PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 [20] 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

DirtySniper
23-03-2016, 15:41
μετα τις βομβες στο Παρισι
και το αστειο "ειμαστε ολοι Γαλλοι"
εγινε επιθεση στο Λιβανο νομιζω με καμμια 50ρια θυματα.
Θυμαστε κανεναν να λεει
"Ειμαστε ολοι Λιβανεζοι"?

BigTarp
23-03-2016, 15:41
Αν έστελνε και η Ελλάδα 150.000 στρατιώτες και βομβαρδιστικά στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ, στη Λιβύη και στη Συρία για να "διαδώσουν" τη δημοκρατία, θα είχαμε και στη γειτονιά μας τα ίδια φαινόμενα.

LFO
23-03-2016, 15:41
Γιατι ζουμε στον Δυτικο κοσμο

Η Τουρκία πάντως είναι πιο κοντά σε εμάς από το Βέλγιο. Το ίδιο και η Συρία-Αίγυπτος άλλο που όλα όσα γινόντουσαν δεν μας ένοιαζαν τόσα χρόνια. Εγώ θα έλεγα πως ζούμε σε δυτικό κόσμο μέσων μαζικής ενημέρωσης, οι ανθρώπινες ψυχές δεν διαχωρίζονται με βάση τον τόπο.

Δεν εχει να κανει με την αποσταση αλλα με το τροπο ζωης. Στο Δυτικο κοσμο χαιρομαστε την ατομικη ελευθερια μας και ολα τα αγαθα του και βεβαια εχουμε και τα στραβα του που ειναι πολλα.

Σαφεστα το Βελγιο και το καθε Βελγιο ειναι πιο κοντα σε εμας απο οτι η Τουρκια, η Αιγυπτος κλπ κλπ.

Σε οποιον δεν αρεσε ο δυτικος τροπος ζωής ή τον απεχθανεται και τον κατηγορεί για ολα τα στραβα της γης τοτε ζει σαφεστατα σε λαθος χωρα. Ειναι υποκρισια να λες οτι φταιει η Δυση και να το λες γραφοντας με την ανεση σου στο διαδυκτιο χωρις να φοβασαι να σε πιασουν και να σε φυλακισουν γιαυτο. Και αυτο ειναι απλα ενα παραδειγμα.

Αλλα ακομα και ετσι , το γεγονος οτι υπαρχει η δυνατοτητα να μπορεις να κατηγορεις τον δυτικο κοσμο για οτιδηποτε , ειναι και αυτο μια κατακτηση του δυτικου τροπου σκεψης και ζωης.

Jasone
23-03-2016, 15:45
Γιατι ζουμε στον Δυτικο κοσμο

Η Τουρκία πάντως είναι πιο κοντά σε εμάς από το Βέλγιο. Το ίδιο και η Συρία-Αίγυπτος άλλο που όλα όσα γινόντουσαν δεν μας ένοιαζαν τόσα χρόνια. Εγώ θα έλεγα πως ζούμε σε δυτικό κόσμο μέσων μαζικής ενημέρωσης, οι ανθρώπινες ψυχές δεν διαχωρίζονται με βάση τον τόπο.

Εμείς ίσως δυστυχώς όμως για κάποιους ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΗ ΔΥΣΗ. Ξέρω ότι κάποιοι στεναχωριούνται για αυτό ίσως να θέλουν να ανήκουμε στην ανατολή αλλά δυστυχώς ανήκουμε στην Δύση. Τι να κάνουμε τώρα?

Τι εννοείς "όλα αυτά που γίνονται χρόνια δεν μας ένοιαζαν" για Αίγυπτο και Συρία. Γίνε συγκεκριμένος. ΤΙ δεν μας ένοιαζε? Ζώστηκε κανας ... δυτικός με καλάσνικοφ να πάει να τους ρημάξει επειδή σκιτσάρανε τον χριστό??? Για να καταλάβω. Άν δεν διαχωρίζεται η ανθρώπινη ψυχή σου απο τους φονταμεταλιστές μουσουλμάνους εμένα διαχωρίζεται. Όπως διαχωρίζεται και με των ναζί και των άλλων τρελών επι γης.

BigTarp
23-03-2016, 15:49
Τι εννοείς "όλα αυτά που γίνονται χρόνια δεν μας ένοιαζαν" για Αίγυπτο και Συρία. Γίνε συγκεκριμένος. ΤΙ δεν μας ένοιαζε? Ζώστηκε κανας ... δυτικός με καλάσνικοφ να πάει να τους ρημάξει επειδή σκιτσάρανε τον χριστό??? Για να καταλάβω. Άν δεν διαχωρίζεται η ανθρώπινη ψυχή σου απο τους φονταμεταλιστές μουσουλμάνους εμένα διαχωρίζεται. Όπως διαχωρίζεται και με των ναζί και των άλλων τρελών επι γης.

Σοβαρά τώρα, δεν έχεις ακούσει τίποτα για τον πρώτο πόλεμο στον κόλπο, τους βομβαρδισμούς του 1997-98 στο Ιράκ, την επέμβαση στο Αφγανιστάν, την εισβολή στο Ιράκ, τους βομβαρδισμούς στη Λιβύη και τη Συρία;

Jasone
23-03-2016, 15:51
μετα τις βομβες στο Παρισι
και το αστειο "ειμαστε ολοι Γαλλοι"
εγινε επιθεση στο Λιβανο νομιζω με καμμια 50ρια θυματα.
Θυμαστε κανεναν να λεει
"Ειμαστε ολοι Λιβανεζοι"?

Εσύ αφού βάφτισες τρομοκράτες, αστούς της γαλλίας ως....καημένους για το πούτσο ζωή ανθρώπους της μέσης ανατολής συνεχίζεις να τα πετάς άφοβα ε? Συνέχισε.

Αν έστελνε και η Ελλάδα 150.000 στρατιώτες και βομβαρδιστικά στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ, στη Λιβύη και στη Συρία για να "διαδώσουν" τη δημοκρατία, θα είχαμε και στη γειτονιά μας τα ίδια φαινόμενα.

Είσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος ΣΤΑΜΑΤΑ να μιλάς διάολε! Τo ISIS ξεκίνησε απο τη ΣΥΡΙΑ όπου δεν είχε παρέμβει στο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ η Δύση. Είσαι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ άσχετος. ΣΤΑΜΑΤΑ να μιλάς.


Σοβαρά τώρα, δεν έχεις ακούσει τίποτα για τον πρώτο πόλεμο στον κόλπο, τους βομβαρδισμούς του 1997-98 στο Ιράκ, την επέμβαση στο Αφγανιστάν, την εισβολή στο Ιράκ, τους βομβαρδισμούς στη Λιβύη και τη Συρία;

Είσαι ΑΣΧΕΤΟΣ. Α ΣΧΕ ΤΟΣ. ΣΤΑΜΑΤΑ. Μπλέκεις τον...1ο πόλεμο στον κόλπο, τους βομβαρδισμούς του 97-98 (!!!!!), την επέμβαση στο Αφγανιστάν, την εισβολή στο Ιράκ, τους....βομβαρδισμούς στη Λιβύη (!!!!!!!?) και τη Συρία (!!!!!!!!!!!???????) σε ένα αχταρμά. ΣΤΑΜΑΤΑ να γράφεις.

DirtySniper
23-03-2016, 15:51
δεν μιλαμε για κατηγοριες
Μιλαμε για πραγματικοτητα.
Η Ευρωπη εχει τα τεχνολογικα μεσα να βομβαρδιζει τη Μεση Ανατολη στην κυριολεξια απο μακρια.
Εμεις ειμαστε εδω και χαιρομαστε το δυτικο τροπο ζωης την ιδια στιγμη αυτος ο δυτικος τροπος ζωης εχει καταστρεψει τις μισες χωρες εκει κατω.
Μπηκε η Αμερικη στο Ιρακ για πλακα και κατεστρεψε τη γυρω περιοχη.
Καταστραφηκε η ζωη εκατομμυριων ανθρωπων και εκει βρεθηκαν καποιοι να το εκμεταλευθουν και να ντυσουν αυτην την αγανακτηση με θρησκευτικη ιδεολογια.
Η Δυση βομβαρδιζει με drones και κανουμε τους χαζους και δεν μας ενδιαφερει.
Αυτοι βομβαρδιζουν με τους ιδιους τους εαυτους.
Πολεμος ειναι
απλα εμεις δεν εχουμε τις συνεπειες του πολεμου οπως τις εχουν αυτοι οι ανθρωποι.
Τουλαχιστον οχι ακομα

Salvador7
23-03-2016, 15:51
Δεν κατηγορώ τον δυτικό κόσμο LFO, απλά κάνω κριτική στο πως παρουσιάζεται μια επίθεση από τα ΜΜΕ. Δεν με ενοχλεί ο δυτικός κόσμος και ούτε έχω τις γνώσεις να κάνω πολιτική ανάλυση για το ποιος φταίει για τις επιθέσεις.

Αλλά στην Άγκυρα έχουν γίνει τόσες επιθέσεις από το καλοκαίρι. Άμα βάλουμε κάτω τα νούμερα μόνο η επίθεση τον Οκτώβριο (86 νεκροί) ξεπερνάει κατά πολύ τις ευρωπαϊκές επιθέσεις. Αυτοί δεν είναι άμαχοι? Προφανώς και είναι σε συγκέντρωση υπέρ της Ειρήνης βρισκόντουσαν. Απλά για τον "ασφαλή" δυτικό κόσμο αυτό που ζούμε είναι κάτι πρωτόγνωρο και όχι για τον κόσμο συνολικότερα όπως έλεγε ο Ιάσωνας χθες.

BigTarp
23-03-2016, 15:52
μετα τις βομβες στο Παρισι
και το αστειο "ειμαστε ολοι Γαλλοι"
εγινε επιθεση στο Λιβανο νομιζω με καμμια 50ρια θυματα.
Θυμαστε κανεναν να λεει
"Ειμαστε ολοι Λιβανεζοι"?

Εσύ αφού βάφτισες τρομοκράτες, αστούς της γαλλίας ως....καημένους για το πούτσο ζωή ανθρώπους της μέσης ανατολής συνεχίζεις να τα πετάς άφοβα ε? Συνέχισε.

Αν έστελνε και η Ελλάδα 150.000 στρατιώτες και βομβαρδιστικά στο Αφγανιστάν, στο Ιράκ, στη Λιβύη και στη Συρία για να "διαδώσουν" τη δημοκρατία, θα είχαμε και στη γειτονιά μας τα ίδια φαινόμενα.

Είσαι ΠΑΝΤΕΛΩΣ άσχετος ΣΤΑΜΑΤΑ να μιλάς διάολε! Τo ISIS ξεκίνησε απο τη ΣΥΡΙΑ όπου δεν είχε παρέμβει στο ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ η Δύση. Είσαι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ άσχετος. ΣΤΑΜΑΤΑ να μιλάς.


Τραγούδα όσο θές. Το εφηβικό στυλάκι γραφής δεν σε γλυτώνει από το ξεφτιλίκι.

LFO
23-03-2016, 15:57
Δεν κατηγορώ τον δυτικό κόσμο LFO, απλά κάνω κριτική στο πως παρουσιάζεται μια επίθεση από τα ΜΜΕ. Δεν με ενοχλεί ο δυτικός κόσμος και ούτε έχω τις γνώσεις να κάνω πολιτική ανάλυση για το ποιος φταίει για τις επιθέσεις.

Αλλά στην Άγκυρα έχουν γίνει τόσες επιθέσεις από το καλοκαίρι. Άμα βάλουμε κάτω τα νούμερα μόνο η επίθεση τον Οκτώβριο (86 νεκροί) ξεπερνάει κατά πολύ τις ευρωπαϊκές επιθέσεις. Αυτοί δεν είναι άμαχοι? Προφανώς και είναι σε συγκέντρωση υπέρ της Ειρήνης βρισκόντουσαν. Απλά για τον "ασφαλή" δυτικό κόσμο αυτό που ζούμε είναι κάτι πρωτόγνωρο και όχι για τον κόσμο συνολικότερα όπως έλεγε ο Ιάσωνας χθες.

Σαφεστατα η Τουρκια εχει χτυπηθει. Δεν λεει ομως κανενας ποσα εχει κανει η Τουρκια σε αλλους ωστε να δεχεται αντιποινα. Επειδη δεν ειναι Δυτικη χωρα, δεν ειναι "της μοδας" να το αναφερουμε? Δεν μιλαω για εσενα βεβαια, γενικα το λεω.

Η Τουρκια εχει γαμησει και αν εχει γαμησει κοσμο και κοσμακη. Οχι οτι δικαιολογουνται επιθεσεις σε αμαχους στο εδαφος της αλλα τα εχει τα χερια της βαμμενα με αιμα, δεν χωρα αμφιβολια.

Jasone
23-03-2016, 15:57
Εμεις ειμαστε εδω και χαιρομαστε το δυτικο τροπο ζωης την ιδια στιγμη αυτος ο δυτικος τροπος ζωης εχει καταστρεψει τις μισες χωρες εκει κατω.


Τρομάζω. Αλήθεια.

rakos
23-03-2016, 15:58
απο το Ιρακ ξεκινησε το ισις πολλα χρονια πριν τη Συρια
γκες γουατ χαπεντ δεαρ

Salvador7
23-03-2016, 15:59
Κάπου εδώ να πούμε πως ISIS σημαίνει Islamic State of Iraq and Levant αλλά μόνο από την Συρία ξεκίνησε παιδιά.

BigTarp
23-03-2016, 16:00
Ο άνθρωπος είναι ανίκανος να αντιληφθεί τη σχέση των γεγονότων στο ιστορικό συνεχές. Νομίζει ότι ο πόλεμος στη Συρία έγινε για τα σκίτσα του Μωάμεθ. Απλά για γέλια.

Jasone
23-03-2016, 16:01
απο το Ιρακ ξεκινησε το ισις πολλα χρονια πριν τη Συρια
γκες γουατ χαπεντ δεαρ

Άλλος απο εδώ...Το ISIS (όχι οι...προκάτοχοι του) ξεκίνησε στην μορφή που είναι και δρά σήμερα το 2011 απο την Συρία, όπου και ΕΔΡΕΥΕΙ μέχρι σήμερα στην ΡΑΚΚΑ. Δεν αντέχω άλλο να συνομιλώ με αδιάβαστους ανθρώπους. Σοβαρά.

panagiotis
23-03-2016, 16:01
καλα στην ανοχη και ιδιαιτερα στην θρησκευτικη ειμαστε ετη φωτος μπροστα.Σε εμας ο κωδικας ντα βιντσι εγινε best seller(και δεν το αγορασαν μονο αθεοι)ενω σε αυτους μια ταινια βγηκε για τον Μωαμεθ και κανανε διαδηλωσεις σε ολη την ευρωπη.Να εβαζε τωρα καποιο καναλι κατα την διαρκεια του ραμαζανιου ντοκιμαντερ για το ισλαμ οπως βαζουν τα καναλια για τον Χριστιανισμο την μεγαλη εβδομαδα της ποπης θα γινοτανε και οχι απο γραφικους ιερεις(που υπαρχουν και στον Χριστιανισμο αυτοι)αλλα και απο τον απλο πιστο.Θυμαμαι τον βιολογο που ειχα στο λυκειο να μου λεει πως μοναχοι(που θα ειναι πολυ πιο προσκολλημενοι στο δογμα απ'οτι ο απλος πιστος)οχι μονο δεχονταν την θεωρια της εξελιξης αλλα και του ζητουσαν να τους την εξηγησει την ιδια στιγμη που κυκλοφορει βιντεο με εναν φανατικο μουσουλμανο να εξηγει οτι η γη ειναι τετραγωνη επειδη...το λεει το Κορανι.Ελπισω επιτελους να χτυπηθει το κακο στη ριζα του δινοντας ΠΑΙΔΕΙΑ σε αυτες τις χωρες.Δεν ειναι το ισλαμ αυτο καθ'αυτο το προβλημα το πως αντιμετωπιζεται και λαμβανεται ειναι

lemmy85
23-03-2016, 16:02
Πηγές το...ποντίκι web και άρθρο του Μωυσή του Λίτση, όπου στο τελευταίο του blog έχει τίτλο "Ουαί υμίν Ευρωπαίοι Φαρισαίοι υποκριταί", εκλεγμένου στην ΕΣΗΕΑ με την..."Πρωτοβουλία για την Ανατροπή" και πιστεύει πως δεν υπάρχει Ελληνική καταγωγή αλλά...Βαλκανική. Σαν να βάλεις άρθρο του Γκέμπελς...να μας αναλύει τους Εβραίους. Καταπληκτικό.

Καταπληκτικότατο...φαντάζομαι όμως δεν ακούς πρώτη φορά ότι η δύση κάνει μπίζνες με τα θεοκρατικά καθεστώτα τις Μέσης Ανατολής.
Και κοίτα να δεις που και οι nyt και το ινστιτούτο του φλαμανδικού κοινοβουλίου αναφέρουν την βελγική βιομηχανία όπλων σαν έναν από τους προμηθευτές όπλων κρατών της Μ.Ανατολής...
http://www.flemishpeaceinstitute.eu/press/saudi-arabia-prime-market-belgian-arms-exports-2011
http://atwar.blogs.nytimes.com/2012/04/06/profit-and-proliferation-part-2-will-belgian-arms-end-up-in-syria/
Και απάντησέ μου αν θες στο εξής απλό,εάν εγώ σε θεωρώ εξτρεμιστή και επικίνδυνο πόσο λογικό και ηθικό είναι να κάνω δουλειές μαζί σου πουλώντας σου όπλα;

chris7
23-03-2016, 16:04
απο το Ιρακ ξεκινησε το ισις πολλα χρονια πριν τη Συρια
γκες γουατ χαπεντ δεαρ

Άλλος απο εδώ...Το ISIS (όχι οι...προκάτοχοι του) ξεκίνησε στην μορφή που είναι και δρά σήμερα το 2011 απο την Συρία, όπου και ΕΔΡΕΥΕΙ μέχρι σήμερα στην ΡΑΚΚΑ. Δεν αντέχω άλλο να συνομιλώ με αδιάβαστους ανθρώπους. Σοβαρά.

Σωστος εισαι,αλλα πες μας και τινος δημιουργημα ειναι για να ληξει εδω η συζητηση

rakos
23-03-2016, 16:04
ενταξει Ιασωνα μου και ο Νεος πανιωνιος ξεκινησε επι Μπεου
πιο πριν ηταν Πανιωνιος, καμια σχεση μεταξυ τους
Ηρεμησε τωρα

Jasone
23-03-2016, 16:05
Κάπου εδώ να πούμε πως ISIS σημαίνει Islamic State of Irac and Levant αλλά μόνο από την Συρία ξεκίνησε παιδιά.

Άμα διαβάζεις wikipedia αυτά γίνονται. Το ISIS σημαίνει.......Islamic State of IraQ and Levant απλά αντί για να το πούν ISIL όπως είναι τα αρχικά αυτά το είπαν ISIS (Islamic State of Iraq and Syria).

Τελευταίο μάθημα ιστορίας για σήμερα. ο κύριος Αλ-Μπαγκτάντι μαζί με την επανάσταση των σουνιτών στην ΒΟΡΕΙΑ ΣΥΡΙΑ ιδρύει το ΧΑΛΙΦΑΤΟ. Το 2011. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ξεκινάει το ISIS. ΑΠΟ ΕΚΕΙ. To 2012 παίρνει με το μέρος του ΣΟΥΝΙΤΕΣ απο το ΒΟΡΕΙΟ ΙΡΑΚ.

Σας παρακαλώ παιδιά...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

BigTarp
23-03-2016, 16:06
Πηγές το...ποντίκι web και άρθρο του Μωυσή του Λίτση, όπου στο τελευταίο του blog έχει τίτλο "Ουαί υμίν Ευρωπαίοι Φαρισαίοι υποκριταί", εκλεγμένου στην ΕΣΗΕΑ με την..."Πρωτοβουλία για την Ανατροπή" και πιστεύει πως δεν υπάρχει Ελληνική καταγωγή αλλά...Βαλκανική. Σαν να βάλεις άρθρο του Γκέμπελς...να μας αναλύει τους Εβραίους. Καταπληκτικό.

Καταπληκτικότατο...φαντάζομαι όμως δεν ακούς πρώτη φορά ότι η δύση κάνει μπίζνες με τα θεοκρατικά καθεστώτα τις Μέσης Ανατολής.
Και κοίτα να δεις που και οι nyt και το ινστιτούτο του φλαμανδικού κοινοβουλίου αναφέρουν την βελγική βιομηχανία όπλων σαν έναν από τους προμηθευτές όπλων κρατών της Μ.Ανατολής...
http://www.flemishpeaceinstitute.eu/press/saudi-arabia-prime-market-belgian-arms-exports-2011
http://atwar.blogs.nytimes.com/2012/04/06/profit-and-proliferation-part-2-will-belgian-arms-end-up-in-syria/
Και απάντησέ μου αν θες στο εξής απλό,εάν εγώ σε θεωρώ εξτρεμιστή και επικίνδυνο πόσο λογικό και ηθικό είναι να κάνω δουλειές μαζί σου πουλώντας σου όπλα;

Πάρε άλλη μια δήλωση:
Ο Ολάντ παραδέχεται ότι έδινε όπλα στους τζιχαντιστές στη Συρία (http://www.tribune.gr/world/news/article/136797/o-olant-paradechete-oti-edine-opla-stous-tzichantistes-sti-siria.html)

rakos
23-03-2016, 16:07
http://www.pathfinder.gr/stories/3920513/le-monde-pos-kai-giati-xekinhse-to-isis/

κι αυτοι αδιαβαστοι
παιζανε μπαλα την ωρα που διδασκε ο Τζεισον

Jasone
23-03-2016, 16:08
Νομίζει ότι ο πόλεμος στη Συρία έγινε για τα σκίτσα του Μωάμεθ. Απλά για γέλια.

ΠΟΙΟΣ πόλεμος στην Συρία? ΕΜΦΥΛΙΟ έχουν αγόρι μου τι λες? Σταμάτα ρε φίλε 5 σελίδες στα γράφω ΣΤΑΜΑΤΑ. ΕΜΦΥΛΙΟ έχουν όπου απο την μια είναι το καθεστώς Άσαντ μαζί με Ρωσία, Ιράν και απο την άλλη το ISIS μαζί με την Τουρκία. Ήμαρτον θεέ μου.

Salvador7
23-03-2016, 16:09
Κάπου εδώ να πούμε πως ISIS σημαίνει Islamic State of Irac and Levant αλλά μόνο από την Συρία ξεκίνησε παιδιά.

Άμα διαβάζεις wikipedia αυτά γίνονται. Το ISIS σημαίνει.......Islamic State of IraQ and Levant απλά αντί για να το πούν ISIL όπως είναι τα αρχικά αυτά το είπαν ISIS (Islamic State of Iraq and Syria).

Τελευταίο μάθημα ιστορίας για σήμερα. ο κύριος Αλ-Μπαγκτάντι μαζί με την επανάσταση των σουνιτών στην ΒΟΡΕΙΑ ΣΥΡΙΑ ιδρύει το ΧΑΛΙΦΑΤΟ. Το 2011. ΑΠΟ ΕΚΕΙ ξεκινάει το ISIS. ΑΠΟ ΕΚΕΙ. To 2012 παίρνει με το μέρος του ΣΟΥΝΙΤΕΣ απο το ΒΟΡΕΙΟ ΙΡΑΚ.

Σας παρακαλώ παιδιά...ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.

Δηλαδή αποτελείται μόνο από Σύριους το ISIS? Όταν ο ίδιος ο τίτλος δεν αναφέρει μόνο Συρία μέσα?

chris7
23-03-2016, 16:10
Μαγκες επειδη διακρινω μια ενταση και η συζητηση εχει γινει αχταρμας,ο καθενας γραφει το μακρυ και το κοντο του ...δεν μεταφερομαστε σιγα σιγα στο thread του αγωνα με την ρεαλ? :D :D

LFO
23-03-2016, 16:10
Εμεις ειμαστε εδω και χαιρομαστε το δυτικο τροπο ζωης την ιδια στιγμη αυτος ο δυτικος τροπος ζωης εχει καταστρεψει τις μισες χωρες εκει κατω.


Τωρα σοβαρα το εγραψες αυτό? Αν κατι χτυπανε αυτοι οι δειλοι είναι ο δυτικος τροπος ζωης γιατι ακριβως τον ζηλευουν. Αν οοοοοολα αυτά εινα αντιποινα για πολεμους που ξεκινησαν οι δυτικοι τοτε γιατι δεν χτυπανε στρατιωτικους στοχους? Γιατι δεν χτυπανε μεγαλες επιχειρησεις οπλων και πετρελαιων που ηταν ανεκαθεν πισω από κάθε πολεμο ?

Γιατι χτυπανε αεροδρομια και όχι στρατοπεδα? γιατι χτυπησανε στο Παρισι θεατρα, καφε, εστιατορια, συναυλιακους χωρους αντι για γραφεια πολιτικων ? Γιατι επιτεθηκαν σε περιοδικο και όχι σε χρηματιστηρια? Γιατι χτυπανε μετρο και όχι υπουργεια?

Γιατι η ελευθερια που δινει ο δυτικος τροπος ζωης τους ενοχλει, γιατι αυτό είναι το μεγαλυτερο αγαθο του, γιατι αυτό μας διαχωριζει κυριως από αυτους και όχι η θρησκεια .

Jasone
23-03-2016, 16:12
Και απάντησέ μου αν θες στο εξής απλό,εάν εγώ σε θεωρώ εξτρεμιστή και επικίνδυνο πόσο λογικό και ηθικό είναι να κάνω δουλειές μαζί σου πουλώντας σου όπλα;

Και απάντησέ μου αν θες στο εξής απλό,εάν εγώ σε θεωρώ εξτρεμιστή και επικίνδυνο πόσο λογικό και ηθικό είναι να κάνω δουλειές μαζί σου πουλώντας σου όπλα;

Το ότι μια εταιρία ΟΠΛΩΝ πουλάει ΟΠΛΑ δεν δικαιολογεί να κάνεις επιθέσεις αυτοκτονίας στην ζώρα που προέρχονται τα όπλα!!! ΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ? Δηλαδή αν πουλήσει όπλα ένας έλληνας σε έναν τούρκο να ζωστεί ο Τούρκος εκρηκτικά να ανατιναχτεί στην πλατεία συντάγματος ε?



Δηλαδή αποτελείται μόνο από Σύριους το ISIS? Όταν ο ίδιος ο τίτλος δεν αναφέρει μόνο Συρία μέσα?

Όχι παικταρά μου. Έχει ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ Μουσουλμάνο φονταμεταλιστή πλέον. Αλλά ΞΕΚΙΝΗΣΕ, ΙΔΡΥΘΗΚΕ, ΕΔΡΕΥΕΙ, ΔΡΑ απο την ΣΥΡΙΑ όπου η κακιά η Δύση δεν είχε μέχρι πρόσφατα Κ Α Μ Ι Α εμπλοκή. Αντίθετα είχε η ΡΩΣΙΑ αλλά δεν πάνε να βομβαρδίσουν και να ανατιναχτούν στην κόκκινη πλατεία τα παιδιά για κάποιο λόγο....Πάνε στο Βέλγιο και τη Γαλλία. ΜΑΝΤΕΨΕ ΓΙΑΤΙ.

BigTarp
23-03-2016, 16:12
Νομίζει ότι ο πόλεμος στη Συρία έγινε για τα σκίτσα του Μωάμεθ. Απλά για γέλια.

ΠΟΙΟΣ πόλεμος στην Συρία? ΕΜΦΥΛΙΟ έχουν αγόρι μου τι λες? Σταμάτα ρε φίλε 5 σελίδες στα γράφω ΣΤΑΜΑΤΑ. ΕΜΦΥΛΙΟ έχουν όπου απο την μια είναι το καθεστώς Άσαντ μαζί με Ρωσία, Ιράν και απο την άλλη το ISIS μαζί με την Τουρκία. Ήμαρτον θεέ μου.

war by proxies έχουμε αλλά αυτό δεν έχει σημασία. Σημασία έχει να συνεχίσεις το διάβασμά σου. Παράτα το γαμημένο το κέρλινγκ γιατί σε έχει καταστρέψει.

rakos
23-03-2016, 16:14
α μπηκε κι η Ρωσια στο κολπο τωρα
πιστευω ευκολα στο τελος της συζητησης το συμπερασμα θα ναι πως πισω απο το Ισις κρυβονται οι Σοβιετικοι

Jasone
23-03-2016, 16:16
α μπηκε κι η Ρωσια στο κολπο τωρα
πιστευω ευκολα στο τελος της συζητησης το συμπερασμα θα ναι πως πισω απο το Ισις κρυβονται οι Σοβιετικοι

Όχι δεν "α μπήκε κι η Ρωσία στο κόλπο τώρα". Η Ρωσία και η Τουρκία ΕΙΝΑΙ το κόλπο απο την έναρξη αυτού του εμφυλίου. Οι Ρώσοι στηρίζουν Άσαντ, οι Τούρκοι στηρίζουν το ISIS. Αλλά άμα δεν έχεις ιδέα τι γίνεται στον κόσμο αυτό θα σου μάθω εγώ? ΟΧΙ.

http://www.theguardian.com/world/2015/oct/21/bashar-al-assad-thanks-russia-vladimir-putin-syria-airstrikes

Putin hailed the Syrian people for standing up to the militants “almost on their own” and claimed the Syrian army had notched up major battlefield victories of late.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΑΙΔΙΑ. ΔΙΑΒΑΣΤΕ να ξεστραβωθείτε.

rakos
23-03-2016, 16:19
http://i.imgur.com/7eELY.gif

rednorth7
23-03-2016, 16:21
Το οτι παμε να δικαιολογησουμε τρομοκρατικες επιθεσεις με στόχους αμαχους πολιτες, με τον οποιοδηποτε τροπο ειναι για κλαματα.Δυστυχώς μιλαμε για αρρωστες καταστασεις.

Ας δικαιολογησουμε και τους Αμερικανους που λογω της πολυσυζητημενης 11/9 μπηκαν και κατεστρεψαν μια ολόκληρη χωρα.Και όχι δεν την ελευθερωσαν.

Και κατι αλλο μιας που γραφω για πολιτικοκοινωνικα.Να βρασω την Ευρωπη και τους εταιρους μου.Να βρασω αυτην την ενωση που υποτιθεται πως είμαι ισοτιμο μελος.Που αντι να παρουν μια ενιαια αποφαση για το προσφυγικο, κλεινουν τα συνορα και αφήνουν την Ελλάδα να αντιμετωπισει μονη της ενα παγκοσμιο ζήτημα.Και δινουν και κατι ψίχουλα στην Τουρκια για επιβράβευση.

Αυτα.

KonTaz
23-03-2016, 16:21
Χχαχααχχαχαχαχαχαχαχαχαχα τρομερό τόπικ.
Απαιτώ από redglove να ανοίξει τόπικ διεθνής πολιτική ή κάτι αντίστοιχο.Είναι κρίμα να χάνονται τέτοια ποστ στο γενικά και διάφορα

rakos
23-03-2016, 16:23
το να ψαχνεις τις αιτιες για κατι δε συνεπαγεται οτι το δικαιολογεις

Jasone
23-03-2016, 16:25
ναι ψάξε εσύ τις...αιτίες. άλλωστε τα άλλα τα κατέχεις, οι αιτίες σου λείπουν. σα να πας να διαβάσεις ελύτη και να μην ξέρεις την ΑΒ.

Salvador7
23-03-2016, 16:25
Τι σκοπό έχουν με την στήριξη τους είτε στον Άσαντ είτε στον ISIS? Φαντάζομαι πως πρώτα ξεκίνησε ο εμφύλιος και μετά μπήκαν Τούρκοι και Ρώσοι όμως τι κέρδος έχουν?

rakos
23-03-2016, 16:26
ενταξει Ιασωνα μου ηρεμησε
θες να πουμε οτι κερδισες;
κερδισες

chris7
23-03-2016, 16:27
το να ψαχνεις τις αιτιες για κατι δε συνεπαγεται οτι το δικαιολογεις

ισχυει ...κανεις μας δεν προσπαθησε να δικαιολογησει τις απολυτως καταδικαστεες τρομοκρατικες επιθεσεις,αλλα δεν μπορουμε να κλεινουμε και τα ματια στις βαρυτατες ευθυνες της Ευρωπης και των ΗΠΑ στην δημιουργια του ισλαμικου κρατους

rednorth7
23-03-2016, 16:27
το να ψαχνεις τις αιτιες για κατι δε συνεπαγεται οτι το δικαιολογεις
Αυτα που γίνονται υπερκαλυπτουν τις οποιες αιτιες.Να συζητήσω σοβαρα και να βρω την αιτια σε τυπους που σκοτωνουν παιδια πχ;Οχι, αυτο δε θα το κανω.Και αυτο ισχυει σε ολες τις περιπτώσεις που συμβαινουν τέτοια γεγονότα.

BigTarp
23-03-2016, 16:29
ναι ψάξε εσύ τις...αιτίες. άλλωστε τα άλλα τα κατέχεις, οι αιτίες σου λείπουν. σα να πας να διαβάσεις ελύτη και να μην ξέρεις την ΑΒ.

Στο έχουμε πει εδώ και πολλές σελίδες ότι δεν την ξέρεις αλλά δεν το καταλαβαίνεις. Είναι και θέμα προσωπικής ευθύνης από ένα σημείο και μετά.

LFO
23-03-2016, 16:30
716

Sent from a galaxy far, far away..

Jasone
23-03-2016, 16:34
Τι σκοπό έχουν με την στήριξη τους είτε στον Άσαντ είτε στον ISIS? Φαντάζομαι πως πρώτα ξεκίνησε ο εμφύλιος και μετά μπήκαν Τούρκοι και Ρώσοι όμως τι κέρδος έχουν?

Τίποτα δεν ξεκινάει....μόνο του. Η Ρωσία απο την αρχή στήριξε τον Άσαντ, στην αρχή επίσημα με υλικά μόνο και απο το 2015 και με κανονική στρατιωτική παρουσία (βομβαρδισμούς κτλ) και ως μέλος του ΟΗΕ ασκούσε πάντα ΒΕΤΟ στην ψήφιση συμφώνου ειρήνης που προωθούσαν οι πούστηδες οι δυτικοί και ο γαμημένος τρόπος ζωής τους κτλ στην Συρία με μοναδική προυπόθεση την παραίτηση της κυβέρνησης Άσαντ.

Θα μου πεις γιατί όλα αυτά ε?

1. Η Συρία και ο Άσαντ είναι στους μεγαλύτερους αγοραστές οπλισμού απο την Ρωσία.
2. Το βασικό πρόβλημα του Πούτιν στα ενδότερα, οι τσετσένοι και καυκάσιοι αντάρτες πολεμάει εξαρχής με το ISIS.
3. Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ναυτική βάση στην Μεσόγειο και ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ αλλού εκτός τέως ΕΣΣΔ, που έχει η Ρωσία είναι στην Συρία.

Απο την άλλη πλευρά η Τουρκία. Η Τουρκία ήταν...κολλητάρια με το καθεστώς Ασάντ απο όταν αυτοί αποκύρηξαν τον Οτσαλάν και το κίνημα του. Αλλά μετά άλλαξαν τα συμφέροντα και θέλανε...κομμάτι απο την πίτα των ενεργειακών πηγών. Έτσι άνοιξαν στρατόπεδα εκπαίδευσης...freedom fighters του ISIS το 2011. Όλα αυτά οδήγησαν στην κατάρριψη του Τουρκικού μαχητικού απο τον Άσαντ το 2012 και μετά άρχισαν...επίσημα εχθροπραξίες. Τα άλλα είναι ιστορία.

το να ψαχνεις τις αιτιες για κατι δε συνεπαγεται οτι το δικαιολογεις

ισχυει ...κανεις μας δεν προσπαθησε να δικαιολογησει τις απολυτως καταδικαστεες τρομοκρατικες επιθεσεις,αλλα δεν μπορουμε να κλεινουμε και τα ματια στις βαρυτατες ευθυνες της Ευρωπης και των ΗΠΑ στην δημιουργια του ισλαμικου κρατους

Μίλησε μας για τις βαρύτατες ευθύνες της Ευρώπης στην δημιουργία του ναζιστικού κράτους να δω λίγο κάτι. Έτσι για να καταλάβουμε τι συζητάμε τώρα.

chris7
23-03-2016, 16:38
jasone αληθεια το πιστευεις αυτο ?οτι οι δυτικοι κοπτοταν για την ειρηνη στην Συρια,και για αυτο προωθουσαν την ψηφιση του συμφωνου στον ΟΗΕ?

Serco
23-03-2016, 16:40
Εμεις ειμαστε εδω και χαιρομαστε το δυτικο τροπο ζωης την ιδια στιγμη αυτος ο δυτικος τροπος ζωης εχει καταστρεψει τις μισες χωρες εκει κατω.


Τωρα σοβαρα το εγραψες αυτό? Αν κατι χτυπανε αυτοι οι δειλοι είναι ο δυτικος τροπος ζωης γιατι ακριβως τον ζηλευουν. Αν οοοοοολα αυτά εινα αντιποινα για πολεμους που ξεκινησαν οι δυτικοι τοτε γιατι δεν χτυπανε στρατιωτικους στοχους? Γιατι δεν χτυπανε μεγαλες επιχειρησεις οπλων και πετρελαιων που ηταν ανεκαθεν πισω από κάθε πολεμο ?

Γιατι χτυπανε αεροδρομια και όχι στρατοπεδα? γιατι χτυπησανε στο Παρισι θεατρα, καφε, εστιατορια, συναυλιακους χωρους αντι για γραφεια πολιτικων ? Γιατι επιτεθηκαν σε περιοδικο και όχι σε χρηματιστηρια? Γιατι χτυπανε μετρο και όχι υπουργεια?

Γιατι η ελευθερια που δινει ο δυτικος τροπος ζωης τους ενοχλει, γιατι αυτό είναι το μεγαλυτερο αγαθο του, γιατι αυτό μας διαχωριζει κυριως από αυτους και όχι η θρησκεια .

Γιατί θέλουν να φοβίσουν και να εξαγριώσουν τις δυτικές κοινωνίες, να τις στρέψουν στην ακροδεξιά ώστε να ακολουθήσουν αντιμουσουσμανικές πολιτικές και οι μουσουλμάνοι να φοβηθούν και να εξαγριωθούν ώστε να στραφούν με τη σειρά τους πλειοψηφικά στο ISIS. Με λίγα λόγια: Πόλωση

BigTarp
23-03-2016, 16:42
το να ψαχνεις τις αιτιες για κατι δε συνεπαγεται οτι το δικαιολογεις
Αυτα που γίνονται υπερκαλυπτουν τις οποιες αιτιες.Να συζητήσω σοβαρα και να βρω την αιτια σε τυπους που σκοτωνουν παιδια πχ;Οχι, αυτο δε θα το κανω.Και αυτο ισχυει σε ολες τις περιπτώσεις που συμβαινουν τέτοια γεγονότα.

Σε όλους του πολέμους γίνονται τέτοια εγκλήματα. Να σταματήσουμε να μιλάμε για τις αιτίες του Α' ΠΠ ή ακόμη περισσότερο του Β' ΠΠ γιατί υπερκαλύπτονται από το ολοκαύτωμα; Αν δεν το κάνουμε αυτό πως θα αποφύγουμε ένα μελλοντικό ολοκαύτωμα, αυτοσχεδιάζοντας;

Jasone
23-03-2016, 16:43
jasone αληθεια το πιστευεις αυτο ?οτι οι δυτικοι κοπτοταν για την ειρηνη στην Συρια,και για αυτο προωθουσαν την ψηφιση του συμφωνου στον ΟΗΕ?

ΚΑΝΕΙΣ δεν κόπτεται για την ειρήνη ΚΑΝΕΝΟΣ, εδώ ρε δεν κοπτόμαστε για τον διπλάνο, την μάνα και τον πατέρα μας οι μισοί, ο ένας έλληνας παρακαλάει να πεθάνει η κατσίκα του άλλου, θα περιμένω να...κόπτεται ένα κράτος για έναν άλλο? Λέω τα ΓΕΓΟΝΟΤΑ. Ότι για τους ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ γεωπολιτικούς λόγους οι δυτικοί θέλανε σταθερότητα στην περιοχή και κατάπαυση πυρός και στην ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ περίπτωση ήταν οι ειρηνιστές της υπόθεσης. Τίποτα παραπάνω.


Γιατί θέλουν να φοβίσουν και να εξαγριώσουν τις δυτικές κοινωνίες, να τις στρέψουν στην ακροδεξιά ώστε να ακολουθήσουν αντιμουσουσμανικές πολιτικές και οι μουσουλμάνοι να φοβηθούν και να εξαγριωθούν ώστε να στραφούν με τη σειρά τους πλειοψηφικά στο ISIS. Με λίγα λόγια: Πόλωση

άμα αυτές οι ευρωπαικές κοινωνίες είναι μικρογραφία αυτών που διαβάζω εδωμέσα βλέπω ΑΜΕΣΑ να μας κυβερνάνε η Λεπέν, ο Μιχαλολιάκος, ο...Τράμπ και τα άλλα καλά παιδιά. Άλλα αν οι Ευρωπαίοι ψηφίσουν φασισταριά θα λέμε έλα μωρέ...δράση αντίδραση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ οι Ευρωπαίοι, δεν φτάνε. αντιδρούν στις βομβιστικές επιθέσεις απλά...δράση...αντίδραση. Ε?

Άγιος Πέτρος
23-03-2016, 16:48
Τόσες σελίδες ανάλυση γράψατε και μετά σας μπέρδεψε ο duda-agelopouloi-v-span που έγραφε για τα σενάρια πρόκρισης

Serco
23-03-2016, 16:52
άμα αυτές οι ευρωπαικές κοινωνίες είναι μικρογραφία αυτών που διαβάζω εδωμέσα βλέπω ΑΜΕΣΑ να μας κυβερνάνε η Λεπέν, ο Μιχαλολιάκος, ο...Τράμπ και τα άλλα καλά παιδιά. Άλλα αν οι Ευρωπαίοι ψηφίσουν φασισταριά θα λέμε έλα μωρέ...δράση αντίδραση, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ οι Ευρωπαίοι, δεν φτάνε. αντιδρούν στις βομβιστικές επιθέσεις απλά...δράση...αντίδραση. Ε?[/QUOTE]

Δεν έχει σημασία τι θα λέμε αλλα τι θα κάνουμε για να μη φτάσουμε εκεί.

plextis
23-03-2016, 16:54
Φοβερό τοπικ δεν το είχα πάρει χαμπάρι μεχρι τώρα.
Ωραία τα λέτε όλοι αλλά η βασική ερώτηση είναι μια: Υπάρχει περίπτωση να σταματήσουν τέτοια χτυπήματα όποια και αν είναι η αφορμή και η αιτιολογία;
Δηλαδή αν αφήσουν το ISIS στη ησυχία του να κάνει οτι κάνει θα μας αφήσει και αυτό;

Νομίζω πολύς κόσμος δεν έχει ακριβώς καταλάβει τι σημαίνει να σου βάλουν μπομπίτσα 9 η ώρα το πρωι στο αεροδρόμιο και μετά στο μετρό σε έναν από τους πιο πολυσύχναστους σταθμούς.
Και επίσης ο κόσμος δεν έχει καταλάβει τι σημαίνει ISIS και τι ακριβώς γίνεται εκει κάτω.

lemmy85
23-03-2016, 16:59
Το ότι μια εταιρία ΟΠΛΩΝ πουλάει ΟΠΛΑ δεν δικαιολογεί να κάνεις επιθέσεις αυτοκτονίας στην ζώρα που προέρχονται τα όπλα!!! ΕΙΣΤΕ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΑΣ? Δηλαδή αν πουλήσει όπλα ένας έλληνας σε έναν τούρκο να ζωστεί ο Τούρκος εκρηκτικά να ανατιναχτεί στην πλατεία συντάγματος ε?


Βρε άνθρωπε πουλάς όπλα σε αντιδραστικά θεοκρατικά καθεστώτα που εκτρέφουν αυτούς τους επικίνδυνους ηλίθιους.Πως το αποκαλείς αυτό;
και δεν μιλάμε για μια κάποια εταιρία όπλων που δεν μπορεί το κράτος να της πει που και πως θα πουλήσει τι.Fn Herstal (http://www.ft.com/cms/s/0/7c8bde24-734a-11e5-bdb1-e6e4767162cc.html#axzz43jIN9DaH) 100% ελεγχόμενη από την κυβέρνηση της Βαλλονίας....

Jasone
23-03-2016, 17:01
@Serco

Δεν μπορείς δυστυχώς να κάνεις κάτι παραπάνω απο το να ακούγεται η φωνή σου. Ζούμε σε έναν κόσμο που η μετάβαση απο "Ομπάμα" σε "Τράμπ" απέχει...5 βόμβες απόσταση. Και μακροπρόθεσμα να το δεις δηλαδή ζεις σε μια χώρα που ο Ελ. Βενιζέλος έφτασε το 2015 να γίνει Τσίπρας.

@plextis

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και όχι, ποιά ησυχία ρε? Οι άνθρωποι έχουν ΣΚΟΠΟ και ΣΤΟΧΟ το απόλυτο χαλιφάτο του Μωάμεθ, το λένε δε το κρύβουν. Είσαι ή μαζί τους ή γουρούνι άξιο να πεθάνεις. Δεν υπάρχει "μη με πειράζεις να μη σε πειράξω".

Επίσης προφανώς και δεν έχουν καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει αυτό που περιγράφεις, ούτε έχει ο μέσος άνθρωπος γνώση και ιδέα τι συμβαίνει, δεν το παρατήρησες τόσες σελίδες με 1332049820 κιλά ανακρίβειας? Προφανώς και δεν έχουν καταλάβει, είναι μέχρι να σκάσει κανας φονταμεταλιστής εδώ να μας ανατινάξει γιατί πόσταρε κάποιος τον μωάμεθ άσχημα, τότε θα λέμε αχ παναγίτσα μου τι πάθαμε.

Jasone
23-03-2016, 17:06
@Lemmy85 που παραθέτεις συνεχώς link του μεγάλου Μωυσή και..δεν θα πάρω. Αυτό που έβαλες μάλιστα αν το είχες διαβάσει θα είχες δει ότι μιλάει για κατηγορίες που ουσιαστικά δεν ευσταθούν και αυτό που λεέι είναι πως η Fn Herstal έχει 70 παρακλάδια που κάποιο απο αυτά κατηγορείται για αυτό που λες, ελέγχθηκε και βρήκαν...ενδείξεις. Σταμάτα να παραθέτεις...Μωυσή.

rakos
23-03-2016, 17:10
ευτυχως εχουμε εσενα Ιασωνα, το προτυπο δυτικου ανθρωπου και μας ανοιγεις τα ματια εμας των μεσων φιλοανατολιζοντων αμορφωτων

σ ευχαριστουμε ω Ιασωνα

BigTarp
23-03-2016, 17:13
H Ελλάδα δεν βρίσκεται στους στόχους της ισλαμικής τρομοκρατίας. ΔΕΝ BΡΙΣΚΕΤΑΙ. Τέλος. Τελεία και παύλα. Δεν βρισκόταν, δεν βρίσκεται και δεν θα βρεθεί ποτέ, εκτός κι αν αλλάξει δραστικά η πολιτική της χώρας (οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι εξαιρετικά μεγάλος κίνδυνος σε αυτήν την κατεύθυνση, btw).

Jasone
23-03-2016, 17:16
δεν είμαι κανένα πρότυπο ούτε σε χαρακτήρισα κάπως. το αδιάβαστος δεν είναι χαρακτηρισμός είναι διαπίστωση και είναι ότι πιο άσχημο για έναν άνθρωπο. το θεωρώ μέγιστο έγκλημα προς τον εαυτό σου, εσένα και του καθένα να μην διαβάζεσαι να μην μορφώνεσαι, να έχεις τόση άγνοια για βασικότατα θέματα της ζωής σου. Αλλά εσύ συνέχισε να πορεύεσαι όπως κρίνεις.

Μιας και είπαμε περι...μόρφωσης αγαπητέ DirtyS εδώ άλλος ένας...με ζωή για τον πούτσο που επικροτεί και τις χθεσινές επιθέσεις και θεωρεί τους αποκεφαλισμούς gay και το βιασμό γυναικών ΙΕΡΟ ΚΑΘΗΚΟΝ. People meet :

Anjem Choudary

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/c/c1/Anjem_choudary.jpg/220px-Anjem_choudary.jpg

ΖΕΙ και ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ στο ΛΟΝΔΙΝΟ. Απο ιδιωτικό σχολείο. Σπούδασε στο πανεπιστήμιο του Γκίλφορντ. Δικηγόρος. Πρόεδρος του συλλόγου Μουσουλμάνων δικηγόρων. Πικραμένος δηλαδή. Για το πούτσο η ζωή του. Σε μια τρύπα στη Συρία....NOT. Αυτή τη στιγμή είναι σε δίκη γιατί συνελήφθη να στρατολογεί μαχητές για το ISIS. Ο...πικραμένος που η δύση του φέρθηκε τόσο...άσχημα.

H Ελλάδα δεν βρίσκεται στους στόχους της ισλαμικής τρομοκρατίας. ΔΕΝ BΡΙΣΚΕΤΑΙ. Τέλος. Τελεία και παύλα. Δεν βρισκόταν, δεν βρίσκεται και δεν θα βρεθεί ποτέ, εκτός κι αν αλλάξει δραστικά η πολιτική της χώρας (οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι εξαιρετικά μεγάλος κίνδυνος σε αυτήν την κατεύθυνση, btw).

εσύ τώρα...εσύ δηλαδή...είσαι θεός ρε. θεός. κάτι τέτοιες ώρες αναρωτιέσαι το επικό "αυτοί ψηφίζουν ε?"

ermN5VsWfKg

plextis
23-03-2016, 17:16
@plextis

ΠΡΟΦΑΝΩΣ και όχι, ποιά ησυχία ρε? Οι άνθρωποι έχουν ΣΚΟΠΟ και ΣΤΟΧΟ το απόλυτο χαλιφάτο του Μωάμεθ, το λένε δε το κρύβουν. Είσαι ή μαζί τους ή γουρούνι άξιο να πεθάνεις. Δεν υπάρχει "μη με πειράζεις να μη σε πειράξω".

Επίσης προφανώς και δεν έχουν καταλάβει ακριβώς τι σημαίνει αυτό που περιγράφεις, ούτε έχει ο μέσος άνθρωπος γνώση και ιδέα τι συμβαίνει, δεν το παρατήρησες τόσες σελίδες με 1332049820 κιλά ανακρίβειας? Προφανώς και δεν έχουν καταλάβει, είναι μέχρι να σκάσει κανας φονταμεταλιστής εδώ να μας ανατινάξει γιατί πόσταρε κάποιος τον μωάμεθ άσχημα, τότε θα λέμε αχ παναγίτσα μου τι πάθαμε.

Μα γιατί αφού λένε οτι όλα αυτά είναι αντίδραση σε οτι τους κάνανε! Αλλά μάλλον τους έχουμε κάνει πολλά και έχουμε πολλά χρωστούμενα.

Εχω μια έπιφύλαξη για το ποιος είναι από πίσω πιστέυω αυτά για τον Μωάμεθ είναι λιγο παραμύθι, τα αφεντικά από πίσω είναι απλά επιχειρηματίες που κονομάνε από λαθρεμπόριο καυσίμων και αρχαιοτήτων και ζουν ζωη χαρισάμενη.

Και επίσης μια ένσταση για το οτι παραφράζουν κατά το δοκούν λόγια του Μωάμεθ για ιδίους σκοπούς επειδή ο απλός λαός είναι τελείως αγράμματος και ανίκανος να αντιληφθεί βασικές ιδεές. Τα αυτονόητα για εμάς για αυτούς απλά δεν υπάρχουν.

Και εδώ να γίνει κάτι θα βγούν κάποιοι να τους υποστηρίξουν είμαι σίγουρος!!!

BabisKyr
23-03-2016, 17:18
H Ελλάδα δεν βρίσκεται στους στόχους της ισλαμικής τρομοκρατίας. ΔΕΝ BΡΙΣΚΕΤΑΙ. Τέλος. Τελεία και παύλα. Δεν βρισκόταν, δεν βρίσκεται και δεν θα βρεθεί ποτέ, εκτός κι αν αλλάξει δραστικά η πολιτική της χώρας (οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι εξαιρετικά μεγάλος κίνδυνος σε αυτήν την κατεύθυνση, btw).

Στην Ελλάδα οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι περίεργη φάρα. Ευρωπαϊστές μέχρι αηδίας, βρίσιμο και αποκήρυξη προσφύγων, υποστήριξη κλειστών συνόρων (αλλά ταυτόχρονα υποστηρικτές της ελεύθερης οικονομίας), αγιοποίηση της Δύσης που εδώ και 20 χρόνια έχει γεμίσει με λουτρά αίματος όλον τον πλανήτη κ.λπ. κ.λπ. κ.λπ. Δηλαδή καταφέρνουν να συνδυάζουν μεταξύ τους παντελώς ετερόσημα πράγματα.

Σαν το περιβόητο ΕΑΜ - ΕΛΑΣ - Αντώνης Σαμαράς.

karapaparas
23-03-2016, 17:19
.......

panagiotis
23-03-2016, 17:22
καλα ενταξει οχι οτι δεν παιζονται και συμφεροντα,αλλωστε το πετρελαιο τους και τα λαθραια αρχαιολογικα ευρηματα καποιος τα αγοραζει,αλλα κανεις δεν παει να ανατιναχτει επειδη του το λεει το οποιο...αφεντικο.Κουβαλανε και τρελα και φανατισμο μπολικο εκει περα μην γελιομαστε

Jasone
23-03-2016, 17:22
Στην Ελλάδα οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι περίεργη φάρα.

Αυτό που λες δεν γίνεται. Είναι οξύμωρο σχήμα. Είναι σαν να πω εγώ "Στην Ελλάδα οι κομμουνιστές σοσιαλιστές είναι περίεργη φάρα.". Δε μπορεί να είσαι και ακραίος βαθία αντιδημοκράτης και φίλος της ελευθερίας ή του σοσιαλισμού. Μπερδεύεσαι.

LFO
23-03-2016, 17:22
Ακροδεξιοι Φιλελεδες δεν υπάρχουν , Θεε μου τι γλωσσοπλαστες που ειστε...

Ή ακροδεξιος ή Φιλελευθερος, ελεος ρε θα μας βγαλετε απο τα ρουχα μας....

Jasone
23-03-2016, 17:23
LFO μην εξάπτεσαι. Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ο χίτλερ είναι ίδιος με την θάτσερ όσο είναι ίδιος ο Μιτεράν με τον στάλιν. Σε αυτό το παράλληλο σύμπαν υπάρχει κόσμος που ζει. πίστεψε το. Κάνε την ειρήνη σου.

BabisKyr
23-03-2016, 17:24
Στην Ελλάδα οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι περίεργη φάρα.

Αυτό που λες δεν γίνεται. Είναι οξύμωρο σχήμα. Είναι σαν να πω εγώ "Στην Ελλάδα οι κομμουνιστές σοσιαλιστές είναι περίεργη φάρα.". Δε μπορεί να είσαι και ακραίος βαθία αντιδημοκράτης και φίλος της ελευθερίας ή του σοσιαλισμού. Μπερδεύεσαι.

Μπουμπούκος, Τζήμερος, Βορίδης και άλλα φυντάνια dislike this.

plextis
23-03-2016, 17:25
Τα πολύ άκρα δεν έχουν και μεγάλες διαφορές μεταξύ τους...αρκεί να υπάρχουν φανατικοί οπαδοι

LFO
23-03-2016, 17:26
LFO μην εξάπτεσαι. Σε κάποιο παράλληλο σύμπαν ο χίτλερ είναι ίδιος με την θάτσερ όσο είναι ίδιος ο Μιτεράν με τον στάλιν. Σε αυτό το παράλληλο σύμπαν υπάρχει κόσμος που ζει. πίστεψε το. Κάνε την ειρήνη σου.

Χεσε με ρε, σαν να διαβασα το "Γαυρος θαυμαστης του Τρακη" ενα πραγμα....

BabisKyr
23-03-2016, 17:26
Και φυσικά άλλο νεοφιλελές και άλλο φιλελεύθερος (για τα παιδιά που εξέφρασαν αντιθέσεις, LFO).

Jasone
23-03-2016, 17:27
Στην Ελλάδα οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι περίεργη φάρα.

Αυτό που λες δεν γίνεται. Είναι οξύμωρο σχήμα. Είναι σαν να πω εγώ "Στην Ελλάδα οι κομμουνιστές σοσιαλιστές είναι περίεργη φάρα.". Δε μπορεί να είσαι και ακραίος βαθία αντιδημοκράτης και φίλος της ελευθερίας ή του σοσιαλισμού. Μπερδεύεσαι.

Μπουμπούκος, Τζήμερος, Βορίδης και άλλα φυντάνια dislike this.

ωχ κατάλαβα...."Αυτοί ψηφίζουν". Στο πούλμαν και εσύ.

LFO
23-03-2016, 17:28
Επισης το Νεο-φιλελες δεν υπαρχει, πουθενα. Μυθευμα, παπαρια καμαρωτη με ολο το συμπαθειο.

BabisKyr
23-03-2016, 17:29
Στην Ελλάδα οι ακροδεξιοί φιλελέδες είναι περίεργη φάρα.

Αυτό που λες δεν γίνεται. Είναι οξύμωρο σχήμα. Είναι σαν να πω εγώ "Στην Ελλάδα οι κομμουνιστές σοσιαλιστές είναι περίεργη φάρα.". Δε μπορεί να είσαι και ακραίος βαθία αντιδημοκράτης και φίλος της ελευθερίας ή του σοσιαλισμού. Μπερδεύεσαι.

Μπουμπούκος, Τζήμερος, Βορίδης και άλλα φυντάνια dislike this.

ωχ κατάλαβα...."Αυτοί ψηφίζουν". Στο πούλμαν και εσύ.

Ποιο πούλμαν ρε φίλε; Και ποιοι "αυτοί ψηφίζουν"; Μπορείς να αρθρώσεις λόγο χωρίς να ειρωνεύεσαι;

Jasone
23-03-2016, 17:29
Και φυσικά άλλο νεοφιλελές και άλλο φιλελεύθερος (για τα παιδιά που εξέφρασαν αντιθέσεις, LFO).

Για εξήγησε μας βρε Μπάμπη μου τη διαφορά του......νεοφιλελέ απο του φιλελεύθερου? Μην αρχίσεις τις....Τσιπριές με namedropping " ο τάδε ο τάδε ο τάδε ". Πες μου τι ακριβώς πρεσβεύει ο....νεοφιλελές και τι ο...παλαιοφιλελές ή σκέτο φιλελές. Ορίστε άρθρωσα λόγο. Περιμένω να μου εξηγήσεις τι εννοείς ή αν πιπιλάς την καραμέλα του Λαζόπουλου χωρίς να ξέρεις τι λες και εσύ.

Serco
23-03-2016, 17:32
@Jasone εντάξει αλλα η άποψη μου πρέπει να έχει και μια πρακτική απόληξη γιατί αλλιώς θα επικρατήσουν οι Τραμπ που προσφέρουν μια λύση με την οποία όχι μόνο είμαι αντίθετος ιδεολογικά αλλά τη θεωρώ και λογικά ατελέσφορη και καταστροφική όπως είπα παραπάνω. Δλδ καλές οι αναλύσεις αλλα πρέπει να έχουν σαν συμπέρασμα το "τι να κάνουμε".

Χοντρικά λοιπόν πιστεύω ότι η πολιτική της Δύσης πρέπει να έχει 2 άξονες. Από τη μία "επίθεση" φιλίας προς τους Μουσουλμάνους εντός και εκτός των τειχών της κάτι που προϋποθέτει σεβασμό στη θρησκεία τους και μη απόδοση σε αυτήν εγγενώς βίαιων χαρακτηριστικών αφού μία τέτοια ρητορική αυξάνει το χάσμα δυτικών-μουσουλμάνων. Από την άλλη απομόνωση του Isis και επίθεση εναντίον του εμμέσως με στήριξη(πολιτική/χρηματική/εξοπλιστική) του μετριοπαθούς Ισλάμ και αν χρειαστεί και ευθέως με στρατιωτικές επιχειρήσεις εναντίον του υπό την αιγίδα του ΟΗΕ. Για να συμβεί αυτό βέβαια πρέπει οι δυτικές κυβερνήσεις να κατανοήσουν ειλικρινά ότι το Isis είναι το απόλυτο κακό και να κάνουν ένα βήμα πίσω στα ξεχωριστά, βραχυπρόθεσμα συμφέροντά τους στην ευρύτερη περιοχή.

chris7
23-03-2016, 17:32
Μπροστα στην αγωνια της επιβολης αντιλαικων μετρων ο νεοφιλελευθερισμος παντα θα συντασσεται με την ακροδεξια πρακτικη του αυταρχισμου.Αυτο ειναι δεδομενο

Jasone
23-03-2016, 17:33
Μπροστα στην αγωνια της επιβολης αντιλαικων μετρων ο νεοφιλελευθερισμος παντα θα συντασσεται με την ακροδεξια πρακτικη του αυταρχισμου.Αυτο ειναι δεδομενο

ΑΠΙΘΑΝΟ!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Δεν έχω καν λόγια. Εσύ ξέρεις να μας πεις παικταρά μου τι είναι νεοφιλελευθερισμός? Ορισμό έστω...paraphrase? ή το έμαθες παπαγαλία?

chris7
23-03-2016, 17:34
Μπροστα στην αγωνια της επιβολης αντιλαικων μετρων ο νεοφιλελευθερισμος παντα θα συντασσεται με την ακροδεξια πρακτικη του αυταρχισμου.Αυτο ειναι δεδομενο

ΑΠΙΘΑΝΟ!!! ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ!!! Δεν έχω καν λόγια. Εσύ ξέρεις να μας πεις παικταρά μου τι είναι νεοφιλελευθερισμός? Ορισμό έστω...paraphrase? ή το έμαθες παπαγαλία?
παπαγαλια απο ριζοσπαστη

Darkling
23-03-2016, 17:35
το 94.3% που λενε "εγω ειμαι φιλελευθερος" στην ελλαδα αν τους ρωτησεις "ωραια τι εννοεις?" δεν εχουν ιδεα.

plextis
23-03-2016, 17:37
@ serco
Δηλαδή η λύση είναι πόλεμος κανονικός και αυτό δεν θα οδηγήσει σε ακόμα πιο μεγάλο φανατισμό;
(Είναι σχεδόν παράλογο αλλά συμφωνώ ίσως είναι η μόνη λύση που μακροπρόθεσμα μπορεί να έχει αποτελέσματα μαζί με τον άλλο άξονα που είπες)

Jasone
23-03-2016, 17:37
@Jasone εντάξει αλλα η άποψη μου πρέπει να έχει και μια πρακτική απόληξη γιατί αλλιώς θα επικρατήσουν οι Τραμπ που προσφέρουν μια λύση με την οποία όχι μόνο είμαι αντίθετος ιδεολογικά αλλά τη θεωρώ και λογικά ατελέσφορη και καταστροφική όπως είπα παραπάνω. Δλδ καλές οι αναλύσεις αλλα πρέπει να έχουν σαν συμπέρασμα το "τι να κάνουμε".

Χοντρικά λοιπόν πιστεύω ότι η πολιτική της Δύσης πρέπει να έχει 2 άξονες. Από τη μία "επίθεση" φιλίας προς τους Μουσουλμάνους εντός και εκτός των τειχών της κάτι που προϋποθέτει σεβασμό στη θρησκεία τους και μη απόδοση σε αυτήν εγγενώς βίαιων χαρακτηριστικών αφού μία τέτοια ρητορική αυξάνει το χάσμα δυτικών-μουσουλμάνων. Από την άλλη απομόνωση του Isis και επίθεση εναντίον του εμμέσως με στήριξη(πολιτική/χρηματική/εξοπλιστική) του μετριοπαθούς Ισλάμ και αν χρειαστεί και ευθέως με στρατιωτικές επιχειρήσεις εναντίον του υπό την αιγίδα του ΟΗΕ. Για να συμβεί αυτό βέβαια πρέπει οι δυτικές κυβερνήσεις να κατανοήσουν ειλικρινά ότι το Isis είναι το απόλυτο κακό και να κάνουν ένα βήμα πίσω στα ξεχωριστά, βραχυπρόθεσμα συμφέροντά τους στην ευρύτερη περιοχή.

Παικταρά μου δυστυχώς εγώ και εσύ ΤΙΠΟΤΑ δεν κάνουμε. έρμαια του κόσμου είσαι...ο κόσμος αποφάσισε χίτλερ κάποτε ο κόσμος αν θέλει τώρα θα αποφασίσει...τράμπ. Ο κόσμος αποφασίζει και ειδικά στην εποχή μας η πλειονότητα του είναι αμόρφωτος και άσχετος. Δεν διαφωνώ ΠΟΥΘΕΝΑ σε ότι λες στην 2η σου παράγραφο συμφωνώ μέχρι και στις τελίτσες που λέει ο λόγος. ΑΛλά δυστυχώς όσο αντίθετοι ιδεολογικά και να είμαστε it is..what it is. Εδώ στην Ελλάδα έχεις...αριστερή κυβέρνηση να κάνει αυτά που κάνει και δεν ανοίγει ρουθούνι. Όλα είναι θέμα perception, Serco. Τι θέλει να δει ο άλλος. Άν δεν θέλει να δει κάτι κακό δε θα το δει ΠΟΤΕ. Ξέρεις πόσοι φωνάζανε για το Χίτλερ? Σύμφωνα με ιστορικούς μόλις το 40% των γερμανών τoν γούσταρε πραγματικά. Αλλά το άλλο 60% την έφαγε. Γιατί? Γιατί δεν ήταν...μπλοκ. Γιατί εγώ και εσύ και ο άλλος δεν μπορούμε να...ομαδοποιηθούμε και έτσι και αυτοί δεν ήταν ποτέ...60% μπλοκ. ήταν 25% εβραίοι, 10% τάδε, 10% το άλλο κτλ κτλ..

έτσι πάει. make your peace with it.

plextis
23-03-2016, 17:38
Μπροστα στην αγωνια της επιβολης αντιλαικων μετρων ο νεοφιλελευθερισμος παντα θα συντασσεται με την ακροδεξια πρακτικη του αυταρχισμου.Αυτο ειναι δεδομενο

Εγώ που δεν κατάλαβα τίποτα είναι φυσιολογικό ή έχω πρόβλημα αντίληψης;

Jasone
23-03-2016, 17:40
Plextis το ίδιο που είπα και στον serco. All a matter of perception. Ρωτάς αν είσαι φυσιολογικός ή έχεις πρόβλημα αντίληψης. Για κάποιον είσαι φυσιολογικός αφού δεν οφείλεις να γνωρίζεις συνθήματα φοιτητικών παρατάξεων, μάλλον στο πανεπιστήμιο δεν πας για να γίνεις βουλευτής αλλά επιστήμονας. Για κάποιον άλλον έχεις πρόβλημα αντίληψης αφού θεωρεί χρέος του να φωνάζει συνθήματα αντί να ανοίξει κανα βιβλίο. It is...what it is!

chris7
23-03-2016, 17:43
https://scontent.fath3-1.fna.fbcdn.net/hphotos-xpl1/v/t1.0-9/1910407_10206649772992001_8315123035506843175_n.jp g?oh=8039da29dd34d22269623b13f0f34a7c&oe=577E0C4D

BigTarp
23-03-2016, 17:46
Ακροδεξιοι Φιλελεδες δεν υπάρχουν , Θεε μου τι γλωσσοπλαστες που ειστε...

Ή ακροδεξιος ή Φιλελευθερος, ελεος ρε θα μας βγαλετε απο τα ρουχα μας....

Δεν είναι θέμα γλωσσοπλαστικής. Οι πολιτικές επιλογές είναι αυτές που δίνουν νόημα στον προσδιορισμό. Στην πράξη έχει αποδειχθεί ότι οι ακροδεξιές πρακτικές δεν έρχονται σε αντίφαση με τις αρχές του οικονομικού φιλελευθερισμού. Το καθεστώς Πινοσέτ άνοιξε το δρόμο.

plextis
23-03-2016, 17:47
Jasone ναι την έκανα την μαλακία δυστυχώς και είμαι πολύ μεγάλος για να το αλλάξω.

Αλλά δεν θα μπορούσα από τη φύση μου αυτό που πιστεύω θα το πω ακόμα και αν ερχεται αντίθετο με τις ιδέες που εκπροσωπεί η "παράταξη, θρησκεία, κόμμα" βάλε οτι θες. Αν κράταγα τις απόψεις μου για μένα ποιος ξέρει που θα ήμουνα τώρα

Serco
23-03-2016, 17:49
@ serco
Δηλαδή η λύση είναι πόλεμος κανονικός και αυτό δεν θα οδηγήσει σε ακόμα πιο μεγάλο φανατισμό;
(Είναι σχεδόν παράλογο αλλά συμφωνώ ίσως είναι η μόνη λύση που μακροπρόθεσμα μπορεί να έχει αποτελέσματα μαζί με τον άλλο άξονα που είπες)

Όπως είπε κι ο Kseplenhs πιο πάνω κάποτε η Δύση στήριζε τους φονταμενταλιστες για να χτυπήσει τους κομμουνιστές. Ε ας στηρίξει τώρα το μετριοπαθές Ισλάμ αντί να το ανατρέπει για να εγκαθιδρύσει δικτατορες (βλ. πρόσφατη ανατροπή των Αδελφών Μουσουλμάνων στην Αίγυπτο)

karapaparas
23-03-2016, 17:50
Να ο Αλαφουζος ειναι ενα κλασικο παραδειγμα ελληνα φιλελευθερου
Μακαρι να μπορουσα να μαι ενας Φιλελευθερος σα το Γιαννη

Jasone
23-03-2016, 17:52
Δεν είναι θέμα γλωσσοπλαστικής. Οι πολιτικές επιλογές είναι αυτές που δίνουν νόημα στον προσδιορισμό. Στην πράξη έχει αποδειχθεί ότι οι ακροδεξιές πρακτικές δεν έρχονται σε αντίφαση με τις αρχές του οικονομικού φιλελευθερισμού. Το καθεστώς Πινοσέτ άνοιξε το δρόμο.

zE1nbMbuOXI
3FFZdYbdBbs

chris7
23-03-2016, 17:58
XAXAXAXAXAXAXA το εβαλε υπογραφη ο αλλος ...εισαι θεουλης ρε

LFO
23-03-2016, 17:59
Ακροδεξιοι Φιλελεδες δεν υπάρχουν , Θεε μου τι γλωσσοπλαστες που ειστε...

Ή ακροδεξιος ή Φιλελευθερος, ελεος ρε θα μας βγαλετε απο τα ρουχα μας....

Δεν είναι θέμα γλωσσοπλαστικής. Οι πολιτικές επιλογές είναι αυτές που δίνουν νόημα στον προσδιορισμό. Στην πράξη έχει αποδειχθεί ότι οι ακροδεξιές πρακτικές δεν έρχονται σε αντίφαση με τις αρχές του οικονομικού φιλελευθερισμού. Το καθεστώς Καμμενου άνοιξε το δρόμο.

τωρα σωστα

Serco
23-03-2016, 18:00
Υπάρχουν ακροδεξιοί που είναι φιλελέδες πχ Αδωνις, υπάρχουν ακροδεξιοί που δεν είναι φιλελέδες πχ Φαήλος Κρανιδιωτης και υπάρχουν και φιλελέδες που δεν είναι ακροδεξιοί πχ Μητσοτάκης. Προς τι το μπέρδεμα;

kseplenhs
23-03-2016, 18:05
Δεν φταίει κανείς που μπερδεύει τις έννοιες.Στην ελλάδα οι έννοιες αυτές ξεφτιλίζονται.

Ο άδωνης για παράδειγμα είναι ένας χριστιανοταλιμπάν φιλοχουντικός(συνεπώς ακροδεξιός) που δηλώνει φιλελέυθερος.Τεχνικά,κρίνεται για τον ζουρλομανδύα ένας τέτοιος συνδυασμός ιδεών.Στο ελλαδιστάν στέκεται όμως.Επίσης εδώ στέκονταν χριστιανοταλιμπάν που δήλωναν σοσιαλιστές.

Σε γενικές γραμμές φυσικά το έχω ξαναπεί πως δεν στέκεται φιλελευθερισμός σε αυτή την χώρα με τόσα πρεζάκια για κρατικό χρήμα.Πρεζάκια όλων των κοινωνικών βαθμίδων.

Jasone
23-03-2016, 18:05
Εγώ serco δεν έχω μπερδευτεί με το namedroping. Μπορώ και εγώ να αρχίσω να λέω ονόματα αλλά i wont go Καρανικας on you. Αυτό που ρώτησα εξαρχής και ακόμα να απαντηθεί είναι ΤΙ είναι ο φιλελες? ΤΙ πρεσβεύει? ΠΟΥ διαφωνείς όταν λες κάποιον...υποτιμητικά φιλελέ? ΕΣΥ τι είσαι? Αυτά ρώτησα. Ακόμα δεν έχω απάντηση και ούτε θα έχω γιατί αυτός που τα λέει δεν έχει ιδέα τι λέει.

@kselpenhs εσύ ως τι προσδιορίζεσαι? και άραγε η δουλειά και ο τρόπος ζωής σου (επιλογές, κατοικία κτλ) εκπροσωπούν αυτά που με τόσο...στόμφο πετάς δεξιά και αριστερά ή μήπως είσαι της...gauche caviar και κάνεις επανάσταση πληκτρολογίου? Για να ξέρουμε δηλαδή.

BigTarp
23-03-2016, 18:10
Ακροδεξιοι Φιλελεδες δεν υπάρχουν , Θεε μου τι γλωσσοπλαστες που ειστε...

Ή ακροδεξιος ή Φιλελευθερος, ελεος ρε θα μας βγαλετε απο τα ρουχα μας....

Ακροδεξιοι Φιλελεδες δεν υπάρχουν , Θεε μου τι γλωσσοπλαστες που ειστε...

Ή ακροδεξιος ή Φιλελευθερος, ελεος ρε θα μας βγαλετε απο τα ρουχα μας....

Δεν είναι θέμα γλωσσοπλαστικής. Οι πολιτικές επιλογές είναι αυτές που δίνουν νόημα στον προσδιορισμό. Στην πράξη έχει αποδειχθεί ότι οι ακροδεξιές πρακτικές δεν έρχονται σε αντίφαση με τις αρχές του οικονομικού φιλελευθερισμού. Το καθεστώς Καμμενου άνοιξε το δρόμο.

τωρα σωστα

Οι σχέσεις του καθεστώτος με τη σχολή του Σικάγου είναι γνωστές. Ο ίδιος ο Φρίντμαν υπήρξε σύμβουλος επί οικονομικών θεμάτων ενώ πρότεινε ως υπουργό οικονομικών έναν πρώην μαθητή του, τον Σέρχιο ντε Κάστρο.

BabisKyr
23-03-2016, 18:12
Και φυσικά άλλο νεοφιλελές και άλλο φιλελεύθερος (για τα παιδιά που εξέφρασαν αντιθέσεις, LFO).

Για εξήγησε μας βρε Μπάμπη μου τη διαφορά του......νεοφιλελέ απο του φιλελεύθερου? Μην αρχίσεις τις....Τσιπριές με namedropping " ο τάδε ο τάδε ο τάδε ". Πες μου τι ακριβώς πρεσβεύει ο....νεοφιλελές και τι ο...παλαιοφιλελές ή σκέτο φιλελές. Ορίστε άρθρωσα λόγο. Περιμένω να μου εξηγήσεις τι εννοείς ή αν πιπιλάς την καραμέλα του Λαζόπουλου χωρίς να ξέρεις τι λες και εσύ.

Πρώτον, μην μου αναφέρεις Τσίπρα και Λαζόπουλο, δακρύζω εμετό. Δεύτερον, η διαφορά μεταξύ φιλελευθερισμού και νεοφιλελευθερισμού είναι κάθετη και όχι οριζόντια. Ο φιλελευθερισμός είναι ένα ενδιάμεσο οικονομικό-κοινωνικό σύστημα που υποστηρίζει την ατομική ελευθερία και πρωτοβουλία και στέκεται κάπου ανάμεσα στην απουσία του κράτους και στην κρατική παντοδυναμία-προγραμματική οικονομία. Κράτος = ρυθμιστής του laissez-faire και όχι αφεντικό της οικονομίας. Ισορροπία κοινωνική και ατομικής ιδιοκτησίας. Ακόμα και για τους μαρξιστές θεωρητικούς ο φιλελευθερισμός δεν είναι του σατανά.

Από την άλλη ο νεοφιλελευθερισμός είναι η βίαιη (στα όρια του φασιστικού) κατάργηση του κράτους (όχι από αναρχική σκοπιά, αλλά στο τέλος ταυτίζεται και με αυτή). Η ιδιωτικοποίηση των πάντων, μέχρι και του αέρα που αναπνέουμε.

Αυτά.

Serco
23-03-2016, 18:13
Εγώ serco δεν έχω μπερδευτεί με το namedroping. Μπορώ και εγώ να αρχίσω να λέω ονόματα αλλά i wont go Καρανικας on you. Αυτό που ρώτησα εξαρχής και ακόμα να απαντηθεί είναι ΤΙ είναι ο φιλελες? ΤΙ πρεσβεύει? ΠΟΥ διαφωνείς όταν λες κάποιον...υποτιμητικά φιλελέ? ΕΣΥ τι είσαι? Αυτά ρώτησα. Ακόμα δεν έχω απάντηση και ούτε θα έχω γιατί αυτός που τα λέει δεν έχει ιδέα τι λέει.

@kselpenhs εσύ ως τι προσδιορίζεσαι? και άραγε η δουλειά και ο τρόπος ζωής σου (επιλογές, κατοικία κτλ) εκπροσωπούν αυτά που με τόσο...στόμφο πετάς δεξιά και αριστερά ή μήπως είσαι της...gauche caviar και κάνεις επανάσταση πληκτρολογίου? Για να ξέρουμε δηλαδή.

Το φιλελε σε πείραξε; Ωραία να πούμε ότι υπάρχουν ακροδεξιοί που είναι υπέρ του οικονομικού φιλελευθερισμού, των υπερεθνικών οργανισμών πχ ΔΝΤκλπ. Επειδή στην αρχή ειπώθηκε ότι είναι ασύμβατοι όροι

kseplenhs
23-03-2016, 18:13
@kselpenhs εσύ ως τι προσδιορίζεσαι? και άραγε η δουλειά και ο τρόπος ζωής σου (επιλογές, κατοικία κτλ) εκπροσωπούν αυτά που με τόσο...στόμφο πετάς δεξιά και αριστερά ή μήπως είσαι της...gauche caviar και κάνεις επανάσταση πληκτρολογίου? Για να ξέρουμε δηλαδή.


Εσυ κατηγορείς κάποιον άλλον ως...κάτι "του πληκτρολογίου"?Μια παρτίδα πληκτρολόγια μόλις πήγε για απόσυρση.

Jasone
23-03-2016, 18:16
Εσυ κατηγορείς κάποιον άλλον ως...κάτι "του πληκτρολογίου"?Μια παρτίδα πληκτρολόγια μόλις πήγε για απόσυρση.

Εγώ παικταρά μου δεν παριστάνω κάτι που δεν είμαι ούτε...επαναστατώ απο το πληκτρολόγιο. Εσύ? θα μου απαντήσεις? Άσε μου απάντησε...η μη απάντηση σου. Άραξε εκεί που είσαι και συνέχισε την...επανάσταση σου.

Jasone
23-03-2016, 18:20
Ο φιλελευθερισμός είναι ένα ενδιάμεσο οικονομικό-κοινωνικό σύστημα που υποστηρίζει την ατομική ελευθερία και πρωτοβουλία και στέκεται κάπου ανάμεσα στην απουσία του κράτους και στην κρατική παντοδυναμία-προγραμματική οικονομία. Κράτος = ρυθμιστής του laissez-faire και όχι αφεντικό της οικονομίας. Ισορροπία κοινωνική και ατομικής ιδιοκτησίας. Ακόμα και για τους μαρξιστές θεωρητικούς ο φιλελευθερισμός δεν είναι του σατανά.

Από την άλλη ο νεοφιλελευθερισμός είναι η βίαιη (στα όρια του φασιστικού) κατάργηση του κράτους (όχι από αναρχική σκοπιά, αλλά στο τέλος ταυτίζεται και με αυτή). Η ιδιωτικοποίηση των πάντων, μέχρι και του αέρα που αναπνέουμε.

Αυτά.

Μπάμπη το 1ο όντως το μετέφερες ορθά απο την βικιπαιδεία. Το 2ο όχι όμως. Γιατί αυτό που περιγράφεις εσύ ως νεοφιλελευθερισμό δεν υπάρχει και δεν υπήρξε πουθενά. Βασικά υπήρξε. Στην ρητορία του καθεστώτος της ΕΣΣΔ που βάφτισε την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ της Δύσης...νεοφιλελευθερισμό. ΜΟΝΟ τότε. Για να στο πω και...wikipedialike αφού μάλλον αυτό θα ξέχασες να το μεταφέρεις ενώ το...laissez-faire το βρήκες...


Η Μαρξιστική θεώρηση του "νεοφιλελευθερισμού" εντάσσεται στο πλαίσιο των ψυχροπολεμικών συγκρούσεων της δεκαετίας του 1980, όπου τα κομμουνιστικά καθεστώτα προσπαθούσαν να εδραιώσουν μια νέα ιδεολογική ερμηνεία του καπιταλισμού. Η νέα αυτή θεώρηση βασίστηκε στη Λατινική Αμερική, και συγκεκριμένα την ανατροπή το 1973 του σοσιαλιστικού καθεστώτος Αγιέντε στη Χιλή και την άνοδο του δικτατορικού καθεστώτος Πινοσέτ. Το καθεστώς Αγιέντε είχε αποστείλει στις ΗΠΑ, και κυρίως στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο, ομάδα Χιλιανών οικονομολόγων που ανεκλήθησαν από το καθεστώς Πινοσέτ κι έγιναν γνωστοί με το προσωνύμιο "Chicago Boys" (Παιδιά του Σικάγο). Η χρήση του όρου "νεοφιλελευθερισμός" για να περιγράψει το καθεστώς Pinochet ξεκίνησε τη δεκαετία του 1980[12]. Οι Chicago Boys, που παρουσιάζονταν από τη σοβιετική προπαγάνδα ως Αμερικανοί ενώ ήταν Χιλιανοί, εφάρμοσαν μια οικονομική μεταρρύθμιση σε αμερικανικά πρότυπα, ενώ το καθεστώς καταπίεσε κάθε αντίδραση της σοσιαλιστικής αντιπολίτευσης και δημιούργησε σύγχυση για την αποτελεσματικότητα των οικονομικών μέτρων, αλλά και πρόσφορο έδαφος για τη σοβιετική προπαγάνδα.

Η εννοιολογική αυτή μετατροπή του όρου "νεοφιλελευθερισμός" διαχύθηκε σύντομα στον αγγλόφωνο κόσμο, συνδεόμενη άμεσα με τον οικονομολόγο Μίλτον Φρίντμαν και τη Σχολή του Σικάγου,[13], δημιουργώντας έτσι μία σύγχυση που συνεχίζεται έκτοτε σ' όλον τον κόσμο σχετικά με τον όρο "νεοφιλελευθερισμός". Ισπανόφωνοι συγγραφείς από τη Νότια Αμερική, όπως η Ελίζαμπεθ Μαρτίνες,[14] έχουν χρησιμοποιήσει τον όρο "νεοφιλελευθερισμός" για να περιγράψουν την εξάπλωση της παγκοσμιοποίησης γενικά, επεκτείνοντας τη σύγχυση. Οι Μαρξιστές οικονομολόγοι Ντ.Χάρβεϊ [15], T.Σόλτε [16], K.Φουκς[17], κ.α. παρουσιάζουν τον "νεοφιελευθερισμό" ως μία ιδεολογία που επεβλήθη από την άρχουσα τάξη για να εδραιώσει την επικράτησή της έναντι των άλλων κοινωνικών τάξεων. Η νέο-μαρξιστική σχολή των Τ.Ντην[18], Γ.Μπράουν[19] κ.α. παρουσιάζουν τον "νεο-φιλελευθερισμό" ως εξαναγκασμό του κράτους να λειτουργεί με όρους των αγορών.


Καρφώνεσαι. Αλλά τουλάχιστον και εσύ και ο BigTrap ανοίξατε σήμερα τη WIKIPEDIA. Άρα κέρδος για εμάς. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ το διάβασμα παιδιά.


Το φιλελε σε πείραξε; Ωραία να πούμε ότι υπάρχουν ακροδεξιοί που είναι υπέρ του οικονομικού φιλελευθερισμού, των υπερεθνικών οργανισμών πχ ΔΝΤκλπ. Επειδή στην αρχή ειπώθηκε ότι είναι ασύμβατοι όροι

Εμένα? Εμένα δε με πειράζει τίποτα ρε μίλα ελεύθερα. Δεν υπάρχει ακροδεξιός υπέρ του οικονομικού φιλελευθερισμού. Ψευδές είναι αυτό που λες. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ. Ο ακροδεξιός πιστεύει στα κλειστά σύνορα στις διώξεις κόσμου για την εθνικότητα του κτλ κτλ. πως στο καλό μπορεί να είναι οικονομικά...φιλελεύθερος! Σαν να μου λες ότι υπάρχει κομμουνιστής υπέρ της ελεύθερης αγοράς. Ε δεν γίνεται. Αφού εξορισμού όποιος πιστεύει στον κομμουνισμό πιστεύει στην κρατικοποίηση και του οξυγόνου.

chris7
23-03-2016, 18:23
ποια wikipedia να ανοιξουμε οταν ειμαστε μελη σε forum Που υπαρχεις και εσυ?μην υποτιμας τον εαυτο σου

BigTarp
23-03-2016, 18:25
Οι σχέσεις του καθεστώτος με τη σχολή του Σικάγου είναι γνωστές. Ο ίδιος ο Φρίντμαν υπήρξε σύμβουλος επί οικονομικών θεμάτων ενώ πρότεινε ως υπουργό οικονομικών έναν πρώην μαθητή του, τον Σέρχιο ντε Κάστρο.

για να συνεχίσω...

από το άρθρο Road of Serdom (http://www.counterpunch.org/2006/11/17/the-road-from-serfdom/) του Greg Grandin:

"Όπως και ο Φρίντμαν έτσι και ο Χάγιεκ έβλεπε στον Πινοσέτ τον εκπρόσωπο της πραγματικής ελευθερίας, ο οποίος θα κυβερνούσε σαν δικτάτορας μόνο για μια "μεταβατική περίοδο" μόνο όσο χρειαζόταν για να αντιστρέψει δεκαετίες κρατικής παρέμβασης. "Η προσωπική μου προτίμηση" δήλωνε σε μια συνέντευξή του σε έναν Χιλιανό "τείνει προς μια φιλελεύθερη δικτατορία περισσότερο από ότι σε μια δημοκρατική κυβέρνηση στην οποία απουσιάζει ο φιλελευθερισμός". Σε επιστολή του προς τους Τάιμς του Λονδίνου υπερασπιζόταν την χούντα, αναφέροντας πως δεν είχε κατορθώσει να βρει "έστω και ένα άτομο στην πολυδυσφημισμένη Χιλή που να μην συμφωνεί πως η προσωπική ελευθερία του ήταν μεγαλύτερη επί Πινοσέτ παρά επί Αλιέντε". Φυσικά οι χιλιάδες εκτελεσμένοι και οι δεκάδες χιλιάδες βασανισμένοι από το καθεστώς Πινοσέτ δεν μπορούσαν να μιλήσουν."

Jasone
23-03-2016, 18:28
ποια wikipedia να ανοιξουμε οταν ειμαστε μελη σε forum Που υπαρχεις και εσυ?μην υποτιμας τον εαυτο σου

όχι ρε συ δεν είμαι και wikipedia. για οτιδήποτε άλλο εκτός ιστορίας, αθλητισμού, μουσικής/κινηματογράφου είμαι παντελώς αδιάβαστος. πες μου ας πούμε για ποίηση. ε τα βασικά. πες μου για λογοτεχνία. ε ούτε τα βασικά. πες μου για μαγειρική ούτε βραστό αυγό. πες μου για αμάξια λίγο πάνω απο τα βασικά. αλλά ιστορία τυγχάνει να είναι το βίτσιο μου και διαβάζω ασταμάτητα απο μικρός. δεν είναι κακή η wikipedia πάντως απλώς είναι εντελώς...ρηχή και χωρίς γνώμη σφαιρική. αλλά είναι μια αρχή.

BabisKyr
23-03-2016, 18:31
Ο φιλελευθερισμός είναι ένα ενδιάμεσο οικονομικό-κοινωνικό σύστημα που υποστηρίζει την ατομική ελευθερία και πρωτοβουλία και στέκεται κάπου ανάμεσα στην απουσία του κράτους και στην κρατική παντοδυναμία-προγραμματική οικονομία. Κράτος = ρυθμιστής του laissez-faire και όχι αφεντικό της οικονομίας. Ισορροπία κοινωνική και ατομικής ιδιοκτησίας. Ακόμα και για τους μαρξιστές θεωρητικούς ο φιλελευθερισμός δεν είναι του σατανά.

Από την άλλη ο νεοφιλελευθερισμός είναι η βίαιη (στα όρια του φασιστικού) κατάργηση του κράτους (όχι από αναρχική σκοπιά, αλλά στο τέλος ταυτίζεται και με αυτή). Η ιδιωτικοποίηση των πάντων, μέχρι και του αέρα που αναπνέουμε.

Αυτά.

Μπάμπη το 1ο όντως το μετέφερες ορθά απο την βικιπαιδεία. Το 2ο όχι όμως. Γιατί αυτό που περιγράφεις εσύ ως νεοφιλελευθερισμό δεν υπάρχει και δεν υπήρξε πουθενά. Βασικά υπήρξε. Στην ρητορία του καθεστώτος της ΕΣΣΔ που βάφτισε την ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ της Δύσης...νεοφιλελευθερισμό. ΜΟΝΟ τότε. Για να στο πω και...wikipedialike αφού μάλλον αυτό θα ξέχασες να το μεταφέρεις ενώ το...laissez-faire το βρήκες...


Η Μαρξιστική θεώρηση του "νεοφιλελευθερισμού" εντάσσεται στο πλαίσιο των ψυχροπολεμικών συγκρούσεων της δεκαετίας του 1980, όπου τα κομμουνιστικά καθεστώτα προσπαθούσαν να εδραιώσουν μια νέα ιδεολογική ερμηνεία του καπιταλισμού. Η νέα αυτή θεώρηση βασίστηκε στη Λατινική Αμερική, και συγκεκριμένα την ανατροπή το 1973 του σοσιαλιστικού καθεστώτος Αγιέντε στη Χιλή και την άνοδο του δικτατορικού καθεστώτος Πινοσέτ. Το καθεστώς Αγιέντε είχε αποστείλει στις ΗΠΑ, και κυρίως στο Πανεπιστήμιο του Σικάγο, ομάδα Χιλιανών οικονομολόγων που ανεκλήθησαν από το καθεστώς Πινοσέτ κι έγιναν γνωστοί με το προσωνύμιο "Chicago Boys" (Παιδιά του Σικάγο). Η χρήση του όρου "νεοφιλελευθερισμός" για να περιγράψει το καθεστώς Pinochet ξεκίνησε τη δεκαετία του 1980[12]. Οι Chicago Boys, που παρουσιάζονταν από τη σοβιετική προπαγάνδα ως Αμερικανοί ενώ ήταν Χιλιανοί, εφάρμοσαν μια οικονομική μεταρρύθμιση σε αμερικανικά πρότυπα, ενώ το καθεστώς καταπίεσε κάθε αντίδραση της σοσιαλιστικής αντιπολίτευσης και δημιούργησε σύγχυση για την αποτελεσματικότητα των οικονομικών μέτρων, αλλά και πρόσφορο έδαφος για τη σοβιετική προπαγάνδα.

Η εννοιολογική αυτή μετατροπή του όρου "νεοφιλελευθερισμός" διαχύθηκε σύντομα στον αγγλόφωνο κόσμο, συνδεόμενη άμεσα με τον οικονομολόγο Μίλτον Φρίντμαν και τη Σχολή του Σικάγου,[13], δημιουργώντας έτσι μία σύγχυση που συνεχίζεται έκτοτε σ' όλον τον κόσμο σχετικά με τον όρο "νεοφιλελευθερισμός". Ισπανόφωνοι συγγραφείς από τη Νότια Αμερική, όπως η Ελίζαμπεθ Μαρτίνες,[14] έχουν χρησιμοποιήσει τον όρο "νεοφιλελευθερισμός" για να περιγράψουν την εξάπλωση της παγκοσμιοποίησης γενικά, επεκτείνοντας τη σύγχυση. Οι Μαρξιστές οικονομολόγοι Ντ.Χάρβεϊ [15], T.Σόλτε [16], K.Φουκς[17], κ.α. παρουσιάζουν τον "νεοφιελευθερισμό" ως μία ιδεολογία που επεβλήθη από την άρχουσα τάξη για να εδραιώσει την επικράτησή της έναντι των άλλων κοινωνικών τάξεων. Η νέο-μαρξιστική σχολή των Τ.Ντην[18], Γ.Μπράουν[19] κ.α. παρουσιάζουν τον "νεο-φιλελευθερισμό" ως εξαναγκασμό του κράτους να λειτουργεί με όρους των αγορών.


Καρφώνεσαι. Αλλά τουλάχιστον και εσύ και ο BigTrap ανοίξατε σήμερα τη WIKIPEDIA. Άρα κέρδος για εμάς. ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ το διάβασμα παιδιά.

Πρώτο δεδομένο: Εσύ επικαλείσαι τη Wikipedia, εγώ σου ανέφερα την δική μου οπτική ως προς αυτά που αντιλαμβάνομαι στον κόσμο που ζούμε. Αν εσύ κατέχεις την Wikipedia, δεν σημαίνει ότι την κατέχουμε και εμείς. Δόξα τω Ολυμπιακώ, έχουμε διαβάσει 5 πράγματα στη ζωή μας, ξέρουμε τί είναι το laissez fair, ο Σμιθ κ.λπ. Δεν περιμέναμε την Wikipedia ούτε φυσικά εσένα.
Δεύτερο δεδομένο: Το διάβασμα του καθενός είσαι ο τελευταίος που θα το κρίνει. Προσωπικές και προσβλητικές επιθέσεις δεν θα κάνεις, τουλάχιστον σε εμένα. Σεβαστό; Κατανοητό;

Jasone
23-03-2016, 18:34
Δεν το έκρινα το είπα και πριν. Διαπίστωση είναι. Δεν είναι ούτε επίθεση ούτε προσβολή να μην ξέρεις κάτι. Προχωράμε.

BigTarp
23-03-2016, 18:35
Απορία ψάλτου βηξ

BabisKyr
23-03-2016, 18:37
Δεν το έκρινα το είπα και πριν. Διαπίστωση είναι. Δεν είναι ούτε επίθεση ούτε προσβολή να μην ξέρεις κάτι. Προχωράμε.

Ούτε προχωράμε ούτε διαπίστωση είναι. Πρέπει, κάποτε, να συζητάς και όχι να "συζητάς".

Jasone
23-03-2016, 18:40
Μα προφανώς είναι διαπίστωση. Δική μου. Μπορεί εσύ να διαφωνείς. Αλλά είναι δική μου διαπίστωση. Επέτρεψε μου αυτό, να μπορώ δηλαδή να έχω την δική μου γνώμη.

redglove
23-03-2016, 18:49
Ιάσονα και εγώ μπορεί να διαπιστώνω ότι ο συνομιλητής μου είναι απίστευτα κομπλεξικός, πχ, αλλά επειδή σέβομαι τη συζήτηση εκεί που διαφωνούμε δεν θα του πω "ε είσαι κομπλεξικός". Γιατί γαμιέται η συζήτηση έτσι. Δεν γίνεται να έχεις διαβάσει τόσο πολύ όπως λες και να μην καταλαβαίνεις τους βασικούς κανόνες της συζήτησης. Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ.

Σε παρακαλώ πολύ εγώ λοιπόν τώρα να σταματήσεις να χαρακτηρίζεις ανθρώπους, είτε ειρωνικά ή ευθέως. Δεν χρειάζεται να το γράψουμε στους κανονισμούς για να καταλάβεις ότι δεν γίνεται πάντα να κάνει ο συνομιλητής σου υπομονή.

Jasone
23-03-2016, 18:52
όμορφα. τότε να κόψουμε και τις φούστες στις γκόμενες γιατί οι βιαστές δεν γίνεται να έχουν πάντα υπομονή. καταπληκτικά.

BabisKyr
23-03-2016, 18:57
Τί υπομονή να έχει κάποιος όταν ακούει μονίμως από το ίδιο άτομο "δεν ξέρεις", "διάβασε γιατί είσαι άσχετος", "σταμάτα να είσαι άσχετος", "αντιγράφεις Wikipedia γιατί δεν ξέρεις"; Αυτή η ξερολίαση και το αλάθητο δεν είναι διαπίστωση, είναι γαμήσι της κουβέντας.

BigTarp
23-03-2016, 18:57
Μην τον φιμώνετε τον άνθρωπο, αφήστε τον να εκφραστεί. Αφού μπορεί μόνο με αντχομινιές, ας το κάνει έτσι. Γενικά ο τρόπος συζήτησης και η συμπεριφορά δείχνει και το επίπεδο του καθενός. Δεν πα να αυτοπροσδιορίζεται ως ο Πρίγκιπας της Ζαμούντα, τα γραπτά μένουν...

Jasone
23-03-2016, 19:01
μπάμπη μου δεν το είπα σε όλους. και με το sfakiano και το serco και με τον plextis αντάλλαξα απόψεις. σε αρκετά διαφωνήσαμε. αλλά ξέρανε για τι μιλάνε. ιστορικά μάλιστα έχω διαφωνήσει όσο με κανέναν με stanbdy25 εδωμέσα ή johnyb. ε αδιάβαστους σπάνια τους έπιανα. μπορεί να σκοτώνεσαι σε αντιδικιά αλλά ο άλλος οφείλει να ξέρει τι λέει. άν δεν ξέρει συγχώρεσε με θα του το τονίσω. δεν γίνεται αλλιώς.

Salvador7
23-03-2016, 19:04
Το θέμα είναι ότι και εμείς οι αδιάβαστοι δεν καταλάβαμε και πολλά από τη συγκεκριμένη κουβέντα. Καλύτερα να μην πηγαίνει επί του προσωπικού γιατί στο τέλος χάνεται η μπάλα.

dmy
23-03-2016, 19:06
I antimetwpisi tou jasone einai eykoli, apla tu vazeis stoiximata gia oti sizitate...einai gantemis sinithos ta xanei...deite to avatar tou kai tin paulaner pou mu xrwstaei....������

Pera apo tin plaka simfwnw (an k isws den mu peftei logos) me ton glove....jasone oso dikio kai na exeis to xaneis ti stigmi pou to diko sou simperasma (oti o allos den jerei p.x) to petas oma stin sizitisi. Amesa meiwneis ton sinomiliti su vazontas ton se "amintiko" mode.

Episi simperamsa tritou mporei na einai oti egw eimai "argos". Eeee orofanes kai apotelei prosvoli na mu to pei akoma kai an exei dikio...vasikoi kanones sizitisis...oloi exume thewrisei oti to afentiko mas einai malakas alla den tou to exume pei sti sizitisi (ektos an thes na allajeis duleia)

Jasone
23-03-2016, 19:07
Το θέμα είναι ότι και εμείς οι αδιάβαστοι δεν καταλάβαμε και πολλά από τη συγκεκριμένη κουβέντα. Καλύτερα να μην πηγαίνει επί του προσωπικού γιατί στο τέλος χάνεται η μπάλα.

μια χαρά διάλογο κάναμε, τι παραπάνω ήθελες? ρώτησες κάτι και δεν σου απαντήθηκε? δεν πήγε τίποτα στο προσωπικό. για να έχεις προσωπικά με κάποιον σε ... forum πρέπει να είσαι...καταπληκτικός.

@dmy

είναι ιστορικά αποδεκτό ότι είμαι μαυρόγατα στα στοιχήματα..ΠΕΣ Standby25...
επίσης δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιον εδωμέσα ποτέ ως..αφεντικό ή ανώτερο που δεν μπορώ να του μιλήσω σαν άνθρωπος. άν τώρα σε αθλητικό φόρουμ ο admin επιλέγει να μιλάμε για κοινωνικοπολιτικά και πρέπει εγώ να διαβάζω ότι οι τρομοκράτες πχ είναι φτωχοί βιοπαλαιστές της μέσης ανατολής (dirtys) ότι η ιρλανδία είναι ανεξάρτητη (!!!) απο το 1922 (!!!) (bigtarp) ή άλλα ωραία πράγματα παντελώς ανιστόρητα που γράφονται ε σόρρυ δεν γίνεται ρε συ. Δηλαδή αν κάποιος σου γράψει τι παικτάρα ήταν ο ζιοβάνι που αγωνίστηκε στον ολυμπιακό το 1989 θα του πεις μπράβο?

redglove
23-03-2016, 19:11
όμορφα. τότε να κόψουμε και τις φούστες στις γκόμενες γιατί οι βιαστές δεν γίνεται να έχουν πάντα υπομονή. καταπληκτικά.

Ξεκίνησα να γράψω κάτι για να απαντήσω στο παραπάνω αλλά είναι τόσο λάθος που δεν ξέρω από που να το πρωτοπιάσω.

Αφού (κάνεις ότι) δεν καταλαβαίνεις, θα αρκεστώ στο πολύ απλό: Το έχεις υπερπαρακάνει (ναι, και υπέρ και παρά) με την ειρωνεία και τους χαρακτηρισμούς. Είναι σαν να βρίζεις. Και η επόμενη φορά θα αντιμετωπιστεί ως τέτοια.

Salvador7
23-03-2016, 19:12
Το θέμα είναι ότι και εμείς οι αδιάβαστοι δεν καταλάβαμε και πολλά από τη συγκεκριμένη κουβέντα. Καλύτερα να μην πηγαίνει επί του προσωπικού γιατί στο τέλος χάνεται η μπάλα.

μια χαρά διάλογο κάναμε, τι παραπάνω ήθελες? ρώτησες κάτι και δεν σου απαντήθηκε? δεν πήγε τίποτα στο προσωπικό. για να έχεις προσωπικά με κάποιον σε ... forum πρέπει να είσαι...καταπληκτικός.

Απλά μπορείς να διαφωνήσεις με κάποιον χωρίς να του πεις χαρακτηρισμούς :). Νομίζω είναι λογικό να υπάρχουν διαφωνίες σε πολιτική συζήτηση. Τώρα για τα ιστορικά δεδομένα, ακόμα και ιστορικοί δεν διαφωνούν μεταξύ τους?

Jasone
23-03-2016, 19:15
μα διαφωνία υπήρξε με τον sfakiano. με είδες να τον αποκαλώ αδιάβαστο κάπου? γιατί? επειδή εκεί τον αγαπώ ενώ τον άλλον τον...μισώ? τι να κάνουμε τώρα που υπάρχει στην ΙΣΤΟΡΙΑ αντικειμενική αλήθεια. Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα στο ότι οι δίδυμοι πύργοι πέσανε 9/11. Άν κάποιος πει ρε συ πέσανε 4/14 θα του πεις μπράβο ή δε μιλάω άλλο γιατί δεν ξέρεις το θέμα που συζητάμε?

@redglove act freely my friend. i will do too!

redglove
23-03-2016, 19:21
Δεν είναι "freely". Είναι "according to the rules".

BabisKyr
23-03-2016, 19:21
μα διαφωνία υπήρξε με τον sfakiano. με είδες να τον αποκαλώ αδιάβαστο κάπου? γιατί? επειδή εκεί τον αγαπώ ενώ τον άλλον τον...μισώ? τι να κάνουμε τώρα που υπάρχει στην ΙΣΤΟΡΙΑ αντικειμενική αλήθεια. Δεν υπάρχει υποκειμενικότητα στο ότι οι δίδυμοι πύργοι πέσανε 9/11. Άν κάποιος πει ρε συ πέσανε 4/14 θα του πεις μπράβο ή δε μιλάω άλλο γιατί δεν ξέρεις το θέμα που συζητάμε?

@redglove act freely my friend. i will do too!

Ακριβώς αυτό είναι ο νεοφιλελεύθερος φίλε μου. Η λεγόμενη "ψευτολογική" θέαση της κοινωνίας, της ιστορίας και των πάντων. Φυσικά και υπάρχει αντικειμενική ιστορία, αλλά πρέπει να κατανοήσεις ότι δεν είναι η δική σου.

Φιλικά.

BigTarp
23-03-2016, 19:22
@Jasone
Είσαι παντελώς αδιάβαστος και αυτό φαίνεται από τον τρόπο γραφής σου. Κανένας άνθρωπος που έχει βγάλει τα μάτια του στο διάβασμα δεν γράφει σαν ξαναμμένος έφηβος με ανεξέλεγκτη τάση για κενολογίες και βερμπαλισμούς.

Jasone
23-03-2016, 19:24
ε who set the rules βρε γκλοβ? εσύ, απολύτως freely. αυτό είπα. προχωράμε.

@babiskyr ο νεοφιλελευθερισμός σου είπα και εγώ και η βικιπαιδεία που άνοιξες τι είναι. η επεξήγηση του πόνου του κομμουνιστή για την πλήρη αποτυχία της ιδεολογίας του. όλα τα άλλα είναι depon για τον καρκίνο. δεν πιάνουν.

@bitarp δέχομαι ανερυθρίαστα το ξαναμμένος έφηβος, κενολογίες και βερμπαλισμούς. δεν σου επιτρέπω όμως το αδιάβαστος γιατί δεν μπορείς να το υποστηρίξεις. όπου με έχεις πιάσει αδιάβαστο πεστο. επειδή δεν με έχεις πιάσει όμως, άστο στην άκρη. δεν κάνει. επίσης να σε ενημερώσω πως το λάθος μου δεν είναι που έχω διαβάσει και αντιδρώ έτσι αλλά ότι κάθομαι και συνομιλώ με ανθρώπους σαν εσένα αλλά το έχω αυτό το αρνητικό. δεν αφήνω να πέσει τίποτα κάτω. άλλοι άνθρωποι μου λένε τι κάθεσαι ρε φίλε και αναλώνεσαι και έχουν τόσο μα τόσο δίκιο. αλλά καμιά φορά τρελαίνομαι με την αμορφωσιά της χώρας μου. το παραδέχομαι.

Serco
23-03-2016, 19:26
Ο ακροδεξιός πιστεύει στα κλειστά σύνορα στις διώξεις κόσμου για την εθνικότητα του κτλ κτλ. πως στο καλό μπορεί να είναι οικονομικά...φιλελεύθερος!

Ειλικρινά δε βλέπω κάποια αντίφαση.

Και γιατί εξανίστασαι; Δεν είπα ότι είναι οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος ή κάτι παρόμοιο.

Jasone
23-03-2016, 19:28
Με κλειστά σύνορα και διώξεις κόσμου για την εθνικότητα ή τη θρησκεία του κτλ όπως ασκούν οι ακροδεξιοί ΠΩΣ έχεις ελεύθερη οικονομία? ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ σύνορα? Με ΚΛΕΙΣΤΗ ελεγχόμενη αγορά? Πως στο καλό τα συνδυάζεις? Πως γίνεται ελεύθερη οικονομία αν ένας απόλυτα ικανός ιδιώτης απαγορεύεται να ιδιωτεύει αν είναι π.χ. εβραίος?

Serco
23-03-2016, 19:40
Με κλειστά σύνορα και διώξεις κόσμου για την εθνικότητα ή τη θρησκεία του κτλ όπως ασκούν οι ακροδεξιοί ΠΩΣ έχεις ελεύθερη οικονομία? ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ σύνορα? Με ΚΛΕΙΣΤΗ ελεγχόμενη αγορά? Πως στο καλό τα συνδυάζεις? Πως γίνεται ελεύθερη οικονομία αν ένας απόλυτα ικανός ιδιώτης απαγορεύεται να ιδιωτεύει αν είναι π.χ. εβραίος?

Κλειστά σύνορα για τους ανθρώπους, ανοιχτά για τα εμπορεύματα βρε Jasone. Δλδ με ωθείς στο να γράψω τσιτάτα, για όνομα:p κάποιος μπορεί να ιδιωτικοποιήσει μέχρι και το νερό αλλά ταυτόχρονα να διώκει αντιφρονούντες. Μη θίγεσαι επειδή αυτοπροσδιορίζεσαι ως φιλελεύθερος. Δεν είπα ότι είναι αλληλένδετα αλλά δεν είναι σχήμα οξύμωρο σε καμία περίπτωση. Επίσης μίλησα για ακροδεξιά, όχι ναζί οπότε οι Εβραίοι είναι άκυρο παράδειγμα

BigTarp
23-03-2016, 19:42
@bitarp δέχομαι ανερυθρίαστα το ξαναμμένος έφηβος, κενολογίες και βερμπαλισμούς. δεν σου επιτρέπω όμως το αδιάβαστος γιατί δεν μπορείς να το υποστηρίξεις. όπου με έχεις πιάσει αδιάβαστο πεστο. επειδή δεν με έχεις πιάσει όμως, άστο στην άκρη. δεν κάνει. επίσης να σε ενημερώσω πως το λάθος μου δεν είναι που έχω διαβάσει και αντιδρώ έτσι αλλά ότι κάθομαι και συνομιλώ με ανθρώπους σαν εσένα αλλά το έχω αυτό το αρνητικό. δεν αφήνω να πέσει τίποτα κάτω. άλλοι άνθρωποι μου λένε τι κάθεσαι ρε φίλε και αναλώνεσαι και έχουν τόσο μα τόσο δίκιο. αλλά καμιά φορά τρελαίνομαι με την αμορφωσιά της χώρας μου. το παραδέχομαι.

Το γράφεις συνεχώς εδώ και αρκετά ποστ, για να το πιστέψεις εσύ ο ίδιος.

αλλά όπως είπε ο και ο μέγας άρχοντας του Κάστερλι Ροκ:

"Any man who must say ‘I am the King’ is no true king."

Συζήτηση τέλος από μένα.

Jasone
23-03-2016, 19:48
Κλειστά σύνορα για τους ανθρώπους, ανοιχτά για τα εμπορεύματα βρε Jasone. Δλδ με ωθείς στο να γράψω τσιτάτα, για όνομα:p κάποιος μπορεί να ιδιωτικοποιήσει μέχρι και το νερό αλλά ταυτόχρονα να διώκει αντιφρονούντες. Μη θίγεσαι επειδή αυτοπροσδιορίζεσαι ως φιλελεύθερος. Δεν είπα ότι είναι αλληλένδετα αλλά δεν είναι σχήμα οξύμωρο σε καμία περίπτωση. Επίσης μίλησα για ακροδεξιά, όχι ναζί οπότε οι Εβραίοι είναι άκυρο παράδειγμα

Ανοιχτά για τα εμπορεύματα? υπάρχει κάποιο ακροδεξιό φασιστικό καθεστώς που το έκανε αυτό ή μιλάμε για μονόκερους? Για να ξέρω αν μιλάμε θεωρητικά στη λογική "imagine all the people" ή σαν την κουβέντα που είχα για το...καλό που είχε σκοπό να κάνει ο κομμουνισμός αλλά στράβωσε και έσφαξε το μισό πλανήτη. Δεν υπάρχει ανοιχτό σύνορο εμπορικά για μια χώρα ακροδεξιά. δεν το καταλαβαίνεις? Με ποιόν θα συνεργαστεί και με ποιόν θα έχει ανοιχτά εμπορικά σύνορα? Αφού αυτομάτως αν διώκει ανθρώπους θα κλείσουν ΚΑΙ εμπορικά τα σύνορα της με αρκετές χώρες. Δεν καταλαβαίνεις πως η μια πρακτική (nationalism) ανατρέπει την άλλη (capitalism)? Δεν γίνεται να έχεις 2 κομμάτια απο διαφορετικό...cake ούτε έγινε ποτέ στην ιστορία ούτε θα γίνει.

τέλος η ακροδεξιά είναι ο εθνικοσοσιαλισμός/ναζισμός όπως η ακροαριστερά είναι ο κομμουνισμός. δεν θα ξανακάνω αυτό το argument μου επιτρέπεις. δεν γίνεται. όχι :)

Darkling
23-03-2016, 19:51
Καλα δεν ειναι αναγκη να βγαζει ακροδεξιες συμμοριες στο δρομο και να κυνηγαει ορδες απο ξενους.
μπορει να το κανει και πιο μουλωχτα ενω ταυτοχρονα μας λεει τι ωραια που ειναι στο φιλελευθερο πανηγυρι μας.

λες και δεν εχει γινει και καπου κοντα προσφατα μαλιστα.

chris7
23-03-2016, 19:51
Jasone δικαιο εχουν οι κοντινοι σου. ειναι κριμα να χαραμιζεις τις αστειρευτες ιστορικες σου γνωσεις σε ενα μπασκετικο φορουμ...το εχεις σκεφτει για συγγραφη καποιου βιβλιου η κατι παρομοιο?

Jasone
23-03-2016, 19:53
Jasone δικαιο εχουν οι κοντινοι σου. ειναι κριμα να χαραμιζεις τις αστειρευτες ιστορικες σου γνωσεις σε ενα μπασκετικο φορουμ...το εχεις σκεφτει για συγγραφη καποιου βιβλιου η κατι παρομοιο?

μην ειρωνεύεσαι its against the new rules :p :p :p

Καλα δεν ειναι αναγκη να βγαζει ακροδεξιες συμμοριες στο δρομο και να κυνηγαει ορδες απο ξενους.
μπορει να το κανει και πιο μουλωχτα ενω ταυτοχρονα μας λεει τι ωραια που ειναι στο φιλελευθερο πανηγυρι μας.

λες και δεν εχει γινει και καπου κοντα προσφατα μαλιστα.

ε πως εφαρμόζεις δηλαδή ακροδεξιά πολιτική χωρίς απαγορεύσεις κτλ? το αν θα στο βαφτίσουν κάτι άλλο το ακροδεξιό ή ακροαριστερό χάος είναι άλλο θέμα. εδώ ο μάο βάφτισε το σφαγείο που έστησε και τους πήγε 3000 χρόνια πίσω, πολιτιστική επανάσταση. τι ψάχνεις? στο...όνομα κολλάς? για την πρακτική μιλάμε.

Serco
23-03-2016, 19:58
@Jasone
Κοίτα αν ακροδεξιό θεωρείς μόνο τον Χίτλερ τότε δεν ορίζουμε τους όρους με τον ίδιο τρόπο άρα στερείται νοήματος η κουβέντα. Αυτά. Να σαι καλά. :)

BigTarp
23-03-2016, 19:59
Τελευταία παρέμβαση.

Ο καπιταλισμός είναι οικονομικό σύστημα.

Ο εθνικισμός (nationalism) είναι πολιτική ιδεολογία.

Ο ναζισμός είναι εφαρμοσμένη ιδεολογία, δηλαδή καθεστώς, και συνυπήρξε αρμονικά με την καπιταλιστική οικονομία στο Γ' ράιχ.

Το πρώτο είναι έννοια γένους, ενώ τα άλλα δύο έννοιες είδους. Το πρώτο περιλαμβάνει τα άλλα δύο, το αντίθετο δεν γίνεται. Μιλάμε για την ΑΒ της πολιτικής επιστήμης.

Άντε γεια....

redglove
23-03-2016, 19:59
Jasone δικαιο εχουν οι κοντινοι σου. ειναι κριμα να χαραμιζεις τις αστειρευτες ιστορικες σου γνωσεις σε ενα μπασκετικο φορουμ...το εχεις σκεφτει για συγγραφη καποιου βιβλιου η κατι παρομοιο?

μην ειρωνεύεσαι its against the new rules :p :p :p

New rules δεν υπάρχουν. Είδες κάπου να ανακοινώνεται κάποιος νέος κανόνας;

Η μία στο τόσο ειρωνεία, από την στιγμή που την δέχονται όλοι, είναι κομμάτι της συζήτησης. Αυτό που δεν είναι κομμάτι της συζήτησης και άρα δεν σέβεται τους κανονισμούς είναι η συνεχόμενη ειρωνεία και προσβολή απέναντι σε όσους διαφωνούν μαζί σου.

Το ότι άφησα ασχολίαστο το "ποιός θέτει τους κανόνες, εσύ", ενώ ξέρεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι μόνος μου δεν έχω πάρει την παραμικρή απόφαση και δεν έχω θέσει κανέναν κανονισμό, δεν σημαίνει ότι ισχύει. Μην το συνεχίζεις αυτό το ύφος.

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
23-03-2016, 20:07
Jasone θα ήθελα να μάθω το λόγο που συνεχίζεις να γράφεις σε αυτό το τόπικ από τη στιγμή που θεωρείς σε μεγάλο ποσοστό -απ' ότι κατάλαβα μετά από διάβασμα όλων των σελίδων - ότι απευθύνεσαι σε αδιάβαστους και άσχετους. Σε μεγάλο ποσοστό των ποστ που εχεις κάνει από χθες το βράδυ υπάρχουν φράσεις όπως: σταμάτα να γράφεις, είσαι παντελώς άσχετος κτλ.

Επίσης θεωρώ ότι η ειρωνεία στον τρόπο γραφής σου είναι προσβλητική απέναντι στους άλλους ακόμα και αν δεν το καταλαβαίνεις (προσωπικά πιστεύω ότι κάνεις ότι δεν το καταλαβαίνεις) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ''χαζές'' κόντρες μέσα στο φόρουμ και όχι μόνο από νεώτερους χρήστες που ''δεν σε ξέρουν''.

Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου σε καμία περίπτωση αλλά οι χαρακτηρισμοί σου imho είναι πολύ άσχημοι.

Jasone
23-03-2016, 20:12
Milos και με αυτό κλείνω γιατί όπως είπα εγώ θεωρώ ότι αναλώνομαι.

Δεν απευθύνομαι σε μεγάλο ποσοστό σε αδιάβαστους και άσχετους. σε 2-3 συγκεκριμένα απευθύνομαι. δέχομαι τα περαιτέρω σχόλια σου και προχωράμε. ;)

BigTarp
23-03-2016, 20:20
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου σε καμία περίπτωση αλλά οι χαρακτηρισμοί σου imho είναι πολύ άσχημοι.

Γνώσεις,
τα πασσαλείματα από το γκουγκλ και τη βίκι...

redglove
23-03-2016, 20:22
Δεν αμφισβητώ τις γνώσεις σου σε καμία περίπτωση αλλά οι χαρακτηρισμοί σου imho είναι πολύ άσχημοι.

Γνώσεις,
τα πασσαλείματα από το γκουγκλ και τη βίκι...

Ταρπ συμφωνώ μαζί σου σε όλο το τόπικ αλλά αχρείαστο το ποστ αυτό.

BigTarp
23-03-2016, 20:24
ΟΚ, έχεις δίκιο.

nrg15
23-03-2016, 20:47
Παιδια ξερει κανεις που μπορω να κανω ντε κα παζ το μαλλι μου? (ετσι για να χαλαρωσουμε λιγο)

Στάλθηκε από το SGP521 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Redgus
23-03-2016, 20:48
Και καπου εδω κουμπωνει τελεια:
hRvRPUzW1wY

*οπου "Μανα" βαλτε "Jasone"

Eddie Johnson
23-03-2016, 20:53
Το κερασακι στη τουρτα απο redgus

DirtySniper
23-03-2016, 22:53
ειλικρινά δεν εχεις ιδέα για τι πράγμα μιλάς
Και παρόλο που η άγνοια σου προσφέρεται για γλέντι θα παραμείνω σοβαρός
παρόλο που έχω καταπατήσει τον κανόνα των τριών ποστ

Arionas
24-03-2016, 00:21
Αυτο ειναι απλα ενα μικρο δειγμα καθως συμβαινουν παρα πολλα τετοια γεγονοτα σε καθημερινη βαση.Δεν ειναι ουτε προπαγανδα των δυτικων μεσων ενημερωσης αλλα ουτε και τσουβαλιασμα ολων των μουσουλμανων.Τυποι σαν τους συγκεκριμενους ομως πρεπει να δενονται με μια κορδελα και να στελνονται πισω στις χωρες τους αμεσα.Κανεις λογικος ανθρωπος δεν παει σε ξενη χωρα και προσπαθει να επιβαλλει τον δικο του τροπο ζωης.Η εκ των προτερων ξερεις που πας και αποδεχεσαι τους κανονες ειτε μενεις εκει που εισαι.Η εκφραση "δωσε θαρρος στο χωριατη..."δεν ειναι αρκετη για να περιγραψει τα γεγονοτα του συγκεκριμενου(και πολλων ακομα)βιντεο.Αλλο ρατσισμος και αλλο λογικη οποτε μη βιαστειτε καποιοι να με πειτε ρατσιστη

ra45nX9JmW4

chris7
24-03-2016, 01:24
Όχι, κυρία Γεροβασίλη, δεν επιτίθενται στην δημοκρατία! Όπως δεν επιτίθονταν οι Τσετσένοι αυτονομιστές στην ορθοδοξία (όπως έλεγε ο Πουτιν ).Αν το έκαναν, τότε θα χτυπούσαν και στην Βουλγαρία και σε άλλες ορθόδοξες χώρες. Όπως η Αλ Κάϊντα δεν επιτέθηκε στους δίδυμους πύργους, γιατί ζήλευε την αμερικανική κοινωνία και δημοκρατία. Αυτά τα έλεγε ο Μπους και τον χλεύαζε όποιος είχε λίγο μυαλό .Όχι, δεν επιτίθενται στην ευρωπαϊκή ανεκτική δημοκρατία, γιατί τέτοια έχει και η Βενεζουέλα και η Ισλανδία αλλά κανείς δεν σκέφτηκε να επιτεθεί σε αυτές τις χώρες.

Όχι, Θέμο Αναστασιάδη, ακόμη και να βομβαρδιστεί η Συρία, μέχρι να γίνει σκόνη, το πρόβλημα θα λυθεί όσο λύθηκε με την ήττα των Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν.

Τους βαρβάρους εσείς τους εκθρέψατε , τους οπλίσατε, τους δυναμώσατε και τώρα εμείς θερίζουμε θύελλες. Εμείς, οι νεκροί αθώοι πολίτες στο Βέλγιο. Εμείς, οι πρόσφυγες στο Αιγαίο. Εμείς, οι αποκεφαλισμένοι στη Συρία.

Εκτός κι αν έχετε όλοι δίκιο και δεν φταίει η βία των συμμαχιών σας, η αποσταθεροποίηση της περιοχής , οι βομβαρδισμοί, η φτώχεια, η ανέχεια και ο ιμπεριαλισμός σας. Μπορεί να φταίει το DNA των Ινδών και το λειψό μυαλό των Αφγανών και η τρέλα των Πακιστανών!

Η φωνή της εξουσίας σας λέει αυτό που πρέπει να πει, για να διώξει το φταίξιμο από πάνω σας και για να δικαιολογήσει τα αίσχη που προγραμματίζετε γι’ αυτούς που σκυλοπνίγονται!

Dude
24-03-2016, 02:39
Κανεις λογικος ανθρωπος δεν παει σε ξενη χωρα και προσπαθει να επιβαλλει τον δικο του τροπο ζωης.Η εκ των προτερων ξερεις που πας και αποδεχεσαι τους κανονες ειτε μενεις εκει που εισαι.

Αρκεί να μην είσαι λογικός λοιπόν. Βέβαια η δική σου ερμηνεία της "λογικής" παραπάνω δεν έχει σχέση με τη λογική των ανθρώπων που έχουν συμπορευτεί ανά τους αιώνες με το ISIS, με τους Ευρωπαίους αποικιοκράτες του 15ου-16ου αιώνα, με το Μεγαλέξανδρο, με τον οποιονδήποτε Πρόεδρο των ΗΠΑ, με το Χίτλερ, με τον Τσένγκις Χαν, με την Ιερά Εξέταση, με την Goldman Sachs, με την Coca-Cola κλπ κλπ κλπ, ανεξαρτήτως διαφορών σε επίπεδο ιδεολογίας (ή απουσίας αυτής), πρακτικών και προθέσεων (αν σας φαίνεται βαρειά και βαρετή σαν κουβέντα, μπορούμε να κάνουμε συζήτηση περί διακρατικής-επεκτατικής παρεμβατικότητας σε άλλο thread, όπου τα αντίστοιχα ονόματα να είναι Daenerys, Littlefinger, και Iron Bank Of Braavos). Από τα παραπάνω είναι φανερό ότι γίνονται πολλά τα εκατομμύρια των ανθρώπων ανά τους αιώνες που πάνε σε ξένες χώρες με σκοπό να επιβάλλουν (σε άλλη κλίμακα και με άλλο σκοπό ο καθένας) ένα δικό τους - ή των εργοδοτών/εμπνευστών τους - τρόπο ζωής.

Συμφωνώ ότι αυτό που συμβαίνει τώρα με τον ISIS είναι μια αντιστοιχία (δεν υπάρχει ακριβής ταύτιση, καθώς ο κόσμος μεταλλάσσεται κοινωνικοπολιτικά ανά ιστορική περίοδο) του παραλογισμού που συνόδευε κάποτε τις σταυροφορίες ή την αποικιοκρατία των Ευρωπαίων, σε μια πιο απόκοσμη-αόρατη σύγχρονη μορφή.

Ωστόσο αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πώς γίνεται κάποιοι να σοκάρονται μόνο με τις πρακτικές του ISIS (που είναι απόλυτα σοκαριστικές), και πιο πριν της Αλ Κάιντα (τα οποία αμφότερα είναι κατασκευάσματα της πρόσφατης παγκόσμιας ιστορίας), και να μην σοκάρονται ταυτόχρονα με τις μόνιμες πρακτικές του αμερικανικού στρατού και των ανταγωνιστών ή ακολούθων του ανάλογα με το εκάστοτε πολιτικό "status quo" της εποχής (Ευρώπη, Ιαπωνία, Κίνα, Ρωσία) σε όλα τα σημεία του κόσμου που έχουν υποκινήσει ανά τους αιώνες εχθροπραξίες. Για μένα σοκαριστικό δεν είναι μόνο το κομμάτι των εχροπραξιών, αλλά και ο τρόπος διοίκησης/ελέγχου σε οικονομικοπολιτικό επίπεδο που το συνοδεύει. Και ειδικά όταν μέσα από τέτοιες πρακτικές ξεπηδούν μορφώματα όπως το ISIS, ή αναγεννούνται από τις στάχτες τους φασιστικά κινήματα σε όλο τον (προηγμένο και μη) δυτικό κόσμο.

kseplenhs
24-03-2016, 08:31
Κλειστά σύνορα για τους ανθρώπους, ανοιχτά για τα εμπορεύματα βρε Jasone. Δλδ με ωθείς στο να γράψω τσιτάτα, για όνομα:p κάποιος μπορεί να ιδιωτικοποιήσει μέχρι και το νερό αλλά ταυτόχρονα να διώκει αντιφρονούντες. Μη θίγεσαι επειδή αυτοπροσδιορίζεσαι ως φιλελεύθερος. Δεν είπα ότι είναι αλληλένδετα αλλά δεν είναι σχήμα οξύμωρο σε καμία περίπτωση. Επίσης μίλησα για ακροδεξιά, όχι ναζί οπότε οι Εβραίοι είναι άκυρο παράδειγμα

Απλά δεν χρειάζεται να συγχέουμε έννοιες που στην ελλάδα έχουν γίνει αχταρμάς από αυτούς που δηλώνουν με στόμφο πως τις εκφράζουν.

Για παράδειγμα,οι ίδιοι που πριν 20 χρόνια γέμιζαν τις λαοσυνάξεις για τις ταυτότητες και έσταζαν από καύλα βλέποντας τον χριστόδουλο ώς χομεϊνί της ορθοδοξίας,πριν λίγους μήνες έπιναν σαμπάνιες στο σύνταγμα κάνοντας διαδήλωση ως "πολιτισμένοι ευρωπαίοι".Οι ίδιοι είναι.Το πολύ πολύ το ψεκασμένο κομμάτι τους να ξέφυγε και να το παίζουν ευρωσκεπτικιστές σήμερα.

Αλλά γενικά υπάρχουν και φυσιολογικές φωνές(-γραφές).Για τον φιλελευθερισμό.Για παράδειγμα δεν είναι το ίδιο ο μάνος με τον ανδριανόπουλο με τον άδωνη και τον μάκη τον τσεκούρη.Όλοι όμως αυτοπροσδιορίζονται ως φιλελεύθεροι με αποτέλεσμα να γίνεται μίξερ ο εγκέφαλος.

LFO
24-03-2016, 09:58
Δεν θα έλεγα ότι είναι οι ιδιοι, τουλαχιστον στο βαθμο που το περιγραφεις. Εγω πχ γνησιος Νεοδημοκρατης δεν το εχαψα ποτε το θεμα με τις ταυτοτητες και επινα και σαμπανια στο Συνταγμα ως πολιτισμενος ευρωπαιος. Αντιθετως οι μεγαλυτεροι υπερμαχοι των ταυτοτητων είναι σημερα ειτε υπουργοι / βουλευτες στην κυβερνηση ειτε ετοιαζουν το ΕΘΝ.Ο.Σ που ειχε γραψει και ο χουπης με το καλυτερο αβαταρ. Και το τι εχει μπει στο μιξερ στην Ελληνικη πολιτικη σκηνη προφανως δεν αφορα το χωρο μονο τις δεξιας αλλα και της αριστερας. Πιο σκληρο «δεξιο» πρωθυπουργο από τον Τσιπρα δεν εχει γνωρισει η χωρα μας. Για να μην ξεκινησουμε για τα την ανοχή της ΠΦΑ κυβερνησης στα χουνοτγλεντια του ακροδεξιου της συντροφου...

plextis
24-03-2016, 10:14
LFO γιατί τα λες αυτά; Κινδυνεύεις να χαρακτηριστείς ως εχθρός του λαού και να στην πέσουν διάφοροι περίεργοι (σε ένα οχι και τόσο μακρινό μέλλον)

kseplenhs
24-03-2016, 10:28
Δεν θα έλεγα ότι είναι οι ιδιοι, τουλαχιστον στο βαθμο που το περιγραφεις. Εγω πχ γνησιος Νεοδημοκρατης δεν το εχαψα ποτε το θεμα με τις ταυτοτητες και επινα και σαμπανια στο Συνταγμα ως πολιτισμενος ευρωπαιος. Αντιθετως οι μεγαλυτεροι υπερμαχοι των ταυτοτητων είναι σημερα ειτε υπουργοι / βουλευτες στην κυβερνηση ειτε ετοιαζουν το ΕΘΝ.Ο.Σ που ειχε γραψει και ο χουπης με το καλυτερο αβαταρ. Και το τι εχει μπει στο μιξερ στην Ελληνικη πολιτικη σκηνη προφανως δεν αφορα το χωρο μονο τις δεξιας αλλα και της αριστερας. Πιο σκληρο «δεξιο» πρωθυπουργο από τον Τσιπρα δεν εχει γνωρισει η χωρα μας. Για να μην ξεκινησουμε για τα την ανοχή της ΠΦΑ κυβερνησης στα χουνοτγλεντια του ακροδεξιου της συντροφου...

έχεις δίκιο σε όσα λες.Εδώ στην αριστερά υπάρχουν ρωσόφιλες φωνές.Για την ρωσία του πούτιν μιλάμε.Απο εκεί να καταλάβεις αχταρμά που έχουν στον εγκέφαλο.
Άστα χουντογλέντια.Μεγαλύτερη στιγμή από την εκδήλωση τιμής των πεσόντων στη μάχη της σαλαμίνας δεν παίζει να έχει υπάρξει.

LFO
24-03-2016, 10:31
Kαι τερμα κιτς ρε φιλε… παλετα ξυλινη με κοκκινο χαλι διπλα στην θάλασσα και σημαιες ευρωπαικων χωρων για μαχη προ Χριστου….

christos
24-03-2016, 11:23
δεν εχω διαβασει ολες τις σελιδες αλλα θα το κανω μεσα στο σκ. Απλα να πω και εγω την βλακεια μου. Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισετε αλλα δατς οκει,

Η ιδεολογικη χειραγωγηση των λαων ειναι μαζι με την θρησκευτικη οι δυο μεγαλυτερες διαχρονικα. ΚΑΝΕΝΑΣ πολιτικος που εχει υπολογισιμη θεση δεν ασκει ιδεολογικη πολιτικη. Μπορει ετσι να ξεκινανε αλλα η ενασχοληση τους με το σπορ τους διαβρωνει την προσεγγιση. Μην ψαχνετε ιδεολογικες ερμηνειες για πολεμους/κλεισιμο συνορων/οικονομικη πολιτικη της ΕΕ/σταση των αμερικανων κλπ. Και μην πιστευετε σε συγχρονους ιδεολογους "ηγετες". Αν δεν ειναι θεωριτικος/ακαδημαικος οποιος χρησιμοποιει την ιδεολογια ως επιχειρημα ειναι απατεωνας 99 στις 100 φορες. Και η μαλακια ειναι οτι οι "ψαγμενοι-διαβασμενοι" πιστοι ιδεολογοι τον ακολουθανε οπως οι "βλακες-αμυαλοι" πιστοι καθολικοι τον παπα (μουσουλμανοι τον μουφτη, χριστ ορθοδοξοι των μητροπολιτη κλπ κλπ).

Darkling
24-03-2016, 12:09
έχεις δίκιο σε όσα λες.Εδώ στην αριστερά υπάρχουν ρωσόφιλες φωνές.Για την ρωσία του πούτιν μιλάμε.Απο εκεί να καταλάβεις αχταρμά που έχουν στον εγκέφαλο.




Γι αυτο, μονο ΟΑΚΚΕ ο οποιος τα λεει υπεροχα καλα.

hellalogh
24-03-2016, 13:39
Αυτο ειναι απλα ενα μικρο δειγμα καθως συμβαινουν παρα πολλα τετοια γεγονοτα σε καθημερινη βαση.Δεν ειναι ουτε προπαγανδα των δυτικων μεσων ενημερωσης αλλα ουτε και τσουβαλιασμα ολων των μουσουλμανων.Τυποι σαν τους συγκεκριμενους ομως πρεπει να δενονται με μια κορδελα και να στελνονται πισω στις χωρες τους αμεσα.Κανεις λογικος ανθρωπος δεν παει σε ξενη χωρα και προσπαθει να επιβαλλει τον δικο του τροπο ζωης.Η εκ των προτερων ξερεις που πας και αποδεχεσαι τους κανονες ειτε μενεις εκει που εισαι.Η εκφραση "δωσε θαρρος στο χωριατη..."δεν ειναι αρκετη για να περιγραψει τα γεγονοτα του συγκεκριμενου(και πολλων ακομα)βιντεο.Αλλο ρατσισμος και αλλο λογικη οποτε μη βιαστειτε καποιοι να με πειτε ρατσιστη

ra45nX9JmW4
το snopes είναι ένας από τους καλύτερους λόγους για να έχει κάποιος ίντερνετ.
www.snopes.com/politics/religion/nogozones.asp

D.Rivers
24-03-2016, 14:36
Ρε σεις να ρωτήσω κάτι; Αληθεύει ότι στο κρατικό κανάλι παίζει Αραβικό Δελτίο;

kseplenhs
24-03-2016, 14:41
Ρε σεις να ρωτήσω κάτι; Αληθεύει ότι στο κρατικό κανάλι παίζει Αραβικό Δελτίο;
παλιότερα έπαιζε και βουλγάρικο.Στην ετ3.Αν δεν παίζει ακόμα

Serco
24-03-2016, 15:02
Απλά δεν χρειάζεται να συγχέουμε έννοιες που στην ελλάδα έχουν γίνει αχταρμάς από αυτούς που δηλώνουν με στόμφο πως τις εκφράζουν.

Για παράδειγμα,οι ίδιοι που πριν 20 χρόνια γέμιζαν τις λαοσυνάξεις για τις ταυτότητες και έσταζαν από καύλα βλέποντας τον χριστόδουλο ώς χομεϊνί της ορθοδοξίας,πριν λίγους μήνες έπιναν σαμπάνιες στο σύνταγμα κάνοντας διαδήλωση ως "πολιτισμένοι ευρωπαίοι".Οι ίδιοι είναι.Το πολύ πολύ το ψεκασμένο κομμάτι τους να ξέφυγε και να το παίζουν ευρωσκεπτικιστές σήμερα.

Αλλά γενικά υπάρχουν και φυσιολογικές φωνές(-γραφές).Για τον φιλελευθερισμό.Για παράδειγμα δεν είναι το ίδιο ο μάνος με τον ανδριανόπουλο με τον άδωνη και τον μάκη τον τσεκούρη.Όλοι όμως αυτοπροσδιορίζονται ως φιλελεύθεροι με αποτέλεσμα να γίνεται μίξερ ο εγκέφαλος.

Δεν υπάρχουν έννοιες οι οποίες έχουν a priori θετική σημασία. Δηλαδή πρέπει να βγουν τα φιλελευθερόμετρα να δούμε ποιος είναι "πραγματικός" φιλελεύθερος και ποιος όχι; Είναι κάποιος ταυτοτικός χαρακτηρισμός που απονέμεται σε λίγους και εκλεκτούς που αξίζουν να τον φέρουν;

Αντίστοιχα μπορεί να υπάρχει και υπερπατριώτης αριστερός. Επειδή εγώ διαφωνώ θα πω ότι είναι ασύμβατο ή θα ανατρέξω στον διεθνισμό του κομμουνιστικού μανιφέστου; Όχι φυσικά. Γιατί όλοι αυτοί οι όροι είναι απλά περιγραφικοί, δεν κρύβουν κάποια βαθύτερη ουσία.

Υπάρχουν δλδ και χριστιανοταλιμπάν οικονομικά φιλελεύθεροι και υπερπατριωτες υπέρ της εργατικής αυτοδιεύθυνσης. Το αν είναι βλαμμενοι είναι άλλο θέμα αλλά δεν σφετερίζονται κάτι.

Eleni7
24-03-2016, 15:04
Ρε σεις να ρωτήσω κάτι; Αληθεύει ότι στο κρατικό κανάλι παίζει Αραβικό Δελτίο;

Παιζει δελτιο που ενημερωνει τους προσφυγες αμεσως μετα το κεντρικο. Λενε οδηγιες για τα σημεια που δινουν βοηθεια και λενε και τον καιρο.

BigTarp
24-03-2016, 15:09
Για μένα σοκαριστικό δεν είναι μόνο το κομμάτι των εχροπραξιών, αλλά και ο τρόπος διοίκησης/ελέγχου σε οικονομικοπολιτικό επίπεδο που το συνοδεύει. Και ειδικά όταν μέσα από τέτοιες πρακτικές ξεπηδούν μορφώματα όπως το ISIS, ή αναγεννούνται από τις στάχτες τους φασιστικά κινήματα σε όλο τον (προηγμένο και μη) δυτικό κόσμο.

Το πάτερν επαναλαμβάνεται. Αν το δει κανείς στη φράκταλ του διάσταση, η ιστορία ενός τρομοκράτη που ανατινάζεται, αν την προβάλλεις σε μια διάσταση ενός ολόκληρου έθνους, δεν είναι τίποτα διαφορετικό από την ιστορία της Γερμανίας στον Β΄ΠΠ. Η Αντάντ νικάει τη Γερμανία και το τίμημα του αίματος είναι εξωφρενικό. Της επιβάλλει δυσβάσταχτες πολεμικές αποζημειώσεις και την οδηγεί σε ολοκληρωτικό εξευτελισμό. Αυτή η εκδικητική πολιτική έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα να τρελαθούν οι Γερμανοί και να πιστέψουν σε μια μια ανόητη και ανεδαφική ιδεολογία. Εντέλει επιλέγουν για αρχηγό έναν παρανοϊκό αντικοινωνικό και αυτοκτονικό φύρερ και αυτός οδηγεί τη Γερμανία στην αυτοκτονία και μαζί της παίρνει στο θάνατο δεκάδες εκατομμύρια αθώους που έτυχε να βρίσκονται γύρω της

Σήμερα, η Δύση δημιουργεί εκατομμύρια νεκρούς στη Μέση Ανατολή και διαλύει τις κρατικές δομές (βλέπε Ιράκ). Επίσης στο εσωτερικό της Ευρώπης, φτωχαίνει τους φτωχούς -σημειωτέον ότι πολλοί από αυτούς είναι μουσουλμάνοι- και τους εξευτελίζει. Κάποιοι μουσουλμάνοι τρελαίνονται (με τον δικό τους τρόπο), πιστεύουν σε μια ανεδαφική ιδεολογία με ανέφικτους στόχους ( το χαλιφάτο) και παίρνουν μαζί τους στο θάνατο χιλιάδες αθώους που έτυχε να βρίσκονται γύρω τους.

Υπάρχουν κι άλλες παράμετροι, ότι κάποιοι χρησιμοποιούν το φαινόμενο προς όφελός τους,η Δύση τον Χίτλερ εναντίον της ΕΣΣΔ, οι Τούρκοι το Χαλιφάτο εναντίον των Κούρδων και οι Αμερικάνοι εναντίον των Ρώσων, αλλά αυτά είναι δευτερεύοντα και αναμενόμενα. Και φυσικά ποιος φταίει; Ιστορικά πάντα ότι παρουσιάζονταν σαν πολιτικό ή θρησκευτικό αναλύεται καλύτερα και πιο ρεαλιστικά με όρους χρήματος και ισχύος -εκτός αν νομίζουμε πως οι Σταυροφορίες, ας πούμε, έγιναν πραγματικά για την θρησκεία!

Jasone
24-03-2016, 15:18
Η Αντάντ νικάει τη Γερμανία και το τίμημα του αίματος είναι εξωφρενικό. Της επιβάλλει δυσβάσταχτες πολεμικές αποζημειώσεις και την οδηγεί σε ολοκληρωτικό εξευτελισμό. Αυτή η εκδικητική πολιτική έχει σαν άμεσο αποτέλεσμα να τρελαθούν οι Γερμανοί και να πιστέψουν σε μια μια ανόητη και ανεδαφική ιδεολογία. Εντέλει επιλέγουν για αρχηγό έναν παρανοϊκό αντικοινωνικό και αυτοκτονικό φύρερ και αυτός οδηγεί τη Γερμανία στην αυτοκτονία και μαζί της παίρνει στο θάνατο δεκάδες εκατομμύρια αθώους που έτυχε να βρίσκονται γύρω της

Θα αποφύγω τους....χαρακτηρισμούς αφού αν απλά σε πω αδιάβαστο θα...χάσω το δίκιο μου.

1ον. Κανένας εξευτελισμός της Γερμανίας. Και λίγα της κάνανε. Αιματοκύλησε ολόκληρη την Ευρώπη, έκανε ΑΙΣΧΗ στον 1ο παγκόσμιο πόλεμο, σιγά μη της λέγανε και μπράβο. Το μοναδικό λάθος τους ήταν ότι δεν πήραν τον Χίτλερ στα σοβαρά.

2ον. Οι Γερμανοί δεν...τρελάθηκαν. Φασισταράδες του κερατά ήταν και είναι ιδεολογικά πιστεύουν απολύτως στην ανωτερότητα της φυλής τους και Deutschland, Deutschland über alles. Απο ποιό ιστορικό κείμενο τα αντλείς αυτά που γράφεις? Επειδή δεν τα έζησες ούτε εγώ ούτε εσύ πρέπει απο κάπου να είναι οι πηγές σου. Απο που λοιπόν? Που στο καλό τα λέει αυτά?

3ον. ο Χίτλερ δεν ήταν ούτε αντικοινωνικός ούτε αυτοκτονικός. Απο που τα βγάζεις αυτά? Καμία αυτοκτονία δεν τους οδήγησε. Οι Γερμανοί θα είχαν κερδίσει τον πόλεμο ΧΑΛΑΡΑ αν δεν υπήρχε 1ον ο Churchill, 2ον η μαλακία των Ιαπώνων στο Pearl Harbor, 3ον η ξεροκεφαλιά του Hitler με το Stalingrad. Άκου...αυτοκτονία.

Τώρα για το υπόλοιπο σου παραλήρημα που συνοδεύεται απο κάτω όχι θα αντισταθώ να σχολιάσω.

Darkling
24-03-2016, 17:16
Εντελως εγκυκλοπαιδικα, η ηττα της Γερμανιας ειναι κατα 80% ευθυνη του Χιτλερ ο οποιος οσο εντυπωσιακες νικες καταφερε, αλλο τοσο εκανε τρομερα εγκληματα (μιλαμε παντα σαν στρατιωτικη αναλυση του Β ΠΠ).

Με τον τροπο που εκανε την επιθεση στην Σοβιετικη Ενωση (και δεν μιλαμε για το...Σταλινγκραντ), δε θα κερδιζε τους Σοβιετικους ουτε αμα ειχαν παραδοθει μονοι τους, που λεει ο λογος.

το αλλο 20% ειναι οτι στο τελος οταν συνασπιστηκε η αμερικη με τους αλλους, με σκοπο να επιτεθει κι οχι απλα να κραταει την ηπειρο της ασφαλη, και να αφησει τους αλλους να καιγονται, το μπατζετ της για τον πολεμο ηταν τοσο μεγαλυτερο απ τους γερμανους που εν τελει θα τους κερδιζε σε βαθος χρονου. Ο σχεδιασμος του Χιτλερ στο ανατολικο μετωπο μειωσε τον χρονο κατα πολυ. Και φυσικα μετα, αγγλοι κι αμερικανοι ετρεχαν να προλαβουν μην δουν σοβιετικες σημαιες, στα συνορα με τη γαλλια.

αυτα πανω κατω.

η μαλακια των Ιαπωνων ειχε να κανει με την Ιαπωνια και μονο. γενικα δεν επαιξε καποιο ρολο στο ευρωπαικο μετωπο υπερ των "συμμαχων". Ισα ισα που απασχολησε τεραστιο αριθμο μοναδων (κυριως ναυτικων αλλα και πεζικου) που θα μπορουσαν ανετα να ειναι στην ευρωπη.

Jasone
24-03-2016, 18:04
Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και εγώ θα απαντήσω πως ο χίτλερ πέτυχε σχεδόν παντού θριάμβους (στρατιωτικά μιλάω) σε όλη την ευρωπαική ήπειρο και ο μοναδικός που αντιστάθηκε και εν τέλει τον έβαλε κάτω ήταν ο τρελός με το πούρο που στα "πουρκουά" των γάλλων και τα παρακαλώ περάστε αλλά μην μας βομβαρδίσετε το Παρίσι μας, στα σύμφωνα του πατερούλη με τον αδόλφο "ρίμπεντροπ-μολότοφ" απάντησε "πάρε τις μπάλες μου αδόλφε" και ταμπουρώθηκε στο νησί και δεν σταμάτησε μέχρι που βρήκε την...ευκαιρία Pearl Harbor να βάλει τους Αμερικανούς στο παιχνίδι και να ... γυρίσει το τραπέζι ανάποδα.

Οι Αμερικανοί μπήκαν πρώτη φορά στο Δυτικό μέτωπο 8 Νοεμβρίου (νομίζω) 1942. Το Pearl Harbor έγινε 1 χρόνο πίσω, 7 Δεκεμβρίου του 1941 και ήταν η αφορμή που έψαχνε ο Ρούζβελτ για να βάλει τη χώρα στον πόλεμο αφού μέχρι τότε η κοινή γνώμη ήταν αναφανδόν υπέρ του να αφήσει την Ευρώπη να σφαχτεί με την ησυχία της. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως είχε προσπαθήσει ο Roosevelt να περάσει ψήφισμα στην γερουσία για να μπουν στον πόλεμο το 1941 νωρίς και πήρε...το μακρύτερο. ΑΚΡΙΒΩΣ μετά το Pearl Harbor στην ίδια ψηφοφορία υπήρξε ΟΜΟΦΩΝΗ απόφαση κήρυξης του πολέμου και 4 μέρες μετά ακολούθησε και ο Αδόλφος. Το φοβερό είναι πως την...ομοφωνία την έσπασε 1 ψήφος. Η Jeanette Rankin η μοναδική γυναίκα και πρώτη που μπήκε τότε στη γερουσία. ΟΛΟΙ οι άλλοι είπανε...ΠΟΛΕΜΟΣ την ώρα που ελάχιστους μήνες πριν είχαν πει ... ΗΣΥΧΙΑ μη μας ενοχλείτε.

Όσον αφορά την Ρωσία ο Χίτλερ αν δεν είχε την τρέλα να πάρει την "πόλη του Στάλιν" και δεν γύρισε την 6η στρατιά του...πίσω, θα είχε φτάσει στην ... Αμερική πριν προλάβει ο Στάλιν να αντιδράσει με οποιοδήποτε τρόπο και άλλωστε μέχρι τότε ο στρατός του δεν είχε ΚΑΜΙΑ καταγεγραμμένη ήττα. ΚΑΜΙΑ. Η πρώτη...δυσκολία του ήταν στην Κρήτη και μετά το έγκλημα στο Στάλινγκραντ όπου τους εγκλώβισε χωρίς κανένα απολύτως λόγο.

υ.γ. Ένεκα και της ημέρας...

Σαν σήμερα 17 χρόνια πίσω ξεκινούσε ο βομβαρδισμός του Μιλόσεβιτς. Κοίτα να δεις που ο Γιουγκοσλάβοι δεν έγιναν βομβιστές, δολοφόνοι, τρελοί. Μα πως γκένεν ατο? Δεν είχε...αντίδραση, η δράση?

NqwLJ1idVBE

redglove
24-03-2016, 18:10
Jasone αυτοαναιρείσαι:

1. Το "και λίγα της κάνανε" δεν σημαίνει ότι δεν την ξεφτύλισαν (χώρια από το ότι είναι υποκειμενικό).

2. Το ότι οι Γερμανοί είναι φασισταράδες από πολυ προκύπτει; Από το dna τους;

3. Δεν ήταν ο Χίτλερ αντικοινωνικός; Τί ήταν, η ψυχή του πάρτυ;

Ωπ, έκανες και ωραίο έντιτ. Βομβαρδισμός δυτικός βλέπω. Τί έγινε, ήταν σε πόλεμο οι ΗΠΑ με την Γιουγκοσλαβία;

Jasone
24-03-2016, 18:15
Jasone αυτοαναιρείσαι:

1. Το "και λίγα της κάνανε" δεν σημαίνει ότι δεν την ξεφτύλισαν (χώρια από το ότι είναι υποκειμενικό).

2. Το ότι οι Γερμανοί είναι φασισταράδες από πολυ προκύπτει; Από το dna τους;

3. Δεν ήταν ο Χίτλερ αντικοινωνικός; Τί ήταν, η ψυχή του πάρτυ;

πως στο καλό αυτοαναιρούμαι? Λάθος λέξη χρησιμοποίησες.

1. Δεν εξευτελίζεις κάποιον με το να του επιβάλεις ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ποινές απο ότι αξίζει που αιματοκύλησε μια ολόκληρη ήπειρο γιατί ήθελε να είναι ο...αυτοκράτορας.

2. Τι εννοείς απο που προκύπτει? Απο την προαιώνια πίστη τους στην ανωτερότητα της φυλής τους και της πατρίδας τους. Απο εκεί προκύπτει. Εκτός αν έχεις αντίθετη άποψη ΙΣΤΟΡΙΚΑ τεκμηριωμένη.

3. Ήταν ένας απο τους πλέον προικισμένους ρήτορες της ιστορίας, ένας μοναδικός ιστορικά ηγέτης που απο το πουθενά έγινε...φύρερ στηριζόμενος απο αυτόν τον λαό. Δεν γίνεσαι ηγέτης και ίνδαλμα όντας...αντικοινωνικός. Μην ξεχνάς πως το κάκιστο προφίλ του total evil που έχει τώρα ο Hitler είναι γιατί η ιστορία γράφεται απο τους ΝΙΚΗΤΕΣ πάντα. Άν είχε κερδίσει ο Hitler δεν θα τον μάθαινες έτσι. Βγάζοντας λοιπόν την προσέγγιση αυτή και κρίνοντας μόνο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ Hilter δεν μπορείς να μην την παραδεχθείς ηγετικά και ... επικοινωνιακά και ας είναι μαζί με τον Στάλιν, τον Μάο και 2-3 άλλους στους μεγαλύτερους σφαγείς της ιστορίας. Το 1 δεν αναιρεί το άλλο.

Darkling
24-03-2016, 18:17
Εντελώς εγκυκλοπαιδικά και εγώ θα απαντήσω πως ο χίτλερ πέτυχε σχεδόν παντού θριάμβους (στρατιωτικά μιλάω) σε όλη την ευρωπαική ήπειρο και ο μοναδικός που αντιστάθηκε και εν τέλει τον έβαλε κάτω ήταν ο τρελός με το πούρο που στα "πουρκουά" των γάλλων και τα παρακαλώ περάστε αλλά μην μας βομβαρδίσετε το Παρίσι μας, στα σύμφωνα του πατερούλη με τον αδόλφο "ρίμπεντροπ-μολότοφ" απάντησε "πάρε τις μπάλες μου αδόλφε" και ταμπουρώθηκε στο νησί και δεν σταμάτησε μέχρι που βρήκε την...ευκαιρία Pearl Harbor να βάλει τους Αμερικανούς στο παιχνίδι και να ... γυρίσει το τραπέζι ανάποδα.



Δεν προλαβαινω να απαντησω σε ολα, θα απαντησω ισως αργοτερα, αλλα αυτο που λες δεν ισχυει.

οσα γραφεις για το πως το επαιξε ο Τσωρτσιλ ειναι γενικα σωστα. Στους Γαλλους αυτα που γραφεις δεν ισχυουν καν.

οι Γαλλοι πολεμησαν και πολεμησαν πολυ και ουδεποτε παρακαλεσαν για κατι. η ηττα τους ηταν προδιαγεγραμμενη απ τη στιγμη που αυτοι (και το αγγλικο εκστρατευτικο σωμα φυσικα) περιμεναν (και πολεμησαν) εναν πολεμο λιγο πιο εξελιγμενο απ τον 1ο ΠΠ, ενω στην πραγματικοτητα, οι εξελιξεις στο σχεδιασμο της Βερμαχτ αλλα και η συνεχης υποστηριξη της αεροποριας, τους ειχαν ξεπερασει κατα πολυ και δεν ειχαν ιδεα ως προς το τι θα κανουν οι Γερμανοι επιθετικα. Το οτι απ τη στιγμη που διασπαστηκε το γαλλικο μετωπο, μετα ηταν απλα θεμα χρονου, οσος χρονος κι αν επαιρνε αυτο, δεν αναιρει οτι η πλειοψηφια των γαλλικων στρατευματων πολεμησε οσο ηταν δυνατον.
οι Γαλλοι πολεμησαν και στη Νορβηγια και στην Βορεια Γαλλια και στην γραμη Μαζινο και οσο το δυνατον πιο νοτια γινοταν μεχρι να συνθηκολογησουν. Το οτι καποιοι δημαρχοι πολεων, οντως παρακαλουσαν να μη βομβαρδιστουν οι πολεις τους, εχει να κανει με μια τεραστια διαφορα αντιληψης στρατιωτικης και πολιτικης ηγεσιας στη γαλλια, η οποια ποτε δεν καταλαβε τι επρεπε να κανει μεχρι οταν ηταν πραγματικα αργα. Στην Γερμανια προφανως δε μπορουσε να υπαρχει τετοια διαφορα αντιληψης γιατι ολα ειχαν επικεντρωθει στον Χιτλερ ενω και στην αγγλια μετα την αλλαγη της κυβερνησης, συνεβη περιπου το ιδιο με τον Τσωρτσιλ.

ακομα κι ετσι βεβαια η Γερμανια θα μπορουσε να ειχε σχεδον γονατισει την αγγλια (η οποια βεβαια ειναι πολυ πιθανο οτι δεν θα συνθηκολογουσε εστω κι ετσι) αλλα στην Δουνκερκη, παιξανε το πουλακι τους (επαναλαμβανω, παντα με γνωμονα την στρατιωτικη αναλυση, δεν παιρνω καποιου ειδους θεση) και αφησαν να φυγουν 450.000 αγγλοι στρατιωτες (οταν ο υπολογισμος του αγγλικου Ναυαρχειου ηταν για περιπου 50.000) οι οποιοι φυσικα με την παροδο των μηνων, επανεξοπλιστηκαν και ξαναριχτηκαν στις μαχες. Και φυσικα για την αποτυχια της Δουνκερκης υπευθυνος ειναι μονο ενας οταν μιλαμε για τον γερμανικο στρατο.


Οσο για τον τσωρτσιλ, καλη η αγιοποιηση λογω της νικης στον 2ο ΠΠ, και προφανως του ανηκει ενα μεγαλο μεριδιο, κακα τα ψεματα αλλα κι αυτος ηταν μεγας σφαγεας πληθυσμων, αρκετα κομπλεξικος με τους μη αγγλους και μη αμερικανους επισης, και υπευθυνος για πολλες καταστροφες ακομα και του αγγλικου στρατου πριν τον Β ΠΠ και σε μερικες περιπτωσεις και κατα τη διαρκεια αυτου, οταν εκανε (και αυτος) ενδιαφερουσες παπαριες.
αλλα η ιστορια ως γνωστον γραφεται απ οσους κερδισαν.

Jasone
24-03-2016, 18:20
Χαίρομαι για αυτήν την σοβαρή αντιπαράθεση, θα επανέλθω όταν θα έχω χρόνο αναλυτικά! Μπράβο Darkling και ας διαφωνώ! Άλλωστε κλείσαμε και οι δύο τα τελευταία μας post με το απλούστατο "η ιστορία ως γνωστόν γράφεται απο όσους κέρδισαν"! Τα λέμε αναλυτικά ελπίζω και σύντομα, ίσως και σήμερα το βράδυ!

sfakianos7
24-03-2016, 18:40
Μολις εμαθα οτι εφυγε ο Γιοχαν Κροηφ.Το 2016 ξηγιεται πολυ ασχημα μεχρι τωρα.Τι να πεις

panagiotis
24-03-2016, 18:59
Παντως να προσθεσω οτι η Γαλλια δεν ειχε ηττηθει εξ'ολοκληρου απο την Γερμανια απλα η προελαση των Γερμανικων αρματων πισω απο τις γραμμες τους συνεβαλε στην επικρατηση της ταραχης και της ηττοπαθειας στους στρατηγους τους την ωρα που ο τσωρτσιλ πιεζε τους γαλλους να σπασουν τον κλοιο κατι που ηταν εφικτο*.Επισης να προσθεω οτι πριν το σταλινγκραντ ο χιτλερ γνωρισε την πρωτη του ηττα στην Μοσχα ενα χρονο νωριτερα.Μπορει να μην ηταν συντριπιτκη ηττα οπως αυτη στο σταλινγκραντ αλλα οπως και να χει απο την στιγμη που ο ΑΝ.ΣΚ. της επιχειρησης δεν επετευχθει και η βερμαχτ αποθηθηκε και μερικες εκατονταδες χιλιομετρα απο το μεγαλυτερο οριο προωθησης της σημαινει ηττα στρατιωτικα

*(επειδη αυτο το εχω διαβασει ως de facto κατασταση και δεν ειμαι στρατηγος για να μπορεσω να εκφερω γνωμη το γραφω με καθε επιφυλαξη)

Eddie Johnson
24-03-2016, 19:39
Το μεγαλειο του Γιοχαν Κροιφ φαινεται με την επιρροη του στο Ολλανδικο ποδοσφαιρο,προτου μπουν οι αποικιες στο ολο οικοδομημα,πριν τα 70's η Ολλανδια δεν ηταν κατι παραπανω απο μια μικρη χωρα ανυπαρκτη ποδοσφαιρικα,κατι σαν το Λουξεμβουργο. Ανεκτιμητη η προσφορα του στο καλο,χορταστικο,ποιοτικο ποδοσφαιρο.

Darkling
24-03-2016, 20:10
Παντως να προσθεσω οτι η Γαλλια δεν ειχε ηττηθει εξ'ολοκληρου απο την Γερμανια απλα η προελαση των Γερμανικων αρματων πισω απο τις γραμμες τους συνεβαλε στην επικρατηση της ταραχης και της ηττοπαθειας στους στρατηγους τους την ωρα που ο τσωρτσιλ πιεζε τους γαλλους να σπασουν τον κλοιο κατι που ηταν εφικτο*.

ηταν εφικτο μονο επι χαρτου.
στην πραγματικοτητα

α) οι Γαλλοι δεν ειχαν επ ουδενι την οργανωση των μεραρχιων αρματων (και μηχανοκινητων μεραρχιων πεζικου) που θα τους χρειαζονταν για να σπασουν αυτον τον κλοιο μια οργανωση που ειχαν οι Γερμανοι, γι αυτο και η κυκλωση εγινε τοσο γρηγορα και τοσο εκκωφαντικα και

β) ο Τσωρτσιλ ηταν αυτος (αν και η πραγματικη "ευθυνη" ειναι του Λορδου Γκορτ, ο οποιος ηταν ο αρχηγος του αγγλικου εκστρατευτικου σωματος στη Γαλλια) που "τορπιλισε" οποιαδηποτε, εστω ελαχιστη πιθανοτητα των Γαλλων να κανουν καποια υποτυπωδη αντεπιθεση, με την αποφαση τους οτι δεν εχει κανενα νοημα η παραμονη στη Γαλλια και η γρηγορη καθοδος τους προς το Καλαι και την Δουνκερκη με σκοπο την αποχωρηση.
Πιθανοτατα αυτη η αποψη ηταν σωστη παντως, δε νομιζω οτι θα ειχε τυχη οπως εγιναν τα πραγματα μια αντεπιθεση του γαλλοαγγλικου στρατου. Δεν ειχε την υποδομη να κοντραρει τις μεραρχιες Παντσερ το 1940. το 1944 μπορουσε φυσικα.

Οι στρατηγοι των Γαλλων δεν ηταν ηττοπαθεις. Ισα ισα που πιστευαν οτι η γραμμη Μαζινο και κατα συνεπεια η αμυνα της Γαλλιας (αν οι Γερμανοι επιτιθονταν) δεν θα εχει προβλημα να κρατησει. Η τρομερα γρηγορη διασπαση και η ηττα τους ηταν ενα σοκ και για τους ιδιους. Μαλιστα οσο σοκ ηταν για τους Γαλλους αλλο τοσο (ευχαριστο φυσικα) ηταν και για τους Γερμανους, αφου η εφαρμογη αυτης της τακτικης ηταν κατι που δεν ειχε δοκιμαστει πουθενα περα απο πλανα στο χαρτι. Τουλαχιστον δυο φορες η Ανωτατη Γερμανικη Διοικηση εβαλε χαλιναρι στον Ρομμελ ο οποιος με την μεραρχια του κινουνταν 80-120 χλμ τη μερα και φοβηθηκαν μηπως κυκλωθει με τετοια καουμποιλικια. Στην πραγματικοτητα δεν υπηρξε ποτε τετοιος κινδυνος, οι Γαλλοι δεν ειχαν ακομα καταλαβει πως εχασαν. Οταν καταλαβαν, ηταν αργα και δεν γυρναγε το ματσακι.

panagiotis
24-03-2016, 20:24
παιζει και αυτο που λες προσθεσα και παραπανω οτι οσον αφορα στη στρατηγικη δεν μπορω να κρινω αν οντως ηταν εφικτο η οχι.Παντως να προσθεσω οτι με την ηττοπαθεια αναφερομαι στα μετα την διασπαση της γραμμης μαζινο γεγονοτα οχι γενικα στον πολεμο.

Darkling
24-03-2016, 20:26
ναι, συμφωνω σ αυτο. Αλλα δεν ξερω κατα ποσο ηταν ηττοπαθεια και κατα ποσο ηταν σοκ του τι εγινε.
Ειδικα οταν αλλαξε η ηγεσια του γαλλικου στρατου (μετα την διασπαση) και ηρθε ο Γκαμελεν, προσπαθησαν να κανουν κατι, οτιδηποτε και σε διαφορα σημεια αντισταθηκαν σχεδον πετυχημενα. Ομως με βαση την οργανωση του γαλλικου και του γερμανικου στρατου, δε νομιζω οτι θα υπηρχε διαφορετικη καταληξη

tsak8
24-03-2016, 21:39
Σας συγχαιρω για τις στρατιωτικες σας γνωσεις..κι εγω να πω οτι ημουν αρκετά καλος στο "πυρ και κινηση"

μιγάδας
24-03-2016, 21:59
εδώ να πούμε ότι πρέπει να συνεχιστεί αυτή η καταπληκτική εποικοδομητική κουβέντα περί ιστορίας β ππ για να περνάω ωραία τώρα που διαβάζω τα βράδια.

έχετε πλάκα. ο καθένας με τον τρόπο του.

όσα λέτε βέβαια όλοι έχουν τόση σχέση με την αλήθεια όσο ο βάζελος φίλος μου που μου είπε σήμερα ότι ο νίκος ο παππάς είναι 3άρι.

Darkling
25-03-2016, 05:33
σε οσα εγραψα εγω που διαφωνεις?

Jasone
25-03-2016, 20:46
Τζιχαντιστής ανατινάχθηκε σε γήπεδο στο.......Ιράκ. 60 νεκροί. Έτσι πάει όμως! Εμ...........Ιράκ μου αν σπέρνεις ανέμους..θα θερίσεις θύελλες.

http://www.protothema.gr/files/1/2016/03/25/suicide-bomber.JPG

panagiotis
25-03-2016, 21:02
To καλο τουλαχιστον ειναι οτι εχασαν την Παλμυρα ενω βρισκονται κοντα στο να χασουν και την Μοσουλη.Η πολιτιστικη καταστροφη βεβαια εχει γινει(καλα για τον κοστος σε ανθρωπινες ζωες δεν χρειαζεται φυσικα να αναφερθω)αλλα τι να κανεις ειναι και αυτο κατι...

redglove
28-03-2016, 00:59
Jasone αυτοαναιρείσαι:

1. Το "και λίγα της κάνανε" δεν σημαίνει ότι δεν την ξεφτύλισαν (χώρια από το ότι είναι υποκειμενικό).

2. Το ότι οι Γερμανοί είναι φασισταράδες από πολυ προκύπτει; Από το dna τους;

3. Δεν ήταν ο Χίτλερ αντικοινωνικός; Τί ήταν, η ψυχή του πάρτυ;

πως στο καλό αυτοαναιρούμαι? Λάθος λέξη χρησιμοποίησες.

1. Δεν εξευτελίζεις κάποιον με το να του επιβάλεις ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ποινές απο ότι αξίζει που αιματοκύλησε μια ολόκληρη ήπειρο γιατί ήθελε να είναι ο...αυτοκράτορας.

2. Τι εννοείς απο που προκύπτει? Απο την προαιώνια πίστη τους στην ανωτερότητα της φυλής τους και της πατρίδας τους. Απο εκεί προκύπτει. Εκτός αν έχεις αντίθετη άποψη ΙΣΤΟΡΙΚΑ τεκμηριωμένη.

3. Ήταν ένας απο τους πλέον προικισμένους ρήτορες της ιστορίας, ένας μοναδικός ιστορικά ηγέτης που απο το πουθενά έγινε...φύρερ στηριζόμενος απο αυτόν τον λαό. Δεν γίνεσαι ηγέτης και ίνδαλμα όντας...αντικοινωνικός. Μην ξεχνάς πως το κάκιστο προφίλ του total evil που έχει τώρα ο Hitler είναι γιατί η ιστορία γράφεται απο τους ΝΙΚΗΤΕΣ πάντα. Άν είχε κερδίσει ο Hitler δεν θα τον μάθαινες έτσι. Βγάζοντας λοιπόν την προσέγγιση αυτή και κρίνοντας μόνο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ Hilter δεν μπορείς να μην την παραδεχθείς ηγετικά και ... επικοινωνιακά και ας είναι μαζί με τον Στάλιν, τον Μάο και 2-3 άλλους στους μεγαλύτερους σφαγείς της ιστορίας. Το 1 δεν αναιρεί το άλλο.

Αυτοαναιρείσαι γιατί ισχυρίζεσαι πράγματα στην αρχή των προτάσεών σου που τα αναιρείς με το τέλος τους.

1. Το "εξευτελιστικό" από ένα σημείο και μετά είναι αντικειμενική αλήθεια, όχι υποκειμενική μέτρηση. Αν κάποιος σε βάλει να τρως σκατά και να πίνεις κάτουρα σε εξευτελίζει ΟΤΙ και αν έχεις κάνει προηγουμένως.

2. Θέλεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ τεκμηριωμένη άποψη την ώρα που εσύ επικαλείσαι "προαιώνια πίστη" ως επιχείρημα. Και με ρωτάς που αυτοαναιρείσαι.

3. Καταρχάς άλλο το ηγέτης και άλλο το ίνδαλμα, ηγέτης ήταν για να βγάλει τους Γερμανούς από την κακομοιριά τους τάζοντάς τους πλανηταρχισμό, ίνδαλμα όμως συγκεκριμένα δεν έγινε ακριβώς. Κλείνει η παρένθεση.

"Κοινωνικός" σημαίνει έχω την ικανότητα να είμαι κομμάτι της κοινωνίας, να την κάνω να με θέλει μαζί της. Ο Χίτλερ δεν ήταν αυτό το πράγμα. Δεν θα μπορούσε να είναι. Λαοπλάνος ήταν. Καμία κοινωνικότητα δεν χρειάζεται γι'αυτά. Άλλα πράγματα χρειάζονται.

DCS7
28-03-2016, 01:14
Το ματς ηταν σκληρό, τα νευρα τεντωμένα στο όριο και καμιά απο τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα. Τελείωνε η πρώτη παράταση και με 1/2 βολές το παιχνίδι ήταν πάλι στην ισοπαλία (65 - 65). Μένουν 21'' μια ολόκληρη επίθεση αλλά οι άμυνες είναι τόσο σκληρές που δύσκολα θα εμπαινε καλάθι. Ο πάγκος ούρλαζε, "όχι φάουλ, όχι φάουλ, καθαρή άμυνα, μην κάνετε φάουλ" καθώς το πλέι μέικερ κατέβαζε την μπάλα και περνούσε την σέντρα. Τραβάω μια τσούρα απο το τσιγάρο μου και λέω στον διπλανό μου "λές να τα καταφέρουν;". "-Μπα" μου αποκρίνεται, "πάει για δεύτερη παράταση και μας βλέπω εδώ να βγάζουμε το βράδυ". "-Μπορεί να γίνει φάουλ στο κάτω κάτω αλλο να το φωνάζει ο πάγκος και άλλο να γίνεται" σκέφτομαι προσπαθώντας να κρατήσω ζωντανή την φλόγα της ελπίδας. Στα 5'' το πλέι μέικερ αλλάζει κατεύθυνση και χυμάει προς την ρακέτα. Καθώς ενας παίχτης δεξιά του ορμάει να του κλείσει τον διάδρομο, κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή σταματάει. Τα δύο σώματα έρχονται σε επαφή αλλά το πατημα του είναι καλό και βρίσκει ισορροπία στον αέρα. Η μπάλα φευγει απο τα χέρια του με μικρή καμπύλη αλλα στοχευμένα στο σωστό σημείο του ταμπλό. Ακούγεται ο ήχος της κρούσης της μπάλας με το ταμπλό και στην συνέχεια με το διχτάκι. Στην συνέχεια η κόρνα της λήξης φωνές και πανηγύρια. "Μπράβο τους" σκέφτομαι, "στο τελευταίο σούτ, το πήραν μόνο με την ψυχή τους". "πως μια ομάδα μπορεί να κάνει τέτοια ανατροπή και να εχει και τα ψυχικά αποθέματα για ενα τέτοιο σουτ?" αναρωτήθηκα. Μια φιγούρα απο την άκρη του πάγκου άρχισε σιγά σιγά να με πλησιάζει. Και τότε κατάλαβα, τότε άρχισαν τα πάντα να έχουν εξήγηση.

Buendia
28-03-2016, 01:49
Χαχαχαχα..... Ξέχασες να πεις όμως ότι το play της τελευταίας φάσης ήταν το κλασικό Σπανούλης.

Stagger για να βγει να πάρει την μπάλα από την επαναφορά και μετά κεντρικό διπλό pick.


ΥΓ. Για να καταλαβαίνουν και οι λοιποί:

Η φιγούρα αυτή από τον πάγκο, πάρα την εντυπωσιακή νίκη, είχε μια ψύχραιμη έως υποτονική έκφραση στο πρόσωπό της. Το γνωστό κληροδότημα Γέρων Σέρβων Τιτάνων. Έδωσε ήπια τα συγχαρητήρια στας παίκτας, χαιρέτησε τους αντιπάλους, υπέγραψε τα αυτόγραφα των θαυμαστών, και αποχωρώντας από το γήπεδο διακρίνει κάποιον που κάτι του θύμιζε.

Κοντοστέκεται. Γυρνάει πίσω. Ρωτάει. «Γνωριζόμαστε νομίζω ε?»


*Σε αγώνα για τουρνουά Ζαχαρόγιαννης, που παίζουν κάτι αμπάσκετοι δικοί μου, και κάθομαι να τους συντονίζω κάπως από τον πάγκωνε. Βγαίνοντας πετυχαίνω DCS7 που είχαμε βρεθεί μια φορά σε έναν χουποκαφέ και οι φίλοι του παίζανε το επόμενο ματς!

Γαμάτο. Τα είπαμε λίγο στα γρήγορα. Οσονούπω, που θα στρώσει η ομάς, θα επανέλθει επίσης πλήρως στο σχολιασμό εδώ, όπως έμαθα ;)

Τα υπόλοιπα τα έχετε διαβάσει ήδη.

- Where Redhoops happens

DCS7
28-03-2016, 02:20
Χαχαχαχα..... Ξέχασες να πεις όμως ότι το play της τελευταίας φάσης ήταν το κλασικό Σπανούλης.

Stagger για να βγει να πάρει την μπάλα από την επαναφορά και μετά κεντρικό διπλό pick.


ΥΓ. Για να καταλαβαίνουν και οι λοιποί:

Η φιγούρα αυτή από τον πάγκο, πάρα την εντυπωσιακή νίκη, είχε μια ψύχραιμη έως υποτονική έκφραση στο πρόσωπό της. Το γνωστό κληροδότημα Γέρων Σέρβων Τιτάνων. Έδωσε ήπια τα συγχαρητήρια στας παίκτας, χαιρέτησε τους αντιπάλους, υπέγραψε τα αυτόγραφα των θαυμαστών, και αποχωρώντας από το γήπεδο διακρίνει κάποιον που κάτι του θύμιζε.

Κοντοστέκεται. Γυρνάει πίσω. Ρωτάει. «Γνωριζόμαστε νομίζω ε?»


*Σε αγώνα για τουρνουά Ζαχαρόγιαννης, που παίζουν κάτι αμπάσκετοι δικοί μου, και κάθομαι να τους συντονίζω κάπως από τον πάγκωνε. Βγαίνοντας πετυχαίνω DCS7 που είχαμε βρεθεί μια φορά σε έναν χουποκαφέ και οι φίλοι του παίζανε το επόμενο ματς!

Γαμάτο. Τα είπαμε λίγο στα γρήγορα. Οσονούπω, που θα στρώσει η ομάς, θα επανέλθει επίσης πλήρως στο σχολιασμό εδώ, όπως έμαθα ;)

Τα υπόλοιπα τα έχετε διαβάσει ήδη.

- Where Redhoops happens

Για το πρώτο που λες τα ευκόλως ευνοούμενα παραλείπονται.

Για το τελευταίο θα τα πω μία και καλή όταν τελειώσει το μαρτύριο του τελευταίου διμηνου. Γιατί η βαζελιτιδα του περιβάλλοντος που ζω μου την βαραει στα νεύρα και δεν έχω καθαρό μυαλό να γράψω και δεν θελω να την πληρώσουν αθώοι του φόρουμ και μη.

Υγ πιασατε τσορτσιλ βλέπω. Μάλιστα κάντε χώρο να μπω και εγω:):):)

Jasone
03-04-2016, 14:54
Στους Γαλλους αυτα που γραφεις δεν ισχυουν καν.

οι Γαλλοι πολεμησαν και πολεμησαν πολυ και ουδεποτε παρακαλεσαν για κατι. η ηττα τους ηταν προδιαγεγραμμενη απ τη στιγμη που αυτοι (και το αγγλικο εκστρατευτικο σωμα φυσικα) περιμεναν (και πολεμησαν) εναν πολεμο λιγο πιο εξελιγμενο απ τον 1ο ΠΠ, ενω στην πραγματικοτητα, οι εξελιξεις στο σχεδιασμο της Βερμαχτ αλλα και η συνεχης υποστηριξη της αεροποριας, τους ειχαν ξεπερασει κατα πολυ και δεν ειχαν ιδεα ως προς το τι θα κανουν οι Γερμανοι επιθετικα. Το οτι απ τη στιγμη που διασπαστηκε το γαλλικο μετωπο, μετα ηταν απλα θεμα χρονου, οσος χρονος κι αν επαιρνε αυτο, δεν αναιρει οτι η πλειοψηφια των γαλλικων στρατευματων πολεμησε οσο ηταν δυνατον.
οι Γαλλοι πολεμησαν και στη Νορβηγια και στην Βορεια Γαλλια και στην γραμη Μαζινο και οσο το δυνατον πιο νοτια γινοταν μεχρι να συνθηκολογησουν. Το οτι καποιοι δημαρχοι πολεων, οντως παρακαλουσαν να μη βομβαρδιστουν οι πολεις τους, εχει να κανει με μια τεραστια διαφορα αντιληψης στρατιωτικης και πολιτικης ηγεσιας στη γαλλια, η οποια ποτε δεν καταλαβε τι επρεπε να κανει μεχρι οταν ηταν πραγματικα αργα. Στην Γερμανια προφανως δε μπορουσε να υπαρχει τετοια διαφορα αντιληψης γιατι ολα ειχαν επικεντρωθει στον Χιτλερ ενω και στην αγγλια μετα την αλλαγη της κυβερνησης, συνεβη περιπου το ιδιο με τον Τσωρτσιλ.

ακομα κι ετσι βεβαια η Γερμανια θα μπορουσε να ειχε σχεδον γονατισει την αγγλια (η οποια βεβαια ειναι πολυ πιθανο οτι δεν θα συνθηκολογουσε εστω κι ετσι) αλλα στην Δουνκερκη, παιξανε το πουλακι τους (επαναλαμβανω, παντα με γνωμονα την στρατιωτικη αναλυση, δεν παιρνω καποιου ειδους θεση) και αφησαν να φυγουν 450.000 αγγλοι στρατιωτες (οταν ο υπολογισμος του αγγλικου Ναυαρχειου ηταν για περιπου 50.000) οι οποιοι φυσικα με την παροδο των μηνων, επανεξοπλιστηκαν και ξαναριχτηκαν στις μαχες. Και φυσικα για την αποτυχια της Δουνκερκης υπευθυνος ειναι μονο ενας οταν μιλαμε για τον γερμανικο στρατο.


Οσο για τον τσωρτσιλ, καλη η αγιοποιηση λογω της νικης στον 2ο ΠΠ, και προφανως του ανηκει ενα μεγαλο μεριδιο, κακα τα ψεματα αλλα κι αυτος ηταν μεγας σφαγεας πληθυσμων, αρκετα κομπλεξικος με τους μη αγγλους και μη αμερικανους επισης, και υπευθυνος για πολλες καταστροφες ακομα και του αγγλικου στρατου πριν τον Β ΠΠ και σε μερικες περιπτωσεις και κατα τη διαρκεια αυτου, οταν εκανε (και αυτος) ενδιαφερουσες παπαριες.
αλλα η ιστορια ως γνωστον γραφεται απ οσους κερδισαν.

Βρήκα χρόνο επιτέλους. Πάμε να δούμε :

Οι Γάλλοι πολέμησαν και πολέμησαν πολύ και ουδέποτε παρακάλεσαν για κάτι :

ΟΛΗ η "μάχη" της Γαλλίας κράτησε 1 μήνα. ΕΝΑ ΜΗΝΑ ρε. Ε Ν Α. ONE.

Στις 11 Ιουνίου του 1940 ο Churchill πάει στην Ορλεάνη να βρει την αδερφάρα τον Petain και τον παρακαλάει να μην παραδωθεί ξεβράκωτος αλλά να κάνει αντάρτικο πόλεων στους Γερμανούς για να τους καθυστερήσει και φθείρει όσο γίνεται. Η απάντηση της αδελφής αυτής όπως και του "Γαλλικού λαού" ήταν POURQUOI γι'αυτό και έχουν μείνει και λέγονται ακόμα και σήμερα "πουρκουάδες". Το POURQUOI συμβόλιζε την φράση-απάντηση του Petain στον Churchill "mai pourqoi?" όταν ο Churchill για να "ψήσει" τις αδερφάρες αυτές τους είπε την φράση του Κλεμανσό "I will fight in front of Paris, in Paris, and behind Paris"...ΤΟΣΟ αδερφάρες. Και φυσικά παραδόθηκαν με τα βρακιά τους ΚΑΤΩ...για να μην πειραχτεί το Παρισάκι. Μετά πήγαν στο Βισί και κάνανε...κυβέρνηση και βγάζανε προπαγάνδα...εναντίον του Churchill!!!!!!!!!

ΟΛΗ η υπόλοιπη παράγραφος που ακολουθεί αυτό το opening statement σου λοιπόν είναι ψευδής όχι σε γεγονότα αλλά σε ερμηνεία γεγονότων που αρνείσαι να δεις.

Για την Δουνκέρκη δεν ήταν θέμα αποτυχίας αλλά στρατηγικού μεγαλείου του Churchill. Ο άνθρωπος δεν δίστασε να ΒΥΘΙΣΕΙ τον Γαλλικό στόλο όταν οι ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ αυτές δεν δέχθηκαν να πάει ο στόλος στην Βρετανία για να μην πέσει στα χέρια των Γερμανών.

Για τον Churchill δεν υπάρχει καμία αγιοποίηση. Ο άνθρωπος έσωσε τον δυτικό κόσμο δεν χρειάζεται κάποια αγιοποίηση. Χωρίς αυτόν θα είχε αλλάξει η ιστορία της ανθρωπότητας όλης. Μιλάμε για την μεγαλύτερη προσωπικότητα της σύγχρονης Ευρωπαικής ιστορίας καθοριστικός όσο ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών άνθρωποι απο τα αρχαία μέχρι τα σύγχρονα χρόνια. Χωρίς αυτόν δεν θα ήταν ο πλανήτης ίδιος.


1. Το "εξευτελιστικό" από ένα σημείο και μετά είναι αντικειμενική αλήθεια, όχι υποκειμενική μέτρηση. Αν κάποιος σε βάλει να τρως σκατά και να πίνεις κάτουρα σε εξευτελίζει ΟΤΙ και αν έχεις κάνει προηγουμένως.

2. Θέλεις ΙΣΤΟΡΙΚΑ τεκμηριωμένη άποψη την ώρα που εσύ επικαλείσαι "προαιώνια πίστη" ως επιχείρημα. Και με ρωτάς που αυτοαναιρείσαι.

3. Καταρχάς άλλο το ηγέτης και άλλο το ίνδαλμα, ηγέτης ήταν για να βγάλει τους Γερμανούς από την κακομοιριά τους τάζοντάς τους πλανηταρχισμό, ίνδαλμα όμως συγκεκριμένα δεν έγινε ακριβώς. Κλείνει η παρένθεση.

"Κοινωνικός" σημαίνει έχω την ικανότητα να είμαι κομμάτι της κοινωνίας, να την κάνω να με θέλει μαζί της. Ο Χίτλερ δεν ήταν αυτό το πράγμα. Δεν θα μπορούσε να είναι. Λαοπλάνος ήταν. Καμία κοινωνικότητα δεν χρειάζεται γι'αυτά. Άλλα πράγματα χρειάζονται.

1. Δεν είναι εξευτελιστικό να σου απαγορεύουν να εξοπλιστείς και να σου επιβάλλουν οικονομικές κυρώσεις. Και σίγουρα δεν είναι σκατά και κάτουρα.

2. Το προαιώνιο που σου αναφέρω δεν είναι επιχείρημα. Όπως σου είπα είναι ΙΣΤΟΡΙΚΑ καταγεγραμμένο. Έχεις κάτι να το διαψεύδει?

3. Άλλο ηγέτης-άλλο ίνδαλμα. Κάπου εκεί σταμάτησα να διαβάζω :)

Master of disaster
03-04-2016, 14:59
The Complete Military History of France

***Please note that the Web designer is not American and blaming the Web designer for America's history is illogical. Though you may critisize this oversimplified French history all you wish, blaming or threatening the Web designer is not nice.

We are still accepting submissions from history researchers.
Last update: May 4, 2005.

- Gallic Wars
- Lost. In a war whose ending foreshadows the next 2000 years of French history, France is conquered by of all things, an Italian. [Or at ths time in history, a Roman -ed.]

- Hundred Years War
- Mostly lost, saved at last by female schizophrenic who inadvertently creates The First Rule of French Warfare; "France's armies are victorious only when not led by a Frenchman." Sainted.

- Italian Wars
- Lost. France becomes the first and only country to ever lose two wars when fighting Italians.

- Wars of Religion
- France goes 0-5-4 against the Huguenots

- Thirty Years War
- France is technically not a participant, but manages to get invaded anyway. Claims a tie on the basis that eventually the other participants started ignoring her.

- War of Revolution
- Tied. Frenchmen take to wearing red flowerpots as chapeaux.

- The Dutch War
- Tied

- War of the Augsburg League/King William's War/French and Indian War
- Lost, but claimed as a tie. Three ties in a row induces deluded Frogophiles the world over to label the period as the height of French military power.

- War of the Spanish Succession
- Lost. The War also gave the French their first taste of a Marlborough, which they have loved every since.

- American Revolution
- In a move that will become quite familiar to future Americans, France claims a win even though the English colonists saw far more action. This is later known as "de Gaulle Syndrome", and leads to the Second Rule of French Warfare; "France only wins when America does most of the fighting."

- French Revolution
- Won, primarily due the fact that the opponent was also French.

- The Napoleonic Wars
- Lost. Temporary victories (remember the First Rule!) due to leadership of a Corsican, who ended up being no match for a British footwear designer.

- The Franco-Prussian War
- Lost. Germany first plays the role of drunk Frat boy to France's ugly girl home alone on a Saturday night.

- World War I
- Tied and on the way to losing, France is saved by the United States [Entering the war late -ed.]. Thousands of French women find out what it's like to not only sleep with a winner, but one who doesn't call her "Fraulein." Sadly, widespread use of condoms by American forces forestalls any improvement in the French bloodline.

- World War II
- Lost. Conquered French liberated by the United States and Britain just as they finish learning the Horst Wessel Song.

- War in Indochina
- Lost. French forces plead sickness; take to bed with the Dien Bien Flu

- Algerian Rebellion
- Lost. Loss marks the first defeat of a western army by a Non-Turkic Muslim force since the Crusades, and produces the First Rule of Muslim Warfare; "We can always beat the French." This rule is identical to the First Rules of the Italians, Russians, Germans, English, Dutch, Spanish, Vietnamese and Esquimaux.

- War on Terrorism
- France, keeping in mind its recent history, surrenders to Germans and Muslims just to be safe. Attempts to surrender to Vietnamese ambassador fail after he takes refuge in a McDonald's.

The question for any country silly enough to count on the French should not be "Can we count on the French?", but rather "How long until France collapses?"

"Going to war without France is like going deer hunting without an accordion. All you do is leave behind a lot of noisy baggage."

Or, better still, the quote from last week's Wall Street Journal: "They're there when they need you."

With only an hour and a half of research, Jonathan Duczkowski provided the following losses:

Norse invasions, 841-911.
After having their way with the French for 70 years, the Norse are bribed by a French King named Charles the Simple (really!) who gave them Normandy in return for peace. Normans proceed to become just about the only positive military bonus in France's [favour] for next 500 years.

Andrew Ouellette posts this in response:

1066 A.D. William The Conquerer Duke and Ruler of France Launches the Largest Invasion in the history of the world no other was as large until the same trip was taken in reverse on June 6th 1944 William Fights Harold for the Throne of England Which old king Edward rightfully left to William but Harold Usurped the throne Will fights the Saxons (English)wins and the French Rule England for the Next 80 Years. then the French start the largest building and economic infrastructure since the fall of the Roman Empire the Norman Economy skyrockets and the Normans inadvertantly start England to become a major world Power Vive La France-

Matt Davis posts this in response to Andrew Ouellette above:

Oh dear. We seem to have overlooked some basic facts. Firstly, Philip the First (1060 - 1108) was King of France at the time of the Norman invasion of 1066 - William was Duke of Normandy and, incidentally, directly descended from the Vikings. William was, therefore, as alien to France as the experience of victory. Since Philip did not invade England, the victory at Hastings was Norman - not French. Normandy may be a part of France now but it most certainly wasn't in 1066. Therefore, William's coronation as King of England had nothing whatsoever to do with the French. As usual, they were nowhere near the place when the fighting was going on. The mistaken belief that 1066 was a French victory leads to the Third Rule of French Warfare; "When incapable of any victory whatsoever - claim someone else's".

Mexico, 1863-1864.
France attempts to take advantage of Mexico's weakness following its thorough thrashing by the U.S. 20 years earlier ("Halls of Montezuma"). Not surprisingly, the only unit to distinguish itself is the French Foreign Legion (consisting of, by definition, non-Frenchmen). Booted out of the country a little over a year after arrival.

Panama jungles 1881-1890.
No one but nature to fight, France still loses; canal is eventually built by the U.S. 1904-1914.

Napoleonic Wars.
Should be noted that the Grand Armee was largely (~%50) composed of non-Frenchmen after 1804 or so. Mainly disgruntled minorities and anti-monarchists. Not surprisingly, these performed better than the French on many occasions.

Haiti, 1791-1804.
French defeated by rebellion after sacrificing 4,000 Poles to yellow fever. Shows another rule of French warfare; when in doubt, send an ally.

India, 1673-1813.
British were far more charming than French, ended up victors. Therefore the British are well known for their tea, and the French for their whine (er, wine...). Ensures 200 years of bad teeth in England.

Barbary Wars, middle ages-1830.
Pirates in North Africa continually harass European shipping in Meditteranean. France's solution: pay them to leave us alone. America's solution: kick their asses ("the Shores of Tripoli"). [America's] first overseas victories, won 1801-1815.

1798-1801, Quasi-War with U.S.
French privateers (semi-legal pirates) attack U.S. shipping. U.S. fights France at sea for 3 years; French eventually cave; sets precedent for next 200 years of Franco-American relations.

Moors in Spain, late 700s-early 800s.
Even with Charlemagne leading them against an enemy living in a hostile land, French are unable to make much progress. Hide behind Pyrennes until the modern day.

French-on-French losses (probably should be counted as victories too, just to be fair):

1208: Albigenses Crusade, French massacared by French.
When asked how to differentiate a heretic from the faithful, response was "Kill them all. God will know His own." Lesson: French are badasses when fighting unarmed men, women and children.

St. Bartholomew Day Massacre, August 24, 1572.
Once again, French-on-French slaughter.

Third Crusade.
Philip Augustus of France throws hissy-fit, leaves Crusade for Richard the Lion Heart to finish.

Seventh Crusade.
St. Louis of France leads Crusade to Egypt. Resoundingly crushed.

[Eighth] Crusade.
St. Louis back in action, this time in Tunis. See Seventh Crusade.

Also should be noted that France attempted to hide behind the Maginot line, sticking their head in the sand and pretending that the Germans would enter France that way. By doing so, the Germans would have been breaking with their traditional route of invading France, entering through Belgium (Napoleonic Wars, Franco-Prussian War, World War I, etc.). French ignored this though, and put all their effort into these defenses.

Thomas Whiteley has submitted this addition to me:

Seven year War 1756-1763
Lost: after getting hammered by Frederick the Great of Prussia (yep, the Germans again) at Rossbach, the French were held off for the remainder of the War by Frederick of Brunswick and a hodge-podge army including some Brits. War also saw France kicked out of Canada (Wolfe at Quebec) and India (Clive at Plassey).

Richard Mann, an American in France wants to add the following:

The French consider the departure of the French from Algeria in 1962-63, after 130 years on colonialism, as a French victory and especially consider C. de Gaulle as a hero for 'leading' said victory over the unwilling French public who were very much against the departure. This ended their colonialism. About 2 million ungrateful Algerians lost their lives in this shoddy affair.

Red Pulse
03-04-2016, 15:08
 

DCS7
03-04-2016, 15:18
https://lh6.googleusercontent.com/CHKQ3q6zF2wBT8_OHVVOcLjtJDDs6r7MGza07scRNoNlFvjlUl MysQ-KJaDbJ6FHx7u_Pxco4dUItM-vksk0bRgHG9kr9ssF-SWkAzTj1OcuE1ipPIWMrKR1j7qVrQJ0x0jYj0cH

d'accord hahahahahaha!! viva la revolution.

Darkling
05-04-2016, 04:12
Καλησπερα!!


Βρήκα χρόνο επιτέλους. Πάμε να δούμε :

Οι Γάλλοι πολέμησαν και πολέμησαν πολύ και ουδέποτε παρακάλεσαν για κάτι :

ΟΛΗ η "μάχη" της Γαλλίας κράτησε 1 μήνα. ΕΝΑ ΜΗΝΑ ρε. Ε Ν Α. ONE.




Δεν αποδεικνυει κατι αυτο. Και η μαχη της ελλαδας κρατησε 20-22 μερες στον ελλαδικο χωρο απ τον οποιο οι 12-15 περιπου ηταν οι μαχες υποχωρησης των βρετανικων στρατευματων. Οι ελληνες σιγουρα ειχαν αποφασισει να αντισταθουν παραπανω απ τους γαλλους κατα δηλωση τους στον Τσωρτσιλ (η τον Ηντεν, δε θυμαμαι τωρα) αλλα και παλι δεν ειχε να κανει, το συντριπτικο μερος του ελληνικου στρατευματος παραδοθηκε κατ οπιν εντολων που ειχε γιατι δεν ειχε σημασια η περαιτερω αντισταση του.

Στην γαλλια και μετα την αποχωρηση των βρετανων (σωστη πιθανοτατα κινηση στρατηγικα μιλωντας) επισης δεν ειχε περαιτερω σημασια η μαχη της γαλλιας. Θα μπορουσαν πιθανοτατα να αντισταθουν λιγο ακομα. Δεν ειχε σημασια και το ηξεραν.

δεν παω να τους βγαλω τους γαμιαδες του Β ΠΠ, αλλα οχι και αυτο περι αδερφων που μου λες. Η ηττα τους οφειλεται κατα πρωτο και κυριο λογο στην πολυ κακη προετοιμασια (απο βαθμο στρατηγικης και προβλεψης) της Ηγεσιας τους.


ΟΛΗ η υπόλοιπη παράγραφος που ακολουθεί αυτό το opening statement σου λοιπόν είναι ψευδής όχι σε γεγονότα αλλά σε ερμηνεία γεγονότων που αρνείσαι να δεις.

Για την Δουνκέρκη δεν ήταν θέμα αποτυχίας αλλά στρατηγικού μεγαλείου του Churchill. Ο άνθρωπος δεν δίστασε να ΒΥΘΙΣΕΙ τον Γαλλικό στόλο όταν οι ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ αυτές δεν δέχθηκαν να πάει ο στόλος στην Βρετανία για να μην πέσει στα χέρια των Γερμανών.




Οχι, δεν ειναι καθολου ετσι και εχεις και λαθος στα γεγονοτα.
η βυθιση του γαλλικου στολου κατ αρχας κατι που συνεβη 15 μερες μετα την ανακωχη Γερμανιας - Γαλλιας και δεν εχει την παραμικρη σχεση με την Δουνκερκη.

οι ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ που λες δεν το δεχτηκαν γιατι ειχαν εντολες απ τον αρχιναυαρχο τους που φυσικα δεν μπορουσαν να παρακουσουν και γιατι οι ιδιοι ειχαν υποσχεθει στους αγγλους οτι δε θα δωσουν ποτε τα πλοια στους γερμανους και θεωρησαν στα πλαισια της τιμης οτι οι αγγλοι θα επρεπε να τους εμπιστευθουν. Γενικα η ολη φαση ηταν αρκετα πολυπλοκη και δεχομαι και το υλικο επιχειρημα των αγγλων οτι ειτε οι γαλλοι τους το ειχαν υποσχεθει ειτε οχι, δεν μπορουσαν να ρισκαρουν να πεσουν τα γαλλικα πλοια σε γερμανικα χερια (2 θωρηκτα τουλαχιστον απ τον γαλλικο στολο ηταν ολοκαινουρια και πολυ ισχυρα πλοια και προφανως θα δημιουργουσαν τεραστιο προβλημα στον αγγλικο στολο), οπως επισης δεχομαι και το ηθικο επιχειρημα σε τετοιους καιρους, οτι ο Τσωρτσιλ με μια "απεγνωσμενη" κινηση αποφασισε να δειξει οτι η αγγλια δεν θα κανει πισω πουθενα στην αντισταση τους στους γερμανους. βεβαια οι 1300 νεκροι γαλλοι ναυτες απο αγγλικα πυρα, δε θα δικαιωθουν ποτε αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα.
Δεχομαι τα παντα σαν αγγλικα επιχειρηματα, αλλα φυσικα δεν δεχομαι με την καμμια οτι ολο αυτο που σου περιεγραψα ειχε να κανει οτιδηποτε με την Δουνκερκη.


η Δουνκερκη ειναι ενα απλα τεραστιο λαθος του Χιτλερ. Οταν η αρχικη περιμετρος της αμυνας της Δουνκερκης (οπου ειχαν συγκεντρωθει σχεδον ολα τ αγγλικα στρατευματα) διασπασθηκε απ τους Γερμανους, ο αρχιστρατηγος αυτης της επιχειρησης, ο Ρουντστεντ, ισχυριζομενος οτι ο στρατος εχει πιεστει αρκετα στην προσπαθεια του, εδωσε σχεδον μια μερα ρεπο στα στρατευματα του, θεωρωντας οτι η μαχη εχει κερδηθει και δεν μπορει να υπαρξει οργανωμενη αντισταση. ο Χιτλερ πηρε την διαταγη αυτη και την επικυρωση.
Για να ειμαι δηλαδη πιο ακριβης, η Δουνκερκη ειναι κατ αρχας λαθος του Ρουντστεντ αλλα κυριως του Χιτλερ που δεν επρεπε να επικυρωσει τη διαταγη. (ξανασημειωνω. οπου "επρεπε" = η συζητηση απ την τακτικη σκοπια των γερμανων)
Ματαια οι πιο σοβαροι γερμανοι στρατηγοι που ηταν στην περιοχη, οπως ο Ρομμελ κι ο Γκουντεριαν ζητησαν επανειλημμενα να επιτεθουν αμεσα, δεν πηραν ποτε εγκριση.
Αυτο ειναι κατι γενικα που χαρακτηριζεται ως φανταμενταλ στην πρωτη φαση του Β ΠΠ, δηλαδη δεν τιθεται γενικα αμφισβητησης. Εσυ μου λες οτι αυτο ειναι ψευδες ως προς το πως το ερμηνευω. Διαφωνω καθετα. :P



Για τον Churchill δεν υπάρχει καμία αγιοποίηση. Ο άνθρωπος έσωσε τον δυτικό κόσμο δεν χρειάζεται κάποια αγιοποίηση. Χωρίς αυτόν θα είχε αλλάξει η ιστορία της ανθρωπότητας όλης. Μιλάμε για την μεγαλύτερη προσωπικότητα της σύγχρονης Ευρωπαικής ιστορίας καθοριστικός όσο ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών άνθρωποι απο τα αρχαία μέχρι τα σύγχρονα χρόνια. Χωρίς αυτόν δεν θα ήταν ο πλανήτης ίδιος.




Φυσικα και υπαρχει αγιοποιηση. Προφανως παιρνει το τεραστιο κρεντιτ οτι κρατησε ολη την αγγλια να μη λυγισει στον πολεμο, ενω τζογαρε τα παντα στο οτι οι ΗΠΑ θα μπουν στον πολεμο και κερδισε και μαγκια του επισης.
αλλα το οτι τα κανε ολα σουπερ και γαματα δεν υπαρχει. Η λιστα με τα λαθη του η με διαφορες τραγωδιες που προκαλεσε το στυλ του "gung ho" ειναι μεγαλη.
Φαινεται βεβαια απ τον τροπο που γραφεις την παραγραφο σου γι αυτο οτι δε θα συμφωνησουμε ιδιαιτερα αλλα οκ. χαχ.

Virtuosofriend
05-04-2016, 14:13
Καλησπερα!!


Βρήκα χρόνο επιτέλους. Πάμε να δούμε :

Οι Γάλλοι πολέμησαν και πολέμησαν πολύ και ουδέποτε παρακάλεσαν για κάτι :

ΟΛΗ η "μάχη" της Γαλλίας κράτησε 1 μήνα. ΕΝΑ ΜΗΝΑ ρε. Ε Ν Α. ONE.




Δεν αποδεικνυει κατι αυτο. Και η μαχη της ελλαδας κρατησε 20-22 μερες στον ελλαδικο χωρο απ τον οποιο οι 12-15 περιπου ηταν οι μαχες υποχωρησης των βρετανικων στρατευματων. Οι ελληνες σιγουρα ειχαν αποφασισει να αντισταθουν παραπανω απ τους γαλλους κατα δηλωση τους στον Τσωρτσιλ (η τον Ηντεν, δε θυμαμαι τωρα) αλλα και παλι δεν ειχε να κανει, το συντριπτικο μερος του ελληνικου στρατευματος παραδοθηκε κατ οπιν εντολων που ειχε γιατι δεν ειχε σημασια η περαιτερω αντισταση του.

Στην γαλλια και μετα την αποχωρηση των βρετανων (σωστη πιθανοτατα κινηση στρατηγικα μιλωντας) επισης δεν ειχε περαιτερω σημασια η μαχη της γαλλιας. Θα μπορουσαν πιθανοτατα να αντισταθουν λιγο ακομα. Δεν ειχε σημασια και το ηξεραν.

δεν παω να τους βγαλω τους γαμιαδες του Β ΠΠ, αλλα οχι και αυτο περι αδερφων που μου λες. Η ηττα τους οφειλεται κατα πρωτο και κυριο λογο στην πολυ κακη προετοιμασια (απο βαθμο στρατηγικης και προβλεψης) της Ηγεσιας τους.


ΟΛΗ η υπόλοιπη παράγραφος που ακολουθεί αυτό το opening statement σου λοιπόν είναι ψευδής όχι σε γεγονότα αλλά σε ερμηνεία γεγονότων που αρνείσαι να δεις.

Για την Δουνκέρκη δεν ήταν θέμα αποτυχίας αλλά στρατηγικού μεγαλείου του Churchill. Ο άνθρωπος δεν δίστασε να ΒΥΘΙΣΕΙ τον Γαλλικό στόλο όταν οι ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ αυτές δεν δέχθηκαν να πάει ο στόλος στην Βρετανία για να μην πέσει στα χέρια των Γερμανών.




Οχι, δεν ειναι καθολου ετσι και εχεις και λαθος στα γεγονοτα.
η βυθιση του γαλλικου στολου κατ αρχας κατι που συνεβη 15 μερες μετα την ανακωχη Γερμανιας - Γαλλιας και δεν εχει την παραμικρη σχεση με την Δουνκερκη.

οι ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ που λες δεν το δεχτηκαν γιατι ειχαν εντολες απ τον αρχιναυαρχο τους που φυσικα δεν μπορουσαν να παρακουσουν και γιατι οι ιδιοι ειχαν υποσχεθει στους αγγλους οτι δε θα δωσουν ποτε τα πλοια στους γερμανους και θεωρησαν στα πλαισια της τιμης οτι οι αγγλοι θα επρεπε να τους εμπιστευθουν. Γενικα η ολη φαση ηταν αρκετα πολυπλοκη και δεχομαι και το υλικο επιχειρημα των αγγλων οτι ειτε οι γαλλοι τους το ειχαν υποσχεθει ειτε οχι, δεν μπορουσαν να ρισκαρουν να πεσουν τα γαλλικα πλοια σε γερμανικα χερια (2 θωρηκτα τουλαχιστον απ τον γαλλικο στολο ηταν ολοκαινουρια και πολυ ισχυρα πλοια και προφανως θα δημιουργουσαν τεραστιο προβλημα στον αγγλικο στολο), οπως επισης δεχομαι και το ηθικο επιχειρημα σε τετοιους καιρους, οτι ο Τσωρτσιλ με μια "απεγνωσμενη" κινηση αποφασισε να δειξει οτι η αγγλια δεν θα κανει πισω πουθενα στην αντισταση τους στους γερμανους. βεβαια οι 1300 νεκροι γαλλοι ναυτες απο αγγλικα πυρα, δε θα δικαιωθουν ποτε αλλα αυτα ειναι ψιλα γραμματα.
Δεχομαι τα παντα σαν αγγλικα επιχειρηματα, αλλα φυσικα δεν δεχομαι με την καμμια οτι ολο αυτο που σου περιεγραψα ειχε να κανει οτιδηποτε με την Δουνκερκη.


η Δουνκερκη ειναι ενα απλα τεραστιο λαθος του Χιτλερ. Οταν η αρχικη περιμετρος της αμυνας της Δουνκερκης (οπου ειχαν συγκεντρωθει σχεδον ολα τ αγγλικα στρατευματα) διασπασθηκε απ τους Γερμανους, ο αρχιστρατηγος αυτης της επιχειρησης, ο Ρουντστεντ, ισχυριζομενος οτι ο στρατος εχει πιεστει αρκετα στην προσπαθεια του, εδωσε σχεδον μια μερα ρεπο στα στρατευματα του, θεωρωντας οτι η μαχη εχει κερδηθει και δεν μπορει να υπαρξει οργανωμενη αντισταση. ο Χιτλερ πηρε την διαταγη αυτη και την επικυρωση.
Για να ειμαι δηλαδη πιο ακριβης, η Δουνκερκη ειναι κατ αρχας λαθος του Ρουντστεντ αλλα κυριως του Χιτλερ που δεν επρεπε να επικυρωσει τη διαταγη. (ξανασημειωνω. οπου "επρεπε" = η συζητηση απ την τακτικη σκοπια των γερμανων)
Ματαια οι πιο σοβαροι γερμανοι στρατηγοι που ηταν στην περιοχη, οπως ο Ρομμελ κι ο Γκουντεριαν ζητησαν επανειλημμενα να επιτεθουν αμεσα, δεν πηραν ποτε εγκριση.
Αυτο ειναι κατι γενικα που χαρακτηριζεται ως φανταμενταλ στην πρωτη φαση του Β ΠΠ, δηλαδη δεν τιθεται γενικα αμφισβητησης. Εσυ μου λες οτι αυτο ειναι ψευδες ως προς το πως το ερμηνευω. Διαφωνω καθετα. :P



Για τον Churchill δεν υπάρχει καμία αγιοποίηση. Ο άνθρωπος έσωσε τον δυτικό κόσμο δεν χρειάζεται κάποια αγιοποίηση. Χωρίς αυτόν θα είχε αλλάξει η ιστορία της ανθρωπότητας όλης. Μιλάμε για την μεγαλύτερη προσωπικότητα της σύγχρονης Ευρωπαικής ιστορίας καθοριστικός όσο ελάχιστοι, μετρημένοι στα δάχτυλα των 2 χεριών άνθρωποι απο τα αρχαία μέχρι τα σύγχρονα χρόνια. Χωρίς αυτόν δεν θα ήταν ο πλανήτης ίδιος.




Φυσικα και υπαρχει αγιοποιηση. Προφανως παιρνει το τεραστιο κρεντιτ οτι κρατησε ολη την αγγλια να μη λυγισει στον πολεμο, ενω τζογαρε τα παντα στο οτι οι ΗΠΑ θα μπουν στον πολεμο και κερδισε και μαγκια του επισης.
αλλα το οτι τα κανε ολα σουπερ και γαματα δεν υπαρχει. Η λιστα με τα λαθη του η με διαφορες τραγωδιες που προκαλεσε το στυλ του "gung ho" ειναι μεγαλη.
Φαινεται βεβαια απ τον τροπο που γραφεις την παραγραφο σου γι αυτο οτι δε θα συμφωνησουμε ιδιαιτερα αλλα οκ. χαχ.

"Εισβάλλω" στη συζήτηση, αλλά το λάθος του Χίτλερ στην Δουνκέρκη ήταν οτι πίστεψε τον αρχήγο της Λουτβαφε, Γκαίρινγκ (παλιός άσσος του Α' Παγκοσμίου), οτι η αεροπορία μόνη της ήταν ικανή να διαλύσει τα απομεινάρια του BEF (British Expeditionary Force) απο την Γαλλία. Προφανώς και οι Στρατηγοί καταλάβαιναν τι γινόταν κάτω απο τη μύτη των τεθωρακισμένων τους, αλλά όπως θα συνέβαινε και στο μέλλον, ουδείς είχε τον τρόπο να μεταβιβάσει τέτοιες πληροφορίες στον Χίτλερ.

Darkling
05-04-2016, 15:11
Χμ, υπαρχει αυτο το ρηκουεστ του Γκαιρινγκ ισχυει, αλλα νομιζω προσωπικα οτι παραπανω ρολο επαιξε η αποφαση του Ρουντστεντ.

Οπως και να εχει η τελικη ευθυνη ειναι σιγουρα του Χιτλερ.


υ.γ. Στο μεταξυ το 2017, θα γυριστει ταινια με την Δουνκερκη. Σκηνοθετης : Κρις Νολαν οποτε θα γινεται της ανωμαλαρας λογικα απο μπατζετ και εφφε και παιζει ο -πεσατε απ τα συννεφα βρε?- Τομ Χαρντυ.

sfakianos7
05-04-2016, 15:12
Χμ, υπαρχει αυτο το ρηκουεστ του Γκαιρινγκ ισχυει, αλλα νομιζω προσωπικα οτι παραπανω ρολο επαιξε η αποφαση του Ρουντστεντ.

Οπως και να εχει η τελικη ευθυνη ειναι σιγουρα του Χιτλερ.


υ.γ. Στο μεταξυ το 2017, θα γυριστει ταινια με την Δουνκερκη. Σκηνοθετης : Κρις Νολαν οποτε θα γινεται της ανωμαλαρας λογικα απο μπατζετ και εφφε και παιζει ο -πεσατε απ τα συννεφα βρε?- Τομ Χαρντυ.

Μαηκλ Κεην στο ρολο του Τσωρτσηλ να φανταστω? :p

Darkling
05-04-2016, 15:15
α δε ξερω, παω να δω καστ.


Tομ Χαρντυ
Μαρκ Ρυλανς εξαργυρωνει το οσκαρ απ το μπριτζ οφ σπαης
Κεννεθ Μπρανα

αυτοι νομιζω ειναι ως τωρα τα πιο μεγαλα ονοματα.

επι τη ευκαιρια να γινει συζητηση βομβα στο 'Κινηματογραφος' για το ποσο υπερτιμημενος ειναι ο Νολαν.

rednorth7
05-04-2016, 15:18
Λοιπον, αφηστε τα βαρια και δειτε αυτο οπως και τα σχολια απο κατω:https://www.facebook.com/masoutis/posts/480005898861555

Τετοιο διαδικτυακο γλεντι χωρις κανενα γαμημενο λογο δεν εχει ξαναγινει.χαχαχα

Jasone
05-04-2016, 15:20
Δεν έχω χρόνο να απαντήσω αγαπητέ Darkling τώρα αναλυτικά αλλά νομίζω καταλαβαίνεις ΠΟΣΟ αδερφάρες ήταν οι Γάλλοι όταν συγκρίνεις την....αντίσταση τους με των ΞΕΒΡΑΚΩΤΩΝ Ελλήνων που ράβαμε κάλτσες απο τις μανάδες μας και πάλι ΟΛΗ η Ελλάδα δεν έπεσε τόσο σύντομα και τους Ιταλούς τους ξεκώλιασες. Μιλάμε όχι για αδελφές αλλά αδελφές του ΕΛΕΟΥΣ οι Γάλλοι. Θα επανέλθω άλλη ώρα αναλυτικά.

Όσον αφορά τον Nolan, όταν έχεις κάνει την μεγαλύτερη τριλογία στην ιστορία των περιπετειών fiction (Batman Trilogy) αλλά και έργα όπως inception, prestige, memento ε σταματάει η κουβέντα. Τι να λέμε τώρα?

Darkling
05-04-2016, 15:21
Δε ξερω αν ξερεις τη φαση.

αλλα εχουν γινει καποια γκρουπ στο φεισμπουκ με τιτλο και κονσεπτ "Χουλιγκαν Σουπερμαρκετ" και εχει ξεκινησει φεικ διαδικτυακος πολεμος σε φαση "σας τρεχαμε στον Σκλαβενιτη στο Χολαργο" και ξερω γω "Λαφυρα απ το Μασουτη 14/3/2016"
προφανως το ποστ της εταιρειας και το τρολλαρισμα απο κατω εχει να κανει μ αυτα.

Darkling
05-04-2016, 15:22
Δεν έχω χρόνο να απαντήσω αγαπητέ Darkling τώρα αναλυτικά αλλά νομίζω καταλαβαίνεις ΠΟΣΟ αδερφάρες ήταν οι Γάλλοι όταν συγκρίνεις την....αντίσταση τους με των ΞΕΒΡΑΚΩΤΩΝ Ελλήνων που ράβαμε κάλτσες απο τις μανάδες μας και πάλι ΟΛΗ η Ελλάδα δεν έπεσε τόσο σύντομα και τους Ιταλούς τους ξεκώλιασες. Μιλάμε όχι για αδελφές αλλά αδελφές του ΕΛΕΟΥΣ οι Γάλλοι. Θα επανέλθω άλλη ώρα αναλυτικά.

Όσον αφορά τον Nolan, όταν έχεις κάνει την μεγαλύτερη τριλογία στην ιστορία των περιπετειών fiction (Batman Trilogy) αλλά και έργα όπως inception, prestige, memento ε σταματάει η κουβέντα. Τι να λέμε τώρα?



το inception απο σκηνοθετικης αποψης ειναι κομματακι υπερεκτιμημενο. Ισως επανελθω σ αυτο καποια στιγμη.

Οσον αφορα για τους γαλλους τι να σου πω, δεν ειπα οτι ηταν οι λυκοι του πολεμου. δεν ηταν και αδερφαρες ομως.

Virtuosofriend
05-04-2016, 15:25
Χμ, υπαρχει αυτο το ρηκουεστ του Γκαιρινγκ ισχυει, αλλα νομιζω προσωπικα οτι παραπανω ρολο επαιξε η αποφαση του Ρουντστεντ.

Οπως και να εχει η τελικη ευθυνη ειναι σιγουρα του Χιτλερ.


Ο Χίτλερ δε θα άκουγε κάποιον που είχε αμιγώς στρατιωτικές γνώσεις, ήταν Von, άνηκε δηλαδή στην παλαιά ολιγαρχία και το κυριότερο δεν ήταν φιλοναζιστής.
Ο Γκαίρινγκ ήταν στο κόμμα απο την ίδρυση του, ήταν προσωπικός φίλος του Χίτλερ και διάδοχος του όταν ο τελευταίος αυτοκτόνησε στο Βερολίνο.

Σφαιρόπουλε....ρε μαλάκα τι μας έχεις κάνει. Μιλάμε για Β' Παγκόσμιο, αντι να ετοιμαζόμαστε για Πόλη!

Jasone
05-04-2016, 15:25
Οσον αφορα για τους γαλλους τι να σου πω, δεν ειπα οτι ηταν οι λυκοι του πολεμου. δεν ηταν και αδερφαρες ομως.

Ξεκίνησες με αυτήν την άστοχη φράση "οι Γαλλοι πολεμησαν και πολεμησαν πολυ και ουδεποτε παρακαλεσαν για κατι". Προφανώς κατανοείς το λάθος, όλα καλά. Το ότι δεν ήταν αδερφάρες εγώ το run n hide και ΟΧΙ ΤΟ ΠΑΡΙΣΑΚΙ μας αδερφάρα το λέω όταν ο Churchill απο την άλλη κατέβασε τα παντελόνια του και έδειχνε στην λουφτβάφε που ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ την Αγγλία τις αρχιδάρες του σε κάθε βομβαρδισμό. Τι να λέμε τώρα ρε...

Ο μεγαλύτερο καταγεγραμμένος ηχητικά λόγος στην ιστορία της ανθρωπότητας :

MkTw3_PmKtc

και οι άλλοι είπαν....Pourquoi. ΟΥΣΤ ΓΑΛΛΙΔΕΣ ΠΟΥΣΤΡΕΣ.

Virtuosofriend
05-04-2016, 15:29
Xg9aQvjMS60

rednorth7
05-04-2016, 15:29
Δε ξερω αν ξερεις τη φαση.

αλλα εχουν γινει καποια γκρουπ στο φεισμπουκ με τιτλο και κονσεπτ "Χουλιγκαν Σουπερμαρκετ" και εχει ξεκινησει φεικ διαδικτυακος πολεμος σε φαση "σας τρεχαμε στον Σκλαβενιτη στο Χολαργο" και ξερω γω "Λαφυρα απ το Μασουτη 14/3/2016"
προφανως το ποστ της εταιρειας και το τρολλαρισμα απο κατω εχει να κανει μ αυτα.

Nαι ρε για αυτο το λεω.Γλεντι χωρις λογο.Εχουν ανοιξει τοσες σελιδες πλεον που χανεις τη μπαλα.Κατα τα αλλα, στη χωρα της Ελλαδος που οι γυναικες ανω των 40 εχουν πλεον φβ και ανεβαζουν νεραιδες λεγοντας καλημερα, κοινοποιουν ειδησεις που ξεκινανε με "ΣΟΚ, εφαγε το παιδι της" κλπ(σ.σ. καμια ιντερνετικη παιδεια) ειναι αναγκαια η ανακοινωση αυτη για να μη χασουν πελατισσες.:D

Achilles
05-04-2016, 15:40
ωραια αυτη η φαση με τους ''οπαδους'' του καθε σουπερμαρκετ , βγαζει πολυ γελιο . εκει που γραφει απο κατω ο αλλος ''ΜΑΣΟΥΤΗ ΚΕΡΑΤΑ ΜΑΣΟΥΤΗ ΚΕΡΑΤΑ ΦΕΡΕ ΤΙΣ ΤΑΜΕΙΕΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΠΙΣΩΚΟΛΛΗΤΑ!'' πρεπει να μου εφυγε το συκωτι απ' τα γελια :D

Lucifer_7
05-04-2016, 20:15
Ο μαλάκας ο Μασούτης διέγραψε τα σχόλια και δεν προλάβαμε να δούμε τι παίζει. Ευτυχώς είναι σε πολλές σελίδες στο φβ μερικά σκρίνσοτ.

DCS7
07-04-2016, 02:55
Ειναι πολύ επιπόλαιο να λέμε οτι οι Γάλλοι το 40 δεν πολέμησαν. Οπως και ο ολυμπιακός στην ήττα του στην Ρωσία απο την χιμκι, οι γαλλοι πολέμησαν, αλλά πολέμησαν τόσο άσχημα οργανωμένα, τόσο άσχημα προετοιμασμένα που φαίνεται σαν να μην πολέμησαν. Ακόμα και τοτε οι Γάλλοι είχαν τις στιγμές τους. Μπορεί στην Δουκέρνη η απερισκεψία του Ρουντστετ, η επιμονή του Γκαρνινγκ και η αλαζονεία του Χιτλερ να έσωσαν τον αγγλικό στρατό αλλά δεν παυει να ήταν Γάλλοι στρατιώτες κράτησαν το μέτωπο για τόσες μέρες ώστε να γίνει ομαλά η αγγλική αποχώρηση. Μάλιστα οι γαλλικές μονάδες που πολέμησαν ήταν μονάδες επιστράτων (δλ β διαλογής) μονάδες που είχαν ποτιστεί απο ηττοπάθεια στην Φλάνδρα. Παρόλα αυτά κράτησαν με αυτοθυσία το προγεφύρωμα για πολλές μέρες και το μέτωπο δεν έσπασε παρά μόνο όταν η αποχώρηση των Άγγλων είχε ολοκληρωθεί. Τεράστια αυταπάρνηση αν αναλογιστούμε ότι δεν πολεμούσαν κάν για την δικιά τους σωτηρία. Τι συνέβει όμως και υπήρξε τόση ανδρεία στην Δουκέρνη ενώ υπήρχε τόση δειλία στην επίθεση των Αδενών;

Το θέμα είναι πολύ πιο πολυσύνθετο απο το να αποδίδουμε απλούς χαρακτηρισμούς για ένα λαό ενώ υπάρχει μια πιο λογική εξήγηση. Ο Γάλλος φαντάρος το 40 δεν υστερούσε σε τπτ σχέση με τον Γερμανό σε ζητήματα ανδρείας και γενναιότητας. Απλά είχε προετοιμαστεί για ένα τελείως διαφορετικό πολεμο σε σχέση με αυτόν που διεξαγόταν. Το γαλλικό δόγμα πολέμου ήταν καθαρά αμυντικό και ο Γάλλος στρατιώτης είχε μάθει να πολεμάει μόνο πίσω απο χαρακώματα και αμυντικές θέσεις και ειδικά oi αξιωματικοίi τους. Για τους Γάλλους το μέτωπο έπρεπε να ήταν συμπαγές και τα μετόπισθεν ασφαλή. Ετσι στο Βέλγιο όταν οι Γερμανοί βρισκόντουσαν στα μετόπισθεν το πρώτο πράγμα που σκεφτόντουσαν οι αξιωματικοί τους είναι η υποχώρηση (σύμπτυξη) σε μια αλλη τοποθεσία αμυντική πιο πίσω ώστε να συνεχίσουν να πολεμούν έχοντας τους Γερμανούς μπροστά στις κάννες τους. Άλλα το 40 ήταν πολύ διαφορετικό απο το 14, τώρα πια οι μηχανοκίνητες μεραρχίες μπορούσαν να διευρύνουν το ρήγμα, να βρεθούν βαθιά στα μετόπισθεν και ήταν αδύνατη οποιαδήποτε οργάνωση καινούργιας αμυντικής τοποθεσίας πιο πίσω (όπως έγινε το 14). Η Γαλλική στρατιωτική ηγεσία, νικητές το 18 αρνήθηκε να προσαρμοστεί στις καινούργιες πολεμικές τακτικές το 40 και συνετρίβη στην Φλάνδρα. Ενδεικτικό το πόσο κακά προετοιμασμένοι ήταν η Γάλλοι ήταν η μοίρα της τεθωρακισμένης μεραρχίας στο Ντιναν (της καλύτερης θωρακισμένης μεραρχίας του μετώπου και των δύο αντιπάλων). Οταν ο Ρόμελ δημιούργησε το προγεφύρωμα και το γερμανικό μηχανικό είχε πιάσει δουλειά (να κατασκευάζει γέφυρες) σε μικρή απόσταση υπήρχε η μηχανοκίνητη μεραρχία των Γάλλων. Ο διοικητής του όμως προκειμένου να επιτεθεί ήθελε γραπτή εντολή απο το αρχηγείο (που εκείνη την στιγμή βομβαρδιζόταν) και δεν έπαιρνε την ευθύνη να επιτεθεί. Επίσης δίσταζε γιατί δεν είχε κηροζίνη για τα άρματα μάχης ενώ αρνήθηκε να κάνει επίταξη καυσίμων και να βάλει κανονική βενζίνη για να μην φθαρούν οι κινητήρες. Αποτέλεσμα της αδράνειας του ήταν να φτιαχτεί η γέφυρα, να περάσουν την όχθη τα γερμανικά τάνκς κατά κύματα και τελικά ολόκληρη η μεραρχία να αιχμαλωτιστεί χώρις να δώσει μάχη! Ο Ρομελ για παράδειγμα θα άρπαζε την ευκαιρία, θα είχε επιτεθεί πρώτα και μετά θα ζητούσε έγκριση απο το αρχηγείο. Ακόμα και το σύστημα μεταφορών ήταν κακά προετοιμασμένο. Είχε δοθεί εντολή να μεταφέρεται με άλλη αμαξοστοιχία τα καύσιμα, με άλλη τα άρματα μάχης, με άλλη το προσωπικό τους και με άλλη τα πυρομαχικά! Αυτό γιατί το σύστημα μεταφορών ηταν οργανωμένο κατα τα πρότυπα του πρώτου παγκοσμίου πολέμου όπου η δολιοφθορά ήταν ο μεγαλύτερος αντίπαλος. Αλλά το 40 η αεροπορία ήταν πια σημαντικός παράγοντας και αν μια αμαξοστοιχία χτυπιόταν απο την Λουφτβαφε αδρανοποιούταν όλη η ύλη τεθωρακισμένων!

Αν όμως η γαλλική στρατιωτική ηγεσία ήταν απλά ανίκανη, η πολιτική ηγεσία ήταν δειλή και άνανδρη. Αρνήθηκαν να προετοιμάσουν ψυχολογικά το Γαλλικό έθνος για την δοκιμασία που το περίμενε αφήνοντας να εννοηθεί ότι τα πάντα θα τελείωναν σε μικρό χρονικό διάστημα με λίγους νεκρούς και απλά θα βάζαν μυαλό στον Χιτλερ. Το ενδεχόμενο ολοκληρωτικής ήττας δεν τους είχε περάσει απο το μυαλό. Μετά την ήττα προσπάθησαν να περισώσουν ότι μπορούσαν απο την εξουσία τους κλείνοντας ειρήνη με βαρύτατους όρους και βάζοντας στην κυβέρνηση ακόμα και δηλωμένους ναζί. Ούτε που τους πέρασε απο το μυαλό να συνεχίσουν τον πόλεμο έστω και περιορισμένα απο τις αποικίες τους πόσο μάλλον να κάνουν γενικευμένο ανταρτοπόλεμο και να μετατρέψουν όλη την γαλλία πεδίο μάχης (εξαιρείται ο Ντε Γκόλ ο οποίος όμως ήταν ενας απλός συνταγματάρχης και δεν είχε σχέση με την πολιτική ηγεσία).

Και εδώ ακριβώς είναι το μεγαλείο του Τσόρτσιλ (και θα συμφωνήσω με Ιάσωνα). Ακόμα και όταν ο Χιτλερ του πρότεινε ειρήνη και του υποσχέθηκε να σεβαστεί την αγγλική αυτοκρατορία, ακόμα και όταν το Λονδίνο ισοπεδωνόταν απο την Λουφτβάφε αυτός πεισματικά αρνιόταν να εγκαταλείψει τον πόλεμο. Για τον Τσόρτσιλ ο Χιτλερ ήταν ένας αιμοσταγής δικτάτορας και η ναζιστική Γερμανία απειλή για την Ευρώπη ενός καινούργιο μεσαίωνα που θα ισοπέδωνε τις υπέροχες χριστιανικές αξίες της Δύσης. Η Αγγλία λοιπόν θα πολεμούσε και δεν θα παραδινόταν ποτέ, και ακόμα και αν καταλαμβανόταν η μητροπολιτική νήσος, το βασιλικό ναυτικό θα συνέχιζε τον αγώνα απο τις αποικίες του μέχρι τελικής πτώσης. Και το κυριότερο τα είπε πριν απο τις αερομάχες στην αγγλίακαι έτσι ήξερε μέχρι και ο τελευταίος βρετανός ότι αγωνίζονταν για να σώσουν τις αξίες της δημοκρατίας και της ελευθερίας με μόνα ανταλλάγματα περισσότερο πόνο και αίμα. Και όλα αυτά σε μια εποχή όπου η φυλάκιση πολιτικών κρατουμένων ήταν σύνηθες φαινόμενο στα περισσότερα κράτη της Ευρώπης, ο αντισημμιτισμός ήταν σε έξαρση (και όχι μόνο στην ναζιστική γερμάνια), όπου τπτ δεν έδειχνε ότι ο Χιτλερ θα ηττηθεί και όπου τα κρεματόρια του Νταχάου και του Άουσβιτς ήταν τελείως άγνωστα. Το πείσμα λοιπόν αυτού του κοντόχοντρου Βρετανού σε συνδυασμό με την δεινή ρητορική του κατάφερε να ενώσει και να βγάλει προς τα έξω όλα τα προτερήματα ενός λαού και να φτάσει "στην καλύτερη στιγμή του που θα μνημονεύεται για χίλια χρόνια μετά". Και τα κατάφερε όλα αυτά χωρίς κάποιον μηχανισμό προπαγάνδας από πίσω όπως είχαν τα ολοκληρωτικά καθεστώτα. Κλείνω με τον λόγο του μετά την συνθηκολόγηση της Γαλλίας, ένας λόγος που αποτελεί μνημείο επιμονής και αποφασιστικότητας:

G4BVzYGeF0M

Virtuosofriend
07-04-2016, 10:32
Πράγματι ο Γαλλικός στρατός το 39 ήταν εντελώς απροετοίμαστος για να αντιμετωπίσει το Blitzkrieg της Βερμαχτ αλλά το ίδιο το ηθικό των Γάλλων στρατιωτών ήταν στο ναδίρ σε σχέση με τις μάχες του Α' Παγκοσμίου. Το πολιτικό τοπίο των ημερών όπως και να το κάνουμε επέδρασε στην ψυχολογία του μέσου Γάλλου πολίτη/στρατιώτη, με ότι αποτέλεσμα έχει αυτό στο πεδίο της μάχης. Εκτός απο αυτό όμως, η μηχανοποιηση των Γαλλικών μεραρχιών ήταν χαμηλότατου επιπέδου σε σχέση με τον κίνδυνο που αντιμετωπίζαν, ενώ βασίζονταν μονο στο να κρατηθεί η περίφημη γραμμή Μαζινό και τα αντίστοιχα οχυρά στο Βέλγιο (Eben-Emael). Τα πρώτα χάσαν το σκοπό ύπαρξης τους απο την υπερκέραση στις Αρδέννες, ενώ το δεύτερο κατελήφθει μαλλον εύκολα απο τους αλεξιπλωτιστές των Γερμανών. Η συνέχεια γνωστή...

Όσο για τους Άγγλους, οι οποίοι είχαν στην πλάτη τους το Phoney War στην Νορβηγία, το Μόναχο με τον Τσαμπερλαιν και την Δουνκέρκη, ήξεραν οτι στόχος του Χίτλερ δεν ήταν να εισβάλει στο Ηνωμένο Βασίλειο, κυρίως γιατι στερούνταν σοβαρές ναυτικές δυνάμεις. Τα πλοία του Βισύ δεν ήταν διαθέσιμα και εξάλλου το Ηνωμένο Βασίλειο ήταν μια ναυτική δύναμη που διόλου ενοχλούσε τα σχέδια του για κυριαρχία στην Ευρασία. Η Γερμανία ήταν και είναι πάντα ηπειρωτική δύναμη, ουτε είχε σοβαρές αποικίες και είχε σημαντικότατες ανάγκες σε πρώτες ύλες. Εξαρχής ο "εχθρός" τους ήταν ένας και μοναδικός, με άφθονες ύλες και τον περίφημο "ζωτικό χώρο" που περιέγραφε στο Mein Kampf.
Οπότε η όλη φάση με τον Τσώρτσιλ, που βγήκε μπροστά και τους κράτησε (που ισχύει), είναι και λιγο φουσκωμένη μιας και πραγματική απειλή για τους Άγγλους δεν υπήρξε, εκτος φυσικά απο τις εκτεταμένες επιχειρήσεις της Λουφτβαφε.

Darkling
07-04-2016, 10:38
Όσο για τους Άγγλους, οι οποίοι είχαν στην πλάτη τους το Phoney War στην Νορβηγία, το Μόναχο με τον Τσαμπερλαιν και την Δουνκέρκη, ήξεραν οτι στόχος του Χίτλερ δεν ήταν να εισβάλει στο Ηνωμένο Βασίλειο, κυρίως γιατι στερούνταν σοβαρές ναυτικές δυνάμεις. Τα πλοία του Βισύ δεν ήταν διαθέσιμα και εξάλλου το Ηνωμένο Βασίλειο ήταν μια ναυτική δύναμη που διόλου ενοχλούσε τα σχέδια του για κυριαρχία στην Ευρασία. Η Γερμανία ήταν και είναι πάντα ηπειρωτική δύναμη, ουτε είχε σοβαρές αποικίες και είχε σημαντικότατες ανάγκες σε πρώτες ύλες. Εξαρχής ο "εχθρός" τους ήταν ένας και μοναδικός, με άφθονες ύλες και τον περίφημο "ζωτικό χώρο" που περιέγραφε στο Mein Kampf.
Οπότε η όλη φάση με τον Τσώρτσιλ, που βγήκε μπροστά και τους κράτησε (που ισχύει), είναι και λιγο φουσκωμένη μιας και πραγματική απειλή για τους Άγγλους δεν υπήρξε, εκτος φυσικά απο τις εκτεταμένες επιχειρήσεις της Λουφτβαφε.



εδω διαφωνω λιγακι. Υπηρξε μια εποχη λιγες βδομαδες πριν και μεχρι την (αερο)μαχη της αγγλιας, που οι αγγλοι περιμεναν στην κυριολεξια απο μερα σε μερα εισβολη. ο κοσμος το γνωρισε, ειχε προετοιμαστει οσο γινοταν και παρα πολλοι πολιτες ειχαν εκπαιδευτει ερασιτεχνικα στη χρηση οπλων. Απλα μετα την νικη τους στη μαχη της αγγλιας, οι γερμανοι πρωτον καταλαβαιναν οτι δεν μπορουν να κανουν αποβιβαση οσο πανω απ την αγγλια η αεροπορια τους δεν μπορει να κερδισει τους αγγλους για να στηριξει την εισβολη και δευτερον ο Χιτλερ ετσι κι αλλιως απ τις τελευταιες βδομαδες αυτης της βασης ειχε αποφασισει να επιτεθει εναντιον της Ρωσιας οποτε αλλαξε οριστικα τα πλανα του.

Jasone
07-04-2016, 12:14
Το θέμα είναι πολύ πιο πολυσύνθετο απο το να αποδίδουμε απλούς χαρακτηρισμούς για ένα λαό ενώ υπάρχει μια πιο λογική εξήγηση.

Εδώ με παρεξήγησες. Ο χαρακτηρισμός "αδερφάρες" δεν πάει στον κάθε γάλλο στρατιώτη προφανώς. Πάει στην ηγεσία τους και αυτό είναι διαχρονικό. Η ηγεσία των γάλλων εκτός ΕΛΑΧΙΣΤΩΝ γνωστών εξαιρέσεων ήταν αδελφές που πάνω απο το κοινό καλό βάζανε τη γαλλία, το παρίσι κτλ κτλ κτλ! Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

Darkling
07-04-2016, 12:25
ε τωρα οπως το λες makes more sense.
θα μπορουσες να το ειχες γραψει 3 μερες πριν και να με γλυτωνες απο κατι σεντονια χαχχ αλλα οκ δεν τρεχει :D

Jasone
07-04-2016, 13:05
ε τωρα οπως το λες makes more sense.
θα μπορουσες να το ειχες γραψει 3 μερες πριν και να με γλυτωνες απο κατι σεντονια χαχχ αλλα οκ δεν τρεχει :D

Ρε διάολε όταν έλεγα για τον Petain και για τους υπόλοιπο αδελφάτο του Βισί εσύ κατάλαβες τον μέσο γάλλο? Προφανώς όχι. Δεν πιστεύω γενικά στα εθνικά/φυλετικά χαρακτηριστικά αλλά στον ηγέτη. Ο Έλληνας πχ με ηγέτη τον Καποδίστρια θα ήταν άλλος Έλληνας απο ότι με ηγέτη τον Μαυροκορδάτο. Ο Αμερικανός με ηγέτη τον Μπους άλλος απο ότι με ηγέτη τον Ομπάμα κτλ.

ΑΔΕΡΦΑΡΕΣ Γάλλοι (ηγέτες). Καλό τώρα?

υ.γ. DSC7 η τελευταία σου παράγραφος για τον Winston μου σήκωσε το...ανάστημα! Τι ηγέταρος. Μιλάμε για το Σπανούλη του WWII.
υ.γ. VIRTUOSO : για να μην μακρηγορώ διάβασε αναλυτικά εδώ για την (δεδομένη) θέληση να εισβάλλουν στην Αγγλία οι ναζί. https://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Sea_Lion

DCS7
07-04-2016, 14:09
υ.γ. DSC7 η τελευταία σου παράγραφος για τον Winston μου σήκωσε το...ανάστημα! Τι ηγέταρος. Μιλάμε για το Σπανούλη του WWII.


χωρίς υπερβολή τα περισσότερα δεν είναι τπτ άλλο παρά μεταφορά φράσεων και λόγων που χρησιμοποίησε ο ίδιος ο Τσόρτσιλ.

panagiotis
07-04-2016, 15:56
Μιλάμε για το Σπανούλη του WWII

Πριν κανα 5ημερο σε καφετερια μου λεει ενας φιλος μου(ο οποιος ως γιαννενιωτης υποστηριζει τον πας αλλα οταν ακουει για μπασκετικο βαζελο κανει ενα repeat ολων των αρδιστικων αρθρων τα ξερετε καλα)οτι ο σπανουλης εχει κρεμασει την ομαδα φετος και οτι το εχει ακουσει απο ολυμπιακους κτλ κτλ.Αφου λοιπον προσπαθω με μπασκετικα επιχειρηματα να τον πεισω οτι εν ολιγοις αυτα ειναι λαλακιες αμπασκετων αλλα δεν καταφερνω τιποτα καταληγω λεγοντας:"Εχω κατσει σαν λαλακας να υπερασπιζομαι τον Βασιλη τον Σπανουλη τον Τσωρτσιλ του μπασκετ δεν μπορω να καιω φαια ουσια ας αλλαξουμε θεμα".Τελικα οι χουπηδες επικοινωνουμε με μαγνητικα κυματα δεν εξηγηται αλλιως :D:D

@Virtuosfriend αφ'ενος(οπως σου εξηγησε και ο Ιασονας)η αγγλια αντιμετωπισε μεγαλο κινδυνο αλλα ακομα και αν δεχτουμε πως δεν απειλουταν το νησι το γεγονος πως ο Τσωρτσιλ ενω εβλεπε τον χιτλερ να εξαπλωνεται σε ολη την ευρωπη,να τον νικαει συνεχως μεχρι το ΄42 με εξαιρεση τους ουρανους της αγγλιας(που η αγγλια νικησε στο τσακ και με πολυ λυσαλεα αντισταση)και παρότι του προσφερε ειρηνη με ορο να σεβαστει και τις αποικιες και το ιδιο το νησι αυτος του απαντουσε με...βομβαρδισμους λεει πολλα για το ποσο μεγαλος ηγετης ηταν.Οταν μαλιστα ο προκατοχος του Τσαμπερλειν ανοιγε τα ποδια σε καθε απιτηση του χιτλερ και ο σταλιν(που εχει παρει την μεριδα του λεοντος στην υστεροφημια για την νικη στον πολεμο με την φωτογραφια στο ραιχσταγκ)οχι μονο υπεργαφε συμφωνα μη επιθεσης αλλα και αναζητησε οχι μια αλλα δυο φορες ειρηνη με τον χιτλερ μετα την εισβολη στην ΕΣΣΔ.Λαθη εκανε οπως ολοι οι ηγετες αλλα το ρεζουμε αυτου του ανθρωπου χριζει σεβασμο απο ολους(χωρις να εννοω οτι δεν τον σεβεσαι εσυ προσωπικα εν κατακλειδι το λεω)

Darkling
07-04-2016, 16:13
Δε θελω να γινομαι ο σπαστικος νερντ του Β ΠΠ και να λεω τα δικα μου αλλα με βαση το απο πανω ποστ, η αγγλια στην Μαχη της Αγγλιας, κερδισε μαλλον ευκολα.
τα γερμανικα αεροπλανα ειχαν πολυ μικρο χρονο παραμονης πανω απ το αγγλικο εδαφος ενω και το spitfire ηταν κλασεις ανωτερο απ οτι δηποτε κατεβασαν οι γερμανοι στη μαχη.

ακομα κι ετσι το "ματσακι" θα ηταν πιο ισοδυναμο αλλα οι αγγλοι ειχαν εναν αρχηγαρα στην αεροπορια τους, τον Σερ Νταουντινγκ αν θυμαμαι καλα, ενω οι γερμανοι παραδοσιακα τον γελοιο Γκαιρινγκ ο οποιος ανετα εχει τεραστιο μεριδιο στην γενικη ηττα των Γερμανων αφου τα κανε σκατα οπου εβαζε το χερι του. Αλλα επαιξε ρολο οτι ηταν στο Κομμα οπως εχετε πολυ σωστα πει.

panagiotis
07-04-2016, 16:27
διαφωνω στο οτι κερδισε ευκολα.Μπορει κανεις να πει οτι η επιχειρηση ηταν μαλλον αδυνατο να επιτυχει τον αντικειμενικο σκοπο της(δηλαδη να εκμηδενισει την RAF)καθως σε αερομαχιες αν και η luftwaffe ειχε περισσοτερα αεροσκαφη ηταν επι των πλειστων βομβαρδιστικα(καθως αυτα εξυπηρετουσαν το blitzkrieg)ενω η raf καταδιωκτικα.Ακομα και ετσι η γερμανοι εκαναν την ανοησια ενω ειχαν βρει την αχιλλειο πτερνα της αγγλικης αμυνας(να βομβαρδιζουν δηλαδη τα αεροδρομια κοντα στις ακτες της μαγχης)να βομβαριζουν το λονδινο για να τρομοκρατησουν τους κοατοικους τους και να πεστει ο...Τσωρτσιλ σε συνθηκολογηση.Οι απωλειες των αγγλων ηταν μεγαλες τοσο σε στραιωτικο προσωπικο οσο και οικοδομικο ιστο για να χαρακτηριστει η νικη ευκολη.Και η επιχειρηση μπαρμπαροσα ηταν ενα τεραστιο στρατηγικο σφαλμα αλλα παρόλα αυτα κανεις δεν μπορει να πει οτι η εσσδ νικησε ευκολα

Darkling
07-04-2016, 16:48
Δεν ειπαμε για την νικη της Ρωσιας. Απλα η μαχη της αγγλιας ηταν δυσκολο να εχει αλλο αποτελεσμα. Συνετελεσε σαφως η μαλακια του Γκαιρινγκ και του Χιτλερ να αλλαζουν στοχους βομβαρδισμου καθε τρεις και λιγο ενω θα επρεπε να εχουν επικεντρωθει οχι ακριβως στα αεροδρομια που ηταν κοντα στην μαγχη αλλα στους σταθμους Ρανταρ που ειχε τοτε η ΡΑΦ. Βεβαια δεν ειναι πολυκαταλαβει ακομα την κρισιμοτητα της σημασιας τους. Αλλα και παλι.

panagiotis
07-04-2016, 16:58
σου εφερα ενα παραδειγμα εκστρατειας που με τον τροπο που διεξηχθει επισης δεν μπορουσε να εχει αλλο αποτελεσμα(θεωρητικα παντα)αλλα παρόλα αυτα δεν μπορει να χαρακτηριστει ευκολη νικη για να σου πω οτι το γεγονος οτι η μαχη της αγγλιας πιθανως δεν θα μπορουσε να οδηγησει στην τελικη διαλυση της raf δεν αναιρει οτι οι αγγλοι δεν νικησαν ευκολα.Ελπιζω να εγινα κατανοητος :p

Virtuosofriend
07-04-2016, 17:23
Για να μην με αποπαίρνετε, και επειδή φαίνεται οτι είστε όλοι διαβασμένοι σωστά, εννοείται οτι ο Τσώρτσιλ ήταν ακριβώς ο ηγέτης που χρειαζόταν το Λονδίνο για να ανταπεξέλθει στην χιτλερική Γερμανία. Εννοείται οτι ο πόλεμος θα τραβούσε πολύ περισσότερο εαν δεν ήταν αυτός στην ηγεσία του ΗΒ.

Σε οτι αφορά την επιχείρηση Θαλάσσιος Λέων, η περίφημη οδηγία 16 του Χίτλερ, όταν συντάχθηκε, συντάχθηκε καθαρά για προπαγανδιστικους λόγους. Ο Χίτλερ απέβλεπε σε πιθανή συμμαχία Αγγλίας και Γερμανίας, ιδιαίτερα μετα την ήττα της Γαλλίας, η οποία ξάφνιασε και τον ίδιο. Θεωρώντας οτι οι Άγγλοι θα φοβόντουσαν πιθανή απόβαση στις ακτές της νότιας Αγγλίας, η οποία ήταν πλήρως ακατάλληλη για τέτοιες επιχειρήσεις βέβαια, θα συμβιβάζονταν με την καινούρια τάξη πραγμάτων στην Ευρώπη. Εδώ είναι που έπαιξε τρομερό ρόλο ο Τσώρτσιλ, αναδιοργανώνοντας όλη την πολεμική στρατηγική της Αγγλίας και πιθανότατα πρόλαβε πιθανές επιθυμίες κύκλων της Αγγλίας να συνάψει ξεχωριστή ειρήνη με τον Χίτλερ. Επιστρέφοντας στην επιχείρηση εναντίον της Αγγλίας, το ίδιο το επιτελείο που εκπόνησε τα σχέδια της απόβασης κατέληξε οτι η επίθεση θα χρειαζόνταν άψογη συνεργασία, ναυτικού, αεροπορίας και στρατού και το κυριότερο θα έπρεπε η Λουφτβαφε να έχει πλήρη κυριαρχία επι της RAF, στην Αγγλία! Ήταν η απαραίτητη πρϋπόθεση για να πραγματοποιηθεί η απόβαση, πράγμα το οποίο δεν έγινε ποτε!

Προφανώς και τις πρώτες βδομάδες μετα το σοκ της Δουνκέρκης ο κόσμος ήταν αναστατωμένος, όπως και εμείς μετα απο καθε τρομοκρατικό χτύπημα είμαστε ανήσυχοι, φοβόμαστε μη μας συμβεί το ίδιο και τα λοιπά. Πραγματική απειλή ουδέποτε υπήρξε, πλην των αεροπορικών βομβαρδισμών.
Σε οτι αφορά την μάχη της Αγγλίας, όπως και με την Δουνκέρκη, όταν τα πολεμικά πλάνα δε τα καταστρώνουν επαγγελματίες στρατιωτικοί αλλά αυτοί που νομίζουν οτι κοιτώντας τον χάρτη και μετακινώντας στρατιωτάκια θα συμβεί και το ευκταίο, έτσι και σε αυτή την περίπτωση αλλάζοντας την στρατηγική των βομβαρδισμών απο στρατιωτικούς στόχους σε πολιτικούς, χάσαν το παιχνίδι. Βάλτε στο μείγμα και το RADAR που ήταν εφεύρεση της εποχής, το πολύ καλό Spitfire (αν και τα Γερμανικά ήταν εξίσου καλά), το σπάσιμο του Enigma και την ανύπαρκτη γερμανική αντικατασκοπεία/κατασκοπεία και έχουμε το τελικό αποτέλεσμα που όλοι ξέρουμε.

D.Rivers
09-04-2016, 02:29
Ενημερωτικά έχουν ανοίξει οι προσκλήσεις για το Greek-Team. Όποιος ενδιαφέρεται, pm me. ;)

Virtuosofriend
09-04-2016, 09:42
Έχω και εγώ για όποιον ενδιαφέρεται. Θα είναι ανοιχτές για 3 μέρες

Άγιος Πέτρος
10-04-2016, 13:55
Έχω και εγώ invites άμα θέλει κανείς

Serco
14-04-2016, 20:19
Παιδιά πώς βάζουμε avatar από κινητό ή τάμπλετ; (δεν έχω λάπτοπ)

Άγιος Πέτρος
14-04-2016, 20:43
Μπαίνεις με την chrome εφαρμογή έτσι;
(ή safari ή browser τέλος πάντων, όχι tapatalk)

πατάς εδω
http://www.redhoops.gr/forum/profile.php?do=editavatar

διαλέγεις μια φωτο πχ
http://1.bp.blogspot.com/-lasoP2doQpw/UeRp8fHFy7I/AAAAAAAAS3U/fO632N5YvaQ/s1600/pegasus_LARGE_t_1041_105955125.JPG

και κάνεις αντιγραφή τη διεύθυνση

επικόληση στο boxακι που λέει
Option 1 - Enter the URL to the Image on Another Website

Τέρμα κάτω save changes

Serco
14-04-2016, 20:47
Μπαίνεις με την chrome εφαρμογή έτσι;
(ή safari ή browser τέλος πάντων, όχι tapatalk)

πατάς εδω
http://www.redhoops.gr/forum/profile.php?do=editavatar

διαλέγεις μια φωτο πχ
http://1.bp.blogspot.com/-lasoP2doQpw/UeRp8fHFy7I/AAAAAAAAS3U/fO632N5YvaQ/s1600/pegasus_LARGE_t_1041_105955125.JPG

και κάνεις αντιγραφή τη διεύθυνση

επικόληση στο boxακι που λέει
Option 1 - Enter the URL to the Image on Another Website

Τέρμα κάτω save changes

Φίλε αυτό κάνω αλλα συνέχεια μου λέει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο

Άγιος Πέτρος
14-04-2016, 20:58
Ωραία, planb μερικά κλικ παραπάνω

πας εδω
http://picresize.com/

εκει που λεει step 1 πατάς το βελάκι και διαλέγεις from url
βαζεις εκεί τη διεύθυνση της εικόνας και continue

μετα διαλέγεις Resize Your Picture:
custom size και γραφεις από κατω 200 width
και πατας
I'm Done, Resize My Picture!

Στο επόμενο βήμα πατας save to web και κάνεις αντιγραφή από κει τη διεύθυνση και επικόληση στο Option 1 - Enter the URL to the Image on Another Website του φορουμ

http://i.picresize.com/images/2016/04/14/HAMdI.jpg

Serco
14-04-2016, 21:19
Ευχαριστώ πολύ!:)

lamousis
19-04-2016, 23:34
Ξέρει κανένας αν μπορείς να νοικιάσεις στο εξωτερικό (Ε.Ε.) αυτοκίνητο με ελληνικό δίπλωμα;; (το τρίπτυχο, το ροζ, το παλιό)

D.Rivers
19-04-2016, 23:38
Όχι, χρειάζεται Ευρωπαϊκού τύπου νομίζω.

buttman
19-04-2016, 23:43
τυπικα μπορεις
αλλα τα παλιοχαρτα που εχουμε για δημοσια εγγραφα εδω
δεν τα βλεπουν με καλο ματι εξω

lamousis
19-04-2016, 23:43
δε θεωρείται ευρωπαϊκού τύπου αυτό; (αφού γράφει υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινωτήτων) ή το πρόβλημα είναι ότι τα στοιχεία είναι μόνο στα ελληνικά;

τυπικα μπορεις
αλλα τα παλιοχαρτα που εχουμε για δημοσια εγγραφα εδω
δεν τα βλεπουν με καλο ματι εξω

δλδ μπορείς να νοικιάσεις αλλά άμα σε σταματήσουν για έλεγχο πχ μπορεί να μην το αναγνωρίζουν κ να σε πρήξουν;

buttman
20-04-2016, 00:10
πιο πιθανο να εχεις προβλημα με αυτον που θα σου νοικιασει το αυτοκινητο
παρα με την αστυνομια
φιλος στην ολλανδια δεν καταφερε να νοικιασει
δες μηπως μπορεις το κλεισεις απο εδω με καμια χερτζ
μπας και γλυτωσεις το μπλεξιμο

D.Rivers
20-04-2016, 01:28
δε θεωρείται ευρωπαϊκού τύπου αυτό; (αφού γράφει υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινωτήτων) ή το πρόβλημα είναι ότι τα στοιχεία είναι μόνο στα ελληνικά;

τυπικα μπορεις
αλλα τα παλιοχαρτα που εχουμε για δημοσια εγγραφα εδω
δεν τα βλεπουν με καλο ματι εξω

δλδ μπορείς να νοικιάσεις αλλά άμα σε σταματήσουν για έλεγχο πχ μπορεί να μην το αναγνωρίζουν κ να σε πρήξουν;
Δεν μπορείς γιατί αυτό το δίπλωμα δεν αναγνωρίζεται διεθνώς. Πρέπει να έχει αυτή τη μορφή τηλεκάρτας για να μπορεί να "διαβαστεί".

Είναι σαν το θέμα με την ταυτότητα. Θεωρητικά μπορείς να ταξιδέψεις παντού με αυτή (έτσι μας λένε), αλλά πχ στην Αγγλία δεν τη δέχονται και όταν ήρθα μου είπαν "ότι αν με ξαναδούν με αυτή, θα με συλλάβουν". Μετά πήγα και στην τράπεζα με αυτή να ανοίξω λογαριασμό και δεν μπορούσα γιατί δεν έχει αυτή τη μαύρη γραμμή που έχουν τα διαβατήρια. Καλά που είχα το δίπλωμα οδήγησης και με έσωσε.

Darkling
20-04-2016, 02:27
ηθελα να παω ιταλια νοικιαζοντας αμαξι το φθινοπωρο και ειμαι σχεδον βεβαιος οτι μονο ευρωπαικου τυπου αναγνωριζουν οι εταιρειες που νοικιαζουν.

buttman
20-04-2016, 02:41
δε θεωρείται ευρωπαϊκού τύπου αυτό; (αφού γράφει υπόδειγμα ευρωπαϊκών κοινωτήτων) ή το πρόβλημα είναι ότι τα στοιχεία είναι μόνο στα ελληνικά;

τυπικα μπορεις
αλλα τα παλιοχαρτα που εχουμε για δημοσια εγγραφα εδω
δεν τα βλεπουν με καλο ματι εξω

δλδ μπορείς να νοικιάσεις αλλά άμα σε σταματήσουν για έλεγχο πχ μπορεί να μην το αναγνωρίζουν κ να σε πρήξουν;
Δεν μπορείς γιατί αυτό το δίπλωμα δεν αναγνωρίζεται διεθνώς. Πρέπει να έχει αυτή τη μορφή τηλεκάρτας για να μπορεί να "διαβαστεί".

Είναι σαν το θέμα με την ταυτότητα. Θεωρητικά μπορείς να ταξιδέψεις παντού με αυτή (έτσι μας λένε), αλλά πχ στην Αγγλία δεν τη δέχονται και όταν ήρθα μου είπαν "ότι αν με ξαναδούν με αυτή, θα με συλλάβουν". Μετά πήγα και στην τράπεζα με αυτή να ανοίξω λογαριασμό και δεν μπορούσα γιατί δεν έχει αυτή τη μαύρη γραμμή που έχουν τα διαβατήρια. Καλά που είχα το δίπλωμα οδήγησης και με έσωσε.

να το αναφερεις στην πρεσβεια αυτο το περιστατικο
ειναι ταυτοτητα κρατους μελους της εε
δεν εχουν δικαιωμα να μην το δεχθουν στον ελεγχο στο αεροδρομιο
και ακομη περισσοτερο να σε απειλησουν με συλληψη

ειναι σκατενια η ταυτοτητα που εχουμε
αλλα αυτο δε σημαινει οτι θα μας απειλουν κιολας

http://europa.eu/youreurope/citizens/travel/entry-exit/eu-citizen/faq/index_en.htm

&

http://www.legislation.gov.uk/uksi/2006/1003/regulation/11/made

η τραπεζα απο την αλλη
δεν ειναι υποχρεωμενη να ξερει
αν οντως αυτη ειναι νομιμη ταυτοτητα
οποτε καλα κανει και το παει σειφ

D.Rivers
20-04-2016, 04:42
Μια χαρά δικαίωμα έχουν να πουν οτιδήποτε δυστυχώς από τη στιγμή που παίζει να είμαστε οι μόνοι που δεν έχουμε ταυτότητα της προκοπής... Το καλοκαίρι δούλευα Σαντορίνη κι όλοι οι τουρίστες είχαν νορμάλ ταυτότητα (Πολωνία, Πορτογαλία, Ρωσία, Σουηδία.......). Μόνο εμείς έχουμε αυτό το σκατόπραγμα που πρώτα από όλα μπορεί να πλαστοποιηθεί εύκολα. Δικαίως λοιπόν μου την κοίταζε με μεγεθυντικό φακό για 10 λεπτά και μου την είπε, άλλο αν ο τρόπος του ήταν άσχημος.

JoeThrylos
20-04-2016, 05:24
Οι περισσοτερες ταυτοτητες στο εξωτερικο εχουν ημερομηνια ληξης η οποια αναγραφεται. Στην Ιταλια ειχα προβλημα με αυτο γιατι δεν μπορουσαν να καταχωρησουν στον υπολογιστη τα στοιχεια της. Νομιζω οτι και η δικια μας εχει, πρεπει να εχει ισχυ 15 χρονια δεν το γραφει καπου δυστυχως και δημιουργει προβλημα... Οπως δημιουργει προβλημα μια παρτιδα ταυτοτητων που ειχαν στο κωδικο ελληνικους χαρακτηρες. Π.χ ΑΦ 455362. Δεν μπορει ο αλλος να την καταχωρησει γιατι το Φ δεν υπαρχει στο λατινικο αλφαβητο.

MИЛОШЕ ТЕОДОСИЋУ
20-04-2016, 08:52
Πέρσι αρχές Ιουνίου ήμουν Ιταλία, είχα νοικιάσει αυτοκίνητο με το παλιό δίπλωμα και ταξίδεψα από Μιλάνο προς Σιένα και Ρώμη. Μας είχαν σταματήσει δυο φορές στη Μπολόνια και δεν υπήρξε πρόβλημα. Έχω ταξιδέψει ξανά από Πάτρα προς Ιταλία με το δικό μου αυτοκίνητο και ποτέ δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα.
Για να αποφύγεις πάντως οποιαδήποτε καθυστέρηση μπορείς να κλείσεις online.

buttman
20-04-2016, 19:38
Μια χαρά δικαίωμα έχουν να πουν οτιδήποτε δυστυχώς από τη στιγμή που παίζει να είμαστε οι μόνοι που δεν έχουμε ταυτότητα της προκοπής...

το λινκ της εε το ειδες;
δε λεει οτι "μπορεις να μπεις στην αγγλια με ταυτοτητα εκτος αν ειναι ελληνικη"

ουτε ο δημοσιος λειτουργος αποφασιζει
τι θα δεχθει και τι οχι
υπαρχουν κανονες
και οι κανονες λενε οτι η ελληνικη ταυτοτητα
ειναι αποδεκτο εγγραφο
αν εχουν προβλημα με αυτο ξιδι

redglove
20-04-2016, 21:03
David και εγώ ήθελα να στο γράψω χθες, δεν υπάρχει περίπτωση να σου απαγορεύσουν είσοδο ή οτιδήποτε άλλο. Άλλο το ότι η ελληνική ταυτότητα είναι γελοία και άλλο το ότι δεν αναγνωρίζεται.

Άγιος Πέτρος
20-04-2016, 21:29
Σε παρακαλώ κύριε, η δικιά μου δεν είναι γελοία. Έχει ανοίξει πόρτες και έχει ασπρόμαυρη φωτογραφία μου από β' λυκείου που είχα μαλλί ο-5ος-από-τους-beatles

Και είναι και χειρόγραφη



πφ

lamousis
21-04-2016, 20:17
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ρώτησα τη Hertz εδώ κ λένε ότι με το τρίπτυχο μαζί με διεθνή άδεια οδήγησης από την ΕΛΠΑ δε θα υπάρχει πρόβλημα (ούτε στην ενοικίαση ούτε σε έλεγχο)

Το έχει δοκιμάσει κανένας αυτό;

Από την άλλη εδώ (http://europa.eu/youreurope/citizens/vehicles/driving-licence/driving-licence-recognition-validity/index_en.htm) λέει πως τα παλιά διπλώματα ισχύουν μέχρι το 2033. Δεν είναι αυτή η επίσιμη ευρωπαϊκή νομοθεσία;

DirtySniper
24-04-2016, 11:04
Αυνανισμός ή σεξ: Ποια είναι η καλύτερη... άσκηση;
23 Απριλίου 2016, 21:30

Οι επιστήμονες απαντούν...

Ιδρώνοντας στα σεντόνια την ώρα του σεξ, είναι σαν να κάνετε γρήγορο βάδην. Όταν όμως προτιμάτε τον αυνανισμό, τότε καίτε τις ίδιες θερμίδες με αυτές που θα καταναλώνατε αν κάνατε έναν ωραίο περίπατο.

Στο ερώτημα αν το σεξ μπορεί να συγκριθεί με την σωματική άσκηση, η απάντηση των ειδικών είναι λακωνική: και ναι και όχι. Οι επιστήμονες σπεύδουν να επισημάνουν ότι, από το πόσο τεμπέληδες είμαστε στο κρεβάτι, εξαρτάται η ποσότητα των θερμίδων που καταναλώνουμε.

Όταν κάνεις σεξ ή αυνανίζεσαι σίγουρα είναι μία ικανοποίηση και ευχαρίστηση , όμως το αν καταναλώνεις θερμίδες την ώρα που επιδίδεσαι σε σεξουαλικές περιπτύξεις, εξαρτάται από το πόσο ενεργητικός είσαι στα σεντόνια.

Σύμφωνα με τον Κέβιν Νέτο, φυσιοθεραπευτή από το Πανεπιστήμιο Curtion της Βρετανίας, στη διάρκεια του σεξ αυξάνονται οι καρδιακοί παλμοί όπως και η αρτηριακή πίεση.

Όταν ιδρώνεις και ανάβεις στην διάρκεια του σεξ, καταναλώνεις θερμίδες. Υπάρχουν όμως και οι τεμπέληδες που θέλουν να νιώθουν ηδονή και ερωτική απόλαυση χωρίς να κουνούν το μικρό τους δακτυλάκι στο κρεβάτι. Για να έχει κανείς οφέλη στην υγεία του από το σεξ, θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα ενεργητικός όταν κάνει έρωτα με την σύντροφό του, επισημαίνουν οι ειδικοί.

Σύμφωνα με μελέτες, η σεξουαλική δραστηριότητα προκαλεί ένα μέτριο επίπεδο σωματικής καταπόνησης. Επιπλέον, πρόσφατη μελέτη Καναδών επιστημόνων σε ετερόφυλα ζευγάρια έδειξε πως, με το έντονο σεξ το σώμα γυμνάζεται όπως και με το γρήγορο περπάτημα.

Στο ερώτημα λοιπόν αν το σεξ είναι άσκηση, οι επιστήμονες απαντούν λακωνικά: Και ναι και όχι. Εξαρτάται από το πώς ορίζει ο καθένας την άσκηση. Αλλά αν πιστεύει κανείς πως κάνοντας άσκηση στα... σεντόνια θα έχει μακροπρόθεσμα οφέλη στην υγεία του, κάνει λάθος. Κι αυτό γιατί το σεξ δεν έχει την ίδια ένταση κάθε φορά και δεν γίνεται σε σταθερή βάση, όπως επισημαίνουν οι ειδικοί.

Επίσης , μελετώντας τις μετρήσεις των καρδιακών παλμών όταν κάποιος αυτοικανοποιείται, οι επιστήμονες κατέληξαν στο συμπέρασμα πως, ο αυνανισμός ισοδυναμεί με ελαφριά άσκηση, όπως το αργό περπάτημα.

Τέλος, στην ερώτηση αν το σεξ έχει αρνητική επίδραση στην απόδοση των αθλητών, οι ερευνητές δηλώνουν «όχι». Υποστηρίζουν, ωστόσο, πως μετά την σωματική καταπόνηση από την άθληση, θα πρέπει κανείς να περιμένει ένα χρονικό διάστημα - περίπου δύο ώρες - για να περάσει από τη μία άσκηση στην άλλη...


O ερευνητης DirtyS απο το ερευνητικο κεντρο Redhoops, μετά απο πολλά χρόνια ερευνας απαντά.
Και σε αυτό το ερώτημα:

"Αντε γαμηθείτε ρε μαλάκες μπας και δειτε μια ασπρη μερα στη ζωη σας"

tsak8
24-04-2016, 11:55
Εγώ πάντως ασκούμαι και μπαίνω και στα 41 και είμαι υγιέστατος

sfakianos7
25-04-2016, 18:50
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΓΓΑΥΡΟΙ
ψαχνω εδω και καιρο το διαφημιστικο της πολαρετι στα ελληνικα, αλλα βρισκω μονο το οριτζιναλ στα ιταλικα.Καποιος χουπης με καλυτερο google-fu υπαρχει?

hangover
26-04-2016, 03:02
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΥΓΓΑΥΡΟΙ
ψαχνω εδω και καιρο το διαφημιστικο της πολαρετι στα ελληνικα, αλλα βρισκω μονο το οριτζιναλ στα ιταλικα.Καποιος χουπης με καλυτερο google-fu υπαρχει?

Αδερφέ μπές εδώ https://www.facebook.com/LounicLtd/ το έχει ανεβάσει 2 Απριλίου ελπίζω να βοήθησα

https://www.facebook.com/LounicLtd/videos/vb.244385865699811/680383812100012/?type=2&theater

Άγιος Πέτρος
26-04-2016, 03:53
Και τώρα που βρέθηκε θα ρωτήσω:

Γιατι;

sfakianos7
26-04-2016, 08:57
Και τώρα που βρέθηκε θα ρωτήσω:

Γιατι;

Ειναι για τη σχολη μου

DirtySniper
26-04-2016, 11:29
και ακαδημαικες γνωσεις το ρεντχουπς
σε λιγο θα αναλαμβανουμε διπλωματικες

dora7
26-04-2016, 12:27
βρειτε μου κατι που δεν μπορουν να κανουν οι χουπηδες...;)

Άγιος Πέτρος
26-04-2016, 15:13
βρειτε μου κατι που δεν μπορουν να κανουν οι χουπηδες...;)

Να αγαπήσουν το Σφαιρό
Να κάνουν σπαγγάτο
Να πουν ένα καλό λόγο για τον ντιντι (Dude εξαιρείται)
Να δουν κέρλινγκ
Να χαϊδέψουν σκατζόχοιρο
Να φταρνιστούν με ανοιχτα μάτια

έτσι μερικά που μου 'ρχονται πρόχειρα

costan7
26-04-2016, 15:48
Δεν λεμε εμεις καλο λογο για τον Ντιντη; Καθε πεμπτη η παρασκευη μνημοσυνο του κανουμε... :):):):)

dora7
26-04-2016, 18:36
βρειτε μου κατι που δεν μπορουν να κανουν οι χουπηδες...;)

Να αγαπήσουν το Σφαιρό
Να κάνουν σπαγγάτο
Να πουν ένα καλό λόγο για τον ντιντι (Dude εξαιρείται)
Να δουν κέρλινγκ
Να χαϊδέψουν σκατζόχοιρο
Να φταρνιστούν με ανοιχτα μάτια

έτσι μερικά που μου 'ρχονται πρόχειρα

λαθος..εχουμε καθηγητες της κερλοσφαιρας εδω μεσα...:p

Άγιος Πέτρος
26-04-2016, 21:43
Σε όλες αυτές τις κατηγορίες έχουμε τουλάχιστον μια εξαίρεση. Επιβεβαιωμένο


(και ασφαλώς ο Ντέρτυς που μπορεί να τα κάνει όλα αυτά ταυτόχρονα)

damianos
02-05-2016, 01:44
https://scontent.fath3-2.fna.fbcdn.net/t31.0-8/fr/cp0/e15/q65/13087171_1135448173174574_7316462344810419083_o.pn g.jpg?efg=eyJpIjoibCJ9



εχω σκασει ρε γαμωτη μου, μακαρι να πανε ολα καλα

buttman
02-05-2016, 13:49
βρεθηκε το κοριτσακι
https://www.alfavita.gr/arthron/vrethike-i-mikri-maria-eirini

μιγάδας
03-05-2016, 13:11
αν υπάρχει κανένας ανώμαλος χούπης που χει σπουδάσει μαθηματικά ή κάτι με πολλά μαθηματικά σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο να στείλει π.μ γιατί έχω κάποια προβλήματα με την αγγλική ορολογία........

Darkling
03-05-2016, 14:09
Στειλε μου πι εμ τι θελεις.

δεν ξερω αλλα ξερω καποιον που θα ξερει.

αν σου πει κι αλλος εδω οτι ξερει ακολουθα τον αλλο, εγω δεν θα εχω αμεση απαντηση αλλα λογικα θα σου βρω κατι.

redglove
04-05-2016, 19:23
Τί ψάχνεις μιγάδα; Στείλε πι εμ.

Άγιος Πέτρος
04-05-2016, 22:12
Μπορείς να το ρωτήσεις και δημόσια, θα διαβάσεις πιο σφαιρικες απόψεις

Using Tapatalk on Android - autocorrect bullshit may occur