη και μετά χάσαμε 6-4... Εκεί στενοχωρήθηκα λίγο γιατί πίστευα ότι τους είχαμε γμτ και γύρισε το ματς στο σερβίς μου :(
Τρίτο ματς παίξαμε με 2 κορίτσια, που αν και με μεγαλύτερη εμπειρία κλπ, οκ ήταν κορίτσια (με ό,τι συνεπάγεται στη δυνατότητά τους να τρέξουν και να ανταποκριθούν σε δυνατά χτυπήματα) :D Στην αρχή τις υποτιμήσαμε και ξέφυγαν με 2-0, αλλά μετά το γυρίσαμε με σοβαρό παιχνίδι στο 3-6.
Μετά παίζαμε με τους τοπ του ομίλου κι ίσως από τα φαβορί να το σηκώσουν. Αν τους κερδίζαμε θα είχαμε κι οι 2 ομάδες 3-1 ρεκόρ και περνούσαμε στην επόμενη φάση, αλλά οι τύποι ήταν απίστευτοι και δεν υπήρχε ελπίδα προφανώς! Σερβίς με φάλτσα, χτυπήματα με ακρίβεια στις γωνίες που μόνο με τρελή ταχύτητα και φυσική κατάσταση μπορεί να τα προλαβαίναμε... 6-0 μας ξεφτίλισαν, αφού σε κάθε γκέιμ δεν μπορούσαμε να τους πάρουμε πάνω από 2 πόντους... Σε ένα από τα γκέιμς τράβηξα και το μοναδικό μου άσσο (δε φαντάζεστε πόσο ενθουσιάστηκα που έγινε κόντρα στους καλύτερους) και πήγε ισοπαλία, αλλά μετά το πήραν κι αυτό.

2 νίκες, 2 ήττες με λίγα λόγια. Το ρεκόρ ήταν στα 10 καλύτερα θεωρητικά του τουρνουά, αλλά νομίζω δε σημαίνει ότι ήμασταν στις 10 καλύτερες ομάδες :D Ενθουσιασμένος πολύ είμαι, είχε πολύ γέλιο και το ευχαριστήθηκα ως πρώτο τουρνουά. Μια πικρία έμεινε μόνο για το ένα παιχνίδι που χάσαμε στις λεπτομέρειες (αν κι οι άλλοι ήταν προφανώς καλύτεροι), πιστεύω ότι το είχαμε κι ίσως και να το αξίζαμε...

rednorth7
05-06-2016, 16:57
Κακη αποφαση.Ακατανοητη για μενα.Επαναληψη δινεται εκει.

Eleni7
05-06-2016, 17:01
Ο Μαρει παιζει εκπληκτικο τενις. Δεν τον θυμαμαι παλι ετσι. Να δουμε αν θα αντεξει. Εχει παρα πολυ δρομο ακομη.

duda-agelopouloi-v-span
05-06-2016, 17:03
Δεν αντεχει με τιποτα.3-1

rednorth7
05-06-2016, 17:09
Νολε, Σερβε αδερφε μου, να παιξουμε και λιγο τεννις ομως.Αντε παμε λιγο.

duda-agelopouloi-v-span
05-06-2016, 17:20
Φανηκε απο το πρωτο σετ στα 2 τελευταια games που εκανε σερβις ο μαρει. Με τα χιλια ζορια το κρατησε ο σκωτσεζος. Δεν μπορει αλλο καθαρο 3-1

duda-agelopouloi-v-span
05-06-2016, 17:38
Απίστευτο τενις απο νολε

duda-agelopouloi-v-span
05-06-2016, 18:48
Τεραστιος νολε θα παρει και το μοναδικο Grand slam που του ελειπε.Απιστευτο τενις

duda-agelopouloi-v-span
05-06-2016, 19:18
Μπραβο ρε γιγαντα

Dude
05-06-2016, 19:28
Αναμενόμενη αντίδραση από Νόλε, δεν άφησε περιθώρια στο Μάρεϋ (παρόλο που προσωπικά περίμενα λίγο μεγαλύτερη αντίδραση από το Μάρεϋ από το 3ο σετ και μετά). Η λογική λέει ότι αυτό δεν θα είναι το μοναδικό Γαλλικό Όπεν της καριέρας του, έχει δρόμο μπροστά του. Συνεχίζει ακάθεκτος στην πορεία του για να γίνει ο GOAT στη θέση του GOAT. Τεράστιος αθλητής.

Eleni7
05-06-2016, 22:21
Και να πουμε και το εξης ιστορικο επιτευγμα. Εχουμε την τυχη να ζουμε στην era που παιζουν ταυτοχρονα 3 παικτες με career-slam (εχουν στην κατοχη τους και τα 4 GS δηλαδη). Ειναι απιστευτο. Για να καταλαβουμε ποσο μεγαλο επιτευγμα ειναι να πω οτι στην Open Era (μετα το 1968 δηλαδη), μονο 5 αντρες το εχουν καταφερει αυτο. Οι 3 ανηκουν στην Era που ζουμε τωρα. Ειναι οι: Rod Laver, Andre Agassi, Roger Federer, Rafael Nadal, Novak Djokovic.

Απο γυναικες, το εχουν καταφερει 6. Ειναι οι: Margaret Court, Chris Evert, Martina Navratilova, Steffi Graf, Serena Williams and Maria Sharapova. Με bold αυτες που παιζουν τωρα.

kopitis
05-06-2016, 23:37
Που θα σταματήσει είναι πλέον το θέμα! Πλέον μεγάλος στόχος για φέτος το 4/4 και Ολυμπιακοί αγώνες + Σινσινάτι; Για τα 18 έχουμε ακόμα

Dude
06-06-2016, 01:33
Domination, όχι αστεία.
https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13240623_10154318290348701_7815690532457490574_n.j pg?oh=8a97da18c609e8679d934b7cf9f5069b&oe=580E534A

tJ7MBFs31Bo

Δηλώσεις: Τζόκοβιτς (http://www.atpworldtour.com/en/news/djokovic-reaction-roland-garros-2016-final) - Μάρευ (http://www.atpworldtour.com/en/news/murray-2016-roland-garros-final-reaction)
Βαθμολογία (http://www.atpworldtour.com/en/rankings/singles): Ραφα ξανά στους τοπ4, Τίεμ στο νο. 7

Dude
06-06-2016, 18:13
http://www.atpworldtour.com/en/news/djokovic-big-titles-2016
https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13343120_10154320029493701_3356315326697679021_n.j pg?oh=0963a6265e2341478650189ac4344854&oe=57D7800E

Eleni7
06-06-2016, 18:20
Αυτο το 0 του Ναδαλ σε τελικους ATP ειναι εντελως εκτος κλιματος. Σε ολες τις αλλες κατηγοριες ειναι στα ιδια ή πολυ κοντα με τους αλλους 2. Αλλα 6, 5 και 0 ειναι τεραστια αποσταση. Ανεκαθεν ηταν κατωτερος των προσδοκιων στο συγκεκριμενο τουρνουα. Βασικα παντα μετα το Αμερικανικο Οπεν τον Αυγουστο εριχνε στροφες.

Dude
06-06-2016, 20:04
Βασικά ο Ναδάλ είναι αν όχι ο δυνατότερος, τρομερά δυνατός στο κομμάτι ψυχολογίας και πνευματικής ετοιμότητας στα μεγάλα ματς, για αυτό και έχει καταφέρει όταν έχει βρεθεί σε τελικούς Γκραν Σλαμ να φύγει νικητής τις περισσότερες φορές. Καθαρά αγωνιστικά όμως, είναι (αδιαμφισβήτητος-αδιανόητος) "King Of Clay". Πίσω από το 14 και το 28 του στον πίνακα κρύβεται χωματίλα, χωματίλα, χωματίλα.

Οι άλλοι 2 είναι άλλου εύρους τενίστες. Τα έχει πει άλλωστε για αυτούς και ο Ράφα και ο θείος Τόνι ακόμα καλύτερα.

D.Rivers
06-06-2016, 21:25
Τι να μας πει το γατάκι ο Ναδάλ ρε...

Eleni7
08-06-2016, 22:33
Η παγκοσμια ομοσπονδια τενις τιμωρησε την Σαραποβα με 2 χρονια αποκλεισμο απο τα γηπεδα. Θα γινει εφεση.

Βαρια ποινη παντως. Εκανε μεν βλακεια, αλλα υπηρχαν ελαφρυντικα.

Eleni7
09-06-2016, 21:28
Ο Ναδαλ ανακοινωσε στο facebook οτι δε θα παιξει στο Wimbledon λογω του προβληματος στον καρπο.

Dude
09-06-2016, 22:04
Αναμενόμενο. Να δούμε το Ρογήρο σε τι κατάσταση θα βρίσκεται στο δεύτερό του σπίτι.

Άγιος Πέτρος
09-06-2016, 22:09
Δεν ξέρω αν ο Πουλικάκος ή ο Frank Drebin είναι το πιο καλτ άβαταρ που έχω δει εδώ μέσα

Dude
12-06-2016, 19:43
Murray-Lendl πράξη 2η (http://www.atpworldtour.com/en/news/murray-lendl-reuniting-june-2016)... καλή φάση.

Dude
21-06-2016, 04:01
5η κατάκτηση του Queen's, και 7ος τίτλος στο γρασίδι (2ος πίσω από το Φέντερερ από τους ενεργούς)... έτοιμος για Wimby. Όπως κι όλη η διευρυμένη αντροπαρέα.
https://scontent.fath1-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p480x480/13516457_10153684422356966_6873752747588637105_n.j pg?oh=e024c054dd035955ce3fb40f3b0a0c35&oe=57E0B896

Dude
24-06-2016, 00:31
Μιας και πλησιάζει Γουίμπλεντον, 2 βιντεάκια ενός γνωστού παλιού Φέντερερ φαν στο διαδίκτυο, που όμως στην πορεία διεύρυνε το κανάλι του με ωραία αποτελέσματα.

Συμφωνώ με τις περισσότερες επιλογές (προφανής διαφωνία είναι το forehand, που επέλεξε Gonzalez λόγω δύναμης, ενώ έπρεπε να πάει σε Rafa ή Roger). Θεωρώ ότι έπρεπε να έχει 2 κατηγορίες για backhand ωστόσο, ειδικά από τη στιγμή που η πλειονότητα των παιχτών πλέον παίζει με τα 2 χέρια αυτό το χτύπημα.
6uQRrHlt_Js

Βασικά τενιστικής θεωρίας... ο πιο κατάλληλος παίχτης για ένα τέτοιο βίντεο. Ομορφιά, απλά.
91P9ZJr2D-0

Eleni7
24-06-2016, 00:52
- Νομιζω οτι το forehand του Ναδαλ ειναι πυρηνικο οπλο. Οσο το ειχε στα καλα του, μιλουσαμε για κυριαρχο χτυπημα στο τενις. Και πολλες φορες οταν ηταν και πιο πιτσιρικας, και τη μπαλα στο backhand να του εστελνε ο αλλος, αν το χτυπημα δεν ηταν μεγαλης δυναμης ειχε τοση μεγαλη ταχυτητα στα ποδια που προλαβαινε να χτυπησει με την καλη πλευρα του. Εγω Ναδαλ θα εβαζα σε αυτη την κατηγορια, ξεκαθαρα.

Ο Gonzalez επισης ειχε τρομερο χτυπημα. Βασικα πολυ κριμα που αυτος ο παικτης δεν εκανε την καριερα που μπορουσε. Ουσιαστικα μονο το χρυσο μεταλλιο στην Αθηνα εμεινε απο τους τιτλους του. Που δεν ειναι και λιγο προφανως, απλα θα μπορουσε πολυ καλυτερα.

- Στο backhand μια ειναι η αδυναμια μου. Ο Stan Wawrinka. Και χτυπαει επισης με το ενα χερι (οπως ο Φεντερερ). Συμφωνω παντως οτι ειναι δυνατος ο Μαρει σε αυτον τον τομεα. Και ο Τζοκοβιτς ειναι πολυ καλος. Και ο Φεντερερ. Βασικα ειναι πολυ ολοκληρωμενοι πλεον οι τοπ τενιστες. Ισως ο χειροτερος (σχετικα) απο τους τοπ σε αυτον τον τομεα να ειναι ο Ναδαλ. Παντα το ειχε σαν μεγαλη τρυπα στο παιχνιδι του το backhand. Αμα ομως το ειχε σε καλη μερα και αυτο, απλα δεν εχανε.

Στα αλλα συμφωνω.


- Ο Ροτζερ ισχυει οτι εχει ολα του τα χτυπηματα σε κορυφαιο επιπεδο. Αν βαζαμε δηλαδη σε ολους τους παικτες βαθμο για το καθε τους χτυπημα και βρισκαμε μεσους ορους, ο Φεντερερ θα ηταν στο 9 πχ και οι αλλοι πολλοι πιο κατω (εως αρκετα πιο κατω). Πλησιαζει παντως ο Τζοκοβιτς. Επισης πληρεστατος παικτης. Απλα οχι τοσο "καλλιτεχνης".

Dude
24-06-2016, 03:36
- Κι εγώ στο φορχαντ θα βάλω Ράφα, λόγω απίστευτου topspin (rpm στο Θεό), και επειδή στην πορεία των χρόνων κατάφερε να το κάνει κυρίαρχο όπλο του όπως ο Φέντερερ. Το Φέντερερ ουσιαστικά το θεωρώ ισάξιο στην κορυφή σε αυτό το κομμάτι (και οι δύο είναι απόλαυση στα inside out και inside in χτυπήματά τους), μην πω ότι ίσως αθροιστικά το φορχαντ του έχει προκαλέσει μεγαλύτερη καταστροφή σε σύγκριση με το φορχαντ οποιουδήποτε. Όμως κάτι εξωγήινες μπανάνες του Ναδάλ του δίνουν την πρώτη θέση.

Τώρα ο Γκονζάλες είναι αντίστοιχη περίπτωση Βαβρίνκα. Στην κοψιά δεν έμοιαζε για big hitter, αλλά μόλις πατούσε κορτ οι μπάλες αναστέναζαν, και ειδικά το φορχαντ του ήταν απίθανα δυνατό. Αντίστοιχα δυνατά χτυπήματα βέβαια είναι και οι σφυριές του Ντελ Πότρο, αλλά ο Χιλιανός ίσως βασιζόταν ακόμα παραπάνω στο παιχνίδι του σε αυτό.

- Στο μπακχαντ συμφωνώ ότι στο one-handed είναι ο Σταν, παρόλο που ο Γκασκέ είναι εξίσου δυνατός. Απλά ο Σταν είναι ακόμα πιο aggressive και λιγότερο του control γενικά στο παιχνίδι του, οπότε από αυτό και μόνο κερδίζει το Γάλλο και στο μπακχαντ (και δεν είναι και εύκολο να μην το πάρει κάποιος που πήρε 2 Γκραν Σλαμ νικώντας όλους τους μεγάλους, έχοντας σαν ένα από τα βασικά όπλα του αυτό).

Στο two-handed τώρα, Τζόκοβιτς. Οι πιο απόκοσμοι winners από μπακχαντ με τα δύο χέρια που θυμάμαι ήταν κάτι διαγώνια του Μάρεϋ, αλλά η ακρίβεια και η συνεχής φθορά που προκαλεί στον αντίπαλο ο Τζόκοβιτς το φέρνουν πρώτο πιστεύω σε αυτό το κομμάτι. Μ'αρέσει πολύ κι ο Νισικόρι σε αυτό το κομμάτι, και πίστευα ότι θα του έφερνε κάποια μεγάλη διάκριση, αλλά μέχρι τώρα ο τελικός του US Open πριν 2 χρόνια είναι που έχει αφήσει πίσω του μόνο, οπότε δεν μπορώ να το βάλω στα ίσα με το Νόλε. Και ο Ναλμπάντιαν ήταν επίσης πολύ δυνατός σε αυτό το κομμάτι.

- Τώρα στο κομμάτι της επιστροφής, θα το χώριζα σε 2 κομμάτια... Ένα γενικά "returns", με την έννοια των "counterpunches" σε ένα rally, και ένα "returns of serve". Στο γενικά "returns" θα το έδινα στον Τζόκοβιτς, στο "returns of serve" στον Αγκάσι. Και οι δυο τους μοναδικοί όπως και να'χει και στις δύο κατηγορίες, και πολύ κοντά.

Υ.Γ.: Έγινε η κλήρωση στο Γουίμπλεντον. Τζόκοβιτς και Φέντερερ συναντώνται στα ημιτελικά, Μάρεϋ και Βαβρίνκα από την άλλη. Δείτε εδώ (http://www.atpworldtour.com/en/news/djokovic-federer-murray-wawrinka-wimbledon-2016-draw-preview) πιθανές διασταυρώσεις.

D.Rivers
27-06-2016, 19:46
Να πούμε και συγχαρητήρια για σήμερα στο Μαράκι που πέρασε τον πρώτο αγώνα στο Wimbledon και πλέον μπαίνει στην 100άδα!!!

D.Rivers
28-06-2016, 01:57
Επίσης να πω ότι γελάω με την ανυπαρξία tiebreak και το ξεζούμισμα κάτι αθλητών...

Sam Querrey (28) - Lukas Rosol 6-7 (6), 6-7 (5), 6-4, 6-2, 12-10
Gilles Muller - Santiago Giraldo 4-6, 6-7 (3), 7-6 (5), 6-3, 11-11
Karolina Pliskova (15) - Yanina Wickmayer 6-2, 0-6, 8-6
Lara Arruabarrena - Olga Govortsova 6-2, 1-6, 8-6
Marina Erakovic (Q) - Irina Falconi 4-6, 6-3, 10-8

Eleni7
28-06-2016, 02:49
Νικες για Τζοκοβιτς και Φεντερερ στην πρεμιερα.

Τον Ροτζερ ειδα μονο. Πολυ βαρυς. Θα δουμε και παρακατω, αλλα για την ωρα δεν δειχνει στα καλυτερα του.

D.Rivers
30-06-2016, 15:07
Για όποιον έχει NOVA, τώρα παίζει η Σάκκαρη κόντρα στη Γουίλιαμς. Πάμε ρε Μαράκι, την έχεις!

D.Rivers
30-06-2016, 17:11
Κρίμα, τελικά δεν τα κατάφερε... Κουράστηκε στο τέλος και πλήρωσε κάποια λάθη στο πρώτο σετ, όταν κι έχανε συνεχόμενα break points. Το πάλεψε όμως και πλέον μπαίνει μέσα στις 100!

duda-agelopouloi-v-span
30-06-2016, 17:24
πολυ μελλον η σακκαρη.Τρομερα φορχαντ δυνατη πανω στο φιλε και με τρελες αντοχες

rednorth7
30-06-2016, 17:57
Εχει πολυ σωστες βασεις για μια σοβαρη καριερα.Πολυ δυνατα χτυπηματα και ειναι μολις 20.Μπραβο το Μαρακι.

D.Rivers
01-07-2016, 17:58
Del Potro is back! Πέταξε έξω με ανατροπή το Βαβρίνκα!

Dude
01-07-2016, 19:52
Καλά το "is back" μεγάλη κουβέντα, αλλά σίγουρα να νικάς έναν παίχτη του τοπ5 μετά από 3 χρόνια σημαίνει κάτι. Αν φτάσει 2η βδομάδα του τουρνουά, τότε όντως μπορούμε να πούμε ότι επιστρέφει. Αν παίξει και σερί όλα τα τουρνουά τους επόμενους μήνες χωρίς να σταματήσει λόγω κάποιου νέου τραυματισμού στον καρπό, τότε έχει χρόνια μπροστά του να ξαναμπεί στο κόλπο του τοπ10 και των καλύτερων. Μακάρι, παίχτης διαμάντι.

Από την άλλη για το Σταν απογοήτευση, αν και υπό μία έννοια είσαι άτυχος όταν ακούς ότι έχεις να αντιμετωπίσεις το νούμερο 165 του κόσμου, και αυτός τυχαίνει να είναι ο Ντελ Πότρο... :)

D.Rivers
01-07-2016, 19:54
Μια χαρά θα προχωρήσει. Πρώτον έχει ψυχολογία μετά από το σημερινό και δεύτερον παίζει με το νικητή του Πούιγκ - Γιανγκ.
Συγκινητικός στο τέλος λέγοντας «Τα χέρια μου τρέμουν. Νιώθω ζωντανός».

dora7
02-07-2016, 00:33
οι εποχες που επαιξα τενις και παρακολουθουσα φανατικα οτι αγωνα εδειχνε η τηλεοραση ανηκουν στο μακρινο παρελθον...ομως επειδη σαν αθλημα μου αρεσει παρα πολυ αν πετυχω αγωνα το απολαμβανω ετσι κι αποψε αφου στο 86' του βελγιο - ουαλια βαρεθηκαμε βαλαμε οτε τιβι και πεσαμε πανω στο ναδαλ - μαρει...καταρχην αντρας που πεταει στη μουρη του μπολ γκερλ την πετσετα (ναδαλ) οχι απλα δεν ειναι αντρας αλλα ειναι αδερφαρα του κερατα..κι επειδη ειναι και ισπανο ειναι δυο φορες αδερφαρα (τα μονα ισπανα που ειναι γαμω τα παιδια ειναι του motogp)..ναι ημουν με το μαρει και το φχαριστηθηκα...;)

Dude
02-07-2016, 01:00
Δώρα περιγράφεις κάποιον αγώνα από το παρελθόν (Ναδάλ δεν κατέβηκε Γουίμπλεντον), δεν ξέρω ποιον είναι αλήθεια...

Αλλού είναι τα σπουδαία. Ο Querrey έχει τον Τζόκοβιτς στο 2-0 (7-6 6-1) και για καλή τύχη του Σέρβου ο αγώνας διεκόπη λόγω βροχής.

duda-agelopouloi-v-span
02-07-2016, 01:10
Αξιζει ο νολε στο 1.55;

Dude
02-07-2016, 01:17
Αξίζει, αλλά ο Σαμ ο Κουήρι είναι έτοιμος από καιρό.

Eleni7
02-07-2016, 02:09
Τον εσωσε η βροχη τον Νολε. Θα περασει αυριο.

Ντελ Ποτρο δυνατος. Ροτζερ σοβαρος αλλα θελει παιχνιδια. Ειμαι ακομη βαρια τα ποδια.

dora7
02-07-2016, 10:47
Δώρα περιγράφεις κάποιον αγώνα από το παρελθόν (Ναδάλ δεν κατέβηκε Γουίμπλεντον), δεν ξέρω ποιον είναι αλήθεια...

Αλλού είναι τα σπουδαία. Ο Querrey έχει τον Τζόκοβιτς στο 2-0 (7-6 6-1) και για καλή τύχη του Σέρβου ο αγώνας διεκόπη λόγω βροχής.

α καλα εβλεπα αυτον που περασε ο μαρει στον τελικο στη μαδριτη..ποτε εγινε??? και γιατι τα δειχνουν οποτε ναναι?:D παντως δεν εχει σημασια..το ποιντ ο τι ο ναδαλ ειναι φλωρος απο συμπεριφορα παραμενει...;)

και τελικα επειδη δεν παρακολουθω οπως εσεις που ειστε αστερια , τουλαχιστον ευχαριστηθηκα λιγο τενις που μου κατσε χτες..ας το δω ετσι το θεμα....:)

Eleni7
02-07-2016, 18:42
Τι θα γινει γαμω το Λονδινο σημερα; Θα το προλαβουμε το Ιταλια-Γερμανια;

duda-agelopouloi-v-span
02-07-2016, 19:05
τελος εχασε ο νολε πολλα τσαφ στο ται μπρεικ

Dude
02-07-2016, 21:08
Αυτή η ήττα του υπερηχητικού Νόβακ μας υπενθυμίζει ποια η δυσκολία του να κατακτάς το ένα τουρνουά μετά το άλλο στο τένις. Αυτά που έχουν κάνει τα προηγούμενα 10+ χρόνια ο Νόβακ, ο Ρότζερ και ο Ράφα (σε μικρότερο βαθμό ο τελευταίος) είναι θαυμαστά έως απίθανα. Λογικό μετά το μεγαλειώδες 2015 κάποια στιγμή στο 2016 να τελείωνε το σερί του Σέρβου. Και πάλι πάντως το ότι έφτασε στο να κατέχει ταυτόχρονα και τα 4 Grand Slams είναι μνημειώδες επίτευγμα για το σύγχρονο τένις.

Από δω και πέρα υπάρχει ένα ξεκάθαρο φαβορί για το τουρνουά (Μάρεϋ), ο γέρος που άμα στα επόμενα 1-2 ματς δεν βγει έξω θα έχει πλέον και την ψυχολογία, και την εμπειρία, και τα ματς που ήθελε στα πόδια του για να ξαναπάρει μπρος (Φέντερερ), και από κει κει πέρα το χάος... οποιοσδήποτε από τους Ράονιτς, Μπέρντυχ, Τσονγκά, Νισικόρι, Τσίλιτς, Ντελ Πότρο, Ντιμίτροφ, Ίσνερ κλπ. (θυμίζω Ναδάλ δεν κατέβηκε, Βαβρίνκα, Τίεμ είναι ήδη εκτός) μπορεί να μπει σφήνα.

Eleni7
02-07-2016, 21:25
Δικαια ο Querrey. Και αν σκεφτουμε το πως τα καταφερε με τις διακοπες λογω βροχης κτλ δινει ακομη μεγαλυτερους ποντους στο τεραστιο επιτευγμα του.

Ο Τζοκοβιτς σε κακη μερα. Βασικα σε πολλα μεγαλα τουρνουα ξεκιναει πιο χαλαρα την 1η βδομαδα και φορτσαρει τη 2η. Απλα τωρα του εκατσε ενας καλος σερβερ και την πατησε.

Αποκτα μεγαλο ενδιαφερον η συνεχεια. Πιστευω θα γινει εκπληξη.

Dude
02-07-2016, 21:34
Επίσης σταμάτησε ένα από τα μεγάλα σερί του Νόλε, αυτό των συνεχόμενων προημιτελικών Γκραν Σλαμ... Σταμάτησε στους 28 (2ο μεγαλύτερο πίσω από τους 36 του Φέντερερ), καθώς τελευταία φορά που δεν είχε φτάσει στη δεύτερη βδομάδα ενός Γκραν Σλαμ ήταν στο Ρολάν Γκαρός του 2009.

Eleni7
04-07-2016, 16:50
Ανεβασε στροφες ο Φεντερερ. Σε πολυ καλυτερη κατασταση σημερα. Σε καποια σημεια επαιξε φοβερο τενις. Για να δουμε. Επομενος αντιπαλος ο Τσιλιτς (λιγο νωριτερα ο Νισικορι αποσυρθηκε λογω τραυματισμου στο μεταξυ τους παιχνιδι).

Σε λιγο εχει Μαρει-Κυργιος.

Dude
04-07-2016, 17:40
Γενικά ωραία ματς σήμερα (Murray-Kyrgios, Goffin-Raonic, Tsonga-Gasquet, Berdych-Vesely)... Επίσης πέρασε στους 8 και ο Querrey ξεπερνώντας την παλιοσειρά το Mahut.

Dude
06-07-2016, 01:33
Αύριο οι προημιτελικοί:

Querrey - Raonic
Federer - Cilic
Berdych - Pouille
Murray - Tsonga

Eleni7
06-07-2016, 17:55
Γινεται της ταναςπου στο Φεντερερ-Τσιλιτς.

Master of disaster
06-07-2016, 17:58
Βασιλια κανονισε

Eleni7
06-07-2016, 18:28
Μωρη γερονταρα το λεει ακομη η καρδουλα σου.

Danny The Granger
06-07-2016, 18:31
Έγινε αυτο που επρεπε να γίνει, πέρασε το backhand, έπεσε το σέρβις του Cilic και κέρδισε

rednorth7
06-07-2016, 18:31
Πρέπει να εγινε απιστευτο παιχνίδι.11-9 το ταιμπρεικ στο τεταρτο σετ.

Dude
06-07-2016, 18:52
Ματσάρα, ψυχοβγαλτικό κατά στιγμές, αλλά το'κανε ο τιτάνας. Ο Τσίλιτς είχε στιγμές στο παιχνίδι που θύμιζε τον Τσίλιτς του US Open 2014, οπότε πέρα από την ανατροπή από το 0-2 σετς και τα σωσμένα match points, η νίκη ήταν πολύ μεγάλη λόγω του αντιπάλου.

Με Ράονιτς τώρα στον ημιτελικό, παρόμοια πράγματα δηλ, μην πω ακόμα πιο ξεκάθαρα. Πάντως ο Φέντερερ είναι καλά, πλέον έχει τα παιχνίδια στα πόδια του που χρειαζόταν. O Μπέρντυχ από την άλλη μεριά περιμένει το νικητή του Μαρεϋ - Τσονγκά.

Eleni7
06-07-2016, 19:57
https://66.media.tumblr.com/185de5c233f00cef041ef5b42ac7ef18/tumblr_o9wianuDHh1tz12kuo2_500.gif

Eleni7
06-07-2016, 22:09
Ματσαρα και το Μαρει-Τσονγκα. Το ισοφαρισε απο το 2-0 ο Γαλλος.

Dude
07-07-2016, 00:03
Κρίμα για τον καυλιάρη τον Τσονγκά, έκανε κάτι winners να τους πιεις στο ποτήρι, αλλά μαζί και μια πλειάδα unforced errors που τον καταδίκασε σε ένα ακόμα μεγάλο ματς. Σε ό,τι έχει να κάνει με το Ρότζερ, η πλάτη (https://scontent.fath1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/13612312_1334634869897981_3084577079344658601_n.jp g?oh=6b3069eb8499d9698b50030aeff5fc52&oe=5833703A) είναι καλά.

Eleni7
07-07-2016, 01:09
Σε ορισμενα σημεια επαιξε τρομερο τενις ο Τσονγκα. Ισως να αξιζε κατι παραπανω σημερα αλλα δυστυχως κατερρευσε στο 5ο σετ.

Την Παρασκευη οι 2 ημιτελικοι.

Φεντερερ-Ραονιτς
Μαρει-Μπερντιχ


Φαβορι ο Μαρει για το τροπαιο. Αλλα ολα ειναι ανοιχτα γιατι η 4αδα αποτελειται απο 2 εξαιρετικους σερβερ (που ειναι και καλοι παικτες συνολικα, οχι με μονοπλευρο παιχνιδι) και φυσικα τον Ροτζερ Φεντερερ που κανεις δεν μπορει να μην τον υπολογισει, ειδικα στο γρασιδι.

Dude
07-07-2016, 01:13
l5K7RzDGako

Uh-njykUVbM

lamar
07-07-2016, 01:15
Εγω ξερω οτι ο γκοαταρας, μας εκανε μαγκες οσους τον πιστεψαμε στο 2-0...

Τον Ραονιτς με την ωραιοτερη γκομενα απο ολο το ATP θα τον καθαρισει σαν αυγουλακι...

Μονο ο Σκωτσεζος ειναι το εμποδιο μας...

Eleni7
07-07-2016, 01:27
Μη μου το γρουσουζεψεις γιατι τα τελευταια 4 χρονια εχουμε φαει πικρες σε τελικους και ημιτελικους GS.

Ειναι καλος παικτης παντως ο Μιλος. Και να πουμε οτι φτανει για 2η φορα φετος σε ημιτελικο GS (ειχε προηγηθει αυτος στην Αυστραλια). Οποτε η σεζον του ειναι σε πολυ καλο επιπεδο. Επισης επαιξε και το 2014 ημιτελικο στο Wimbledon. Τοτε ο Ροτζερ τον ειχε αποκλεισει με 3-0.

Dude
07-07-2016, 01:40
Πάντως ο Τσίλιτς στα καλά του είναι πιο δύσκολος αντίπαλος και από το Ράονιτς και από το Μάρεϋ για το Φέντερερ, τουλάχιστον κατά την ταπεινή μου άποψη (τρομερά δύσκολο σερβίς με το χαμηλό toss για να το επιστρέψεις, ενώ είναι και αρκετά επιθετικότερος baseliner και από τους 2, οπότε όταν ο Φέντερερ δεν παίζει στο τοπ του δεν έχει το χρόνο που χρειάζεται για να επιβάλει αυτός το ρυθμό του). Αυτό βέβαια δεν εγγυάται τίποτα, γιατί άμα δώσει την ευκαιρία ο Φέντερερ σε ένα server κλάσης Ράονιτς να προηγηθεί, δύσκολα θα μπορέσει πάλι να τα γυρίσει όλα τούμπα όπως με Τσίλιτς.

Τώρα αν τελικά πάμε σε τελικό με Μάρεϋ (ας μην ξεγράφουμε τον Μπέρντυχ, έχει κάνει πολλές φορές τη ζωή δύσκολη στον Σκωτσέζο στο παρελθόν), ο Σκωτσέζος είναι φαβορί λόγω φουλ καλής χρονιάς, ηλικίας, και έδρας. Παιχτικά μιλώντας όμως, καλή του τύχη να περιορίσει την ελβετική επίθεση... Ο Φέντερερ δεν είναι Τσονγκά. :)

Dude
07-07-2016, 02:10
Τον Ραονιτς με την ωραιοτερη γκομενα απο ολο το ATP θα τον καθαρισει σαν αυγουλακι...


The Big 4...

Biljana Tipsarevic
http://ilarge.lisimg.com/image/6790071/800full-biljana-tipsarevic.jpg

Danielle Knudson (Raonic)
http://cache4.asset-cache.net/gc/503932016-model-danielle-knudson-watches-milos-raonic-gettyimages.jpg?v=1&c=IWSAsset&k=2&d=X7WJLa88Cweo9HktRLaNXoJe1CQOuLBKOTCp9qh70sTRW1Fx ag37385xd%2F8nutN3oUdCEwfkRUJgCxDXFYG1vA%3D%3D

Ester Satorova (Berdych)
http://cdn.bleacherreport.net/images_root/article/media_slots/photos/000/688/550/EsterSatorovaEsterSatorovaCheersBoyfriendKekQvA8Br e8l_original.jpg?1358547506

Noura El Shwekh (Tsonga)
http://1.bp.blogspot.com/-dE3Re9xROoM/VfGsSevdEjI/AAAAAAAArkc/xUlUoFL1J0s/s1600/alusos3532.jpg

D.Rivers
07-07-2016, 03:15
Μπέρντυχ μακράν το καλύτερο πιπινάκι :D


Γενικά αναπάντεχη 4άδα και με εκπλήξεις. Ομολογώ ότι δεν περίμενα Ράονιτς και Μπέρντυχ στους 4, αλλά Νόλε σίγουρα κι ίσως Νισικόρι ή και τον Κουίρι μετά την έκπληξη που έκανε ή Ντελ Πότρο μετά το boost στην ψυχολογία που είχε. Λογικά θα δούμε Φέντερερ με Μάρεϋ, το οποίο εδώ στο νησί το περιμένουν πώς και πώς. Υπάρχει μεγάλη λατρεία για τον Ελβετό εδώ (περισσότερη από ότι στον Νόλε) και δεν το περίμενα.

Στις γυναίκες προβλέπω έκπληξη (δηλαδή να μην το σηκώσει η Σερένα).

Eleni7
07-07-2016, 03:39
Εφοσον την πατησε τοσο νωρις ο Νολε και δεν κατεβηκε ο Ραφα (αν και εδω πλεον δυστυχως μπαινει ερωτηματικο, ακομη και αν επαιζε στο Λονδινο), δεν ειναι τοσο εκπληξη η παρουσια των Μπερντιχ και Ραονιτς στην 4αδα κατ' εμε. Δηλαδη η μεγαλη εκπληξη ηταν ο αποκλεισμος του Τζοκοβιτς, απο εκει και περα τα πραγματα λιγο-πολυ ηταν νορμαλ θα ελεγα.

Ειναι και οι 2 καλοι παικτες που το στυλ τους (πολυ καλο σερβις, και δυνατα χτυπηματα) ειναι ταμαμ για γρασιδι. Δεν ειναι τυχαιο που ο Ραονιτς παει για 2η φορα τα τελευταια 3 χρονια σε ημιτελικο στο Wimbledon ενω μην ξεχναμε οτι και ο Μπερντιχ εχει παιξει τελικο στο Λονδινο (ενω εχει φτασει και 2 φορες σε προημιτελικους). Εγω πιστευω οτι και οι 2 θα εχουν τις πιθανοτητες τους την Παρασκευη, ας παιζουν κοντρα σε μεγαλους αντιπαλους (και κατοχους του τιτλου στο παρελθον). Αν τουλαχιστον ενας απο τους δυο βρεθει σε σεληνιασμενη μερα στο σερβις (καθολου απιθανο) τοτε μπορει και να εχουμε εκπληξεις.


Ο Ντελ Ποτρο εχει ακομη δρομο μπροστα του παντως. Το ψυχολογικο boost θελω να πιστευω οτι θα ισχυσει και για την συνεχεια (για μενα δεν εχει να κανει τοσο με νικες οσο με το γεγονος οτι πατησε παλι γηπεδο σε τετοιο τουρνουα). Για το Λονδινο ηταν ουτως ή αλλως δυσκολα τα πραγματα μετα απο τετοια αποχη. Μην ξεχναμε οτι ειχε να παιξει σε GS απο τον Γεναρη του 2014.

Dude
07-07-2016, 03:44
Ποιος Κουήρι τώρα ρε συ.. Δεν είναι κάθε μέρα Κυριακή, και ο τύπος δεν είναι καμιά φρεσκαδούρα να κάνει σερί ματσάρες. Απλά έτυχε στο ένα ματς να του βγουν και ο Νόλε να μην είναι στα καλά του. Και πολύ μου φάνηκε που έφτασε μέχρι τους 16 προσωπικά.

Για τον Ντελ Πότρο δυστυχώς δεν είμαι αισιόδοξος, το παιχνίδι προχώρησε από το 2012 και μετά που άρχισαν τα προβλήματα με τους τραυματισμούς του.

Υπάρχει μεγάλη λατρεία για τον Ελβετό εδώ (περισσότερη από ότι στον Νόλε) και δεν το περίμενα.


Γιατί δεν το περίμενες; Μιλάς για τον άνθρωπο που έχει 7 Γουίμπλεντον, εκ των οποίων 5 σερί, μαζί και κάποιους επικούς χαμένους τελικούς, ο ένας εκ των οποίων θεωρείται από την πλειοψηφία ως το καλύτερο ματς τένις όλων των εποχών. Αν δεν είναι ο Ρότζερ αγαπημένο παιδί των Βρετανών (που βασικά είναι αγαπημένο παιδί σε κάθε γήπεδο που πατάει), ποιος θα ήταν; Ο Τζόκοβιτς; Ο καημένος ο Νόλε πασχίζει να είναι στο τοπ3 εκεί μέσα από άποψη δημοφιλίας, παρά τα 2 σερί. Και γενικά παρά το ότι στις συνειδήσεις των πολλών όλο και πλησιάζει περισσότερο στην κορυφή το Φέντερερ, από θέμα δημοφιλίας σε παγκόσμιο επίπεδο παραμένει αρκετά πίσω από Φέντερερ και Ναδάλ (είναι και θέμα στυλ παιχνιδιού και συμπεριφοράς αυτό βέβαια, καθώς και ιστορίας του καθενός και πώς έφτασε εκεί που έφτασε).

Μόνο ο Μάρεϋ είναι στα ίσα ή μπορεί να βγει και από πάνω, λόγω ότι είναι ο τελευταίος μεγάλος Βρετανός τενίστας. Και πάλι μέσα στο παιχνίδι εναντίον ενός Φέντερερ δεν είναι βέβαιο ότι θα πάρει άνευ όρων τη στήριξη του κόσμου. Π.χ. το 2012 ο Μάρεϋ όταν έχασε στον τελικό από το Φέντερερ, ο κόσμος γούσταρε, και η υποστήριξη ήταν 50-50, για να μην πω έγειρε προς Φέντερερ μεριά (όπως και στον ημιτελικό που είχαν πρόσφατα). Λίγο καιρό μετά που πήρε τους Ολυμπιακούς εκεί μέσα ο Μάρεϋ, που έπαιξε και καλύτερα, τότε η εξέδρα το χάρηκε και έδειξε ξεκάθαρα την προτίμησή της στο Σκωτσέζο (και πάλι βέβαια τότε υπήρχε η ιδιομορφία ότι έπαιζε και για τα χρώματα των Βρετανών, όχι μόνο για τον ίδιο).

D.Rivers
07-07-2016, 13:35
Δεν ξέρω γιατί ρε συ, απλά είχα την αίσθηση ότι οι Βρετανοί θα έχουν πρώτα Μάρεϊ και μετά τους άλλους αναλογικά με τα νούμερα. Αντιθέτως βλέπω όλα τα παιδιά που παίζαμε μαζί τένις φέτος, να ξεκινούν για το τουρνουά με όνειρο ζωής να δουν το Φεντερερ. Όταν τους ρωτησα για Νολε και Μάρεϊ ήταν σε φάση "σαν το Φεντερερ κανένας" κι ίσως σκέφτονται βέβαια το ότι δεν ξέρουν πόσες ευκαιρίες θα έχουν να τον ξαναδούν... γενικά αυτό που λες ότι έχει πολλά Γουιμπλεντον ισχύει βέβαια.

Dude
07-07-2016, 14:15
Στο στατιστικό κομμάτι, να πούμε ότι με τη νίκη εναντίον του Τσίλιτς, ο Φέντερερ:

- έφτασε τις 10 νίκες επιστρέφοντας από 0-2 σετς, και είναι πλέον 1ος μαζί με Becker και Krickstein (Μάρεϋ από ενεργούς πολύ κοντά... έχει και αυτός 9)
- έγινε 1ος σε νίκες σε Γκραν Σλαμ με 307 έναντι κάθε άνδρα ή γυναίκας (ακολουθούν οι Ναβρατίλοβα με 306, Σερένα με 302, και Έβερτ με 299)
- ισοφάρισε το ρεκόρ του Κόννορς με τους 11 ημιτελικούς Γουίμπλεντον, ενώ είναι 1ος μαζί με τον Κόνορς και στο σύνολο νικών στην ιστορία του Γουίμπλεντον με 84

Dude
08-07-2016, 01:28
Tennis Porn. 18+ (το πιάσαμε το υπονούμενο έτσι; :))
c28w5tRbaTs

rednorth7
08-07-2016, 16:27
Ραονιτς καλυτερος, αλλα οταν παιζεις με τον βασιλιά δεν πρέπει να αφηνεις ευκαιριες χαμενες. Παρεπιπτοντως πρωτη φορα βλεπω σε ημιτελικό, τοσο χάλι το κεντρικό κορτ.(Στη βασική γραμμη τουλάχιστον)

Eleni7
08-07-2016, 16:38
Αυτο θα εγραφα και εγω. Σε κακιστη κατασταση το γηπεδο. Και εχουμε ακομη παιχνιδια στο κεντρικο. Μεχρι και Κυριακη θα ειναι ακομη χειροτερο.

Eleni7
08-07-2016, 16:55
Εκλαψα με το μπλουζακι του τυπου.

damianos
08-07-2016, 17:12
Βλεπω κανα μισαωρο και έχουν γαμηθει στα λαβ-γκειμ, αντε 40-15 . Ολο το ματς έτσι έχει πάει?

Eleni7
08-07-2016, 17:14
Βλεπω κανα μισαωρο και έχουν γαμηθει στα λαβ-γκειμ, αντε 40-15 . Ολο το ματς έτσι έχει πάει?

Ναι. Εχουν και οι 2 καλα σερβις οποτε τα καθαριζουν ευκολα τα σερβις γκειμ τους. Σπανια εχουμε παει σε deuce.

duda-agelopouloi-v-span
08-07-2016, 18:04
κουραστηκε ο ροτζερ

Eleni7
08-07-2016, 18:37
Δικαιος νικητης ο Ραονιτς. Ακομη και οταν ηταν πισω με 2-1 δεν ηταν χειροτερος του Φεντερερ. Μαλλον τον αδικουσε το σκορ σε εκεινο το σημειο.

duda-agelopouloi-v-span
08-07-2016, 20:17
ολα κριθηκαν στο μπρεικ του ραονιτς στο 6-5 στο 4ο σετ απο 40-0

Dude
08-07-2016, 21:47
Οι μεγάλοι παίχτες είναι και πεισματάρηδες. Τα σερί οριακά δεύτερα σερβίς που μετατράπηκαν σε 2 νταμπλ φολτ σε εκείνο το game, το οποίο τελικά από 40-0 έγινε break και 7-5 στο 4ο σετ για το Ράονιτς, δυστυχώς θα τα θυμόμαστε για τις επόμενες μέρες εμείς οι Φεντερερικοί. Συμφωνώ ότι ο Ράονιτς ήταν πολύ καλός (τρομερός βασικά, το καλύτερο ματς της καριέρας του μέχρι τώρα) και το άξιζε, αλλά το 4ο σετ ρε Ρότζερ έπρεπε να είχε πάει τουλάχιστον σε tie-break. Και να το έχανε, θα είχε πάει 5ο σετ και θα σέρβιρε πρώτος, που είναι μεγάλο πλεονέκτημα. Αντ'αυτού, Ράονιτς πήρε το μομέντουμ, και τη δυνατότητα να σερβίρει 1ος στο 5ο, Ρότζερ έφαγε και το πέσιμο που πρέπει να πόνεσε, και όλα φάινονταν ότι έφταναν στο τέλος. Κρίμα γιατί ήταν μεγάλη ευκαιρία.. τουλάχιστον θα το χαρούμε και του χρόνου πάλι.

Μάρεϋ-Ράονιτς ζευγάρι τελικού. Λογικά Μάρεϋ έτοιμος για το 3ο του, αλλά όχι εύκολα.

rednorth7
09-07-2016, 17:09
Τι σερβις ειναι αυτο ρε Κερμπερ.Και πολυ αργησε να στο σπασει η Σερινα.Πολυ ευκολο ματς το βλεπω, αν δεν αλλαξει κατι.

Εχω μετρησει 3-4 μπαλες που το γηπεδο εχει παιξει καταλυτικό ρόλο στην καταληξη τους.Και μιλαμε για ενα μολις σετ τελικου.Αυριο που παιζουν οι αντρες τι θα γίνει δηλαδη;

Eleni7
09-07-2016, 20:08
Σερινα ξεκολλα. Βαριομαστε να δουμε γυναικειο τενις.

D.Rivers
09-07-2016, 21:40
Έχει καταντήσει cheat...

μπασκετομάνα7
10-07-2016, 01:53
Καθόλου cheat! Αυτή τη στιγμή η Σερίνα είναι μία δυσκίνητη, καταπονημένη γιαγιά που παίζει απλά με την κλάση και το μεγαλείο της. Αν βοηθήσει και το πρώτο σερβίς όλα γίνονται πιο εύκολα.Ζορίζεται αρκετά πια και φαίνεται σε όποιον θυμάται το τέρας που ήταν πριν από μερικά χρόνια. Το ότι στα τριάντα φεύγα της είναι πιο διψασμένη για τίτλους από κάτι υπερταλαντούχες Ραντβάνσκες και Ιβάνοβιτς πρέπει να απασχολεί τις ίδιες και όχι την goat

Dude
11-07-2016, 02:10
3ο ο Σκωτσέζος. Εύχομαι να φτάσει τα 6-7, γιατί η κλάση του για εκεί είναι, αλλά με το Σέρβο που έχει απέναντί του μεταξύ όλων των άλλων, παραμένει δύσκολο.

Eleni7
11-07-2016, 02:19
Θα δουμε. Ο Νολε ειναι στην ηλικια που Φεντερερ και Ναδαλ φαινοντουσαν απαιχτοι (λιγο πριν πιασουν το οριο των 28-29 χρονων). Και πολλοι τοτε πιστευαμε οτι ο ενας θα πιασει τα 20 GS (εκεινη την εποχη που πατησε τα 28 σηκωσε το 1ο του Roland Garros και στο καπακι εσπασε το ρεκορ του Σαμπρας στο Λονδινο), ενω στην πορεια ο αλλος οταν εφτασε στην ιδια ηλικια σηκωσε το 14ο στην ΝΥ και πιστεψαμε οτι θα βαλει πλωρη να ξεπερασει τον Ροτζερ στα GS . Τελικα μετα τα 29 ηρθε η πτωση, η κοπωση, οι ενοχλησεις. Και ειναι λογικο με τετοια καταπονηση στο Τουρ.

Να δουμε πρωτα πως θα σταθει μεσα στο 2017. Ειναι περιεργο αθλημα το τενις και ολα αλλαζουν πολυ ευκολα. Ο Μαρει παντως εχει καψει λιγοτερα λαδια στο ρεζερβουαρ (ας ειναι ιδια ηλικια με τον Νολε), οποτε ειδικα στο Λονδινο εχει τις πιθανοτητες του να σηκωσει κι αλλα.

Dude
11-07-2016, 02:27
Το θέμα είναι ότι με αυτούς τους γίγαντες ο Μάρεϋ δεν έχει καταφέρει να είναι ποτέ το νούμερο 1 του Τουρ, που ψυχολογικά είναι κάτι που σίγουρα παίζει το ρόλο του. Κάνει μια σπουδαία χρονιά, αλλά και πάλι ο Νόλε παραμένει στην κορυφή, έχοντας κερδίσει και το Μάρεϋ σε μεγάλους τελικούς. Είναι απλά ας πούμε άτυχος να συνυπάρχει με όχι απλά 3 από τους καλύτερους, μάλλον τους 3 καλύτερους του αθλήματος που έχουν βγει.

Υπό αυτή την έννοια το λέω δύσκολο ακόμα το να διπλασιάσει τα Γκραν Σλαμ του, παρόλο που για μένα είναι πιο μεγάλος παίχτης π.χ. από το Βιλάντερ, που και έχει υπάρξει αρκετές εβδομάδες στο νούμερο 1, και έχει πάρει και 7 Γκραν Σλαμς. Αν τώρα ο Μάρεϋ καταφέρει να εκθρονίσει από το νούμερο 1 - έστω και για λίγο - το Νόλε, κατευθείαν θα βοηθήσει και την ψυχολογία του για τα Γκραν Σλαμς των επόμενων ετών. Έτσι κι αλλιώς οι 3 των big 4 είναι που του κάνουν τη ζωή δύσκολη, τους υπόλοιπους τους έχει εύκολα. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε με τη νίκη στο Γουίμπυ έχει πλησιάσει αρκετά τον Τζόκοβιτς μέσα στη χρονιά... 800 βαθμοί τους χωρίζουν στο Race to London. Μένει να δούμε τι θα γίνει στη hard court season, κι αν μπορέσει ο Μάρεϋ να κάνει ανάλογα καλό τελείωμα χρονιάς με αυτά που συνήθως κάνει ο Τζόκοβιτς.

Eleni7
11-07-2016, 02:46
Μεγαλο κριμα, οντως. Γενικα ο Μαρει ισως ατυχησε να παιξει σε "λαθος" εποχη. Ισως μεσα στο διαστημα 2000-2005 να επιανε σχετικα ευκολα το νο1. Εδω το καταφερε τοτε ο Ροντικ, ο Σαφιν, ο Χιουιτ (οχι οτι ο Αυστραλος ηταν λιγος παικτης, εμενα μου αρεσε, αλλα σε αυτη την era που ειμαστε λογικα θα παλευε για 10αδα, τοσο πολυ ανεβηκε το επιπεδο).

Απο την αλλη και το "λαθος εποχη" που ειπα για τον Μαρευ ειναι και λιγο σχετικο. Ο Αντυ εγινε ο παικτης που εγινε επειδη επαιξε και με τους καλυτερους. Μεγαλο πραγμα αυτο. Ακομη και ο μεγαλος Ροτζερ Φεντερερ εχει δηλωσει οτι με τους Ναδαλ, Νολε εγινε καλυτερος παικτης. Οποτε για τον Μαρευ ισχυει και με το παραπανω το ιδιο πραγμα. Και εδω που τα λεμε ειδικα τα τελευταια χρονια δεν εχει καμια σχεση με το τι παικτης ηταν πριν καμια 5ετια-6ετια. Μεγαλη υποθεση το "ψησιμο" σε μεγαλα ματς με τους αλλους 3.


Παντως εχει μια τρομερη συνεπεια στην Αυστραλια αλλα δεν του καθεται με τιποτα. Εχει πεσει πανω στο Νολε που κανει οτι κανει ο Φεντερερ στο Λονδινο και ο Ναδαλ στο Παρισι. Ο τυπος εχει χασει 5 τελικους στην Μελβουρνη. Αλλα η παρουσια του εκει ειναι ενα δειγμα οτι τη συγκεκριμενη περιοδο ειναι σε καλη κατασταση, οποτε ισως καποια στιγμη θα του το κανει του Σερβου. Ισως εκει κριθει και καποια στιγμη το νο1 γιατι ειναι προπυργιο για τον Νολε η Μελβουρνη.

Dude
11-07-2016, 02:50
Θα είναι η υπέρβασή του αυτή. Το επίσης εντυπωσιακό με το Μάρεϋ είναι η περσινή και ακόμα περισσότερο φετινή τρομερή άνοδός του στο χώμα. Πλέον μιλάμε για σπουδαίο παίχτη όλων των επιφανειών, ικανό να εκμεταλλευτεί οποιαδήποτε ευκαιρία. Δεν θα μου κάνει έκπληξη αν ο Μάρεϋ πάει ποτέ στα 5 ή 6 Γκραν Σλαμ σε σύνολο, και μέσα σε αυτά είναι και τα 4 διαφορετικά.

Eleni7
11-07-2016, 03:03
Πολυ πιθανο. Και οσο δεν βγαινει και ο επομενος καλος Ισπανος "χωματας", ακομη και στο RG θα εχει τις πιθανοτητες του με την βελτιωση που εχει στη συγκεκριμενη επιφανεια.

Ειναι απιστευτη η βελτιωση του εκει. Μοιαζει εξωπραγματικο αλλα αυτη τη στιγμη ισως ειναι ο πιο αξιοπιστος "χωματας" στο Τουρ (μετα και τα προβληματα του Ραφα).

Ενδεικτικα:
http://i66.tinypic.com/289ogi.jpg

Ενω μιλαμε για ασυλληπτη προοδο στο χωμα σε σχεση με παλαιοτερες σεζον:
http://i66.tinypic.com/27yod1z.jpg

rednorth7
11-07-2016, 10:26
Ο Μαρει μου θυμιζει το ΝικοτοΖηση.Σταθερά καλος, αλλα ποτε ξεπεταγμα.Λογικα θα παρει καποια gs ακομα, αλλα στο μυαλο μου ποτε δε θα ανηκει στην κατηγορία των καλυτερων.

Kharnee
26-07-2016, 20:53
Dear Fans,

I'm extremely disappointed to announce that I will not be able to represent Switzerland at the Olympic Games in Rio and that I will also miss the remainder of the season. Considering all options after consulting with my doctors and my team, I have made the very difficult decision to call an end to my 2016 season as I need more extensive rehabilitation following my knee surgery earlier this year. The doctors advised that if I want to play on the ATP World Tour injury free for another few years, as I intend to do, I must give both my knee and body the proper time to fully recover. It is tough to miss the rest of the year. However, the silver lining is that this experience has made me realize how lucky I have been throughout my career with very few injuries. The love I have for tennis, the competition, tournaments and of course you, the fans remains intact. I am as motivated as ever and plan to put all my energy towards coming back strong, healthy and in shape to play attacking tennis in 2017.

Thanks for your continued support.

Roger

Eleni7
27-07-2016, 02:21
Κριμα. Χαθηκε η ευκαιρια να τον δουμε στην τελευταια του Ολυμπιαδα. Αλλα για να παιρνει μια τετοια αποφαση παει να πει οτι τα πραγματα ειναι σοβαρα με τα γονατα του. Ελπιζω να μην ειναι η αρχη του τελους ολο αυτο.

Dude
27-07-2016, 02:45
Έβγαλε σοβαρά προβλήματα στα 35. Μέχρι και οι Iron Men δεν είναι υπεράνθρωποι. Πάντως από όρεξη άλλο τίποτα. Μετά τα φετινά, και αν επιστρέψει αφού οι γιατροί δώσουν το οκ 100% (φάση Ναδάλ δηλ), λογικά θα τον έχουμε μέχρι και το 2018 σίγουρα. Το πάει για Κόννορς φάση, έχει παθολογική αγάπη με το άθλημα.

dio
27-07-2016, 11:09
προφανώς και έχει παθολογική αγάπη με το τέννις. Δεν έχει άλλο λόγο να ασχολείται επαγγελματικά με το τέννις. Μια χαρά λεφτά έχει βγάλει, και συνεχίζει να βγάζει με το brand name που έχει φτιάξει. Ο μόνος λόγος που συνεχίζει είναι επειδή δεν μπορεί χωρίς το τέννις

Dude
02-08-2016, 13:37
30ο Masters 1000 για Τζόκοβιτς, επέστρεψε στη νόρμα του μετά τον ξαφνικό αποκλεισμό στο Γουίμπλεντον. Ακολουθούν 2 τουρνουά που ακόμα του λείπουν από τη συλλογή του... οι Ολυμπιακοί Αγώνες, και το μοναδικό Masters 1000 που του λείπει, το Σινσινάτι (βέβαια το Φέντερερ που συνήθως του έκανε τη ζημιά εκεί φέτος δεν θα το βρει απέναντί του).

duda-agelopouloi-v-span
08-08-2016, 04:20
Απο τα πιο ωραια παιχνιδια τενις που εχωδει το ντελ ποτρο νολε

μιγάδας
08-08-2016, 04:22
εγώ είδα και πινγκ-πονγκ, τον γκιώνη να το παλεύει μ έναν κοντούλη ιάπωνα, λέει είναι νο6 στον κόσμο. χθες είδα και λίγο βένους με μια βελγίδα.

έχω λιώσει στο διάβασμα λέμε.....

duda-agelopouloi-v-span
08-08-2016, 05:04
Επαιξε πολυ καλα ο γκιωνης

μιγάδας
08-08-2016, 05:06
το χασε στο 4ο σετ. εκεί που κέρδιζε 5-1 και αν έπαιρνε το σετ ισοφάριζε σε 2-2. ο γιαπωνέζος φαινόταν ότι αν δεν του πήγαιναν καλά 1-2 πόντοι, έχανε τη συγκέντρωσή του.

αλλά έκανε λάθη εκεί ο γκιώνης κι έγινε το 7-7 και μετά το 3-1 στα σετ.

Eleni7
08-08-2016, 10:51
Μεγαλος Ντελ Πο.

Συγκλονιστικος στο τελος ο Τζοκοβιτς των απειρων τιτλων που εβαλε τα κλαματα για το χαμενο Ολυμπιακο μεταλιο.

Dude
08-08-2016, 21:25
Θύμισε λίγο τον αποκλεισμό Φέντερερ από Μπέρντυχ το 2004. Ο Νόλε έχει σίγουρα και τους επόμενους Ολυμπιακούς στο πρόγραμμά του, αλλά έχει και αυτός - όπως και αρκετοί μεγάλοι τενίστες του παρελθόντος - μια καρμικά μέτρια σχέση με τους Ολυμπιακούς μέχρι τώρα στην καριέρα του.

Eleni7
10-08-2016, 02:06
Εκτος και η Σερινα. Απιστευτα πραγματα. Δεν την εχω ξαναδει να παιζει ετσι. Κοντεψε τα 40 unforced errors ενω σε ενα game εκανε 4(!) double faults. Ηταν τοσο εκνευρισμενη και απογοητευμενη με τον εαυτο της που απο τα μισα του 2ου σετ ηταν μονιμως βουρκωμενη.

duda-agelopouloi-v-span
10-08-2016, 02:08
6 τα μετρησα.Μετα απο αυτο το γκειμ δεν γυρισε ποτε

μιγάδας
10-08-2016, 02:10
καλά, κάτσε να σου μάθω εγώ που είμαι μέγας γνώστης της αντισφαίρισης.
επειδή στο ένα tab έχουμε splines και στο άλλο ολυμπιακούς και τα χούμε δει όλα.

λοιπόν, και χθες η σερένα ήταν βουρκωμένη στο 1ο σετ που την έπαιζε η γαλλιδούλα.
εγώ σου λέω ότι από την πολύ ντόπα έχει σκάσει πια. πότε ήταν που είχε παρατήσει έναν αγώνα στη μέση γιατί δεν μπορούσε να πιάσει τη ρακέτα από το τρέμουλο (εδώ το χα δει, μην φανταστείς ότι βλέπω τένις);;

σε άλλα νέα, τα unforced erros μπορούμε να τα λέμε και αβίαστα λάθη γιατί τώρα μου θύμισες χατζηπαπάρα.

D.Rivers
10-08-2016, 02:22
Μου αρέσει που σκεφτόμουν να το παίξω 2-0 σετ όπως προχθές το Νόλε... Μια φορά στον κουβά, μετά τη μυρίζεσαι τη δουλειά :D

Eleni7
10-08-2016, 02:23
σε άλλα νέα, τα unforced erros μπορούμε να τα λέμε και αβίαστα λάθη γιατί τώρα μου θύμισες χατζηπαπάρα.

Jim Conway's style.


Δεν ειναι θεμα ντοπας πιστευω. Αλλωστε σε αυτο το επιπεδο οι αθλητες δεν την βγαζουν με φυσικους χυμους και μπανανες (οτι και να παρουν καποιοι, δεν αρκει να τους κανει αυτοματως Φεντερερ, Σερινα, Νολε κτλ) . Ειναι και ιδιομορφο αγωνισμα το συγκεκριμενο οπου ο χαρακτηρας και η προσωπικοτητα παιζουν τεραστιο ρολο. Απλα η Σερινα ειναι και αυτη στα 35 πλεον. Το σωμα αρχιζει να σταματαει να ακουει το μυαλο. Απλα το μυαλο (ειδικα ενος υπερπρωταθλητη) δεν μπορει να το αποδεχτει αυτο.

μιγάδας
10-08-2016, 02:26
το σώμα της σερένα που ναι 35 μοιάζει περισσότερο με του γιανγκ και λιγότερο με αυτό της ουκρανίδας αντιπάλου της.....

Lucifer_7
10-08-2016, 04:52
Gamw th Serena

Black Vaitsis
10-08-2016, 08:08
Γαμώ το βάζελο

Eleni7
12-08-2016, 21:19
Τρισαθλιοι Βραζιλιανοι τωρα στο ματς του Ναδαλ. Θα μπορουσαν να κλεισουν εισιτηρια να δουν ποδοσφαιρο. Οκ, δεκτο να φωναζουν υπερ του συμπατριωτη τους αλλα το να γιουχαρουν τον Ναδαλ στα σερβις ειναι τραγικο.

D.Rivers
13-08-2016, 20:19
Ντε Πότρο έτοιμος για μεγάλα πράγματα σήμερα! Από τα πρώτα 2 games έχει μπει με ψυχολογία να "τελειώσει" και το Ναδάλ και να πάει για το χρυσό...

Eleni7
13-08-2016, 23:20
Συγκινηση για Ντελπο. Τεραστιος.

D.Rivers
13-08-2016, 23:34
Ειδικά εκεί που κάνει break για το 5-4 και αντί να τελειώσει το ματς τρώει break και 5-5, έδειξε τεράστια ψυχή κι έκανε πάλι break στο Ναδάλ για το 6-5!

Dude
14-08-2016, 00:55
Έξω ο Νόλε... έξω ο Ράφα. 2η φορά στην καριέρα του που κερδίζει 2 απο τους big 4 μέσα στο ίδιο τουρνουά. Αν κάνει το μαγικό με το Μάρεϋ (πάρα πολύ δύσκολο, είναι στο πικ του αυτός), θα μιλάμε για ανεπανάληπτο άθλο.

rednorth7
14-08-2016, 02:53
Εντωμεταξυ ποσο κωλοφαρδος τυπος ειναι ο Μαρει.Παλι χαλαρος πηγε μεχρι τελικο ενω απο την αλλη πλευρά σφαχτηκαν.

μιγάδας
14-08-2016, 23:12
τελικό δεν θα δούμε;; αφού τον έχει μαγνητοσκόπηση στις 2, δεν σημαίνει ότι πήρε σήμα από τους βραζιλιάνους;;

μιγάδας
15-08-2016, 01:10
είναι κανάς γνώστης εδώ;;;

λοιπόν, η βρετανιδούλα πήρε με κωλοφαρδία το 1ο σετ.

στο 2ο έχει γνήσιο αργεντίνικο ράπισμα από τον μπζωλαρά.
τώρα είμαστε στο 5-4 και σερβίρουμε.

το γήπεδο είναι λα μπομπονέρα, παρότι είναι πτώμα ο αρχηγός θα το πάρουμε.

γιατί ρίχνουμε συνέχεια στο μπακχαντ της βρετανιδούλας;;; τόσο καλό φορχαντ έχει;;

Άγιος Πέτρος
15-08-2016, 01:18
Μήπως είναι Μονουμενταλ το γήπεδο;

μιγάδας
15-08-2016, 01:33
μην είσαι κοντραριστός
https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRgip8Nr3XT9xxZvo16gtmaJA2-D871-zM2C-DCC-eEwM_n2NVNRg

λέει είναι στα 3 σετ η νίκη στον τελικο;;;;

ρε τι κάνουν για να μας πάρουν το χρυσό...πρώτα η λουλού έπαιζε με αστέρα μαγούλας και αναγέννηση άνω μεριάς ενώ εμείς πετάγαμε έξω μπαρτσελόνες και ατλέτικο, μετά είχε κανά 8ωρο παραπάνω ξεκούρασης και τώρα στα 5 σετ.....

α στα διάλα.

duda-agelopouloi-v-span
15-08-2016, 01:37
Ντελπο θα το κανει

Άγιος Πέτρος
15-08-2016, 01:37
Μόνο Ρίβερ


Πλάκα πλάκα την ατμόσφαιρα της Μπομπονέρα δεν την έχω δει σε άλλο γήπεδο

D.Rivers
15-08-2016, 01:43
Ο Ντελ Πότρο πρέπει να ανέβει στο σερβίς πάντως για να πάρει το ματς. Αν συνεχίσει να σερβίρει με τόσο χαμηλά ποσοστά, αργά ή γρήγορα θα φάει το break πάλι.

Eleni7
15-08-2016, 01:53
Δεν εχει αλλη ενεργεια ο Ντελπο. Και ειναι λογικο επειδη εχει κανει ηδη υπερβαση. Θα παει για 3-1 ο Μαρει.

btw χαλκινος ο Νισικορι που νωριτερα κερδισε τον Ραφα.

D.Rivers
15-08-2016, 01:55
Ευχαριστώ θερμά τη Βρετανιδούλα που μου χάρισε άλλο ένα όμορφο βράδυ :D Τώρα της εύχομαι να χάσει, αν και δεν το βλέπω. Ο ΝτελΠότρο δείχνει πολύ κουρασμένος για να αντέξει τους ρυθμούς του Μάρεϊ.

http://pix.toile-libre.org/upload/original/1471215820.png

μιγάδας
15-08-2016, 02:00
ρε ελένη, θα μας πει τι τρέχει με το μπακχαντ του μάρει και το σημαδεύουμε συνέχεια;;

D.Rivers
15-08-2016, 02:20
Έχει χάσει μεγάλες ευκαιρίες ο ΝτελΠότρο σήμερα λόγω του κακού σερβίς του. Κάνει 2 break στο Βρετανό και δεν μπορεί να τα εκμεταλλευτεί... Ο Μάρεϊ από την πλευρά του, με τα όποια λάθη του, για μένα είναι ο τενίστας με την καλύτερη φυσική κατάσταση. Όσο περνάει η ώρα, δείχνει όλο και πιο φρέσκος.

Eleni7
15-08-2016, 04:43
ρε ελένη, θα μας πει τι τρέχει με το μπακχαντ του μάρει και το σημαδεύουμε συνέχεια;;

Τι να σου πω; Εγω ειμαι φαν του μπακχαντ Μαρει. Ειναι πολυ καλος στο συγκεκριμενο χτυπημα. Δεν πολυστεκει να επιμενει καποιος τοσο πολυ σε αυτη την πλευρα. Και δεν ειναι οτι εχει και κανενα φονικο φορχαντ οπως ο Ναδαλ πχ για να το αποφευγουν τοσο πολυ.

Dude
15-08-2016, 14:48
Το είπαμε χρειαζόταν ένα έπος για να πετάξει έξω και το Μάρεϋ. Ίσως αν είχε καμία μέρα παραπάνω να ξεκουραστεί να είχε περισσότερες πιθανότητες, αλλά και πάλι η επιτυχία του είναι μεγάλη. Μακάρι να ανέβει στο τοπ20 το 2017, αυτο το φορχαντ πρέπει να το βλέπουμε στα μεγάλα ματς πιο συχνά.

Νισικόραρος έφερε μετάλλιο στην Ιαπωνία. Ωραίος.

Dude
17-08-2016, 12:41
Djokovic, Murray... της αμύνης τα παιδιά (http://www.atpworldtour.com/en/news/infosys-returner-djokovic-august-2016).

Dude
22-08-2016, 03:50
Ο Τσίλιτς με τη νίκη του εναντίον του Μάρεϋ (http://www.atpworldtour.com/en/news/cilic-wins-cincinnati-2016-title) στο Σινσινάτι έγινε ο 2ος παίχτης μετά το Βαβρίνκα που στην εποχή των big 4 έχει και Γκραν Σλαμ και Μάστερς 1000 τίτλο.

Σε άλλα νέα...
ABbh5iQA5oY

Eleni7
23-08-2016, 01:59
Ο goat ξαναπατησε γηπεδο

https://pbs.twimg.com/media/CqetTerVIAEdvjF.jpg

Dude
23-08-2016, 02:14
Με καινούρια ρακέτα. Ολοκαύλωτος ακόμα και στις αναποδιές.

Dude
28-08-2016, 22:24
Δύσκολο draw για τον Τζόκοβιτς, καλό για Ράφα μέχρι τους 8, και οι 2 τους συναντιώνται στους 4. Ο Μάρεϋ στην άλλη μεριά του ταμπλό (αν φτάσει τελικό, θα γίνει ο 4ος παίχτης στην Open Era που καταφέρνει να παίξει και στους 4 τελικούς των Grand Slams μιας σεζόν, μετά τους Λέιβερ, Φέντερερ και Τζόκοβιτς)... http://www.atpworldtour.com/en/news/djokovic-us-open-2016-draw-preview

Eleni7
30-08-2016, 23:58
Ο Ντελπο στο usopen εκπροσωπει την τροχαια; Μας εχει βγαλει τα ματια οποτε εχει κοντινο πλανο.

redglove
31-08-2016, 04:19
Η Βοζνιάκι γράφει γράμμα στην μικρή Κάρολιν: http://www.theplayerstribune.com/caroline-wozniacki-wta-tennis-letter-to-my-younger-self/

Dude
01-09-2016, 13:58
Σήμερα ο Ράφα νίκησε το Σέππι... στο 1ο ματς της ιστορίας στο US Open με κλειστή οροφή.
Άρχισαν από νωρίς και οι εκπλήξεις... έξω οι Ράονιτς, Γκασκέ, και Γκοφάν.

Eleni7
05-09-2016, 02:31
Εξω ο Ναδαλ απο τον Πουιγ. Εξαιρετικο ματς που εληξε 3-2 μετα απο 4 ωρες. Στο 5ο σετ πηγαν tie break.

Eleni7
06-09-2016, 00:13
Χθες ο Ναδαλ ειχε σαν ταχυτερο σερβις ενα στα 122 μιλια (περιπου 196 χλμ). Σημερα η Σερινα εχει χτυπησει στα 126 μιλια (περιπου 203χλμ). Απιστευτα πραγματα.

rednorth7
06-09-2016, 00:27
Ο Ναδαλ ποτε δεν επενδυσε στο σερβις του.Παντα ηταν ενα απο τα αδύναμα σημεια του το οποιο βεβαια το καλυπτε με τα δυνατα χτυπηματα απο τη base line.Τις πιο πολλες φορες χρησιμοποιεί(ουσε) τεχνικα παρα φλατ πρωτα σερβις.Εκτος απο αυτο φυσικά, μιλαμε για τερας Σερινα.Τις περισσοτερες φορες είναι λες και παιζει με παιδια.

Eleni7
07-09-2016, 23:42
Τι βαρανε στην κερκιδα στο Μαρει-Νισικορι και ακουγεται τοσο δυνατος μεταλλικος ηχος; Εχουν φερει οι Ιαπωνες γκονγκ;

Eleni7
08-09-2016, 01:13
Ψυχαρα ο "Σαμουραι". Τεραστια νικη. Ξεκιναει με χαμενο 6-1 το πρωτο σετ, δεν πτοειται και καταφερνει να ισοφαρισει, μενει παλι πισω και μετα κανει πραγματα που καλο ειναι να μην γινονται. Το νο2 του κοσμου (ο οποιος Αντυ ηταν σε φοβερη κατασταση τον τελευταιο καιρο) εφτασε να εκνευριζεται με θορυβους και πεταλουδες. Παικταρας ο Ιαπωνας και παντα δινει χαρα μια μεγαλη νικη του. Εχει την ατυχια λογω υψους να υστερει πολυ στο σερβις αλλα εχει χαρισματα που δεν τα συναντας ευκολα. Αξιζει τετοια αποτελεσματα 100%.

Dude
08-09-2016, 15:01
Τζόκοβιτς - Μονφίς
Βαβρίνκα - Νισικόρι

Η λογική λέει εύκολα ο Νόλε στον τελικό. Στο άλλο ματς, παίζουν 2 από τους αγαπημένους μου, δεν ξέρω ποιον να υποστηρίξω φουλ, μιας και το να νικήσεις στην παρούσα φάση το Μάρεϋ είναι μεγάλος άθλος, και γενικά θέλω να ξαναδώ τον Ιάπωνα να αγωνίζεται για κάποιο Γκραν Σλαμ. Για να μην κρυβόμαστε ωστόσο, Βαβρίνκα υποστηρίζω κατ'ουσία, απλά και μόνο γιατί όταν έχει φτάσει στο φινάλε των Γκραν Σλαμ μέχρι τώρα βγάζει τον καλύτερο εαυτό του, και ο καλύτερος εαυτός αυτού του τύπου είναι άγρια πράγματα. Παρόλα αυτά δίνω πλεονέκτημα 51-49 στον Ιάπωνα, μιας και αν ο Βαβρίνκα παρουσιαστεί ανέτοιμος (είναι περισσότερο ασταθής σαν παίχτης), σίγουρα δεν θα μπορεί να περάσει το μηχανάκι.

Πάντως κακά τα ψέμματα, ο καλός τελικός θεωρητικά είναι το Τζόκοβιτς - Βαβρίνκα. Μένει να δούμε.

Gogospetros
08-09-2016, 16:15
Κάποια στιγμή χθες στη ματσαρά του Νισικοραρου ήταν 24-7 τα forehand winners υπέρ του Ιάπωνα .Ο ένας έπαιζε , πάλευε ,ρίσκαρε και ο άλλος περίμενε τα unforced errors του Ιάπωνα . Έλα που δεν ήρθαν ποτέ αυτά και έτσι πήρε τα @@ ο αντιπαθητικός Βρετανός .Δεν του πήγε και το σέρβις και παπαλα το ματσάκι .

Υγ: Υπό φυσιολογικές συνθήκες ο Νολε θα πάει αέρα στον τελικό , αλλά επειδή στην ουσία είναι ζήτημα αν έχει παίξει 6-7 σετ ολόκληρα μέχρι τώρα ( όλοι του οι αντίπαλοι έχουν τραυματιστεί )εγκυμονεί κινδύνους .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Eleni7
08-09-2016, 16:34
Ο Ιαπωνας αν ειχε αξιοπιστο σερβις πολλα πραγματα θα ηταν αλλιως. Δυστυχως σε Grand Slam το σερβις θεωρειται βασικο κομματι, ειδικα με τα "τερατα" που παιζουν τωρα. Αν χτυπαει βεβαια οπως χθες κι εχει την ιδια ψυχολογια (με την εννοια οτι εχανε το σερβις του αλλα πηγαινε με χιλια να το παρει πισω χωρις να πτοηθει, βοηθησε και ο εκνευρισμος του Μαρει φυσικα) ποτε μη λες ποτε.

Στανιμαλ μεγαλη αγαπη επισης. Θα ηθελα να τον δω να ξανασηκωνει GS.

Κατα τα αλλα ο Νολε ειναι το σουπερ φαβορι. Αλλα εχω δει πολυ Μονφις τελευταια και ο ανθρωπος παιζει εκπληκτικο τενις, ειδικα στο Αμερικανικο οπεν. Αν δεν παει να λιποθυμησει υπο το βαρος ενος ημιτελικου τοτε μην αποκλειουμε τιποτα. Δεν ξερω αν εχει βρει αγωνιστικο ρυθμο ο Νολε. Δεν τον εχουμε δει να παιζει βασικα.


Α, ηθελα να ξερα ποιος εδωσε την εντολη στον Μαρει να ανεβαινει 2-3 μετρα προς το φιλε σε καθε 2ο σερβις του Ιαπωνα. Τακτικη χωρις νοημα. Πηγε να θυμησει λιγο το sabr αλλα ανεβαινε μεχρι ενα σημειο οπου οχι απλα δεν ηταν επικινδυνος αλλα αφηνε και τον εαυτο του ευαλωτο σε πολλα χτυπηματα. Δεν καταλαβα γιατι το εκανε και τι περιμενε. Παιζει οι περισσοτεροι ποντοι του Νισικορι στα σερβις του να ηρθαν απο εκει. Σκεφτηκε τετοιο πραγμα ο Λεντλ αραγε;

Dude
08-09-2016, 17:42
Κατα τα αλλα ο Νολε ειναι το σουπερ φαβορι. Αλλα εχω δει πολυ Μονφις τελευταια και ο ανθρωπος παιζει εκπληκτικο τενις, ειδικα στο Αμερικανικο οπεν. Αν δεν παει να λιποθυμησει υπο το βαρος ενος ημιτελικου τοτε μην αποκλειουμε τιποτα. Δεν ξερω αν εχει βρει αγωνιστικο ρυθμο ο Νολε. Δεν τον εχουμε δει να παιζει βασικα.


Ο Μονφίς στο μόνο ματς με μεγάλο αντίπαλο που θυμάμαι να κοντράρει στα ίσα ήταν με το Φέντερερ στο US Open όταν ο Ελβετός το γύρισε από 2-0. Επομένως το να λυγίσει εναντίον της πιο τέλειας μηχανής του αθλήματος δεν θα είναι περίεργο, μάλλον το φυσιολογικό. Και ο ίδιος ο Νόλε δηλώνει πως νιώθει εξαιρετικά, κι ότι λόγω του τραυματισμού η σταδιακή-τυχερή εξέλιξη να περάσει ματς είτε με walkovers είτε με reitrements αντιπάλων ήταν μάλλον ευεργετική για το πρόγραμμα επαναφοράς του στα φυσιολογικά.

Eleni7
10-09-2016, 00:40
Οποιος δεν λιποθυμησει κερδαει.

Dude
11-09-2016, 13:25
Σήμερα στις 23:00 ο μεγάλος τελικός.

xTroRQZ8kcM

WP_SpGcLE0M

Για τους φανς...
5F9EbxARMP8

d1lvqGxEpDc

_DjqEcVib7g

AaPKC6rM11Q

8up2VBnsavo

aV3gb9snq4U

Eleni7
12-09-2016, 02:56
Τζοκοβιτς ελεος. Παλιωσε πλεον το κολπο. Ποσο μαλλον οταν εισαι ενας τενιστας με 12 GS.

kopitis
12-09-2016, 03:14
πάντως στο 2ο ταιμ άουτ πάνω στις γάζες υπήρχε αίμα. Τώρα αν τον ενοχλεί τόσο πολύ που να μην μπορεί να κάνει σερβίς άλλο θέμα

Eleni7
12-09-2016, 03:22
Υπερπαικταρος.

https://67.media.tumblr.com/e7cfc40e0d690e7737825d511cbdac58/tumblr_od22pjn9681ulrw4lo1_540.jpg

Ενα Wimbledon θελουμε και κανουμε career slam.

Eleni7
12-09-2016, 03:25
πάντως στο 2ο ταιμ άουτ πάνω στις γάζες υπήρχε αίμα. Τώρα αν τον ενοχλεί τόσο πολύ που να μην μπορεί να κάνει σερβίς άλλο θέμα

Και πριν ειχε αιμα. Αλλα θα μπορουσε να παρει το medical time out ενα game πισω πριν σερβιρει αν ειχε τοσο μεγαλο θεμα (που μεσα στο γηπεδο φανηκε να μην εχει). Και απορω πως διακοπηκε και το ματς εκεινη την ωρα χωρις να αλλαξουν πλευρες. Δεν θυμαμαι αν εχει ξαναγινει. Συνηθως ο γιατρος μπαινει μεσα στην διακοπη. Για το πρωτο time out μιλαω. Μετα εφοσον εκρινε στην διακοπη οτι ηθελε γιατρο κανενα θεμα.

kopitis
12-09-2016, 03:40
Μέσα στο γήπεδο φαινόταν ότι έχει πρόβλημα και με το παραπάνω.
Όπως κι αν έχει κρατάμε φυσικά το 3ο γκραν σλαμ του Σταν και για τον Νόλε ότι με μισό πόδι (απόψε) και γενικά με πολλά προβλήματα από τον Ιούνιο και μετά είχε καλύτερα στατιστικά στους κερδισμένους πόντους στο 1ο και 2ο σερβίς και στην υποδοχή και μέχρι το τελευταίο game ήταν μπροστά στους συνολικούς πόντους ( τελικά 143-144 οι πόντοι)...Ας σκεφτούμε τι θα γινόταν σε ανάποδη κατάσταση και πως θα είχε πάει το παιχνίδι

Eleni7
12-09-2016, 03:47
- 3/3 τελικους major ο Σταν. Τεραστιο επιτευγμα.
- 3 σερι χρονια τωρα σηκωνει GS (Μελβουρνη το 2014, Παρισι το 2015, ΝΥ το 2016)
- Στους 8 τελευταιους τελικους GS που εχει παιξει ο Νολε, ειναι στο 6-0 με ολους τους αλλους παικτες και στο 0-2 με τον Βαβρινκα.
- Και στα 3 GS που σηκωσε ο Σταν, εχει κερδισει τον Τζοκοβιτς επιστρεφοντας απο το 1-0 σετ (στην Μελβουρνη το 2014 εγινε στον προημιτελικο, στα αλλα 2 σε τελικους).


Πολυ μεγαλος παικτης ο Ελβετος. Και πολυτελεια για την era των big 4 (με τους 3 να ειναι ηδη στο career slam) να εχουν σαν...νο5 εναν τοσο μεγαλο τενιστα.

Dude
12-09-2016, 04:00
Σπουδαίος και οριακός τελικός... Υπήρχαν στιγμές με λάθη, και ακόμα περισσότερες στιγμές με διαστημικό τένις. Υπήρχε και το δράμα στο τέλος, τα πάντα όλα με λίγα λόγια.

Ο Βαβρίνκα παίρνει απλά αυτό που του αξίζει, καθότι υπερπαίχτης. Σταθερή αξία την τελευταία τριετία, μακάρι να τον ξαναδούμε να παίζει και για άλλα Γκραν Σλαμς... Και γιατί να μην τον ξαναδούμε άλλωστε; Παραμένει φρεσκαδούρα στα 31 του, και είναι αντικειμενικά ο πιο επικίνδυνος παίχτης για όλο το Τουρ. Μέχρι και ο Νόλε στο πράιμ του με το Βαβρίνκα στο 100% του δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα όπως τα καταφέρνει με τους υπόλοιπους. Προστάζει αγραβανικό meme η περίσταση...

https://cdn0.vox-cdn.com/thumbor/-WuCBqrHgur-Pwwje9CL_1rEcRI=/0x0:2677x1785/709x473/cdn0.vox-cdn.com/uploads/chorus_image/image/50789955/usa-today-9537368.0.jpg

https://scontent.fath1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/14317456_10154605384283701_4686894163275051771_n.j pg?oh=48f1716bdd7656b49a439dfa4d9f572e&oe=588353E6

Υ.Γ.: Συμπληρώνω στα παραπάνω...
- 5ος παίχτης στην Open Era μετά τους Laver, Rosewall, Connors, και Agassi που κερδίζει πάνω από 2 Γκραν Σλαμς ενώ έχει ξεπεράσει την ηλικία των 30.
- Με τη νίκη του έχει προκριθεί ήδη στους Τελικούς του Λονδίνου (μετά τους Τζόκοβιτς και Μάρεϋ).

duda-agelopouloi-v-span
13-09-2016, 20:55
ντοπε η σερενα

nrg15
13-09-2016, 20:56
Το ειχα καταλαβει οταν ειδα οτι εχει παπαρια... Απλα δεν τολμουσα να το πω δυνατά γιατι εχει μεγαλυτερα απο εμενα!!

Eleni7
14-09-2016, 14:17
Οχι οτι ο πρωταθλητισμος γινεται με χυμους πορτοκαλι και γιαουρτακια ,γνωστα αυτα αλλωστε, αλλα τις συγκεκριμενες ουσιες που πηραν οι αδελφες Γουλιαμς (οπως και οι αλλες αθλητριες των ΗΠΑ) τις ειχε εγκρινει και επιτρεψει η WADA επειδη ηταν για ιατρικους λογους. Βασικα τα εγγραφα αυτο αφορουν. Γραφουν την ουσια που χορηγηθηκε, με ποιον τροπο, την δοσολογια και για ποιον λογο επετραπει η χορηγηση. Δεν ειναι οτι πιαστηκαν ντοπε και απλα το εκρυψε η WADA οπως εχει ειπωθει. Ειναι τα "δικαιολογητικα" για να γινει η χορηγηση. Ειναι το "πριν" με λιγα λογια.

Το θεμα φυσικα εδω ειναι η μηδενικη ανοχη στην Σαραποβα που επαιρνε καποια ουσια για την μεση της και πιαστηκε 10 μερες μετα την απαγορευση της. Επρεπε να υπαρχει μεγαλυτερη επιεικεια και οχι να φαει 2 χρονια αποκλεισμο εφοσον μολις 10 μερες πριν ηταν νομιμο αυτο που επαιρνε.

nrg15
14-09-2016, 17:23
Μιλαμε για τον κυριο.. εεεε την κυρια με τους 2κεφαλους σαν καρπουζια??

Edit.. δεν ξερω γιατι εβαλα το 2 μπροστα... αλλα οκ!

Eleni7
14-09-2016, 17:24
Ελα ρε, υπερβολες :D

μιγάδας
14-09-2016, 17:32
μια ψυχή περιέγραψε τη σερένα σαν τον 50cent με βυζιά....

πολύ μπροστά.

επίσης, εδώ υπάρχουν ντοκουμέντα:

εγώ σου λέω ότι από την πολύ ντόπα έχει σκάσει πια. πότε ήταν που είχε παρατήσει έναν αγώνα στη μέση γιατί δεν μπορούσε να πιάσει τη ρακέτα από το τρέμουλο (εδώ το χα δει, μην φανταστείς ότι βλέπω τένις);;


το σώμα της σερένα που ναι 35 μοιάζει περισσότερο με του γιανγκ και λιγότερο με αυτό της ουκρανίδας αντιπάλου της.....