PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 [29] 30 31 32 33 34 35

Darkling
23-09-2018, 00:09
σ αυτη την περιπτωση σημερα λοιπον, τι εγινε?

DCS7
23-09-2018, 00:12
Που θες να ξέρω. Ότι είδα στο βίντεο το είπα. Υπάρχουν δικαστές και νομοι.


Αα εννοείς πως θα έπρεπε να δικαστεί ο μαγαζάτορας αν ήταν αυτός που έδωσε το μοιραίο χτυπημα; Σχετικό αυτό με τις άλλες ποινές που προβλέπονται σε άλλα αδικήματα. Αν ένας κατά συρροή δολοφόνος βγαίνει κάθε 15 του μήνα Ε τότε μια ποινή 2 μηνών με αναστολή είναι το πιο δίκαιο. Αν είχαμε ένα κανονικό νομικό σύστημα... 5 χρόνια; Δεν μπορείς να πας παραπάνω γιατί 25 είναι το Μαξ και δεν υπάρχει θανατική καταδίκη.

Darkling
23-09-2018, 00:13
για μενα τωρα αποφευγεις να πεις οτι δεν συνετρεχε κανενας λογος τετοιας βιας.
εκει ειναι η συζητηση κι εκει εχει μεταφερθει απ το οτι λεμε το ιδιο πραγμα και οι δυο οτι καλως διωκεται ποινικα ο μαγαζατορας.

DCS7
23-09-2018, 00:22
Σου είπα όταν σε κλέβουν προφανώς συντρεχουν λόγοι βίας. Πάει να φύγει ο δράστης. Έχει πάρει κοσμήματα; το ξέρει ο μαγαζάτορας; έχει δικαίωμα να τον εμποδίσει και να τον ακινητοποιησει. Όχι να σκοτώσει φυσικά. Και πίστεψε με αν τον ακινητοποιουσε δεν θα κάναμε αυτή την συζήτηση γιατί τον έδειρε. Ξύλο με ξύλο έχει διαφορά όμως. Δεν βαράω πέναλτι με το κεφάλι του άλλου ούτε το πατάς σαν την σκηνή στο μαθήματα αμερικανικής ιστορίας x (ταινιαρα θα καυλώσει σίγουρα το μισό φόρουμ και μετα το μισό του μισου θα αναρωτιέται πως ένας φασίστας σαν και εμένα βλέπει τέτοιες ταινίες)

Darkling
23-09-2018, 00:29
Δεν συνετρεχε απ την στιγμη που ο αλλος επεσε κατω, αφου ξερεις οτι αυτο λεω, γιατι μου αναλυεις το αλλο?

DCS7
23-09-2018, 00:34
Διέφυγε. Δεν έπεσε κάτω και τον εδερναν. Σύρθηκε στα γυαλιά και σηκώθηκε και προσπαθησε να φυγει. Τον έπιασαν της Δίας μετα

Salvador7
23-09-2018, 00:51
Σίγουρα μιλάμε για ένα τραγικό περιστατικό όπου αυτό που έκανε ο ιδιοκτήτης και οι περαστικοί είναι 100 φορές χειρότερο από μία ληστεία.

Την αγιοποίηση του θύματος από τα ΜΜΕ δεν καταλαβαίνω όμως. Σίγουρα όταν φεύγει κάποιος από τη ζωή είναι δύσκολο να του ασκηθεί η ίδια κριτική από τη κοινωνία αλλά όπως και να έχει μπήκε πρωινές ώρες σε ξένη ιδιοκτησία με όπλο.

Buendia
23-09-2018, 02:45
Βλέπει κάποιος ένα βίντεο στο οποίο ένας άνθρωπος είναι ο μισός σε μια σπασμένη τζαμαρία και δυο αυστραλοπίθηκοι του ρίχνουν έναν καταιγισμό απο κλωτσιές, τις περισσότερες στο κεφάλι.

Βλέπει δυο ανθρωπόμορφα όντα να κλωτσάνε ασταμάτητα και με μένος κάποιον πάνω σε σπασμένα γυαλιά.

Γνωρίζει μάλιστα ότι ο άνθρωπος αυτός πέθανε τελικά.

Και αντί να νιώσει μια αναγούλα, να νιώσει το στομάχι του να γυρίζει ανάποδα, το κεφάλι του σαν έφαγε αυτός κλωτσιά, βγαίνει και γράφει δεξιά και αριστερά "ναι, δεν λέω, σίγουρα, ωστόσο, όμως" κλπ κλπ.

Διανθισμένα και από ένα κάρο φανφάρες, για να δώσουν ένα τόνο σοβαροφάνειας και ανάλυσης σε ένα μάτσο ασυναρτησίες.

Δεν ξέρω. Ας μην χαρακτηρίσω. Θα πω μόνο ότι όσο μεγαλώνω δυστυχώς απογοητεύομαι όλο και περισσότερο από τον κόσμο.

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
23-09-2018, 03:15
μπαρμπαμπουεντια αν αναφέρεσαι για τις ασυναρτησίες διανθισμένες με ενα κάρο φανφάρες (θεε μου θα κλάψω με τέτοια ποίηση) σε εμένα για μαζευτο σε παρακαλώ. Ασε τους άλλους να κρίνουν και όχι εσυ που είσαι τερμα εγκάθετος. Σου έχω πεί κάνε με μπλόκ και μην ξαναασχοληθείς με την παρτάρα μου. Ποστ χαντ απο εσένα ειδικά δεν δέχομαι, δεν σε έχω ξεχάσει τι έχεις κάνει στο παρελθόν. Αντε που θυμήθηκες να κλάψουρίσεις και να απογοητευτείς ως μέγας ανθρωπιστής ενώ την ίδια ώρα πατουσες συμφωνώ σε ποστ που με βρίζουν. Τοτε δεν σε έπιασαν οι ευαισθησίες σου, σε έπιασαν ξαφνικά στις 3 τα ξημερώματα.

Buendia
23-09-2018, 04:14
Προφανώς και αναφέρομαι σε όσα έγραψες.

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
23-09-2018, 04:22
Τοτε προφανώς παραταμε ήσυχο. ΜΠΛΟΚ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ. Και αλλη φορά να είσαι πιο διανθισμένα ευθύς και να μην επιτίθεσαι με γενικότητες για να κερδίσεις εντυπώσεις. Ουτε τα αντερα να κάνεις κουοτ δεν είχες. αντε μπράβο ανθρωπιστη που αποθεώνεις την καφρίλα. Και υπάρχει και δευτερο πόστ που με βρίζει, κάνε λάικ γιατι σου ξέφυγε.

Και μια που το θυμήθηκα, και άλλη φορα με ειχαν βρίσει και είχες εισηγηθεί ενα ανθρωπιστικό μπάν σε εμένα και στον antoniο που επίσης τον έβριζαν. Κατα τα άλλα κλαίς για εμένα και τον βρωμοχαρακτήρα μου σήμερα. Μην σου φύγει καμία μύξα μονο.

rednorth7
23-09-2018, 11:30
"Δε θα αντιδρούσα ποτέ με αυτόν τον τρόπο."

Αυτό έλεγα όσο έβλεπα τα βίντεο ή διάβαζα τι λέγατε. Αλλά επειδή δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση κατέληξα στο ότι λέω μαλακίες στον εαυτό μου. Δε ξέρω πως θα αντιδρούσα αν έβλεπα κάποιον να κλέβει τον ιδρώτα μου. Δε ξέρω αν ο κοσμηματοπώλης ήταν πλούσιος που απλά ήθελε να ρίξει ξύλο ή όχι, αλλά ας μη λέμε πολλά λόγια για καταστάσεις που δεν έχουμε ζήσει (εκτός αν έχετε ζήσει κάποιοι ληστεία).

Το πώς πέθανε το θύμα από αυτά που είδα δεν είναι σίγουρο. Μετά τις κλωτσιές σηκώνεται παίρνει γυαλί και τρέχει. Αν τον σκότωσαν οι κλωτσιές να αποδοθούν κατηγορίες. Αλλά γενικά χαλαρώστε με τα γαμωσταυριδια γιατί στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι χρυσαυγητικο ξύλο σε περαστικούς.

Πριν μερικά χρόνια όταν μπήκαν 2 Αλβανοί να κλέψουν ένα σπίτι, τους κυνήγησε ο γιος του ιδιοκτήτη και κάπως (δε θυμάμαι αν ήταν ηθελημένα ή όχι,εξού και το κάπως) εκπυρσοκρότησε καραμπίνα και πέθανε στο νοσοκομείο ο ένας εκ των δύο ληστών.

Φυσικά και υπάρχουν νόμοι και πρέπει να εφαρμόζονται πάντα, απλά το σοκ μιας ληστείας μπορεί να γυρίσει τα μυαλά στον καθένα.

karapaparas
23-09-2018, 11:45
Καλα ας περιμένουμε να δούμε μπας και βγει ποτέ προς τα έξω το τι πραγματικά έγινε.
Γιατι μέχρι τώρα έχουμε διαβάσει ένα κάρο μαλακίες
Στην αρχή λέγανε ότι μπηκε και απείλησε με μαχαίρι τον ιδιοκτήτη ο οποίος τελικά ήταν στο περιπτερο. Και άφησε το μαγαζί ξεκλειδωτο??? και ενεργοποιήθηκε το σύστημα ασφαλείας πως ακριβώς; Κάθε φορά που μπαίνει άνθρωπος στο μαγαζί κλειδώνει η πόρτα;

Γιατί γράφονται και αλλες ιστορίες ότι ο συγκεκριμένος δε μπήκε καν να κλέψει αλλά να προστατευτεί επειδή τον κυνηγαγανε από διπλανά καφε. Που μπορεί κι αυτά να ναι μουφες βέβαια.

Αν δεν υπήρχε το βίντεο το πιθανότερο είναι ότι αυτή τη στιγμή ο ιδιοκτήτης θα ήταν έξω και θα είχε κουκουλωθει η υπόθεση ως "πρεζακι ληστής τρομοκράτης αυτοτραυματιζεται στη προσπάθεια του να διαφύγει με τη λεία του"

dio
23-09-2018, 12:32
Εγώ το ξαναλέω, πιο πολύ από το "ήταν εν βρασμώ ψυχής γιατί του έκλεβε το βιος του" με τρομάζει η απάθειά του μετά.

Όταν έκανα διακοπές στον ΕΣ, ήμουν στα HAWK. long story short, μιλούσα με τον ΧΟΕΠ που ήταν σε υπηρεσία τη μέρα που έπεσε το αεροπλάνο της Helios (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%84%CE%AE%CF%83%CE%B7_522_%CF%84%CE%B7%CF %82_Helios_Airways). Και μόνο που είχε εντολή ότι μπορεί να χρειαστεί να καταρρίψει το αεροσκάφος, που ούτως ή άλλως θα έπεφτε, δεν μπορούσε να κοιμηθεί για πόσες μέρες μετά. Θα έκανε τη δουλειά του, θα πατούσε ένα κουμπί, θα έφευγε ο hawk, και θα γλύτωνε κατοίκους και σπίτια. Και δεν μπορούσε να κοιμηθεί, ενώ δεν είχε χρειαστεί καν να το κάνει αυτό.

Και ο άλλος κλώτσαγε στο κεφάλι έναν άνθρωπο, και μετά ήταν μια χαρά ήρεμος. Δεν το έχει συνηθίσει το τέρας. Είναι το τέρας...

μιγάδας
23-09-2018, 14:38
Ένας φτιαγμενος απο ουσιες μπαίνει να κλεψει ενα κοσμηματοπωλειο.

Ενα αρχιδι καταστηματάρχης αφου τον εχει πιασει, τον εχει ακινητοποιησει και αφου εχει κι αλλους 3-4 που τον βοηθουν, συνεχιζει να τον βαραει στο κεφαλι. Ενω πιθανοτατα εχει αντιληφθεί οτι ο κλεφτης ειναι φτιαγμένος.

Αυτο είναι το στορι. Τοσο απλο, τοσο κυνικο. Κεντρο Αθήνας. Ολα τ αλλα ειναι να χαμε να λεγαμε να χαμε να πούμε.

Red Unity
23-09-2018, 18:29
Δεν δικαιολογώ τον ιδιοκτήτη, θα ακολουθήσει την νόμιμη οδό. Ούτε τον μαλακά που πήγε να ληστέψει, όταν κάνεις τέτοιες μαλακιες κινδυνεύεις και εσύ το ξέρεις.
σβησε σκατιαρη

DCS7
23-09-2018, 18:36
Δεν δικαιολογώ τον ιδιοκτήτη, θα ακολουθήσει την νόμιμη οδό. Ούτε τον μαλακά που πήγε να ληστέψει, όταν κάνεις τέτοιες μαλακιες κινδυνεύεις και εσύ το ξέρεις.
σβησε σκατιαρη

εχεις να πεις και άλλα;

Red Unity
23-09-2018, 18:41
σκασε σιχαμα

DCS7
23-09-2018, 18:45
σκασε σιχαμα

οκκκκ. Σκαω.

antonio108
23-09-2018, 18:46
Ρεεεε ντροπή ρε!

DCS7
23-09-2018, 18:48
ο καθενας δειχνει χαρακτηρα. Ασε να εκφραστει το παιδι με επιχειρήματα. Εγραψα γυρω στις 5000 λέξεις και το παλικάρι έχει να πεί μονο αυτα αφου απομονωσε μια φράση που μιλουσα γενικα και όχι ειδικά. Αστον. Δεν θέλω μπαν ουτε edit. Ασε να δείχνει ο καθένας τι είναι.

lemmy85
23-09-2018, 18:55
ας πρόσεχε ο πρεζάκιας η αδερφή που πήγε να ληστέψει,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο γρηγορόπουλος που πήγαινε στα εξάρχεια,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο καναούτης που πήγε και πήρε λεωφορείο χωρίς εισιτήριο,γιατί γίνονται αυτά

DCS7
23-09-2018, 18:59
οταν μπουκάρεις για ληστεία δεν ρισκάρεις να γίνει στραβή; να πέσεις πάνω σε τρελό ιδιοκτήτη και να γίνει το κακό;

Οταν χτυπάς βολέ στο κεφάλι σε ενα εδαφος γεμάτο γυαλιά δεν θα γίνει η στραβή;

Πόσο πιο απλά να το πώ. δες τε τι έλεγα για αυτοδικία γαμώ τον μπελά μου και ηρεμήστε.

kseplenhs
23-09-2018, 19:10
Τι σχέση έχει αν είναι/δεν είναι gay/str8/τραβέλι όταν επιχειρεί ληστεία;
Η ληστεία μετά ακτιβισμού οποιουδήποτε είδους έχει άλλη ποινή;

DCS7
23-09-2018, 19:16
Τι σχέση έχει αν είναι/δεν είναι gay/str8/τραβέλι όταν επιχειρεί ληστεία;
Η ληστεία μετά ακτιβισμού οποιουδήποτε είδους έχει άλλη ποινή;

ε για να το αναφέρει μάλλον σημαίνει ότι αν ο ληστής ήταν στρειτ μη τοξικομανής και χωρίς ακτιβιστική δράση μάλλον ο ιδιοκτήτης θα του ανοιγε την πόρτα και θα τον αποχαιρετούσε με ασπασμό στο μάγουλο. η ακτιβιστική δράση και η σεξουαλική προτίμηση ήταν αυτή που καταδίκασε τον Ζακ σε τέτοια αντιμετώπιση.

rednorth7
23-09-2018, 19:40
ας πρόσεχε ο πρεζάκιας η αδερφή που πήγε να ληστέψει,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο γρηγορόπουλος που πήγαινε στα εξάρχεια,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο καναούτης που πήγε και πήρε λεωφορείο χωρίς εισιτήριο,γιατί γίνονται αυτάΡε τρελέ μου τι συγκρίνεις τώρα;

Francois Dillinger
23-09-2018, 19:47
ο καθενας δειχνει χαρακτηρα. Ασε να εκφραστει το παιδι με επιχειρήματα. Εγραψα γυρω στις 5000 λέξεις και το παλικάρι έχει να πεί μονο αυτα αφου απομονωσε μια φράση που μιλουσα γενικα και όχι ειδικά. Αστον. Δεν θέλω μπαν ουτε edit. Ασε να δείχνει ο καθένας τι είναι.Πιο πολύ από όλα δείχνεις χαρακτήρα εσύ. Ο "απεχθάνομαι τη βία από όπου κι.αν προέρχεται" DCS7 που όμως έχει σκεφτεί κάθε πιθανό σενάριο να δικαιολογήσει την δολοφονία ενός "ακτιβιστή γκέη πρεζακα" από τίμιους μικροαστούς μαγαζατορες που βρέθηκαν στη δύσκολη θέση να χρειαστεί να σκοτώσουν έναν άοπλο για να μην τους κλέψει μέρα μεσημέρι, ενώ πιο κάτω παραμονεύε και μια διμοιρία μπάτσων.

Που όπου βρεθείς κι όπου σταθείς μιλάς, σε άπταιστα τζημερικα για φασισμό από " πολιτικές ομάδες που παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους" αλλά τώρα δε σε πείραξε και ιδιαίτερα. Βρήκες το παράθυράκι.

Μάστορες στην κωλοτούμπα είστε εσείς οι δεξιοκεντρωοι ρε πουστη μου.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimaras7
23-09-2018, 19:58
ο καθενας δειχνει χαρακτηρα. Ασε να εκφραστει το παιδι με επιχειρήματα. Εγραψα γυρω στις 5000 λέξεις και το παλικάρι έχει να πεί μονο αυτα αφου απομονωσε μια φράση που μιλουσα γενικα και όχι ειδικά. Αστον. Δεν θέλω μπαν ουτε edit. Ασε να δείχνει ο καθένας τι είναι.Πιο πολύ από όλα δείχνεις χαρακτήρα εσύ. Ο "απεχθάνομαι τη βία από όπου κι.αν προέρχεται" DCS7 που όμως έχει σκεφτεί κάθε πιθανό σενάριο να δικαιολογήσει την δολοφονία ενός "ακτιβιστή γκέη πρεζακα" από τίμιους μικροαστούς μαγαζατορες που βρέθηκαν στη δύσκολη θέση να χρειαστεί να σκοτώσουν έναν άοπλο για να μην τους κλέψει μέρα μεσημέρι, ενώ πιο κάτω παραμονεύε και μια διμοιρία μπάτσων.

Που όπου βρεθείς κι όπου σταθείς μιλάς, σε άπταιστα τζημερικα για φασισμό από " πολιτικές ομάδες που παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους" αλλά τώρα δε σε πείραξε και ιδιαίτερα. Βρήκες το παράθυράκι.

Μάστορες στην κωλοτούμπα είστε εσείς οι δεξιοκεντρωοι ρε πουστη μου.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εσύ που είσαι αριστερός ποια γνώμη έχεις για τη βία;

lemmy85
23-09-2018, 19:59
προσωπικά λίγο με ενδιαφέρει αν ο μακαρίτης ήταν γκέι,στρέιτ,οροθετικός ή ακτιβιστής..και προφανώς και ισχύει και το "live by the gun,die by the gun"..η αηδία μου για αυτή την ιστορία και το πως δικαιολογείται λιγότερο ή περισσότερο ο φόνος στο όνομα της αγίας ιδιοκτησίας,θα ήταν η ίδια

επίσης αν βγω και πω για κανα νεκρό στρατιωτικό ή μπάτσο,ότι "ας πρόσεχε μέσα στο παιχνίδι είναι κι αυτά με τη δουλειά που έκανε",παίζει να βρεθώ με τη δίωξη έξω απ την πόρτα μου ή κρεμασμένος στα μανταλάκια από τπτ φασιστοφυλλάδες

DCS7
23-09-2018, 20:00
ο καθενας δειχνει χαρακτηρα. Ασε να εκφραστει το παιδι με επιχειρήματα. Εγραψα γυρω στις 5000 λέξεις και το παλικάρι έχει να πεί μονο αυτα αφου απομονωσε μια φράση που μιλουσα γενικα και όχι ειδικά. Αστον. Δεν θέλω μπαν ουτε edit. Ασε να δείχνει ο καθένας τι είναι.Πιο πολύ από όλα δείχνεις χαρακτήρα εσύ. Ο "απεχθάνομαι τη βία από όπου κι.αν προέρχεται" DCS7 που όμως έχει σκεφτεί κάθε πιθανό σενάριο να δικαιολογήσει την δολοφονία ενός "ακτιβιστή γκέη πρεζακα" από τίμιους μικροαστούς μαγαζατορες που βρέθηκαν στη δύσκολη θέση να χρειαστεί να σκοτώσουν έναν άοπλο για να μην τους κλέψει μέρα μεσημέρι, ενώ πιο κάτω παραμονεύε και μια διμοιρία μπάτσων.

Που όπου βρεθείς κι όπου σταθείς μιλάς, σε άπταιστα τζημερικα για φασισμό από " πολιτικές ομάδες που παίρνουν τον νόμο στα χέρια τους" αλλά τώρα δε σε πείραξε και ιδιαίτερα. Βρήκες το παράθυράκι.

Μάστορες στην κωλοτούμπα είστε εσείς οι δεξιοκεντρωοι ρε πουστη μου.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Γατα με έπιασες. Τι ρες ρε ντιλινγκερ; Ειπα πουθενα ότι δεν πρέπει αν τιμωρηθεί; Προφανως με πείραξε, με πείραξε και το κορίτσι στο αγρίνιο όμως που χαροπαλεύει γιατι έφαγε λοστάρι στο κεφάλι. Ολα με πειράζουν. Δεν τα γουστάρω. Αλλοι κλαίνε για την βια όταν την υφίσταται ατομο με πολιτική ταμπέλα, η το αντίθετο, δικαιολογούν όταν προέρχεται απο ομοϊδεάτες. Αλλά μάντεψε, εδώ δεν έχουμε πολιτικό θέμα. Εχουμε ενα συμβάν που δεν θα ξανακάνω ανάλυση επειδή μπλέκετε ασχετα θέματα. Η θέση μου είναι υπέρ του ανθρώπου, δεν έχεις δικαίωμα να κλέβεις, να χτυπάς, να βρίζεις και να απαιτείς φασιστικά να σκάσει ο άλλος επειδή μιλάει καλή ώρα. Το δικαίωμα της υπεράσπισης της περιουσίας το αναγνωρίζω όμως. Οχι το να σκοτώσει όμως, το να υπερασπιστεί το τονίζω. Και αυτό μέχρι να αναλάβει ο νόμος. Στα @@ μου αν σας φαίνεται φασιστικό αυτό, για μένα αποτελεί θεμέλιο δομής καονικής κοινωνίας.

Αυτά περι τζιμερου τα αφήνω ασχολίαστα. Δεν διαβάζω, ακουω, ακολουθώ κανένα, πόσο μάλλον ένα τυπο επιπέδου τζίμερου. Μαλλον ακούω όλους και ακολουθώ τον εαυτό μου και την λογική.

Francois Dillinger
23-09-2018, 20:18
Άκου λοιπόν αυτοδημιουργητε αιλουρε, με τις παρθενογεννημενες απόψεις. Μπορεί όντως το σκηνικό αυτό να μην έχει καποια οργανωμένη πολιτική στόχευση, αλλά το γεγονός ότι κάποιοι "αθώοι" μαγαζάτορες, με οποιαδήποτε αφορμή, σκότωσαν έναν αβοήθητο , απεγνωσμένο, ΆΟΠΛΟ άνθρωπο , έχει από μόνο του πολιτικό φορτίο. Δεν ήταν κοκορομαχια, μιλάμε για εν ψυχρώ κλωτσιες σε έναν ήδη τραυματισμενο τύπο, που σίγουρα τον πέρασαν για πρεζακι στην καλύτερη.

Όπως και το γεγονός ότι δηλώνεις κατά της βίας αλλά σε είδα να την υπερασπίζεσαι μόνο όταν πρόκειται για θέματα ατομικής ιδιοκτησίας, είναι από Μόνο του πολιτική άποψη. Δεν σε έχω δει να την υπερασπίζεσαι ποτέ ας πούμε αν μια κοινωνική ομάδα διεκδικεί τα δικαιώματά της και χρησιμοποιησει βία, αλλά μόνο όταν πρόκειται για την υπεράσπιση του δημοκρατικού μας πολιτεύματος και της ατομικής ιδιοκτησίας.

Κι αφού θέλετε να μάθετε τόσο πολύ την άποψη μου για τη βία, είναι ότι είναι το μέσο επιβολής της εξουσίας της μίας τάξης πάνω στην άλλη. Όποιος βλέπει λοιπόν βία μόνο από συγκεκριμένη μπάντα, και όποιος θέλει , με την αφορμή της βίας, να τους βαφτιζει όλους φασίστες , ας κοιτάξει λίγο καλύτερα τα λύσει τα πολιτικά του κόμπλεξ.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Dimaras7
23-09-2018, 20:25
Κι αφού θέλετε να μάθετε τόσο πολύ την άποψη μου για τη βία, είναι ότι είναι το μέσο επιβολής της εξουσίας της μίας τάξης πάνω στην άλλη. Όποιος βλέπει λοιπόν βία μόνο από μια συγκεκριμένη μπάντα, ας κοιτάξει λίγο καλύτερα τα πολιτικά του κόμπλεξ.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Και αυτή η βία είναι καλή; Είναι κακή; Είναι καλή όταν την ασκούμε και κακή όταν την υφιστάμεθα; Γι' αυτό ποια γνώμη έχεις;

μιγάδας
23-09-2018, 20:34
Αντε καλα.

Να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε.

Συγγνώμη μαγκες, αλλα ενα θεμα που δεν εχει να κανει πουθενα με πολιτικα, με σεξουαλικες προτιμησεις, με οτιδηποτε, καποιοι θελατε να το κανετε με το ζορι ζητημα της "ομοφοβικης" κοινωνιας.

Το σωστο θα ηταν ο μαγαζάτορας αφου ακινητοποιουσε τον ληστη (ή αυτον που θεωρησε ως ληστη, τωρα ο βαλιανατος-ο επαγγελαματιας ομοφυλόφιλος, γι αυτον πρεπει να ντρεπονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι- τα αλλαζει), να φωνάξει τους μπατσους.

Κι ο κωστοπουλος να ηταν σωος και αβλαβης στο κρατητήριο κι ο μαγαζάτορας στη δουλεια του.

Επειδη ομως ο τυπος ηταν κρετινος (ή ετσι φαινεται τελος πάντων) τωρα πρεπει να σαπισει στη φυλακη.

Ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με τη λοατκι κοινοτητα και το τι σημαίνει βια και ολα αυτα.

Και, δυστυχως για μενα, ο dcs7 μιλαει απολυτα σωστα. Και λεω δυστυχως, γιατι υποτίθεται αυτος ειναι που τόσες φορες εχω απηυδησει με τις αποψεις του.

Ακομα και το ποστ το οποιο εφερε την εκρηξη του red unity στέκει μια χαρά και απο μονο του.

Με το ζορι να κανουμε θεμα και να εξαγουμε ιντερνετική επαναστατικότητα και προοδευτικότητα εκει που δεν υπαρχει.

Francois Dillinger
23-09-2018, 20:38
Δεν είναι θέμα καλού ή κακού. Η ιστορία δεν έχει κακούς και καλούς, έχει τάξεις που επιβάλλονται η μια πάνω στην άλλη.

Εσείς λοιπόν μπορείτε να δικαιολογήσε τε τη βία για υπεράσπιση της ιδιοκτησίας.Εγώ είμαι με την υπεράσπιση του δίκιου οσων υφίστανται καταπίεση και εκμετάλλευση.

Για να στο κάνω πιο λιανά, όταν διάβασα ότι η Αχετ Ταμιμ έδωσε σκαμπιλι σε ισραηλινό στρατιώτη, γουσταρα.

Καταλαβες?

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

μιγάδας
23-09-2018, 20:40
Ρε ντιλιγκερ, τι σχεση εχουν ολα αυτα με την ιστορια μας;

Υπερασπιστηκε κανεις το φονο και το χασα; Όχι. Υπερασπίστηκε την κινηση να μην κατσει απαθης και να την πεσει στο ληστη. Οπως θα κανε ο καθε φυσιολογικός ανθρωπος. Επειδη ομως ο συγκεκριμένος ειναι κρετινος, δεν τον πειραξε να τον βαραει και στο κεφαλι και να τον σκοτώσει. Αρα να σαπίσει στη φυλακη το τερας.

Τοσο απλο. Φαντάσματα διαβαζετε;

Dimaras7
23-09-2018, 20:41
Δεν είναι θέμα καλού ή κακού. Η ιστορία δεν έχει κακούς και καλούς, έχει τάξεις που επιβάλλονται η μια πάνω στην άλλη.

Εσείς λοιπόν μπορείτε να δικαιολογήσε τε τη βία για υπεράσπιση της ιδιοκτησίας.Εγώ είμαι με την υπεράσπιση του δίκιου οσων υφίστανται καταπίεση και εκμετάλλευση.

Για να στο κάνω πιο λιανά, όταν διάβασα ότι η Αχετ Ταμιμ έδωσε σκαμπιλι σε ισραηλινό στρατιώτη, γουσταρα.

Καταλαβες?

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Άρα είναι καλή, όταν την ασκούμε. Τότε να μην γκρινιάζουμε όταν την υφιστάμεθα.

Francois Dillinger
23-09-2018, 20:49
Ρε ντιλιγκερ, τι σχεση εχουν ολα αυτα με την ιστορια μας;

Υπερασπιστηκε κανεις το φονο και το χασα; Όχι. Υπερασπίστηκε την κινηση να μην κατσει απαθης και να την πεσει στο ληστη. Οπως θα κανε ο καθε φυσιολογικός ανθρωπος. Επειδη ομως ο συγκεκριμένος ειναι κρετινος, δεν τον πειραξε να τον βαραει και στο κεφαλι και να τον σκοτώσει. Αρα να σαπίσει στη φυλακη το τερας.

Τοσο απλο. Φαντάσματα διαβαζετε;Εγώ απλώς σχολίασα το γεγονός της ξαφνικής ευαισθησίας// προσπάθειας αιτιολόγησης του dcs7 απέναντι στη βία του μαγαζάτορα και το γεγονός ότι είπε πως μερικές φορές έχουμε κάποιο δίκιο να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας , ενώ παλιότερα είχε πει ότι το να παίρνεις το νόμο στα χέρια σου είναι δείγμα φασισμού.

Για τα υπόλοιπα, ρώτα αυτόν που με ρώτησε ποιά είν η άποψη μου για τη βία. Δεν την πήγα Εγώ Εκεί την κουβέντα.

Άρα είναι καλή, όταν την ασκούμε. Τότε να μην γκρινιάζουμε όταν την υφιστάμεθα.

Τώρα απλώς υπεραπλουστευεις όσα είπα.

μιγάδας
23-09-2018, 20:49
Οριστε, τωρα ν ανοιξουμε κουβεντα για την καλη και κακη βια.

Κι όλα αυτα απο ενα περιστατικό ληστειας και μονο και μονο επειδή το θυμα ετυχε να ειναι γκέι.

Αντε καλα

Francois Dillinger
23-09-2018, 20:54
Οριστε, τωρα ν ανοιξουμε κουβεντα για την καλη και κακη βια.

Κι όλα αυτα απο ενα περιστατικό ληστειας και μονο και μονο επειδή το θυμα ετυχε να ειναι γκέι.

Αντε καλα

Δεν είχα καμιά όρεξη να την ανοίξω , κι ούτε την άνοιξα εγώ.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
23-09-2018, 20:55
Ρε ντιλιγκερ, τι σχεση εχουν ολα αυτα με την ιστορια μας;

Υπερασπιστηκε κανεις το φονο και το χασα; Όχι. Υπερασπίστηκε την κινηση να μην κατσει απαθης και να την πεσει στο ληστη. Οπως θα κανε ο καθε φυσιολογικός ανθρωπος. Επειδη ομως ο συγκεκριμένος ειναι κρετινος, δεν τον πειραξε να τον βαραει και στο κεφαλι και να τον σκοτώσει. Αρα να σαπίσει στη φυλακη το τερας.

Τοσο απλο. Φαντάσματα διαβαζετε;Εγώ απλώς σχολίασα το γεγονός της ξαφνικής ευαισθησίας// προσπάθειας αιτιολόγησης του dcs7 απέναντι στη βία του μαγαζάτορα και το γεγονός ότι είπε πως μερικές φορές έχουμε κάποιο δίκιο να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας , ενώ παλιότερα είχε πει ότι το να παίρνεις το νόμο στα χέρια σου είναι δείγμα φασισμού.

Για τα υπόλοιπα, ρώτα αυτόν που με ρώτησε ποιά είν η άποψη μου για τη βία. Δεν την πήγα Εγώ Εκεί την κουβέντα.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ωραία. Κάνε και quote τα κομμάτια που το είπα να είσαι οκ. Αλλιώς συκοφάντεις . Γιατί λέω ακριβώς τα αντιθετα. Και μην μου πεις για τα σημεία της υπεράσπισης, μιλάω για το σημείο που έχουμε δικαίωμα να περνούμε τον νόμο στα χέρια μας

Dimaras7
23-09-2018, 20:56
Ρε ντιλιγκερ, τι σχεση εχουν ολα αυτα με την ιστορια μας;

Υπερασπιστηκε κανεις το φονο και το χασα; Όχι. Υπερασπίστηκε την κινηση να μην κατσει απαθης και να την πεσει στο ληστη. Οπως θα κανε ο καθε φυσιολογικός ανθρωπος. Επειδη ομως ο συγκεκριμένος ειναι κρετινος, δεν τον πειραξε να τον βαραει και στο κεφαλι και να τον σκοτώσει. Αρα να σαπίσει στη φυλακη το τερας.

Τοσο απλο. Φαντάσματα διαβαζετε;Εγώ απλώς σχολίασα το γεγονός της ξαφνικής ευαισθησίας// προσπάθειας αιτιολόγησης του dcs7 απέναντι στη βία του μαγαζάτορα και το γεγονός ότι είπε πως μερικές φορές έχουμε κάποιο δίκιο να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας , ενώ παλιότερα είχε πει ότι το να παίρνεις το νόμο στα χέρια σου είναι δείγμα φασισμού.

Για τα υπόλοιπα, ρώτα αυτόν που με ρώτησε ποιά είν η άποψη μου για τη βία. Δεν την πήγα Εγώ Εκεί την κουβέντα.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Σε ρώτησα ποια η γνώμη σου για τη βία, διότι μίλησες για δεξιοκεντρώους (sic) κωλοτούμπες. Ήθελα να δω λοιπόν εσύ που δεν είσαι κωλοτούμπας γιατί είσαι αριστερός ή κεντροαριστερός ή ακροδεξιός ή ανένταχτος τι πιστεύεις.

Francois Dillinger
23-09-2018, 20:58
@Dcs7
Δεν έχεις πει σε παλιότερες κουβέντες ότι είναι δείγμα φασισμού όταν καθοδηγούμενες πολιτικές ομάδες παίρνουν το νόμο στα χέρια τους για να υπερασπιστούν το δίκιο τους?

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
23-09-2018, 20:59
Άλλο σε ρωτησα. Και ναι το είπα. Δεν έχουμε κοινωνική ομάδα όταν μιλάμε για 2 μπάτσους 3 περαστικούς και 3 καταστηματάρχες που βαράνε ένα ληστή. Τα κουοτε θελω. Α και μιλάω για πολιτικές ομάδες όχι κοινωνικές. Που ισχύει και εκεί αλλά τες πα

Francois Dillinger
23-09-2018, 21:06
Άλλο σε ρωτησα. Και ναι το είπα. Δεν έχουμε κοινωνική ομάδα όταν μιλάμε για 2 μπάτσους 3 περαστικούς και 3 καταστηματάρχες που βαράνε ένα ληστή. Τα κουοτε θελω. Α και μιλάω για πολιτικές ομάδες όχι κοινωνικές. Που ισχύει και εκεί αλλά τες παΜα αυτό εννοώ ρε κουμπάρε.
Αφού λες ότι το είπες, πρέπει να ψάξω σε παλιά ποστ τώρα? Αυτό ήθελα να πω. Για τις "καθοδηγούμενες πολιτικές ομάδες" σ έπιασε ο πόνος, για τον κρετινο μαγαζάτορα όχι.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
23-09-2018, 21:09
Εγώ απλώς σχολίασα το γεγονός της ξαφνικής ευαισθησίας// προσπάθειας αιτιολόγησης του dcs7 απέναντι στη βία του μαγαζάτορα και το γεγονός ότι είπε πως μερικές φορές έχουμε κάποιο δίκιο να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας , ενώ παλιότερα είχε πει ότι το να παίρνεις το νόμο στα χέρια σου είναι δείγμα φασισμού.



Ρε κουμπάρε, κανε quote τα μπόλτ να παει καλά η κουμπαριά. Που τα έχω πει αυτά που γράφεις ΣΤΑ ΜΠΟΛΝΤ. ΕΙΔΙΚΑ ΤΟ ΣΗΜΕΊΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ. Αυτό μονο χωρίς ντρίμπλες

μιγάδας
23-09-2018, 21:15
Αν στο δικο σου μαγαζι μπει ενας ληστης, πρεπει να τον κοιτάς για να μην υπερασπιστεις "την ατομικη ιδιοκτησία"; οχι μαλλον. Βασικα οχι σκετο.

Γιατι αυτο συζητατε ουσιαστικά. Γιατι κανεις δεν υπερασπιστηκε τον φονο.

Αντίθετα, παει ν αγιοποιηθει ο Κωστόπουλος. Βασικα ηρωα πανε να τον κανουν. Ο άνθρωπος ειναι νεκρος, τι να πεις τωρα γι αυτον. Αλλα ας μην προσβαλουμε και την κοινή λογικη προσπαθωντας να τον κανουμε ηρωα.

Να σαπισει ο κρετινος στη φυλακή, να αναπαυθεί η ψυχουλα του κωστοπουλου εκεί που είναι, να σταματησουν κατι τυποι να ειναι τοσο απαθεις σε τετοια σκηνικα (για τους περαστικους λεω) και παμε παρακάτω.

Francois Dillinger
23-09-2018, 21:19
Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε.


Η θέση μου είναι υπέρ του ανθρώπου, δεν έχεις δικαίωμα να κλέβεις, να χτυπάς, να βρίζεις και να απαιτείς φασιστικά να σκάσει ο άλλος επειδή μιλάει καλή ώρα. Το δικαίωμα της υπεράσπισης της περιουσίας το αναγνωρίζω όμως. Οχι το να σκοτώσει όμως, το να υπερασπιστεί το τονίζω. Και αυτό μέχρι να αναλάβει ο νόμος.

Εντάξει? Και για να σε προλάβω,εγώ εξαρχής δεν είπα οτι υπερασπίστηκες τη δολοφονία, αλλά ότι δικαιολόγησες τη βία του μαγαζάτορα που προσπάθησε να υπερασπιστεί την περιουσία του.

Dimaras7
23-09-2018, 21:25
Η βία αυτού που προσπαθεί να υπερασπιστεί την περιουσία του, αν είναι αναγκαία για την υπεράσπιση της περιουσίας και δε βλάπτει υπέρτερα έννομα αγαθά, όπως η ζωή, συνιστά άμυνα και είναι νόμιμη. Παίρνω το νόμο στα χέρια μου σημαίνει ότι επειδή δε με ικανοποιεί αυτό που προβλέπει ο νόμος, ότι, επί παραδείγματι, ο κλέφτης θα κάτσει ελάχιστα ή καθόλου στη φυλακή, του σπάω το κεφάλι για να τον τιμωρήσω.

DCS7
23-09-2018, 21:27
αυτο που λέω είναι αυτό που λέει και ο μιγάδας. Τζιμερικός και αυτός; Ειδες που δεν υπαρχει quote? να κάνω quote και εγω να δεις πόσες φορες λέω οτι δεν δικαιολογείται η βία; Και ότι ότι βια κάνεις επαναλαμβάνω ότι βια, ακόμα και αυτή να υπερασπίζεσαι την περιουσία σου πρέπει να επεμβαίνει ο νόμος; Αρα λοιπόν τα μπολντ είναι συκοφαντία. Η απλά απαντουσες σε κάτι δικό σου και κατηγορουσες εμενα. Αντε να το τελειώνουμε.

[QUOTE=DCS7;617239] Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε.

Δεν εννοώ να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας, αλλά να αναδιαρθώσουμε την πολιτεία ωστε να γινει πιο δίκαιη. Κοινώς αν δεν σου αρέσει αυτή η κατάσταση και εννοώ κάθε κατάσταση που η κοινωνία δεν σε προστατεύει επαρκώς (βαζω μέσα όλες τις περιπτώσεις και του φλώρου) τοτε δημιουργησε ρευμα για να αλλάξει. Απαίτησε το με την ψήφο σου κοινώς. Για αυτό λέω ότι θα πρέπει να ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ποσο καλά κάνει η πολιτεία της δουλειά της και να απαιτήσουμε αλλαγές. Απλααααααααα

t0ny
23-09-2018, 21:33
Παιδιά δεν έχει καμία δουλειά ο κοσμηματοπώλης να αρχίσει τις κλωτσιές μαζί με τον άλλο σε άτομο που έβγαινε σερναμένος , ο τυπάς ήταν πίτα στην πρέζα και τρεκλίζε.

Δεν προσπάθησαν να σταματήσουν κλέφτη να έχουν χειροδικία και να πέσει Μπουφλα και να χτυπήσει στο κεφάλι και να πάθει θανατηφόρα ζημιά από τυχαιότητα.

Ήταν ο άλλος στα 4 και έβγαζαν την λύσσα τους.

Αν παραδείγματος Χαρην στο 2o βίντεο που πάει. να ξεφύγει προσπαθούσε να τον πιάσει αστυνομικός και εκεί χτύπαγε το κεφάλι του και πέθαινε τότε ναι θα υπήρχαν ελαφρυντικά τώρα με αυτό που έκαναν συγγνώμη αλλά θα πάνε μέσα με ελαφρυντικά μεν αλλά όλοι ξέρουμε ότι όταν βαραγαν δεν είχαν κανένα σοκ δεν τους απείλησε κανείς δεν αισθάνθηκαν ότι είχαν λίγο πριν το θάνατο αντιμέτωπο από ένα πιστόλι η οτιδήποτε.

Το να το κάνουμε όμως τόσο μεγάλο θέμα δεν νομίζω ότι βγάζει κάπου. 2 άτομα που πιθανόν έχουν δει πολλά προέβησαν σε πράξη ακραίας βίας, ο άλλος ο τύπος λιώμα στην πρέζα έκανε αυτό που έκανε και τον σκότωσαν να μας πει ο ιατροδικαστής τι έγινε και να δικαστούν οι κύριοι αναλόγως , έχουμε αλλά θέματα πιο σοβαρά συγγνώμη κιόλας.

Francois Dillinger
23-09-2018, 21:38
Τζημερικός είσαι όχι τόσο για σήμερα, αλλά για άλλα και άλλα που έχεις πει εδώ μέσα κατά καιρούς. Από κει και πέρα, δεν έχω κάτι να προσθέσω. Και "δεν είναι καλό να παίρνουμε το νόμο στα χέρια μας , ΑΛΛΆ..." είπες και "δε μπορείς να βαρέσεις τον άλλον, όμως αναγνωρίζω το δικαίωμα στην υπεράσπιση της περιουσίας".

Λέγε ότι σε συκοφαντώ, λέγε ό,τι θες από κει και πέρα, το θέμα έκλεισε.

DCS7
23-09-2018, 21:42
Τουλάχιστον για μέρα δεν είμαι τζιμερικος. Κάτι είναι και αυτό. Εξακολουθώ να είμαι σκατιαρης και σίχαμα και πρέπει να σκάω και να μην μιλάω πολύ. Αλλά τουλάχιστον έδωσα το ποιντ μου κουμπάρε. Αντε να πάμε και στο γλέντι τωρα

t0ny
23-09-2018, 21:45
Αυτό που σε κάποιους αρέσει να βάζετε ταμπέλες σε άλλους που δεν τους γνωρίζετε προσωπικά να το κοιτάξετε παιδιά παίζει να είναι ότι πιο επικίνδυνο και ακραίο υπάρχει.

Άλλο το να λες πιστεύω ότι είπες μαλακία εκεί κτλ και αλλά να τον βάζεις σε όποιο χώρο πιστεύεις εσύ λες και είσαι κάποια υπεράνω αρχή ενώ είσαι απλά άλλη μια γνώμη.

Francois Dillinger
23-09-2018, 21:45
Τουλάχιστον για μέρα δεν είμαι τζιμερικος. Κάτι είναι και αυτό. Εξακολουθώ να είμαι σκατιαρης και σίχαμα και πρέπει να σκάω και να μην μιλάω πολύ. Αλλά τουλάχιστον έδωσα το ποιντ μου κουμπάρε. Αντε να πάμε και στο γλέντι τωρα


Χθές ήταν το γλέντι, σήμερα έχει ξεκούραση.

jimy
23-09-2018, 21:50
Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λέει ο Dilinger: ενοχλείται -δικαίως κατ' εμέ- διότι ως κοινωνία έχουμε αποδεχθεί τον κοινωνικό "κανιβαλισμό" και το "δικαίωμα" στην αυτόκλητη απονομή δικαιοσύνης. Και κυρίως στον κανιβαλισμό που στρέφεται στους πιο αδύναμους. Δε θα πήγαινε κανείς π.χ. να χειροδικήσει στον κύριο Energa - Hellas Power, ο οποίος φέσωσε το ελληνικό δημόσιο με ένα σκασμό εκατομμύρια. Ούτε θα έτρεχε ο συμπαθής "νοικοκυραίος" να "ανοίξει" το κεφάλι του γείτονα, επειδή χειροδικεί εναντίον της γυναίκας του. Η κοινωνική του αίσθηση περί δικαίου περιορίζεται στην ιδιοκτησία του. Τυχαία τα παράδειγματα. Αλλά νομίζω προσεγγίζουν τη σκέψη του Dilinger.

Εμένα αυτό που με ανατριχιάζει είναι η ωμότητα με την οποία αντιμετώπισαν τον εκλιπόντα. Δηλαδή, έχεις τριγύρω σου ένα σωρό κόσμο, ο άλλος είναι εγκλωβισμένος ανάμεσα σε μια τζαμαρία κι αντί να τον ακινητοποιήσεις και να περιμένεις την αστυνομία τον σαπίζεις στο ξύλο. Δε μιλάμε καν για ένα περιστατικό που κάποιος εισβάλλει στο σπίτι σου, αιφνιδιάζεσαι - φοβάσαι και πάνω στην ταραχή σου αρπάζεις π.χ. ένα βάζο ή ό,τι βρεις τελοσπάντων και του το φέρνεις στο κεφάλι. Εδώ μιλάμε για κάτι που συνέβη μέρα - μεσημέρι σε κεντρικό σημείο, με έναν άοπλο αποκλεισμένο μέσα στο μαγαζί, το μαγαζάτορα να περιστοιχίζεται με ένα σωρό περαστικούς, με την αστυνομία να έχει σταθερά διμοιρίες της στη συγκεκριμένη περιοχή...Εν ολίγοις, τον πιάνεις και μετά από λίγο είναι στο κρατητήριο. Αντ' αυτού προτίμησαν να τον λιανίσουν στις ξυλιές. Δεν είναι κάπως ανησυχητικό αυτό;

kristensen7
23-09-2018, 22:00
Ανησυχητικο ειναι, αλλα δεν ξερω αν εχει νοημα να βγαζουμε συνολικα συμπερασματα.

Σε μια ληστεια δεν ξερεις πως θα αντιδρασει ο ιδιοκτητης.

Μπορει να ειναι βουδιστης και να σου ανοιξει ευγενικα την πορτα να φυγεις.
Μπορει να ειναι και βιαιος, παλιανθρωπος ή οτιδηποτε αλλο και οταν βρει ευκαιρια να σου λιωσει το κεφαλι.

Οτι η Ελληνικη κοινωνια ειναι εθισμενη στη βια, ναι χαιρω πολυ... πεφτουμε απο τα συννεφα;

t0ny
23-09-2018, 22:14
Για τους 2 τύπους που χτύπησαν τον εκλιπόντα άκρως ανησυχητικό, για την κοινωνία το άκρως ανησυχητικό είναι που τα φαινόμενα ανομίας έχουν γίνει νόρμα.

Για να το κάνουμε φραγκοδιφραγκα όταν έχεις ακραία εγκληματικότητα εν γένει και συμβαίνουν και τέτοια φαινόμενα κοιτάς να περιορίσεις την θεωρητικά γεννεσιουργο αιτία δηλαδή την ανομία και την εγκληματικότητα.

Υπό αυτή την έννοια το ότι δύο ουγκανοι χρησιμοποίησαν ακραία βία και κάποιος πέθανε δεν είναι κοινωνικό πρόβλημα σε καμία περίπτωση , το ότι οι σχολιαστές σε παράθυρα φόρουμ και comments αλληλοσκότώνοναι και βρίζονται και βάζουν ταμπέλες με σκοπό να χωρίσουμε σε μέτωπα αλληλέγγυων , φασιστών , ακραίων κτλ είναι ξεκάθαρα κοινωνικό πρόβλημα.

kristensen7
23-09-2018, 22:20
Η βια ειναι νορμα στην ελληνικη κοινωνια.

Ειναι φυσιολογικο να σπας στο ξυλο τον οπαδο αντιπαλης ομαδας.

Ειναι φυσικολογικο να δικαιολογεις οτιδηποτε βιαιο στο ονομα της οποιας πολιτικης ιδεολογιας.

Ειναι φυσιολογικο να δαιμονοποιεις οποιον εχει αντιθετη αποψη, ενω πολυ απλα μπορεις να πεις οτι διαφωνεις.

Δε θελω να μιλησω για ενδοοικογενειακη βια και κοινωνικα προτυπα κλπ... αυτα δεν ειναι προβλημα μονο στην Ελλαδα.

DirtySniper
23-09-2018, 23:12
να ρωτήσω κάτι το φιλοθεάμον κοινό?
Αν ο οποιοσδήποτε εισβολέας
έμπαινε να βιάσει τη κόρη σου
και τότε έμπαινες εσύ και έβλεπες τη σκηνή
σε αυτήν την περίπτωση θα δικαιολογούσατε αυτοδικία?

Darkling
23-09-2018, 23:18
τι σχεση εχουν τα υποθετικα σεναρια?
μιλαμε για το τι συνεβη προχτες.

"δηλαδη αν ερθει καποιος με μασκα Λουτσεσκου και κραταει πιστολι στον κροταφο του ενος μηνος παιδιου σου, τι θα κανεις?"

οριστε, το προχωρησα λιγο ακομα.

DCS7
23-09-2018, 23:19
μισο μισο ντέρτι, σκιαγράφησε λίγο τον βιαστή. Ανήκει σε ευαίσθητη κοινωνική ομάδα; Ειναι ακτιβιστής; Σε ποιον πολιτικό χώρο ανήκει; Ειναι τοξικομανής; Εχει σχέση με τον τσίμερο; Αν ισχύει κάτι απο όλα αυτά εχει πολιτικό φορτίο το θέμα και θέλει περαιτέρω συζήτηση

Darkling
23-09-2018, 23:20
πατε τη συζητηση αλλου ομως.

DirtySniper
24-09-2018, 00:02
η ερωτηση εχει σαφη σκοπο:
ειμαστε εναντιων της συγκεκριμενης αυτοδικίας όπως έγινε
η ειμαστε γενικά εναντίων οποιασδήποτε αυτοδικίας γιατι αυτή δεν αρμόζει στη κοινωνία μας

BigTarp
24-09-2018, 00:15
Η αυτοάμυνα για την υπεράσπιση της ζωής ή της σωματικής ακεραιότητας είναι καθόλα νόμιμη. Το υποθετικό σενάριο που λες Ντέρτι δεν παρουσιάζει καμία αναλογία με το πραγματικό περιστατικό που οι δύο κάφροι βρήκαν μπόσικο τον φτιαγμένο και κατακομμένο από τα τζάμια τοξικομανή και παίξαν μπάλα με το κεφάλι του παρότι δεν κινδύνευε η ζωή τους και το χειρότερο, αυτό παρουσία αντρών της ομάδας ΔΙΑΣ που ενώ υποχρεούνταν να αναλάβουν δράση έκαναν χάζι με το μίνι λιντσάρισμα.

redglove
24-09-2018, 00:16
Θα φτάσουμε 10 σελίδες να συζητάμε τί ακριβώς;

Ότι δεν υπάρχουν «αλλά», «όμως» και «ωστόσο» στις δολοφονίες;

Ότι δεν έχουμε όλα τα στοιχεία για να μιλάμε ούτε ακριβώς για δολοφονίες, ούτε για απόπειρες ληστείας;

Ότι ο «ληστής», που με περισσή ευκολία και με σιγουριά τον βγάλαμε κατακάθι της κοινωνίας, βγαίνει από το μαγαζί χωρίς ουσιαστικά να έχει κλέψει τίποτα και παρολαυτά ο άλλος θέλει να του λιώσει το κεφάλι στην άσφαλτο;

Ότι την τελευταία δεκαετία έχουμε Γρηγορόπουλο που τον δολοφόνησε η ίδια η αστυνομία και Φύσσα και Κωστόπουλο που δολοφονήθηκαν με την αστυνομία να πίνει εσπρεσσάκι παραδίπλα και να χαζεύει το θέαμα;

Ο rakos τιμωρήθηκε με ban επειδή «έτσι λέει ο κανονισμός του φόρουμ» για τις βρισιές. Αλλά το να προσπαθούμε να βγάλουμε μια δολοφονία «οκέυ» (είτε επειδή δεν αντέχουμε τα πρεζάκια στο κέντο της Αθήνας, είτε επειδή είμαστε από ιδεολογία μισάνθρωποι, είτε επειδή τσινάμε στην «ηρωοποίηση» (την ποιά;!) του νεκρού) είναι απείρως χειρότερο και πιο σιχαμένο.

DirtySniper
24-09-2018, 00:25
ωραια
ας κανουμε πολυ συγκεκριμενες τις αναλογιες
αποπειρα βιασμου της κορης σας απο ενα πρεζακι
παει να φυγει αλλα απο τη μαστουρα δε βλεπει μπροστα του
Το ερωτημα ειναι το εξης:
Θα τον σαπιζατε στο ξυλο ναι η οχι?

DCS7
24-09-2018, 00:26
Ρε παιδια θα τρελαθούμε τελείως; Ποιος έβγαλε την δολοφονία οκ; Επειδή έχω γράψει τα περισσότερα πες τε μου που την εβγαλα οκ; Ελεος. Εχω πει 15.000 φορες τι εννοω, εχουν συμφωνίσει αρκετοι αν οχι οι περισσότεροι αλλά εκει να μου λετε και να τρώω μπινελίκια. Επειδή σήμερα με αποκάλεσαν σιχαμα και σκατιάρη (καινούργια παράσιμα) ξερετε τι κάνετε; Σχεδόν όλοι σας; Λετε τα εσώψυχα σας, τα αποδίδετε σε εμένα επειδή διαφοροποιούσε σε κάποια θέματα και βγαίνουν θερμοκέφαλοι και με βρίζουν χυδαία για πράγματα που δεν εχω πει εγω αλλα αλλος που τα αποδίδει σε εμένα. Ελεος γαμώ το κερατο μου γαμώ. 15 σελίδες με τον ντίλιγκερ και ξανα τα ίδια. Ετσι θα το πάμε φέτος μάγκες; Διαβάστε γαμω τον μπελά μου γαμω, και χαλαρώστε επιτέλους

redglove
24-09-2018, 00:33
DCS7 μου, ποιός έγραψε «αλλά», «όμως» και λοιπές χυδαιότητες αγόρι μου; Εσύ δεν τις έγραψες; Γιατί ενοχλέισαι τώρα;

DCS7
24-09-2018, 00:34
DCS7 μου, ποιός έγραψε «αλλά», «όμως» και λοιπές χυδαιότητες αγόρι μου; Εσύ δεν τις έγραψες;

παμε ξανα , κανε quote

Περιμένω, μην αρχίσεις και εσυ τα αλλα ... ναι ... υπονοείς. ΚΑι αν δεν βρείς αναμένω αποκατάσταση

BigTarp
24-09-2018, 00:36
ωραια
ας κανουμε πολυ συγκεκριμενες τις αναλογιες
αποπειρα βιασμου της κορης σας απο ενα πρεζακι
παει να φυγει αλλα απο τη μαστουρα δε βλεπει μπροστα του
Το ερωτημα ειναι το εξης:
Θα τον σαπιζατε στο ξυλο ναι η οχι?

Και πάλι δεν υπάρχει αναλογία γιατί η κυρίαρχη παράμετρος του σεναρίου δεν είναι το υποκείμενο της εγκληματικής πράξης, δηλαδή ο πρέζακας (όχι ο Τράκης) αλλά το ίδιο το έγκλημα, η απόπειρα βιασμού είναι έγκλημα κατά της ζωής ή της σωματικής ακεραιότητας και δικαιολογεί την αυτοάμυνα ή τη βοήθεια κάπου τρίτου για την αποτροπή της.

DirtySniper
24-09-2018, 00:45
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;

redglove
24-09-2018, 00:47
Επειδή το είδα το σκηνικό δεν ήταν απειλή αλλά ούτε ακινητοποιημένος, προσπαθούσε να διαφύγει. Προφανώς διαφωνώ με την δολοφονία αλλά διαφωνώ και στην δαιμονοποίηση του δράστη. Το συμβάν το βλέπεις κυνικά μόνο γιατί έτσι πρέπει να το δεί κανείς και να μην μπλέκει μπουρδελολογίες γιατί χάνεται το νόημα. Ο δράστης μπαίνει στο μαγαζί για να ληστέψει, κλείνεται μέσα και προσπαθεί να φύγει απο το κάτω βιτρίνα αφου η πόρτα είναι κλειδωμένη.

Quote νούμερο 1 στο οποίο σε βλέπουμε να ξέρεις τα πάντα για το background. Θα φανείς χρήσιμος στην υπόθεση πιστεύω αφού τα ξέρεις όλα αυτά!

Ο ιδιοκτήτης εκείνη την στιγμή προσπαθεί να τον εγκλωβίσει. Σπάει ο δράστης την τζαμαρία και προσπαθεί να συρθεί έξω. Ο ιδιοκτήτης και ένας φίλος του τον κλωτσάνε καθώς προσπαθεί να διαφύγει ενώ κάτω υπάρχουν γυαλιά. Τον σκοτώνουν αυτοί; Δεν ξέρουμε γιατί το βίντεο σταματάει κάπου εκεί. Θα το ερευνήσει η αστυνομία και η δικαιοσύνη. Εμας δεν μας πέφτει λόγος. Υπάρχει πρόθεση δολοφονίας; Δεν μπορώ να κρίνω

Quote νούμερο 2 στο οποίο ξαφνικά αρχίζεις να έχεις απορίες. Το ότι οι απορίες δημιουργούνται στο σημείο που ξεκινάει να πέφτει το ξύλο - δηλαδή στο foreground της υπόθεσης - θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει ποικιλοτρόπως αλλά ας είναι...

Πετάς και ένα «θα το κρίνει η δικαιοσύνη»* και όλα κομπλέ. Για την πρόθεση του «ληστή» δεν χρειάζεται να κρίνει η δικαιοσύνη βέβαια, έχεις κρίνει ήδη εσύ.

Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε. Οσο έλλειμμα έχουμε τόσο θα πολλαπλασιάζονται τέτοια σκηνικά.

Quote νούμερο 3 στο οποίο ξεκινάς τα «αλλά».

Να συνεχίσω ή το έπιασες το νόημα;

* Κοίτα να δεις τώρα, τι μου θυμίζει αυτό το «θα το κρίνει η δικαιοσύνη», τι μου θυμίζει. Σου έρχεται κάτι στο μυαλό μήπως;

redglove
24-09-2018, 00:48
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;

DirtyS δεν είναι όλες οι ώρες για πνεύμα ρε φίλε. Θες να πεις κάτι; Πες το άμεσα, δεν χρειάζονται εξυπνάδες και γύρω-γύρω.

Η ληστεία κανένα έγκλημα κατά ζωής δεν είναι. Αν η ληστεία γίνει με απειλή όπου είναι άλλο πράγμα. Είδες κάνα όπλο στον «ληστή» εσύ;

DCS7
24-09-2018, 00:57
Επειδή το είδα το σκηνικό δεν ήταν απειλή αλλά ούτε ακινητοποιημένος, προσπαθούσε να διαφύγει. Προφανώς διαφωνώ με την δολοφονία αλλά διαφωνώ και στην δαιμονοποίηση του δράστη. Το συμβάν το βλέπεις κυνικά μόνο γιατί έτσι πρέπει να το δεί κανείς και να μην μπλέκει μπουρδελολογίες γιατί χάνεται το νόημα. Ο δράστης μπαίνει στο μαγαζί για να ληστέψει, κλείνεται μέσα και προσπαθεί να φύγει απο το κάτω βιτρίνα αφου η πόρτα είναι κλειδωμένη.

Quote νούμερο 1 στο οποίο σε βλέπουμε να ξέρεις τα πάντα για το background. Θα φανείς χρήσιμος στην υπόθεση πιστεύω αφού τα ξέρεις όλα αυτά!


πωπωπω προκληση. 10 ατομα μεχρι τώρα έχουν μιλήσει για ληστεία. Αν αλλάξει αυτό μιλάμε για ένα αλλο γεγονός που προφανώς είναι άλλη συζήτηση. Αλλα βρίσκω κοματάκι δύσκολο περαστικοί να δειρανε εναν στο έτσι και μετά συνενωμένοι όλοι να μιλούν για ληστεία.

Ο ιδιοκτήτης εκείνη την στιγμή προσπαθεί να τον εγκλωβίσει. Σπάει ο δράστης την τζαμαρία και προσπαθεί να συρθεί έξω. Ο ιδιοκτήτης και ένας φίλος του τον κλωτσάνε καθώς προσπαθεί να διαφύγει ενώ κάτω υπάρχουν γυαλιά. Τον σκοτώνουν αυτοί; Δεν ξέρουμε γιατί το βίντεο σταματάει κάπου εκεί. Θα το ερευνήσει η αστυνομία και η δικαιοσύνη. Εμας δεν μας πέφτει λόγος. Υπάρχει πρόθεση δολοφονίας; Δεν μπορώ να κρίνω


Quote νούμερο 2 στο οποίο ξαφνικά αρχίζεις να έχεις απορίες. Το ότι οι απορίες δημιουργούνται στο σημείο που ξεκινάει να πέφτει το ξύλο - δηλαδή στο foreground της υπόθεσης - θα μπορούσε κανείς να το χαρακτηρίσει ποικιλοτρόπως αλλά ας είναι...

Πετάς και ένα «θα το κρίνει η δικαιοσύνη»* και όλα κομπλέ. Για την πρόθεση του «ληστή» δεν χρειάζεται να κρίνει η δικαιοσύνη βέβαια, έχεις κρίνει ήδη εσύ.



Ναι έχω απορίες ποιο ήταν το χτυπημα που τον σκότωσε. Εσυ το ξέρεις; Και προφανώς θα κάνεις ερευνα και θα το κρίνει η δικαιοσύνη. Οχι τα λαικά δικαστήρια.

Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε. Οσο έλλειμμα έχουμε τόσο θα πολλαπλασιάζονται τέτοια σκηνικά.

Quote νούμερο 3 στο οποίο ξεκινάς τα «αλλά».

Το ξεκαθαρίζω το αλλά και στον ντιλινγκερ.

[QUOTE=DCS7;617239] Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε.

Δεν εννοώ να πάρουμε τον νόμο στα χέρια μας, αλλά να αναδιαρθώσουμε την πολιτεία ωστε να γινει πιο δίκαιη. Κοινώς αν δεν σου αρέσει αυτή η κατάσταση και εννοώ κάθε κατάσταση που η κοινωνία δεν σε προστατεύει επαρκώς (βαζω μέσα όλες τις περιπτώσεις και του φλώρου) τοτε δημιουργησε ρευμα για να αλλάξει. Απαίτησε το με την ψήφο σου κοινώς. Για αυτό λέω ότι θα πρέπει να ΕΠΑΝΕΞΕΤΑΣΟΥΜΕ ποσο καλά κάνει η πολιτεία της δουλειά της και να απαιτήσουμε αλλαγές. Απλααααααααα


Να συνεχίσω ή το έπιασες το νόημα;

ναι συνεχίσεις. Μεχρι τώρα που είναι οι "χυδαιότητες"? Εμενα βρίζουν όχι το αντίθετο.


* Κοίτα να δεις τώρα, τι μου θυμίζει αυτό το «θα το κρίνει η δικαιοσύνη», τι μου θυμίζει. Σου έρχεται κάτι στο μυαλό μήπως;

Oχι! Αν η δικαιοσύνη ομως δεν κάνει καλά την δουλειά της ας απαιτήσουμε απο την πολιτεία να την υποχρεώσει ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ. Και να αλλάζουμε πολιτείες μέχρι να γίνει.

EDIT μεχρι τώρα οι προκλήσεις και οι χυδαιότητες μου είναι ότι είπα οτι θα κρίνει η δικαιοσύνη, πράγμα ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΦΟΡΟΥΜ! Οπως και ότι τον είπα ληστή. ΚΑι στοχοποιείς εμένα, λέγοντας πράγματα που δεν έχω πεί. Περιμένω ακόμα να μου βρείς που είπα ότι είμαι οκ με την δολοφονία ωστόσο. Γιατί για αυτό θα με βρίζουν αυριο

DirtySniper
24-09-2018, 01:05
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;

DirtyS δεν είναι όλες οι ώρες για πνεύμα ρε φίλε. Θες να πεις κάτι; Πες το άμεσα, δεν χρειάζονται εξυπνάδες και γύρω-γύρω.

Η ληστεία κανένα έγκλημα κατά ζωής δεν είναι. Αν η ληστεία γίνει με απειλή όπου είναι άλλο πράγμα. Είδες κάνα όπλο στον «ληστή» εσύ;

Η ληστεια δεν ειναι κλοπη οπου απουσιαζεις και καποιος μπαινει και σε ξαφριζει.
Στη ληστεια ο θυτης απειλει το θυμα καταμουτρα.
Για αυτο λεγεται ληστεια.

Και ναι ειπαν οτι βρηκανε μαχαιρι και θα δουν αν εχει πανω τα δαχτυλικα αποτυπωματα του νεκρου.

DCS7
24-09-2018, 01:19
Γκλοβ, να περιμένω η να την πέσω για υπνο ρε παλίκαρε. Για να σε βγάλω απο τον κόπο με τον darkling τα λέγαμε χθές. Αν είχα πεί κάποια χοντρή μαλακία, θα με μπάναρε αυτός.Θα μου την έλεγε ο ίδος. Συμφωνήσαμε στα βασικά. Ούτε προκάλεσα ουτε τπτ, πέρα απο τις ειρωνίες μου, που ήταν απάντηση σε ειρωνιες κατα βάση. Απλά κάποιοι πήραν λέξεις, κολλήσανε ταμπελίτσες και ξεσήκωσαν θερμοκέφαλους και να υφίσταμαι ρενχουπικό μπούλινγκ. Το εκανες και εσύ αθελά σου τώρα. Δεν σου βάζω δόλο, πίστεψε με. Αλλος ειναι που βάζει δόλο αλλά αυτό είναι προσωπικό του θέμα να το λύσει μόνος του. Χαλάρωσε λοιπόν και μην ψάχνεις άδικα.

BigTarp
24-09-2018, 01:19
επισης το να μπεις με.μαχαιρι να ληστεψεις κοσμηματοπωλειο ειναι εγκλημα.κατα της ζωης.
Βασικα η ληστεια ειναι εγκλημα κατα της ζωης.

οποτε ακουω αποψεις επι του θεματος.
Ποιος απο εμας σε μια τετοια περιπτωση θα τον σαπιζε στο ξυλο;

Αν στην πέσει ληστής με μαχαίρι και εσύ δεν υποκύψεις στην απειλή και αρχίσετε να κυλιέστε στα πατώματα, νομίζω θεωρητικά έχεις δικαίωμα να αμυνθείς μέχρι θανάτου για τη ζωή σου. Δεν βλέπω όμω πως αυτό το σενάριο ταιριάζει με τον τύπο μόνο του κλειδωμένο μέσα στο κοσμηματοπωλείο (ή ενεχυροδανειστήριο; ) να μην μπορεί να σταθεί στα πόδια του πίσω από τη βιτρίνα και τους δύο τυπάδες απ' έξω να σπάνε στα μούτρα του τη τζαμαρία και να κλωτσούν στη συνέχεια το κεφάλι του λες και βρίσκονται στα 00ς και παίζουν παρτίδα ποδοβόλεϊ απέναντι στο ζευγάρι Μπάγεβιτς-Ζιοβάνι.

lemmy85
24-09-2018, 01:30
Το θέμα είναι αν βάζεις την αξία της ιδιοκτησίας πάνω από την ανθρώπινη ζωή. Εφόσον βάζεις την αξία των πραγμάτων πάνω από την αξία της ζωής, έχεις πρόβλημα.



Σχετικό αυτό. Δεν ζούμε σε εποχές ευμάρειας για να είναι απόλυτο. Εγώ πχ ακολουθώ μια φαρμακευτική αγωγή που με έχει στεγνώσει οικονομικά. Αν λοιπόν με ληστέψουν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Και όταν λέω μεγάλο εννοώ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ληστεία σε εμένα λοιπόν είναι κατά κάποιο τρόπο ο θανατος η η ζωή μου. Η ιδιοκτησία είναι η ζωή μου. Και θα την υπερασπιστώ. Με κάθε τρόπο. Δεν θα σκότωνα αλλά αν ο άλλος παει να διαφύγει με το βιός μου θα τρελαινόμουν. Και εκει δεν θα με έλεγχα. Αν θες να με κακίσεις για αυτό κακισέ με.

ΚΑι κάτι τελευταίο. Προφανώς και βάζω την ιδιοκτησία πολύ ψηλά και δεν ξέρω κατα πόσο δεν συνδιάζεται με την ανθρώπινη ζωή. Ξερω ενα ανθρωπο ο οποίος ξεκίνησε κυριολεκτικά απο το 0, δουλευει 2 δουλειές 14 ωρες την ημέρα συνολο, την οικογένεια και τα παιδιά του τα βλέπει ελαχιστα εως καθόλου και αγωνίζεται να φτιάξει ενα σπίτι, να δωσει εφόδια στα παιδιά του ωστε να μορφωθούν και να έχουν μια καλύτερη ζωή. Οταν ληστεύεις αυτόν, του ληστεύεις τον χαμένο χρόνο απο την γυναίκα του, τα παιδιά του, πιθανόν τα φροντιστήρια, η τον υπολογιστή που μαζευε 6 μήνες τα χρήματα για να τον πάρει. Δεν κατάλαβα, θα τον κατακρίνουμε γιατι θέλει να τα υπερασπιστεί απο λωποδύτες και εγκληματίες; Καντε το, εγω οχι.

αν δεν θες να σε παρεξηγούν και να σε παρερμηνεύουν,να μην γράφεις εμετίλες κοτσάροντας και ένα "εγώ δεν θα σκότωνα αλλά.."

DCS7
24-09-2018, 01:36
Το θέμα είναι αν βάζεις την αξία της ιδιοκτησίας πάνω από την ανθρώπινη ζωή. Εφόσον βάζεις την αξία των πραγμάτων πάνω από την αξία της ζωής, έχεις πρόβλημα.



Σχετικό αυτό. Δεν ζούμε σε εποχές ευμάρειας για να είναι απόλυτο. Εγώ πχ ακολουθώ μια φαρμακευτική αγωγή που με έχει στεγνώσει οικονομικά. Αν λοιπόν με ληστέψουν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Και όταν λέω μεγάλο εννοώ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ληστεία σε εμένα λοιπόν είναι κατά κάποιο τρόπο ο θανατος η η ζωή μου. Η ιδιοκτησία είναι η ζωή μου. Και θα την υπερασπιστώ. Με κάθε τρόπο. Δεν θα σκότωνα αλλά αν ο άλλος παει να διαφύγει με το βιός μου θα τρελαινόμουν. Και εκει δεν θα με έλεγχα. Αν θες να με κακίσεις για αυτό κακισέ με.

ΚΑι κάτι τελευταίο. Προφανώς και βάζω την ιδιοκτησία πολύ ψηλά και δεν ξέρω κατα πόσο δεν συνδιάζεται με την ανθρώπινη ζωή. Ξερω ενα ανθρωπο ο οποίος ξεκίνησε κυριολεκτικά απο το 0, δουλευει 2 δουλειές 14 ωρες την ημέρα συνολο, την οικογένεια και τα παιδιά του τα βλέπει ελαχιστα εως καθόλου και αγωνίζεται να φτιάξει ενα σπίτι, να δωσει εφόδια στα παιδιά του ωστε να μορφωθούν και να έχουν μια καλύτερη ζωή. Οταν ληστεύεις αυτόν, του ληστεύεις τον χαμένο χρόνο απο την γυναίκα του, τα παιδιά του, πιθανόν τα φροντιστήρια, η τον υπολογιστή που μαζευε 6 μήνες τα χρήματα για να τον πάρει. Δεν κατάλαβα, θα τον κατακρίνουμε γιατι θέλει να τα υπερασπιστεί απο λωποδύτες και εγκληματίες; Καντε το, εγω οχι.

αν δεν θες να σε παρεξηγούν και να σε παρερμηνεύουν,να μην γράφεις εμετίλες κοτσάροντας και ένα "εγώ δεν θα σκότωνα αλλά.."

Ελα με επιασες. Δεν θα σκότωνα, θα προστάτευα το βιος μου. Θα ακινητοποιούσα θα πλάκωνα στο ξύλο όποιος πειράξει την ιδιοκτησία μου. Παραβιάζω τον νομο; Ναι. Θα δικαστώ για αυτό μετά. Δεν θα σκότωνα γιατί μετά θα δικαζόμουν για δολοφονία. Εμετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος.

Στο κάτω που τονίζεις κύριος όταν κάποιος μπουκάρει σε ενα σπίτι για να ληστέψει, το οτι τον λέω λωποδίτη και εγκληματία είναι το λιγότερο. Θα τον σάπιζα. Ας με κατακρίνεις εσύ μετά, εγώ δεν θα σε κατέκρινα αν έκανες το ίδιο. Εμετοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος. Δλδ τετοια αηδία ρε φίλε, δεν αντέχεται. Και ναι βάζω την ιδιοκτησία ψηλά πρόβλημα μου. Εσυ αν δεν την γουστάρεις πουλα την αφου την έχεις χαμηλά.

Και για να το τελειώνω γιατί μου τα έχετε κάνει τσουρέκια με τα άλλα μου. Έκφραση δεν θα σκότωνα αλλά θα σκότωνα δεν υπάρχει. Δεν θα σκότωνα αλλά θα έκανα κάτι άλλο ναι. Αντε γιατί βαρέθηκα με αυτή την κατάσταση.

μιγάδας
24-09-2018, 01:49
Τι θα έπρεπε να γίνει:


Το σωστο θα ηταν ο μαγαζάτορας αφου ακινητοποιουσε τον ληστη (ή αυτον που θεωρησε ως ληστη, τωρα ο βαλιανατος-ο επαγγελαματιας ομοφυλόφιλος, γι αυτον πρεπει να ντρεπονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι- τα αλλαζει), να φωνάξει τους μπατσους.

Κι ο κωστοπουλος να ηταν σωος και αβλαβης στο κρατητήριο κι ο μαγαζάτορας στη δουλεια του.

Επειδη ομως ο τυπος ηταν κρετινος (ή ετσι φαινεται τελος πάντων) τωρα πρεπει να σαπισει στη φυλακη.

Ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με τη λοατκι κοινοτητα και το τι σημαίνει βια και ολα αυτα.



Τι πρέπει να μας μείνει και να μας ανησυχεί από αυτή την ιστορία:
Αν καταλαβαίνω καλά αυτό που λέει ο Dilinger: ενοχλείται -δικαίως κατ' εμέ- διότι ως κοινωνία έχουμε αποδεχθεί τον κοινωνικό "κανιβαλισμό" και το "δικαίωμα" στην αυτόκλητη απονομή δικαιοσύνης. Και κυρίως στον κανιβαλισμό που στρέφεται στους πιο αδύναμους. Δε θα πήγαινε κανείς π.χ. να χειροδικήσει στον κύριο Energa - Hellas Power, ο οποίος φέσωσε το ελληνικό δημόσιο με ένα σκασμό εκατομμύρια. Ούτε θα έτρεχε ο συμπαθής "νοικοκυραίος" να "ανοίξει" το κεφάλι του γείτονα, επειδή χειροδικεί εναντίον της γυναίκας του. Η κοινωνική του αίσθηση περί δικαίου περιορίζεται στην ιδιοκτησία του. Τυχαία τα παράδειγματα. Αλλά νομίζω προσεγγίζουν τη σκέψη του Dilinger.

Εμένα αυτό που με ανατριχιάζει είναι η ωμότητα με την οποία αντιμετώπισαν τον εκλιπόντα. Δηλαδή, έχεις τριγύρω σου ένα σωρό κόσμο, ο άλλος είναι εγκλωβισμένος ανάμεσα σε μια τζαμαρία κι αντί να τον ακινητοποιήσεις και να περιμένεις την αστυνομία τον σαπίζεις στο ξύλο. Δε μιλάμε καν για ένα περιστατικό που κάποιος εισβάλλει στο σπίτι σου, αιφνιδιάζεσαι - φοβάσαι και πάνω στην ταραχή σου αρπάζεις π.χ. ένα βάζο ή ό,τι βρεις τελοσπάντων και του το φέρνεις στο κεφάλι. Εδώ μιλάμε για κάτι που συνέβη μέρα - μεσημέρι σε κεντρικό σημείο, με έναν άοπλο αποκλεισμένο μέσα στο μαγαζί, το μαγαζάτορα να περιστοιχίζεται με ένα σωρό περαστικούς, με την αστυνομία να έχει σταθερά διμοιρίες της στη συγκεκριμένη περιοχή...Εν ολίγοις, τον πιάνεις και μετά από λίγο είναι στο κρατητήριο. Αντ' αυτού προτίμησαν να τον λιανίσουν στις ξυλιές. Δεν είναι κάπως ανησυχητικό αυτό;

lemmy85
24-09-2018, 02:05
Δλδ τετοια αηδία ρε φίλε, δεν αντέχεται. Και ναι βάζω την ιδιοκτησία ψηλά πρόβλημα μου. Εσυ αν δεν την γουστάρεις πουλα την αφου την έχεις χαμηλά.

Και για να το τελειώνω γιατί μου τα έχετε κάνει τσουρέκια με τα άλλα μου. Έκφραση δεν θα σκότωνα αλλά θα σκότωνα δεν υπάρχει. Δεν θα σκότωνα αλλά θα έκανα κάτι άλλο ναι. Αντε γιατί βαρέθηκα με αυτή την κατάσταση.

δεν θα σκότωνα αλλά θα τον σάπιζα..αν αυτός πέθαινε πρόβλημά του..κοίτα να δεις που κάτι τέτοια θα επικαλεστούν και οι κυρ παντελήδες της ομόνοιας

και δυστυχώς έχουμε μάθει να την αντέχουμε αυτή την αηδία γιατί σας τρώμε στη μάπα καθημερινά και σε διάφορες μορφές..και αφού την ιδιοκτησία σας την έχετε τόσο ψηλά,πολύ καλά κάνετε και φοβάστε

μιγάδας
24-09-2018, 02:09
αν ψήνεται κανείς από αυτούς που δεν σας νοιάζει η ιδιοκτησία σας να μου χαρίσει το αμάξι ή τη μηχανή του γιατί δεν αντέχω άλλο τα μέσα, να στείλει π.μ.

duda-agelopouloi-v-span
24-09-2018, 02:09
Ρε μαγκες ωρες ωρες μου φαίνεται δε θελετε να καταλαβετε τι λεει ο αλλος.Εχει πει εξ αρχης οτι τα χτυπήματα στο κεφαλι ειναι καταδικαστεα κ εχει πει οτι θα φροντίζε να τον ακινητοποιησει.Μπορει να ναι μαλακια αυτο που λεει δε θα παρω θεση αλλα μιληστε πανω σε κάτι που ειπωθηκε

rednorth7
24-09-2018, 02:31
Ο καθένας επικεντρώνεται στο κομμάτι που βολεύει την κοσμοθεωρία του, ρίχνει τις χριστοπαναγιες στον "εχθρό" γιατί στην πραγματικότητα τον χαλάει ο αντίλογος και κοιμάται έχοντας ήσυχη τη συνείδηση του.

Ήρωας για τους μεν ο μπουκαδορος (ληστής ή όχι δεν έχει και τόσο σημασία), ήρωας για τους δε ο Ελληναρας που αποφάσισε να βγάλει τα απωθημένα του σε ένα πρεζακι.

Δεν υπάρχει η έννοια της λογικής, μόνο το εγώ έχω δίκιο κι εσύ άδικο. Και αυτό φαίνεται στο ότι δε διαβάζετε καν τι λέει ο συνομιλητής, απλά λέτε αυτό που έχετε αποφάσισε από πριν να πείτε.

DCS7
24-09-2018, 02:46
Παιδιά θανξ πραγματικά. Με έχουν τρελάνει σήμερα και μου δώσατε κουράγιο. Είχα κλαταρει το καταλαβαίνετε

μιγάδας
24-09-2018, 02:53
Ήρωας για τους μεν ο μπουκαδορος (ληστής ή όχι δεν έχει και τόσο σημασία), ήρωας για τους δε ο Ελληναρας που αποφάσισε να βγάλει τα απωθημένα του σε ένα πρεζακι.


αυτό δεν πιστεύω ότι έγινε.

από τη μία, μόνο το πρώτο ποστ έχει χροιά ηρωοποίησης του θύματος, από την άλλη οι φερόμενοι ως υποστηρικτές του θύτη, μόνο αυτό δεν είπαν.

σίγουρα βέβαια γίνεται μια ιντερνετική προσπάθεια (εκτός φόρουμ) να βγουν ήρωες από αυτή την προσπάθεια. είτε το θύμα (ΣΥΡΙΖαιοι συμμετέχουν σ αυτό το πανηγύρι) είτε ο θύτης (φαντάζομαι διάφορα χρυσαύγουλα)

DCS7
24-09-2018, 02:58
Το θέμα είναι πως αν δεν ηρωιοποιεις τον θυμα να μην σε κάνει χρυσαυγοπουλο και το να μην ηρωιοποιεις το θύτη να μην σε κάνει αυτόματα ακραίο αριστεριστη. Εδώ είναι το θέμα.

rednorth7
24-09-2018, 03:06
Το θέμα είναι πως αν δεν ηρωιοποιεις τον θυμα να μην σε κάνει χρυσαυγοπουλο και το να μην ηρωιοποιεις το θύτη να μην σε κάνει αυτόματα ακραίο αριστεριστη. Εδώ είναι το θέμα.Καλά αυτό είναι όλη η Ελλάδα από τη στιγμή που βγήκε ο ΣΥΡΙΖΑ και μπήκε στον χάρτη η Χρυσή Αυγή. Τρομακτικά πράγματα.

DCS7
24-09-2018, 03:14
Μπα από πάντα υπήρχε. Απλά η καφρίλα εκφράζεται κομματικά πια. Στο συμβάν σίγουρα έπαιξε ρόλο η ταυτότητα του θύματος. Αν ήμουν εγώ το θύμα δεν θα είχε ασχοληθεί κανείς. Μα κανείς όμως. Ψάχνουμε για ήρωες εκεί που δεν υπάρχουν και δεν βλέπουμε τους ήρωες εκεί που πραγματικά υπάρχουν.

D.Rivers
24-09-2018, 03:20
Ένα άσχετο σκηνικό από πολιτική, αστυνομία κλπ, κατάληξαν πάλι οι γνωστοί άγνωστοι να το πάνε εκεί που ήθελαν και να συζητάμε σελίδες επί σελίδων...

Χαρά στο κουράγιο των παιδιών που μπαίνουν στον κόπο να εκφράσουν μια φωνή λογικής και καπάκι βλέπουν να τους γράφετε στα τέτοια σας, προκειμένουν να συνεχίσετε το βιολί σας.



υ.γ.1: Πώς γίνεται τα αντανακλαστικά του φόρουμ να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ αργά στην περίπτωση που ο θύτης είναι ίδιων/παρόμοιων απόψεων με τους έχοντες την ευθύνη επιβολής τιμωρίας (για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν εξαιρέσεις στο τιμ); Περιμένουμε έξτρα χαρακτηρισμούς πέρα από αυτούς που ήδη ειπώθηκαν ή απλά περιμένουμε να απαντήσει το θύμα, μπας και τότε τους περιποιηθούμε όλους μαζικά; Ρητορικά τα ερωτήματα.
υ.γ.2: Από όταν ήμουν πανεπιστήμιο, θυμάμαι υπήρχαν συγκεκριμένες παρατάξεις που ό,τι κι αν τους έλεγες, ό,τι επιχειρήματα κι αν χρησιμοποιούσες, απαντούσαν είτε με ακατάσχετη μπουρδολογια είτε βάζοντας στο στόμα σου λόγια ελλείψει επιχειρημάτων. Φαντάζομαι συνεχίζει να αποτελεί κυρίαρχη τάση και σήμερα...

redglove
24-09-2018, 03:45
Μπα από πάντα υπήρχε. Απλά η καφρίλα εκφράζεται κομματικά πια. Στο συμβάν σίγουρα έπαιξε ρόλο η ταυτότητα του θύματος. Αν ήμουν εγώ το θύμα δεν θα είχε ασχοληθεί κανείς. Μα κανείς όμως. Ψάχνουμε για ήρωες εκεί που δεν υπάρχουν και δεν βλέπουμε τους ήρωες εκεί που πραγματικά υπάρχουν.


Στο συμβάν με τον ελεγκτή του λεωφορείου τί ταυτότητα υπήρχε;

redglove
24-09-2018, 03:48
υ.γ.1: Πώς γίνεται τα αντανακλαστικά του φόρουμ να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ αργά στην περίπτωση που ο θύτης είναι ίδιων/παρόμοιων απόψεων με τους έχοντες την ευθύνη επιβολής τιμωρίας (για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν εξαιρέσεις στο τιμ); Περιμένουμε έξτρα χαρακτηρισμούς πέρα από αυτούς που ήδη ειπώθηκαν ή απλά περιμένουμε να απαντήσει το θύμα, μπας και τότε τους περιποιηθούμε όλους μαζικά; Ρητορικά τα ερωτήματα.


Γράψε για τον Ανσαριφάρντ ή για τον καιρό στην Ελβετία και άσε τις ειρωνίες με τα ρητορικά ερωτήματα.

DCS7
24-09-2018, 03:48
Μπα από πάντα υπήρχε. Απλά η καφρίλα εκφράζεται κομματικά πια. Στο συμβάν σίγουρα έπαιξε ρόλο η ταυτότητα του θύματος. Αν ήμουν εγώ το θύμα δεν θα είχε ασχοληθεί κανείς. Μα κανείς όμως. Ψάχνουμε για ήρωες εκεί που δεν υπάρχουν και δεν βλέπουμε τους ήρωες εκεί που πραγματικά υπάρχουν.


Στο συμβάν με τον ελεγκτή του λεωφορείου τί ταυτότητα υπήρχε;

Αντε να το πάω σοβαρά. Δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί. Τα είδα άσχετο θέμα. Εδώ ξέρω και έχει παίξει ρόλο. Θες να σου κάνω τα quote πόσοι διαφορετικοί εδώ μέσα το έχουν αναφέρει;

redglove
24-09-2018, 04:06
Μπα από πάντα υπήρχε. Απλά η καφρίλα εκφράζεται κομματικά πια. Στο συμβάν σίγουρα έπαιξε ρόλο η ταυτότητα του θύματος. Αν ήμουν εγώ το θύμα δεν θα είχε ασχοληθεί κανείς. Μα κανείς όμως. Ψάχνουμε για ήρωες εκεί που δεν υπάρχουν και δεν βλέπουμε τους ήρωες εκεί που πραγματικά υπάρχουν.


Στο συμβάν με τον ελεγκτή του λεωφορείου τί ταυτότητα υπήρχε;

Αντε να το πάω σοβαρά. Δεν ξέρω δεν έχω ασχοληθεί. Τα είδα άσχετο θέμα. Εδώ ξέρω και έχει παίξει ρόλο. Θες να σου κάνω τα quote πόσοι διαφορετικοί εδώ μέσα το έχουν αναφέρει;


Θέλω αν θες να μου δείξεις ενδεικτικά 1-2 περιπτώσεις στις οποίες κάποιος έδειξε να νοιάζεται για την/ον δολοφονία/θάνατο λόγω ταυτότητας.

Εδωμέσα ε, όχι στο τουήτερ.

DCS7
24-09-2018, 04:25
Το αρχιδι τον Φλωρο και τον Μηλιώνη που συνεχίζει τη ντόλτσε βίτα δεν ειδα κάνα αγανακτισμένο νοικοκυραίο να πάει να τον λιντσαρει. Αλλά αυτοί δεν είναι αδερφούλες πρεζακια και β-ρομα να βγάλουμε τα ψυχανωμαλα κόμπλεξ μας.

Μαλακές κυρ Παντεληδες σιχαματα

ας πρόσεχε ο πρεζάκιας η αδερφή που πήγε να ληστέψει,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο γρηγορόπουλος που πήγαινε στα εξάρχεια,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο καναούτης που πήγε και πήρε λεωφορείο χωρίς εισιτήριο,γιατί γίνονται αυτά

Αυτά τα δύο είναι πρόχειρα. Αν και η πρώτη αναφορά μου ήταν γενική προφανώς, οχι για το φορουμ.

redglove
24-09-2018, 04:36
Το αρχιδι τον Φλωρο και τον Μηλιώνη που συνεχίζει τη ντόλτσε βίτα δεν ειδα κάνα αγανακτισμένο νοικοκυραίο να πάει να τον λιντσαρει. Αλλά αυτοί δεν είναι αδερφούλες πρεζακια και β-ρομα να βγάλουμε τα ψυχανωμαλα κόμπλεξ μας.

Μαλακές κυρ Παντεληδες σιχαματα

ας πρόσεχε ο πρεζάκιας η αδερφή που πήγε να ληστέψει,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο γρηγορόπουλος που πήγαινε στα εξάρχεια,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο καναούτης που πήγε και πήρε λεωφορείο χωρίς εισιτήριο,γιατί γίνονται αυτά

Αυτά τα δύο είναι πρόχειρα. Αν και η πρώτη αναφορά μου ήταν γενική προφανώς, οχι για το φορουμ.


Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν ασχολούνται με το συμβάν λόγω ταυτότητας αυτοί που έκαναν τα ποστ, απλά σχολιάζουν ότι βρήκε ευκαιρία ο άλλος να τον σαπίσει στο ξύλο και το έκανε. Το καταλαβαίνεις αυτό και από την σύγκριση με τον άλλο της Energa, δεν εστιάζει κανείς στην σεξουαλική η άλλη ταυτότητα αλλά στην ομάδα εξουσίας που δεν ανήκει ο Κωστόπουλος (σε αντίθεση με τον Ενέργκα).

DCS7
24-09-2018, 04:45
Το αρχιδι τον Φλωρο και τον Μηλιώνη που συνεχίζει τη ντόλτσε βίτα δεν ειδα κάνα αγανακτισμένο νοικοκυραίο να πάει να τον λιντσαρει. Αλλά αυτοί δεν είναι αδερφούλες πρεζακια και β-ρομα να βγάλουμε τα ψυχανωμαλα κόμπλεξ μας.

Μαλακές κυρ Παντεληδες σιχαματα

ας πρόσεχε ο πρεζάκιας η αδερφή που πήγε να ληστέψει,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο γρηγορόπουλος που πήγαινε στα εξάρχεια,γιατί γίνονται αυτά
ας πρόσεχε ο καναούτης που πήγε και πήρε λεωφορείο χωρίς εισιτήριο,γιατί γίνονται αυτά

Αυτά τα δύο είναι πρόχειρα. Αν και η πρώτη αναφορά μου ήταν γενική προφανώς, οχι για το φορουμ.


Σε καμία από τις δύο περιπτώσεις δεν ασχολούνται με το συμβάν λόγω ταυτότητας αυτοί που έκαναν τα ποστ, απλά σχολιάζουν ότι βρήκε ευκαιρία ο άλλος να τον σαπίσει στο ξύλο και το έκανε. Το καταλαβαίνεις αυτό και από την σύγκριση με τον άλλο της Energa, δεν εστιάζει κανείς στην σεξουαλική η άλλη ταυτότητα αλλά στην ομάδα εξουσίας που δεν ανήκει ο Κωστόπουλος (σε αντίθεση με τον Ενέργκα).

ρε glove φιλε μου, ειπα απλά ότι και εδω μέσα το έχουν αναφέρει, και το έχουν αναφέρει. Γνώμη μου, για να το αναφέρουν, το θεωρούν σημαντικό. Οπως δεν θεωρούν σημαντικό την καταγωγή για παράδειγμα, η την ομάδα του. Εσυ ειπες αν έχουν ασχοληθεί εις βάθος. Να συνενοούμασε. Και γενικά στην κοινωνία έχει παίξει ρόλο η ταυτότητα του θύματος. Θες να το δεχθεις, θες όχι υποκειμενικό είναι. Τι συζηταμε τώρα, εχω βαρεθεί με αυτή την ιστορία, ας ασχοληθούμε με κάτι άλλο.

duda-agelopouloi-v-span
24-09-2018, 06:19
Αντε ας τοποθετηθω κι εγω αν και το θεωρω αστειο μην ξέροντας ουσιαστικά κανενα στοιχειό της υπόθεσης

Ο εκλιπών ηταν ληστης;Πιθανοτατα
Οταν διαπράττεις ληστεια ελλοχεύουν κίνδυνοι;Σαφέστατα
Ο καταστηματάρχης ειναι σκατοψυχος;Ναι
Ειναι δολοφόνος;Πιθανον

Τωρα αν ο ζακ μπηκε για να κρυφτει απο καυγα κ εγκλωβίστηκε αλλαζουν τα πράγματα.Οπως αλλαζουν αν κρατουσε μαχαιρι
Για αυτο το πιο λογικο ειναι σε τετοιες ιστορίες να αφήνουμε να κρινουν οι αρμοδιοι
Τα μονα δεδομένα που εχουμε ειναι οτι ο κοσμηματοπωλης παταει στο κεφαλι καποιον που ειναι ανημπορος να αντιδράσει κι οτι ο Κωστόπουλος έχει μπει σε ξενη περιουσια
Σκατοψυχος ο μεν εισβολεας ο δε.Και για να προλαβω δεν τα ζυγιζω λεω οτι ειναι τα μονα δεδομενα τα αλλα θα τα μαθουμε

Darkling
24-09-2018, 09:27
Ένα άσχετο σκηνικό από πολιτική, αστυνομία κλπ, κατάληξαν πάλι οι γνωστοί άγνωστοι να το πάνε εκεί που ήθελαν και να συζητάμε σελίδες επί σελίδων...

Χαρά στο κουράγιο των παιδιών που μπαίνουν στον κόπο να εκφράσουν μια φωνή λογικής και καπάκι βλέπουν να τους γράφετε στα τέτοια σας, προκειμένουν να συνεχίσετε το βιολί σας.



υ.γ.1: Πώς γίνεται τα αντανακλαστικά του φόρουμ να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ αργά στην περίπτωση που ο θύτης είναι ίδιων/παρόμοιων απόψεων με τους έχοντες την ευθύνη επιβολής τιμωρίας (για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν εξαιρέσεις στο τιμ); Περιμένουμε έξτρα χαρακτηρισμούς πέρα από αυτούς που ήδη ειπώθηκαν ή απλά περιμένουμε να απαντήσει το θύμα, μπας και τότε τους περιποιηθούμε όλους μαζικά; Ρητορικά τα ερωτήματα.
υ.γ.2: Από όταν ήμουν πανεπιστήμιο, θυμάμαι υπήρχαν συγκεκριμένες παρατάξεις που ό,τι κι αν τους έλεγες, ό,τι επιχειρήματα κι αν χρησιμοποιούσες, απαντούσαν είτε με ακατάσχετη μπουρδολογια είτε βάζοντας στο στόμα σου λόγια ελλείψει επιχειρημάτων. Φαντάζομαι συνεχίζει να αποτελεί κυρίαρχη τάση και σήμερα...



Εξαιρετικο ποστ

Καποιοι "γνωστοι αγνωστοι" στο φορουμ, το πανε "εκει που ηθελαν" ενω ταυτοχρονα "καποιοι στο τιμ με ευθυνες επιβολης τιμωριας" τους αφηνουν και ολο αυτο θυμιζει "καποιες παραταξεις" στο πανεπιστημιο.

και ολο αυτο κλεινει με αναφορα σε ακατασχετη μπουρδολογια.

ευγε, λολ.

kseplenhs
24-09-2018, 09:33
τι σχεση εχουν τα υποθετικα σεναρια?
μιλαμε για το τι συνεβη προχτες.

"δηλαδη αν ερθει καποιος με μασκα Λουτσεσκου και κραταει πιστολι στον κροταφο του ενος μηνος παιδιου σου, τι θα κανεις?"

οριστε, το προχωρησα λιγο ακομα.

Θα του πείς σε κλίμα αλληλεγγύης οτι έχουν 70 βαθμούς με ένα ματς λιγότερο και θα σου δώσει το μωρό πίσω.

η ερωτηση εχει σαφη σκοπο:
ειμαστε εναντιων της συγκεκριμενης αυτοδικίας όπως έγινε
η ειμαστε γενικά εναντίων οποιασδήποτε αυτοδικίας γιατι αυτή δεν αρμόζει στη κοινωνία μας

Εξαρτάται.Είμαστε υπέρ της αυτοδικίας που ταιριάζει με τους ιδεαλισμούς μας.Αν ο δράστης της ληστείας ήταν φασιστάκος πιθανότατα θα είχαμε συγκεντρώσεις στήριξης στον αμυνόμενο κοσμηματοπώλη.Τότε δεν θα ήταν ένας σκατόψυχος που θόλωσε.

Επίσης το γεγονός θα είχε πολύ λιγότερη φασαρία αν ήταν ο δράστης κανένας μέσος πακιστανός τοξικομανής άνευ ακτιβιστικής δράσεως.



Πετάς και ένα «θα το κρίνει η δικαιοσύνη»* και όλα κομπλέ. Για την πρόθεση του «ληστή» δεν χρειάζεται να κρίνει η δικαιοσύνη βέβαια, έχεις κρίνει ήδη εσύ.



* Κοίτα να δεις τώρα, τι μου θυμίζει αυτό το «θα το κρίνει η δικαιοσύνη», τι μου θυμίζει. Σου έρχεται κάτι στο μυαλό μήπως;

Αν προτίθεσαι να αντικαταστήσεις τη δικαιοσύνη,κάντο μπάς και ξελαμπικάρουν λίγο και τρέξουν κάποιες υποθέσεις λίγο πιο γρήγορα.Από εκεί και πέρα το να χλευάζεις το "θα κρίνει η δικαιοσύνη" κάπου οδηγεί.Σκέψου λίγο.Μπράβο...στην αυτοδικία.Η οποία φυσικά κάποιες στιγμές δεν μας συμφέρει.Σε άλλες δεν θα είχαμε πρόβλημα να δούμε κόσμο κρεμασμένο στο Σύνταγμα.

ένιγουέη,το ζήτημα της ιδιοκτησίας όταν αμφισβητείται είναι μια πολύ ρομαντική κουβέντα σε ανάλαφρες περιόδους της ζωής κάποιου.Στην πραγματικότητα όταν αναγκαστείς να μπείς σε διαδικασία παραγωγής, για να καλύψεις κάποια έξοδα τα οποία κανείς δεν προτίθεται να σου καλύψει τότε μπαίνεις σε άλλες σκέψεις.Επίσης γνωρίζεις και κόσμο.Που πιθανότατα δεν θα ήθελες να μοιραστείς μαζί τους ούτε τον πυρετό σου.Πόσο μάλλον μέρος της ιδιοκτησίας σου.

karapaparas
24-09-2018, 09:38
ενταξει παιδια.
Ο μαγαζατορας ηθελε τοσο απεγνωσμενα να προστατεψει την ιδιοκτησια του που πεταχτηκε μεχρι το περιπτερο και αφησε το κοσμηματοπωλειο του ορθανοιχτο να κανουν μια βολτα οι περαστικοι της ομονοιας. Ολα οκ δεν υπαρχει τιποτα περιεργο σ αυτο. Ειδικα οταν ο ιδιος βγαινει και λεει οτι του ληστευουν το μαγαζι συνεχεια.

Οτι κραταγε μαχαιρι ο ΖΚ ποιος το ειπε ακριβως Ντερτι; Το σκαι που ελεγε οτι ο Φυσσας σκοτωθηκε για το ποδοσφαιρο ή το μεγκα που μονταρε το βιντεο του Γρηγοροπουλου για να ακουγονται συνθηματα απο πισω;

Και με το υποτιθεμενο μαχαιρι ποιον ακριβως απειλησε σε αδειο μαγαζι; Τα δαχτυλιδια και τα σκουλαρικια;

Τελος παντων το μονο "καλο" στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι οτι ο συγκεκριμενος ανηκε σε συγκεκριμενη "κοινοτητα" που ειναι δεδομενο οτι δε θα το αφησει το θεμα και δε θα κουκουλωθει οπως εχει συμβει με περιπτωσεις πακιστανων και λοιπων κακομοιρηδων

Γιατι η υποθεση βρωμαει χρυσαυγιτιλα απο χιλιομετρα μακρια

D.Rivers
24-09-2018, 09:42
υ.γ.1: Πώς γίνεται τα αντανακλαστικά του φόρουμ να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ αργά στην περίπτωση που ο θύτης είναι ίδιων/παρόμοιων απόψεων με τους έχοντες την ευθύνη επιβολής τιμωρίας (για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν εξαιρέσεις στο τιμ); Περιμένουμε έξτρα χαρακτηρισμούς πέρα από αυτούς που ήδη ειπώθηκαν ή απλά περιμένουμε να απαντήσει το θύμα, μπας και τότε τους περιποιηθούμε όλους μαζικά; Ρητορικά τα ερωτήματα.


Γράψε για τον Ανσαριφάρντ ή για τον καιρό στην Ελβετία και άσε τις ειρωνίες με τα ρητορικά ερωτήματα.

Τώρα με φιμωσες είναι η αλήθεια, με έκανες να χάσω τα λόγια μου...

nrg15
24-09-2018, 11:25
Λουλουδια μου ομορφα απολαμβανω τα σοσιαλ γενικα γιατι βρισκουμε τα παντα απο επαγγελματα και οχι μονο...
Δικαστες... Μπατσους... Δικηγορους... Πολιτικους... Επαναστατες... κλπ κλπ...
Και ολα αυτα χωρις να ξερει πραγματικα κανεις τι ακριβως εχει γινει! Ειχε δεν ειχε μαχαιρι.. Πηγε δεν πηγε να κανει ληστεια!

Με ενοχλει ιδιαιτερα το γεγονος οτι προσπαθειτε να βγαλετε τον DCS7 οτι γουσταρει και επικροτει τη δολοφονια κατι που ξεκαθαρα ΔΕΝ το εχει πει πουθενα! Υπαρχει τετοια μανια να πει ο καθενας τη μαλακια του που δεν διαβαζει τι γραφει ο αλλος! Δεν με νοιαζει αν εχει δικιο η οχι γιατι στην τελικη ειναι η αποψη του! Αλλα να ειμαστε δικαιοι! Δεν ειπε πουθενα κατι τετοιο!

Επισης σταματηστε να ειστε ολοι τοσο σιγουροι για το τι θα κανατε γιατι κανεις(εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις) δε ξερει πως θα αντιδρασει οταν ερθει εκεινη η ωρα.
Αλλος μπορει να πει οτι θα εκανε την κοτα αλλα να θολωσει και να ορμησει! Αλλος μπορει να πει οτι θα του γαμουσε τα παντα αλλα τελικα να κανει την κοτα! Δεν ξερω αληθεια!
Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια για εμενα ειναι οτι δε θα πατουσα κανεναν μα κανεναν στο κεφαλι! ΚΑΝΕΝΑΝ!

Εμενα προσωπικα με εχει καλυψει απολυτα ο Μιγαδας!

Υ.Γ.
Καποιοι εδω μεσα καλο ειναι να χαλαρωσουν και να μη το παιζουν κουραδομαγκες πισω απο το πληκτρολογιο! Με απλη συζητηση και χωρις χαρακτηρισμους μπορουμε νομιζω να τα βγαλουμε περα!

dio
24-09-2018, 12:04
http://arkoudos.com/blog/?p=4339

μιγάδας
24-09-2018, 12:22
ενταξει παιδια.
Ο μαγαζατορας ηθελε τοσο απεγνωσμενα να προστατεψει την ιδιοκτησια του που πεταχτηκε μεχρι το περιπτερο και αφησε το κοσμηματοπωλειο του ορθανοιχτο να κανουν μια βολτα οι περαστικοι της ομονοιας. Ολα οκ δεν υπαρχει τιποτα περιεργο σ αυτο. Ειδικα οταν ο ιδιος βγαινει και λεει οτι του ληστευουν το μαγαζι συνεχεια.

Οτι κραταγε μαχαιρι ο ΖΚ ποιος το ειπε ακριβως Ντερτι; Το σκαι που ελεγε οτι ο Φυσσας σκοτωθηκε για το ποδοσφαιρο ή το μεγκα που μονταρε το βιντεο του Γρηγοροπουλου για να ακουγονται συνθηματα απο πισω;

Και με το υποτιθεμενο μαχαιρι ποιον ακριβως απειλησε σε αδειο μαγαζι; Τα δαχτυλιδια και τα σκουλαρικια;

Τελος παντων το μονο "καλο" στη συγκεκριμενη περιπτωση ειναι οτι ο συγκεκριμενος ανηκε σε συγκεκριμενη "κοινοτητα" που ειναι δεδομενο οτι δε θα το αφησει το θεμα και δε θα κουκουλωθει οπως εχει συμβει με περιπτωσεις πακιστανων και λοιπων κακομοιρηδων

Γιατι η υποθεση βρωμαει χρυσαυγιτιλα απο χιλιομετρα μακρια

γιατί μυρίζει χρυσαυγιτίλα; επειδή ήταν γκέι; υπάρχει το παραμικρό δεδομένο που να συνδέει την ζωώδη αντίδραση του θύτη με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του θύματος;;

να το πάω και αντίστροφα. αν δεν έβγαινε ο βαλιανάτος να μιλήσει, μάλλον κανείς δεν θα ασχολούταν. αλλά βγήκε αυτός ο τύπος να κλαφτεί για τον "σύντροφό του" και μετά το πήραν όλοι σκοινί-κορδόνι. ίντερνετ, η κυβέρνηση κλπ. αλλά με το να ακολουθούμε τον βαλιανάτο δεν έχουμε πρόβλημα, με το σκάι έχουμε. βέβαια ότι ο βαλιανάτος είπε ότι έπαιρνε και ουσίες, ξεχάστηκε κι αυτό. τώρα πήγαμε στην εκδοχή ότι απλώς ήθελε να προστατευτεί. κι όλα αυτά πάνω από έναν νεκρό άνθρωπό.

τι συζητάμε; το πρόβλημα είναι ο κανιβαλισμός του θύτη και των περαστικών. εκεί είναι το ζουμί της ιστορίας. τα γραψε 4-5 σελίδες πριν ο jimy.

μιγάδας
24-09-2018, 12:41
http://arkoudos.com/blog/?p=4339

ωραίο.

Dimaras7
24-09-2018, 13:49
Όπως σημείωσα σε προηγούμενο post, τα ζητήματα αυτά σε επίπεδο αξιολόγησης τα έχει λύσει ο νόμος προ πολλού. Και εξ όσων δύναμαι να γνωρίζω την ίδια λύση δίνει ο νόμος σε όλες τις χώρες του κόσμου. Παραθέτω λοιπόν, τα κρίσιμα άρθρα του ποινικού κώδικα για να βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του για το τι επιτρέπεται και τι δεν επιτρέπεται.
Κατά τη δική μου γνώμη, δεν τίθεται καν ζήτημα άμυνας εν προκειμένω, αλλά κι αν ακόμη τεθεί, υπάρχει υπέρβαση των ορίων. Εικάζω λοιπόν ότι θα υπάρξει καταδίκη για σκοπούμενη θανατηφόρο σωματική βλάβη (γι' αυτό ασκήθηκε δίωξη, άλλωστε) με πιθανή (αλλά όχι βέβαιη) αναγνώριση του ελαφρυντικού ότι στην πράξη του ωθήθηκε από ανάρμοστη συμπεριφορά του παθόντος ή παρασύρθηκε από οργή ή βίαιη θλίψη που του προκάλεσε άδικη εναντίον του πράξη. Αν του αναγνωριστεί η ελαφρυντική περίσταση, υπάρχει περίπτωση να επιβληθεί φυλάκιση και όχι κάθειρξη, που σημαίνει ότι μπορεί να μετατραπεί σε χρηματική ποινή και περαιτέρω σε παροχή κοινωφελούς εργασίας.


Θανατηφόρα βλάβη

Αρθρο 311.

Αν η σωματική βλάβη είχε επακόλουθο το θάνατο του παθόντος,
επιβάλλεται Κάθειρξη μέχρι δέκα ετών. Αν ο υπαίτιος επιδίωκε τη βαριά
σωματική βλάβη του παθόντος επιβάλλεται Κάθειρξη.



Αρθρο 22.

1. Δεν είναι άδικη η πράξη που τελείται σε περίπτωση άμυνας.

2. Αμυνα είναι η αναγκαία προσβολή του επιτιθέμενου στην
οποία προβαίνει το άτομο, για να υπερασπισθεί τον εαυτό του ή άλλον
από άδικη και παρούσα επίθεση που στρέφεται εναντίον τους.

3. Το αναγκαίο μέτρο της άμυνας κρίνεται από το βαθμό
επικινδυνότητας της επίθεσης, από το είδος της βλάβης που απειλούσε,
από τον τρόπο και την ένταση της επίθεσης και από τις λοιπές
περιστάσεις.



Ληστεία

Αρθρο 380.

1. Οποιος με σωματική βία εναντίον προσώπου ή με απειλές
ενωμένες με επικείμενο κίνδυνο σώματος ή ζωής, αφαιρεί από άλλον ξένο
(ολικά ή εν μέρει) κινητό πράγμα ή τον εξαναγκάζει να του το παραδώσει
για να το ιδιοποιηθεί παρανόμως, τιμωρείται με Κάθειρξη.




Eλαφρυντικές περιστάσεις

Αρθρο 84

1. Η ποινή μειώνεται επίσης κατά το μέτρο που προβλέπει το
προηγούμενο άρθρο και στις περιπτώσεις που το δικαστήριο κρίνει ότι
συντρέχουν Ελαφρυντικές περιστάσεις.

2. Ελαφρυντικές περιστάσεις θεωρούνται ιδίως: α) το ότι ο
υπαίτιος έζησε ως το χρόνο που έγινε το έγκλημα έντιμη, ατομική,
οικογενειακή, επαγγελματική και γενικά κοινωνική ζωή β) το ότι στην
πράξη του ωθήθηκε από όχι ταπεινά αίτια ή από μεγάλη ένδεια ή
διατελώντας υπό την επίδραση σοβαρής Απειλής ή υπό την επιβολή του
προσώπου στο οποίο αυτός οφείλει υπακοή ή με το οποίο βρίσκεται σε
σχέση εξάρτησης γ) το ότι στην πράξη του ωθήθηκε από ανάρμοστη
συμπεριφορά του παθόντος ή παρασύρθηκε από οργή ή βίαιη θλίψη που του
προκάλεσε άδικη εναντίον του πράξη δ) το ότι επέδειξε ειλικρινή
μετάνοια και επιδίωξε να άρει ή να μειώσει τις συνέπειες της πράξης
του και ε) το ότι ο υπαίτιος συμπεριφέρθηκε καλά για σχετικά μεγάλο
διάστημα μετά την πράξη του.

Darkling
24-09-2018, 13:55
Δηλαδη με ελαφρυντικα ειναι πιθανο να παει σπιτι του εξαγοραζοντας την ποινη, σωστα?

Dimaras7
24-09-2018, 14:06
Δηλαδη με ελαφρυντικα ειναι πιθανο να παει σπιτι του εξαγοραζοντας την ποινη, σωστα?

Εξαρτάται από την ποινή. Το αρχικό πλαίσιο ποινής για το αδίκημα είναι 5 έως 20 χρόνια κάθειρξης. Αν του αναγνωριστεί το ελαφρυντικό, μπορεί να του επιβληθεί κάθειρξη έως δώδεκα ετών ή φυλάκιση τουλάχιστον δύο ετών. Αν του επιβληθεί φυλάκιση, μπορεί να την εξαγοράσει και να πάει σπίτι του. Κριτήρια, σύμφωνα με το νόμο, θα είναι η βαρύτητα του εγκλήματος, η προσωπικότητα του δράστη, η προκληθείσα βλάβη, οι περιστάσεις, η ένταση του δόλου κλπ.

DCS7
24-09-2018, 14:14
Μεγάλο ρόλο θα παίξει ποιος έδωσε το μοιραίο χτύπημα, και αν μπορεί να εξακριβωθεί και ιατροδικαστικά ποιος ήταν αυτός.

Darkling
24-09-2018, 14:21
αυτο το λετε και το ξαναλετε.

δεν ειναι οτι ξερω τον καταστηματαρχη απο καπου και δεν τον χωνευω. Δεν με ενδιαφερει να παει ο συγκεκριμενος σε δικη αν δεν εχει κανει κατι. Με ενδιαφερει ομως να δικαστει οποιος τον χτυπησε θανατηφορα, η οποιοι ηταν.

Ειδικα αν ηταν καποιος περαστικος ξερω γω, τελειωνουμε και με θεματα ιδιοκτησιας και δικα μας-δικα σας και τα λοιπα και εχουμε να κανουμε με εναν τυπο που απλα επινε καφε διπλα (η ακομα χειροτερα, απλα περναγε) και αποφασισε να χτυπησει στο κεφαλι εναν τυπο που μολις περασε μεσα απο μια τζαμαρια.

DCS7
24-09-2018, 14:24
νομικά μιλάω, δεν μιλάω ηθικά ρε παιδιά. Τι να κάνουμε στο δικαστήριο παιζει ρόλο. Οπως παίζει ρόλο αν το μοιραίο χτυπημα το έδωσε ο καταστηματάρχης (οπου εκει θα αναγνωριστούν ελαφρυντικά) η ενας περαστικός οπου εκει δεν θα αναγνωριστούν. Τι να κάνουμε έτσι είναι ο νομος, μην τα μπλέκεται ωωωωω

Και να το κάνω πιο νια νια; Αν δεν βρούν ποιος έδωσε το μοιραίο χτυπημα τότε πιθανόν να καταδικαστούν μονο για βιαιοπραγία και να απαλλαχθούν απο τον φόνο λόγω αμφιβολιών. Ετσι είναι το σύστημα, υπάρχει το τεκμήριο της αθωότητας. Για παράδειγμα αν έχεις 100 ατομα που βαράνε ενα και αυτός πεθαίνει, δεν πάνε μέσα και οι 100 για τον φόνο. Θα πανε σε πρωτο η σε δευτερο βαθμό, θα πουν ότι υπάρχουν στοιχεία μονο για βιαιοπραγία, και θα βγουν έξω. Καλό, σωστό, δικαιο; Ο καθένας έχει την γνώμη του. Εγώ απλά λέω την πραγματικότητα πως έχει

antonio108
24-09-2018, 14:45
Έμπλεξες....τώρα θα βγουν να πουν ότι είσαι και υπέρ της αθώωσης του φονιά...

DCS7
24-09-2018, 14:54
Λες να μην το ξέρω; γράφω μια πρόταση και κάνω 5 quote επεξήγηση για να εξηγήσω. Η πλάκα είναι ότι όταν γράφουν ακριβώς τα ίδια άλλοι δεν γίνεται χαμός. Έλα όμως που έχω στοχοποιήθει από κύκλους. Ας είναι δεν βαριέσαι...

Darkling
24-09-2018, 15:03
παιδακια, οι γενικολογιες μου φαινονται αστειες απ οσους το κανουν
ποιοι ειναι οι κυκλοι?


και σιγα το προπυργιο των ΕΑΑΚ το ρεντχουπς, αραξτε λιγο.

Buendia
24-09-2018, 15:07
(...) Έλα όμως που έχω στοχοποιήθει από κύκλους.

Τελείωνε μωρέ με τις αηδίες σου. Είσαι και μεγάλος άνθρωπος και δεν ντρέπεσαι να γράφεις σαχλαμάρες. Μυξοκλαίγεσαι και να το παίζεις θιγμένος, ότι σε έχουν «στοχοποιήσει» (τρομάρα σου) και δεν ξέρωγω τι, όταν έχεις γράψει ό,τι έχεις γράψει.

Και για να τελειώνουμε γενικότερα, σε έχουμε ανεχθεί (και εγώ προσωπικά σίγουρα) τουλάχιστον τρεις φορές, σε μια πάγια πρακτική σου. Μπαίνεις εδώ μέσα με ακραίο και μισαλλόδοξο λόγο, εξοργίζεις δυο τρεις κάθε φορά οι οποίοι παραφέρονται και τιμωρούναι εξαιτίας σου και μετά αρχίζεις τα μα δεν είπα εκείνο, εννοούσα το άλλο, ήθελα να πω το τάδε και ούτω καθεξής. Δεν έχει άλλη. Είναι πολλές ήδη.

Η πρώτη ήταν όταν είχε πει ο Άντιτς κάτι για Μακεδονία και είχες μπει εσύ και ευχόσουν ψόφους. Όπου αντί να σε τιμωρήσω σου είχα στείλει απλώς pm να το κάνεις edit. Τότε που μου κλαψούριζες στα pm λεω, θυμάσαι?

Μέτα ήταν όταν μπήκες να κάνεις το ξέπλυμα της χρυσής αυγής. Ξανά μανά τα ίδια όπως τώρα καλή ώρα. "Ναι, μεν, αλλά" και μετά "ναι αλλά αν έκαναν όμως οι άλλοι το τάδε" (λέω τώρα από μνήμης, γιατί θυμάμαι τις αντιδράσεις των παιδιών και σίγουρα υπήρχαν και χειρότερα) και στο τέλος η γνωστή πρακτική, αφού έχεις ανεβάσει την πίεση σε πόσους, α ου, μοντς πού είσαστε, μου επιτίθενται, δεν κάνετε τίποτα κλπ κλπ. Και φύγανε πάλι τα ban σε όσα παιδιά είχαν αντιδράσει.

Όπως ακριβώς και στην περίπτωση αυτή. Το έφαγε ήδη ο Rakos. Επειδή σε έχουμε «στοχοποιήσει» μάλλον.

Κοινή συνισταμένη πάντως σε όλες τις περιπτώσεις, όπως το έγραψα, να εξοργίζεις πόσους κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να πρέπει να ψαχνόμαστε να τιμωρήσουμε ανθρώπους που είναι μια χαρά γενικά εδώ μέσα επειδή μπαίνεις εσύ να ξεπλύνεις ό,τι εμετικό υπάρχει και δεν υπάρχει στον ντουνιά.

Από μένα τουλάχιστον δεν έχει άλλο.

trust in who we are
24-09-2018, 15:25
Δεν άντεξα

https://i.imgur.com/4yVRXPn.gif

Joshua_Grant
24-09-2018, 15:35
(...) Έλα όμως που έχω στοχοποιήθει από κύκλους.

Τελείωνε μωρέ με τις αηδίες σου. Είσαι και μεγάλος άνθρωπος και δεν ντρέπεσαι να γράφεις σαχλαμάρες. Μυξοκλαίγεσαι και να το παίζεις θιγμένος, ότι σε έχουν «στοχοποιήσει» (τρομάρα σου) και δεν ξέρωγω τι, όταν έχεις γράψει ό,τι έχεις γράψει.

Και για να τελειώνουμε γενικότερα, σε έχουμε ανεχθεί (και εγώ προσωπικά σίγουρα) τουλάχιστον τρεις φορές, σε μια πάγια πρακτική σου. Μπαίνεις εδώ μέσα με ακραίο και μισαλλόδοξο λόγο, εξοργίζεις δυο τρεις κάθε φορά οι οποίοι παραφέρονται και τιμωρούναι εξαιτίας σου και μετά αρχίζεις τα μα δεν είπα εκείνο, εννοούσα το άλλο, ήθελα να πω το τάδε και ούτω καθεξής. Δεν έχει άλλη. Είναι πολλές ήδη.

Η πρώτη ήταν όταν είχε πει ο Άντιτς κάτι για Μακεδονία και είχες μπει εσύ και ευχόσουν ψόφους. Όπου αντί να σε τιμωρήσω σου είχα στείλει απλώς pm να το κάνεις edit. Τότε που μου κλαψούριζες στα pm λεω, θυμάσαι?

Μέτα ήταν όταν μπήκες να κάνεις το ξέπλυμα της χρυσής αυγής. Ξανά μανά τα ίδια όπως τώρα καλή ώρα. "Ναι, μεν, αλλά" και μετά "ναι αλλά αν έκαναν όμως οι άλλοι το τάδε" (λέω τώρα από μνήμης, γιατί θυμάμαι τις αντιδράσεις των παιδιών και σίγουρα υπήρχαν και χειρότερα) και στο τέλος η γνωστή πρακτική, αφού έχεις ανεβάσει την πίεση σε πόσους, α ου, μοντς πού είσαστε, μου επιτίθενται, δεν κάνετε τίποτα κλπ κλπ. Και φύγανε πάλι τα ban σε όσα παιδιά είχαν αντιδράσει.

Όπως ακριβώς και στην περίπτωση αυτή. Το έφαγε ήδη ο Rakos. Επειδή σε έχουμε «στοχοποιήσει» μάλλον.

Κοινή συνισταμένη πάντως σε όλες τις περιπτώσεις, όπως το έγραψα, να εξοργίζεις πόσους κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να πρέπει να ψαχνόμαστε να τιμωρήσουμε ανθρώπους που είναι μια χαρά γενικά εδώ μέσα επειδή μπαίνεις εσύ να ξεπλύνεις ό,τι εμετικό υπάρχει και δεν υπάρχει στον ντουνιά.

Από μένα τουλάχιστον δεν έχει άλλο.
Δικαίωμα του να εκφράζει τις απόψεις που θέλει από τη στιγμή που δεν είναι ρατσιστικές η προσβάλλουν μνήμη νεκρού,πρόβλημα αυτών με την υψηλή πίεση πως θα του απαντήσουν.

Francois Dillinger
24-09-2018, 15:35
"Συνάδελφοι λίγη ησυχία να ακουστεί η τοποθέτηση"

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

D.Rivers
24-09-2018, 15:37
Ένα άσχετο σκηνικό από πολιτική, αστυνομία κλπ, κατάληξαν πάλι οι γνωστοί άγνωστοι να το πάνε εκεί που ήθελαν και να συζητάμε σελίδες επί σελίδων...

Χαρά στο κουράγιο των παιδιών που μπαίνουν στον κόπο να εκφράσουν μια φωνή λογικής και καπάκι βλέπουν να τους γράφετε στα τέτοια σας, προκειμένουν να συνεχίσετε το βιολί σας.



υ.γ.1: Πώς γίνεται τα αντανακλαστικά του φόρουμ να είναι ΠΑΝΤΟΤΕ αργά στην περίπτωση που ο θύτης είναι ίδιων/παρόμοιων απόψεων με τους έχοντες την ευθύνη επιβολής τιμωρίας (για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν εξαιρέσεις στο τιμ); Περιμένουμε έξτρα χαρακτηρισμούς πέρα από αυτούς που ήδη ειπώθηκαν ή απλά περιμένουμε να απαντήσει το θύμα, μπας και τότε τους περιποιηθούμε όλους μαζικά; Ρητορικά τα ερωτήματα.
υ.γ.2: Από όταν ήμουν πανεπιστήμιο, θυμάμαι υπήρχαν συγκεκριμένες παρατάξεις που ό,τι κι αν τους έλεγες, ό,τι επιχειρήματα κι αν χρησιμοποιούσες, απαντούσαν είτε με ακατάσχετη μπουρδολογια είτε βάζοντας στο στόμα σου λόγια ελλείψει επιχειρημάτων. Φαντάζομαι συνεχίζει να αποτελεί κυρίαρχη τάση και σήμερα...



Εξαιρετικο ποστ

Καποιοι "γνωστοι αγνωστοι" στο φορουμ, το πανε "εκει που ηθελαν" ενω ταυτοχρονα "καποιοι στο τιμ με ευθυνες επιβολης τιμωριας" τους αφηνουν και ολο αυτο θυμιζει "καποιες παραταξεις" στο πανεπιστημιο.

και ολο αυτο κλεινει με αναφορα σε ακατασχετη μπουρδολογια.

ευγε, λολ.
Το μόνο που ίσως σου είναι ασαφές (γιατί λίγο πολλοί όλοι ξέρουμε πού αναφέρομαι) είναι το "γνωστοί άγνωστοι". Δεν έχω πρόβλημα να σου το διασαφηνίσω αν θες.

Από εκεί και πέρα αν έχεις επιχειρήματα να αντιτάξεις, ευχαρίστως να κάνουμε συζήτηση. Το "εύγε, λολ" είναι ένα απολύτως άχρηστο ποστ. Αν έχει νόημα να μας πεις να σου πατήσω κι εγώ συμφωνώ αν είναι.

Darkling
24-09-2018, 15:44
το ευγε λολ παει στο οτι ηταν ενα ποστ μεσα στην γενικολογια για εντυπωσεις.
ειμαστε σε φορουμ το 2018, οχι το 2003.
δεν μου λεει τιποτα αυτο που εγραψες. Ειτε γραψτε ο ταδε και ο δεινα ειπαν αυτα που ειπαν και τα δικα μου επιχειρηματα ηταν αυτα, ειτε αφησε το καλυτερα.

αδυνατω να πιστεψω οτι το "καποιοι εκαναν καποια και καποιοι αλλοι κανανε αυτα που ξερετε" εντυπωσιαζει τον οποιοδηποτε σε ενα φορουμ το 2018.

DCS7
24-09-2018, 16:06
Παιδιά χαλαρώστε λίγο και θα τα εξηγήσω αναλυτικά όταν γυρίσω από την δουλειά. Ηρεμιστε και όταν μιλάω για κύκλους μιλάω για μια ομάδα απο θερμοκεφαλους που έβγαλαν μένος. Τα υπόλοιπα το βράδυ.

kristensen7
24-09-2018, 16:13
Απροσδιοριστα τα αιτια θανατου λεει ο ιατροδικαστης.
Αν ειναι ετσι, καλως ή κακως, ο ιδιοκτητης δυσκολα θα παει στη φυλακη.

Red Unity
24-09-2018, 17:26
ο καθενας δειχνει χαρακτηρα. Ασε να εκφραστει το παιδι με επιχειρήματα. Εγραψα γυρω στις 5000 λέξεις και το παλικάρι έχει να πεί μονο αυτα αφου απομονωσε μια φράση που μιλουσα γενικα και όχι ειδικά. Αστον. Δεν θέλω μπαν ουτε edit. Ασε να δείχνει ο καθένας τι είναι.
ελα ρε, γενικα μιλουσες; και γω νομιζα οτι ειπες "ο μαλακας που πηγε να ληστεψει". σε παρεξηγησα ρε συ, δεν εβρισες τον αταφο νεκρο, δε μιλησες ειδικα! εξαλλου δεν ειναι και ο γιαννακοπουλος να τον σεβαστουμε, ενας φτωχος ναρκομανης ηταν.

πισω απο τις λεξεις κρυβεται ο αλεξης. κ οταν οι λεξεις λενε "ο ιδιοκτητης" απο τη μια και "ο μαλακας" απο την αλλη "που ηξερε τι μπορει να παθει" αλλα "δεν ειναι οτι δικαιολογω και τον ιδιοκτητη", δειχνουν τι εισαι, οπως λες.

επισης ο μαρινακης δεν ειναι πρεζεμπορας ("αν εχεις στοιχεια πηγαινε στο δικαστηριο"), διαφορα πραγματα για την χα "δεν εχουν αποδειχτει", αλλα ο ζακ ειναι "ο μαλακας ληστης", επειδη ετσι ειπε το υπανθρωπο που του ανηκει το κοσμηματοπωλειο και κυνικα ειχε βγει στις ειδησεις λιγη ωρα μετα και ελεγε "πεθανε οπως προσπαθουσε να βγει". ειναι χαρακτηριστικο λεει των χεστηδων ελληναραδων να τα βαζουν με αυτους που τους παιρνει.

Red Unity
24-09-2018, 17:32
Αντε καλα.

Να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε.

Συγγνώμη μαγκες, αλλα ενα θεμα που δεν εχει να κανει πουθενα με πολιτικα, με σεξουαλικες προτιμησεις, με οτιδηποτε, καποιοι θελατε να το κανετε με το ζορι ζητημα της "ομοφοβικης" κοινωνιας.

Το σωστο θα ηταν ο μαγαζάτορας αφου ακινητοποιουσε τον ληστη (ή αυτον που θεωρησε ως ληστη, τωρα ο βαλιανατος-ο επαγγελαματιας ομοφυλόφιλος, γι αυτον πρεπει να ντρεπονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι- τα αλλαζει), να φωνάξει τους μπατσους.

Κι ο κωστοπουλος να ηταν σωος και αβλαβης στο κρατητήριο κι ο μαγαζάτορας στη δουλεια του.

Επειδη ομως ο τυπος ηταν κρετινος (ή ετσι φαινεται τελος πάντων) τωρα πρεπει να σαπισει στη φυλακη.

Ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με τη λοατκι κοινοτητα και το τι σημαίνει βια και ολα αυτα.

Και, δυστυχως για μενα, ο dcs7 μιλαει απολυτα σωστα. Και λεω δυστυχως, γιατι υποτίθεται αυτος ειναι που τόσες φορες εχω απηυδησει με τις αποψεις του.

Ακομα και το ποστ το οποιο εφερε την εκρηξη του red unity στέκει μια χαρά και απο μονο του.

Με το ζορι να κανουμε θεμα και να εξαγουμε ιντερνετική επαναστατικότητα και προοδευτικότητα εκει που δεν υπαρχει.
κανεις δεν ειπε οτι ο ζακ δολοφονηθηκε επειδη ειναι στην κουιρ κοινοτητα.

αλλα μιγαδα, η εξαχρειωση και η σκατοψυχια των ανθρωπων, απο τον ιδιοκτητη και το φιλαρακι του, μεχρι τους περαστικους και τους διαφορους dsc7 που λενε "νταξει μαλακια μωρε αλλα και εσεις τι θα κανατε;", αν δεν ειναι πολιτικη, τοτε τιποτα δεν ειναι πολιτικο. δεν ειναι απλα "οκ παμε παρακατω τωρα, τα παμε".

και οχι ποστ με προσβολη της μνημης νεκρου (και ταυτοχρονη εξυψωση σε σχεση με το θυμα του ανθρωποειδους δολοφονου του που "προστατευε το κοσμηματοπωλειακι του" στην ομονοια μερα μεσημερι απο εναν ανθρωπο που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του) δεν στεκει μια χαρα και απο μονο του. μονο σε διεστραμμενα μυαλα στεκει, και δε νομιζω οτι εισαι τετοιο.

redglove
24-09-2018, 17:57
Red Unity over and out, ευτυχώς γιατί από την αυτοθυματοποίηση σε λίγο θα φτάναμε να πιστεύαμε ότι μπορεί και να σκότωσε ο Κωστόπουλος τον ιδιοκτήτη.

karapaparas
24-09-2018, 18:45
Αν προτίθεσαι να αντικαταστήσεις τη δικαιοσύνη,κάντο μπάς και ξελαμπικάρουν λίγο και τρέξουν κάποιες υποθέσεις λίγο πιο γρήγορα.Από εκεί και πέρα το να χλευάζεις το "θα κρίνει η δικαιοσύνη" κάπου οδηγεί.Σκέψου λίγο.Μπράβο...στην αυτοδικία.Η οποία φυσικά κάποιες στιγμές δεν μας συμφέρει.Σε άλλες δεν θα είχαμε πρόβλημα να δούμε κόσμο κρεμασμένο στο Σύνταγμα.

Προσωπικά πάντως εμπιστεύομαι απόλυτα την ελληνική δικαιοσύνη που έχει τον Ρουπακιά σπίτι του, τον Μηλιώνη στη Μύκονο, τον Φλωρο παραλίγο κι αυτόν σπίτι του και άλλους τους χώνει στη φυλακή χωρίς στοιχεία για 5 χρονια

ένιγουέη,το ζήτημα της ιδιοκτησίας όταν αμφισβητείται είναι μια πολύ ρομαντική κουβέντα σε ανάλαφρες περιόδους της ζωής κάποιου.Στην πραγματικότητα όταν αναγκαστείς να μπείς σε διαδικασία παραγωγής, για να καλύψεις κάποια έξοδα τα οποία κανείς δεν προτίθεται να σου καλύψει τότε μπαίνεις σε άλλες σκέψεις.Επίσης γνωρίζεις και κόσμο.Που πιθανότατα δεν θα ήθελες να μοιραστείς μαζί τους ούτε τον πυρετό σου.Πόσο μάλλον μέρος της ιδιοκτησίας σου.

Εχεις δίκιο ξεπλενη
Μόνο εσύ δουλεύεις άλλωστε για να καλύψεις τα έξοδα σου και μπαίνεις σ' αυτές τις σκεψεις
Οι υπόλοιποι τα ξύνουμε όλη μέρα και τρώμε τα λεφτά του μπαμπα

Χειρότεροι από τους "καλά του κάνανε" είστε εσείς οι ισαποστακηδες πάντως, μην ξεγελιεστε, εσείς είστε που τους έχετε δώσει χώρο να πολλαπλασιαστούν τα τελευταία χρονια
Οι πρώην φιλελεύθεροι της "κοινής λογικής" που πλέον έχετε γίνει η ουρά του κάθε ακροδεξιού μαλακα

μιγάδας
24-09-2018, 19:10
Αντε καλα.

Να χαμε να λεγαμε να χαμε να πουμε.

Συγγνώμη μαγκες, αλλα ενα θεμα που δεν εχει να κανει πουθενα με πολιτικα, με σεξουαλικες προτιμησεις, με οτιδηποτε, καποιοι θελατε να το κανετε με το ζορι ζητημα της "ομοφοβικης" κοινωνιας.

Το σωστο θα ηταν ο μαγαζάτορας αφου ακινητοποιουσε τον ληστη (ή αυτον που θεωρησε ως ληστη, τωρα ο βαλιανατος-ο επαγγελαματιας ομοφυλόφιλος, γι αυτον πρεπει να ντρεπονται ολοι οι ομοφυλοφιλοι- τα αλλαζει), να φωνάξει τους μπατσους.

Κι ο κωστοπουλος να ηταν σωος και αβλαβης στο κρατητήριο κι ο μαγαζάτορας στη δουλεια του.

Επειδη ομως ο τυπος ηταν κρετινος (ή ετσι φαινεται τελος πάντων) τωρα πρεπει να σαπισει στη φυλακη.

Ολα αυτα καμια σχεση δεν εχουν με τη λοατκι κοινοτητα και το τι σημαίνει βια και ολα αυτα.

Και, δυστυχως για μενα, ο dcs7 μιλαει απολυτα σωστα. Και λεω δυστυχως, γιατι υποτίθεται αυτος ειναι που τόσες φορες εχω απηυδησει με τις αποψεις του.

Ακομα και το ποστ το οποιο εφερε την εκρηξη του red unity στέκει μια χαρά και απο μονο του.

Με το ζορι να κανουμε θεμα και να εξαγουμε ιντερνετική επαναστατικότητα και προοδευτικότητα εκει που δεν υπαρχει.
κανεις δεν ειπε οτι ο ζακ δολοφονηθηκε επειδη ειναι στην κουιρ κοινοτητα.

αλλα μιγαδα, η εξαχρειωση και η σκατοψυχια των ανθρωπων, απο τον ιδιοκτητη και το φιλαρακι του, μεχρι τους περαστικους και τους διαφορους dsc7 που λενε "νταξει μαλακια μωρε αλλα και εσεις τι θα κανατε;", αν δεν ειναι πολιτικη, τοτε τιποτα δεν ειναι πολιτικο. δεν ειναι απλα "οκ παμε παρακατω τωρα, τα παμε".

και οχι ποστ με προσβολη της μνημης νεκρου (και ταυτοχρονη εξυψωση σε σχεση με το θυμα του ανθρωποειδους δολοφονου του που "προστατευε το κοσμηματοπωλειακι του" στην ομονοια μερα μεσημερι απο εναν ανθρωπο που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του) δεν στεκει μια χαρα και απο μονο του. μονο σε διεστραμμενα μυαλα στεκει, και δε νομιζω οτι εισαι τετοιο.

Red Unity over and out, ευτυχώς γιατί από την αυτοθυματοποίηση σε λίγο θα φτάναμε να πιστεύαμε ότι μπορεί και να σκότωσε ο Κωστόπουλος τον ιδιοκτήτη.

Τι λετε παιδια; σε κανενα φορουμ της χα μπαινετε και τα διαβαζετε αυτα που νομιζετε οτι διαβασατε; γιατι εδω δεν γραφτηκαν.

Και οχι, κανενας πονος να μην κατηγορηθει η χα δεν με πιασε, ουτε να υπερασπιστω τον dcs7 που εχει γραψει πραματα που με εξοργισαν.

Αλλα να κρινουμε αυτα που γραφονται κι οχι αυτα που νομιζουμε οτι γραφονται. Γιατι αλλιως το φασισμο δεν τον χτυπας. Σε καμια γειτονια, σε κανενα σχολειο, σε κανενα πανεπιστημιο, σε κανενα Φόρουμ δεν θα απομονωθουν οι φασιστες και δεν θα παρουν ποδι αν πεταμε ανυποστατα πραματα. Αν εσεις νομιζετε αυτο, το μονο που κανετε ειναι τον επαναστατη του πληκτρολογιου.

Το οτι ο ζακ πηγε να ληστεψει δεν εχει εξακριβωθει. Πρωτος ομως το ειπε ο βαλιανατος, ο "υπερασπιστης" του. Οχι εμεις εδω στο φορουμ.

Dimaras7
24-09-2018, 19:10
.

Dimaras7
24-09-2018, 19:11
Αν προτίθεσαι να αντικαταστήσεις τη δικαιοσύνη,κάντο μπάς και ξελαμπικάρουν λίγο και τρέξουν κάποιες υποθέσεις λίγο πιο γρήγορα.Από εκεί και πέρα το να χλευάζεις το "θα κρίνει η δικαιοσύνη" κάπου οδηγεί.Σκέψου λίγο.Μπράβο...στην αυτοδικία.Η οποία φυσικά κάποιες στιγμές δεν μας συμφέρει.Σε άλλες δεν θα είχαμε πρόβλημα να δούμε κόσμο κρεμασμένο στο Σύνταγμα.

Προσωπικά πάντως εμπιστεύομαι απόλυτα την ελληνική δικαιοσύνη που έχει τον Ρουπακιά σπίτι του, τον Μηλιώνη στη Μύκονο, τον Φλωρο παραλίγο κι αυτόν σπίτι του και άλλους τους χώνει στη φυλακή χωρίς στοιχεία για 5 χρονια

ένιγουέη,το ζήτημα της ιδιοκτησίας όταν αμφισβητείται είναι μια πολύ ρομαντική κουβέντα σε ανάλαφρες περιόδους της ζωής κάποιου.Στην πραγματικότητα όταν αναγκαστείς να μπείς σε διαδικασία παραγωγής, για να καλύψεις κάποια έξοδα τα οποία κανείς δεν προτίθεται να σου καλύψει τότε μπαίνεις σε άλλες σκέψεις.Επίσης γνωρίζεις και κόσμο.Που πιθανότατα δεν θα ήθελες να μοιραστείς μαζί τους ούτε τον πυρετό σου.Πόσο μάλλον μέρος της ιδιοκτησίας σου.

Εχεις δίκιο ξεπλενη
Μόνο εσύ δουλεύεις άλλωστε για να καλύψεις τα έξοδα σου και μπαίνεις σ' αυτές τις σκεψεις
Οι υπόλοιποι τα ξύνουμε όλη μέρα και τρώμε τα λεφτά του μπαμπα

Χειρότεροι από τους "καλά του κάνανε" είστε εσείς οι ισαποστακηδες πάντως, μην ξεγελιεστε, εσείς είστε που τους έχετε δώσει χώρο να πολλαπλασιαστούν τα τελευταία χρονια
Οι πρώην φιλελεύθεροι της "κοινής λογικής" που πλέον έχετε γίνει η ουρά του κάθε ακροδεξιού μαλακα


Για το Ρουπακιά και το Φλώρο την ευθύνη δεν την έχει η δικαιοσύνη, αλλά η λαοπρόβλητη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ που για τον μεν δεν έβρισκε αίθουσα για να γίνει η δίκη της ΧΑ και πέρασε το δεκαοκτάμηνο, για τον δε νομοθέτησε ώστε, αν το ΚΕΠΑ βεβαιώσει ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, να αποφυλακίζεται ο κατάδικος, αφού εκτίσει το 1/5 της ποινής. Όσο για το Μηλιώνη, αν καταδικασθεί και στο δεύτερο βαθμό, θα πάει φυλακή. Για την αναστολή που του χορηγήθηκε, διάβασε, αν έχεις διάθεση, το άρθρο 497 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας.

Αλλά, αφού δεν εμπιστεύεσαι την ελληνική δικαιοσύνη, ποια εναλλακτική προτείνεις; Πώς να λύνονται αυτά τα θέματα;

dio
24-09-2018, 21:55
Για το Ρουπακιά [...] την ευθύνη δεν την έχει η δικαιοσύνη, αλλά η λαοπρόβλητη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ που [...] δεν έβρισκε αίθουσα για να γίνει η δίκη της ΧΑ και πέρασε το δεκαοκτάμηνο

Μας κάνετε να υπερασπιζόμαστε την ντροπή της αριστεράς, αλλά από το 18μηνο πόσο καιρό ήταν κυβέρνηση ο συριζα; Συγκεκριμένα το 18μηνο από τη στιγμή που κρίθηκε προφυλακιστέος ο ρουπακιάς (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%AF%C E%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A0%CE%B1%CF%8D%CE%BB%C E%BF%CF%85_%CE%A6%CF%8D%CF%83%CF%83%CE%B1#%CE%A0%C E%BF%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B4%CE%AF%CF %89%CE%BE%CE%B7) πέρασε στις 21 Μαρτίου 2015. Οι εκλογές που ανέλαβε ο συριζα έλαβαν χώρα στις 25 Ιανουαρίου 2015 (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82_%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE %B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE% B3%CE%AD%CF%82_%CE%99%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B 1%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85_2015), ενώ πρώτη συνεδρίαση της βουλής έγινε στις 5 Φεβρουαρίου. Η δίκη ξεκίνησε στις 20 Απριλίου 2015 (https://jailgoldendawn.com/%ce%b7-%ce%b4%ce%af%ce%ba%ce%b7/). Με τη λογική σου, χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 3 μήνες για κάτι που δεν έκανε σε 16 μήνες η προηγούμενη κυβέρνηση.

μιγάδας
24-09-2018, 22:05
κανεις δεν ειπε οτι ο ζακ δολοφονηθηκε επειδη ειναι στην κουιρ κοινοτητα.

αλλα μιγαδα, η εξαχρειωση και η σκατοψυχια των ανθρωπων, απο τον ιδιοκτητη και το φιλαρακι του, μεχρι τους περαστικους και τους διαφορους dsc7 που λενε "νταξει μαλακια μωρε αλλα και εσεις τι θα κανατε;", αν δεν ειναι πολιτικη, τοτε τιποτα δεν ειναι πολιτικο. δεν ειναι απλα "οκ παμε παρακατω τωρα, τα παμε".

και οχι ποστ με προσβολη της μνημης νεκρου (και ταυτοχρονη εξυψωση σε σχεση με το θυμα του ανθρωποειδους δολοφονου του που "προστατευε το κοσμηματοπωλειακι του" στην ομονοια μερα μεσημερι απο εναν ανθρωπο που δεν μπορουσε να παρει τα ποδια του) δεν στεκει μια χαρα και απο μονο του. μονο σε διεστραμμενα μυαλα στεκει, και δε νομιζω οτι εισαι τετοιο.

Να πω και το εξης και να το κλείνω σιγα σιγα το θεμα, τα χω πει ολα. Εχω πει τη γνωμη μου, εχω πει τι με πειραζει στην κουβεντα που κανουμε, εχω κάνει τα λαικ μου, ολα. Εσεις συνεχίστε.

Με το απο πανω σχολιο συμφωνω. Φουλ.

Απλως δεν υπηρξε καμια τετοια αφορμη στο χουπς γι αυτο το σχολιο. Οχι τιποτα αλλο, χανετε το δικιο σας.

Dimaras7
24-09-2018, 22:08
Για το Ρουπακιά [...] την ευθύνη δεν την έχει η δικαιοσύνη, αλλά η λαοπρόβλητη κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ που [...] δεν έβρισκε αίθουσα για να γίνει η δίκη της ΧΑ και πέρασε το δεκαοκτάμηνο

Μας κάνετε να υπερασπιζόμαστε την ντροπή της αριστεράς, αλλά από το 18μηνο πόσο καιρό ήταν κυβέρνηση ο συριζα; Συγκεκριμένα το 18μηνο από τη στιγμή που κρίθηκε προφυλακιστέος ο ρουπακιάς (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%BD%CE%AF%C E%B1_%CF%84%CE%BF%CF%85_%CE%A0%CE%B1%CF%8D%CE%BB%C E%BF%CF%85_%CE%A6%CF%8D%CF%83%CF%83%CE%B1#%CE%A0%C E%BF%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%B4%CE%AF%CF %89%CE%BE%CE%B7) πέρασε στις 21 Μαρτίου 2015. Οι εκλογές που ανέλαβε ο συριζα έλαβαν χώρα στις 25 Ιανουαρίου 2015 (https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AD%C F%82_%CE%B2%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE %B9%CE%BA%CE%AD%CF%82_%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%BF%CE% B3%CE%AD%CF%82_%CE%99%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%B 1%CF%81%CE%AF%CE%BF%CF%85_2015), ενώ πρώτη συνεδρίαση της βουλής έγινε στις 5 Φεβρουαρίου. Η δίκη ξεκίνησε στις 20 Απριλίου 2015 (https://jailgoldendawn.com/%ce%b7-%ce%b4%ce%af%ce%ba%ce%b7/). Με τη λογική σου, χρειάστηκε κάτι λιγότερο από 3 μήνες για κάτι που δεν έκανε σε 16 μήνες η προηγούμενη κυβέρνηση.


Από τότε που κρίθηκε προφυλακιστέος ο Ρουπακιάς μέχρι να αρχίσει η δίκη μεσολάβησε η κύρια ανάκριση. Πριν ολοκληρωθεί η ανάκριση δεν μπορούσε να γίνει η δίκη. Αλλά, και αφού άρχισε η δίκη, υπήρχαν θέματα με τις αίθουσες και δεν μπορούσαν να γίνονται οι συνεδριάσεις με τη συχνότητα που έπρεπε. Δε λέω ότι μπορούσε να ολοκληρωθεί σε δύο μήνες, αλλά μιλάμε για τρία χρόνια και πλέον. Και το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν μπορούσε να παραμείνει προφυλακιστέος για περισσότερο από 18 μήνες. Άρα τη μομφή στη δικαιοσύνη για το θέμα αυτό δεν τη δέχομαι. Μπορείς να μου πεις ότι η κριτική στην κυβέρνηση είναι υπερβολική και ότι καθυστέρηση θα υπήρχε ούτως ή άλλως. Πες το. Αλλά να κάνει κάτι η δικαιοσύνη για να μην αποφυλακιστεί ο Ρουπακιάς δε γινόταν. Εκτός, αν χωριζόταν η ανθρωποκτονία από τα υπόλοιπα αδικήματα. Αλλά, αυτό δεν το ήθελαν ούτε οι συνήγοροι της πολιτικής αγωγής.

karapaparas
24-09-2018, 22:18
https://pbs.twimg.com/media/Dn4Xff-WsAE9uai?format=jpg

Αγγελικά πλασμένα όλα στην υπόθεση
Δε βρωμάει χρυααυγιτιλα, έκανα λάθος πιο πριν σορρυ

t0ny
24-09-2018, 22:20
Είναι εκπληκτικό πάντως το ποσό μπορούμε να φαγωθουμε για ένα γεγονός επειδή κάποιοι θέλουν το προωθήσουν τόσο..

Και τι εννοώ , όταν ήμουν φοιτητής λίγο πριν τα γεγονότα με τον Γρηγορόπουλο είχα πάει Σ ένα πάρτι στο προαύλιο πάρτυ της ΑΣΟΕΕ είχαν σκάσει αναρχικοί για αντίποινα σε κάτι πασπιτες και είχε πέσει τόσο ξύλο όσο δεν έχω δει στην ζωή μου ούτε σε ταινία.

Μιλάμε αυτό που είδα στο βίντεό με τον Ζακ δεν ήταν τίποτα απολύτως μιλάμε για 20+ άτομα. να βάρανε αγόρια κορίτσια εν χορώ ενώ ήταν κάτω..2 άτομα πήγαν με κρανιοεργκεφαλικες κακώσεις ευτυχώς δεν πέθανε κανείς ..

Την επόμενη μέρα σχεδόν τίποτα κάτι μικροσυμπλοκές κτλ λέγανε ,κανείς δεν τράβηξε βίντεο δεν έγινε θέμα κτλ..εγώ όταν γυρναγα σπίτι ήμουν σε τέτοιο σοκ που δεν έχω βρεθεί ποτέ ξανά.

Δεν με εκπλήσσει ούτε με θορυβει ότι έτυχε και πέθανε ο κάθε Ζακ το ότι για κάθε θάνατο τέτοιο έχουμε και αλλά 100 περιστατικά που δεν γίνονται γνωστά επειδή εκεί δεν θα κανιβαλιστουν για δεκάδες άλλους λόγους αυτό με προβληματίζει.

Έχουμε κάνει την ανομία mainstream και ανεκτή και ασχολούμαστε με bullying , θάνατο λοατκι και φασίστες γιατί εκεί φυσικά μπορεί να πλακωθεί το ακροατήριο μεταξύ του χωρίς να καταλήξει στο λογικό συμπέρασμα πως η κοινή συνισταμένη είναι ότι είμαστε ένα ξεφραγο αμπέλι από ασφάλεια το οποίο θα αναγάγει το πρόβλημα στους εκάστοτε κυβερνώντες.

lamar
24-09-2018, 22:24
https://pbs.twimg.com/media/Dn4Xff-WsAE9uai?format=jpg

Αγγελικά πλασμένα όλα στην υπόθεση
Δε βρωμάει χρυααυγιτιλα, έκανα λάθος πιο πριν σορρυ

Διαβασα στο news247 οτι τον ιατροδικαστη Τσαντιρη τον εχει προσλαβει η οικογενεια του Κωστοπουλου. Δεν ισχυει?

Y.Γ Κι απο οτι διαβασα ξανα σε αλλο σαιτ, η Μαριανου εχει αθωωθει και πρωτοδικα και στο εφετειο... Οποτε γραφει παπαριες η κυρια κατα τη γνωμη μου...

t0ny
24-09-2018, 22:25
https://pbs.twimg.com/media/Dn4Xff-WsAE9uai?format=jpg

Αγγελικά πλασμένα όλα στην υπόθεση
Δε βρωμάει χρυααυγιτιλα, έκανα λάθος πιο πριν σορρυ

Ναι γιατί ως γνωστόν η Χρυσή Αυγή κυβερνάει την χώρα και έβαλαν δικούς τους ιατροδικαστές να θολώσουν τα νερά γιατί ο κος παπαριδης κοσμηματοπώλης είναι τι? Κουμπάρος του Μιχαλολιάκου , κολλητός του Κασιδιάρη ..

Ίσα ίσα αν καταδικάζονταν ο κοσμηματοπώλης θα ήταν βούτυρο στο ψωμί της χρυσής αυγής.

Τι σχέση έχει όμως ο φασισμός με τον κοσμηματοπώλη που βάραγε κλωτσιδια τον άλλο που μπήκε μέσα στο μαγαζί λιώμα.

kristensen7
24-09-2018, 22:43
Ενταξει καπου... μη γινουμε και γιατροι εξ αποστασεως.

Ο ενας απο τους τρεις ιατροδικαστες βρισκεται στην ερευνα για λογαριασμο της οικογενειας του θυματος.

Δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει αυτη η συζητηση.
Δηλαδη αν τον σκοτωσε με απευθειας κλωτσια ειναι χρυσαγιτης, ενω αν δεν τον σκοτωσε απευθειας και του προκαλεσε βαρυ ή ελαφρυ τραυμα δεν ειναι χρυσαυγιτης;

Η απανθρωπη συμπεριφορα κρινεται... να γινουμε γιατροι, παει μακρια η βαλιτσα.

DCS7
24-09-2018, 23:00
παιδακια, οι γενικολογιες μου φαινονται αστειες απ οσους το κανουν
ποιοι ειναι οι κυκλοι?


και σιγα το προπυργιο των ΕΑΑΚ το ρεντχουπς, αραξτε λιγο.

θα κάνω 3 πόστ γιατί έχω 3 διαφορετικα quote. Οταν λέω κύκλους εννοώ κύκλους απο θερμοκέφαλους. Να το πώ ομάδες θερμοκέφαλων; Αντε άσε το κυκλους για να το τελειώνουμε. Υπάρχουν, και το εξήγησα χθες. Μιλούσα με τον γκλόβ και έβαλε στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Ετσι με στοχοποιεί (αθελά του αλλα γίνεται) σε επιθέσεις λεκτικές κάφρων οι οποίοι θα μες βρίζουν για κάτι που δεν έχω πεί. Γιατί εκτός απο μέλος είναι και admin οπότε κάποιος που θα μου επιτεθεί νιώθει ότι έχει την έγκριση των εκλεκτών του φορουμ αφου σου λέει, να το λέει ο γκλόβ. Πιστευετε ότι θα κάτσει να διαβάσει αυτά που λέω, 10000 λέξεις; Οχι. Τυχαία είναι τα μπινελίκια και οι χαρακτηρισμοί πέφτουν κάτω απο σχόλια των μοντς και των admin? Να σας πώ τι αλλο έχει γίνει;

Στην σελίδα 697-701 πιανω μια κουβέντα με εσένα darkling. Εξήγηση στην εξήγηση, διευκρίνηση στην διευκρίνηση βρίσκουμε ενα κοινό πεδίο και συμφωνούμε σε όλα εκτός απο ανούσιες λεπτομέρειες. Ο ίδιος μου το λέει, τσεκάρετε το. Στις 3 τα ξημερώματα και ενώ το θέμα είναι λήξαν (βασικά δεν υπάρχει θέμα καν) βγαίνει ο γίγαντας και επεξηγεί με γενικότητες πόσο σκουπίδι είμαι και πόσο λυπάται για την κοινωνία που ζεί που υπάρχουν τετοια σκουπίδια. Ουτε quote, ουτε τπτ, μονο αυτο. Και αυτά αφού έχει τραβήξει λαικ σε προηγούμενα πόστ που με έβριζαν χυδαία. Μαντέψτε ποιο είναι το πρώτο ποστ την επόμενη μερα. Σκάσε σκατιάρη και σίχαμα. Λογικό; Λογικό ρε παιδια αφου αυτος που πρέπει να "κρατάει την ομαλή λειτουργία του φόρουμ" λέει σε κάποιον που με βρίζει "μπράβο συμφωνώ!". θα το κάνουν και άλλοι μετά. Το γιατί το κάνει ο buendia θα το αναλύσω μετά όπου θα δημοσιεύσω το pm (αναγκαστικά γιατί δεν έχω αλλη άμυνα) να δούμε πόσο μιξόεκλαιγα και θα σας πώ γιατί έχω μπλέξει με αυτόν εδω μέσα.

Το αστείο ξέρετε ποιο έιναι; Οταν δε ζητάω quote που σκατα προκάλεσα και δεχομαι τετοια συμπεριφορά μου βάζουν απίστευτα πράγματα. Το ότι είπα ότι θα κρίνει η δικαιοσύνη με κάνει φασίστα, το ότι βάζω ψηλά την ιδιωτική περιουσία, το ότι λεω εδω αλλά, αρα θα με ερμηνεύσει κάποιος όπως θέλει. Οταν υπάρχουν απορίες τι εννοώ εδώ ζητήστε διευκρινήσεις, μην δίνετε δικές σας απαντήσεις και μετά αρχίζετε τις επιθέσεις. Πχ. Θα πρέπει να επανεξετάσουμε πόσο ευνομούμενη είναι η πολιτεία που ζούμε Ευνομούμενη γαμώ τον μπελά μου, ποσο δικαιοι είναι οι νόμοι της πολιτείας. Να τους εξετάσουμε και να τους αλλάξουμε πόσο δύσκολο είναι να ερμηνεύσεις αυτή την φράση. Το λένε και άλλα παιδια σημερα για τον φλώρο και αλλους και συμφωνώ. Αλλά ξέρετε τι γίνεται; όταν ο άλλος έχει στην κεφάλα του ότι επειδή διαφωνώ γουστάρω φασισμό και καλημέρα να πώ θα με βρίζει. Στο τέλος καταλήξαμε ότι πείραξε ότι τον άλλο τπον είπα ληστή. Το μισό φορουμ ληστή τον λέει, εγω πειράζει να τον λέω. Η επειδή αποκάλεσα μαλάκες τους ληστές, σε ενα ασχετο πόστ που θέλω να καταδείξω το δικαίωμα της υπεράσπισης της περιουσίας, το κόβει και ααα ωραία να το και να σου επιθέσεις. ΕΛΕΟΣ.

Και κάτι τελευταίο. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ επαναλαμβάνω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βρώ ένα άτομο να συμφωνήσω σε όλα σε θέματα ειδικά στα πολιτειακά. Οχι στο φόρουμ, γενικά. Φερτε μου οποιοδήποτε πολιτειακό πρόσωπο, όχι τσίπρα, μητσοτάκη, κουτσουμπα ολους τους εκπρόσωπους της πολιτείας γενικά. Σε κάποια θα διαφωνήσω, σε κάποια θα συμφωνήσω. Το θέμα είναι να γίνεται διάλογος, με επιχειρήματα οχι με χαρακτηρισμούς και καφριλες. Και με επιχειρήματα μπορεί να με πείσεις, και με λογική. Κανένας δεν ακούσει απο εμένα μονο πράγματα που θα διαφωνήσει, κάπου κάπου θα υπάρχουν θέματα που μπορεί και αν συμφωνήσει φτάνει να ακούει χωρίς κομπλεξ και ταμπέλες. Ας με σιχαίνεται δεν παίζει ρόλο. ΚΑι τα ίδια ισχύουν και για εμένα. Η κοινωνία προχωράει όπου υπάρχει διάλογος, και έμεινε στάσιμη οπου δεν υπήρχε. Οπως για παράδειγμα τον μεσαίωνα...

karapaparas
24-09-2018, 23:15
Ο ενας απο τους τρεις ιατροδικαστες βρισκεται στην ερευνα για λογαριασμο της οικογενειας του θυματος.


Λες να τον βρήκε στο 11880 τον ιατροδικαστή η οικογένεια;
Κάποιοι της τον προτείνανε. Το ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι και γιατί της πρότειναν χρυσαυγιτη ιατροδικαστή είναι προφανές. Οι ίδιοι που άφησαν τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να κάνει φασινα και σφουγγάρισμα σε σκηνικό φόνου αλλά μετά από κάποιες ώρες ανακάλυψαν μαχαίρι

dio
24-09-2018, 23:18
Από τότε που κρίθηκε προφυλακιστέος ο Ρουπακιάς μέχρι να αρχίσει η δίκη μεσολάβησε η κύρια ανάκριση. 1. Πριν ολοκληρωθεί η ανάκριση δεν μπορούσε να γίνει η δίκη. Αλλά, και αφού άρχισε η δίκη, υπήρχαν θέματα με τις αίθουσες και δεν μπορούσαν να γίνονται οι συνεδριάσεις με τη συχνότητα που έπρεπε. 2. Δε λέω ότι μπορούσε να ολοκληρωθεί σε δύο μήνες, αλλά μιλάμε για τρία χρόνια και πλέον. 3. Και το μόνο βέβαιο είναι ότι δεν μπορούσε να παραμείνει προφυλακιστέος για περισσότερο από 18 μήνες. 4. Άρα τη μομφή στη δικαιοσύνη για το θέμα αυτό δεν τη δέχομαι. Μπορείς να μου πεις ότι η κριτική στην κυβέρνηση είναι υπερβολική και ότι καθυστέρηση θα υπήρχε ούτως ή άλλως. Πες το. Αλλά να κάνει κάτι η δικαιοσύνη για να μην αποφυλακιστεί ο Ρουπακιάς δε γινόταν. Εκτός, αν χωριζόταν η ανθρωποκτονία από τα υπόλοιπα αδικήματα. Αλλά, αυτό δεν το ήθελαν ούτε οι συνήγοροι της πολιτικής αγωγής.

1. Λογικό. Πότε ολοκληρώθηκε η ανάκριση; Πότε ορίστηκε ότι θα πάνε σε δίκη;

2. Ο όγκος της δικογραφίας, και οι συνεχείς προσπάθειες καθυστέρησης από τους συνηγόρους των ναζί (χωρίς να σχετίζονται με τη δίκη, αναγνώστηκαν όλες οι ερωτήσεις που έχει κάνει ο γερμενής στη βουλή...), οδηγούν στο να τραβήξει τόσο πολύ. Απόφαση αναμένεται να έχουμε (βάσει των όσων είπε η συνήγορος της οικ. Φύσσα) προς τα τέλη του 2019, αφού δε γίνεται να υπάρχουν πάνω από 10 δικάσιμες το μήνα (λόγω πλήθους στοιχείων και όγκου δικογραφίας)

3. Κι όμως έμεινε 30 μήνες. Αποφυλακίστηκε το Μάρτιο του 2016.

4. Σε αυτό συμφωνούμε απόλυτα. Στη συγκεκριμένη υπόθεση δεν μπορείς να κατηγορήσεις τη δικαιοσύνη. Υπάρχει πληθώρα άλλων υποθέσεων, που μπορείς να βρεις προβλήματα

kristensen7
24-09-2018, 23:32
Ο ενας απο τους τρεις ιατροδικαστες βρισκεται στην ερευνα για λογαριασμο της οικογενειας του θυματος.


Λες να τον βρήκε στο 11880 τον ιατροδικαστή η οικογένεια;
Κάποιοι της τον προτείνανε. Το ποιοι είναι αυτοί οι κάποιοι και γιατί της πρότειναν χρυσαυγιτη ιατροδικαστή είναι προφανές. Οι ίδιοι που άφησαν τον ιδιοκτήτη του μαγαζιού να κάνει φασινα και σφουγγάρισμα σε σκηνικό φόνου αλλά μετά από κάποιες ώρες ανακάλυψαν μαχαίρι

Ποιοι ειναι αυτοι οι ''καποιοι'' που τον προτεινανε; Το βαθυ κρατος;

Ολη η αλυσιδα κρατικων λειτουργων που συμμετειχαν στην υποθεση μιλημενοι και συννενοημενοι; Ουτε ενας δεν ηταν εξω απο το κολπο; Και ολα αυτα για εναν random κοσμηματοπωλη;

Και τι στο καλο; Ειδικα το σωμα των ιατροδικαστων ειναι φωλια χρυσαυγιτων;


Αλλα εστω οτι ειναι ετσι που λες. Ολα στημενα και σαπια.
Τι μενει; Ο καθενας παιρνει το νομο στα χερια του, σκοτωνομαστε ολοι στο ξυλο και οποιος επιβιωσει. Με αυτη τη λογικη, λαθος του κοσμηματοπωλη που δεν βαραει ακομα κλωτσιες στο θυμα.

Dimaras7
24-09-2018, 23:41
3. Κι όμως έμεινε 30 μήνες. Αποφυλακίστηκε το Μάρτιο του 2016.



Αυτό δεν το θυμόμουν. Προφανώς θα έγινε στο πλαίσιο συμπληρωματικής δίωξης. Κακώς. Το Σύνταγμα λέει ότι απαγορεύεται η διαδοχική επιβολή του μέτρου για τις επί μέρους πράξης της ίδιας υπόθεσης. Εκτός αν επιβλήθηκε για άλλη υπόθεση, που μου φαίνεται απίθανο.

redglove
25-09-2018, 00:00
Θα απαντήσω αναλυτικότερα στις επόμενες μέρες σε κάποια πράγματα αλλά εκεί που είπατε για ιατροδικαστές και ΧΑ μου ήρθε, τυχαία, αυτό στο μυαλό:

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%82_%CE%91% CF%8A%CE%B2%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B7%CF%82

Ο Γιάννης Αϊβατίδης είναι Έλληνας πολιτικός και ιατροδικαστής. Εξελέγη βουλευτής Κέρκυρας με την Χρυσή Αυγή στις Ελληνικές βουλευτικές εκλογές Σεπτεμβρίου 2015.

(Ε τι, δεν θα βγάζαμε και στην Κέρκυρα βουλευτή Χρυσαυγίτη; Που λόγω τουρισμού έχουμε τόσα προβλήματα με τους ξένους που έρχονται και μας φέρνουν τις δουλειές και δεν μπορούμε να αράζουμε στις ξαπλώστρες όλη μέρα; Γαμημένοι τουρίστες, γυρίστε στις χώρες σας!)

μιγάδας
25-09-2018, 00:18
Μάγκες, αν η οικογενεια του θύματος διάλεξε ιατροδικαστή, τελειώνει η κουβεντα. Αν της τον επεβαλαν, αλλαζει το θεμα.

Αλλα αν διαλεξε το να συζηταμε αν ειναι ή οχι χα ειναι σαν να συμφωνούμε ότι κι η οικογενεια γουστάρει τη φαση και την αθώωση του θυτη. Αρα να πουμε οτι τον εφαγε η φασιστικη οικογενεια του, να τελειωνουμε.

Και οοοοοοοολα αυτα που συζηταμε 20 σελιδες τωρα, εχουν στην απεξω ουσιαστικά το πιο σοβαρο. Το πώς αντεδρασε οχι μονο το καθικι ο μαγαζάτορας αλλα και οι γυρω γυρω και η αστυνομία.

kopitis
25-09-2018, 00:51
Ρε παιδιά εγώ μια ερώτηση έχω μόνο: Τί σας έχει κάνει να ασχοληθείτε με αυτό το σκηνικό (δεν γράφω για ληστεία ή δολοφονία γιατί ακούγονται πάρα πολλά ) τόσο πολύ; Δηλαδή οι άλλες 15 περιπτώσεις όπου ο ληστής ( αν δεχθούμε ότι υπήρχε ληστεία και δολοφονία )σκότωσε τον ιδιοκτήτη δεν σας έκαναν εντύπωση ; ή επειδή δεν έχουμε βιντεάκια από το πως είναι να μπαίνουν μέσα σε ένα σπίτι και σε φιμώνουν μέχρι να πεθάνεις ή να σε πυροβολούν δεν μετράει; Αυτό το βίντεο για παράδειγμα (αν και δεν υπάρχει δολοφονία, αλλά δεν ήταν και πολύ μακρυά από το να γίνει )δεν είναι γροθιά στο στομάχι σας; Η υπάρχει κανένας από εσάς που αναρωτιέται πως κοιμάται η γυναίκα τα βράδια ή αν τα πιτσιρίκια είναι φυλακή ή αν η αστυνομία κι οι δικαστές έκαναν καλά την δουλειά τους;

RuZSj6i0Lbw

υγ1) Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη αυτή η κουβέντα μέσω φόρουμ και για αυτό γενικά δεν παίρνω μέρος σε τέτοιες κουβέντες, αλλά θεωρώ κι εγώ αρκετά από όσα γράφτηκαν υπερβολικά...

DCS7
25-09-2018, 00:52
(...) Έλα όμως που έχω στοχοποιήθει από κύκλους.

Τελείωνε μωρέ με τις αηδίες σου. Είσαι και μεγάλος άνθρωπος και δεν ντρέπεσαι να γράφεις σαχλαμάρες. Μυξοκλαίγεσαι και να το παίζεις θιγμένος, ότι σε έχουν «στοχοποιήσει» (τρομάρα σου) και δεν ξέρωγω τι, όταν έχεις γράψει ό,τι έχεις γράψει.

Και για να τελειώνουμε γενικότερα, σε έχουμε ανεχθεί (και εγώ προσωπικά σίγουρα) τουλάχιστον τρεις φορές, σε μια πάγια πρακτική σου. Μπαίνεις εδώ μέσα με ακραίο και μισαλλόδοξο λόγο, εξοργίζεις δυο τρεις κάθε φορά οι οποίοι παραφέρονται και τιμωρούναι εξαιτίας σου και μετά αρχίζεις τα μα δεν είπα εκείνο, εννοούσα το άλλο, ήθελα να πω το τάδε και ούτω καθεξής. Δεν έχει άλλη. Είναι πολλές ήδη.


Ασχολίαστο. Την στοχοποίηση την ανάλυσα στο προηγούμενο πόστ δεν θα σχολιάσω τους υποκειμενικούς χαρακτηρισμούς σου κράτα τους, ουδόλως με ενδιαφέρει πια η γνώμη σου. Απλά να σου πώ ότι αν εχεις πρόβλημα επειδή μπανάρονται ατομα που με βρίζουν, κάνε συστάσεις και μην μπανάρεις. Δεν ζήτησα κανένα μπαν εγώ οκ; Δεν είναι δική μου ευθύνη\. ΠΑμε λοιπόν τις "φορες που γλύτωσα μπαν"


Η πρώτη ήταν όταν είχε πει ο Άντιτς κάτι για Μακεδονία και είχες μπει εσύ και ευχόσουν ψόφους. Όπου αντί να σε τιμωρήσω σου είχα στείλει απλώς pm να το κάνεις edit. Τότε που μου κλαψούριζες στα pm λεω, θυμάσαι?


Εχω τα μηνύματα δεν ειναι ναάγκη να θυμάμαι. με κοκκινο εσυ με μπλέ εγώ, τα χρώματα είναι τυχαία.

Φίλε DSC7, θέλω να σου ομολογήσω ότι διάβαζα το ποστ σου στο τρένο και δεν πίστευα στα μάτια μου. Κοίταζα και ξανακοίταζα να δω αν μπερδεύω κάτι και το γράφει κάποιος άλλος.

Δηλαδή ειδικά εσύ, που είσαι φιλελεύθερος άνθρωπος, που σημαίνει κάποιος που υπερασπίζεται στο μέγιστο βαθμό τη δυνατότητα των ανθρώπων να δρουν με τους λιγότερους δυνατούς περιορισμούς, να καταριέσαι λοιπόν και να εύχεσαι το θάνατο σε κάποιον επειδή ασκεί απλώς το δικαιώμα της ελευθερίας να εκφράζει τις απόψεις του, αυτό δεν μπορώ να το δεχτώ.

Πιστεύω ακόμα ότι μόλις σου φύγει λίγο η ένταση θα το αντιληφθείς κι ο ίδιος (που νομίζω ότι έγινε ήδη). Όσο και να διαφωνείς με αυτά που είπε ο τύπος. Αυτό ακριβώς είναι και το περιεχόμενο του δικαιώματος της ελευθερίας του λόγου άλλωστε. Να μπορεί να εκφράζει κανείς πράγματα στα οποία διαφωνούμε. Αν ήταν να περιορίζεται σε όσα συμφωνούμε δε θα ήταν δικαίωμα τότε.

Σόρυ και για την επιπλέον υπόδειξη κιόλας, απλώς επειδή διαφωνώ σε αρκετά πολιτικά μαζί σου αλλά ακριβώς γιατί σέβομαι παραπάνω από ιδιαίτερα τη θέση και τις απόψεις σου, και μου φάνηκε τελείως άκυρο και αντιφατικό.

ΥΓ. Στο ποστ που ακολούθησε μόλις, ΟΚ. ... εντάξει επέστρεψε ο κανονικός DSC7 νομίζω
(που προσφέρει πολλά στο διάλογο εδώ μέσα)


εχεις δίκιο. Πανω στα νευρα μου ξεφυγα τελειώς. Ομως ακριβώς επειδή θεωρώ ότι είμαι φιλελευθερος γιαυτό τον λόγο μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Οπως ακριβώς δεν θα ήθελα να βαδίσω με ένα δικό μου στρατό σε μια ξένη γή και να τυραννώ αλλους ανθρώπους, έτσι δεν θα ήθελα να βαδίσει άλλος στρατός στην γή μας και να τυραννάει τους δικούς μου ανθρώπους (stonewall jackson). Γενικά τρελαίνομαι με όποιος προσπαθεί να χωρίσει τους ανθρώπους και τους λαούς υποδαυλίζοντας μίσος και μισαλλοδοξία. Με τον Περο όμως υπήρχε και το συναισθηματικό στην μέση με τον μαλάκα. Εδώ και 5 χρόνια καθόμουν και τον υπερασπιζόμουν σε κάθε φασίστα γιατί δεν ήθελα να τον κρίνουν απο την εθνότητα και απο τις αλυτρωτικές πολιτικές της χώρας του. Και τώρα όλους αυτούς τους δικαίωσε σε ενα δευτερόλεπτο! Παρόλα αυτα η αντίδραση ήταν πέρα για πέρα λάθος και σου ζητώ συγνώμη και προσωπικά που σε έβαλα σε όλο αυτόν το κόπο.

Το κατάλαβα απόλυτα και ήμουν και σίγουρος ότι θα το καταλάβαινες κι εσύ και χωρίς την παρέμβασή μου, απλώς έπρεπε να γίνει για να λειτουργήσει αποτρεπτικά για τους υπόλοιπους.


Το καταλαβαίνω ακόμα περισσότερο και επί του περιεχομένου, γιατί κι εγώ κι αν τον έχω υπερασπιστεί και ειδικά σε αυτό το θέμα.

Ωστόσο η πάγια θέση μου είναι ότι σε όλες τις επιθέσεις μίσου/φασισμού/οτιδήποτε σχετικό, πρέπει να παραμένουμε σταθεροί στα δικά μας πιστεύω και να απαντάμε επιμένοντας με αυτά. Δηλαδή να μη μεταχειριζόμαστε το ίδιο μέσο, γιατί αυτό πολλές φορές θα καθορίσει τελικά και το σκοπό.

Τουτέστιν, η απάντηση -για εμένα- σε οποιαδήποτε επίθεση κατά της ελευθερίας (όπως κάνει αυτός) είναι με περισσότερη ελευθερία.

Πχ. "Μπράβο Πέρο Άντιτς που εκδηλώνεις τα φασιστικά/ιμπεριαλιστικά σου ιδανικά, ώστε να τα γνωρίζουν όλοι που σε παρακολουθούν. Προσωπικά θα σου παρέχω το βήμα με όλες τις δυνάμεις μου για να συνεχίσεις να τα εκφράζεις και το ίδιο θα αγωνιστώ για να μην πραγματοποιηθούν ποτέ"

Κάπως έτσι το προσεγγίζω εγώ.

εχεις απόλυτο δίκιο, ετσι είναι η σωστή προσέγγιση και έτσι θέλω να προσεγγίζω όλα τα θέματα και εγώ. Απλά μιλησε πάρα πολύ το διαολεμένο συναίσθημα εκείνη την στιγμή γιαυτό παραφέρθηκα. Αν πιστεύετε ότι πρέπει να τιμωρηθώ για παραδειγματισμό θα το αποδεχθώ πάντως.

Όχι, εγω προσωπικά δεν το πιστεύω αυτό, άλωστε είμαι και πραγματιστής σε αρκετές καταστάσεις και θεωρώ ότι εδώ η λειτουργία επιτελέστηκε, οι τόνοι έπεσαν ακαριαία, συνεπώς δεν έχει ουσία τίποτα απολύτως περισσότερο.

οκ τοτε ευχαριστώ για την κατανόηση. Και καλή χρονιά να έχουμε


Στο μυξοκλάμα το δικό μου λοιπόν ζήτω μόνος μου να τιμωρηθώ γιατί το αξίζω και μου λές ... ελα μωρέ ενα edit είναι και τέλος. Καλά δεν συζητώ ότι αποδέχθηκες ότι το ποστ του άντιτς είναι όντως φασιστικό και δικαιολογείται η οργή μου, αλλα τελος πάντων. Δεν τον έβρισα επειδή είπε ότι είναι Μακεδόνας που είναι αναφέρετο δικαίωμα του στο κάτω κάτω, τον έβρισα γιατί τραγουδούσε για στρατούς που θα πάρουν την Θεσ/νικη. Οσο για την ευγένεια πίστεψε με υπήρξε σε μια περίοδο που έτρεφα μεγάλο σεβασμό απέναντι σου. Και ίσχυε για ένα μεγάλο διάστημα μέχρι που άρχισες το ποστ χαντ και τις παρερμηνείες και να κάνεις εισηγήσεις για μπαν μόνος σου εφευρίσκοντας ανύπαρκτους κανόνες.


Μέτα ήταν όταν μπήκες να κάνεις το ξέπλυμα της χρυσής αυγής. Ξανά μανά τα ίδια όπως τώρα καλή ώρα. "Ναι, μεν, αλλά" και μετά "ναι αλλά αν έκαναν όμως οι άλλοι το τάδε" (λέω τώρα από μνήμης, γιατί θυμάμαι τις αντιδράσεις των παιδιών και σίγουρα υπήρχαν και χειρότερα) και στο τέλος η γνωστή πρακτική, αφού έχεις ανεβάσει την πίεση σε πόσους, α ου, μοντς πού είσαστε, μου επιτίθενται, δεν κάνετε τίποτα κλπ κλπ. Και φύγανε πάλι τα ban σε όσα παιδιά είχαν αντιδράσει.

Ψεμματα. Αν ειχα υπερασπιστεί την Χ.Α. θα είχα μπαναριστεί με συνοπτικές διαδικασίες. Αυτό που έλεγα και το υποστηρίζω ακόμα είναι να μην χαρακτηρίζει κάποιος φασίστα κάποπιον άλλον που διαφωνεί μαζί του. Για αυτό δεν έφαγα μπαν. Με τους mod τον darkling για την ακρίβεια ειχαμε σφαχτεί για τον αν θα έπρεπε να γίνει η όχι. Μπορει να στο επιβεβαιώσει και ίδιος στο κάτω κάτω. Θα σου πόσταρα τα τότε πόστ αλλά διάολε δεν τα βρίσκω πουθενά. Τρανή απόδειξη της συκοφαντίας σου το ότι δεν έφαγα κανένα μπαν και αυτό φαίνεται στον πίνακα των ποινών. Αντε μπράβο.


Όπως ακριβώς και στην περίπτωση αυτή. Το έφαγε ήδη ο Rakos. Επειδή σε έχουμε «στοχοποιήσει» μάλλον.


H στοχοποίηση τεράστιε μου γίνεται απο εσένα. Εσυ τράβηξες λάικ ο darkling εκανε το ban. Μιλάς με αρχίδια άλλων ενώ εσύ τα περνας τα ποστ και λές και μπράβο. Αν και γενικά δεν συμφωνώ για μπάν σε τέτοια θέματα, μπορούσαν να γίνουν συστάσεις, και απόδειξη για αυτό δεν ζήτησα μπαν στο δευτερο πόστ του unity. Γκεγκε; Καλα για το δεύτερο μπάν που εισηγήθηκες επειδή μας έβριζαν εμενα και τον antonio ηταν για γέλια. Τσακωθήκαμε για τον σφαιρόπουλο, μας μπινελικώσαν και λές ότι φταίγαμε εμείς. 3 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ!!!!!!! Με κανένα αλλο χρήστη δεν έχει γίνει αυτό παρα μόνο με εμενα. Μαλιστα τότε επειδή είχα μιλήσει με τον σεμπ και απλά μου σύστησε να ρίξω τους τόνους και να επαναδιατυπώσω μια φράση γιατί κάποιοι την πήραν στραβά. Εχω το pm. Αλλά εσυ εκει να επαναδιατυπώνεις τι λέω και να λές τα δικά σου ενώ όλοι οι μοντ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ είχαν δώσει το οκ. ΚΑι την τρίτη φορά; Επειδή πέρσι τέτοιο καιρό έλεγα ότι ο σφαιρόπουλος ουτε θα αξιοποιήσει κανενα πιτσιρικά, δεν θα παίξουμε καλό μπάσκετ και ότι ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΒΑΝΤΑ ΤΩΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΆΦΩΝ. Έβλεπα φαντάσματα και ήμουν εμμονικός σαν τον ρεντ γκας αρα μπαν. Και δεν βρίσκω τα ποστ γαμω τον μπελά μου, δεν ξέρω αν έχουν σβηστεί. Τες πα παμε και στο τελευταίο


Κοινή συνισταμένη πάντως σε όλες τις περιπτώσεις, όπως το έγραψα, να εξοργίζεις πόσους κάθε φορά. Με αποτέλεσμα να πρέπει να ψαχνόμαστε να τιμωρήσουμε ανθρώπους που είναι μια χαρά γενικά εδώ μέσα επειδή μπαίνεις εσύ να ξεπλύνεις ό,τι εμετικό υπάρχει και δεν υπάρχει στον ντουνιά.

Από μένα τουλάχιστον δεν έχει άλλο.

Εξοργίζω κάποιους, κάποιοι αλλοι συμφωνούν. Και μπράβο στον μιγάδα (και όχι μονο σε αυτόν αλλά θέλω να κάνω ειδική αναφορά) που κάθησε και διαβασε και είπε ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ. Μπράβο όχι γιατί με στήριξε, στο κάτω κάτω δεν συμφωνεί με όλα, μπράβο του γιατί είχε τα @@ να το πεί τι λέω, (ενώ σιχαίνεται τις πολιτικές απόψεις μου και εχουμε σφαχτεί στο παρελθόν) και δεν είχε κανενα λόγο να το κάνει το αντίθετοι μάλιστα. Και θα ξανασφαχτούμε στο μέλλον, αλλά απο τέτοια άτομα όμως μονο κέρδη μπορείς να έχεις αν σφαχτείς στον διάλογο. Γιατι έχει μυαλό ανοιχτό όχι παρωπίδες να βάζει ταμπέλες και να χωρίζει τον κόσμο. Προτιμώ λοιπόν ενα ανοιχτό μυαλό να με βρίζει, γιατί ακόμα και τότε μονο κέρδη θα έχω, παρά να ανταλλάσσω φιλοφρονήσεις με κλειστόμυαλους. οκ;

Και για να το το κλείσω μακάρι να το τηρήσεις αυτή την φορά ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΟΥ! Υπαρχουν τόσοι μοντ χωρίς κόμπλεξ που μια χαρα κουβέντα πιάνουμε και μπορούμε να συνεννοηθούμε. Με εσενα έχω χάσει κάθε ελπίδα συνεννόησης είσαι εγκάθετος μαζί μου.

Darkling
25-09-2018, 00:56
τα δυο σκηνικα δεν εχουν καμμια σχεση.

DCS7
25-09-2018, 00:59
τα δυο σκηνικα δεν εχουν καμμια σχεση.

ποια σκηνικά;

Darkling
25-09-2018, 01:00
απαντηση στον kopitis ηταν

οσον αφορα το δικο σου, δεν ξερω πως εννοειτε την στοχοποιηση.
οτι δηλαδη ο buendia δε γουσταρει τιποτα απ οσα γραφεις και διαφωνει με ολα?
οκ, μπορει να συμβει οπως μπορει να συμβει και αντιστροφα.

δεν βλεπω καποιου ειδους στοχοποιηση.

μιγάδας
25-09-2018, 01:00
Ρε παιδιά εγώ μια ερώτηση έχω μόνο: Τί σας έχει κάνει να ασχοληθείτε με αυτό το σκηνικό (δεν γράφω για ληστεία ή δολοφονία γιατί ακούγονται πάρα πολλά ) τόσο πολύ; Δηλαδή οι άλλες 15 περιπτώσεις όπου ο ληστής ( αν δεχθούμε ότι υπήρχε ληστεία και δολοφονία )σκότωσε τον ιδιοκτήτη δεν σας έκαναν εντύπωση ; ή επειδή δεν έχουμε βιντεάκια από το πως είναι να μπαίνουν μέσα σε ένα σπίτι και σε φιμώνουν μέχρι να πεθάνεις ή να σε πυροβολούν δεν μετράει; Αυτό το βίντεο για παράδειγμα (αν και δεν υπάρχει δολοφονία, αλλά δεν ήταν και πολύ μακρυά από το να γίνει )δεν είναι γροθιά στο στομάχι σας; Η υπάρχει κανένας από εσάς που αναρωτιέται πως κοιμάται η γυναίκα τα βράδια ή αν τα πιτσιρίκια είναι φυλακή ή αν η αστυνομία κι οι δικαστές έκαναν καλά την δουλειά τους;

RuZSj6i0Lbw

υγ1) Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη αυτή η κουβέντα μέσω φόρουμ και για αυτό γενικά δεν παίρνω μέρος σε τέτοιες κουβέντες, αλλά θεωρώ κι εγώ αρκετά από όσα γράφτηκαν υπερβολικά...


μάικ, είσαι πιο άστοχος κι από τον παπαπέτρου.

τώρα μιλάμε για δολοφονία που ήρθε σαν αποτέλεσμα λιντσαρίσματος.
δεν ήταν μια διαμάχη ενός ληστή (αν είναι ληστής) με έναν ιδιοκτήτη.

αλλά ένας ληστής ( ; ) άρρωστος και αδύναμος εκείνη την ώρα (δεν έχει διαψεύσει κανείς τη χρήση ουσιών) πέφτει θύμα λιντσαρίσματος ενώ απλώς θα μπορούσαν να τον ακινητοποιήσουν και να τον δώσουν στην αστυνομία να τον χειριστεί (τώρα τι θα κανε η αστυνομία, άλλη κουβέντα).

DCS7
25-09-2018, 01:07
απαντηση στον kopitis ηταν

a ok

οσον αφορα το δικο σου, δεν ξερω πως εννοειτε την στοχοποιηση.
οτι δηλαδη ο buendia δε γουσταρει τιποτα απ οσα γραφεις και διαφωνει με ολα?
οκ, μπορει να συμβει οπως μπορει να συμβει και αντιστροφα.

δεν βλεπω καποιου ειδους στοχοποιηση.

το εξήγησα και στο πόστ που απαντούσα σε εσένα πως εννοώ την στοχοποίηση. Δεν εννοώ εσένα, ούτε τον γκλόβ ουτε κανένα άλλο παρά μόνο έναν. Darkling καταλαβαίνεις την θέση μου και τι ακριβώς θέλω να πώ. Μπορεί να μην συμφωνείς δεκτό.

dio
25-09-2018, 01:39
3. Κι όμως έμεινε 30 μήνες. Αποφυλακίστηκε το Μάρτιο του 2016.



Αυτό δεν το θυμόμουν. Προφανώς θα έγινε στο πλαίσιο συμπληρωματικής δίωξης. Κακώς. Το Σύνταγμα λέει ότι απαγορεύεται η διαδοχική επιβολή του μέτρου για τις επί μέρους πράξης της ίδιας υπόθεσης. Εκτός αν επιβλήθηκε για άλλη υπόθεση, που μου φαίνεται απίθανο.

ήταν αρκετά πρόσφατο το 30μηνο του Σακκά, και η απόπειρα να τον κρατήσουν άλλους 6 -τουλάχιστον- μήνες, οπότε ο ρουπακιάς την πλήρωσε στην προσπάθειά τους να δείξουν ότι τους αντιμετωπίζουν το ίδιο όλους.

kseplenhs
25-09-2018, 08:54
Προσωπικά πάντως εμπιστεύομαι απόλυτα την ελληνική δικαιοσύνη που έχει τον Ρουπακιά σπίτι του, τον Μηλιώνη στη Μύκονο, τον Φλωρο παραλίγο κι αυτόν σπίτι του και άλλους τους χώνει στη φυλακή χωρίς στοιχεία για 5 χρονια

Και άλλους κατα συρροή διαρρήκτες και βιαστές τους έχει έξω μετά από 1-2 χρόνια και ως εκ θαύματος συνεχίζουν το έργο τους .Το ύψος των ποινών ούτε εμένα με ευχαριστεί να πω την αλήθεια.
Από εκεί και πέρα το θέμα του κολλήματος της δίκης των χρυσαυγιτών κατά τη γνώμη μου έχει ψηφοθηρικές στοχεύσεις.Ένα ναζιστικό κόμμα πολλοί εμίσησαν,το εκλογικό του σώμα όμως το λιγουρεύονται ακόμα και αυτοί με αριστερό προσωπείο.

Εχεις δίκιο ξεπλενη
Μόνο εσύ δουλεύεις άλλωστε για να καλύψεις τα έξοδα σου και μπαίνεις σ' αυτές τις σκεψεις
Οι υπόλοιποι τα ξύνουμε όλη μέρα και τρώμε τα λεφτά του μπαμπα

Χειρότεροι από τους "καλά του κάνανε" είστε εσείς οι ισαποστακηδες πάντως, μην ξεγελιεστε, εσείς είστε που τους έχετε δώσει χώρο να πολλαπλασιαστούν τα τελευταία χρονια
Οι πρώην φιλελεύθεροι της "κοινής λογικής" που πλέον έχετε γίνει η ουρά του κάθε ακροδεξιού μαλακα

Δεν είναι αντικείμενο περηφάνειας η δουλειά.Ανάγκης περισσότερο.Οι άνθρωποι που γνωρίζεις σε διαμορφώνουν.Η δουλειά ελάχιστα.Χρόνο και ενέργεια σου τρώει.Και κατάλαβα πως οι προκατειλημμένοι άνθρωποι είναι χάσιμο χρόνου και βιασμός κοινής λογικής.Όταν κάθε περίπτωση την κρίνεις σύμφωνα με την ταμπέλα από το να ψάξεις τις ιδιαιτερότητές της.Επί της ουσίας δεν υπάρχει καμία προοδευτικότητα σκέψης σε αυτό αλλά βαθύς συντηρητισμός.Αυτό είναι η προκατάληψη στην τελική.

Η ταμπέλα καθαγιάζει κάθε πράξη στην τελική.Και όποιος δεν συμφωνεί με αυτό είναι ισαποστάκιας.

kseplenhs
25-09-2018, 09:14
Έχουμε κάνει την ανομία mainstream και ανεκτή και ασχολούμαστε με bullying , θάνατο λοατκι και φασίστες γιατί εκεί φυσικά μπορεί να πλακωθεί το ακροατήριο μεταξύ του χωρίς να καταλήξει στο λογικό συμπέρασμα πως η κοινή συνισταμένη είναι ότι είμαστε ένα ξεφραγο αμπέλι από ασφάλεια το οποίο θα αναγάγει το πρόβλημα στους εκάστοτε κυβερνώντες.

Ουσιαστικά μια ληστεία είναι bullying.Απλά το σχολικό bullying τους ευαισθητοποιεί όλους ενώ μια ληστεία μέχρι και γενικόλογη κουβέντα περί ιδιοκτησίας σηκώνει αν θέλουμε να υπερασπιστούμε τον δράστη αυτής.Ενώ αν δούμε λίγο πιο διεξοδικά,οι επιπτώσεις (περισσότερο στον ψυχικό κόσμο του θύματος) δεν διαφέρουν.

t0ny
25-09-2018, 10:59
Συμφωνώ μαζί σου , η διαφορά είναι πως το bullying , τελείως υπαρκτό ζήτημα έτσι δεν το απεμπολω, αναδιανεμεί τις ευθύνες μεταξύ γονέων καθηγητών κοινωνίας ,διαδικτύου και πάει λέγοντας κοινώς μαζί τα φάγαμε κατάσταση και πάμε για καμπάνιες ευαισθητοποίηση και κάτι κάναμε και καλά.

Η ληστεία είναι ένα φαινόμενο που αναδεικνύει αδυναμίες του κράτους και της αστυνόμευσης και μετά όλα τ αλλά και εκεί κοκοκο.

Όπου τα συμβάντα πάνε μονότερμα τους πραγματικούς υπεύθυνους έχουμε καθυστέρηση ερευνών και καμία απόδοσή ευθυνών,δες τι γίνεται σήμερα με την ωμή και χουντική παρεμπόδιση των ερευνών στο μάτι κτλ.

Εκεί όλα κομπλέ και νορμάλ δεν θα κάνει ανάλυση κάποιος για το αν το τέχνασμα που βρήκε κάποιος με τους εισαγγελείς προωθεί την βία και εκτρέπει το πολίτευμα αν όμως μεθαύριο κανας συγγενης σαλταρεί και αρχίσει να βαράει κόσμο ξέρω εγώ θα το έχουμε πρώτο ζήτημα με βαρυγδουπες εκφράσεις να χαμε να λέγαμε.

lemmy85
25-09-2018, 11:13
μια μικρή ιστορία από ακριβώς ένα χρόνο πριν,περί αυτοάμυνας,ταξικής ή μη δικαιοσύνης και αξίας της ανθρώπινης ζωής

Καταδίκη 15 χρόνια και 4 μήνες για την κοπέλα που αμύνθηκε με μαχαίρι σε σεξουαλική επίθεση (https://omniatv.com/6278)

t0ny
25-09-2018, 11:31
Ρε παιδιά εγώ μια ερώτηση έχω μόνο: Τί σας έχει κάνει να ασχοληθείτε με αυτό το σκηνικό (δεν γράφω για ληστεία ή δολοφονία γιατί ακούγονται πάρα πολλά ) τόσο πολύ; Δηλαδή οι άλλες 15 περιπτώσεις όπου ο ληστής ( αν δεχθούμε ότι υπήρχε ληστεία και δολοφονία )σκότωσε τον ιδιοκτήτη δεν σας έκαναν εντύπωση ; ή επειδή δεν έχουμε βιντεάκια από το πως είναι να μπαίνουν μέσα σε ένα σπίτι και σε φιμώνουν μέχρι να πεθάνεις ή να σε πυροβολούν δεν μετράει; Αυτό το βίντεο για παράδειγμα (αν και δεν υπάρχει δολοφονία, αλλά δεν ήταν και πολύ μακρυά από το να γίνει )δεν είναι γροθιά στο στομάχι σας; Η υπάρχει κανένας από εσάς που αναρωτιέται πως κοιμάται η γυναίκα τα βράδια ή αν τα πιτσιρίκια είναι φυλακή ή αν η αστυνομία κι οι δικαστές έκαναν καλά την δουλειά τους;

RuZSj6i0Lbw

υγ1) Ξέρω ότι είναι πολύ δύσκολη αυτή η κουβέντα μέσω φόρουμ και για αυτό γενικά δεν παίρνω μέρος σε τέτοιες κουβέντες, αλλά θεωρώ κι εγώ αρκετά από όσα γράφτηκαν υπερβολικά...


μάικ, είσαι πιο άστοχος κι από τον παπαπέτρου.

τώρα μιλάμε για δολοφονία που ήρθε σαν αποτέλεσμα λιντσαρίσματος.
δεν ήταν μια διαμάχη ενός ληστή (αν είναι ληστής) με έναν ιδιοκτήτη.

αλλά ένας ληστής ( ; ) άρρωστος και αδύναμος εκείνη την ώρα (δεν έχει διαψεύσει κανείς τη χρήση ουσιών) πέφτει θύμα λιντσαρίσματος ενώ απλώς θα μπορούσαν να τον ακινητοποιήσουν και να τον δώσουν στην αστυνομία να τον χειριστεί (τώρα τι θα κανε η αστυνομία, άλλη κουβέντα).

Καλά ο kopitis δεν είναι άστοχος παντελώς φίλε μιγάδα άστοχος είναι μόνο πάνω σε αυτό που θες εσύ να σχολιάσεις και να απομονώσειs.

Ο kopitis μια χαρά πιάνει την ουσία του θέματος, ότι μας σοκάρει ότι βγαίνει προς τα έξω με εικόνα , όταν ακούμε. ο παππούς έφαγε ξύλο μέχρι θανάτου για να του πάρουν 500 ευρώ μας μένει για 2 λεπτά και έπειτα κάνουμε Ζαπινγκ.

Επίσης το ότι είναι εμφανώς υπό την επήρεια ουσιών ο Ζακ δεν τον εμποδίζει μετά τα σοβαρά χτυπήματα που τον αφήνουν αναίσθητο να απειλήσει με κομμάτια απ τα γυαλιά αστυνομικούς και να προσπαθήσει να διαφύγει.

Συνεπώς το ομολογουμένως δολοφονικό χτύπημα τον καθιστά ολικα αδύναμο αν πήγαιναν να του μιλήσουν κανείς δεν προεξοφλεί ότι δεν θα είχαμε θύματα η τραυματισμούς απ την άλλη πλευρά καθώς ο άνθρωπος πήγε να σπάσει πόρτα και τζαμαρία στο πρώτο δεν μπορούσε στο δεύτερο το πέτυχε.

Μην αναπτύσσεται μόνο ότι θέλετε. Το ότι ο κοσμηματοπώλης ενήργησε ακραία είναι γνωστό και χρήζει καταδίκη, εξίσου ακραίες ήταν και οι ενέργειες του θύματος όπως φαίνεται ακόμη και σε αδύναμη κατάσταση.

Τέλος δεν έχουμε λιντσάρισμα από όχλο δύο άτομα πήγαν και καναν αυτό που έκαναν και η εικόνα είναι σοκαριστική διότι ο Ζακ επιλέγει τον δρόμο της διαφυγής από το κάτω πορτακι συνεπώς είναι ήδη σε θέση μειονεκτική ακόμη και αν δεν ήταν υπό;την επήρεια ουσιών.

Αυτη είναι η όλη κατάσταση.

rednorth7
25-09-2018, 13:53
μια μικρή ιστορία από ακριβώς ένα χρόνο πριν,περί αυτοάμυνας,ταξικής ή μη δικαιοσύνης και αξίας της ανθρώπινης ζωής

Καταδίκη 15 χρόνια και 4 μήνες για την κοπέλα που αμύνθηκε με μαχαίρι σε σεξουαλική επίθεση (https://omniatv.com/6278)Εσύ ποια πλευρά υποστηριζεις;;

Εκτός από τις μαλακίες της έδρας που είναι απόψεις παλαιότερων δεκαετιών και τουλάχιστον άξιες ελέγχου από αρμόδια όργανα, τρομερό ήταν και το "είναι συνηθισμένο να έχουν οι γυναίκες μαζί τους μαχαίρια και άλλα αντικείμενα για την προστασία τους". Γιατί ας πούμε το μαχαίρι και το σπρέι πιπεριού είναι το ίδιο πράγμα. Άσε που ξέρω πολλές κοπέλες που γυρνάνε τα Σάββατα έχοντας μαχαίρι μαζί τους.

μιγάδας
25-09-2018, 14:12
Καλά ο kopitis δεν είναι άστοχος παντελώς φίλε μιγάδα άστοχος είναι μόνο πάνω σε αυτό που θες εσύ να σχολιάσεις και να απομονώσειs.

Ο kopitis μια χαρά πιάνει την ουσία του θέματος, ότι μας σοκάρει ότι βγαίνει προς τα έξω με εικόνα , όταν ακούμε. ο παππούς έφαγε ξύλο μέχρι θανάτου για να του πάρουν 500 ευρώ μας μένει για 2 λεπτά και έπειτα κάνουμε Ζαπινγκ.

Επίσης το ότι είναι εμφανώς υπό την επήρεια ουσιών ο Ζακ δεν τον εμποδίζει μετά τα σοβαρά χτυπήματα που τον αφήνουν αναίσθητο να απειλήσει με κομμάτια απ τα γυαλιά αστυνομικούς και να προσπαθήσει να διαφύγει.

Συνεπώς το ομολογουμένως δολοφονικό χτύπημα τον καθιστά ολικα αδύναμο αν πήγαιναν να του μιλήσουν κανείς δεν προεξοφλεί ότι δεν θα είχαμε θύματα η τραυματισμούς απ την άλλη πλευρά καθώς ο άνθρωπος πήγε να σπάσει πόρτα και τζαμαρία στο πρώτο δεν μπορούσε στο δεύτερο το πέτυχε.

Μην αναπτύσσεται μόνο ότι θέλετε. Το ότι ο κοσμηματοπώλης ενήργησε ακραία είναι γνωστό και χρήζει καταδίκη, εξίσου ακραίες ήταν και οι ενέργειες του θύματος όπως φαίνεται ακόμη και σε αδύναμη κατάσταση.

Τέλος δεν έχουμε λιντσάρισμα από όχλο δύο άτομα πήγαν και καναν αυτό που έκαναν και η εικόνα είναι σοκαριστική διότι ο Ζακ επιλέγει τον δρόμο της διαφυγής από το κάτω πορτακι συνεπώς είναι ήδη σε θέση μειονεκτική ακόμη και αν δεν ήταν υπό;την επήρεια ουσιών.

Αυτη είναι η όλη κατάσταση.

μα δεν μπορούμε να τσουβαλιάζουμε όλες τις περιπτώσεις. τη γιαγιά που της την έπεσαν τα κωλόπαιδα με τη δολοφονική μανία κάποιων ανθρώπων στο κέντρο της αθήνας ενάντια σε ένα μαστουρωμένο και χτυπημένο άνθρωπο. δηλαδή πώς να το κάνουμε τώρα;

επίσης, εγώ ξέρω πώς αν είσαι μαστουρωμένος, δεν καταλαβαίνεις και πολύ πόνο και μπορεί να σε χουν σαπίσει και εσύ να νομίζεις ότι είσαι κομπλέ και να σηκώνεσαι να κάνεις τον ήρωα.

απο κεί και πέρα, εγώ πιστεύω ότι αν δεν ήταν ο ζακ αυτός που ήταν δεν θα γινόταν όλο αυτό το σούσουρο. αυτό βέβαια δεν αναιρεί το πόσο σοβαρό ήταν αυτό που έγινε κυρίως από την άποψη του κανιβαλισμού που υπάρχει σε κάποια κομμάτια της κοινωνίας.

kopitis
25-09-2018, 14:39
Σου είπα ότι δεν θέλω να το συνεχίσω κι απλώς έβαλα ένα βιντεάκι μόνο για να ρωτήσω αν όλος ο χαμός έγινε λόγω των βίντεο που βγήκαν; Σε ρωτάω απλά λοιπόν με άλλο παράδειγμα, πριν λίγες μέρες ούτε μήνας δεν είναι αν θυμάμαι καλά, μπήκαν 2 άτομα στο σπίτι ενός 70 χρονου, για να τον ληστέψουν, ενώ μπορούσαν απλά να τον ακινητοποιήσουν ή να τον κοιμίσουν, όχι τον σκότωσαν και μετά τον λήστεψαν, χρειαζόταν 2 άτομα να σκοτώσουν έναν 70 χρονο; όχι! Χρειαζόταν προχθές να τον "λιντσάρουν" όπως είπες ; όχι! Γιατί ασχολείσαι όμως μόνο με αυτό το σκηνικό; Αυτή είναι η ερώτηση μου, χωρίς πλάκα, δεν είναι πιο σοκαριστικό το να είσαι στο σπίτι σου και να σε σκοτώσουν για 100 ευρώ, από το να σε σκοτώσουν ενώ έκανες ληστεία;
Όλα αυτά τα γράφω επειδή η κουβέντα ξεκίνησε κι εδώ με το μόνα πράγματα που ξέραμε ότι ήταν κάποιος που πήγε να ληστέψει και τον σκότωσαν στην προσπάθεια διαφυγής του, δεν εξετάζω αν ήταν έτσι τα πράγματα αλλά από το πως ξεκίνησε η κουβέντα ( κι άλλο φυσικά που έφτασε )..
Χωρίς πλάκα μου κάνει τρομερή εντύπωση το πως αντιμετωπίζονται οι 2 περιπτώσεις γιατί για εμένα το σοκ είναι σχεδόν το ίδιο... δεν μπορώ να στο πω πιο απλά

Darkling
25-09-2018, 15:12
δεν εχω συνδεση με το κεντρο αμεσης δρασης.
και για το προχτεσινο το πιθανοτερο ειναι οτι αν ειχε γινει το ιδιο πραγμα 3 το πρωι σε ενα στενο, δε θα ειχε τοση προβολη.
εγινε μερα μεσημερι στο κεντρο της αθηνας, με συμμετοχη και περαστικων απογονων του Πλατωνα και υπηρξαν γυρω στα 28 βιντεακια που δειχνουν τον ξυλοδαρμο που αποδειχτηκε θανατηφορος.
Ετσι παει.

μιγάδας
25-09-2018, 15:14
Ναι ρε, το κατάλαβα.

Οταν λεμε οτι δεν έχουν σχέση οι δύο περιπτώσεις, δεν εννοούμε οτι η μία είναι σοβαρή κι η άλλη αδιάφορη. Απλώς είναι αλλού το θέμα στην καθεμία.

Στη συγκεκριμένη λοιπόν περίπτωση, είμαστε μέρα μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας και ένας αδύναμος άνθρωπος (λόγω των ουσιών) πάει να κάνει κάτι σ ενα μαγαζί. Αντί λοιπόν ο μαγαζάτορας και οι περαστικοί να τον μαζέψουν, αποφασίζει ο μαγαζάτορας κι ο φίλος του να τον σαπίσουν. Και ο κόσμος γύρω κοιτάει.

Στο παράδειγμα που λες έχουμε 2 καθίκια του ποινικου δικαίου να σκοτώνουν έναν παππού για να του πάρουν τα λεφτά. Σοκαριστικό. Αλλα εδώ σοκάρει η πράξη του εγκληματία. Στην περίπτωση του Κωστόπουλου σοκάρει η πράξη του αρχικού θύματος και των περαστικών.

BigTarp
25-09-2018, 15:57
Το λιντσάρισμα, προς το παρόν, δεν έχει αποδειχτεί τίποτα, ούτε θανατηφόρο ούτε αναζωογονητικό, σύμφωνα πάντα με τους ιατροδικαστές. Θεωρητικά υπάρχει ακόμη και η πιθανότητα να φταίει το γιαουρτάκι που έφαγε ο ΖΚ το προηγούμενο βράδυ.

BabisKyr
25-09-2018, 16:42
Συγκεκριμένες ομάδες "ανθρώπων" από χθες το βράδυ πανηγυρίζουν που η αιτία θανάτου δεν ήταν τα κλωτσίδια στο κεφάλι, όπως διέρρευσε το περιβάλλον των ιατροδικαστών. Συγκεκριμένες ομάδες συγκεκριμένων πολιτικών πεποιθήσεων.

Αυτή η χώρα δυστυχώς είναι καμένο χαρτί.

Ποιοι είναι αυτοί που πανηγυρίζουν πέραν των βοθρολυμάτων της ΧΑ; Οι τζήμεροι της "κοινής λογικής", αυτά τα δίποδα που νουθετούν περί αριστείας.

ΞΕ-ΡΑ-ΣΜΑ

nrg15
25-09-2018, 17:10
Το κακο ειναι οτι ΟΛΟΙ το βλεπουν πολιτικα... Οκ αν οχι ολοι το μεγαλυτερο ποσοστο!
Δυστυχως αυτη ειναι η καταντια μας! Πρεπει παντα να τα γαμησουμε ολα και ο καθενας να το φερει στα μετρα του για να βγει απο πανω!

Γελαω πραγματικα με ολους αυτους απο οποιαδηποτε πλευρα και να ειναι!

BigTarp
25-09-2018, 17:25
Συγκεκριμένες ομάδες "ανθρώπων" από χθες το βράδυ πανηγυρίζουν που η αιτία θανάτου δεν ήταν τα κλωτσίδια στο κεφάλι, όπως διέρρευσε το περιβάλλον των ιατροδικαστών. Συγκεκριμένες ομάδες συγκεκριμένων πολιτικών πεποιθήσεων.

Αυτή η χώρα δυστυχώς είναι καμένο χαρτί.

Ποιοι είναι αυτοί που πανηγυρίζουν πέραν των βοθρολυμάτων της ΧΑ; Οι τζήμεροι της "κοινής λογικής", αυτά τα δίποδα που νουθετούν περί αριστείας.

ΞΕ-ΡΑ-ΣΜΑ

Εδώ (https://www.thepressproject.gr/article/134530/I-Farma-ton-Zoon-tis-24is-Septembriou-audio) μια νηφάλια συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα. Αξίζει να την ακούσετε.

trust in who we are
26-09-2018, 15:14
https://www.vice.com/gr/article/evq5mn/o-lewnidas-epestrepse-me-anaphriko-ama3idio-ston-olympo-epeidh-einai-alh8inos-pank?utm_source=vicefbgr


Ο Λεωνίδας Ανέβηκε με Αναπηρικό Αμαξίδιο στον Όλυμπο Επειδή Είναι Αληθινός Πανκ
Μια ιστορία μαγκιάς, θάρρους και όρεξης για ζωής, στην οποία βασίστηκε το ντοκιμαντέρ «Back to the Τop».


x9ObQw9P92o


Σήμερα στις 5.30 η προβολή του ντοκιμαντέρ.


https://biancorossi1925.blogspot.com/2018/09/blog-post_26.html

Τετάρτη, 26 Σεπτεμβρίου 2018
Επιστρέφοντας στην κορυφή...

Ο τίτλος του κειμένου θα μπορούσε να είναι «παραπλανητικός». Δεν θα μιλήσουμε σε αυτό το κείμενο με την αγωνιστική κατάκτηση της κορυφής από τον Ολυμπιακό, ούτε θα γράψουμε για κάποια άλλη λαμπρή αθλητική επιτυχία της ομάδας. Το κείμενο αυτό θα μιλήσει για έναν αδερφό μας, για έναν άνθρωπο με τον οποίο έχουμε την ίδια τρέλα για την «ερυθρόλευκη» και μαζί του βρισκόμαστε στα ίδια πέταλα για να υποστηρίξουμε τον Θρύλο.








Των RedTerso και red1925white


Ο Λεωνίδας τραυματίστηκε σοβαρά σε αυτοκινητιστικό ατύχημα το 2008, επιστρέφοντας από τον Όλυμπο. Το ατύχημα του δημιούργησε σοβαρή παραπληγία και ο Λεωνίδας έδωσε μάχη για την αποκατάσταση της υγείας του. Ο ίδιος κατάφερε να ξεπεράσει τα στερεότυπα της αναπηρίας και συνεχίζει να ζει τη ζωή του ακολουθώντας την «τρέλα» του. Το πάθος για τον Ολυμπιακό, το punk και την «αλητεία». Ο Λεωνίδας, με τον τρόπο ζωής του, δίνει ένα μήνυμα ότι δεν πρέπει ποτέ να «τα παρατάμε», αλλά κόντρα σε κάθε δυσκολία να κοιτάζουμε μπροστά και να προσπαθούμε να ξεπεράσουμε τις δυσκολίες για να μπορούμε να κυνηγάμε τα όνειρά μας. Κάπως έτσι, ο Λεωνίδας κυνήγησε το όνειρό του και κατάφερε παρά τις δυσκολίες να ξανανέβει στην κορυφή του Ολύμπου με αναπηρικό αμαξίδιο.

Την Τετάρτη 26 Σεπτέμβρη --θα παιχτεί στο πλαίσιο του φεστιβάλ «Νύχτες πρεμιέρας»-- το ντοκιμαντέρ 2917: Επιστροφή στην κορυφή, που παρουσιάζει την προσπάθεια του Λεωνίδα για να επιστρέψει στην κορυφή του Ολύμπου! Το ντοκιμαντέρ γυρίστηκε από τον σκηνοθέτη Στρατή Χατζηελενούδα και κέρδισε το βραβείο κοινού στο φεστιβάλ Θεσσαλονίκης την περασμένη άνοιξη. Ο Λεωνίδας «το σήκωσε» μέσα στη Θεσσαλονίκη!

Μια ημέρα πριν την προβολή του ντοκιμαντέρ 2917: Επιστροφή στην κορυφή στην Αθήνα, ο Λεωνίδας μας δέχτηκε στο σπίτι του για μια μικρή κουβέντα. [Η σελίδα του ντοκιμαντέρ εδώ.]

Μας μίλησε για τον Ολυμπιακό, το πανκ και το μοναδικό συναίσθημα να επιστρέφεις εκεί που λαχταρά η ψυχή σου. Την Τετάρτη στις 17:30 το απόγευμα θα προβληθεί το ντοκιμαντέρ και αξίζει να το δείτε όλοι.



-Τι ένιωσες όταν επέστρεψες στην κορυφή του Ολύμπου;
Καύλα, συγκίνηση, ήταν εκείνο το γαμώτο ότι δεν μας κρατάει τίποτα -- θα βάλουμε όλοι ένα χεράκι και θα τα καταφέρουμε. Η ιδέα να φτάσουμε στην κορυφή του Ολύμπου είχε γεννηθεί σε παλιότερη επίσκεψή μας στον Όλυμπο σε χαμηλότερο υψόμετρο. Σκέψου πριν το ατύχημα δεν είχαμε ανέβει στη κορυφή. Αράζαμε σε μια παλιότερη καβάντζα κοντά στον ποταμό Ενιπέα, στα χίλια μέτρα υψόμετρα. Εκεί γεννήθηκε η ιδέα.
-Όταν σε βλέπουμε στα γήπεδα ή στις συναυλίες σκεφτόμαστε πόση δύναμη έχεις. Εσύ από πού παίρνεις δύναμη;
Αυτό είναι αλληλοτροφοδοτούμενο. Όπως παίρνουν δύναμη από εμένα, έτσι παίρνω κι εγώ από τον κόσμο. Οι φίλοι και οι γνωστοί στηρίζουν, αλλά μπορεί να έρθει και ένας άνθρωπος παραπέρα να σου πει μια κουβέντα και από αυτή να αντλήσεις δύναμη.
-Πώς είναι η πρόσβαση στα γήπεδα της χώρας αν βρίσκεσαι σε αμαξίδιο.
Απλά δεν υπάρχει. Πέρα από το Καραϊσκάκη και το ΟΑΚΑ, δεν υπάρχει προσβασιμότητα.
-Σου έχουν δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα οι αστυνομικές αρχές;
Ναι, στον τελικό με την Τρίπολη στο ΟΑΚΑ. Με ρωτούσαν αν έχω πανί με υβριστικό περιεχόμενο οι ματατζήδες. Έγινε μια μανούρα με τον ματατζή και επενέβη ο ταξίαρχος για να μπω στο γήπεδο. Το πανί πάντως δεν τους άφησα να το αγγίξουν. Με είχαν σταμπάρει κάποιους μήνες νωρίτερα, όταν στον τελικό του κυπέλλου στο μπάσκετ υπήρξαν συμπλοκές και εκκενώθηκε το γήπεδο και είχαμε μείνει 3 άτομα με το πανί και μας στραβοκοιτούσαν.
-Ποιες είναι οι μεγαλύτερες πίκρες και οι μεγαλύτερες χαρές που έχεις βιώσει με τον Ολυμπιακό.
Από πίκρες --αν και δεν θέλουμε να το θυμόμαστε-- είναι το 7-0 με τη Γιουβέντους και οι χαμένοι ευρωπαϊκοί τελικοί στο μπάσκετ στις αρχές της δεακετίας του ’90. Οι μεγαλύτερες χαρές είναι τα τρία ευρωπαϊκά που έχουμε κατακτήσει στο μπάσκετ.
-Ποιο ήταν το πρώτο παιχνίδι που είδες τον Ολυμπιακό από το γήπεδο;
Τη σεζόν 1994/95, το Ολυμπιακός-Παναχαϊκή που είχαμε χάσει 0-2. Από τότε μέχρι και σήμερα ο Ολυμπιακός παραμένει ιδέα.
-Mε το πανκ πώς ξεκίνησε η καψούρα;
Σε επίπεδο παρέας και γειτονιάς αρχικά. Ήταν οι πρώτες μας αλητείες. Και από ακούσματα, στην αρχή τα βασικά. Exploited, Dead Kennedys και μετά αρχίσαμε τις συναυλίες στο AN και τα αράγματα στα σκαλάκια του ηλεκτρικού στο Μοναστηράκι, ήταν γνωστό πανκ στέκι της εποχής, και κάποιες φορές στο «βαγόνι» στον Πειραιά.
-Κλείνοντας θα θέλαμε να μας πεις δυο λόγια για το ντοκιμαντέρ.
Το ντοκιμαντέρ είναι αφιερωμένο σε όλους τους ταλαίπωρους. Σε αυτούς που νιώθουν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Θέλουμε ο κόσμος να βγει έξω από τα σπίτια και να στοχεύσει στη κορυφή ακόμη κι αν δεν καταφέρει να φτάσει. Είχαμε φτάσει μέχρι τα 2.400 μέτρα στο «Χριστάκη» (έτσι λέγεται το σημείο στον Όλυμπο) και έβλεπα το μονοπάτι που ήταν πλαγιαστό και σκέφτηκα πως με φίλους μπορούμε να τα καταφέρουμε. Ήμασταν 16-17 άτομα στην ανάβαση. Όπως το σκεφτόμουν, μετά από λίγα χρόνια πραγματοποιήθηκε. Μέχρι να πάμε το σκεφτόμουν, ήμουν αγχωμένος. Όταν ξεκινήσαμε, είδα πως το έχουμε και θα τα καταφέρουμε.

karapaparas
26-09-2018, 15:34
εκπροσωπος τυπου του "Πατριωτικου Μετωπου" ο μεσιτης που ξεκινησε τα κλωτσιδια στον ΖΚ και ακολουθησε ο μαγαζατορας
Τι λες βρε παιδι μου, πω πω δε μυριζει καθολου χρυσαυγιτιλα η υποθεση, ας κρατησουμε ισες αποστασεις και ας μη βαζουμε ταμπελες

https://jodi.graphics/2018/09/26/bestconnection8/

Darkling
26-09-2018, 16:01
Ναι αλλα αν μπουν στο σπιτι σου 18 Απατσι που μιλανε σελτζουκικα και θελουν να βιασουν την ζαρντινιερα σου?

t0ny
26-09-2018, 16:15
Εξαιρετικό άρθρο που δεν στοχοποιεί κανέναν δεν προάγει την βία δεν δίνει προσωπικά δεδομένα και κυρίως βοηθάει την ομαλή επίλυση της υπόθεσης γιατί τα στοιχεία αυτά σίγουρα δεν είχαν φτάσει στις αρχές.

Γιατί δεν ανέφερε ποσά παιδιά είχε που πάνε σχολείο κτλ μόνο το μαγαζί για να του το σπάσουν ανέβασαν;

Μισές δουλειές

karapaparas
26-09-2018, 16:31
ναι εχεις δικιο στοχοποιηθηκε ο τιμιος οικογενειαρχης που απ το δημοσιο προφιλ του λιγο μετα το λιντσαρισμα που εκανε, εγραφε μαλακιες στα σοσιαλ περι αυτοκτονιας. Κριμα να δινονται τα προσωπικα δεδομενα ενος φιλησυχου συμπολιτη μας που ο ιδιος τα εχει φορα παρτιδα.

dio
26-09-2018, 16:45
Διαφωνώ με το πως κάλυψε την είδηση ο jodi, και συμφωνώ ότι δεν είχε κανένα λόγο να βγάλει το ονοματεπώνυμό του στη φόρα, αντίθετα το omniatv.com, για άλλη μια φορά*, στάθηκε στο ύψος του: https://omniatv.com/853443270

*Κάνουν και καταπληκτική δουλειά στην κάλυψη της δίκης της χρυσής αυγής.

redglove
26-09-2018, 16:49
Τα προσωπικά δεδομένα ποιά είναι, το ονοματεπώνυμό του και τα στοιχεία της επιχείρισής του;

karapaparas
26-09-2018, 16:51
Διαφωνώ με το πως κάλυψε την είδηση ο jodi, και συμφωνώ ότι δεν είχε κανένα λόγο να βγάλει το ονοματεπώνυμό του στη φόρα, αντίθετα το omniatv.com, για άλλη μια φορά*, στάθηκε στο ύψος του: https://omniatv.com/853443270

*Κάνουν και καταπληκτική δουλειά στην κάλυψη της δίκης της χρυσής αυγής.

Είδα κάποιους να πετούν καρέκλες και να σπάνε την βιτρίνα του κοσμηματοπωλείου

μαλιστα.

Κοιτα να δεις περιεργα πραγματα, ξεκινησαμε απο "αποπειρα ληστειας και θανασιμο αυτοτραυματισμο του δραστη στη προσπαθεια διαφυγης του" και στο τελος αν δεν κουκουλωθει η υποθεση θα καταληξουμε στο ρατσιστικο λιντσαρισμα και εγκλημα.
Αλλα ξεχασα ειναι τυχαιο γεγονος οτι το θυμα ηταν γκει και ο θυτης φασιστας. Τυχαιο οτι βρεθηκε κλειδωμενος μερα μεσημερι σε αδειο κοσμηματοπωλειο στην Ομονοια που ο ιδιοκτητης του ειχε αφησει ανοιχτο για να παει στο περιπτερο που απειχε 1 χιλιομετρο.
Ας μη βαζω ταμπελες συγγνωμη

dio
26-09-2018, 16:59
Τα προσωπικά δεδομένα ποιά είναι, το ονοματεπώνυμό του και τα στοιχεία της επιχείρισής του;

Σαφώς.

1. Τι είναι τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα (ή αλλιώς προσωπικά δεδομένα);

Προσωπικά δεδομένα είναι κάθε πληροφορία που αναφέρεται σε και περιγράφει ένα άτομο, όπως: στοιχεία αναγνώρισης (ονοματεπώνυμο, ηλικία, κατοικία, επάγγελμα, οικογενειακή κατάσταση κλπ.), φυσικά χαρακτηριστικά, εκπαίδευση, εργασία (προϋπηρεσία, εργασιακή συμπεριφορά κλπ), οικονομική κατάσταση (έσοδα, περιουσιακά στοιχεία, οικονομική συμπεριφορά), ενδιαφέροντα, δραστηριότητες, συνήθειες. Το άτομο (φυσικό πρόσωπο) στο οποίο αναφέρονται τα δεδομένα ονομάζεται υποκείμενο των δεδομένων.

http://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,18990&_dad=portal&_schema=PORTAL

nrg15
26-09-2018, 17:13
@karapaparas

Οπότε τον ηξεραν λες και επειδη ηταν ολα αυτα τον εδειραν τοσο? Του την ειχαν στησει λες? Δεν ειρωνευομαι απλα τωταω να δω πως το σκεφτεται ο καθενας!

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

t0ny
26-09-2018, 17:18
Κρίμα είναι να δίνονται τα στοιχεία του οποιουδήποτε για να καλλιεργούμε μίσος και να καρπώνεται το site κλικ και διαφημίσεις. Μην ανοίξουμε ίδια συζήτηση με τις φωτογραφίες των οροθετικών που είχαν απαράδεκτα διαρευσει πριν κάνα δύο χρόνια.


Επίσης δεν καταλαβαίνω την σιγουριά του καραπαπαρα να προάγει το συμβάν ως σύγκρουση φασιστών με μέλος της λοατκι κοινότητας κτλ.

Για να ίσχυε κάτι τέτοιο πρέπει να δεχθούμε ότι ήξεραν εκ των προτέρων οι δύο ποιος είναι ο Ζακ κτλ.

Ειλικρινά πιο πολύ μας καίει να εισάγουμε το πολιτικό στοιχείο στο τραγικό γεγονός παρά να παρουσιαστούν τα δεδομένα και να βγάλουμε μια άκρη?

Νομίζω οποιαδήποτε παραπάνω ερμηνεία πριν έχουμε έξτρα στοιχεία από τους δικηγόρους των 2 πλευρών ρίχνει λάδι στην φωτιά χωρίς λόγο.

LFO
26-09-2018, 17:20
Το υποκείμενο (GDPR) λοιπόν είναι γνωστό για την δράση του στο κίνημα των Αγανακτισμένων της πλατείας όπου ζητάγε κρεμάλες και πσοφους από όσους ήταν στην Βουλή. Αρνήθηκε σύμφωνα με τότε ρεπορτάζ την οποία σχέση του με την ΧΑ και κατηγορούσε τον ΣΥΡΙΖΑ από τότε για την συμπλευση του με ομάδες ιδιαιτεροτητων όπως οι μετανάστες και οι γκέι και τοποθετεί το εαυτό το στο χώρο της "πατριωτικής αριστεράς"

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

karapaparas
26-09-2018, 17:29
Επίσης ο Ρουπακιά ήταν μέλος του ΚΚΕ ξέχασες LFO

LFO
26-09-2018, 17:35
Επίσης ο Ρουπακιά ήταν μέλος του ΚΚΕ ξέχασες LFO

Δεν το ηξερα αυτο που λες αλλα τι σχεση εχει αυτο με αυτο που εγραψα εγω ?

karapaparas
26-09-2018, 18:02
Για να ίσχυε κάτι τέτοιο πρέπει να δεχθούμε ότι ήξεραν εκ των προτέρων οι δύο ποιος είναι ο Ζακ κτλ.


Πρώτον, το θεωρώ δεδομένο απ' τη πρώτη στιγμή ότι πίσω από το σκηνικό κρύβεται ρατσιστικό μίσος γιατί μόνο τέτοιο δικαιολογεί την εικόνα του βίντεο.

Οποίος θεωρεί λογικό να κατεβαζεις τζαμαρία στο πρόσωπο του άλλου επειδή μπήκε να σε κλέψει, ενώ είναι σε τέτοια κατάσταση και να συνεχίσεις να τον κλωτσας μετά τις πρώτες βοηθειες ας πάει να κοιταχτει γιατί είναι πιο ανώμαλος κι απ' τον φασίστα αυτον

Δευτερον τίποτα δε χρειάζεται να ήξεραν.
Ούτε τον Φύσσα τον ήξεραν τι ήταν.
Σύμφωνα με μαρτυρία που έχει η δικηγόρος της οικογενειας, ο μαγαζατορας με τον φασίστα κάθονταν απέξω ακριβώς απ' το μαγαζί, για αυτό και ήταν και ανοιχτό. Τα περί περιπτέρου είναι παπαριές καμαρωτες. Ο Κωστόπουλος απ' ότι λένε ήταν σε διπλανό καφέ πριν γίνει το σκηνικό.

Πόσο δύσκολο θεωρείς να εξαγριωθεί ένας φασίστακος αντρακλας όπως ο εν λόγω από έναν εμφανώς γκέι που κάθεται σε διπλανο καφέ και μπορεί να λέει το οτιδήποτε σοκινγκ για τον ελληναρα νοικοκυραίο; Τα περί καρεκλών που πετάνε στη τζαμαρία υποδηλώνει ότι τον πήρανε στο κυνηγητό εκτός κι αν εσάς όταν σας κλεβουν το μαγαζί αρχίσετε να πετάτε καρέκλες για να το σπάσετε μια και καλη

DESO
26-09-2018, 19:28
Για να ίσχυε κάτι τέτοιο πρέπει να δεχθούμε ότι ήξεραν εκ των προτέρων οι δύο ποιος είναι ο Ζακ κτλ.


Πρώτον, το θεωρώ δεδομένο απ' τη πρώτη στιγμή ότι πίσω από το σκηνικό κρύβεται ρατσιστικό μίσος γιατί μόνο τέτοιο δικαιολογεί την εικόνα του βίντεο.

Οποίος θεωρεί λογικό να κατεβαζεις τζαμαρία στο πρόσωπο του άλλου επειδή μπήκε να σε κλέψει, ενώ είναι σε τέτοια κατάσταση και να συνεχίσεις να τον κλωτσας μετά τις πρώτες βοηθειες ας πάει να κοιταχτει γιατί είναι πιο ανώμαλος κι απ' τον φασίστα αυτον

Δευτερον τίποτα δε χρειάζεται να ήξεραν.
Ούτε τον Φύσσα τον ήξεραν τι ήταν.
Σύμφωνα με μαρτυρία που έχει η δικηγόρος της οικογενειας, ο μαγαζατορας με τον φασίστα κάθονταν απέξω ακριβώς απ' το μαγαζί, για αυτό και ήταν και ανοιχτό. Τα περί περιπτέρου είναι παπαριές καμαρωτες. Ο Κωστόπουλος απ' ότι λένε ήταν σε διπλανό καφέ πριν γίνει το σκηνικό.

Πόσο δύσκολο θεωρείς να εξαγριωθεί ένας φασίστακος αντρακλας όπως ο εν λόγω από έναν εμφανώς γκέι που κάθεται σε διπλανο καφέ και μπορεί να λέει το οτιδήποτε σοκινγκ για τον ελληναρα νοικοκυραίο; Τα περί καρεκλών που πετάνε στη τζαμαρία υποδηλώνει ότι τον πήρανε στο κυνηγητό εκτός κι αν εσάς όταν σας κλεβουν το μαγαζί αρχίσετε να πετάτε καρέκλες για να το σπάσετε μια και καλη

1. Αν ο άλλος είναι μισάνθρωπος, είναι μισάνθρωπος με όλους. Κυρίως δε με αυτούς που είναι ανήμποροι να αντιδράσουν. Είτε γκει είτε στρέιτ, είτε άσπροι είτε μαύροι. Είδε ένα τύπο που του παραβίασε το μαγαζί, χτύπησε κόκκινα ο εγκέφαλος (ο ποιος? λέμε τώρα...) και παρέα με τα φασισταριά που έκανε παρέα τον τουλούμιασαν στον ξύλο. Απλά γιατί μπορούσαν. Τέτοιοι τύποι ηδονίζονται με το να ασκούν βία κάπου, συνήθως εκεί που τους παίρνει. Δεν θα μου κάνει εντύπωση αν οι συγκεκριμένοι βαράνε και την γυναίκα τους ή τα παιδιά τους.
Από κει και πέρα σιγά που ήξερε ότι ο μακαρίτης ήταν γκει, ή μήπως βγήκε ντυμένος drag queen o Ζακ για να κάνει την ληστεία? Και πως ήταν στην καφετέρια, λιωμένος στην πρέζα και έκανε πουστριλίκια και τον είδε ο νοικοκυραίος και φρίκαρε? Αφού ο φουκαράς δεν μπορούσε να σταθεί στα πόδια του, δεν μπορούσε ούτε ένα πυροσβεστήρα να σηκώσει. Μην τα πάμε όλα εκεί που θέλουμε. Αν ο Ζακ δεν ήταν γκέι, πιθανότατα η κοινή γνώμη θα ασχολούνταν για κανα 1-2 24ωρα max.

2. Δεν ήξερε η ΧΑ ποιος είναι ο Φύσσας? Σοβαρά τώρα? Μήπως για το ποδόσφαιρο τον έφαγε ο Ρουπακιάς? Έλα τώρα, στοχοποιημένος ήταν ο Φύσσας γιατί ήταν ανερχόμενος στον χώρο του και είχε αντιφασιστική δράση. Καμιά σχέση η μια περίπτωση με την άλλη.

karapaparas
26-09-2018, 19:28
https://www.youtube.com/watch?v=wMi2Oedqfx0

στο 1.25 το τι ελεγε ο μαγαζατορας πριν βγει το βιντεο στη φορα

"Έσπασε τη βιτρίνα την εξωτερική και βγήκε από δω,από κάτω. Και κόπηκε, κι έμεινε στον τόπο. Τον πήρανε, έφυγε,πέθανε".

ο αλλος ο φασιστας ενω τον καταζητουσαν, εβγαινε στο twitter κι εγραφε οτι αυτοκτονησε με το γυαλι.

2 τυποι που λενε εμφανως ψεμματα. Και περιμενετε να πιστεψω τις υπολοιπες παπαριες που τσαμπουνανε

Ο μαγαζατορας που λεει οτι ειχε παει στο περιπτερο, που το κοντινοτερο περιπτερο ειναι 10 λεπτα να παει και να ρθει και αφησε ολοκληρο κοσμηματοπωλειο ορθανοιχτο. Ο ιδιος ελεγε στην αρχη οτι δεν τον ηξερε τον αλλο που κλωτσαγανε μαζι και τελικα εχει γραφειο ακριβως απεναντι απ το μαγαζι του.

Βασει του απο κατω η τζαμαρια του μαγαζιου ηταν ηδη σπασμενη και ταιριαζει απολυτα με τη μαρτυρια απο πανω που λεει οτι πετουσαν καρεκλες στα τζαμια. Επισης βασει αυτου δικαιολογειται η εικονα του Κωστοπουλου να τρεκλιζει αφου μολις εχει φαει κοτρωνα στο κεφαλι

http://www.topontiki.gr/article/290671/i-stigmi-poy-o-kosmimatopolis-ektoxeyei-antikeimeno-sto-kefali-toy-zak-kostopoyloy

Το τι εχει γινει ειναι ξεκαθαρο, το μονο που ελπιζω ειναι να το τρεξουν μεχρι τελους οι δικηγοροι και να σαπισουν τα καθικια στη φυλακη

dio
26-09-2018, 19:41
Το υποκείμενο (GDPR) λοιπόν είναι γνωστό για την δράση του στο κίνημα των Αγανακτισμένων της πλατείας όπου ζητάγε κρεμάλες και πσοφους από όσους ήταν στην Βουλή. Αρνήθηκε σύμφωνα με τότε ρεπορτάζ την οποία σχέση του με την ΧΑ και κατηγορούσε τον ΣΥΡΙΖΑ από τότε για την συμπλευση του με ομάδες ιδιαιτεροτητων όπως οι μετανάστες και οι γκέι και τοποθετεί το εαυτό το στο χώρο της "πατριωτικής αριστεράς"

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Άμα δηλώνει στο χώρο της "πατριωτικής αριστεράς" οκ. Δημιουργεί νέο χώρο, μόνο για την πάρτη του.

Επίσης ο Ρουπακιά ήταν μέλος του ΚΚΕ ξέχασες LFO

Δεν το ηξερα αυτο που λες αλλα τι σχεση εχει αυτο με αυτο που εγραψα εγω ?

Προφανώς και δεν ήταν μέλος του ΚΚΕ. Από τις συνομιλίες που αναγνώστηκαν, βγήκε ότι προσπάθησαν να το φορτώσουν στο ΚΚΕ, και για αυτό στην απολογία του ο ίδιος είπε ότι ήταν μέλος του κκε, ενώ βγάλανε και "συνάδελφό" του, στο ΣΚΑΪ (που αλλού?) να βγει να υποστηρίξει το ίδιο. Τελικά είδαν ότι ήταν άσκοπο να ακολουθήσουν αυτή τη γραμμή, και το παράτησαν...

Ούτε τον Φύσσα τον ήξεραν τι ήταν.

Τον ήξεραν και τον έψαχναν. Τον βρήκαν κατά τύχη και έστειλαν μήνυμα για να έρθει ομάδα από τη Νίκαια. Καρφωτοί και για δολοφονία, ούτε καν πέσιμο. Από τις συνομολίες που απομαγνητοφωνήθηκαν και αναγνώστηκαν στη δίκη, όχι μου είπε γνωστός μου που άκουσε.

dio
26-09-2018, 19:57
Τώρα το είδα αυτό

Μην ανοίξουμε ίδια συζήτηση με τις φωτογραφίες των οροθετικών που είχαν απαράδεκτα διαρευσει πριν κάνα δύο χρόνια.

Δεν είχαν ΔΙΑΡΡΕΥΣΕΙ. Ο Ανδρέας Λοβέρδος έδωσε τα στοιχεία τους στη δημοσιότητα.

rednorth7
26-09-2018, 20:13
Ο ιδιος ανθρωπος που ελεγε να περιμενουμε να δουμε αν οντως ειναι ληστεια κλπ, ξαφνικα ξερει τα παντα και ειναι σιγουρος κιολας για αυτα που λεει. Πολλη επανασταση επεσε εδω μεσα.

Το αλλο με τον Φυσσα μαλλον ειναι καινουριο θινγκ. Να δουμε τι αλλο θα ακουσουμε.

karapaparas
26-09-2018, 20:29
. Καλα ας περιμένουμε να δούμε μπας και βγει ποτέ προς τα έξω το τι πραγματικά έγινε.
Γιατι μέχρι τώρα έχουμε διαβάσει ένα κάρο μαλακίες
Στην αρχή λέγανε ότι μπηκε και απείλησε με μαχαίρι τον ιδιοκτήτη ο οποίος τελικά ήταν στο περιπτερο. Και άφησε το μαγαζί ξεκλειδωτο??? και ενεργοποιήθηκε το σύστημα ασφαλείας πως ακριβώς; Κάθε φορά που μπαίνει άνθρωπος στο μαγαζί κλειδώνει η πόρτα;

Γιατί γράφονται και αλλες ιστορίες ότι ο συγκεκριμένος δε μπήκε καν να κλέψει αλλά να προστατευτεί επειδή τον κυνηγαγανε από διπλανά καφε. Που μπορεί κι αυτά να ναι μουφες βέβαια.

Αν δεν υπήρχε το βίντεο το πιθανότερο είναι ότι αυτή τη στιγμή ο ιδιοκτήτης θα ήταν έξω και θα είχε κουκουλωθει η υπόθεση ως "πρεζακι ληστής τρομοκράτης αυτοτραυματιζεται στη προσπάθεια του να διαφύγει με τη λεία του"


Ότι έγραφα στο πρώτο μου ποστ τα ίδια λέω και τωρα.

Τοτε ήμουν επιφυλακτικός γιατί δεν είχε βγει τίποτα
προς τα έξω, τωρα ειμαι σίγουρος για αυτά που λέω βάσει των στοιχείων που βγαινουν και των ψεμματων που έχουν πει οι δύο θυτες όλες αυτές τις μέρες.

Εσύ μπορείς να εμπιστευτείς τη Στεφανίδου για ενημέρωση με γεια σου με χαρά σου

rednorth7
26-09-2018, 20:32
. Καλα ας περιμένουμε να δούμε μπας και βγει ποτέ προς τα έξω το τι πραγματικά έγινε.
Γιατι μέχρι τώρα έχουμε διαβάσει ένα κάρο μαλακίες
Στην αρχή λέγανε ότι μπηκε και απείλησε με μαχαίρι τον ιδιοκτήτη ο οποίος τελικά ήταν στο περιπτερο. Και άφησε το μαγαζί ξεκλειδωτο??? και ενεργοποιήθηκε το σύστημα ασφαλείας πως ακριβώς; Κάθε φορά που μπαίνει άνθρωπος στο μαγαζί κλειδώνει η πόρτα;

Γιατί γράφονται και αλλες ιστορίες ότι ο συγκεκριμένος δε μπήκε καν να κλέψει αλλά να προστατευτεί επειδή τον κυνηγαγανε από διπλανά καφε. Που μπορεί κι αυτά να ναι μουφες βέβαια.

Αν δεν υπήρχε το βίντεο το πιθανότερο είναι ότι αυτή τη στιγμή ο ιδιοκτήτης θα ήταν έξω και θα είχε κουκουλωθει η υπόθεση ως "πρεζακι ληστής τρομοκράτης αυτοτραυματιζεται στη προσπάθεια του να διαφύγει με τη λεία του"


Ότι έγραφα στο πρώτο μου ποστ τα ίδια λέω και τωρα.

Τοτε ήμουν επιφυλακτικός γιατί δεν είχε βγει τίποτα
προς τα έξω, τωρα ειμαι σίγουρος για αυτά που λέω βάσει των στοιχείων που βγαινουν και των ψεμματων που έχουν πει οι δύο θυτες όλες αυτές τις μέρες.

Εσύ μπορείς να εμπιστευτείς τη Στεφανίδου για ενημέρωση με γεια σου με χαρά σου

Εγω Στεφανιδου, εσυ ησουν αυτοπτης μαρτυρας απο οτι καταλαβαινω.

μιγάδας
26-09-2018, 21:37
Καραπαπαρα, η ειρωνια σ αυτους που έλεγαν (με βαση τα στοιχεια που υπηρχαν) οτι στη δολοφονια δεν εχουμε ομοφοβικο ή πολιτικο κινητρο, χρειαζεται;

Μαλλον οχι. Αν αποδειχθει το αντιθετο, θα αλλαξουμε γνωμη. Τωρα αυτα ξερουμε, αυτα λεμε.

t0ny
26-09-2018, 22:05
Βλέποντας τα όσα ωραία διαδραματίστηκαν στην πορεία για την μνήμη του Ζακ να πούμε ένα ευχαριστώ στους αλληλέγγυους της κοινότητας που επέλεξαν να τον τιμήσουν σπάζοντας μαγαζιά και βιτρίνες λες και θα έκανε τον Ζακ πιο χαρούμενο από εκεί που είναι.

Προφανώς οι συγγενείς των 99 νεκρών στο Μάτι έπρεπε να κάψουν την Αθήνα ώστε να αποδοθεί δικαιοσύνη που έχασαν άδικα τους δικούς τους.

Για κάποιους ο πόνος πρέπει να είναι βουβός γιατί πέθαναν χωρίς "ιδιαίτερη" ταυτότητα για κάποιους άλλους πρέπει να εκφράζεται με αυτόν τον τρόπο.

karapaparas
26-09-2018, 22:14
Καραπαπαρα, η ειρωνια σ αυτους που έλεγαν (με βαση τα στοιχεια που υπηρχαν) οτι στη δολοφονια δεν εχουμε ομοφοβικο ή πολιτικο κινητρο, χρειαζεται;

Μαλλον οχι. Αν αποδειχθει το αντιθετο, θα αλλαξουμε γνωμη. Τωρα αυτα ξερουμε, αυτα λεμε.

Ποια στοιχεία υπήρχαν;
Κανένα στοιχείο δεν υπηρχε και δεν υπάρχει ακόμα που να παραπέμπει σε ληστεία.
Όλοι στηρίχτηκαν στα όσα είπε ο μαγαζατορας περι ληστείας και στην εικόνα του Κωστόπουλου να προσπαθεί να σπάσει τη πόρτα με το πυροσβεστήρα. Δεν υπάρχει αυτόπτης μάρτυρας να χει επιβεβαιώσει τα περί ληστείας, πάνω του δε βρεθηκαν κλοπιμαία και βρήκαν ένα μαχαίρι πεταμένο στο μαγαζί για το οποίο όλως τυχαίως ο φασίστακος έκανε δήλωση και είπε ότι το πήρε απ' τα χέρια του ΖΚ και το πέταξε μεσα στο μαγαζί (με λίγα λόγια το μαχαίρι έχει πάνω τα αποτυπώματα του και πέταξε άλλη μια μουφα για να δικαιολογηθεί)

Τα μόνα στοιχεία που έχουν βγει μέχρι τώρα είναι ότι και οι δύο εχουν είτε δηλώσει είτε γράψει μουφες στα σοσιαλ, ο ένας είναι δηλωμένος ομοφοβικός φασίστακος, το θύμα είναι γκει και το βίντεο.

Η ειρωνεία πάει στο ξεπλενη που μου λέγε για προκατηλλειμενος και ταμπέλες όταν μίλαγα για χρυσαγιτιλα

kseplenhs
26-09-2018, 22:36
Η ειρωνεία πάει στο ξεπλενη που μου λέγε για προκατηλλειμενος και ταμπέλες όταν μίλαγα για χρυσαγιτιλα

Το θέμα είναι αν συνέβη ληστεία.Γιατί αν υπήρξε και ηρωωποιηθεί σαν μάρτυρας ο ζακ τότε πέφτουμε σε ιδεοληψίες της πλάκας.

Μετά τους νεκρούς της ερτ ας σηκώσουμε και το λάβαρο για έναν ακτιβιστή που πέθανε πάνω στο καθήκον (τη ληστεία) ενάντια στον αγώνα κατά των κυρ παντελήδων.

karapaparas
26-09-2018, 22:55
Αν υπήρξε ληστεία και αποδειχθεί, τότε οι δυο εμπλεκόμενοι είναι απλά ψυχακια που αντιδράσανε έτσι και απο μένα θα χετε τη συγγνώμη μου που σας τα ζαλισα για ρατσιστική επίθεση

Αυτά για σήμερα, καληνυχτες

BigTarp
26-09-2018, 22:57
Το θέμα είναι ότι τα βιντεάκια χαλάσαν τη μανέστρα και μαζί το αφήγημα περί ληστείας, αυτοάμυνας και λοιπές ιστορίες για αγρίους.

μιγάδας
26-09-2018, 23:16
Παντως οοοοολη η ιστορια ξεκινησε απο τον βαλιανατο που μιλησε για ληστεία.

Ακομα κι εδω οοοοολα ξεκινησαν απο τον ρακος που εγραψε για ληστεία.

Και κανείς δεν ξερει τι έγινε.

Παρ τ αυγο και κουρευ' το

redglove
26-09-2018, 23:49
Τί σημαίνει «όλη η ιστορία ξεκίνησε»; Εννοείς «η συζήτηση»;

μιγάδας
27-09-2018, 00:01
ναι. και το πώς πήρε διαστάσεις το θέμα.

θέλω να πω ότι οι πρώτοι που μίλησαν για το θέμα αναφέρθηκαν σε ληστεία. παρότι υπερασπιστές του κωστόπουλου.

DirtySniper
27-09-2018, 00:07
συγνωμη λιγο

μωρη καριολα
να μη ξανα δεις χαρα στα σκελια σου

NCZOw05L7JA

που να παντρευτείς
και ολη μερα να είσαι μέσα στη κουζίνα σου
και να μαγειρεύεις από το πρωί ως το βραδυ



συνεχίστε

Francois Dillinger
27-09-2018, 00:09
Προφανώς έτσι ξεκίνησε η συζήτηση εδώ γιατί έτσι βγήκε προς τα έξω η είδηση.
Βέβαια το σενάριο της ληστείας που πυροδότησε και όλα τα επιχειρήματα πέρι "αυτοάμυνας" και "προστασίας", το υποστήριξαν εξαρχής οι 2 θύτες, που όπως φαίνεται κάθε μέρα αλλάζουν την ιστορία τους, άρα υπάρχει καλή πιθανότητα να είναι μούφα.

μιγάδας
27-09-2018, 00:13
Προφανώς έτσι ξεκίνησε η συζήτηση εδώ γιατί έτσι βγήκε προς τα έξω η είδηση.
Βέβαια το σενάριο της ληστείας που πυροδότησε και όλα τα επιχειρήματα πέρι "αυτοάμυνας" και "προστασίας", το υποστήριξαν εξαρχής οι 2 θύτες, που όπως φαίνεται κάθε μέρα αλλάζουν την ιστορία τους, άρα υπάρχει καλή πιθανότητα να είναι μούφα.

καλά, σίγουρα.

πλέον φαίνεται απίθανο ακόμα και να νόμιζαν ότι τους ληστεύει ενώ δεν το κανε. γιατί κάθε μέρα λένε άλλα για το συμβάν.

BigTarp
27-09-2018, 00:20
Οι δύο θύτες μπορούν να λένε ότι θέλουν μιας κι έχουν συμφέρον να βελτιώσουν τη θέση τους απέναντι στο κατηγορητήριο.
Από την άλλη η συμπεριφορά της αστυνομίας και ο τρόπος που αντιμετώπισε το συμβάν και τα επακόλουθα είναι τελείως απαράδεκτη (https://www.thepressproject.gr/article/134601/I-astunomia-iksere-oti-exei-pethanei-alla-den-apekleise-ton-xoro).

redglove
27-09-2018, 01:09
Εγώ να ρωτήσω και το άλλο; Κάμερα ασφαλείας δεν έχει το μαγαζί;

Darkling
27-09-2018, 01:20
απ την αρχη ειχε βγει η ειδηση οτι "δεν ειχε" η "δεν λειτουργουσε και δεν κατεγραψε"
τωρα τι σοι κοσμηματοπωλειο και δεν ειχε καμερες, δεν ξερω.

βεβαια λεγεται οτι δεν ηταν μονο κοσμηματοπωλειο οποτε αν ισχυει να κανουμε μια συζητηση εδω για το αν οι τοκοι ειναι ιδιοκτησια η οχι.

lemmy85
27-09-2018, 02:07
βεβαια λεγεται οτι δεν ηταν μονο κοσμηματοπωλειο οποτε αν ισχυει να κανουμε μια συζητηση εδω για το αν οι τοκοι ειναι ιδιοκτησια η οχι.

μην τα λες αυτά γιατί όλο και κάποιος θα πεταχτεί να σου πει "αν έχεις στοιχεία να πας στον εισαγγελέα" που τολμάς και αμαυρώνεις τον τίμιο ιδρώτα των τίμιων μαυραγοριτ..ε νοικοκυραίων

kseplenhs
27-09-2018, 09:48
απ την αρχη ειχε βγει η ειδηση οτι "δεν ειχε" η "δεν λειτουργουσε και δεν κατεγραψε"
τωρα τι σοι κοσμηματοπωλειο και δεν ειχε καμερες, δεν ξερω.

βεβαια λεγεται οτι δεν ηταν μονο κοσμηματοπωλειο οποτε αν ισχυει να κανουμε μια συζητηση εδω για το αν οι τοκοι ειναι ιδιοκτησια η οχι.

Ας είναι και μπουρδέλο που εξέδιδε πρώην παίχτες του βάζελου.Δεν έχει σημασία σε περίπτωση ληστείας.
Επίσης μπορεί να βρεθεί πως ο κοσμηματοπώλης (ή όποια είναι η πραγματική του επαγγελματική ιδιότητα) έδερνε τη γυναίκα του,τα παιδιά του και δηλητηρίαζε κουτάβια.Επίσης δεν αναιρεί το οτι θα δικαστεί για το ότι αντέδρασε επειδή δέχτηκε ληστεία.Και σε τέτοιες περιπτώσεις πολύ δύσκολα δεν αναγνωρίζεται νόμιμη άμυνα.

Όπως καταλαβαίνουμε το αν ήταν ληστεία ή όχι θα τα κρίνει όλα.Αν αποδειχτεί πως δεν ήταν τότε δεν γλυτώνει ο τύπος αυτός(και όσοι εμπλέκονταν στον ξυλοδαρμό).

Από εκεί και πέρα ρε παιδιά,20 σελίδες χαρακτηριζόμαστε ως σιχαμένοι ισαποστάκηδες για ένα γεγονός που δεν ξέραμε καμία λεπτομέρεια και φυσικά δεν γνωρίζαμε προσωπικά κανέναν από τους εμπλεκόμενους.Φαντάζομαι πως όσοι πήρατε θέση εξ'αρχής,για κάθε γεγονός που προκύπτει δεν περιμένετε να μάθετε κάτι παραπάνω για να διαμορφώσετε άποψη.
Αλλά η πλάκα ήταν πως η πρώτη αντίδραση σας ήταν "ο σκατόψυχος ο κυρπαντελής που σκότωσε στο ξύλο το παλικάρι που πήγε να τον ληστέψει". Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να απαιτήσω ανθρωπιστική αντίδραση από κάποιον που δέχεται ληστεία.Το λογικό είναι ή να το αφήσεις να συμβεί ή να αντεπιτεθείς.Ο ταξιτζής στην Πάρο που αντεπιτέθηκε,επισκέφθηκε τα θυμαράκια εν τέλει.Υπήρχε και αυτός ο κυρπαντελής.Που έχασε εν τέλει.

Dimaras7
27-09-2018, 10:15
Με βάση την απολογία του δράστη, όπως μεταδίδεται από τα ΜΜΕ, δεν υπάρχει καμία περίπτωση ληστείας. Απόπειρα κλοπής υπάρχει και μάλιστα της κακιάς ώρας. Άρχισαν δε να τον κτυπούν αφού είχε ολοκληρωθεί η απόπειρα και απλώς προσπαθούσε να διαφύγει. Άρα, άμυνα δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί. Έχω πολλές αμφιβολίες αν θα αναγνωριστεί ελαφρυντικό στον καταστηματάρχη. Για τον άλλον, δεν έχω καμία αμφιβολία. Δε θα του αναγνωριστεί τίποτα.

DESO
27-09-2018, 10:44
Με βάση την απολογία του δράστη, όπως μεταδίδεται από τα ΜΜΕ, δεν υπάρχει καμία περίπτωση ληστείας. Απόπειρα κλοπής υπάρχει και μάλιστα της κακιάς ώρας. Άρχισαν δε να τον κτυπούν αφού είχε ολοκληρωθεί η απόπειρα και απλώς προσπαθούσε να διαφύγει. Άρα, άμυνα δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί. Έχω πολλές αμφιβολίες αν θα αναγνωριστεί ελαφρυντικό στον καταστηματάρχη. Για τον άλλον, δεν έχω καμία αμφιβολία. Δε θα του αναγνωριστεί τίποτα.

Άμυνα έτσι κ αλλιώς δεν δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί. Άμυνα στο ελληνικό δίκαιο (γιατί πολλές φορές οι ταινίες μας μπλέκουν) σημαίνει "απόκρουση άμεσης κ παρούσας επίθεσης". Στην περίπτωση ακόμα και της ληστείας (ληστεία = κλοπή + άσκηση βίας) δεν υπάρχει άμυνα τύπου "τον βάζουμε κάτω και τον σκοτώνουμε στο ξύλο". Νόμιμη άμυνα στην οποία σκοτώνεις και την βγάζεις καθαρή είναι αν ο άλλος έρχεται για να σε σκοτώσει και μόνο τότε κ εφόσον δεν έχεις κάποια άλλη επιλογή. Αυτά τα λέει ο Ποινικός Κώδικας, δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
Κατά τα άλλα, ο μαγαζάτορας θα βρει ελαφρυντικά. Λίγο το να προστατέψει το μαγαζί, λίγο η ένταση της στιγμής, κάτι θα του αναγνωριστεί αλλά για να αθωωθεί δεν αθωώνεται με τίποτα. Καλά δεν συζητώ για τους άλλους που τον έχουν πιει κανονικά (και καλά να πάθουν).

ΥΓ. Δεν βλέπω γιατί κάποιοι (όχι εδώ μέσα, γενικότερα μιλάω) επιμένουν να ηρωοποιήσουν τον ΖΚ. Την έκανε την μαλακία του και την πλήρωσε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο που σίγουρα δεν του άξιζε. Από κει και πέρα και άλλοι έκαναν την μαλακία τους και θα την πληρώσουν κανονικότατα. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να πολιτικοποιούμε τα πάντα. ΑΝ δηλαδή ο ΖΚ ήταν στρέιτ και ο καταστηματάρχης και οι φίλοι του πασοκτζήδες ξέρω γω, θα γινόταν τόσο σούσουρο?

Dimaras7
27-09-2018, 10:56
Με βάση την απολογία του δράστη, όπως μεταδίδεται από τα ΜΜΕ, δεν υπάρχει καμία περίπτωση ληστείας. Απόπειρα κλοπής υπάρχει και μάλιστα της κακιάς ώρας. Άρχισαν δε να τον κτυπούν αφού είχε ολοκληρωθεί η απόπειρα και απλώς προσπαθούσε να διαφύγει. Άρα, άμυνα δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί. Έχω πολλές αμφιβολίες αν θα αναγνωριστεί ελαφρυντικό στον καταστηματάρχη. Για τον άλλον, δεν έχω καμία αμφιβολία. Δε θα του αναγνωριστεί τίποτα.

Άμυνα έτσι κ αλλιώς δεν δεν μπορεί να στοιχειοθετηθεί. Άμυνα στο ελληνικό δίκαιο (γιατί πολλές φορές οι ταινίες μας μπλέκουν) σημαίνει "απόκρουση άμεσης κ παρούσας επίθεσης". Στην περίπτωση ακόμα και της ληστείας (ληστεία = κλοπή + άσκηση βίας) δεν υπάρχει άμυνα τύπου "τον βάζουμε κάτω και τον σκοτώνουμε στο ξύλο". Νόμιμη άμυνα στην οποία σκοτώνεις και την βγάζεις καθαρή είναι αν ο άλλος έρχεται για να σε σκοτώσει και μόνο τότε κ εφόσον δεν έχεις κάποια άλλη επιλογή. Αυτά τα λέει ο Ποινικός Κώδικας, δεν τα βγάζω από το κεφάλι μου.
Κατά τα άλλα, ο μαγαζάτορας θα βρει ελαφρυντικά. Λίγο το να προστατέψει το μαγαζί, λίγο η ένταση της στιγμής, κάτι θα του αναγνωριστεί αλλά για να αθωωθεί δεν αθωώνεται με τίποτα. Καλά δεν συζητώ για τους άλλους που τον έχουν πιει κανονικά (και καλά να πάθουν).

ΥΓ. Δεν βλέπω γιατί κάποιοι (όχι εδώ μέσα, γενικότερα μιλάω) επιμένουν να ηρωοποιήσουν τον ΖΚ. Την έκανε την μαλακία του και την πλήρωσε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο που σίγουρα δεν του άξιζε. Από κει και πέρα και άλλοι έκαναν την μαλακία τους και θα την πληρώσουν κανονικότατα. Δεν βλέπω γιατί πρέπει να πολιτικοποιούμε τα πάντα. ΑΝ δηλαδή ο ΖΚ ήταν στρέιτ και ο καταστηματάρχης και οι φίλοι του πασοκτζήδες ξέρω γω, θα γινόταν τόσο σούσουρο?


Αν έμπαινε με το μαχαίρι και ήταν μέσα ο άλλος και τον άρχιζε στις κλωτσιές, θα υπήρχε άμυνα και το ζήτημα θα ήταν αν υπήρξε υπέρβαση των ορίων ή όχι. Αλλά εδώ το ξύλο πέφτει, ενώ δεν υπάρχει παρούσα επίθεση. Και με την εκδοχή της ληστείας είχα τη γνώμη ότι δεν υπήρχε άμυνα, επειδή το ξύλο πέφτει μετά. Έχω κάνει σχετικό ποστ, όπου εξηγώ και το ζήτημα του ελαφρυντικού.

8rilos!!!
27-09-2018, 11:04
νομιμη αμυνα χαρακτηριζεται οταν η επιθεση ειναι παρουσα και διαρκης(εχουμε παρακολουθησει και μια ανθρωποκτονια στα δικαστηρια). Οποτε περα απο την κοινη ανθρωπινη λογικη που λεει οτι εναν ανημπορο ανθρωπο που σερνεται κατω δεν τον αρχιζεις στις κλωτσιες και στα πατηματα στο κεφαλι,ακομα και με το νομο,δεν υπαρχει καμια αμυνα.

nrg15
27-09-2018, 11:16
Ασχετο αλλα κρατουσε λεει τελικα μαχαιρι!!
Και επειδη βαριεμαι τις αρχιδοπολιτικες συζητησεις μη με μπλεξετε με αυτες!!
Δεν προσπαθω να παρω το μερος κανενος αφου ειναι ολοι για τον ΠΟΥΤΣΟ!!

Darkling
27-09-2018, 11:36
Αντιθετως nrg υπαρχει κι αυτο σημερα


Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα στο "Έθνος", μια υπάλληλος καταστήματος που βρίσκεται κοντά στο κοσμηματοπωλείο στο οποίο κατέληξε ο Κωστόπουλος κατέθεσε στους αστυνομικούς ότι ο 33χρονος είχε αρχικά προσπαθήσει να μπει στην επιχείρηση στην οποία εργάζεται με τρία άτομα να προσπαθούν να τον ηρεμήσουν.

«Μεταξύ 14:20 και 14:40 είδα έναν άντρα (σ.σ. εννοεί τον Ζακ Κωστόπουλο) να φωνάζει έξω από το κατάστημα στο οποίο εργάζομαι. Τρία άτομα προσπαθούσαν να τον ηρεμήσουν. Ο ένας, μάλιστα, μπήκε στο μαγαζί και αγόρασε ένα νερό με σκοπό να του το προσφέρει και να τον βοηθήσει να ηρεμήσει» καταθέτει η κοπέλα και προσθέτει:

«Αρχικά ο άνδρας που φώναζε είχε πάει να μπει στο μαγαζί που δουλεύω. Τελικά δεν το έκανε και μπήκε στο κοσμηματοπωλείο. Δεν ξέρω πώς μπήκε. Μετά τον είδα να κρατάει τον πυροσβεστήρα και να χτυπάει την πορτα του κοσμηματοπωλείου».

----


δεν ξερω τι ισχυει απ ολα, αλλα οι καταθεσεις δειχνουν καποια πραγματα.

karapaparas
27-09-2018, 11:37
Μαρτυρια του τυπου με την κοτσιδα που ηταν ο μοναδικος που πηγε να τους σταματησει

http://newpost.gr/ellada/695893/mesa-sto-aima-einai-katw-pesmenos-tha-tone-skotwseis

Δευτερη μαρτυρια που λεει οτι ειχε δει τον Κωστοπουλο να φωναζει και να προσπαθουν να τον ηρεμησουν πριν ακομα μπει στο κοσμηματοπωλειο

https://omniatv.com/853443320

Btw νεο βιντεο με τους αστυνομικους.

https://kourdistoportocali.com/news-desk/kammia-dekaria-sklirotrachili-ke-oxyderkis-astynomiki-pernane-chiropedes-se-enan-nekro/

Εχει γραφτει οτι οταν τον πηγαν στον Ευαγγελισμο το προσωπο του ηταν τοσο μπλαβι που μονο οταν σηκωσαν τη μπλουζα καταλαβαν οτι ειναι λευκος κι οχι μαυρος. Περα απ τα χτυπηματα που εφαγε απο τους 2 γνωστους, ειναι δεδομενο οτι εχει φαει παρα πολλες απο τους ζηταδες και γι αυτο και η ερευνα προχωραει με ρυθμους χελωνας οπως λεει η δικηγορος απο κατω

https://omniatv.com/853443303

Buendia
27-09-2018, 11:44
(...) Αλλά η πλάκα ήταν πως η πρώτη αντίδραση σας ήταν "ο σκατόψυχος ο κυρπαντελής που σκότωσε στο ξύλο το παλικάρι που πήγε να τον ληστέψει". Με συγχωρείτε αλλά δεν μπορώ να απαιτήσω ανθρωπιστική αντίδραση από κάποιον που δέχεται ληστεία.Το λογικό είναι ή να το αφήσεις να συμβεί ή να αντεπιτεθείς.

Ρε συ πραγματικά το έχεις δει το βίντεο? Γιατί εγώ λέω ότι αποκλείεται να το έχεις δει και να τα γράφεις αυτά.

Δηλαδή για εσένα οι δύο δυνατότητες είναι ή το αφήνω να συμβεί ή μαζί με τον γείτονα κλωτσοπατάμε πάνω σε σπασμένα γυαλιά ένα πρεζάκι που τρέκλιζε, έως ότου να καταφέρει να απελευθερωθεί γιατί αλλιώς θα συνεχίζαμε?

Και ΟΚ δεν σου ζητάει κανείς αυτό που λες «ανθρωπιστική αντίδραση», αλλά ο νόμος το λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτό που είδαμε.

Επίσης εκείνο που ξέραμε από τη στιγμή που έκανε το πρώτο ποστ ο Rakos, ήταν ότι οι επίσημες αρχές πήγαν εκεί, σου λέει τι έγινε? ένα πρεζάκι/πουστάρα/κάτι όμως, πήγε να ληστέψει ένα καθωσπρέπει μαγαζί και βρέθηκε μες τα αίματα στη μέση του δρόμου. Βάλτου χειροπέδες, πάρε το ΕΚΑΒ να τον μαζέψει και μάγκας είναι που τα κάναμε κι αυτα.

Έπρεπε να παίξει το βίντεο, να υπάρξει η κατακραυγή, να φωνάζουν τόσοι άνθρωποι ότι είναι αδιανόητο να παίζει λιντσάρισμα μέρα μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας μπροστά στα μάτια τόσου κόσμου 2018, ώστε να πάνε επόμενη μέρα να μαζέψουνε τον ιδιοκτήτη και μετά από τρεις να ανακαλύψουν τον έτερο, που ήταν... ιδιοκτήτης διπλανού.

Γιατί δεν είχαν φροντίσει ούτε μια κατάθεση να πάρουν. Ήταν τόσοι νοματαίοι εκεί πέρα και δεν ρώτησαν έναν τι έγινε δω ρε παιδιά. Όπου φυσικά αποκλείεται να έπαιξε ρόλο ότι ήταν ένα πρεζάκι/πουστάρα/οτιδήποτε αλλά κάτι, που πήγε να ληστέψει και για αυτό δεν έκαναν ούτε τα τυπικά, να αποκλείσουν ρε παιδί μου το μαγαζί και να πάρουν 1-2 αποτυπώματα για τα μάτια του κόσμου.

Όπου αν δεν υπήρχε το βίντεο θα είχε κλείσει η υπόθεση γιατί στη δικογραφία δεν αναφερόταν τίποτα απολύτως για βίαιο ξυλοδαρμό και ζήταγε μετά την κατακραυγή ο ανακριτής να γίνει συμπληρωματική δικογραφία, αλλά εδώ αναφέρεται περίπου ως κατηγορία το «αν δεν υπήρχε το βίντεο δεν είχε ασχοληθεί κανείς σας».

Το οποίο βίντεο παρόλο που είχε παίξει παντού επίσης δεν είχε συμπεριληφθεί στη δικογραφία.

Επίσης δεν αναιρεί το οτι θα δικαστεί για το ότι αντέδρασε επειδή δέχτηκε ληστεία.Και σε τέτοιες περιπτώσεις πολύ δύσκολα δεν αναγνωρίζεται νόμιμη άμυνα.

Και εμένα τα μάτια μου δεν είδαν καμία «νόμιμη άμυνα». Είδαν λιντσάρισμα σε δημόσια θέα και αν το δικαστήριο αναφερθεί σε «νόμιμη άμυνα» θα είναι δεδομένα σκανδαλώδες.

nrg15
27-09-2018, 11:45
Αντιθετως nrg υπαρχει κι αυτο σημερα


Σύμφωνα με σημερινό δημοσίευμα στο "Έθνος", μια υπάλληλος καταστήματος που βρίσκεται κοντά στο κοσμηματοπωλείο στο οποίο κατέληξε ο Κωστόπουλος κατέθεσε στους αστυνομικούς ότι ο 33χρονος είχε αρχικά προσπαθήσει να μπει στην επιχείρηση στην οποία εργάζεται με τρία άτομα να προσπαθούν να τον ηρεμήσουν.

«Μεταξύ 14:20 και 14:40 είδα έναν άντρα (σ.σ. εννοεί τον Ζακ Κωστόπουλο) να φωνάζει έξω από το κατάστημα στο οποίο εργάζομαι. Τρία άτομα προσπαθούσαν να τον ηρεμήσουν. Ο ένας, μάλιστα, μπήκε στο μαγαζί και αγόρασε ένα νερό με σκοπό να του το προσφέρει και να τον βοηθήσει να ηρεμήσει» καταθέτει η κοπέλα και προσθέτει:

«Αρχικά ο άνδρας που φώναζε είχε πάει να μπει στο μαγαζί που δουλεύω. Τελικά δεν το έκανε και μπήκε στο κοσμηματοπωλείο. Δεν ξέρω πώς μπήκε. Μετά τον είδα να κρατάει τον πυροσβεστήρα και να χτυπάει την πορτα του κοσμηματοπωλείου».

----


δεν ξερω τι ισχυει απ ολα, αλλα οι καταθεσεις δειχνουν καποια πραγματα.

Ναι απλα στο βιντεο δειχνουν ενα αστυνομικο να κραταει το μαχαιρι! Δε ξερω πραγματικα...
Δε θα βγει ευκολα ακρη γιατι εχει παει αλλου η ολη φαση και οτι αποφαση κ να βγει θα υπαρχουν σκευωριες και αντιδρασεις αναλογα με το που στεκεται ο καθενας!

Το "ωραιο" της υποθεσης ειναι οτι αυτοι που καταδικαζουν τη βια ειναι οι ιδιοι που πετανε πετρες απειλουν κλπ!

D.Rivers
27-09-2018, 12:28
Ο άνθρωπος πώς κλείστηκε μέσα στο μαγαζί; Εγώ δεν κατάλαβα.

μιγάδας
27-09-2018, 14:14
μάλλον το μαγαζί έχει σύστημα ασφάλειας που κλείνει η πόρτα αν μπει κάποιος μέσα, το οποίο σύστημα ενεργοποιείται λογικά από τον μαγαζάτορα. ο οποίος λογικά το χε βάλει σε λειτουργία όσο άραζε με τον έτερο δολοφόνο.

ο κωστόπουλος λοιπόν μπήκε μέσα (κανείς δεν ξέρει γιατί) σε άθλια κατάσταση, κλείστηκε και μετά προσπάθησε να βγει με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο. τα υπόλοιπα είναι γνωστά απ το βίντεο.

κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει το παραμικρό ελαφρυντικό για τον μαγαζάτορα.

αλλα ρε πούστη τόσος κόσμος γύρω γύρω, κανείς δεν πετάχτηκε να τους σταματήσει εκεί που τον βάραγαν ενόσω ήταν εγκλωβισμένος στη τζαμαρία; τι απάθεια ρε πούστη μου.

BabisKyr
27-09-2018, 14:26
αλλα ρε πούστη τόσος κόσμος γύρω γύρω, κανείς δεν πετάχτηκε να τους σταματήσει εκεί που τον βάραγαν ενόσω ήταν εγκλωβισμένος στη τζαμαρία; τι απάθεια ρε πούστη μου.

Γιατί εγώ νομίζω ότι το 90% όσων έβλεπαν live τα κλωτσίδια στο κεφάλι γούσταραν κάργα;

μιγάδας
27-09-2018, 14:30
καλά, τότε μιλάμε για κτηνώδεις καταστάσεις.

νομίζω περισσότερο ότι ήταν η λογική του "που να μπλέκεις τώρα" χωρίς να υπάρχει συναίσθηση του τι μπορεί να γίνει. απλώς 2-3 μετά από αρκετή σκέψη κατέληξαν στο "ντάξει, φτάνει" και πήγαν αν βοηθήσουν. αφού είχε βγει απ τη τζαμαρία και είχε γίνει το κακό βέβαια.

nrg15
27-09-2018, 15:10
αλλα ρε πούστη τόσος κόσμος γύρω γύρω, κανείς δεν πετάχτηκε να τους σταματήσει εκεί που τον βάραγαν ενόσω ήταν εγκλωβισμένος στη τζαμαρία; τι απάθεια ρε πούστη μου.

Γιατί εγώ νομίζω ότι το 90% όσων έβλεπαν live τα κλωτσίδια στο κεφάλι γούσταραν κάργα;

Οχι ρε παιδια! Τι λεμε τωρα;

BabisKyr
27-09-2018, 15:26
αλλα ρε πούστη τόσος κόσμος γύρω γύρω, κανείς δεν πετάχτηκε να τους σταματήσει εκεί που τον βάραγαν ενόσω ήταν εγκλωβισμένος στη τζαμαρία; τι απάθεια ρε πούστη μου.

Γιατί εγώ νομίζω ότι το 90% όσων έβλεπαν live τα κλωτσίδια στο κεφάλι γούσταραν κάργα;

Οχι ρε παιδια! Τι λεμε τωρα;

Γιατί πέφτεις από τα σύννεφα; Δεν τα έχεις ξαναδεί όλα αυτά χιλιοπαιγμένα στο Ελλαδιστάν;

nrg15
27-09-2018, 15:40
αλλα ρε πούστη τόσος κόσμος γύρω γύρω, κανείς δεν πετάχτηκε να τους σταματήσει εκεί που τον βάραγαν ενόσω ήταν εγκλωβισμένος στη τζαμαρία; τι απάθεια ρε πούστη μου.

Γιατί εγώ νομίζω ότι το 90% όσων έβλεπαν live τα κλωτσίδια στο κεφάλι γούσταραν κάργα;

Οχι ρε παιδια! Τι λεμε τωρα;

Γιατί πέφτεις από τα σύννεφα; Δεν τα έχεις ξαναδεί όλα αυτά χιλιοπαιγμένα στο Ελλαδιστάν;

Το 90% οχι ρε Μπαμπη! Δλδ μου λες οτι απο 10 ανθρωπους δικους μου οι 9 θα γουσταραν? Καταλαβαινεις πως το λεω!
Σιγουρα υπαρχουν και ζωα αλλα οχι κ ετσι!

sakis777
27-09-2018, 15:55
Δυστυχως, η απαθεια αυτη ερμηνευεται..

https://en.wikipedia.org/wiki/Bystander_effect

D.Rivers
27-09-2018, 16:48
μάλλον το μαγαζί έχει σύστημα ασφάλειας που κλείνει η πόρτα αν μπει κάποιος μέσα, το οποίο σύστημα ενεργοποιείται λογικά από τον μαγαζάτορα. ο οποίος λογικά το χε βάλει σε λειτουργία όσο άραζε με τον έτερο δολοφόνο.

ο κωστόπουλος λοιπόν μπήκε μέσα (κανείς δεν ξέρει γιατί) σε άθλια κατάσταση, κλείστηκε και μετά προσπάθησε να βγει με τον τρόπο που δείχνει το βίντεο. τα υπόλοιπα είναι γνωστά απ το βίντεο.

κανονικά δεν πρέπει να υπάρχει το παραμικρό ελαφρυντικό για τον μαγαζάτορα.

αλλα ρε πούστη τόσος κόσμος γύρω γύρω, κανείς δεν πετάχτηκε να τους σταματήσει εκεί που τον βάραγαν ενόσω ήταν εγκλωβισμένος στη τζαμαρία; τι απάθεια ρε πούστη μου.
Κι αυτός δηλαδή ενεργοποίησε το συναγερμό απ' έξω; Δηλαδή είχε βγει απέναντι με τον άλλο και κουβαλούσε μαζί το μαραφέτι που ενεργοποιεί το συναγερμό και κλείνει η πόρτα;

Αν ισχύει αυτό, οδηγούμαι στον παρακάτω συνειρμό. Μπαίνοντας κάποιος που δείχνει ακίνδυνος στο μαγαζί σου κι όντας εσύ απ' έξω, η λογική δε λέει ότι πας να δεις τι γίνεται και να εξυπηρετήσεις τον πελάτη; Αν έδειχνε δηλαδή ακίνδυνος, τότε με ποια λογική ο άλλος να κλείσει έναν πελάτη στο μαγαζί μέσα;

Το παραπάνω ερώτημα με οδηγεί σε άλλο συνειρμό. Μήπως μπήκε ο άλλος όντως με μαχαίρι κι ο ιδιοκτήτης βγήκε έξω τρέχοντας κι ενεργοποίησε το συναγερμό; Αποκλείστηκε αυτό σαν ενδεχόμενο ως τώρα από τις αρχές;


Προφανώς δεν ξέρω τι έγινε, δεν έχω καταλάβει καν πώς λειτούργησε ο συναγερμός. Ούτε παίρνω την πλευρά του ιδιοκτήτη. Ερωτήματα θέτω επειδή εξακολουθώ να μην έχω καταλάβει τι εγινε.

Darkling
27-09-2018, 17:25
αυτες οι αποριες τι σημασια εχουν για το λιντσαρισμα?

μιγάδας
27-09-2018, 17:45
Καμια. Αφορουν το αστυνομικό δελτίο.

Κατα τ αλλα, δεν ξερω κι εγω πώς κλειστηκε. Στην αρχη θεωρησα οτι ο μηχανισμος ειναι αυτόματος και ειχε ενεργοποιηθεί απο πριν. Αλλα δεν εχει πολυ νόημα αυτο γιατι τότε θα εγκλωβιζοταν ο καθε πελατης που θα εμπαινε ενόσω ελειπε ο μαγαζατορας.

Ο οποιος δεν μπορω να καταλαβω πώς ελειπε απο το μαγαζι του λες και ειναι περιπτερο. Τεσπα.

Τι συζηταμε τωρα....

t0ny
27-09-2018, 17:50
To μόνο που έχει σημασία είναι να αποδοθεί δικαιοσύνη αμερόληπτα και να μην φαγωθούμε στο εντωμεταξύ οξύνοντας τα πνεύματα η δίνοντας συνέχεια με έκτροπα πριν έχουμε όλα τα στοιχεία.

Το ότι έρχονται και αλλά στοιχεία συνεχώς είναι θετικό απ τη μια απ την άλλη το να σχολιάζουμε επ αυτών πριν τα δούμε συνολικά και κριθεί η αξιοπιστία τους συνεισφέρει μέν στο να γίνεται συζήτηση χωρίς όμως συμπεράσματα που είναι και το ζητούμενο.

karapaparas
27-09-2018, 18:25
Το μαχαίρι αυτο τι ήταν μπούμερανγκ;
Ο δεύτερος μαλακας είπε στη δήλωση του ότι το πήρε απ' τα χέρια του ΖΚ και το πέταξε μέσα στο μαγαζί
Μετά βρέθηκε στα χέρια του αστυνομικού όπως φαίνεται στο τελευταιο βιντεο και μετά ξαναγυρισε στο μαγαζί μεσα

redglove
27-09-2018, 19:25
Το μαχαίρι αυτο τι ήταν μπούμερανγκ;
Ο δεύτερος μαλακας είπε στη δήλωση του ότι το πήρε απ' τα χέρια του ΖΚ και το πέταξε μέσα στο μαγαζί
Μετά βρέθηκε στα χέρια του αστυνομικού όπως φαίνεται στο τελευταιο βιντεο και μετά ξαναγυρισε στο μαγαζί μεσα

Εξοστρακίστηκε - μα καλά ρε πούστη μου, πώς γίνεται να μην ξέρουμε βασικά πράγματα στη χώρα που γέννησε την επιστήμη της φυσικής; Και άντε στο σχολείο δεν τα μάθατε. Η υπόθεση Κορκονέα δεν δίδαξε τίποτα; Λίγος σεβασμός στους προγόνους ρε!

redglove
27-09-2018, 19:27
Το ότι έρχονται και αλλά στοιχεία συνεχώς είναι θετικό απ τη μια απ την άλλη το να σχολιάζουμε επ αυτών πριν τα δούμε συνολικά και κριθεί η αξιοπιστία τους συνεισφέρει μέν στο να γίνεται συζήτηση χωρίς όμως συμπεράσματα που είναι και το ζητούμενο.

Σ'αυτήν την πρόταση είναι όλη η ουσία της μανούρας που έγινε εδωμέσα: Κάποιοι έβγαλαν συμπεράσματα χωρίς να έχουν όλα τα στοιχεία. Κι έπειτα τους κακοφάνηκε που κάποιοι άλλοι τους το υπέδειξαν με έντονο τρόπο και αρχίσαμε τα περί γνωστών-αγνώστων, κύκλων και κουκουλοφόρων.

karapaparas
27-09-2018, 20:01
εν τω μεταξυ συμφωνα με τη μαρτυρια του τυπου με την κοτσιδα

Απλά είδα έναν τύπο, όχι απ’ αυτούς του δύο που τον χτυπάγανε, ένας άλλος με μαύρα, του πήρε το μαχαίρι και τον είχε ρε παιδιά, πολίτης τώρα κι αυτός, με το γόνατο καθισμένο κάτω και του είχε κολλήσει το μαχαίρι στην καρωτίδα. Και του λέω:
“Θα τόνε σφάξεις; Πάμε καλά; Δηλαδή τι γίνεται ρε π@@@@ εδώ πέρα;”»

θυμιζω οτι ο φασιστακος που ξεκινησε τα κλωτσιδια εκανε tweets οσο τον ψαχνανε οπου ολως τυχαιως ελεγε οτι ο ΖΚ αυτοκτονησε χωνοντας γυαλι στο λαιμο του
https://pbs.twimg.com/media/DoHTL4TWsAEXJJC.jpg:large

επισης στην εικονα φαινεται ξεκαθαρα ο ΖΚ να πιανει το λαιμο του μετα το σκηνικο

https://pbs.twimg.com/media/DoHMII5X0AAQ2p0.jpg

και στο βιντεο απο κατω ο αστυνομικος καλει βοηθεια για τραυμα στο λαιμο και πεταγεται ενας "τυχαιος" περαστικος να διορθωσει "δεν ειναι στο λαιμο ειναι στα χερια"

https://www.youtube.com/watch?time_continue=15&v=20okk3d9C0M

Οι ιατροδικαστες βεβαια δε βρηκαν κανενα τραυμα που να δικαιολογει το θανατο, το οτι ειχε γεμισει αιματα ο τοπος και ειχε γινει καταμαυρος ειναι λεπτομερεια για τους επιστημονες αυτους που τυγχανει να υπερασπιζονται καποιους χρυσαυγιτες. Τον θαψαμε κι αρον αρον τον αλλον οποτε κομπλε.


Σε μια κανονικη χωρα και οχι στο μπουρδελο που ζουμε, αυτη τη στιγμη θα πρεπε να μπαινοβγαινουν στον ανακριτη αστυνομικοι, ιατροδικαστες και "τυχαιοι" περαστικοι που εριχναν κλωτσιδια, κολλαγαν μαχαιρια σε καρωτιδες και εδιναν οδηγιες για το που ειναι τα τραυματα.
Εδω ειναι αλλη μια Πεμπτη ολα καλα ενας πρεζοπουστας λιγοτερος

DCS7
27-09-2018, 20:09
Ναι. Δεν ήταν ότι βάζατε λόγια που δεν έλεγα, ήταν ότι έβγαζα εγώ συμπεράσματα. Που πρώτον, είχα πει ότι αν δεν υπήρξε ληστεία τότε μιλάμε για άλλη υπόθεση, αλλά το 90% των κειμένων μου μιλούσαν γενικά για το δικαίωμα υπεράσπισης της περιουσίας και ποια είναι τα όρια χρησιμοποιώντας σαν παράδειγμα το περιστατικό. Δεν υπήρξε στοχοποιήση καμιά όταν βγαίνει Μοντ που λέει ότι μου χαρίστηκε μπαν επειδή υπήρξα υπερασπιστής φασιστών, κάτι που δεν υπήρξε ποτέ και έλεγε ευθέως ψέματα. Μην αρχίζουμε τα ίδια πάλι το θέμα έχει κλείσει. Και για να καλύψω όλες τις περιπτώσεις :

Α) ληστεια---> δικαιολογημένη η βία όσο υπάρχει απειλή ζωής ή περιουσίας και αδικαιολόγητη όταν δεν υπάρχει. Αδικαιολόγητη η απόπειρα για δολοφονία σε κάθε περίπτωση.

Β) μη ληστεία ---> αδικαιολόγητη η βία ούτος ή άλλος.

Όπου λέω δικαιολογημένη βία σημαίνει καταδίκη στα δικαστήρια με ελαφρυντικα. Όπου αδικαιολόγητη καταδίκη χωρίς ελαφρυντικά. Αντε πείτε τα δικά σας τώρα.

t0ny
27-09-2018, 20:44
Ρε συ κάραπαπαρα , να σου κάνω μια ερώτηση.

Εσύ λες δηλαδή πάνω κάτω ότι του την είχαν στημένη του Ζακ μέλη της χρυσής αυγής η ότι στην εν λόγω περιοχή οι μαγάζατορες έχουν λόγω συνθηκών και βλακείας προσεταιριστεί τον φασισμό και σε συνδυασμό με κάλυψη αστυνομίας και bystanders που δεν έκαναν τίποτα βρήκαν ευκαιρία να στείλουν ένα μήνυμα στην Λοατκι Κοινότητα και παράλληλα να βγάλουν και φασιστικά απωθημένα με την συνδρομή αστυνομίας ιατροδικαστών και λοιπών ;

karapaparas
27-09-2018, 20:50
Δεν ξερω αν του την ειχαν στημενη ή που ηθελαν να στειλουν μηνυμα.
Σ ολα τα αλλα που γραφεις ναι αυτο ακριβως λεω.
Αστυνομια, "τυχαιοι" περαστικοι, ΜΜΕ και ιατροδικαστες δολοφονησαν και συνεχιζουν να δολοφονουν τη μνημη ενος ανθρωπου που τουλαχιστον μεχρι προχθες δεν ειχε πειραξει κανεναν και μενει να αποδειχτει αν ακομα και προχθες προσπαθησε οντως να πειραξει καποιον.

trust in who we are
27-09-2018, 21:00
https://i.imgur.com/WR0zXjX.jpg

redglove
27-09-2018, 21:08
DCS7 αν ξαναδιαβάζοντας τα ποστ σου δεν καταλαβαίνεις με πόση βεβαιότητα μίλαγες για το ότι ο Κωστόπουλος ήταν ληστής, για το ότι οι άλλοι απλά προσπάθησαν να προστατέψουν τους κόπους και τους ιδρώτες χρόνων (υπέρ των δύο αυτών ανθρώπων και τα δύο) και με πόση αβεβαιότητα για όλα τα υπόλοιπα (κατά του Κωστόπουλου) τα οποία θα τα κρίνει η δικαιοσύνη, εντάξει, δεν υπάρχει καμία ελπίδα.

Δηλαδή σε κάποιο σημείο θυμάμαι ενώ έχεις περιγράψει το σκηνικό χαρτί και καλαμάρι, επειδή «το είδες» όπως λες, μετά γράφεις ένα «Τον σκοτώνουν αυτοί; [...] Υπήρχε πρόθεση; [...] Δεν μας πέφτει λόγος εμάς, θα το ερευνήσει η αστυνομία».

Τί άλλο να σου πούμε για να καταλάβεις τι ύφος είχαν τα ποστ σου;

DCS7
27-09-2018, 21:16
Δεν τα κρίνει η δικαιοσύνη αυτή την στιγμή; Τι νομίζεις ότι έχω τπτ προσωπικά με το θύμα; Καταρχήν μπορεί να μην τον σκότωσαν οι ιδιοκτήτες αλλά η αστυνομία. Θα κρίνουν οι αρμόδιοι. Εσύ μου έλεγες ότι όταν έλεγα ότι θα κρίνει η δικαιοσύνη προκαλούσα. Έλα ρε γκλοβ τώρα... Τώρα όσο αφορά την περιγραφή είπα ότι είδα στο βίντεο. Θες να κάνω Εντιτ και να πω "ο φερομενος" ; ληστη όλοι έλεγαν το ίδιο έλεγα και εγώ. Άσε το ύφος μου, ύφος από το ίντερνετ δεν υπάρχει. Όσοι μίλησαν μαζί μου μια χαρά καταλάβαιναν τι έλεγα. Όσοι μιλούσαν με άλλους για ότι έλεγα καταλαβαίαν διαφορετικά.

redglove
27-09-2018, 21:36
Όταν την δικαιοσύνη την αναφέρεις μόνο για να κρίνει το αν τον σκότωσαν αυτοί που τον χτύπαγαν και το αν είχαν πρόθεση (σου ξαναλέω, και τα δύο όλως τυχαίως είναι αμφιβολίες υπέρ αυτών των δύο που του έλιωναν το κεφάλι) ενώ την ίδια στιγμή δεν την χρειάζεσαι να κρίνει τι ακριβώς έκανε ο Κωστόπουλος, υπό ποιές συνθήκες το έκανε, κλπ κλπ, προφανώς και προκαλείς.

redglove
27-09-2018, 21:40
Και να στο γράψω και με λιγότερα λόγια:

Τα ποστ σου διαβάζονται ως «ο μαλάκας ο Κωστόπουλος πήγε να κλέψει και να το σκάσει, τα ξέρω επειδή είδα το βίντεο, και οι αγανακτισμένοι ιδιοκτήτες αμύνθηκαν του ιδρώτα τους - ε, άμα έγινε και κάνα λάθος τώρα πάνω στην κλωτσοπατινάδα θα το κρίνει η δικαιοσύνη».

Έτσι διαβάζονται. Αυτό είτε το καταλαβαίνεις και αν δεν ήθελες να διαβάζονται έτσι πας να εξετάσεις γιατί διαβάζονται έτσι, είτε δεν το καταλαβαίνεις και συνεχίζεις να λες για κύκλους χαμένων ποιητών κλπ.

DCS7
27-09-2018, 21:42
Επέτρεψε με να με ερμηνεύω εγώ. Όταν μιλάω για δικαιοσύνη μιλάω ότι θα γίνει έρευνα και θα κρίνουν αρμόδιοι. Για όλα. Αυτά που λες τα λες εσύ, εγώ δεν τα είπα ποτέ. Απλά ανέφερα ότι αλλιώς κρίνει η δικαιοσύνη ξυλοδαρμό και αλλιώς δολοφονία. Δεν παρακάλεσα να τους αθώωσουν ούτε να τους καταδικάσουν. Είπα απλά τι λέει πάνω κάτω ο νόμος.

Και υστερόγραφο. Όταν κάποιος χωρίς στοιχεία υπονοεί πόσο υπάνθρωπος είσαι και βαράει λαικ σε κάθε ποστ που σε βρίζει και σου λέει ότι είσαι υπερασπιστής φασιστών σε στοχοποιεί σε ένα φόρουμ που μάχεται τον φασισμό. Οι θερμοκεφαλοι θα επιτεθούν . Όπως και εκαναν

Και διαβάζονται τα λεγόμενά μου όπως διαβάζονται. Όχι όπως σε συμφέρει

redglove
27-09-2018, 21:46
Έχουμε ένα συμβάν που αποτελείται από 10 πράξεις και αναφέρεις την δικαιοσύνη για τις 5. Τί συμπέρασμα βγάζει ο αναγνώστης σχετικά με το τι πιστεύεις για τις υπόλοιπες 5; Να σου πω εγώ, βγάζει το συμπέρασμα ότι δεν θεωρείς απαραίτητη τη δικαιοσύνη γι'αυτές. Βγαίνει λογικά αυτό το συμπέρασμα, δεν χρειάζεται να το γράψεις αναλυτικά.

DCS7
27-09-2018, 21:50
Μόνο 1/10 λέξεις αφορούσαν το συμβάν. Η συζήτηση είναι με αφορμή το συμβάν. Σου επαναλαμβάνω δεν έχω προσωπικο θέμα με το θύμα ούτε με τον θύτη, ούτε ήμουν αυτόπτης μάρτυρας. Το τι συνέβη θα το δείξει η έρευνα. Και την θέση μου για την βία την έχω αναλύσει πιο πάνω. Άντε να το κλείσουμε να δούμε θρύλο ρε γκλοβ

kseplenhs
28-09-2018, 09:08
Ρε συ πραγματικά το έχεις δει το βίντεο? Γιατί εγώ λέω ότι αποκλείεται να το έχεις δει και να τα γράφεις αυτά.

Δηλαδή για εσένα οι δύο δυνατότητες είναι ή το αφήνω να συμβεί ή μαζί με τον γείτονα κλωτσοπατάμε πάνω σε σπασμένα γυαλιά ένα πρεζάκι που τρέκλιζε, έως ότου να καταφέρει να απελευθερωθεί γιατί αλλιώς θα συνεχίζαμε?

Και ΟΚ δεν σου ζητάει κανείς αυτό που λες «ανθρωπιστική αντίδραση», αλλά ο νόμος το λέει ότι δεν μπορείς να κάνεις αυτό που είδαμε.

Επίσης εκείνο που ξέραμε από τη στιγμή που έκανε το πρώτο ποστ ο Rakos, ήταν ότι οι επίσημες αρχές πήγαν εκεί, σου λέει τι έγινε? ένα πρεζάκι/πουστάρα/κάτι όμως, πήγε να ληστέψει ένα καθωσπρέπει μαγαζί και βρέθηκε μες τα αίματα στη μέση του δρόμου. Βάλτου χειροπέδες, πάρε το ΕΚΑΒ να τον μαζέψει και μάγκας είναι που τα κάναμε κι αυτα.

Έπρεπε να παίξει το βίντεο, να υπάρξει η κατακραυγή, να φωνάζουν τόσοι άνθρωποι ότι είναι αδιανόητο να παίζει λιντσάρισμα μέρα μεσημέρι στο κέντρο της Αθήνας μπροστά στα μάτια τόσου κόσμου 2018, ώστε να πάνε επόμενη μέρα να μαζέψουνε τον ιδιοκτήτη και μετά από τρεις να ανακαλύψουν τον έτερο, που ήταν... ιδιοκτήτης διπλανού.

Γιατί δεν είχαν φροντίσει ούτε μια κατάθεση να πάρουν. Ήταν τόσοι νοματαίοι εκεί πέρα και δεν ρώτησαν έναν τι έγινε δω ρε παιδιά. Όπου φυσικά αποκλείεται να έπαιξε ρόλο ότι ήταν ένα πρεζάκι/πουστάρα/οτιδήποτε αλλά κάτι, που πήγε να ληστέψει και για αυτό δεν έκαναν ούτε τα τυπικά, να αποκλείσουν ρε παιδί μου το μαγαζί και να πάρουν 1-2 αποτυπώματα για τα μάτια του κόσμου.

Όπου αν δεν υπήρχε το βίντεο θα είχε κλείσει η υπόθεση γιατί στη δικογραφία δεν αναφερόταν τίποτα απολύτως για βίαιο ξυλοδαρμό και ζήταγε μετά την κατακραυγή ο ανακριτής να γίνει συμπληρωματική δικογραφία, αλλά εδώ αναφέρεται περίπου ως κατηγορία το «αν δεν υπήρχε το βίντεο δεν είχε ασχοληθεί κανείς σας».

Το οποίο βίντεο παρόλο που είχε παίξει παντού επίσης δεν είχε συμπεριληφθεί στη δικογραφία.



Και εμένα τα μάτια μου δεν είδαν καμία «νόμιμη άμυνα». Είδαν λιντσάρισμα σε δημόσια θέα και αν το δικαστήριο αναφερθεί σε «νόμιμη άμυνα» θα είναι δεδομένα σκανδαλώδες.

Εγώ αυτά που έχω καταλάβει είναι πως ο μπάρμπας έφυγε,η πόρτα κλείδωσε με κάποιο μηχανισμό και γυρνώντας είδε μέσα στο μαγαζί τον ζακ σε πανικό να ψάχνει πράγματα και να τα κάνει γύρω του λαμπόγυαλο.Εν τέλει βγαίνει έξω και από τα νεύρα του ο μπάρμπας τον πλακώνει στο ξύλο με την συμμετοχή και ενός άλλου γείτονα.

Ο μπάρμπας είχε αντίδραση "μου έσπασες το μαγαζί ρε μαλακισμένο τώρα θα δείς".Την πρώτη αυτή αντίδραση θα την είχαν 9 στους 10 μην γελιόμαστε.Το οτι θα οδηγούσε σε θάνατο έχει να κάνει με άλλα πράγματα.Μπαίνει κάποιος στο σπίτι/μαγαζί σου και το κάνει μουνί καπέλο για να το ληστέψει.Τον βλέπεις.Ο εκνευρισμός είναι επόμενο να συμβεί.Το πόσο θα θολώσεις και πού θα οδηγήσει διαφέρει.

Από εκεί και πέρα δεν βλέπω καμιά λογική στο να αναχθεί σε μάρτυρα ο ζακ για όσα έγιναν τότε.Το παιδί πιθανότατα είχε μια δύσκολη ζωή που λόγω της ιδιαιτερότητάς του να αντιμετώπισε πολλούς κοινωνικούς αποκλεισμούς και χλεύη αλλά λόγω μιας ληστείας που έκανε έφυγε.

Darkling
28-09-2018, 09:37
αλλά λόγω μιας ληστείας που έκανε έφυγε.



Καλα, κατσε να αποδειχτει κι αυτο.

karapaparas
28-09-2018, 09:57
και να τα κάνει γύρω του λαμπόγυαλο


ενα περιεργο πραγμα ρε παιδι μου

μεσα στο μαγαζι οπου ηταν κλεισμενος ο ΖΚ τα παντα ηταν στη θεση τους ακομα και οι καρεκλες.

Το μονο που εγινε λαμπογυαλο ηταν η βιτρινα. Απο την οποια ειδαμε να πεταει πετρες ο ιδοκτητης και διαβασαμε μαρτυρια οτι πεταγαν καρεκλες στη τζαμαρια απο εξω.

Όπως φαίνεται στα παρακάτω καρέ από ρεπορτάζ τηλεοπτικών μέσων, την ώρα που οι αστυνομικοί της ΔΕΕ είναι επιτόπου, τα πάντα είναι στη θέση τους: και η ταμειακή μηχανή αλλά ακόμα και οι καρέκλες στα γραφεία. Μόνο ο πυροσβεστήρας με τον οποίο προσπάθησε να απεγκλωβιστεί ο Ζακ είναι στη μέση της εισόδου.

https://omniatv.com/853443326

https://omniatv.com/wp-content/uploads/2018/09/02tapragmataapeiraxta-557x420.jpg

https://omniatv.com/wp-content/uploads/2018/09/tameiakhkaiaimata01-747x420.jpg


Το πως εσπασε το πανω μερος της τζαμαριας μεγαλο μυστηριο κι αυτο ρε παιδι μου.
Προφανως ο ΖΚ που δε μπορουσε καλα καλα να σηκωσει 20 εκατοστα απο το εδαφος τον πυροσβεστηρα σε μια στιγμιαια εκλαμψη εγινε Χουλκ σηκωσε τον πυροσβεστηρα 1 μετρο τον πεταξε στη τζαμαρια και μετα αυτος ξαναγυρισε πισω οπως το μπουμερανγκ μαχαιρι

karapaparas
28-09-2018, 10:07
3m_zO6T_8Xw

δεν υπαρχει κανενα τραυμα στο λαιμο

Το κοκκινο ειναι κετσαπ και ο ΖΚ πιανει το λαιμο του επειδη ειχε παθει αυχενικο

εμα τοιμι

karapaparas
28-09-2018, 10:35
Σημερινό αποκαλυπτικό ρεπορτάζ της εφημερίδας «Έθνος» δίνει νέες διαστάσεις στο θέμα με τον θάνατο του Ζακ Κωστόπουλου και στην φερόμενη ως απόπειρα κλοπής του κοσμηματοπωλείου στο κέντρο της Αθήνας.

Αν και αρχικά είχε δει το φως της δημοσιότητας το σενάριο που ήθελε τον 33χρονο να έχει μαζί του ένα μαχαίρι, σε αυτό που βρέθηκε στον τόπο του περιστατικού δεν υπήρξε ταυτοποίηση των αποτυπωμάτων του. Το μοναδικό πράγμα στο οποίο βρέθηκαν τα αποτυπώματα του ακτιβιστή ήταν ένα κομμάτι χαρτί.

Αυτό όμως που έρευνα η Ελληνική Αστυνομία είναι η περίεργη διαδρομή του μαχαιριού, καθώς αρχικά είχε βρεθεί εκτός του καταστήματος, όμως στη συνέχεια κάποιος το πήρε και το πέταξε στο εσωτερικού.

Γενικότερα πάντως υπάρχουν πολλά ερωτηματικά για τον τρόπο που άνδρες της ΕΛΑΣ που βρέθηκαν στο σημείο, χειρίστηκαν την υπόθεση. Και αυτό γιατί δεν απέκλεισαν τον μέρος του περιστατικού, με αποτέλεσμα να αλλοιωθούν πολλά στοιχεία, όπως φαίνεται και από την φωτογραφία που δείχνει τον ιδιοκτήτη του καταστήματος να σκουπίζει το πεζοδρόμιο.

Τέλος, οι αρχές αναζητούν τρεις ανθρώπους που ήταν μαζί με τον 33χρονο μέχρι και λίγα πριν μπει στο κοσμηματοπωλείο.

...

Υπομονη οπου να ναι θα βγουν και τα υπολοιπα βιντεο με το τι εγινε ΠΡΙΝ απο το γνωστο βιντεο και πως εσπασε η βιτρινα και ποιοι την εσπασαν

Αρχιστε να σβηνετε σιγα σιγα τα περι ληστειας

nrg15
28-09-2018, 10:51
Αγορι μου εισαι καλα? Υπερασπιστηκε κανεις αυτο τα μπουρδελα τα χρυσαυγουλα; Τι να σβησει κ ποιος?

karapaparas
28-09-2018, 11:10
Εσυ απο οραση καλα;
Ειπα εγω οτι υπερασπιστηκε κανεις τα χρυσαγουλα;
4 ποστ πιο πανω δε το βλεπεις το ποστ του Ξεπλενη που επιμενει να μιλαει για ληστεια οταν πλεον ολα τα στοιχεια δειχνουν οτι δεν υπηρξε τετοια; Τυφλος εισαι;

BigTarp
28-09-2018, 11:45
Η μονταζιέρα είχε πάρει φωτιά μέχρι που εμφανίστηκαν τα βιντεάκια και έστειλαν στον κάλαθο των αχρήστων το αφήγημα γι' αυτό και οι συνεχείς αντιφατικές πληροφορίες από τους θύτες, τα ΜΜΕ και την αστυνομία. Αυτό που μένει να μάθουμε είναι ποιος τον αποτελείωσε μετά τα κλωτσίδια, ποιος του έδωσε τη «χαριστική βολή» κατά πάσα πιθανότητα με το μαχαίρι που φαίνεται να κρατάει ένας μπάτσος την ώρα που του περνούν τις χειροπέδες.