PDA

View Full Version : Γενικα & Διαφορα


Pages : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35

SuperSayian
27-06-2018, 15:43
Δεν μου λέτε ρε τσακάλια του φόρουμ. Δύο ερωτήσεις

1ον)εχει ασχοληθεί κανείς με ήχοσυστήματα; Θέλει να αλλάξει ένα φιλαράκι στο σαλόνι του όχι κάτι εξτριμ ένα τίμιο , έχει πολύ πράμα προφανώς στην αγορά αλλά αν δεν ξέρεις και ένα δύο πραγματάκια την πατάς σαν βλάκας.

2ον)έχω ένα παλιό λαπτοπ του 2009,2010 κάπου εκεί. Μέχρι πέρσι το χρησιμοποιουσα αραιά και που για καμιά ταινία στο μπαλκόνι λίγο σερφαρισμα τέτοια. Μετά το παράτησα κάνα 3-4μηνο κλειστό και όταν πήγα να το ανοίξω ενώ δουλεύει κανονικά σε κάποιες φάσεις αρχίζει να βουίζει, οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ και σβήνει λες και υπερθερμαινεται. Αυτό το έκανε και σε κατάσταση ας πούμε αναμονής και το καταχείμωνο δηλαδή δεν υπήρχε κανείς προφανής λόγος να δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες. Τέλος πάντων επειδή δεν μ ένοιαζε το χα παρατήσει αλλά τώρα θέλω να το δώσω κάπου αλλά το πράγμα πλέον έχει παραγίνει δεν μπορεί να δουλέψει μπορεί να κλείσει οπότε του ρθει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει; Όχι τίποτα άλλο να το πάω στον τεχνικό να το κοιτάξει απλά να πάρει ένα δεκάρικο μίνιμουμ για να χει κάψει τίποτα η μητρική και να μην συμφέρει να το φτιάξω αμαρτία είναι. Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει; Να μπω στην διαδικασία η να το βάψω μπλε και να το ρίξω στην θάλασσα; [emoji23]

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dio
27-06-2018, 16:12
Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει;

ναι. Και καθάρισμα από σκόνες (κάτσε κάτω τράκη, δε λέμε για τέτοιες σκόνες)

Τώρα, αν αξίζει να κάνεις αυτήν τη δουλειά, είναι θέμα specs. Π.χ. Alienware εκείνης της εποχής, θα κρατάει καλά για αρκετές δουλειές και σήμερα

Άγιος Πέτρος
27-06-2018, 16:33
Εγώ, λόγω δουλειάς, είχα πάρει αυτό

https://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

Αν μετά από ένα τετοιο καθάρισμα συνεχίζει να κάνει τζιριτζάουλες, τότε πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στη θάλασσα. Σε γενικές γραμμές, αν η πάστα έχει εφαρμοστεί σωστά δε θέλει άλλαγμα. Δηλαδή έχει ένα μ.ο ζωής 7 χρόνια (εμπειρικά, όχι ό,τι λένε τα χαρτιά)

Εδώ έρχεται το παράδοξο: αν κάνεις βαριά χρήση, μπορεί να χρειαστεί στην 7ετία να αλλάξεις, αλλά αν μιλαμε για βαριά χρήση ε πάνω από 5 χρόνια δε μπορεί να κρατήσει ένα σύστημα, θα χρειαστείς αλλαγή επεξεργαστή όχι πάστας

Αν κάνεις ελαφριά χρήση, σίγουρα πάνω από 5 χρόνια δε θα χρειαστείς καινούριο σύστημα αλλά και δε θα χρειαστεί να αλλάξεις πάστα

Άγιος Πέτρος
27-06-2018, 16:34
Και μια δική μου ερώτηση: έχω 2 συνάδελφους που πάνε Κεφαλονιά για πρώτη φορά. Υπάρχει κανείς που να ξέρει το νησί και να έχει να προτείνει κάτι;

dio
27-06-2018, 17:19
Αν έρχονται για ξέφρενη διασκέδαση ως το πρωί, να αλλάξουν εισιτήρια :p

Από εκεί και πέρα, για φαΐ: Αργοστόλι - Παλιά πλάκα (μαγειρευτά, να πάρουν κρεατόπιτα), Τρωιανάτα - Χερσόνας (βράδυ, κρεατικά), Λουρδάτα - Κλιμάτις, στο κάστρο για καφέ - μπράντς

Επισκέψεις: Μελισάνη, Δρογκαράτη, Κάστρο Αγ. Γεωργίου, Άσσος (έχει και εκεί κάστρο, αν και εγώ θα πρότεινα Άσσο για βραδάκι, είναι πανέμορφο χωριό) Φισκάρδο. Αν έχουν σχέση με ιταλία ίσως να θέλουν να περάσουν από το μνημείο για τη μεραρχία Aqui

Από μεριά Ληξουρίου (πλέον δε θέλει διαβατήριο, έχουμε συνάψει συμφωνία) θα πήγαινα Ξι για μπάνιο, Κηπούρια/ΙΜ Κηπουραίων, και παραλία Πετανών.

Αργοστόλι, γέφυρα δεβοσέτου, Λιθόστρωτο, παγωτό στο χέρι και βόλτα στον κήπο του Νάπιερ.

Στη Λακήθρα, έξω από το Αργοστόλι, υπάρχει ο βράχος του Βύρωνα (του λόρδου), με πολύ ωραία θέα.

Άλλες αξιόλογες παραλίες: Μακρύς γυαλός, παραλία Λουρδάτων, Σκάλα, Αντίσαμος (αν και γίνεται πανικός αν θυμάμαι καλά. επίσης στην αντίσαμο ήταν τα σκηνικά για το μαντολίνο του λοχαγού κορέλη)

Αν θέλουν κάτι πιο συγκεκριμένο πες να σκεφτούμε

Darkling
27-06-2018, 17:37
2ον)έχω ένα παλιό λαπτοπ του 2009,2010 κάπου εκεί. Μέχρι πέρσι το χρησιμοποιουσα αραιά και που για καμιά ταινία στο μπαλκόνι λίγο σερφαρισμα τέτοια. Μετά το παράτησα κάνα 3-4μηνο κλειστό και όταν πήγα να το ανοίξω ενώ δουλεύει κανονικά σε κάποιες φάσεις αρχίζει να βουίζει, οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ και σβήνει λες και υπερθερμαινεται. Αυτό το έκανε και σε κατάσταση ας πούμε αναμονής και το καταχείμωνο δηλαδή δεν υπήρχε κανείς προφανής λόγος να δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες. Τέλος πάντων επειδή δεν μ ένοιαζε το χα παρατήσει αλλά τώρα θέλω να το δώσω κάπου αλλά το πράγμα πλέον έχει παραγίνει δεν μπορεί να δουλέψει μπορεί να κλείσει οπότε του ρθει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει; Όχι τίποτα άλλο να το πάω στον τεχνικό να το κοιτάξει απλά να πάρει ένα δεκάρικο μίνιμουμ για να χει κάψει τίποτα η μητρική και να μην συμφέρει να το φτιάξω αμαρτία είναι. Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει; Να μπω στην διαδικασία η να το βάψω μπλε και να το ρίξω στην θάλασσα; [emoji23]




σε οσα πισι μου ειχε τυχει αυτο, ξεκαθαρα ηταν θεμα σκονης
δηλαδη παιζει να μη χρειαζεσαι καν παστες.

ανοιξε και καθαρισε τις σκονες και λογικα θα εισαι οκ.

SuperSayian
27-06-2018, 18:09
Εγώ, λόγω δουλειάς, είχα πάρει αυτό

https://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

Αν μετά από ένα τετοιο καθάρισμα συνεχίζει να κάνει τζιριτζάουλες, τότε πλησιάζει ολοένα και περισσότερο στη θάλασσα. Σε γενικές γραμμές, αν η πάστα έχει εφαρμοστεί σωστά δε θέλει άλλαγμα. Δηλαδή έχει ένα μ.ο ζωής 7 χρόνια (εμπειρικά, όχι ό,τι λένε τα χαρτιά)

Εδώ έρχεται το παράδοξο: αν κάνεις βαριά χρήση, μπορεί να χρειαστεί στην 7ετία να αλλάξεις, αλλά αν μιλαμε για βαριά χρήση ε πάνω από 5 χρόνια δε μπορεί να κρατήσει ένα σύστημα, θα χρειαστείς αλλαγή επεξεργαστή όχι πάστας

Αν κάνεις ελαφριά χρήση, σίγουρα πάνω από 5 χρόνια δε θα χρειαστείς καινούριο σύστημα αλλά και δε θα χρειαστεί να αλλάξεις πάστα

Το σκεφτόμουν κάποια στιγμή να πάρω εναν φυσητήρα να μείνει γαι ολα τα pc αλλά το χω αμελήσει να σου πω την αλήθεια. Ε τώρα αυτό το λάπτοπ έτσι κι αλλιώς μίνιμουμ ειναι 8 χρονων θέλει πιστεύω ενα καλό καθάρισμα.



2ον)έχω ένα παλιό λαπτοπ του 2009,2010 κάπου εκεί. Μέχρι πέρσι το χρησιμοποιουσα αραιά και που για καμιά ταινία στο μπαλκόνι λίγο σερφαρισμα τέτοια. Μετά το παράτησα κάνα 3-4μηνο κλειστό και όταν πήγα να το ανοίξω ενώ δουλεύει κανονικά σε κάποιες φάσεις αρχίζει να βουίζει, οι ανεμιστήρες δουλεύουν στο φουλ και σβήνει λες και υπερθερμαινεται. Αυτό το έκανε και σε κατάσταση ας πούμε αναμονής και το καταχείμωνο δηλαδή δεν υπήρχε κανείς προφανής λόγος να δουλεύουν έτσι οι ανεμιστήρες. Τέλος πάντων επειδή δεν μ ένοιαζε το χα παρατήσει αλλά τώρα θέλω να το δώσω κάπου αλλά το πράγμα πλέον έχει παραγίνει δεν μπορεί να δουλέψει μπορεί να κλείσει οπότε του ρθει. Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να παίζει; Όχι τίποτα άλλο να το πάω στον τεχνικό να το κοιτάξει απλά να πάρει ένα δεκάρικο μίνιμουμ για να χει κάψει τίποτα η μητρική και να μην συμφέρει να το φτιάξω αμαρτία είναι. Αν του αλλάξω πάστα στον επεξεργαστή παίζει να φτιάξει; Να μπω στην διαδικασία η να το βάψω μπλε και να το ρίξω στην θάλασσα; [emoji23]




σε οσα πισι μου ειχε τυχει αυτο, ξεκαθαρα ηταν θεμα σκονης
δηλαδη παιζει να μη χρειαζεσαι καν παστες.

ανοιξε και καθαρισε τις σκονες και λογικα θα εισαι οκ.

Ξέρεις τι,του έβγαλα το καπάκι πριν κάτι μήνες και περίμενα μετά απο τόσα χρόνια να να ναι τίγκα στην σκόνη όπως ένας πύργος αλλά παραδόξως ήταν σχετικά κομπλέ. Το καθάρισα πολύ επιφανειακά(δεν είχε και κάτι ιδιαίτερο όπως ειπα) αλλά δεν έκανε κάτι.

Εντάξει δεν ήταν allienware ούτε μηλαράκι ενα Sony Vaio είναι αλλά νταξει ήταν τίμιο στα χρόνια του το χα πάρει κάτι κάτω απο 1000,4 γιγα ραμ εχεi(DDR2 βέβαια) κ εναν i5 της τότε γενιάς για απλές δουλίτσες την παλεύει. Η μπαταρία του μόνο ειναι γτπ αλλά δεν περίμενα και πολλά 3500mAh είναι λιγότερα και απ το κινητό μου.

Άγιος Πέτρος
27-06-2018, 21:33
@dio much appreciated (δικά τους λόγια), το μπραντς τους σκλάβωσε

Φούρνο για καμιά τυρόπιτα (ή τίποτα τοπικό) έχεις; Επίσης παγωτά, πολλά παγωτά

dio
27-06-2018, 22:40
@dio much appreciated (δικά τους λόγια), το μπραντς τους σκλάβωσε

Φούρνο για καμιά τυρόπιτα (ή τίποτα τοπικό) έχεις; Επίσης παγωτά, πολλά παγωτά

Γενικά παίζει ρόλο που θα μένουν. Ρώτα τους που θα μείνουν, να δω τι ξέρω ή τι μπορούν να μου προτείνουν. Δεν έχει νόημα να αραδιάσω μαγαζιά στο Αργοστόλι, αν μένουν π.χ. στη Σκάλα

DirtySniper
27-06-2018, 22:49
εγω που πηρα αυτό
https://www.skroutz.gr/s/2957016/Verto-52G505.html

όταν καθάριζα τα άντερα του πισιου
από το πολύ φυσα φυσα
εσπασα τη καρτα γραφικων.
Πήρα άλλη

οποτε προσοχή με τα μεγάλα εργαλεία
πρεπει να ξέρεις να τα κουμαντάρεις

Άγιος Πέτρος
27-06-2018, 23:33
@dio much appreciated (δικά τους λόγια), το μπραντς τους σκλάβωσε

Φούρνο για καμιά τυρόπιτα (ή τίποτα τοπικό) έχεις; Επίσης παγωτά, πολλά παγωτά

Γενικά παίζει ρόλο που θα μένουν. Ρώτα τους που θα μείνουν, να δω τι ξέρω ή τι μπορούν να μου προτείνουν. Δεν έχει νόημα να αραδιάσω μαγαζιά στο Αργοστόλι, αν μένουν π.χ. στη ΣκάλαΣε ξενοδοχείο θα μείνουν, όχι σε σκάλα

Άγιος Πέτρος
27-06-2018, 23:34
Συγνώμη




Σβορωνάτα

dio
27-06-2018, 23:53
Άρα κοντά στο Αργοστόλι. Για τυροπιτοειδή θα πήγαινα στον Σπαθή. Για παγωτά Premier (που έχει δικά του παγωτά), και σε ένα άλλο που είναι στην αρχή (???) Σίναμον και έχει Kayak. Δεν ξέρω αν έχει Haagen Dazs πλέον.
Πες τους ότι Algida κλπ από ψυγεία δεν αξίζουν τον κόπο (αν θέλουν, καλύτερα να πάνε σουπερ μαρκετ να πάρουν από ένα οικογενειακό Scandal Chocolate Orgy :p)

Θα ρωτήσω αύριο και τους μόνιμους του νησιού να μου πουν αν έχουν κάτι πιο ψαγμένο.

dora7
28-06-2018, 00:07
Κρεατόπιττα να φάνε και στο Φισκάρδο που το αγαπώ! Η άσσος είναι μαστ γραφικοτατη με το καστρακι της που βλέπεις κι από την πίσω πλευρά σε κάτι απόκρημνες παραλιουλες αν και έχω χρόνια να πάω.... στην άσσο εμενα σε παλιό αρχοντικό με οικόσημο και την είχα κατά βρει από τη γραφικότητα! Επίσης Μελισσανη και δρογαρατη πρέπει.....για παγωτά να σας πει ο Διονύσης δεν ασχολούμαι με λεπτομέρειες![emoji14]


Sent from my iPhone using Tapatalk

dio
28-06-2018, 00:10
Για το Φισκάρδο, όπως και για το Μύρτο, δε θα ακούσει ποτέ κανείς υπερβολικά καλά λόγια από εμένα. Μύρτος από επάνω όμορφο τοπίο, Φισκάρδο δε λέει μία μπροστά στην Άσσο.

Ντάξει, σε σχέση με Λευκάδα και Ζάντε προφανώς είναι υπέροχο, αλλά μιλάμε για Κεφαλονιά τώρα.

dora7
28-06-2018, 00:14
Μυρτος υπερεκτιμημένος δε μου αρεζε καθόλου.... για ασσο τα είπα έμεινα εκεί και ήταν υπέροχα και ιδιαίτερα και σούπερ!!!!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Radiculus
28-06-2018, 01:15
Πλέον Αντίσαμος>Μύρτος

dio
28-06-2018, 01:38
Υπάρχουν άλλες παραλίες, καλύτερες, αλλά δεν τις γράφουμε δημόσια γιατί θα έρχονται οι αθηναίζοι και οι τουρίστες και θα μας τις μαγαρίσουν

redglove
28-06-2018, 04:11
Ντάξει, σε σχέση με Λευκάδα και Ζάντε προφανώς είναι υπέροχο, αλλά μιλάμε για Κεφαλονιά τώρα.

Υπάρχουν άλλες παραλίες, καλύτερες, αλλά δεν τις γράφουμε δημόσια γιατί θα έρχονται οι αθηναίζοι και οι τουρίστες και θα μας τις μαγαρίσουν

Έτσι ξηγιόμαστε στα Επτάνησα, δεν μπλέκεις.

rimagio
28-06-2018, 09:22
Να ανοίξουμε τόπικ κρυφές παραλίες στα 7νησα.

Chrisk7
28-06-2018, 11:00
Υπάρχουν άλλες παραλίες, καλύτερες, αλλά δεν τις γράφουμε δημόσια γιατί θα έρχονται οι αθηναίζοι και οι τουρίστες και θα μας τις μαγαρίσουν

οι καλυτερες παραλιες της Κεφαλλονιάς δεν είναι δυστυχως (η ευτυχως) προσβασιμες με αυτοκινητο..

απο κει και περα νομιζω τα εξηγησε ωραια ο ντιο
πες τους να μην περιμενουν τιποτα τρελα απο νυχτερινη ζωη (οχι οτι δεν εχει αλλα χαλαρα σχετικα), το νησι ειναι για πιο ηρεμες διακοπες

Το μερος που πανε ειναι κοντα στο κεντρο του νησιου και εχει αρκετες παραλιες γυρω γυρω, οποτε εχουν την επιλογη να αραξουν

Αυτό που προτείνω, αν εχουν ορεξη (και υπομονη στην οδήγηση, οι δρομοι ειναι δυσκολοι, οι αποστασεις σχετικα μεγαλες) είναι εκδρομες σε διαφορα μερη πιο μακρια, οπως πχ ασσος φισκαρδο αντισαμος η ακομα και προς Αίνο (το βουνο, ειναι εθνικος δρυμος)

ε τωρα για φαγητο συγκεκριμενα μαγαζια δεν εχω να προτεινω προς τα εκει(περα απο αυτα που ειπε ο ντιο), αν πηγαιναν στα δικα μου μέρη , Πορος-Σκαλα, θα σας ελεγα

γενικα προσοχη στους δρομους

dio
28-06-2018, 14:26
προσοχή στους δρόμους γενικά, όχι μόνο στην Κεφαλονιά

antonio108
28-06-2018, 22:26
Προσοχη στην Κεφαλονια γενικα,οχι μονο στους δρομους.

Άγιος Πέτρος
28-06-2018, 22:44
Προσοχή στην Κεφαλονιά δρόμους, όχι μόνο στα γενικά

Achilles
28-06-2018, 22:51
και να θυμαστε : οχι βαζελους , οχι πλαστικα σε θαλασσες και ακτες

tsak8
28-06-2018, 23:17
Προσοχή στην Κεφαλονιά δρόμους, όχι μόνο στα γενικά

Δρόμους γενικά. Προσοχή, οχι μόνο στην Κεφαλονιά.


Αυτό ακριβώς, τιποταλλο.

redglove
28-06-2018, 23:22
Κεφαλονιά στους δρόμους, όχι μόνο στην προσοχή.

Lucifer_7
28-06-2018, 23:25
Μη βγαίνετε από τα σπίτια σας αν φοβάστε. Άντε μωρε τώρα.

dora7
29-06-2018, 00:48
Λεβέντη μου κι αλήτη μου δεν πάω απόψε σπίτι μου ωπααααααα[emoji13]


Sent from my iPhone using Tapatalk

SuperSayian
29-06-2018, 12:00
Λοιπόν να σας ενημερώσω ,γιατί ξέρω το είχατε έννοια :p , για το λάπτοπ αν τυχόν αντιμετωπίσει και άλλος κάποιο θέμα. Προχθές το ξαναξεβίδωσα το καθάρισα καλά με μια anti static brush(ναι είχα και στο χωριό μου μια τέτοια), δεν το ξαναβίδωσα το καπάκι γιατί δεν έχω ηλ κατασαβίδι έτσι τις ξεβίδωσα τις βίδες μια-μια αντρικά αρσενικά. Αλλά παπάρια το γαμήδι. Χθες πήγα και πήρα μια thermal paste γιατί δεν είχα και είπα να δοκιμάσω μπας και. Παραδόξως μπορώ να πω παρότι είχαν περάσει τόσα χρόνια ήταν ακόμα σε σχετικά καλή κατάσταση είχε μια σχετικά νωπή υφή σαν αλοιφή δηλαδή δεν είχε γίνει τσιμεντόκολλα όπως σ ενα παλίο επεξεργαστή desktop που είχα αλλάξει πρόσφατα. Εβγαλα την παλιά,έβαλα καινούργια και στον επεξεργαστή και στην κάρτα γραφικών και ευτυχώς το άφησα χθες 5-6 ώρες αναμμένο και δεν έσβησε. Δεν ξέρω ίσως τελικά να έφταιγε αυτό γιατί σκόνη πράγματι δεν είχε πολύ.

Anyway(s) το ποστ κυρίως το κάνω για να σας παροτρύνω να μπείτε να γράψετε σ αυτό το ξεχασμένο τόπικ http://www.redhoops.gr/forum/showthread.php?t=870 που μιλάει για τις ομορφίες της Ελλάδας μας μιας και πιάσατε συζήτηση στα της Κεφαλλονίας. Απ οτι βλέπω και εκείνο το θρεντ είχε φτιαχτεί για μια αντίστοιχη συζήτηση,πολλοί Κεφαλλονίτες χούπηδες στο φόρουμ :D

Francois Dillinger
29-06-2018, 12:13
Ντάξει, σε σχέση με Λευκάδα και Ζάντε προφανώς είναι υπέροχο, αλλά μιλάμε για Κεφαλονιά τώρα.

Υπάρχουν άλλες παραλίες, καλύτερες, αλλά δεν τις γράφουμε δημόσια γιατί θα έρχονται οι αθηναίζοι και οι τουρίστες και θα μας τις μαγαρίσουν

Έτσι ξηγιόμαστε στα Επτάνησα, δεν μπλέκεις.Παίδες σορρυ θα μιλάνε για Επτάνησα όσοι έχουν συμπληρώσει 18 έτη ζωής σε κάποιο από αυτά και θρηνούν την 21η Μαΐου (ένωση με την Ελλάδα).

Κάτι γιαλαντζί τύπους από τα ΒΠ που μιλάνε και για τη Ζάκυνθο τους πετάμε τα βράδια από το βράχο στο ναυάγιο.

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

christos
29-06-2018, 12:27
μιας και πιασαμε επτανησα και επειδη φετος μετα απο απειρα χρονια θα σας ερθω, θα θελα αν γινεται κανα δυο ινσαιντ ινφο απ αυτα τα παραπολυψαγμενα που δεν ειναι για τους αθηναιους. κανα κόλπακι ωραιο (θα ειμαστε με πλεουμενο), καμια ταβερνα, κανα μπαρακι. οτιδηποτε σε ιθακη, ατοκο, καστο, μεγανησι κλπ ειναι ευπροσδεκτο.

dio
29-06-2018, 12:28
Αθροιστικά τα έχω ξεπεράσει τα 18 χρόνια ζωής στα Επτάνησα.

redglove
29-06-2018, 12:28
και θρηνούν την 21η Μαΐου (ένωση με την Ελλάδα).


Πιστοποιητικό φρονημάτων το παραπάνω, όλη η σύγχρονη Επτανησιακή κουλτούρα συμπυκνωμένη σε μία πρόταση.

trust in who we are
29-06-2018, 18:59
Πάλι καλά να λέτε γιατί δεν θα ήσασταν Ολυμπιακοί τώρα και αφήστε τις ζέλες να θρηνούν για τα κατακόκκινα Επτάνησα!

Άγιος Πέτρος
29-06-2018, 18:59
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα κορίτσια πάνε πρώτη φορά σε ελληνικό νησί και είχαν όλων των ειδών τις απορίες

dio
29-06-2018, 21:42
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, τα κορίτσια πάνε πρώτη φορά σε ελληνικό νησί και είχαν όλων των ειδών τις απορίεςΔώσε Facebook αν είμαι Κεφαλονιά να τις ξεναγήσω εγώ τις κοπέλες

rednorth7
29-06-2018, 22:04
https://media.giphy.com/media/weKozimGUbPMI/giphy.gif

dio
29-06-2018, 22:41
http://m.gifmania.co.uk/Animals-Animated-Gifs/Animated-Birds/Vultures/Vulture-74852.gif

BabisKyr
29-06-2018, 23:39
Προσοχή στις ηλικίες μάγκες.

https://scontent.fath3-3.fna.fbcdn.net/v/t34.18173-12/28741024_10216273160005650_335634619_n.jpg?_nc_cat =0&oh=8a43574ef1d99ea8076f5c169e706ec1&oe=5B3964BE

dio
29-06-2018, 23:57
Εγώ μια εξυπηρέτηση, ένα ψυχικό είπα να κάνω. Τώρα αν είναι να παρεξηγείται ο φημισμένο greek hospitality, τι να πω...

BigTarp
30-06-2018, 01:32
Ξένιος dio.

dio
30-06-2018, 01:48
Ξένιος dio.Darkling, Αγ. Πέτρε, ιδού ο μαθητής σας

Άγιος Πέτρος
05-07-2018, 20:36
Εγώ μια εξυπηρέτηση, ένα ψυχικό είπα να κάνω. Τώρα αν είναι να παρεξηγείται ο φημισμένο greek hospitality, τι να πω...

https://image.ibb.co/nHFNKy/ksenios_Dios.jpg

giannis7
06-07-2018, 23:36
Σε άλλα νέα, Τσίπρας ούτε τα προσχήματα δεν κρατά, για 200η φορά συναντά Τράκη και τάζει χάρισμα οακα.

D.Rivers
08-07-2018, 16:56
Παίρνει κανένας άλλος μήνυμα για το sport24 και το contra ότι έληξε το domain name τους;

hellalogh
08-07-2018, 22:47
Ναι
http://katalipsiesiea.blogspot.com/2018/07/24media.html

redglove
23-07-2018, 18:41
Εδώ έχουμε ανισότητα γιατί μου γαμανε την ζωή άτομα που το πρωί ξυπνάνε και αναπνέουν τον καθαρό αέρα τους και πληρώνονται για να μην κάνουν τίποτα.

Καταρχάς, σοβαροί να είμαστε, καμία ζωή κάποιου που πάει διακοπές δεν γαμιέται. Το ότι δεν ενημερώθηκες για το πρόβλημα αυτό που αντιμετωπίζει η Κέρκυρα (για 3ο συνεχόμενο καλοκαίρι, μάλιστα), είναι δική σου παράλειψη. Άμα πάω εγώ στη Συρία δεν θα μπορώ να πω «πωπω, μαλάκες, φτιάχτε κάνα δρόμο, μη μου γαμάτε τη ζωή».

Από εκεί κι έπειτα, όσοι εργάζονται στον τομέα της καθαριότητας είναι οι τελευταίοι που έχουν την παραμικρή ευθύνη - για να μην ανοίξουμε πολύ τη συζήτηση και σου πω και με τι καθεστώς δουλεύουν. Ούτε αυτό που γράφει ο dio συμβαίνει (τουλάχιστον στην Κέρκυρα): δεν είναι ότι δεν ασχολήθηκαν με το τι θα γίνει στο μέλλον, είναι ότι έφαγαν τα λεφτά που προορίζονταν για τα σκουπίδια και τώρα δεν υπάρχει μπάτζετ για τίποτα.

DCS7
23-07-2018, 23:52
Εδώ έχουμε ανισότητα γιατί μου γαμανε την ζωή άτομα που το πρωί ξυπνάνε και αναπνέουν τον καθαρό αέρα τους και πληρώνονται για να μην κάνουν τίποτα.

Καταρχάς, σοβαροί να είμαστε, καμία ζωή κάποιου που πάει διακοπές δεν γαμιέται. Το ότι δεν ενημερώθηκες για το πρόβλημα αυτό που αντιμετωπίζει η Κέρκυρα (για 3ο συνεχόμενο καλοκαίρι, μάλιστα), είναι δική σου παράλειψη. Άμα πάω εγώ στη Συρία δεν θα μπορώ να πω «πωπω, μαλάκες, φτιάχτε κάνα δρόμο, μη μου γαμάτε τη ζωή».

Από εκεί κι έπειτα, όσοι εργάζονται στον τομέα της καθαριότητας είναι οι τελευταίοι που έχουν την παραμικρή ευθύνη - για να μην ανοίξουμε πολύ τη συζήτηση και σου πω και με τι καθεστώς δουλεύουν. Ούτε αυτό που γράφει ο dio συμβαίνει (τουλάχιστον στην Κέρκυρα): δεν είναι ότι δεν ασχολήθηκαν με το τι θα γίνει στο μέλλον, είναι ότι έφαγαν τα λεφτά που προορίζονταν για τα σκουπίδια και τώρα δεν υπάρχει μπάτζετ για τίποτα.

Γκλοβ μιλάω πάντα για τις διοικήσεις όχι για υπαλλήλους. Επίσης μιλάω για τους καραγυφτους που συνέχισαν να πετάνε σκουπίδια χωρίς κάδους. Και στα παπάκια μου αν έφαγαν λεφτά, να βρουν αλλά και να βάλουν μέσα αυτούς που τα έφαγαν. Το κράτος είναι να λειτουργει όχι να σε γαμαει τέλος. Αν δεν μπορεί να κάνει αποκομιδή ας αφήσει τον πολίτη να τα αποτέφρωνει μόνος του και ας του κόψει την δαπάνη. Δεν με νοιαζουν τα πρόβληματα τους με νοιαζουν να κάνουν την δουλειά που τους πληρώνω. Και πέρα από διακοπές κάνω και μια συντήρηση για να μην υπάρχουν θέματα με χόρτα και καλάμια ώστε να μην συγκεντρώνονται όλα τα ερπετά στο σπίτι και το κυριότερο να μην υπάρχουν θέματα πυρκαγιάς καλή ώρα που με έχει εγκλωβισει στην Κόρινθο. Δεν είμαι όλη μέρα στα μπιτς μπαρ και στα μπουζούκια.

dio
24-07-2018, 04:00
τουλάχιστον 20 νεκροί από τις φωτιές. Επειδή σε αυτό το γαμημένο κράτος, από τότε που θυμάμαι και πιθανότατα από πιο πριν, δεν μπορούν οι αρμόδιοι να συνεννοηθούν να ανοίξουν δασικούς δρόμους, να δημιουργήσουν ζώνες πυροπροστασίας, να δημιουργήσουν υποδομές που θα βοηθήσουν να περιοριστεί η φωτιά αν υπάρξει. Γαμώ το θεό βραδιάτικα :(

giannis7
24-07-2018, 04:20
Αλίμονο σε αυτούς που έχασαν δικούς τους ανθρώπους... Αδιανόητη οδύνη. Δεν το χωρά ο νούς.

DCS7
24-07-2018, 06:33
Μιλάμε για απίστευτη τραγωδία. Πολύ φοβάμαι ότι οι νεκροί θα αυξηθούν γιατί υπάρχουν πάρα πολλοί αγνοούμενοι. Και αν και γενικά τα χώνω στο κράτος πιστεύω όμως ότι ήταν τέτοιες οι καιρικές συνθήκες που πολύ λίγα μπορούσαν να γίνουν. Στην Κινέτα που ήμουν εγώ έβλεπα την φωτιά να τρέχει και μέσα σε μισή ώρα μια εστία φωτιάς δημιούργησε ένα μέτωπο 9 χλμ! Δεν είμαι ειδικός στις πυρκαγιές αλλάνομιζω ότι δύσκολα μπορείς να τις περιορίσει η πυροσβεστική αν τρέχουν με τέτοιες ταχύτητες. Τες πα ας ελπίσουμε να μην υπάρχουν αλλά θύματα.

ag97
24-07-2018, 09:36
Εργοστασιο Βωξιτη προσεχως..εννοειται οτι δε μπορει να κανει τιποτα η Πυροσβεστικη οταν "ξεσπουν" ταυτοχρονα 15 εστιες ολως τυχαιως τη μερα με τα περισσοτερα μποφορ του καλοκαιριου

BabisKyr
24-07-2018, 09:51
"Μανάδες βρέθηκαν στα καμένα νεκρές να έχουν σκύψει πάνω από τα παιδιά τους για να τα προστατεύσουν μέχρι την τελευταία στιγμή."

Φρίκη...

dora7
24-07-2018, 10:11
το 2007 στην μεγαλη φωτια στη νοτια ευβοια ημουν εκει στην πιο εφιαλτικη νυχτα της ζωης μου....παιδια ειναι οτι χειροτερο δεν μπορω να σας περιγραψω με λογια τι εζησα και τι ζει ο καθενας που βρισκεται σ' αυτη τη θεση...αγκαλια με τη φωτια...ειναι η κολαση...

DESO
24-07-2018, 10:12
Σε όλους όσους είστε Αττική, εύχομαι να είστε όλοι καλά μετά από όλα αυτά. Είναι τραγικό, επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά και θα γίνει ξανά και αλλού αργότερα. Μια ζωή τα ίδια και καμία γαμημένη κυβέρνηση δεν μπορεί να πάρει κάποιο μέτρο πρόληψης στα όρια του δυνατού.

Τραγική ειρωνία που χτες στο Αγρίνιο είχαμε τρελή καταιγίδα φουλ βροχή και κεραυνούς και 2ωρη διακοπή ρεύματος. Βρίζω την τύχη μου, μπαίνω fb, βλέπω για νεκρούς από φωτιά, κ μου έρχεται να βαρέσω το κεφάλι μου στον τοίχο...

nrg15
24-07-2018, 10:41
Εχει σπασει η καρδια μας ρε μαλακα με αυτα που βλεπουμε!


Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

BabisKyr
24-07-2018, 11:59
Παίδες, στο Σισμανόγλειο μπορούμε να δώσουμε αίμα για τους τραυματίες. Όποιος μπορεί να πάει να δώσει.

trust in who we are
24-07-2018, 12:27
Αδιανόητη τραγωδία πάλι ρε πούστη μου

BigTarp
24-07-2018, 12:35
E, όχι και αδιανόητη, όταν έχουμε δει τα γεγονότα στη Μάνδρα πριν από 8 μήνες και πριν 1 μήνα.

rimagio
24-07-2018, 13:11
Εγώ δέχομαι την σκοπιμότητα της πυρκαγιάς και για τα πρακτοριλίκια και την οικοπεδοποίηση και την μετέπειτα εκμετάλλευση κοκ. Το γαμημένο το κράτος τι στον πούτσο κάνει? Πως αντιδράει ? Γιατί το επιτρέπει? Γιατί ποτέ δεν γίνεται τίποτα? Αυτοί που διοικούν τι έκαναν για να το αποτρέψουν? Έλεος μιλάμε για μικρά παιδιά γαμώ το κέρατο!

mixalis
24-07-2018, 13:35
https://s15.postimg.cc/mtmgrjny3/image.png (https://postimages.org/)

krataios75
24-07-2018, 13:38
Δυστυχως η απαθεια και η βλακεια μας ειναι η αιτια των δεινων μας. Οσο πιο νωρις το καταλαβουμε τοσο το καλυτερο για ολους μας

trust in who we are
24-07-2018, 13:39
Gate 7 Official
46 mins ·
Σε αυτήν την απίστευτη τραγωδία που βιώνει η πατρίδα μας δεν μπορεί και δεν πρέπει να μείνουμε αμέτοχοι. Συγκεντρώνουμε στους συνδέσμους της Αττικής είδη πρώτης ανάγκης (νερά,φρυγανιές,παξιμάδια,μπισκότα,γάζες,bedatine, Depon κτλπ)

Ταυτόχρονα γίνετε έκκληση για αίμα και πηγαίνουμε στα τμήματα αιμοδοσίας των νοσοκομείων:Σισμανόγλειο,Θριάσειο και Ελπίς.Τα τμήματα αιμοδοσίας θα λειτουργούν με διευρυμένο ωράριο μέχρι τις 20:00

Τέλος είναι σημαντικό οποίος μπορεί στις 15:30 να είναι στο Πάρκιν του Καραϊσκάκη για να μεταβούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ στη Ραφήνα.

ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΨΥΧΙΚΗ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΘΥΡΑ 7

Darkling
24-07-2018, 13:47
https://s15.postimg.cc/mtmgrjny3/image.png (https://postimages.org/)



δεν τρεφω καμμια ιδιαιτερη συμπαθεια αλλα μου φαινεται μεγαλο hoax.

το τουητ ταημ ειναι 11:25 σημερινο, απο χτες το βραδυ εχουν επισημα ανακοινωθει 20-25 νεκροι απ τις αρχες.
αποκλειεται να ειναι αληθινο το τουητ αν με ρωτας.

kseplenhs
24-07-2018, 13:48
https://s15.postimg.cc/mtmgrjny3/image.png (https://postimages.org/)

μήπως είναι hoax αυτό?Δεν το βρίσκω πουθενά.

mixalis
24-07-2018, 13:54
Είχε κάνει και το παρακάτω σχόλιο, το οποίο και διέγραψε:

https://s15.postimg.cc/454f4cmsb/polakis-fotia.jpg (https://postimages.org/)

BigTarp
24-07-2018, 13:55
Το συνωμοσιολογικό ύφος του χόακα κάνει μπαμ ότι προέρχεται από ψεκασμένο, εθνικοναζουλοβαρεμένο σάιτ.

rimagio
24-07-2018, 13:57
Και η γη είναι επίπεδη μην πιστεύετε τι σας λένε

BabisKyr
24-07-2018, 13:58
Ελάτε παιδιά, όσο καθυστερημένος και να είναι ο Πολάκης, δεν νομίζω να είπε τέτοιο πράγμα.

mixalis
24-07-2018, 13:59
Το συνωμοσιολογικό ύφος του χόακα κάνει μπαμ ότι προέρχεται από ψεκασμένο, εθνικοναζουλοβαρεμένο σάιτ.

Αν και το έχει διαγράψει πλέον. Είναι και αυτό συνωμοσιολογικό;

https://s15.postimg.cc/454f4cmsb/polakis-fotia.jpg (https://postimages.org/)

kristensen7
24-07-2018, 14:09
Μπορουμε να γραφουμε για ωρες το τι κανει το κρατος και τι οχι.

Δυστυχως αυτο που εγινε δεν ειναι κατι μη αναμενομενο ωστοσο.

Η συγκεκριμενη περιοχη ειναι γεματη πευκα, τα οποια συνεχιζουν μεχρι το βουνο ή μεχρι αλλες μη δομημενες περιοχες απο οπου ξεκινουν πυρκαγιες. Και σε αυτη την περιοχη, περιαστικα, μπαινουν καθε χρονο φωτιες.

Αν πιασει μεγαλη φωτια σε πευκοδασος με πολυ αερα και ζεστη αυτη δε σταματαει με τιποτα. Σε καμια χωρα δεν το εχουν καταφερει αυτο. Ουτε οι δασικοι δρομοι βοηθανε, ουτε καθαρισμος εντος του δασους. Μονο πολυ μεγαλες αντιπυρικες ζωνες γυρω απο οικισμους ή καθετα σε πλαγιες βουνων και λοφων και οι οποιες θα καθαριζονται καθε χρονο.

Οταν τα πευκα ειναι μεσα στην αυλη του σπιτιου σου πρεπει να ξερεις οτι υπαρχει σοβαρος κινδυνος μια μερα να καεις.

Κατα την αποψη μου κακως φυτευονται πευκα σε αναδασωσεις και σε οικισμους διπλα σε δαση. Μονο πλατυφυλλα δεντρα και βελανιδιες μπορουν να μειωσουν αυτο το φαινομενο, το οποιο στις επομενες δεκαετιες θα ειναι πολυ χειροτερο.

Το κρατος αυτο που πρεπει βασικα να κανει ειναι επιτελους να τελειωσει το κτηματολογιο, να κανει οργανωμενες επεκτασεις πολεων και να στερησει το κινητρο σε αυτους που βαζουν φωτιες για οικοπεδα. Δηλαδη την αυθαιρεσια και το θολο καθεστως σχετικα με δασικες εκτασεις που καιγονται.

Επισης να αλλαξει το πλαισιο επιδοτησεων σε κτηνοτροφους που σημερα τους δινει κινητρο να βαζουν φωτιες σε δαση για να αυξανουν τα βοσκοτοπια και να μπορουν να δηλωνουν εκτασεις 10πλασιες απο αυτες στις οποιες πραγματικα βοσκουν τα ζωα τους.

dio
24-07-2018, 14:45
Το συνωμοσιολογικό ύφος του χόακα κάνει μπαμ ότι προέρχεται από ψεκασμένο, εθνικοναζουλοβαρεμένο σάιτ.

Αν και το έχει διαγράψει πλέον. Είναι και αυτό συνωμοσιολογικό;

https://s15.postimg.cc/454f4cmsb/polakis-fotia.jpg (https://postimages.org/)[/url]

αυτό είναι περσινό, όταν είχαμε φωτιές σε Ζάντε και Κεφαλονιά. (fwiw, είναι [URL="https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=1939582672951871&id=100007004708966"]εδώ (https://postimages.org/))

BigTarp
24-07-2018, 14:54
Εβραιοσιωνιστή dio η προπαγάνδα της ΝΤΠ δεν θα περάσει.

DCS7
24-07-2018, 16:23
Για τις φωτιές δεν μπορούσαν και κάνουν πολλά, ήταν πολύ ειδικές οι συνθήκες. Αλλά το γεγονός ότι δεν έδωσαν εντολή για γρήγορη εκκένωση και φυγή προς την παραλία είναι για ειδικό δικαστήριο, χωρίς πλάκα. Αν έβλεπες την εστία και την πορεία του αέρα φαινόταν το πράγμα. Αδιανόητο να έχουμε τους περισσότερους νεκρούς τόσα χλμ μακριά από την αρχικη εστία της φωτιάς. Το πρώτο πράγμα που έπρεπε να γίνει ήταν να δωθεί εντολή εκκένωσης κάτι που από ότι μαθαίνω δεν δώθηκε ποτέ και τσάμπα χάθηκε τόσος κοσμακης. Κριμα

Razorblade Fish
24-07-2018, 16:27
"Μανάδες βρέθηκαν στα καμένα νεκρές να έχουν σκύψει πάνω από τα παιδιά τους για να τα προστατεύσουν μέχρι την τελευταία στιγμή."

Φρίκη...

Τι να πει κανείς εδώ; Ακόμα και η ελληνική γλώσσα είναι φτωχή. Απέραντη θλίψη.

BabisKyr
24-07-2018, 16:49
https://www.vice.com/gr/article/9kmk8e/pws-mporeis-na-boh8hseis-gia-thn-tragwdia-sthn-attikh

Σίγουρα θα το έχετε δει και από τα Social, αλλά το βάζω και εδώ.

dio
24-07-2018, 16:53
Το ελάχιστο που μπορούμε να κάνουμε, είναι να δώσουμε αίμα. Και να προσπαθήσουμε να το κάνουμε τρόπο ζωής, χωρίς να χρειάζεται να υπάρξει κάτι τόσο τραγικό για να παρακινηθούμε.

kaniel outis
24-07-2018, 17:08
αιμα μπορουμε να δωσουμε σε ολα τα νοσοκομεια η μονο στο σισμανογλειο??οποιος ξερεις ας ενημερωσει..

υγ.αμβροσιε πουσταρα το χριστο σου μεσα και την πιστη σου γαμημενο κατακαθι

dio
24-07-2018, 17:22
Σε όλα τα νοσοκομεία.

https://pbs.twimg.com/media/Di3MrrNXsAA_hfx.jpg

redglove
24-07-2018, 17:25
Το μεταφέρω με επιφύλαξη, οι ανάγκες για αίμα όσον αφορά στις φωτιές έχουν υπερκαλυφθεί για διάστημα 15 ημερών.

Το ότι μπορεί να γίνει μια καλή συνήθεια, ισχύει σίγουρα.

dio
24-07-2018, 17:31
Το μεταφέρω με επιφύλαξη, οι ανάγκες για αίμα όσον αφορά στις φωτιές έχουν υπερκαλυφθεί για διάστημα 15 ημερών.

Αν ακούσω κάτι σχετικό θα έρθω να επιβεβαιώσω ή να οτιστονπουτσοειναιτοαντιθετο (εντιτ/χιντ: διαψεύσω)

Αν είστε από Ηλιούπολη, Χαλκηδόνα, Μέγαρα, Χαλκίδα, Τανάγρα, μην πάτε και χάσετε χρόνο, θα σας αποκλείσουν λόγω του ότι υπήρχαν κρούσματα με κουνούπια δυτικού νείλου (υπήρξε σχετική ανακοίνωση στον Αγ. Σάββα)

Darkling
24-07-2018, 17:39
74 ανακοινωμενοι νεκροι και οι αγνοουμενοι παρα πολλοι.
δυστυχως θα ανεβει κι αλλο.

BabisKyr
24-07-2018, 17:55
Και όλα αυτά επειδή ο γαμημένος ο κρατικός μηχανισμός δεν εξέδωσε ποτέ σήμα εκκένωσης...

Virtuosofriend
24-07-2018, 17:59
Ο γαμημένος κρατικός μηχανισμός δεν είχε καν πλάνο για εκκένωση. Η εκκένωση δεν είναι κάτι που απλά ανακοινώνεται και μετά απλά γίνεται. Θα πρέπει να υπάρχει επακριβώς πλάνο, να έχει δοκιμαστεί σε ασκήσεις (ξέρεις σε αυτές που ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται σοβαρά και όχι αγκαλιά με φραπεδιά) και αυτό να εκτελεστεί όταν προκύψει ανάγκη.

Μόνο στο κράτος της φαιδράς πορτοκαλέας 10 χρόνια μετά τους θανάτους απο φωτιά στην Πελοπόννησο, θα επαναλαμβάνονταν το ίδιο σκηνικό και πιθανώς σε μεγαλύτερη έκταση, δίπλα στην πρωτεύουσα του. Για πρόληψη, πολιτική προστασία κτλ δεν θέλω καν να μιλήσω καθότι τα ξέρω...δυστυχώς απο πολύ προσωπική εμπειρία!

kristensen7
24-07-2018, 18:15
Επαναλαμβανομαστε αφορητα σε αυτη τη χωρα...

Οσο ο κρατικος μηχανισμος ειναι επαθλο του κομματος που εχει την εξουσια καθε φορα, θα στελεχωνεται κυριως απο φελους, μετριους ή ανεπαγγελτους που το τελευταιο που νοιαζονται ειναι να επικαιροποιησουν ή να εκπονησουν σχεδια εκκενωσης οικισμων για φυσικες καταστροφες.

Και θα καιγονται ανθρωποι σαν ποντικια.

Βεβαια η αποκομματικοποιηση της δημοσιας διοικησης ειναι ''μνημονιακη υποχρεωση'', οποτε εχουμε μια πολυ καλη δικαιολογια να την αρνουμαστε στον αιώνα τον απαντα.

DCS7
24-07-2018, 18:17
Δεν χρειαζόταν ειδικό σχέδιο εκεννωσης που θα ήταν αδύνατο να οργανωθεί με τέτοιες συνθήκες. Μια ενημέρωση να τρέξουν προς την παραλία χρειαζόταν. Να βάζαν κανάλια ραδιόφωνα ίντερνετ και να πάρουν τηλ τις αρχές του δήμου και να τους πουν. Εκκενώστε άμεσα προς την παραλία και θα οργανώσουμε το λιμενικό για απεγκλωβισμο. Δεν θα σωνόσουσταν όλοι αλλά θα είχαμε πολύ λιγότερους νεκρούς. Στο κάτω κάτω αυτό έκαναν μόνοι τους οι πολίτες. Και τα πρώτα ταχύπλοα που ήρθαν ήταν ιδιωτών. Το λιμενικό και το Π. Ν. ακολούθησε. Υπάρχουν ξεκάθαρα ευθύνες γιατί δεν εγινε πραγματικά τιποτα.

DESO
24-07-2018, 19:17
Προς έκπληξη μου και με χαρά (όση μπορεί να έχει κανείς τέτοιες ώρες) διαπίστωσα ότι ίσως πρώτη φορά οργανώθηκαν τόσο γρήγορα και μεθοδικά αυτόνομες κινήσεις πολιτών για την ενίσχυση των πληγέντων κυρίως μέσω FB.
Στο Αγρίνιο ήδη από το 1ο 24ωρο τόσο οι οργανωμένοι του Παναιτωλικού όσο και άλλες 1-2 άσχετες κινήσεις πολιτών μαζεύουν υλικό για να σταλεί άμεσα στην Αττική. Ακολούθως και ο Δήμος Αγρινίου θα μαζεύει υλικό μέχρι και την Παρασκευή για να το στείλει. Δεν το αναφέρω για να ευλογήσω τα γένια μας, αλλά επειδή γενικά μας θεωρώ πολύ γιατομπούτσο λαό και επαναστάτες του καναπέ και του πληκτρολογίου, είναι τουλάχιστον παρήγορο να βλέπεις πραγματική αλληλεγγύη να οργανώνεται τόσο γρήγορα. Είμαι σίγουρος ότι όλες οι επαρχιακές πόλεις κάνουν το ίδιο και θα βοηθήσουν.

dora7
24-07-2018, 20:16
δηλωνω συγκινημενη που δεν εχουμε χασει ακομα την ανθρωπια μας...πριν μια ωρα στο ΚΕΕΛΠΝΟ Ο χαμος, να συρρεει κοσμος με ειδη πρωτης αναγκης με τη θλιψη στα ματια και την αγαπη για το συνανθρωπο που υποφερει...

υπαρχει ακομα ελπιδα για το ειδος μας αδερφια...

Τρυποκαρυδος
24-07-2018, 21:07
Πραγματικα δεν μπορω να συνειδητοποιησω τι εχει συμβει.Δυναμη και κουραγιο στις οικογενειες που θρηνουν, στις οικογενειες που ψαχνουν τους ανθρωπους τους, σε αυτους που εχασαν τα σπιτια τους. Ειμαι συγκλονισμενος

king kill bill
24-07-2018, 21:21
Δλδ ρε γαμώτο αν δεν ήταν οι παραλίες για να βρουν καταφύγιο οι κάτοικοι, τι θα είχε γίνει; Δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.

Darkling
24-07-2018, 21:28
Θα καίγονταν όλοι. 500 νεκροί χωρίς υπερβολή.

king kill bill
24-07-2018, 21:37
Και μόλις διάβασα ότι οι αγνοούμενοι στο Μάτι μόνο, είναι πάνω από εκατό.
Θα πάρει μέρες για να αποκαλυφθεί όλο το μέγεθος της τραγωδίας.

BabisKyr
24-07-2018, 21:41
Παρακαλάμε οι αγνοούμενοι να έχουν προλάβει να φύγουν.

Darkling
24-07-2018, 21:43
Και μόλις διάβασα ότι οι αγνοούμενοι στο Μάτι μόνο, είναι πάνω από εκατό.
Θα πάρει μέρες για να αποκαλυφθεί όλο το μέγεθος της τραγωδίας.


Όποιος δεν έχει βρεθεί σε 24-30 ώρες μετα, δύσκολα τα πράγματα. Δεν θέλω να είμαι απαισιόδοξος, απλά λέω.

rakos
24-07-2018, 22:06
τι αγνοουμενοι ρε παιδες στο 60 ζουμε;
Ειναι δυνατον στην Αττικη μετα απο τοσες ωρες να μην εχει βρει ενα τηλ καποιος να ειδοποιησει εφοσον ειναι ζωντανος;
Πανε οι ανθρωποι δυστυχως

DirtySniper
24-07-2018, 23:32
Δυστυχώς θα πεθανουν πολλοί από αυτούς που ήδη νοσηλεύονται.
Απλά θα παθαίνουν το επόμενο δίμηνο και απλά κανένας δεν θα μάθει τιποτα

D.Rivers
24-07-2018, 23:58
Να πούμε κι ένα ευχαριστώ στα αδελφια από τη Σερβία...

https://www.instagram.com/p/Bln_dTQn55f/?utm_source=ig_embed

plextis
25-07-2018, 00:13
Δύσκολα τα πράγματα πολλά σπίτια και δεν ξέρω τι θα βρούν μέσα σε αυτά.
Αφού πέρασε η φωτιά τη Μαραθώνος δεν υπήρχε καμια ελπίδα.
Σωθήκαν όσοι ήταν τυχεροί, φύγανε νωρίς και πήρανε τον σωστό δρόμο.
Η φωτιά είχε φτάσει στη θάλασσα και τα κανάλια και η πυροσβεστική λέγανε οτι η φωτιά είναι στον Νεο Βουτζα.
Κανένας δεν είπε για εκκένωση ότι έκανε ο κόσμος μόνος του.

BigTarp
25-07-2018, 12:09
Κανένας δεν είπε για εκκένωση ότι έκανε ο κόσμος μόνος του.

Χθες το απόγευμα, πέτυχα στην tv (epsilon) έναν σχετικά ηλικιωμένο τύπο που είχε κληθεί ως ειδήμονας και μου έκανε εντύπωση αυτό που έλεγε στο στιγμιότυπο (αυτό που πρόλαβα), με κατηγορηματικό τρόπο, ότι για τόσο μεγάλες περιοχές απλά δεν υπάρχει σχέδιο εκκένωσης, δεν γίνεται είπε, για αντικειμενικούς λόγους να υπάρξει τέτοιο σχέδιο όπως γίνεται για κτίρια, υπηρεσίες ή περιφραγμένους χώρους. Το ενδιαφέρον είναι ότι συμφώνησε και ο δεύτερος καλεσμένος στο δελτίο. Μετά ανέφερε ότι έχει γράψει και βιβλίο για το συγκεκριμένο θέμα, το οποίο δεν έχει εκδώσει ακόμη. Όποιος μπορεί να το βρει στο youtube (αν υπάρχει) καλό θα είναι να το ποστάρει.

plextis
25-07-2018, 12:51
Κανένας δεν είπε για εκκένωση ότι έκανε ο κόσμος μόνος του.

Χθες το απόγευμα, πέτυχα στην tv (epsilon) έναν σχετικά ηλικιωμένο τύπο που είχε κληθεί ως ειδήμονας και μου έκανε εντύπωση αυτό που έλεγε στο στιγμιότυπο (αυτό που πρόλαβα), με κατηγορηματικό τρόπο, ότι για τόσο μεγάλες περιοχές απλά δεν υπάρχει σχέδιο εκκένωσης, δεν γίνεται είπε, για αντικειμενικούς λόγους να υπάρξει τέτοιο σχέδιο όπως γίνεται για κτίρια, υπηρεσίες ή περιφραγμένους χώρους. Το ενδιαφέρον είναι ότι συμφώνησε και ο δεύτερος καλεσμένος στο δελτίο. Μετά ανέφερε ότι έχει γράψει και βιβλίο για το συγκεκριμένο θέμα, το οποίο δεν έχει εκδώσει ακόμη. Όποιος μπορεί να το βρει στο youtube (αν υπάρχει) καλό θα είναι να το ποστάρει.

Εγώ μιλάω για μια προειδοποίηση κάτι, φύγετε γιατί έρχετε φωτιά. Παλιά βαράγανε οι καμπάνες. Μπορεί να σταλει μια ενημέρωση στα κινητά πχ (αυτό γινεται σίγουρα τεχνικά)
Υπήρχε κόσμος που δενκατάλαβε καν το τι ερχόταν.
Από τύχη σωθήκαν καθαρά. Ευτυχώς δεν έγινε ΣΚ που ήταν γεμάτο παιδάκια.

rakos
25-07-2018, 13:10
αυτο το τσουλι η Δουρου λιγη τσιπα δεν εχει ρε;
Μια κατοσταρα εχει χαθει χωρις λογο στα 4 χρονια που ειναι στο ποστο της, αλλος στη θεση της μεχρι που θα αυτοκτονουσε απο τις τυψεις, αυτη η μουλαρα ουτε καν παραιτειται.

kseplenhs
25-07-2018, 13:27
αυτο το τσουλι η Δουρου λιγη τσιπα δεν εχει ρε;
Μια κατοσταρα εχει χαθει χωρις λογο στα 4 χρονια που ειναι στο ποστο της, αλλος στη θεση της μεχρι που θα αυτοκτονουσε απο τις τυψεις, αυτη η μουλαρα ουτε καν παραιτειται.

Αν κατατροπωθεί στις περιφερειακές εκλογές μπορεί στο μέλλον κάποιος σε καίρια θέση σε ανάλογη περίπτωση να σκεφτεί την παραίτηση.

Μέχρι τώρα όμως όσοι ήταν σε θέσεις ευθύνης,σε καταστροφικά γεγονότα δεν τιμωθήθηκαν ποτέ.Δεδικασμένο εκλογικής τιμωρίας δεν υπήρξε.Σιγά μην αφήσουν τη θέση λόγω...τύψεων.

BigTarp
25-07-2018, 13:38
Εγώ μιλάω για μια προειδοποίηση κάτι, φύγετε γιατί έρχετε φωτιά. Παλιά βαράγανε οι καμπάνες. Μπορεί να σταλει μια ενημέρωση στα κινητά πχ (αυτό γινεται σίγουρα τεχνικά)
Υπήρχε κόσμος που δενκατάλαβε καν το τι ερχόταν.
Από τύχη σωθήκαν καθαρά. Ευτυχώς δεν έγινε ΣΚ που ήταν γεμάτο παιδάκια.

Ο τύπος για τον οποίο έλεγα στο προηγούμενο ποστ είναι ο Ιωάννης Ζαχίλας αντιστράτηγος ε.α. της πυροσβεστικής. Σε μια συζήτηση στο ΣΚΑΙ είπε ότι ο κόσμος στο Μάτι αιφνιδιάστηκε γιατί είχε την εντύπωση ότι δεν κινδύνευε, και κάποιος να πήγαινε να τους ειδοποιήσει να φύγουν γιατί κινδυνεύουν δεν θα τον πίστευαν και αυτό γιατί η φωτιά δεν είχε ένα συγκεκριμένο μέτωπο που να φαίνεται ότι έρχεται από μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, με αποτέλεσμα να αρχίσουν να εγκλωβίζονται λόγω κακής εκτίμησης της κατάστασης. Εν τω μεταξύ από τη στιγμή που άρχισε γίνεται ορατή η εξέλιξη της φωτιάς μέσα στους οικισμούς το χρονικό περιθώριο αντίδρασης για αυξημένη πιθανότητα επιβίωση ήταν από τρία έως πέντε λεπτά κάτι όμως που ισχύει για εκπαιδευμένους πυροσβέστες και όχι για τον μέσο άνθρωπο.

plextis
25-07-2018, 14:23
Εγώ μιλάω για μια προειδοποίηση κάτι, φύγετε γιατί έρχετε φωτιά. Παλιά βαράγανε οι καμπάνες. Μπορεί να σταλει μια ενημέρωση στα κινητά πχ (αυτό γινεται σίγουρα τεχνικά)
Υπήρχε κόσμος που δενκατάλαβε καν το τι ερχόταν.
Από τύχη σωθήκαν καθαρά. Ευτυχώς δεν έγινε ΣΚ που ήταν γεμάτο παιδάκια.

Ο τύπος για τον οποίο έλεγα στο προηγούμενο ποστ είναι ο Ιωάννης Ζαχίλας αντιστράτηγος ε.α. της πυροσβεστικής. Σε μια συζήτηση στο ΣΚΑΙ είπε ότι ο κόσμος στο Μάτι αιφνιδιάστηκε γιατί είχε την εντύπωση ότι δεν κινδύνευε, και κάποιος να πήγαινε να τους ειδοποιήσει να φύγουν γιατί κινδυνεύουν δεν θα τον πίστευαν και αυτό γιατί η φωτιά δεν είχε ένα συγκεκριμένο μέτωπο που να φαίνεται ότι έρχεται από μια συγκεκριμένη κατεύθυνση, με αποτέλεσμα να αρχίσουν να εγκλωβίζονται λόγω κακής εκτίμησης της κατάστασης. Εν τω μεταξύ από τη στιγμή που άρχισε γίνεται ορατή η εξέλιξη της φωτιάς μέσα στους οικισμούς το χρονικό περιθώριο αντίδρασης για αυξημένη πιθανότητα επιβίωση ήταν από τρία έως πέντε λεπτά κάτι όμως που ισχύει για εκπαιδευμένους πυροσβέστες και όχι για τον μέσο άνθρωπο.

Ας πήγαινε κάποιος να τους ειδοποιήσει και θα βλέπαμε τι θα γινόταν.
Η λογική δεν πάμε να τους το πούμε γιατι δεν θα μας πιστέψουν είναι απαράδεκτη να λέγεται από άνθρωπο με θέση.
Αντί να βοηθήσουν τον κόσμο τον αφήσανε στην τύχη του. Καλό ακούγεται.
Και δεν μιλάω για τους πυροσβέστες στο πεδίο, όλα είναι θέμα ηγεσίας και πλάνου. Στην Ελλαδα δεν υπάρχει κανένα από τα 2 όλα γίνονται καθαρά από τύχη.
Οχι ρε μάγκες στο 2020 υπάρχουν και άλλες επιλογές δεν γίνεται να πεθαίνει κόσμος ενώ θα μπορούσε να σωθεί. Εδώ οι άλλοι περιμένανε από τις 7 μέσα στο νερό τα πλοία ξεκινησανε στις 11 να πάνε να τους βγάλουν.
Μηδενική οργάνωση όλα στην ιδιωτική πρωτοβουλία που την κατηγορούμε και από πάνω.

BigTarp
25-07-2018, 14:45
Ο Ζαχίλας περιέγραψε, λόγω επιχειρησιακής εμπειρίας, αυτά που γίνονται σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι αφορισμοί και οι λαϊκισμοί δεν προσφέρουν τίποτα.

trust in who we are
25-07-2018, 14:46
Αρνούμαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχει σχέδιο εκκένωσης ενός οικισμού. Ίσως αν υπάρχει βίντεο να το δούμε να καταλάβουμε αυτό που λες μπιγκταρπ γιατί σίγουρα ο άνθρωπος θα ξέρει καλύτερα από εμάς.

Στην τελική ας τους έστελναν στη θάλασσα συντονισμένα και από εκεί να τους μάζευαν.

Και χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η εκκένωση κατασκήνωσης που είχε σχέδιο.

Κακή εκτίμηση και κυρίως έλλειψη συντονισμού δυστυχώς για άλλη μια φορά.



Edit : Λαϊκισμός είναι να μην υπάρξει κανείς υπεύθυνος πάλι μπιγκταρπ! Μην προκαλείς πάλι γιατί το ζήτημα είναι σοβαρό.

DirtySniper
25-07-2018, 14:54
Παίδες στη συγκεκριμένη περίπτωση δε φταίει κανένα κράτος.
Η φωτιά εξαπλώθηκε τόσο ραγδαία που κανένας δε πρόλαβε να κάνει τιποτα

plextis
25-07-2018, 14:55
Ο Ζαχίλας περιέγραψε, λόγω επιχειρησιακής εμπειρίας, αυτά που γίνονται σε τέτοιες περιπτώσεις. Οι αφορισμοί και οι λαϊκισμοί δεν προσφέρουν τίποτα.

Σε μένα αναφέρεσαι για αφορισμούς και λαικισμούς;

Αν έμενε η οικογένεια του εκεί το ίδιο θα έκανε; θα τους άφηνε να καούνε;

Οκ την κάνανε καλά την δουλειά τους οι τύποι να κοιμηθούν ήσυχοι το βράδυ.

BigTarp
25-07-2018, 14:56
Η κατασκήνωση είναι λογικό να έχει σχέδιο εκκένωσης όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω. Σχέδιο σε κλίμακα οικισμού πόλης ή εκτεταμένης περιοχής όπως η ανατολική Αττική απλά δεν γίνεται. Υποθέτω γιατί είναι τεράστιες οι απαιτήσεις σε θέματα επιμελητείας. Πρέπει να καθοριστούν άπειρες συγκεκριμένες διαδρομές και χρονοδιαγράμματα που θα πρέπει να εκτελεστούν από ανοργάνωτες μάζες ανθρώπων. Συνήθως τέτοιου στυλ σχεδιασμοί έχουν λόγο ύπαρξης όταν μιλάμε για οργανωμένους και πειθαρχημένους στρατούς.

trust in who we are
25-07-2018, 15:00
Καλα ενταξει καληνυχτα δεν γουσταρω να κατσω να τσακωθω εδω μεσα γιαυτο το θεμα τερμα εδω.

nrg15
25-07-2018, 15:03
Παντως ακουσα οτι οντως πηγαν περιπολικά και ενημερωσαν να φύγουν πριν φτασει η φωτιά προληπτικα αλλα δεν εφευγαν!
Τωρα σε αυτες τις περιπτωσεις τι να πιστεψεις?


Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Virtuosofriend
25-07-2018, 15:12
Επι του θέματος της εκκένωσης. Είναι 12λεπτο αλλά αξίζει.

RBDVlVjyJ6M

dora7
25-07-2018, 15:22
οτι καποιοι μενουν ενω τους ειδοποιουν να εκκενωσουν το ξερω απο πρωτο χερι...αλλα οι πολλοι την κανουν τρεχοντας....δεν παιζουν με τη φωτια...θεωρω ομως οτι για ολους τους οικισμους πρεπει να υπαρχει καποια μορφη σχεδιου εκκενωσης γαμωτη μπουτανα μου εστω κι αν ειναι οι καμπανες ή η αστυνομια που ειδοποιει με ντουντουκες στους οικισμους να φυγει ο κοσμος οπως εκαναν με εμας το 2007...κατι...:D

Darkling
25-07-2018, 15:25
το πιθανοτερο και αν μαθευτει ποτε ειναι μαλλον πως η αληθεια ειναι καπου στη μεση.

η συγκεκριμενη φωτια διενυσε τρομερη αποσταση σε λιγα λεπτα, οι ανεμοι ηταν οι μεγαλυτεροι που εχουν καταγραφει εδω και οχτω χρονια απο καποια καταγραφικα που εχει βαλει η μετεωρολογικη υπηρεσια.

μπορει κι εγω αν ημουν εκει να πιστευα οτι εχω χρονο, μια ωρα, η μιαμιση και δυο.
ποιος ξερει.

krataios75
25-07-2018, 15:39
Εδω θα είμαστε σε καμποσα χρονια παλι, να αναρωτιόμαστε , τι εφταιξε και χαθηκαν τοσες ζωες αδικα , ξανα .Οι καταπατησεις , η ελλειψη υποδομων, καταρτισης και η νοοτροπία πως ολο και κατι θα γινει και θα την σκαπουλαρουμε. Ο σχεδιασμος απαιτει σοβαρους ανθρωπους με αισθημα ευθυνης , οπου ως κοινωνια εχουμε σοβαρο έλλειμμα.

rakos
25-07-2018, 15:44
Tarp οκ το χουμε καταλαβει οτι εισαι συμπαθων το συριζα ρε μαν, μη γινεσαι κανεκος ομως και δικαιολογεις το καθε μουνοπανο
ο κοσμος δεν εγκλωβιστηκε μονο λογω του στρατηγου ανεμου και επειδη δε πιστευε οτι θα τους φτασει η φωτια
Εγκλωβιστηκε γιατι ο συγκεκριμενος οικισμος ηταν ενας λαβυρινθος και δε μπορουσες να ξεφυγεις απο πουθενα. Ποιος ειναι υπευθυνος γι αυτο εγω;

Η δουλεια της Δουρου σαν περιφερειαρχης ποια ειναι; να τσακωνεται με τον Κλασιδιαρη στα καναλια και να παριστανει την Ροζα ορκιζομενη στις Κορυσχαδες;
Αμα ηταν οντως αριστερη και οχι ενα καλοζωισμενο μαλακισμενο που το πιο επαναστατικο που εχει κανει στη ζωη του ειναι οι εκδρομες με τα εαακ στην Ικαρια θα ειχε τη στοιχειωδη ευθιξια να παρει το πουλο μονη της μετα απο 100+ νεκρους που εχει να επιδειξει στην θητεια της

BigTarp
25-07-2018, 16:02
@rakos
Όχι. Έχεις καταλάβει λάθος.
Δεν με ενδιαφέρει να δικαιολογήσω κανέναν και ειδικά τους ΣΥΡΙΖΑΝΕΛ.
Άλλο αυτό όμως κι άλλο να υιοθετώ την κάθε λαϊκίστικη μαλακία του μέσου καφροΈλληνα που είναι ανίκανος να χρησιμοποιεί τη λογική και το μυαλό του και καταναλώνει σανό και φέικ νιους με ρυθμό πολυβόλου.

rednorth7
25-07-2018, 16:17
Καλά εσύ χαλάρωσε λίγο που όποιος δε συμφωνεί με αυτό που λες είναι καφροελληνας και τρώει σανό.

Συμφωνώ με αυτό που είπε και ο ντερτις ότι ήταν πρωτόγνωρο φαινόμενο η ταχύτητα της φωτιάς και δύσκολα θα μπορούσε να αποφευχθεί η εξάπλωση της.

Παρόλα αυτά, το να ενημερώσεις τους ανθρώπους να κατέβουν στις παραλίες και να στείλεις καράβια ιδιωτικά ή μη να τους πάρουν δεν ήταν δύσκολο γαμώ το κέρατο μου. Ξέρεις ότι η περιοχή είναι λαβύρινθος, ξέρεις ότι θα επικρατήσει πανικός και θα γίνει της πουτανας στα δρομάκια, οδήγησε τον κόσμο στο νερό και βγάλε ότι καράβι μπορείς να πάει εκεί.

Για να μην το παίζω ειδήμονας, δε ξέρω την περιοχή, αλλά για να πήγε τόσος κόσμος στις παραλίες θα υπήρχε εύκολη πρόσβαση άρα και μεγαλύτερες πιθανότητες να διαφύγουν.

D.Rivers
25-07-2018, 16:21
Εγώ νομίζω ότι κλασσικά υποτίμησαν την κατάσταση... Σε συνδυασμό με το γεγονός ότι άνεμος είχε ταχύτηταε 120χλμ/ώρα και τα φλεγόμενα κουκουνάρια κλπ πετάγανε σε απόσταση χιλιομέτρου, κλάφτα Χαράλαμπε...

plextis
25-07-2018, 16:22
Τα fake news ποια ακριβώς είναι;
Οτι δεν πήγε κανεις να τους πει να φύγουν;
Οτι μέινανε στη θαλασσα ώρες και από τύχη δεν πνιγήκανε; Μιλαμε για παιδάκια και ηλικιωμένους.
Οτι τους σώσανε οι ψαράδες και οι ιδιώτες;
Οτι δεν ξέρανε καν οτι η φωτιά είχε φτάσει στο Μάτι και λέγανε οτι είναι στο Βουτζα;
Οτι την ώρα που ενημερώνανε τον Αλεξ κανεις δεν είχε εκτίμηση οτι μιλάμε για καταστροφή;
Ο δήμαρχος Ραφήνας και όποιος ήξερε τα γεγονότα και την περιοχή κατάλαβε αμέσως τι πρόκειται να γίνει.

Δεν μιλαώ για κατάσβεση για την οποία δεν ξέρω αλλά για γεγονότα.

isiah
25-07-2018, 16:23
Χωρίς να έχω γνώσεις γεωπονίας ή δασοπονίας παραθέτω αυτό που βρήκα από μια φίλη αρχιτέκτονα με αφορμή τις πυρκαγιές στην Ηλεία. Απλά τροφή για σκέψη, αυτό που προέχει τώρα είναι να ελαχιστοποιηθούν τα θύματα και να ελεγχθεί η κατάσταση.

επιστημονική άποψη/θέση - κείμενο του 2007 - του καθηγητή κου Μάργαρη:

1.Οι φωτιές στα δάση είναι φυσιολογικά φαινόμενα:
Η φωτιά είναι ομαλά ενταγμένη στα μεσογειακού τύπου οικοσυστήματα. Σε όλες τις χώρες γύρω από τη Μεσόγειο, στην Καλιφόρνια, στο Ακρωτήρι της Καλής Ελπίδας, στη Νότια Αφρική, στην Αυστραλία, στη Χιλή είναι σύνηθες φαινόμενο. Την προηγούμενη μόλις εβδομάδα φωτιά στην Καλιφόρνια έκανε στάχτη 2.000 σπίτια. Η Ελλάδα δεν είναι ειδική περίπτωση. Ακόμα και τα ζώα της χώρας μας είναι προσαρμοσμένα σε αυτήν. Υπάρχουν πουλιά που πάνε μόνο στις καμένες εκτάσεις γιατί εκεί βρίσκουν πολλά έντομα. Και τα έντομα είναι πολλά, γιατί τα φυτά που βγαίνουν στις καμένες περιοχές ανθίζουν γρηγορότερα. Είναι, όσο και αν δεν το πιστεύουμε, αυτός ο κύκλος της ζωής των μεσογειακών οικοσυστημάτων. Μια καμένη περιοχή, την πρώτη χρονιά μετά τη φωτιά είναι κήπος.

2. Δεν αντιμετωπίζονται σωστά οι πυρκαγιές: Η πυρκαγιά των δασών θέλει ειδική αντιμετώπιση. Στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ έχουν καταγράψει όλες τις προηγούμενες φωτιές, από το 1985 έως σήμερα. Υπάρχουν σε εξειδικευμένα προγράμματα ανά πάσα στιγμή δεδομένα, όπως οι άνεμοι που φυσούν, μετεωρολογικά και κλιματικά στοιχεία, τα είδη των φυτών που έχουν φυτρώσει, η ηλικία τους, οι εκτάσεις που έχουν ξανακαεί, και ο χρόνος που συνέβη αυτό. Έχοντας διαθέσιμα όλα τα στοιχεία μπορούν να αντιμετωπίσουν τις φλόγες κάθε φορά με τον τρόπο που χρειάζεται. Η σύγκριση με την Ελλάδα είναι καταλυτική. Εδώ ο καθένας λειτουργεί περίπου ως μαθητευόμενος μάγος.

3. Ποιοι είναι οι εμπρηστές: Εμπρηστές στην Ελλάδα είναι η ΔΕΗ, οι ανεξέλεγκτες χωματερές και όσοι έχουν κοπάδια. Δεν υπάρχουν σατανικοί εμπρηστές με κουκούλες και μηχανές που καίνε τα δάση. Υπάρχει και ένα μεγάλο ποσοστό πυρκαγιών που προκαλούνται από άλλες αιτίες. Στη Χαλκιδική η φωτιά ξεκίνησε προ καιρού από κεραυνό. Τώρα έλεγε κάποιος ραδιοφωνικός σταθμός ότι υπήρχε εμπρηστικός μηχανισμός στην Πάρνηθα. Είναι λάθος. Βρίσκουν μια παλιά οβίδα και λένε μετά ότι πρόκειται για εμπρηστικό μηχανισμό.

4. Τα πεύκα είναι οι μεγάλοι ένοχοι: Έχουμε μια μανία με τα πεύκα. Τα φυτεύουμε παντού. Στα στρατόπεδα τα βάζουν δίπλα στις πυριτιδαποθήκες. Τα πεύκα όμως έχουν ένα… μειονέκτημα. Χρειάζονται, προκαλούν, τη φωτιά. Ανήκει στο DΝΑ τους.
Στο Πήλιο που δεν έχει πεύκα, πήγαν οι δασολόγοι και φύτεψαν. Τα πεύκα αυτά έχουν καεί έως τώρα τρεις φορές. Στην Πάρνηθα τα πεύκα έκαψαν τα έλατα. Από τη ρητίνη βγαίνει το εύφλεκτο νέφτι.

5. Ο Εθνικός Δρυμός της Πάρνηθας: Υποτίθεται ότι είχαν κάνει Εθνικό Δρυμό και μιλούσαν για τα κρι- κρι που τα έφεραν από την Κρήτη. Είχαν μαντρώσει μια περιοχή και είχαν βάλει μέσα ελάφια. Για να δουλέψει πραγματικά ένα οικοσύστημα με ζαρκάδια και ελάφια έπρεπε να υπήρχαν και λύκοι. Τα ελάφια είχαν γίνει τόσο πολλά που τρώγανε συνεχώς τους φλοιούς των ελάτων.

6. Δεν θα λιγοστέψει το οξυγόνο των Αθηναίων: Άκουσα ότι θα λιγοστέψει το οξυγόνο στην Αθήνα. Το οξυγόνο, τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια, δεν έχει ελαττωθεί. Το οξυγόνο παράγεται κατά ενενήντα τοις εκατό από τους ωκεανούς. Πιστεύει κανείς ότι στη Σαχάρα δεν έχουν οξυγόνο; Στους πόλους που δεν έχουν δέντρα δεν έχουν οξυγόνο άραγε; Άκουσα επίσης να λένε και να ξαναλένε εξαφανίστηκε ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου. Δεν ήταν ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου στο Λεκανοπέδιο. Υπάρχει η άλλη πλευρά της Πάρνηθας, η Πεντέλη, ο Υμηττός που ξαναπρασίνισε.

7. Δεν χρειάζονται αντιπλημμυρικά έργα, ούτε αναδασώσεις. Στο Άγιον Όρος, πριν από αρκετά χρόνια, μια φωτιά είχε κατακάψει τα πάντα. Καθηγητές και οικολόγοι λέγανε ότι έπρεπε να γίνουν αναδασώσεις. Οι καλόγεροι δεν άφησαν κανέναν να μπει μέσα. Οι καλόγεροι ευτυχώς δεν έχουν γίδια. Το δάσος έγινε καλύτερο απ΄ ό,τι ήταν πριν.

Στην Πάρνηθα σήμερα υπάρχει ένας υποόροφος. Είναι ο σχίνος, η κουμαριά, το πουρνάρι. Σε αυτά τα φυτά καίγεται μόνο το από πάνω μέρος. Καίγεται δηλαδή το 40%. Το 60% το αποτελούν οι ρίζες τους. Αυτά τα φυτά Â«ξαναπετάνε» αμέσως με τις πρώτες φωτιές. Αυτά που ακούμε περί πλημμυρών κ.λπ. είναι ανοησίες. Το έδαφος και το νερό συγκρατούνται από τον υποόροφο, γιατί οι ρίζες είναι ζωντανές.
Δεν πρέπει να πατήσει κανείς μέσα στην καμένη έκταση, να κόψει κορμούς, να τους σέρνει. Στην Πεντέλη, σε εκείνες τις φοβερές αναδασώσεις, μικρών τμημάτων ευτυχώς, σκάβανε και φύτευαν ασθενικά δεντράκια και συγχρόνως καταστρέφανε γύρω στα 100 μικρά φυτά που είχαν φυτρώσει από μόνα τους.»
———
Ο κ. Μάργαρης, διετέλεσε ακαδημαϊκός δάσκαλος στο ΕΚΠΑ, στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και στο ΑΠΘ όπου εξελέγη Διευθυντής Τομέα Οικολογίας στα 35 του.
Στο πανεπιστήμιο Αιγαίου έβαλε τα θεμέλια για την ίδρυση του Τμήματος Περιβάλλοντος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
25-07-2018, 16:57
o κρατικός μηχανισμός είναι γτπ καβαλα. Δεν ξέρω τι έγινε ακριβώς στο Ματι, ξέρω όμως τι πέρασα στην Κινέτα. Αφου περάσαμε τους Αγιους Θεοδώρους πηγαίναμε καθοδος προς Κινέτα με ενα συνεφο καπνού να σκεπάζει την ολυμπια οδο. Μποτιλιάρισμα και ήμασταν ακίνητοι μέχρι να ανοίξουν την παράκαμψη στην παλιά εθνική οδό για να πάρουμε τον Δρομο προς Κόρινθο. Εκείνη την στιγμή ξεσπά φωτιά στα διυλιστήρια. Αρα είχαμε και μπρός και πίσω φωτιά. Η φωτιά στα διυλιστήρια ηταν σχετικά ελεγχόμενη και μπορούσες να περάσεις με πολύ δυσκολία (κυριολεκτικά έβλεπες σπίτια να καίγονται διπλα στον δρομο). Οι εντολές και εκει ήταν "φύγετε". Ολα τα πούλμαν λοιπόν άραξαν στο πρώτο πάρκινγκ που βρήκαν ΑΝΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΠΥΡΚΑΓΕΣ. Αν ο ανεμος γυρνούσε απο ΝΑ σε ΝΔ θα είχαμε 2ο Ματι εκει. Έπρεπε να δώσουν εντολή να πάμε ισθμό η έστω Λουτράκι. Τπτ δεν ήξεραν τι τους γινόταν. Ρωτησα ένα αστυνομικό αν ο δρόμος απο Αλεποχώρι είναι ασφαλής να πάω απο εκει και μου απάντησε "αν θες να πας από εκεί να πάς αλλά με δική σου ευθύνη"...Τέτοια οργάνωση. Δεν βάζω καν ποσους ηλικιωμένους οδηγους και όχι μόνο τους ενημέρωνα εγώ μεσώ ίντερνετ και Σκαι ενώ οι αστυνομικοί έδειχναν να ξέρουν λιγότερα απο εμένα.

plextis
25-07-2018, 17:36
Το ξαναλέω δυστυχως είναι καθαρά θέμα τύχης: πάς αριστερά η δεξιά και παρακαλάς να έκανες τη σωστή επιλογή. Μηδεν ενημέρωση γιατί δεν ξέρει κανένας τι του γίνεται.

Μακάρι να μην βρεθεί κανείς σε τέτοια κατάσταση και να πάιξει τη ζωη του στις πιθανότητες.

Lateralus
25-07-2018, 18:33
Πώς το Μάτι έγινε παγίδα θανάτου – Ένας οικισμός μέσα στα πεύκα δίχως διεξόδους διαφυγής
Για να αρχίσουμε να ψάχνουμε σιγά-σιγά τις αιτίες τις τραγωδίας...


Όταν η αδηφάγα πύρινη λαίλαπα χίμηξε στο Μάτι το απόγευμα της Δευτέρας 23 Ιουλίου, ισχυροί άνεμοι από 9 έως και 11 μποφόρ δυτικού στεριανού ανέμου την έσπρωχναν με ορμή να κατασπαράξει τα πάντα.

Οι φλόγες κατάπιναν ό,τι συναντούσαν στο διάβα τους «τρέχοντας» με 70 χλμ την ώρα.

Δεν υπήρχε τρόπος να σταματήσει αυτή η συμφορά, κανένα σχέδιο δεν μπορεί να αναχαιτίσει έναν τέτοιο όλεθρο.

«Οι φλόγες πέρασαν πάνω από τα πυροσβεστικά στη Λεωφόρο Μαραθώνος και πυρπόλησαν το Μάτι», λένε οι αυτόπτες μάρτυρες.

Όμως, το μεγάλο κακό που μας βρήκε δεν δικαιολογεί την απώλεια τόσων ανθρώπινων ζωών. Τόσων άδικα χαμένων ζωών.

Τι συνέβη

Εκατοντάδες πολίτες προσπάθησαν με τα αυτοκίνητά τους να εγκαταλείψουν το Μάτι αλλά εγκλωβίστηκαν σε φριχτό μποτιλιάρισμα στους στενούς δρόμους του οικισμού, που ιδρύθηκε ως παραθεριστικός το 1960 και από το 2000 και μετά πυκνοκατοικήθηκε δίχως κανένα σχεδιασμό, δίχως καμία πρόβλεψη για την ασφάλεια.

Αναπτύχθηκε όπως και πολλά άλλα μέρη της Ελλάδας άναρχα, στο «έλα μωρέ», στην «τύχη».

Και δεν αρκεί που χτίστηκε στην «τύχη» και μέσα στα πεύκα, δεν είχε ούτε διεξόδους διαφυγής. Έτσι όταν ήρθε η φωτιά έγινε παγίδα θανάτου.

Έγινε παγίδα θανάτου διότι δεν μπορούσε να εκκενωθεί.

Καθώς ολόγυρα των απελπισμένων ανθρώπων υψωνόταν η κόλαση, με τα πεύκα ως εξαιρετικά εύφλεκτα να «αρπάζουν» με μιας ως δαδιά, με ολόκληρα σπίτια να γίνονται στάχτη μέσα σε λίγα λεπτά και τα μπλοκαρισμένα αυτοκίνητα να αναφλέγονται -μαρτυρίες αναφέρουν ότι τα καύσιμα στα ντεπόζιτα ανατινάζονταν- επικράτησε πανικός.

Αλλόφρονες κάτοικοι έφευγαν από τα σπίτια τους, οι οδηγοί εγκατέλειπαν τα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητά τους και όλο αυτό το πλήθος κατευθύνθηκε τρέχοντας προς την ακτή, δηλαδή προς τη μόνη διέξοδο που τους είχε απομείνει για να γλιτώσουν τον φριχτό θάνατο στις φλόγες.
Ποια ακτή;

Στο Μάτι οι ακτές δεν είναι από παντού ελεύθερα προσβάσιμες.

Ξενοδοχεία και σπίτια τις κλείνουν με μάνδρες. Είναι η «ανάπτυξη» που είχαν ως πρότυπο το 1960. Να μην υπάρχει ελεύθερη πρόσβαση στις ακτές.

Και έτσι, από τη μία στιγμή στην άλλη, εκατοντάδες συνάνθρωποί μας βρέθηκαν να δίνουν αγώνα για τις ζωές τους, των παιδιών τους, των αγαπημένων τους προσώπων, πηδώντας πάνω από φράχτες, τρέχοντας μέσα από ακάλυπτους χώρους και κήπους για να φτάσουν στη θάλασσα.

Αλλά η πρόσβαση στη θάλασσα ήταν εξαρχής «φραγμένη».

Ποια θάλασσα;

Κάτι μικροί κόλποι και βράχια. Που κι αυτοί δεν συνεχίζουν ως κάποια ενιαία παραλία αδιάκοπα κατά μήκος της ακτής, ώστε να μπορούσαν οι άνθρωποι να κινηθούν παραλιακά πεζή ώστε να απομακρύνονταν, επειδή υπάρχουν βράχια και κτίσματα που έχουν οικοδομηθεί στην κυριολεξία μέσα στη θάλασσα και διακόπτουν την όποια παραλία.

Για αυτό και ο εφιάλτης δεν είχε τελειώσει για όσους έφτασαν και μπήκαν στο νερό.

Ο μόνος τρόπος για να σωθούν ήταν να τους πάρουν με βάρκες.

Την ίδια ώρα το «θερμικό φορτίο» που κατέβαινε από τον οικισμό τους ανάγκαζε να χώνουν τα κεφάλια τους μέσα στο νερό για να μην πάρουν φωτιά και οι ίδιοι.

Πυρομένες λαμαρίνες από αυτοκίνητα και κατασκευές εκτοξεύονταν και τους βομβάρδιζαν. Πραγματική εμπόλεμη ζώνη.

Βάρκες και σκάφη εθελοντών, που συντονίζονταν από το Λιμενικό, έσπευσαν ήδη από τις 18.00 να περισυλλέξουν τους πυρόπληκτους.

Όμως οι βάρκες και τα σκάφη δεν μπορούσαν να πλησιάσουν στα ρηχά.

Είτε γιατί δεν υπάρχουν παραλίες αλλά βράχια, είτε γιατί -ακόμα χειρότερο- τους βαρκάρηδες «έκαιγε» η φωτιά.

Τα φλεγόμενα 9 μποφόρ είχαν «ανάψει» την ατμόσφαιρα, το λεγόμενο «θερμικό φορτίο» και δεν άφηναν τους βαρκάρηδες να πλησιάσουν πιο κοντά από 50 μέτρα από την ακτή.

Οι ταλαιπωρημένοι και φοβισμένοι πολίτες, πολλοί με εγκαύματα, έπρεπε να βουτήξουν στη θάλασσα και να κολυμπήσουν προς τις λέμβους.

Τραυματίες, γέροι, παιδιά, γυναίκες, έπεφταν στη θάλασσα για να δώσουν έναν τελευταίο αγώνα με τα κύματα πριν διασωθούν από τις βάρκες που τους περίμεναν.

Γονείς με καμένες σάρκες κολυμπούσαν κρατώντας τα παιδιά τους. Να σώσουν τα παιδιά τους.

Λέγεται στα τηλεοπτικά κανάλια ότι «το Μάτι δεν υπάρχει πια». Αλήθεια είναι.

Αλλά υπάρχει μια ακόμα μεγαλύτερη αλήθεια: «Το Μάτι όπως φτιάχτηκε, όπως οικοδομήθηκε, δεν έπρεπε ποτέ να υπάρξει».

Ήταν εξ αρχής ένα λάθος, ένας οικισμός που ξεκίνησε ως παραθεριστικός το 1960, με τα ανύπαρκτα στάνταρ των τότε ελληνικών καθεστώτων και μετά το 2000 πυκνοκατοικήθηκε.

Όλα αυτά τα χρόνια κανείς δεν σκέφτηκε το εξής: Εάν αρπάξει φωτιά αυτός εδώ ο τόπος, ο ανάμεσα στα πεύκα, ο δίχως διεξόδους διαφυγής, τι θα κάνουμε;

Και ναι, οι πρώτοι που έπρεπε να το σκεφτούν ήταν οι δήμαρχοί του.

Αυτοί που ζούνε στον τόπο και τον γνωρίζουν καλύτερα από τον καθένα.

Προφανώς και εκ του τραγικού αποτελέσματος κανείς τους ουδέποτε αναρωτήθηκε τι θα γινόταν εάν άρπαζε φωτιά το Μάτι.

Ή, για να είμαστε ακριβείς, εάν μια ημέρα έφτανε η φωτιά μέσα στο Μάτι. Γιατί η περιοχή έχει γνωρίσει πολλές φωτιές. Μία όμως στάθηκε η μοιραία.

Η περιοχή της Νέας Μάκρης έχει ζήσει πολλές φωτιές στο παρελθόν και το αυτονόητο θα ήταν να είχαν προνοήσει. Δεν το έκαναν. Ούτε κάποιο σχέδιο είχαν.
Πεύκο το «καταραμένο δένδρο»

Οι αρχαίοι Ρωμαίοι έλεγαν το πεύκο «καταραμένο δένδρο» και δεν το επέτρεπαν μέσα στις πόλεις.

Γιατί γνώριζαν ότι το πεύκο είναι δαδί. Είναι εμπρηστικός μηχανισμός, είναι εγγύηση ότι μια ημέρα θα μας κάψει.

Πώς εμείς οι νεοέλληνες πειστήκαμε ότι είναι ασφαλές να ζούμε ανάμεσα στα πεύκα, είναι πραγματικά απορίας άξιον.

Όχι ξανά άλλα «Μάτια»

Σήμερα θρηνούμε δεκάδες νεκρούς. Αδικοχαμένους ανθρώπους.

Αφού καταλαγιάσει ο θρήνος, η εθνική οδύνη για το κακό που μας βρήκε, έχουμε μια υποχρέωση. Να μην υπάρξουν άλλα «Μάτια». Ούτε στην Αττική, ούτε πουθενά αλλού στον τόπο μας.

Να μην υπάρξουν ποτέ ξανά τέτοιες παγίδες θανάτου.

Σε ό,τι αφορά και τα άλλα θέρετρα που υπάρχουν σαν το Μάτι, όσα δηλαδή Â«αναπτύχθηκαν» έτσι τις «χρυσές» δεκαετίες του 60 και στα χρόνια της Χούντας, οφείλουμε να τα γκρεμίσουμε και να τα φτιάξουμε ξανά.
Η μαρτυρία του ιδιοκτήτη του σπιτιού που βρέθηκαν οι 26 αγκαλιασμένοι νεκροί

Συγκλονίζουν τα όσα είπε ο ιδιοκτήτης του σπιτιού στο Μάτι, στο οποίο βρέθηκαν 26 σοροί θυμάτων της πυρκαγιάς, ανθρώπων που ξεψύχησαν αγκαλιασμένοι.

«Μπήκαν οι άνθρωποι στο σπίτι, δεν μπόρεσαν να δουν την πόρτα για να κατέβουν στην παραλία και αυτοί είναι που βρέθηκαν αγκαλιασμένοι.

Â»Ο κόσμος που κάηκε μέσα στο σπίτι μου, κάηκε γιατί δεν υπάρχει ένα σχέδιο από που να φύγουν σε ανάλογη περίπτωση», είπε μιλώντας στον Realfm, ο κ. Φράγκος.

«Το σπίτι μου έχει πρόσβαση στην παραλία με σκάλες, κάποια κοπέλα προσπάθησε να πηδήξει από τον γκρεμό και τη χάσαμε», πρόσθεσε.

Όπως είπε μάλιστα, «οι πρώτοι 25 άνθρωποι που είμαστε μαζεμένοι και συντεταγμένοι, σώθηκαν όλοι.

»Οι επόμενοι που ήρθαν και από τον καπνό δεν είδαν την πόρτα, αυτοί είναι που βρέθηκαν αγκαλιασμένοι, κάηκαν όλοι».

«Όλος αυτός ο κόσμος που κάηκε ήταν γιατί δεν υπάρχει ένα σχέδιο σε περίπτωση ανάλογη, από πού θα φύγουν».

Σοκαριστική όμως είναι και η μαρτυρία του κ. Ποταμιάνου, στον οποίο ανήκει το διπλανό οικόπεδο:

«Δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση στην παραλία εκτός από σπίτι του κ. Φράγκου. Ήταν φρίκη.

»Άκουγα τις φωνές των ανθρώπων να καίγονται και λέω κάποιος να μου κλείσει τα αυτιά», δήλωσε ο κ. Ποταμιάνος

«Τα περισσότερα σπίτια έχουν πρόσβαση στην παραλία αλλά είναι κλειστές οι μάντρες», πρόσθεσε.

Ήταν κλειστές οι μάνδρες. Ο δήμαρχος της περιοχής πρέπει να είναι έτοιμος να δώσει λόγο για αυτό το έγκλημα. Και θα δώσει.

Ουδέποτε δόθηκε εντολή για εκκένωση οικισμών στη Ραφήνα από τους αρμόδιους αποκάλυψε ο δήμαρχος Ραφήνας – Πικερμίου Βαγγέλης Μπουρνούς, μιλώντας στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ και ζητώντας να «μην προσπαθούν κάποιοι να μεταθέσουν ευθύνες».


«Αυτό δεν συνέβη ποτέ. Δεν επικοινώνησε κανένας μαζί μου. Η φωτιά έφτασε σε μισή ώρα στη θάλασσα. Μην προσπαθούν κάποιοι να μεταθέσουν ευθύνες», είπε ο κ. Μπουρνούς στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ, ερωτηθείς για το εάν η περιφερειακή σύμβουλος πολιτικής προστασίας, κυρία Τσούπρα έδωσε εντολή εκκένωσης.

Ο δήμαρχος Ραφήνας επιμένει ότι ουδέποτε συνέβη κάτι τέτοιο. «Να μου πει κάποιος ποιος μου την έδωσε», επισήμανε, υποστηρίζοντας ότι με την κυρία Τσούπρα, αν και βρέθηκαν δια ζώσης, δεν αντάλλαξαν κουβέντα και δεν κατάφεραν να μιλήσουν.

«Πάνω από 1.000 σπίτια έχουν καεί»

Παράλληλα, σύμφωνα με τον δήμαρχο, ο αριθμός των νεκρών έχει ξεπεράσει τους 60, ενώ πάνω από 1.000 σπίτια έχουν καεί. Παράλληλα, με τη συνεργασία ιδιωτικών γερανών προσπαθούν να μαζέψουν πάνω από 300 αυτοκίνητα για να γίνουν αυτοψίες και δηλώσεις από τις εταιρείες.

Την ίδια ώρα, μηχανικοί του υπουργείου Υποδομών επισκέπτονται σπίτια και πραγματοποιούν αυτοψίες.


https://syspeirosiaristeronmihanikon.blogspot.com/2018/07/blog-post_63.html?m=1

trust in who we are
25-07-2018, 20:21
Χωρίς να έχω γνώσεις γεωπονίας ή δασοπονίας παραθέτω αυτό που βρήκα από μια φίλη αρχιτέκτονα με αφορμή τις πυρκαγιές στην Ηλεία. Απλά τροφή για σκέψη, αυτό που προέχει τώρα είναι να ελαχιστοποιηθούν τα θύματα και να ελεγχθεί η κατάσταση.

επιστημονική άποψη/θέση - κείμενο του 2007 - του καθηγητή κου Μάργαρη:

1.Οι φωτιές στα δάση είναι φυσιολογικά φαινόμενα:
Η φωτιά είναι ομαλά ενταγμένη στα μεσογειακού τύπου οικοσυστήματα. Σε όλες τις χώρες γύρω από τη Μεσόγειο, στην Καλιφόρνια, στο Ακρωτήρι της Καλής Ελπίδας, στη Νότια Αφρική, στην Αυστραλία, στη Χιλή είναι σύνηθες φαινόμενο. Την προηγούμενη μόλις εβδομάδα φωτιά στην Καλιφόρνια έκανε στάχτη 2.000 σπίτια. Η Ελλάδα δεν είναι ειδική περίπτωση. Ακόμα και τα ζώα της χώρας μας είναι προσαρμοσμένα σε αυτήν. Υπάρχουν πουλιά που πάνε μόνο στις καμένες εκτάσεις γιατί εκεί βρίσκουν πολλά έντομα. Και τα έντομα είναι πολλά, γιατί τα φυτά που βγαίνουν στις καμένες περιοχές ανθίζουν γρηγορότερα. Είναι, όσο και αν δεν το πιστεύουμε, αυτός ο κύκλος της ζωής των μεσογειακών οικοσυστημάτων. Μια καμένη περιοχή, την πρώτη χρονιά μετά τη φωτιά είναι κήπος.

2. Δεν αντιμετωπίζονται σωστά οι πυρκαγιές: Η πυρκαγιά των δασών θέλει ειδική αντιμετώπιση. Στην Καλιφόρνια των ΗΠΑ έχουν καταγράψει όλες τις προηγούμενες φωτιές, από το 1985 έως σήμερα. Υπάρχουν σε εξειδικευμένα προγράμματα ανά πάσα στιγμή δεδομένα, όπως οι άνεμοι που φυσούν, μετεωρολογικά και κλιματικά στοιχεία, τα είδη των φυτών που έχουν φυτρώσει, η ηλικία τους, οι εκτάσεις που έχουν ξανακαεί, και ο χρόνος που συνέβη αυτό. Έχοντας διαθέσιμα όλα τα στοιχεία μπορούν να αντιμετωπίσουν τις φλόγες κάθε φορά με τον τρόπο που χρειάζεται. Η σύγκριση με την Ελλάδα είναι καταλυτική. Εδώ ο καθένας λειτουργεί περίπου ως μαθητευόμενος μάγος.

3. Ποιοι είναι οι εμπρηστές: Εμπρηστές στην Ελλάδα είναι η ΔΕΗ, οι ανεξέλεγκτες χωματερές και όσοι έχουν κοπάδια. Δεν υπάρχουν σατανικοί εμπρηστές με κουκούλες και μηχανές που καίνε τα δάση. Υπάρχει και ένα μεγάλο ποσοστό πυρκαγιών που προκαλούνται από άλλες αιτίες. Στη Χαλκιδική η φωτιά ξεκίνησε προ καιρού από κεραυνό. Τώρα έλεγε κάποιος ραδιοφωνικός σταθμός ότι υπήρχε εμπρηστικός μηχανισμός στην Πάρνηθα. Είναι λάθος. Βρίσκουν μια παλιά οβίδα και λένε μετά ότι πρόκειται για εμπρηστικό μηχανισμό.

4. Τα πεύκα είναι οι μεγάλοι ένοχοι: Έχουμε μια μανία με τα πεύκα. Τα φυτεύουμε παντού. Στα στρατόπεδα τα βάζουν δίπλα στις πυριτιδαποθήκες. Τα πεύκα όμως έχουν ένα… μειονέκτημα. Χρειάζονται, προκαλούν, τη φωτιά. Ανήκει στο DΝΑ τους.
Στο Πήλιο που δεν έχει πεύκα, πήγαν οι δασολόγοι και φύτεψαν. Τα πεύκα αυτά έχουν καεί έως τώρα τρεις φορές. Στην Πάρνηθα τα πεύκα έκαψαν τα έλατα. Από τη ρητίνη βγαίνει το εύφλεκτο νέφτι.

5. Ο Εθνικός Δρυμός της Πάρνηθας: Υποτίθεται ότι είχαν κάνει Εθνικό Δρυμό και μιλούσαν για τα κρι- κρι που τα έφεραν από την Κρήτη. Είχαν μαντρώσει μια περιοχή και είχαν βάλει μέσα ελάφια. Για να δουλέψει πραγματικά ένα οικοσύστημα με ζαρκάδια και ελάφια έπρεπε να υπήρχαν και λύκοι. Τα ελάφια είχαν γίνει τόσο πολλά που τρώγανε συνεχώς τους φλοιούς των ελάτων.

6. Δεν θα λιγοστέψει το οξυγόνο των Αθηναίων: Άκουσα ότι θα λιγοστέψει το οξυγόνο στην Αθήνα. Το οξυγόνο, τα τελευταία εκατομμύρια χρόνια, δεν έχει ελαττωθεί. Το οξυγόνο παράγεται κατά ενενήντα τοις εκατό από τους ωκεανούς. Πιστεύει κανείς ότι στη Σαχάρα δεν έχουν οξυγόνο; Στους πόλους που δεν έχουν δέντρα δεν έχουν οξυγόνο άραγε; Άκουσα επίσης να λένε και να ξαναλένε εξαφανίστηκε ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου. Δεν ήταν ο τελευταίος πνεύμονας πρασίνου στο Λεκανοπέδιο. Υπάρχει η άλλη πλευρά της Πάρνηθας, η Πεντέλη, ο Υμηττός που ξαναπρασίνισε.

7. Δεν χρειάζονται αντιπλημμυρικά έργα, ούτε αναδασώσεις. Στο Άγιον Όρος, πριν από αρκετά χρόνια, μια φωτιά είχε κατακάψει τα πάντα. Καθηγητές και οικολόγοι λέγανε ότι έπρεπε να γίνουν αναδασώσεις. Οι καλόγεροι δεν άφησαν κανέναν να μπει μέσα. Οι καλόγεροι ευτυχώς δεν έχουν γίδια. Το δάσος έγινε καλύτερο απ΄ ό,τι ήταν πριν.

Στην Πάρνηθα σήμερα υπάρχει ένας υποόροφος. Είναι ο σχίνος, η κουμαριά, το πουρνάρι. Σε αυτά τα φυτά καίγεται μόνο το από πάνω μέρος. Καίγεται δηλαδή το 40%. Το 60% το αποτελούν οι ρίζες τους. Αυτά τα φυτά Â«ξαναπετάνε» αμέσως με τις πρώτες φωτιές. Αυτά που ακούμε περί πλημμυρών κ.λπ. είναι ανοησίες. Το έδαφος και το νερό συγκρατούνται από τον υποόροφο, γιατί οι ρίζες είναι ζωντανές.
Δεν πρέπει να πατήσει κανείς μέσα στην καμένη έκταση, να κόψει κορμούς, να τους σέρνει. Στην Πεντέλη, σε εκείνες τις φοβερές αναδασώσεις, μικρών τμημάτων ευτυχώς, σκάβανε και φύτευαν ασθενικά δεντράκια και συγχρόνως καταστρέφανε γύρω στα 100 μικρά φυτά που είχαν φυτρώσει από μόνα τους.»
———
Ο κ. Μάργαρης, διετέλεσε ακαδημαϊκός δάσκαλος στο ΕΚΠΑ, στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας και στο ΑΠΘ όπου εξελέγη Διευθυντής Τομέα Οικολογίας στα 35 του.
Στο πανεπιστήμιο Αιγαίου έβαλε τα θεμέλια για την ίδρυση του Τμήματος Περιβάλλοντος.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Πολύ σωστά όσα λέει και να προσθέσω και το παρακάτω



..ΟΤΑΝ ΦΥΤΕΥΑΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ (ΑΘΗΝΑ 2004) ΤΗΝ ΛΕΩΦΟΡΟ ΜΑΡΑΘΩΝΟΣ….

Λεωφόρος Μαραθώνος σε δήθεν ρόλο αντιπυρικής ζώνης αλλά σε ρόλο στυγνού «φονιά»…!!

Απορούν πως πέρασε η φωτιά απέναντι, γιατί σκότωσε και γιατί κατέστρεψε…

Πέρασαν 15 χρόνια και οι κουκουναριές που φύτεψαν οι εργολάβοι δεξιά και αριστερά της λεωφόρου Μαραθώνα, έγιναν πλέον μεγάλα δένδρα….

Όποιος πέρναγε τελευταία τις παρατηρούσε, τις θαύμαζε παρατεταγμένες κατά μήκος ενώ ένα πιο παρατηρητικό μάτι έβλεπε ότι οι κόμες τους όλο και μείωναν την απόσταση των δύο άκρων της λεωφόρου…., χώρια που οι «έξυπνοι» που σχεδίασαν και τις πρότειναν τότε, τις φύτευαν εκεί που τελείωνε η επίσης φονική Χαλέπιος Πέυκη….

Δύο άκρως εύφλεκτα είδη δένδρων δίπλα δίπλα και απέναντι του δρόμου να κοιτάζονται….. Δεν χρειάζεται καμία πρωτότυπη επιστημονική εξήγηση, με 7 και 8 Μποφώρ, ο συνδυασμός αυτός κυριολεκτικά μηδένισε τον ρόλο της λεωφόρου ως αντιπυρικής λωρίδας και η φωτιά πέρασε «άνετα» με κατεύθυνση τη θάλασσα αφού μηδένισε κάθε ίχνος ζωής στο πέρασμά της….

Έτσι, ανάμεσα στα τόσα και τόσα χωροταξικά, πολεοδομικά και αναρίθμητα λάθη της πιο επιπόλαιης, της πιο απρογραμμάτιστης και πιο «ανοργάνωτης πολιτείας» του πλανήτη, ας προσθέσουμε και την λεωφόρο Μαραθώνος….

Θα μπορούσαν τότε οι φωστήρες της «Ολυμπιακής Οδοποιίας» που έσκαβαν και φύτευαν με συνοπτικές διαδικασίες ότι νάναι και όπου νάναι…, να προβλέψουν και να μεταμορφώσουν την λεωφόρο σε πραγματική αντιπυρική ζώνη φυτεύοντας, όπως έκαναν σε κάποια σημεία…., π.χ. με πλατάνια (λίγα επιβίωσαν, λόγω έλλειψης συντήρησης και φροντίδας), και με άλλα δένδρα πολύ λιγότερο εύφλεκτα και φυλλοβόλα, αποψιλώνοντας πρώτα τα φονικά πεύκα σε βάθος 40-50 μέτρων ζώνης εκατέρωθεν της λεωφόρου και αντικαθιστώντας τα με άλλα πλατύφυλλα (φλαμουριές, λεύκες, φτελιές, κουτσοπιές, κερλεουτέριες, σοφόρες, ακακίες, μουριές, πλατανομουριές, κατάλπες, προύνους, μελίες, πασχαλιές, και πολλά ακόμη…) και χωρίς βέβαια να τσιγκουνευτούν το πότισμα με σταγόνες, οπότε σήμερα θα είχαμε μια πρώτης τάξεως αντιπυρική ασπίδα όλων των οικισμών κάτω από τον δρόμο η οποία θα καθυστερούσε την φωτιά, ίσως και το πέρασμά της απέναντι, που με μια κουκουνάρα είναι θέμα δευτερολέπτων…..

Αξίζει να αναφέρουμε ότι το κοινό κυπαρίσσι της Μεσογείου (Cupressus sempervirens var. Horizontalis) μετά από παρατηρήσεις σε καταστροφικές πυρκαγιές στην Ισπανία παρέμεινε άκαυτο όταν ήταν φυτεμένο σε πυκνούς σχηματισμούς (π.χ. πλατιές λωρίδες και συστάδες) και λειτούργησε ως προστατευτική ζώνη…. Το φαινόμενο αποδίδεται στο γεγονός ότι το κυπαρίσσι τους θερινούς μήνες αποθηκεύει πολύ νερό στους ιστούς του και μόλις ενσκήψει φωτιά και υψηλές θερμοκρασίες, μεγάλες ποσότητες νερού από τα αποθέματα του φυτού εξατμίζονται στο άμεσο περιβάλλον, γεγονός που καθυστερεί ή και παρεμποδίζει την ανάφλεξη….!!

Όλα εξαρτώνται από το πόσο σκεφτόμαστε, πόση χρήση κάνουμε της γνώσης και της επιστημονικής κοινότητας, πώς σχεδιάζουμε το περιβάλλον μας, την οδοποία, τις αναδασώσεις και την πυροπροστασία με γνώμονα τον «τόπο» (χώρο) και τον χρόνο…

Στη χώρα μας προέχει ο γενικός παντογνώστης «εργολάβος», αυτός «διαμορφώνει», αυτός κερδίζει (με χίλια δυο κόλπα) τους διαγωνισμούς ενός επίσης αναξιόπιστου Δημοσίου, αυτός αποκτά τις άδειες κατασκευής, αυτός παραποιεί τα σχέδια και περιφρονεί, κωφεύει ή παραβιάζει κατά το δοκούν τον "επιστημονικό" κανόνα όπου αυτός υπάρχει και έχει σχέση με το πράσινο και το τοπίο…. (πάντα με την ανοχή του άθλιου δημοσίου…)…

Παρατηρούμε πολύ συχνά αναδασώσεις από συλλογικότητες, προσκόπους, σχολεία, κανάλια (σπάνια πλέον από τις δασικές υπηρεσίες) και βλέπουμε να φυτεύονται "ότι υπάρχει" διαθέσιμο, ξανά κωνοφόρα, ξανά εύφλεκτα είδη, ξανά τα ίδια και τα ίδια και κανένας δεν συμβουλεύει κανέναν, κανένας δεν παράγει τα κατάλληλα είδη με την σκέψη στη φωτιά και την αντιδιάβρωση, τα αντιπλημμυρικά φαινόμενα, κλπ, και κανένας δεν νοιάζεται ούτε και ξέρει, αλλά ούτε και ενδιαφέρεται να μάθει.. Το μόνο που σκέφτονται είναι να ποζάρουν μπροστά στις κάμερες με ένα δενδράκι στα χέρια.... Το "περιβάλλον" που σώζει ζωές έγινε κι' αυτό "επικοινωνιακό" εργαλείο "επώνυμων", "δημάρχων", αστέρων κάθε είδους... και ακόμα δεν κατάλαβαν ότι όταν το βιάζουν, αυτό "σκοτώνει"....!!

Όλα αυτά, μαζί με την άγνοια, την εγκληματική παραπληροφόρηση (εργολάβοι και πληροφόρηση σε τούτη τη χώρα είναι ένα και το αυτό μαγαζί…) την ανοχή στην συνδιαλλαγή, στην παρανομία, στην εξοργιστική περιφρόνηση σε καινοτομίες και στον καλό παραδειγματισμό "του τι συμβαίνει ανά τον κόσμο", συνθέτουν την "καταστροφή" και το «φονικό» που βιώνουμε κατά καιρούς και τώρα πλέον πολύ συχνότερα…, και με πάντα παρούσα την χειρότερη των ευθυνών, την πιο ένοχη και την πιο προκλητική που είναι η "πολιτική ευθύνη", όσο και να προσπαθούν να υπεκφεύγουν..!!

Σταμάτης Σεκλιζιώτης (*)

(*) Γεωπόνου (ΑΠΘ) – Δρα Αρχιτέκτονα Τοπίου
(MPhil, PhD Birmingham UK)
Πρώην Β Γεωργικού Ακολούθου FAS/USDA (*)

(*) O Δρ Σ. Σεκλιζιώτης μεταξύ άλλων διακρίσεων, έχει τιμηθεί δύο φορές (2002 και 2009) με τα Βραβεία Αριστείας για το Αγροτικό Ρεπορτάζ (Honorary Awards «Excellence in Reporting») του Υπ. Γεωργίας των ΗΠΑ, USDA

Darkling
25-07-2018, 20:56
το δυστυχες γεγονος σ αυτο το κωλοχανειο που ζουμε ειναι οτι ολα αυτα τα αρθρα μαθαινονται αφου πεθανει κοσμος. Ουτε η πρωτη η τελευταια φορα ειναι που θα συμβει.

DirtySniper
25-07-2018, 22:19
Εδω ακουσα μαρτυριες που λενε μπηκα να παρω δυο φρουτα και ξαφνικα. ειχε λαμπαδιασει ολη η γειτονια.
Αλλος ειπε οτι ετρεχαν να ξεφυγουν απο τις φλογες και τα μπλουζακια τους ειχαν παρει φωτια.
Να πουμε οτι ετρεχαν με 7 η 8 μετρα το δευτερολεπτο;

Δηλαδη αλλο τοσο ετρεχε η φωτια;
Δηλαδη η φωτια ετρεχε με 25-30 km/h ;

Ποιος σχεδιασμος μπορει να το προλαβει αυτο;
Ειδικα σε.εναν οικισμο που απο οτι λενε εχει δομηθει εντελως αναρχα και αυθαιρετα και δεν υπαρχουν δρομοι διαφυγης.
Βαλε και τους τουριστες και τους εοισκεπτες για το κυριακατικο μπανιο.

Γνωμη μου ειναι οτι η ευθυνη του κρατους εντοπιζεται στο γεγονος οτι αφησε να δημιουργηθει ενας τετοιος οικισμος που ο καθενας εχτιζε οπου γουσταρε.

Τι να πεις
φριχτος θανατος για δεκαδες κοσμου

LFO
26-07-2018, 01:54
Κλασική Ελλάδα. 3000 δικαιολογίες για να μην πέσουν ευθύνες στα μουνόπανα που κυβερνάνε.

Τις ίδιες μαλακίες άκουγα και δυστυχώς πίστευα εκείνη την εποχή όταν της έλεγε ο πίπας ο Πολύδωρας και ο μαλακας ο Παυλοπουλος με τον άχρηστο Καραμανλή

Ναι γαμηθηκε ο καιρός αλλά δεν τον ξέρουμε αυτό τόσα καλοκαίρια.

Ναι είναι γαμημενα χτισμένο το Μάτι αλλά σήμερα το μάθαμε το Μάτι και την περιοχή, δεν έχει ξαναπατήσει άνθρωπος ποτέ εκεί φαίνεται να δει τι παίζει

Σχέδιο δεν υπάρχει; Ασκήσεις γιατί δεν γίνονται; η αστυνομία γιατί δεν είχε σχέδιο για την κυκλοφορία; Κανένας προετοιμασμένος; Κανένας; Περιφέρεια; Υπουργεία; Αστυνομία; Δήμοι; Πυροσβεστική; Υπηρεσία Πολιτικής Προστασίας; Κανένας; Τίποτα; Δεν έχει ξανασυμβεί φωτιά στην Αττική ποτέ; Για όλα φταίει ο καιρός; Ο κάκος μας ο καιρός δεν φταίει ποτέ;

Σορι αλλά δεν θα πάρω. Υπάρχουν ευθύνες, πρέπει να πέσουν κεφάλια και να μπει κόσμος βαθιά στην φυλακή για εγκληματική αμέλεια και παράβαση καθήκοντος.

Δούρου, Τζανακοπουλε , Πολακη, Κουρούπλη εύχομαι άσχημο τέλος γαμιολες. Πολιτικό τέλος πάντα.



Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dio
26-07-2018, 08:57
Αξίζει μια ανάγνωση

https://insidestory.gr/article/pyrkagies-shediasmos-antimetopisis-eythynes

linas7
26-07-2018, 10:53
Αξίζει μια ανάγνωση

https://insidestory.gr/article/pyrkagies-shediasmos-antimetopisis-eythynes

Kane ton kopo se parakalo na baleis to keimeno edo. Den mporeis na to diabaseis an den eisai sindromitis.

kristensen7
26-07-2018, 11:24
Επειδη δεν υπαρχουν διακιολογιες για τη συγκεκριμενη περιοχη, το εχω ξαναγραψει.
Οι φωτιες ξεκινανε παντα απο τους προποδες της Πεντελης και οι πυκνοι οικισμοι προς τη θαλασσα κινδυνευουν βασικα αν περασει η φωτια τη Λεωφορο Μαραθωνος.

Λοιπον ας κοπουν και εξαφανιστουν ολα τα πευκα σε ευλογο πλατος εκατερωθεν του δρομου και ή να γινει αποψιλωση ωστε να υπαρχει μια πλατια ζωνη ασφαλειας που να μην την περναει η φωτια ή να φυτεψουν μη πυροφιλα ειδη. Πλατυφυλλα δεντρα ή φραγκοσυκα ή δεν ξερω τι αλλο. Υπαρχουν γεοπωνοι να μας πουν.

Το κοστος ελαχιστο. Ουτε αεροπλανα, ουτε πανακριβος εξοπλισμος, ουτε τεραστιες εργολαβιες. Ας ξεκινησουν απο εκει και βλεπουμε για τα υπολοιπα.

Καθε χρονο στη συγκεκριμενη περιοχη εχουμε φωτιες.
Του χρονου μπορει να παει η φωτια στη Νεα Μακρη ή στη Ραφηνα ή στην Αρτεμιδα...

DCS7
26-07-2018, 11:38
Ωραία το Ματι είχε προβλημα το ξέρουμε. Κανενας δεν κατηγόρησε το κράτος γιατί δεν έγινε εκκένωση, αν και απο όι μαθαίνουμε δώθηκε εντολή να βγουν στην Μαραθώνος ... που ήταν κλειστή εκείνη την ώρα. Το θέμα μου είναι ένα. Η φωτιά δεν δημιουργήθηκε στο Ματι, στις κατασκηνώσεις του Αγ. Αντρέα δημιουργήθηκε. 1:30 ώρα πρίν. Και την βλέπουν να πηγαίνει καρφί στην Μαραθώνος. Πυροσβεστηκές δυνάμεις δεν έφτασαν εγκαίρως και λογικό με τέτοια ταχύτητα που είχε η φωτιά. Τι έκανε το κράτος; Γιατί δεν δόθηκε εντολή να βγουν όλοι στην παραλία και να ξεκινήσουν τα σκάφη του Λιμενικού; Εδώ έχουμε το κράτος να ακολουθεί τους ιδιώτες και το ένστικτο των πολιτών. Είναι δυνατόν τα σκάφη του λιμενικού να φτάνουν μετά τις 11, 5 ώρες μετά; Είναι δυνατόν να φτάνουν πρώτα τα σκάφη πολιτών που ενημερώνονταν άπο ραδιόφωνο και τηλεόραση; Ειναι δυνατόν να μην έχει πετάξει ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΣ ΦΩΤΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΚΤΙΜΉΘΕΙ ΚΑΛΎΤΕΡΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ; Για τετοια πράγματα μιλάω, όχι για οργανωμένο σχέδιο εκκένωσης που ούτως η άλλος ήταν αδύνατο σε τέτοιες συνθήκες. Αυτά γινόντουσαν η δεν γινόντουσαν; Υπήρξε κάποιου είδους συντονισμός; Υπήρξαν εντολές; Γιατι απο αυτά που βλέπω είναι ότι δεν υπήρξε τπτ. Αλλα όταν βγάζει κάτι ο Σκάι που δεν τους αρέσει η αντίδραση μετριέται σε μικροσεκόντ. Οταν είναι να λειτουργήσει έγκαιρα ο κρατικός μηχανισμός δεν γίνεται τπτ. Σορρι αλλα εγώ είμαι της αλλης άποψης και τπτ δεν είναι τυχαίο, θρηνούμε θύματα πια σε κάθε φυσική καταστροφή.

ΥΓ. Στον Αγ. Αντρέα υπάρχουν κατασκηνώσεις. Με το που ξεκίνησε η φωτιά (κυριολεκτικά δίπλα) έγινε ενημέρωση του Δημου της Αθήνας και πήγαν κατευθείαν πουλμαν εκει και τα απεγκλώβισαν χωρίς ουσιαστικά να κινδυνέψει κανένα παιδί. Εκεί όμως ανέλαβε να κάνει την δουλειά ο Δημος όχι η Περιφέρεια με τον Τοσκα τον πανούλη και τον Κουρουβλάκα (ο οποίος ενοχλήθηκε επειδή του έλεγαν ότι είναι δεκάδες αγνοούμενοι και απαντούσε "οχι, οχι μην τα λέτε αυτά δεν υπάρχει αυτό")

BabisKyr
26-07-2018, 11:53
Η Δούρου η παλιοπουτάνα ακόμα να παραιτηθεί γμτχ της;

rakos
26-07-2018, 11:55
Δειτε το βιντεο με τον παλιοπουστα τον Καμμενο που πηγε στη περιοχη και αρχισε τις νουθεσιες στους κατοικους, ειναι ενα κοριτσι διπλα και του λεει κλαιγοντας οτι κολυμπαγανε 5 ωρες για να μη καουνε και της απανταει στη θαλασσα πνιγηκαν μονο πεντε παντως

Ξεφτιλισμενα μουνοπανα

BigTarp
26-07-2018, 12:13
Η Δούρου είναι απασχολημένη με το ξεπούλημα του ελληνικού και τις μπίζνες στον Πειραιά με το φερέφωνο του πρεζέμπορα, δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί με την πλέμπα στη Μάνδρα και το Μάτι.

LFO
26-07-2018, 12:22
Ποιος είναι το φερέφωνο και ποιος είναι ο πρεζεμπορας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DCS7
26-07-2018, 12:22
Α και κάτι τελευταίο που μου ήρθε τώρα. Επειδή ήμουν κλεισμένος στην Κινέτα είχα το ραδιόφωνο στον Σκάι. Κατα τις 5 παρά λοιπόν όταν άρχισαν οι πρώτες φωτιές στην Α.Αττική άκουσα πρώτη φορά για την φωτιά στην περιοχή του Νταού Πεντέλης. Ξέρετε τι είπε η Δημοσιογράφος; "οτι είναι μια μικρή εστία αφου η περιοχή έχει μόνο χαμηλούς θάμνους. Παρόλα αυτά ο Δήμος Αθηναίων εκκένωσε τις κατασκηνώσεις" Ξέρετε τι σημαίνει αυτό; Οτι ήξεραν για την φωτιά αυτή και φαίνεται ότι υποτιμήθηκε πολύ το μέτωπο αυτό. Εκτίμησαν λάθος. Για αυτό δεν έκαναν τίποτα και είχαν επικεντρωθεί στην Κινέτα. Και μετά έτρεχαν να μαζέψουν τον κώλο τους. Για αυτό είναι όλοι τους ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ σαν κλαμένα μουνιά. Οχι για τους νεκρούς χέστηκαν για αυτούς πιστέψτε με. Για το ίματζ που τους χάλασε κλαίγονται.

rimagio
26-07-2018, 12:25
Ναι γιατί 5 είναι λίγοι ούτε 0,00000001% σε ποσοστά ψήφου. Το σπιτάκι τους εντός και εκτός έδρας

D.Rivers
26-07-2018, 12:46
Δειτε το βιντεο με τον παλιοπουστα τον Καμμενο που πηγε στη περιοχη και αρχισε τις νουθεσιες στους κατοικους, ειναι ενα κοριτσι διπλα και του λεει κλαιγοντας οτι κολυμπαγανε 5 ωρες για να μη καουνε και της απανταει στη θαλασσα πνιγηκαν μονο πεντε παντως

Ξεφτιλισμενα μουνοπανα
Εδώ έκανε στον άλλο παρατήρηση ότι όλα είναι καταπατημένα και δεν παραπονέθηκε ποτέ να ανοίξουν οι δρόμοι... Ο δε Σπιρτζης αποφάσισε επί ευκαιρία να ψάξει για αυθαίρετα, προκειμένου να αποδώσουν ευθύνες στους κατοίκους...

sfakianos7
26-07-2018, 12:49
Τι θα γίνει ρε μάγκες στο φόρουμ; Θα βρίζουμε τον Βασιλακό ή τον Ρεντγκας και θα τρώμε μπαν αλλά ο Μαρινάκης πρεζέμπορας χαλαρά;

Darkling
26-07-2018, 12:59
Η Δούρου είναι απασχολημένη με το ξεπούλημα του ελληνικού και τις μπίζνες στον Πειραιά με το φερέφωνο του πρεζέμπορα, δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί με την πλέμπα στη Μάνδρα και το Μάτι.


Ψηλε ποιος ειναι ο πρεζεμπορας?

ελα, γραφε ονοματα, αφου δεν κωλωνεις.

BigTarp
26-07-2018, 13:23
Αντώνης
Περσέας
Μανώλης
Ιησούς
Σταύρος
Βαγγέλης
Γιώργος
Κώστας
Γιάννης
Ηρακλής
Περικλής.

καλά είναι ή να βάλω κι άλλα;

Darkling
26-07-2018, 13:33
Στο χωριό μου αυτό το λένε "την κότα".

BigTarp
26-07-2018, 13:42
https://s26.postimg.cc/me0q041ax/Rd_Xv.gif

Darkling
26-07-2018, 13:51
Δώσε και κάνα στοιχείο για την υπόθεση όμως, εντάξει εμείς τρώμε σανό, εσύ ξέρεις.

Darkling
26-07-2018, 13:54
Χιντ : τα τουητς του Πάνου Καμμένου δεν είναι στοιχεία.

tt7
26-07-2018, 14:05
Τι ναι αυτό το πράγμα ρε παιδί μου για κανένα stage στο δημοσιο χειρότεροι από Ταλιμπάν....

Εδώ κάναμε ειδικούς τον στρατηγό Aυφαντή με βιβλία για τον Νταβίντ Ροθτσαιλντ και τον στρατηγό Χλημίτζουρα για να δικαιλογήσουμε τον Alexis.

Πουτάνες Ευρωπαίοι, ρίξτε μας μια βόμβα υδρογόνου να πάμε στο διάολο.

plextis
26-07-2018, 14:07
Στο χωριό μου αυτό το λένε "την κότα".

Στο δικό μου πάλι το λένε "τη πάπια"

mixalis
26-07-2018, 14:28
https://s8.postimg.cc/62kmmixc5/image.png (https://postimages.org/)

BigTarp
26-07-2018, 14:33
Δώσε και κάνα στοιχείο για την υπόθεση όμως, εντάξει εμείς τρώμε σανό, εσύ ξέρεις.

Καλά κι εσύ ξέρεις απλά για κάποιο λόγο έχεις επιλέξει να τρως το σανό.

freduccino
26-07-2018, 14:36
Γεια σου ρε μεγαλε Ταρπ που εσυ δεν μασας σανο.. με τα λογια σου εχεις λιγο θεμα.

Μην κανεις την κοτα ομως, πες ξεκαθαρα αυτο που θες.

DCS7
26-07-2018, 14:40
Ο Τάρπ είναι γαμω τα παιδιά και όταν γράφει για μπάσκετ οι απόψεις του είναι ενδιαφέρουσες. Όταν όμως πιάνει όμως θέματα που έχει σχέση με σύριζα παθαίνει μετάλλαξη. Σαν την πεγκυ κάρρα που πίστευε ότι ο Μάνθος Φουστάνος την έχει μοναδική αγάπη και είναι αιώνια πιστός όταν όλοι οι άλλοι μετρούσαν τα κέρατα της.

BabisKyr
26-07-2018, 14:48
Δεν είναι με την καμία συριζαίος ο Ταρπ.

mixalis
26-07-2018, 14:49
Σαν την πεγκυ κάρρα που πίστευε ότι ο Μάνθος Φουστάνος την έχει μοναδική αγάπη και είναι αιώνια πιστός όταν όλοι οι άλλοι μετρούσαν τα κέρατα της.

Εξαιρετικός ο συσχετισμός. To the point που λεν και στο χωριό μου.:p

Achilles
26-07-2018, 14:49
θα γινει και καμια πλημμυρα τωρα για να ολοκληρωθει η τραγωδια

DCS7
26-07-2018, 14:52
Δεν είναι με την καμία συριζαίος ο Ταρπ.

Είπα θέματα που έχει πιάσει ο σύριζα. Δεν το είπα συριζαιο το παιδί.

Υγ. Σκουπίδια, πυρκαγια, μόνο πλημμύρα δεν είχα αντιμετωπίσει. Ε ήρθε και αυτή. Θέλει κανένας να του κάνω ποδαρικό;

dio
26-07-2018, 15:11
Δεν είναι με την καμία συριζαίος ο Ταρπ.

Είπα θέματα που έχει πιάσει ο σύριζα. Δεν το είπα συριζαιο το παιδί.

Υγ. Σκουπίδια, πυρκαγια, μόνο πλημμύρα δεν είχα αντιμετωπίσει. Ε ήρθε και αυτή. Θέλει κανένας να του κάνω ποδαρικό;Να πας στην media day του βάζελου

trust in who we are
26-07-2018, 15:17
Ας διαβάσουμε και λίγο γκοατ καρπετ να βγάλουν αφρό τα πληκτρολόγια στα υπόγεια της κουμουνδούρου..


http://www.karpetshow.gr/blog/ti-simainei-kyverno#.W1hTjAbOIWU.facebook

Τι σημαίνει κυβερνώ

Η ανατριχιαστική πραγματικότητα των ημερών κάνει επίκαιρη μια ερώτηση που έχουμε ξεχάσει: την ερώτηση «τι σημαίνει κυβερνώ». Η απάντησή στην ερώτηση δυστυχώς έχει χαθεί πνιγμένη στη λάσπη μιας επικοινωνιακής αθλιότητας που έγινε modus κυβερνητικού vivendi: το τι λέω, όχι μόνο στην κυβέρνηση αλλά και στην αυτοδιοίκηση, πολλές φορές έχει γίνει σημαντικότερο του τι κάνω. Κυβερνώ δεν σημαίνει ανησυχώ, δεν σημαίνει αναζητώ δικαιολογίες, δεν σημαίνει παρηγορώ, δεν σημαίνει ούτε κατανοώ, ούτε καταλαβαίνω: σημαίνει διοικώ, δηλαδή δημιουργώ, παρεμβαίνω, πράττω. Αν δεν έχω ένα σχέδιο για να αντιμετωπίσω θεομηνίες δεν κυβερνώ. Αν δεν έχω βρει τρόπο να συντονίσω υπηρεσίες δεν κυβερνώ. Αν δεν αξιολογώ τους ανθρώπους, ώστε να έχω στις θέσεις ευθύνης τους καλύτερους δεν κυβερνώ. Αν σκέφτομαι με τι εμφάνιση θα παρουσιαστώ ανάλογα με την περίσταση ή τι θα πω στα διαγγέλματα, δεν κυβερνώ. Αν πρέπει να υποδύομαι, δεν κυβερνώ. Αν καταγγέλλω δεν κυβερνώ. Αν δεν ζητάω ευθύνες δεν κυβερνώ. Και δεν κυβερνώ κι όταν αισθάνομαι πως δεν έχω καμία ευθύνη για ότι συμβαίνει, μολονότι είμαι δήμαρχος, περιφερειάρχης, υπουργός ή πρωθυπουργός. Χωρίς αίσθημα ευθύνης είμαι απλά κάποιος που απολαμβάνει να κάθεται σε μια καρέκλα και να απολαμβάνει το θέαμα της πυρκαγιάς – ένας Νέρωνας, που απλά σκέφτεται πως θα δείξει στο λαό του πόσο συμπάσχει, πριν μακιγιαριστεί για ένα ακόμα διάγγελμα. Οι πυρκαγιές δεν αντιμετωπίζονται με διαγγέλματα, ούτε με κλάματα, ούτε με δημοψηφίσματα, ούτε με πράξεις νομοθετικού περιεχομένου: δεν γίνεται να ψηφίσουμε ένα νόμο να τις καταργήσουμε. Χρειάζονται προληπτική αλλά και επιχειρησιακή αντιμετώπιση, δηλαδή δημόσια διοίκηση κι αυτό σε μια χώρα που κυβερνώ σημαίνει «κάνω χάρες και μοιράζω επιδόματα» δεν υπάρχει ως προτεραιότητα. Δεν γίνεται να αλλάζεις τρεις φορές σε τρία χρόνια τους επικεφαλείς της πυροσβεστικής για να παίζεις το δυναμικό Υπουργό και να θες αποτελέσματα: το κάνεις μόνο για τις εντυπώσεις. Και σήμερα μετράς θύματα και ψάχνεις αγνοούμενους.



Όποιος επαναλαμβάνει ότι δεν είναι ώρα για ευθύνες το λέει γιατί ξέρει πως αυτές οι ευθύνες τον αγγίζουν. Αμφιβάλει κανείς πως αν είχαν καθίσει στο σκαμνί κάποιοι για τους νεκρούς της Μάνδρας, τώρα θα υπήρχε μεγαλύτερη προσοχή;

BigTarp
26-07-2018, 15:22
@DCS7 & BabisKyr
Μίλαγα πιο πριν με έναν κανονικό συριζαίο και μου 'λεγε για τον Αμβρόσιο και ιστορίες για αγρίους. Του λέω «αν δεν υπήρχε ο Αμβρόσιος θα έπρεπε να τον εφεύρετε για να έχετε το άλλωθι να ετεροπροσδιορίζεστε σαν «αριστεροί» (του κώλου) κι εσύ κι η Δούρου. Παραιτήθηκε κανένας ή ακόμα;» Έφυγε μουγκρίζοντας... :cool:

Red Addiction
26-07-2018, 15:28
Βούλιαξαν στην κυριολεξία δεκάδες αυτοκίνητα σε υπαίθριο πάρκινγκ στο Μαρούσι από την βροχή.
Απίστευτα αυτά που συμβαίνουν μέσα στην Αττική τις τελευταίες μέρες και δυστυχώς δείχνει την ανικανότητα μας στην πρόληψη μέτρων.

kristensen7
26-07-2018, 15:32
Τι συζητηση ειναι αυτη ρε παιδια;
Δηλαδη οι αριστεροι ειναι πιο ευαισθητοι απο τους δεξιους ή το αντιστροφο;

Εδω εχουμε να κανουμε με τη στελεχωση του κρατικου μηχανισμου απο τους καλυτερους, αριστερους ή δεξιους για να μη χανονται ζωες.

Απλα τα πραγματα.
4 χρονια κυβερνηση ειναι ο ΣΥΡΙΖΑ και ''εχει'' και την περιφερεια Αττικης.
Τι εχει κανει για την πολιτικη προστασια; Επενδυσε εκει;

Εγω βλεπω οτι κυριως επελεξε να μοιραζει επιδοματα, να κανει ρουσφετια και να δινει χρηματα σε ημετερους μεσω του κρατικου μηχανισμου.

Θα υποστει λοιπον την κριτικη επειδη δεν επενδυσε στην προστασια της ανθρωπινης ζωης πρωτιστως.

Οχι απαραιτητα οτι θα σωζονταν οι ανθρωποι, αλλα τι να κανουμε; Δεν ηταν προτεραιοτητα για το ΣΥΡΙΖΑ.

Ουτε η παιδεια ειναι, ουτε η υγεια, ουτε η πολιτικη προστασια, ουτε το περιβαλλον, ουτε η οικογενεια, ουτε το brain drain, ουτε η βαθια τεχνολογικη υστερηση της χωρας, ουτε η ανεργια... πρωτο μελημα ειναι η αυξηση της επιρροης του κομματος στον δημοσιο τομεα. Εκει πανε τα χρηματα μας. Πρωτα αυτοι που μας ψηφιζουν και μετα οι ανεργοι.

Οταν βγει η επομενη κυβερνηση θα υποστει αναλογη κριτικη, συμφωνα με τα εργα της.

Τωρα κυβερνα ο Συριζα.

DCS7
26-07-2018, 15:37
@DCS7 & BabisKyr
Μίλαγα πιο πριν με έναν κανονικό συριζαίο και μου 'λεγε για τον Αμβρόσιο και ιστορίες για αγρίους. Του λέω «αν δεν υπήρχε ο Αμβρόσιος θα έπρεπε να τον εφεύρετε για να έχετε το άλλωθι να ετεροπροσδιορίζεστε σαν «αριστεροί» (του κώλου) κι εσύ κι η Δούρου. Παραιτήθηκε κανένας ή ακόμα;» Έφυγε μουγκρίζοντας... :cool:

Τάρπ επαναλαμβάνω δεν σε είπα συριζαιο το ξεκαθαρίζω. Ότι υπάρχει ανεκτικότητα από μέρος σου όμως υπάρχει. Και πολύ μάλιστα. Είναι η πρώτη φορά που γράφεις για ευθύνες του κράτους σε αυτό το γεγονός. Όσο αφορά τους συριζαιους όμως κρίμα που θα στο χαλάσω αλλά όταν μιλάμε για σύριζα μιλάμε για ανθρώπους που έβγαλαν όλοι την ζωή τους στην αριστερά, γαλουχηθηκαν στην αριστερά και ψηφίστηκαν από κόσμο κατά βάση αριστερων πεποιθήσεων. Το τι τους θεωρείς εσύ στην δικιά σου αντίληψη είναι σχεδόν αδιάφορο. Τώρα θα μου πεις ότι δεν εφάρμοσαν αριστερό πρόγραμμα, θα σου απαντήσω ότι η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτου και της ικανότητας διοίκησης θα μου πεις κάτι άλλο, θα σου πω κάτι άλλο... Πραγματικά δεν θέλω να ξεφύγει η συζήτηση. Όχι τώρα. Μπορούμε να διαφωνήσουμε κάποια άλλη στιγμή όχι τώρα που μετράμε ακόμα νεκρούς.

Lateralus
26-07-2018, 16:14
https://pbs.twimg.com/media/Dgw7GPKWkAAOajy?format=jpg

Αυτή ηταν και θα ειναι η καλύτερη αριστερά της Ελλαδας.

BigTarp
26-07-2018, 16:27
Τάρπ επαναλαμβάνω δεν σε είπα συριζαιο το ξεκαθαρίζω. Ότι υπάρχει ανεκτικότητα από μέρος σου όμως υπάρχει. Και πολύ μάλιστα. Είναι η πρώτη φορά που γράφεις για ευθύνες του κράτους σε αυτό το γεγονός. Όσο αφορά τους συριζαιους όμως κρίμα που θα στο χαλάσω αλλά όταν μιλάμε για σύριζα μιλάμε για ανθρώπους που έβγαλαν όλοι την ζωή τους στην αριστερά, γαλουχηθηκαν στην αριστερά και ψηφίστηκαν από κόσμο κατά βάση αριστερων πεποιθήσεων. Το τι τους θεωρείς εσύ στην δικιά σου αντίληψη είναι σχεδόν αδιάφορο. Τώρα θα μου πεις ότι δεν εφάρμοσαν αριστερό πρόγραμμα, θα σου απαντήσω ότι η πολιτική είναι η τέχνη του εφικτου και της ικανότητας διοίκησης θα μου πεις κάτι άλλο, θα σου πω κάτι άλλο... Πραγματικά δεν θέλω να ξεφύγει η συζήτηση. Όχι τώρα. Μπορούμε να διαφωνήσουμε κάποια άλλη στιγμή όχι τώρα που μετράμε ακόμα νεκρούς.

Για τους συγκεκριμένους πολιτικούς (από Ανδρουλάκη, Δαμανάκη και Κουναλάκη ως τον Κωνσταντόπουλο, τον Κουβέλη και τον Παπαδημούλη, κι από αυτούς μέχρι τη σημερινή φουρνιά του Τσίπρα, του Παππά και της Δούρου) και την ιδεολογία τους, έχει πει το αμίμητο από τα 90ς η Μαλβίνα Κάραλη: «Κώλοι που ψάχνουν για καρέκλα».
Ο βίος και η πολιτεία τους έχει δικαιώσει τα μάλα ;) αυτή την εκτίμηση.

LFO
26-07-2018, 17:07
Αντώνης
Περσέας
Μανώλης
Ιησούς
Σταύρος
Βαγγέλης
Γιώργος
Κώστας
Γιάννης
Ηρακλής
Περικλής.

καλά είναι ή να βάλω κι άλλα;

Οκ μαν άκυρο, νόμιζα ότι εννοούσες Μαρινάκη και Μωραλη αλλά δεν έγραψες ούτε Ευάγγελος ούτε Ιωάννης οπότε all good

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

dio
26-07-2018, 17:32
Αξίζει μια ανάγνωση

https://insidestory.gr/article/pyrkagies-shediasmos-antimetopisis-eythynes

Kane ton kopo se parakalo na baleis to keimeno edo. Den mporeis na to diabaseis an den eisai sindromitis.https://insidestory.gr/article/pyrkagies-shediasmos-antimetopisis-eythynes?token=328CFVE6F0

Λογικά τώρα ανοίγει κανονικά

redglove
26-07-2018, 17:36
https://s8.postimg.cc/62kmmixc5/image.png (https://postimages.org/)

Ρε Μιχάλη, γαμώ τον αντίθεό μου δηλαδή, τί κερδίζεις με το να αναπαράγεις αυτό το πράγμα;

Lucifer_7
26-07-2018, 17:57
*Βασιλη

king kill bill
26-07-2018, 21:02
Κάποια συμπεράσματα, ίσως τα περισσότερα να έχουν γραφεί και εδώ, anyway για όποιον ενδιαφέρεται:


https://www.huffingtonpost.gr/entry/oi-deka-epistemonikoi-loyoi-tes-trayodias-semfona-me-ton-katheyete-eetheme-lekka_gr_5b59c02de4b0de86f4941752?utm_source=Sport 24&utm_medium=huffpost_homebig&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos2

DCS7
26-07-2018, 22:33
Οι κοπρίτες σήμερα πήγαν να περάσουν αύξηση 60% στους διορισμένους διευθυντές σε όλες τις ΔΕΚΟ μέσα στο τριήμερο πενθος Η κάργια η παπανατσου είπε ότι έγινε λάθος στην διατύπωση. Κατά τα άλλα ενδιαφέρονται για τους νεκρούς στο Ματι. Αν ο άλλος, ο παναρας, οι κάτοικοι λέει ότι φταίνε στο BBC. Τότε να πάει να ζητήσει ευθύνες από τους απανθρακωμενους ο υπανθρωπος

Achilles
26-07-2018, 22:55
ελεεινοι τοσκας τζανακοπουλος σε αυτην την συνεντευξη τυπου - παρωδια

freduccino
26-07-2018, 22:59
Λίγο σεβασμο ρε μαλακές. Λίγο σεβασμο ρε για τους συνανθρώπους που έχασαν την ζωή τους η την οικογένεια τους.

D.Rivers
26-07-2018, 23:07
Συνέντευξη εμετός του καμμένου στο BBC...

IjfgQBUwau8

krataios75
26-07-2018, 23:24
Κατα τα σκατα και το φτυαρι...κλωνοι μας ειναι ....αυγολεμονος 2017

Eleni7
27-07-2018, 00:05
Ζουμε στη χωρα που βγαινει στην τηλεοραση ο ιδιοκτητης ο οποιος εχει κλεισει με φρακτες την πορεια προς την ακτογραμμη και λεει "Τα 26 ατομα καηκαν επειδη δεν ηξεραν που ειναι η πορτα του οικοπεδου". Ποια πορτα βρε μαλακα που μαντρωσες την θαλασσα; Και αυτος ο ανθρωπος ειναι ακομη εξω αντι να τον παρουν σηκωτο εκεινη ακριβως την στιγμη, οπως και ολους τους αλλους που κλεισανε τον δρομο προς τις ακτες λες και τους ανηκουν.

Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Mits
27-07-2018, 00:20
Καλα εδω παραλιγο να τον βγαλουνε ηρωα γιατι ειχε λεει ανοιξει τις πορτες που εκλειναν τα σκαλια.

redglove
27-07-2018, 00:34
Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Ακριβώς αυτό. Κανονικά με το που έσβηνε η φωτιά έπρεπε να τα γκρέμιζαν όλα, σε όλη τη χώρα. Με ένα άρθρο και έναν νόμο.

Eleni7
27-07-2018, 00:42
Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Ακριβώς αυτό. Κανονικά με το που έσβηνε η φωτιά έπρεπε να τα γκρέμιζαν όλα, σε όλη τη χώρα. Με ένα άρθρο και έναν νόμο.

Υποτιθεται οτι θα ηταν και ευκαιρια μιας κι πολλα ειναι ηδη κατεστραμμενα. Αλλα εδω θα δωθουν λεφτα για να τα ξαναφτιαξουν και θα χτιστουν και μερικα επιπλεον τωρα που δεν υπαρχει πια δασος. Αλιμονο απο αυτους που καηκαν.

Darkling
27-07-2018, 00:54
Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Ακριβώς αυτό. Κανονικά με το που έσβηνε η φωτιά έπρεπε να τα γκρέμιζαν όλα, σε όλη τη χώρα. Με ένα άρθρο και έναν νόμο.




Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Ξερετε τι αυθαιρετοι οικισμοι εχουν φτιαχτει απ τα τελη 80ς-ερλυ 90ς ως τωρα?

redglove
27-07-2018, 01:38
Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Ακριβώς αυτό. Κανονικά με το που έσβηνε η φωτιά έπρεπε να τα γκρέμιζαν όλα, σε όλη τη χώρα. Με ένα άρθρο και έναν νόμο.

Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Ξερετε τι αυθαιρετοι οικισμοι εχουν φτιαχτει απ τα τελη 80ς-ερλυ 90ς ως τωρα?

Μαζί σου, δεν μπορείς και δεν πρέπει να ξεσπιτώσεις κόσμο. Αλλά κάτι εξοχικούλια κλπ πρέπει να φάνε σουτ.

dio
27-07-2018, 01:51
Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Ξερετε τι αυθαιρετοι οικισμοι εχουν φτιαχτει απ τα τελη 80ς-ερλυ 90ς ως τωρα?

ΠΟΥ ΤΣΑ ΜΑΣ

Έχουν φτιαχτεί αυθαίρετοι οικισμοί, με φως, νερό, τηλέφωνο, δρόμους, καθαριότητα, κι εμείς, εντός οικισμού (200μ από την εκκλησία) παρακαλάμε να φτιαχτεί ο παλιός ενετικός δρόμος πάνω από μια δεκαετία τώρα*, νερό μας φέρνανε με σωλήνα από τον κεντρικό δρόμο μέσα από τα χωράφια άλλων, φωτισμό δεν έχει ο δρόμος μου, για να πετάξουμε σκουπίδια πρέπει να κάνουμε 800μ δρόμο και με μια ανηφόρα μεγαλύτερη από του 608 στου Ζωγράφου.

*(not so) fun fact: Πέρσι με τη φωτιά που μπήκε μέσα στο χωριό δεν μπορούσε να έρθει πυροσβεστικό στο σπίτι μου, γιατί, λόγω βάρους, κινδύνευε να πέσει ο δρόμος.


Οπότε, γιατί να με νοιάξει για τους αυθαίρετους οικισμούς που θα πρέπει να γκρεμιστούν; Να γκρεμιστούν, και να αντιμετωπίσουν τις ευθύνες τους όλοι όσοι έκαναν τα στραβά μάτια και άφησαν να γίνουν αυτά τα εκτρώματα.

DCS7
27-07-2018, 01:52
Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Ακριβώς αυτό. Κανονικά με το που έσβηνε η φωτιά έπρεπε να τα γκρέμιζαν όλα, σε όλη τη χώρα. Με ένα άρθρο και έναν νόμο.

Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Ξερετε τι αυθαιρετοι οικισμοι εχουν φτιαχτει απ τα τελη 80ς-ερλυ 90ς ως τωρα?

Μαζί σου, δεν μπορείς και δεν πρέπει να ξεσπιτώσεις κόσμο. Αλλά κάτι εξοχικούλια κλπ πρέπει να φάνε σουτ.

Ποσο εύκολο είναι να φάνε σουτ εξοχικά που πληρώνουν τέλη, ενφια, ΔΕΗ και ενα κάρο ακόμα φόρους και που το ίδιο το κράτος τα έχει νομιμοποιήσει; Απονομιμοποίηση δεν θυμάμαι να έχει υπάρξει ποτέ στα χρονικά δυτικού κράτους μετα το ΒΠΠ. Το θέμα δεν είναι να γκρεμίσεις τα πάντα αλλά να θέσεις προδιαγραφές πια ώστε να μην επαναληφθεί μια τέτοια τραγωδία. Να μεγαλώσουν οι δρόμοι, να απαγορευτεί η δεντροφυτευση πεύκων και να υπάρχουν οδοι διαφυγής είναι πρόχειρα μερικές προδιαγραφές που μου έρχονται σε πρώτη σκέψη.

duda-agelopouloi-v-span
27-07-2018, 03:06
Τωρα το δα
Πηγέ ο απίθανος και είπε σε ατομο που εχει συγγενή στην εντατικη αυτα τα λέτε εσεις κι ο πορτοσαλτε.Σιχαμα

krataios75
27-07-2018, 08:41
Αντε ας πουμε οτι ειναι δεκτα αυτα περι καιρου, αερα, ταχυτητας εξαπλωσης της φωτιας κτλ κτλ κτλ (που δεν ειναι επειδη εδω εχουν γινει εγκληματικα λαθη), αλλα οταν δεν μπαινει μπουλντοζα απο αυριο κιολλας εκει που εχουν μπαζωσει τους δρομους προς την θαλασσα, τοτε τι ακριβως συζηταμε; Αλλα τα ψηφαλακια να ειναι καλα.

Ακριβώς αυτό. Κανονικά με το που έσβηνε η φωτιά έπρεπε να τα γκρέμιζαν όλα, σε όλη τη χώρα. Με ένα άρθρο και έναν νόμο.

Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Ξερετε τι αυθαιρετοι οικισμοι εχουν φτιαχτει απ τα τελη 80ς-ερλυ 90ς ως τωρα?

Μαζί σου, δεν μπορείς και δεν πρέπει να ξεσπιτώσεις κόσμο. Αλλά κάτι εξοχικούλια κλπ πρέπει να φάνε σουτ.

Ποσο εύκολο είναι να φάνε σουτ εξοχικά που πληρώνουν τέλη, ενφια, ΔΕΗ και ενα κάρο ακόμα φόρους και που το ίδιο το κράτος τα έχει νομιμοποιήσει; Απονομιμοποίηση δεν θυμάμαι να έχει υπάρξει ποτέ στα χρονικά δυτικού κράτους μετα το ΒΠΠ. Το θέμα δεν είναι να γκρεμίσεις τα πάντα αλλά να θέσεις προδιαγραφές πια ώστε να μην επαναληφθεί μια τέτοια τραγωδία. Να μεγαλώσουν οι δρόμοι, να απαγορευτεί η δεντροφυτευση πεύκων και να υπάρχουν οδοι διαφυγής είναι πρόχειρα μερικές προδιαγραφές που μου έρχονται σε πρώτη σκέψη. Μπορεις να το κανεις καθιστωντας τα ακινητα αυτα μη κληρονομησιμα. Μια αντιστοιχη πρακτικη ισχυει σε θερμοκηπια τα οποια φτιαχτηκαν πανω σε αστικο ιστο και πλεον δεν μπορουν να γινουν παρεμβασεις σ' αυτα απο τους ιδιοκτητες παρα μονο αλλαγη ναυλον. Αν η κατασκευη πεσει τοτε ο ιδιοκτητης ειναι υποχρεωμενος να το ξηλωσει και να χρησιμοποιησει το ακινητο συμφωνα με τον ισχυοντα πολεοδομικο κανονισμο

mixalis
27-07-2018, 09:30
http://www.athensvoice.gr/politics/463435_ta-pio-adistakta-anthropakia

Darkling
27-07-2018, 09:51
Δεν ειναι ευκολα πραγματα αυτα. Ξερετε τι αυθαιρετοι οικισμοι εχουν φτιαχτει απ τα τελη 80ς-ερλυ 90ς ως τωρα?

ΠΟΥ ΤΣΑ ΜΑΣ

Έχουν φτιαχτεί αυθαίρετοι οικισμοί, με φως, νερό, τηλέφωνο, δρόμους, καθαριότητα, κι εμείς, εντός οικισμού (200μ από την εκκλησία) παρακαλάμε να φτιαχτεί ο παλιός ενετικός δρόμος πάνω από μια δεκαετία τώρα*, νερό μας φέρνανε με σωλήνα από τον κεντρικό δρόμο μέσα από τα χωράφια άλλων, φωτισμό δεν έχει ο δρόμος μου, για να πετάξουμε σκουπίδια πρέπει να κάνουμε 800μ δρόμο και με μια ανηφόρα μεγαλύτερη από του 608 στου Ζωγράφου.

*(not so) fun fact: Πέρσι με τη φωτιά που μπήκε μέσα στο χωριό δεν μπορούσε να έρθει πυροσβεστικό στο σπίτι μου, γιατί, λόγω βάρους, κινδύνευε να πέσει ο δρόμος.


Οπότε, γιατί να με νοιάξει για τους αυθαίρετους οικισμούς που θα πρέπει να γκρεμιστούν; Να γκρεμιστούν, και να αντιμετωπίσουν τις ευθύνες τους όλοι όσοι έκαναν τα στραβά μάτια και άφησαν να γίνουν αυτά τα εκτρώματα.



Δεν το ειπα οτι δεν ειναι ευκολο γιατι οι κακομοιροι κλπ
Δεν ειναι ευκολο γιατι εκανες τα στραβα ματια (το κρατος) 40 χρονια σε αυθαιρετους οικισμους και τωρα εχεις ξερω γω 100.000 αυθαιρετα σπιτια μη λεω και λιγα.
Απλα δεν ειναι ευκολο να πεις ολα γκρεμισμα.
γι αυτο αλλωστε ξεκινησανε τις νομιμοποιησεις, με καποιων ειδων μικρα (αναλογικα) προστιμα. Γιατι δεν υφισταται πρακτικα η αλλη επιλογη.

apocon
28-07-2018, 05:25
Kαι τα φασισταρια, επιβεβαιωνοντας την μιαρη υπαρξη τους, καναν πλιατσικο σε καμμενα σπιτια... Τα φιλαρακια του Γιατζογλου ντε..

DirtySniper
28-07-2018, 16:01
Kαι τα φασισταρια, επιβεβαιωνοντας την μιαρη υπαρξη τους, καναν πλιατσικο σε καμμενα σπιτια... Τα φιλαρακια του Γιατζογλου ντε..

Που τι πως;

apocon
28-07-2018, 16:03
Kαι τα φασισταρια, επιβεβαιωνοντας την μιαρη υπαρξη τους, καναν πλιατσικο σε καμμενα σπιτια... Τα φιλαρακια του Γιατζογλου ντε..

Που τι πως;

Ειχαν πιασει 4 για πλιατσικο. Οι 3 ταυτοποιηθηκαν χθες ως μελη της Χ.Α

stefanos
28-07-2018, 16:29
https://scontent-sof1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/37913177_1813656252082663_8447175028746747904_n.jp g?_nc_cat=0&oh=ad1073bc5ea71c5c4b0ae163cdd32153&oe=5BCF2B59

mixalis
28-07-2018, 16:31
Kαι τα φασισταρια, επιβεβαιωνοντας την μιαρη υπαρξη τους, καναν πλιατσικο σε καμμενα σπιτια... Τα φιλαρακια του Γιατζογλου ντε..

Που τι πως;

Ειχαν πιασει 4 για πλιατσικο. Οι 3 ταυτοποιηθηκαν χθες ως μελη της Χ.Α

Υπάρχει κάπου να διαβάσουμε λεπτομέρειες;

DCS7
29-07-2018, 13:34
Kαι τα φασισταρια, επιβεβαιωνοντας την μιαρη υπαρξη τους, καναν πλιατσικο σε καμμενα σπιτια... Τα φιλαρακια του Γιατζογλου ντε..

Που τι πως;

Ειχαν πιασει 4 για πλιατσικο. Οι 3 ταυτοποιηθηκαν χθες ως μελη της Χ.Α

Υπάρχει κάπου να διαβάσουμε λεπτομέρειες;

Δεν έχω απολύτως καμία συμπάθεια στους χρυσαυγήτες και μακάρι να εξαφανιστούν αυτοί και η άρρωστη ιδεολογία τους. Αλλά η συγκεκριμένη είδηση δεν έχει διασταυρωθεί απο πουθενά.

Μιας και το θέμα έχει περάσει πια στην αναζήτηση ευθυνών σιγα σιγα βγαίνουν ωραίες ειδησουλεςÂ¨Η πρώτη έχει να κάνει για το συστημα προειδοποίησης 112. Το σύστημα 112 υπάρχει απο τα τέλη του 14, εχει πληρωθεί απο την ευρωπαική ένωση και μέχρι αυτή την ώρα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΕΛΕΧΩΘΕΙ. Τι κάνει το συστημα αυτό;

"ειναι ενας αριθμος έκτακτης ανάγκης 112 αλλά και αξιοποίηση των κεραιών κινητής τηλεφωνίας, ώστε σε συνεργασία με τις εταιρείες η Γραμματεία Πολιτικής Προστασίας να αποστέλλει γραπτά μηνύματα στους κατοίκους με οδηγίες για εκκένωση των περιοχών."

Παρακάτω, ηταν κλειστό και τα δορυφορικά συστήματα Ενγκέιτζ. Το σύστημα αυτό συνδέεται με όλους τους δορυφόρους που χαρτογραφούν την περιοχή και αν βάλεις τις καιρικές παραμέτρους σου δείχνει την πορεία της φωτιάς. Δεν χρησιμοποιήθηκε παρόλο που το σύστημα υπάρχει.

Τελος δεν αξιοποιήθηκαν οι μοτοσυκλέτες της πυροσβεστικής. Αυτές θα μπορούσαν να παρακάμψουν την κίνηση και να ειδοποιήσουν τους κατοίκους για εκκένωση. Οι μηχανές αυτές έμειναν στην αποθήκη.

Κατα τα άλλα όλα έγιναν τέλεια απο τον Τοσκα και θα έκαναν τα ίδια αν αν ξαναγυρνούσαν στο παρελθόν.

duda-agelopouloi-v-span
29-07-2018, 18:50
μαγκες,ασχετο
οποιος εχει ζησει πασοκαρα και τα ξερει ας απαντησει
γινεται να δωσω μονο το iban μου καπως χωρις ονοματεπωνυμο και ο αλλος να μου βαλει λεφτα;

dio
29-07-2018, 18:57
γίνεται, απλά αν περαστεί λάθος το iban θα τα πάρει άλλος τα λεφτά και δεν υπάρχει refund.

Εδιτ: πέη-παλ δεν έχεις; Αν και δεν ξέρω τι παίζει με κρατήσεις εκεί.
Σου χρωστάει λεφτά κάποιος; να ξεκινήσουμε 3 μηχανάκια να πάμε να τα ζητήσουμε;

DirtySniper
29-07-2018, 23:15
ενα μηχανακιχρειαζεται
αρκει να ειναι ο Μπογρης πανω

duda-agelopouloi-v-span
01-08-2018, 04:12
Είναι και βαζελος για οποιον θελει να συμμετεχει στη μηχανοκίνητη πορεία

king kill bill
01-08-2018, 22:56
G-guys, έχω ένα πρόβλημα.
Χτες εντελώς ξαφνικά, μου κόπηκε το ίντερνετ.
Οκ, όχι τόσο ξαφνικά, ξέχασα να το πλερώσω.
Σήμερα που επανασυνδέθηκα, όταν μπαίνω στην main σελίδα του φόρουμ, με κάνει redirect στη σελίδα του προβάιντερ για την εξόφληση (τους εξόφλησα τους μαλάκες).
Πολύ σπαστικό. Έκανα delete history κτλ κτλ αλλά εξακολουθεί να παρουσιάζει αυτήν την αδυναμία.
Καμιά ιδέα;

Άγιος Πέτρος
01-08-2018, 23:20
https://blackdesert.zendesk.com/hc/en-us/articles/360000267565--Procedure-How-to-flush-your-DNS-reset-your-TCP-IP

Τσεκαρε εδώ

king kill bill
01-08-2018, 23:38
Σωραίος! Λύθηκε.
Ευχαριστώ πολύ.

BigTarp
02-08-2018, 18:41
Δεν έχω απολύτως καμία συμπάθεια στους χρυσαυγήτες και μακάρι να εξαφανιστούν αυτοί και η άρρωστη ιδεολογία τους. Αλλά η συγκεκριμένη είδηση δεν έχει διασταυρωθεί απο πουθενά.

Βλέπω ότι στο συγκεκριμένο περιστατικό αναφέρθηκε και ο INDEPENTEND σε αυτό το άρθρο (https://www.independent.co.uk/voices/greece-wildfire-athens-turkey-asylum-seekers-golden-dawn-politics-a8469796.html).

DCS7
02-08-2018, 21:46
Δεν έχω απολύτως καμία συμπάθεια στους χρυσαυγήτες και μακάρι να εξαφανιστούν αυτοί και η άρρωστη ιδεολογία τους. Αλλά η συγκεκριμένη είδηση δεν έχει διασταυρωθεί απο πουθενά.

Βλέπω ότι στο συγκεκριμένο περιστατικό αναφέρθηκε και ο INDEPENTEND σε αυτό το άρθρο (https://www.independent.co.uk/voices/greece-wildfire-athens-turkey-asylum-seekers-golden-dawn-politics-a8469796.html).

Δεν είναι διασταυρωση, είναι αναδημοσίευση μιας αναφοράς πιθανόν από την ίδια πηγη. Για διασταύρωση μιλάμε. Εφόσον μιλάμε για συλλήψεις άρα υπάρχουν τα ονόματα των τριών . Γιατί δεν αναφέρονται; Που έγινε η σύλληψη; Πια μέρα;

Achilles
03-08-2018, 18:28
https://athens.indymedia.org/post/1590445/

DCS7
03-08-2018, 21:59
Νταξ αφού το γράφει το ιντιμεντια έκλεισε. Μόνο αλήθειες εκει

dio
03-08-2018, 22:03
το είπε και ο guardian. Εκτός αν πρέπει να το αναφέρουμε κι από κανένα μακελειό

μιγάδας
03-08-2018, 23:49
Ο ιντιπεντετ κι ο γκαρντιαν πιθανον το αναδημοσιευσαν απ την ιδια πηγη που είχε βγει τις προαλλες.

Ωστοσο για να το δημοσιευει ο ιντιπεντετ, μαλλον το διασταυρωσε....

DCS7
03-08-2018, 23:54
Παιδιά μην το κουράζουμε, όταν γίνεται σύλληψη υπάρχουν ονόματα κατηγορίες κτλ. Εδώ δεν υπάρχει τπτ περισσότερο από μια φήμη που διοχετεύει και αναπαραγει συγκεκριμένου χώρου σαιτ και τπτ άλλο παρά γενικότητες. Το guardian δεν προσθέτει κάτι περισσότερο. Όταν βρείτε το συζητάμε. Και μιλάμε για την Χ. Α. που την έχει στην μπούκα σχεδόν όλο το πολιτικό σύστημα (και σωστά κατά την γνώμη μου). Αν θέλετε να σας εξηγήσω τι σημαίνει διασταύρωση και πως μια είδηση αποκτα αξιοπιστία πέστε μου να σας πω πως γίνεται

Μιγαδα σιγά μην το διασταύρωσε το ιντιπεντεντ. Ότι γράφουν και οι άλλοι γραφει

Άγιος Πέτρος
04-08-2018, 00:07
Περί διασταύρωσης πληροφοριών να δείτε το The Newsroom με τον Jeff Daniels (σοβαρά) και την παλιά διαφήμιση του σκάι με τον Προτοσάλτε (όχι τοσο σοβαρά)

μιγάδας
04-08-2018, 00:10
Μιγαδα σιγά μην το διασταύρωσε το ιντιπεντεντ. Ότι γράφουν και οι άλλοι γραφει

Πάντως η αναδημοσιευση απο το ιντιπεντετ αργησε αρκετες μερες απο οταν πρωτοβγηκε το θεμα. Μπορει να αργησε να διαβασει τη φημη ο αντίστοιχος άγγλος ρεπορτερ, δεν ξερω. Αλλα δεν βρισκω και καποιο λογο να αναδημοσιευσει μια τετοια ειδηση (χεστηκε ο αγγλος για τη χ.α) χωρις να την εχει διασταυρωσει.

Επισης, ειναι επισημο οτι εχουν γίνει 4 συλληψεις για πλιατσικο χωρις να εχει δημοσιευθει κανενα ονομα, οχι των 2 χ.α που λεγεται οτι ειναι, ουτε των άλλων δυο.

Τωρα πώς κυκλοφορησε οτι οι δυο ειναι χ.α,δεν το γνωριζω. Δεν θα μου κανε και εντυπωση βεβαια

DCS7
04-08-2018, 01:08
Δεν αμφισβητώ τις κλοπές. Επίσης είναι πιθανό να υπάρχουν χρυσαυγοπουλα. Απλά λέω ότι δεν έχει διασταυρωθεί η είδηση.

trust in who we are
11-09-2018, 14:16
https://www.vice.com/gr/article/evq5mn/o-lewnidas-epestrepse-me-anaphriko-ama3idio-ston-olympo-epeidh-einai-alh8inos-pank?utm_source=vicefbgr


Ο Λεωνίδας Ανέβηκε με Αναπηρικό Αμαξίδιο στον Όλυμπο Επειδή Είναι Αληθινός Πανκ
Μια ιστορία μαγκιάς, θάρρους και όρεξης για ζωής, στην οποία βασίστηκε το ντοκιμαντέρ «Back to the Τop».


x9ObQw9P92o

lemmy85
11-09-2018, 18:10
μεγάλος μάγκας και μεγάλος γαύρος

kopitis
13-09-2018, 22:22
Ρε παιδιά εδώ και 10 μέρες με τον chrome σε ορισμένες σελίδες μου βγάζει μερικά γράμματα ροζ και μερικούς χαρακτήρες μου τους "τρώει", με το που κάνω refresh όλα καλά, έχεις κανείς καμιά ιδέα;

dora7
17-09-2018, 20:23
εδω ειμαστε! σας αποχαιρετω εκει μεσα θα βρειτε τα κοκκαλα μου!

https://www.tilestwra.com/anoixe-stin-athina-moyseio-me-fliperakia-poy-paizeis-osi-ora-thes-dorean/

Darkling
17-09-2018, 20:37
νομιζα οτι εχει και arcades μεσα και θα πηγαινα να ζησω εκει με ραντζο και κονσερβες, αλλα τελικα ειναι μονο pinball.

αισχος

dora7
17-09-2018, 21:00
νομιζα οτι εχει και arcades μεσα και θα πηγαινα να ζησω εκει με ραντζο και κονσερβες, αλλα τελικα ειναι μονο pinball.

αισχος

ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΚΟ?????? εγω θα παρω το κρεβατι μου και θα παω!

Darkling
17-09-2018, 21:11
Arcades εχω ζησει δυο ζωες

πινμπωλ ειμαι ασχετος.

dora7
17-09-2018, 23:26
Arcades εχω ζησει δυο ζωες

πινμπωλ ειμαι ασχετος.

ε τι να κανουμε με πινμπολ εχουμε βγαλει τον αντρα της ζωης μας!:p

DirtySniper
17-09-2018, 23:56
μπουμπλε μπουμπλε και τι μας πει το φορτναιτ

dfa1979
18-09-2018, 01:25
μπουμπλε μπουμπλε και τι μας πει το φορτναιτΤι ξερεις ρε Ντερτυ απο ζωη?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Francois Dillinger
18-09-2018, 20:59
μπουμπλε μπουμπλε και τι μας πει το φορτναιτΤι ξερεις ρε Ντερτυ απο ζωη?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΌπα ρε μάγκες , έχουμε μέλος με ονομα Death from above 1979 εδώ μέσα?

Τι ψαγμένο φόρουμ είμαστε γαμω την πουτανα μου

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

DirtySniper
18-09-2018, 21:53
μπουμπλε μπουμπλε και τι μας πει το φορτναιτΤι ξερεις ρε Ντερτυ απο ζωη?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΌπα ρε μάγκες , έχουμε μέλος με ονομα Death from above 1979 εδώ μέσα?

Τι ψαγμένο φόρουμ είμαστε γαμω την πουτανα μου

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ο οποιος μιλησε μετα απο τοσα χρονια στο φορουμ

rednorth7
18-09-2018, 21:58
μπουμπλε μπουμπλε και τι μας πει το φορτναιτΤι ξερεις ρε Ντερτυ απο ζωη?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΌπα ρε μάγκες , έχουμε μέλος με ονομα Death from above 1979 εδώ μέσα?

Τι ψαγμένο φόρουμ είμαστε γαμω την πουτανα μου

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kαι δηλαδη γιατι να μην ειναι Deterministic Finite Automata; Ελα σας παρακαλω τωρα, επιστημονικο φορουμ ειμεθα εδω μεσα.

Francois Dillinger
18-09-2018, 22:06
μπουμπλε μπουμπλε και τι μας πει το φορτναιτΤι ξερεις ρε Ντερτυ απο ζωη?

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας TapatalkΌπα ρε μάγκες , έχουμε μέλος με ονομα Death from above 1979 εδώ μέσα?

Τι ψαγμένο φόρουμ είμαστε γαμω την πουτανα μου

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kαι δηλαδη γιατι να μην ειναι Deterministic Finite Automata; Ελα σας παρακαλω τωρα, επιστημονικο φορουμ ειμεθα εδω μεσα.https://youtu.be/qCGbfjuG5dA

Διάλεξα και το κατάλληλο κομμάτι

Στάλθηκε από το HUAWEI CUN-L01 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

kseplenhs
21-09-2018, 08:50
https://www.news247.gr/koinonia/eglima/dolofonia-33chronis-ferrari-opla-pisines-kai-profitikes-anartiseis.6649923.html?utm_source=News247&utm_medium=MintaXasete_article&utm_campaign=24MediaWidget&utm_term=Pos4

μιλάμε πως η τύπισσα πρέπει να ήταν ο ορισμός της σκληρής καριόλας.Κρίμα που τη φάγανε.Νομίζω εύκολα θα γινόταν η πρώτη γυναίκα ελληνίδα γκανγκστα ράπερ.

Darkling
21-09-2018, 10:11
για ραππερ δεν ξερω, γκανγκστα μια χαρα ητανε. χαχ

rakos
22-09-2018, 19:23
Το άτομο που σκότωσαν οι δύο κυρ Παντεληδες χθες στην Ομόνοια ήταν γνωστός ακτιβιστής στη Λοατκι κοινότητα. Ούτε άστεγος ήταν ούτε πρεζακι όπως πάνε να περάσουν οι ξεφτιλες στα ΜΜΕ.
Μπήκε να κλέψει ενώ δεν ήταν κανένας μέσα στο μαγαζί (αρα τα περί απειλών με μαχαίρι είναι κι αυτά μουφες των ξεφτιλισμενων) και εγκλωβίστηκε από το σύστημα ασφαλείας. Οι δύο υπάνθρωποι τον σαπισαν στο ξύλο και συνέχισαν να τον κλωτσανε σπάζοντας τη τζαμαρία στο κεφάλι του. Ας εκφράσουμε τον αποτροπιασμό μας τώρα για τους λιθοβολισμους των απολιτιστων βαρβαρων τωρα

kseplenhs
22-09-2018, 19:30
μην βάζετε την ταμπέλα πιο πάνω από την ίδια την πράξη γιατί με την ίδια λογική αν την έκανε χρυσαυγίτης τη ληστεία,θα λέγαμε για τα σκουπίδια τα φασιστάκια που τα προαστατεύουν οι μπάτσοι και κάνουν ληστείες.

trust in who we are
22-09-2018, 19:31
Το θύμα είχε δώσει μια συνέντευξη στην οποία δήλωνε "Όταν βλέπεις να επιτίθενται σε κάποιον, γιατί κοιτάς από την άλλη;".

Συγκλονιστικό και γενικά όλη αυτή η ιστορία είναι πέρα ως πέρα τραγική.

dio
22-09-2018, 19:47
Η ιδιότητά του ως μέλος της λοατκι κοινότητας δεν έπαιξε ρόλο στη δολοφονία. Στη δολοφονία έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι δεν τους ένοιαζε αν θα τον σκότωναν.

DirtySniper
22-09-2018, 20:17
ε ενταξει δεν ειναι ετσι οπως τα λετε

DCS7
22-09-2018, 20:25
Συμφωνώ. Επίσης ενα μικρό αλλα ασήμαντο ρόλο στην δολοφονία του έπαιξε ότι προσπάθησε να ληστέψει κοσμηματοπωλείο. Μικρό βέβαια. Ειναι θέμα παιδείας φυσικά, έπρεπε να γνωρίζει ο κόσμος ότι είναι μέλος της κοινότητας Λοατκι ώστε να τον σεβαστούν ως ακτιβιστή και να τον αφήσουν να διαφύγει. Ετσι η κοινωνία θα είχε πολλαπλά κέρδη σε βάθος χρόνου αφου το θύμα θα συνέχιζε την αριβιστική του δράση.

rakos
22-09-2018, 20:28
Μπράβο είπες τη μαλακια σου
Φαντάζομαι για σένα καλά κάνανε και δεν τον αφήσανε να διαφύγει και προτίμησαν να τον σκοτωσουν
Τώρα η κοινωνία μας είναι καλυτερη

rakos
22-09-2018, 20:36
Κι επειδή αρχίζει να μου τη δίνει τωρα και θα σου πετάξω κάνα άντε γαμησου, το ποσό επικίνδυνος για την κοινωνία ήταν ο τυπος αυτός φαίνεται απ' το ότι πήγε να κλέψει κωσμηματοπωλειο μέρα μεσημέρι χωρίς όπλο και χωρίς να ναι κανένας μέσα, εγκλωβίστηκε χωρις να έχει δυνατότητα διαφυγής και ο καλός νοικοκύρης που προσφέρει έργο στη κοινωνία αντί να περιμένει την αστυνομία προτίμησε να του σπάσει τη τζαμαρία στο κεφάλι

Νταξει βλάκα; άντε γαμησου λοιπόν τωρα

Darkling
22-09-2018, 21:09
Συμφωνώ. Επίσης ενα μικρό αλλα ασήμαντο ρόλο στην δολοφονία του έπαιξε ότι προσπάθησε να ληστέψει κοσμηματοπωλείο. Μικρό βέβαια. Ειναι θέμα παιδείας φυσικά, έπρεπε να γνωρίζει ο κόσμος ότι είναι μέλος της κοινότητας Λοατκι ώστε να τον σεβαστούν ως ακτιβιστή και να τον αφήσουν να διαφύγει. Ετσι η κοινωνία θα είχε πολλαπλά κέρδη σε βάθος χρόνου αφου το θύμα θα συνέχιζε την αριβιστική του δράση.



Δεν γνωριζω τι συνεβη ακριβως εκεινα τα λεπτα. Δεν εχω δει το βιδεο και δεν ξερω καν αν θελω να το δω.
Παρ ολα αυτα οντως εκανε ληστεια.
Και αν ηταν σχετικα ακινητοποιημενος οταν τον χτυπουσαν ωσπου να πεθανει, πρεπει να δικαστουν (και να καταδικαστουν αν υπαρχει βιντεο) για ανθρωποκτονια.

Ετσι παει και το παρελθον η ο ακτιβισμος (η μη) του δραστη ειναι ασχετα με το σκηνικο αλλα οχι ασχετα οπως το λες εσυ. Μαλλον αντιθετα.

Ρακος, ο DCS, εχει την αποψη του, μπορεις να διαφωνεις οσο θες, μπορει να διαφωνω κι εγω αλλα δεν σε εβρισε.

Αυτα.

DCS7
22-09-2018, 22:01
Επειδή το είδα το σκηνικό δεν ήταν απειλή αλλά ούτε ακινητοποιημένος, προσπαθούσε να διαφύγει. Προφανώς διαφωνώ με την δολοφονία αλλά διαφωνώ και στην δαιμονοποίηση του δράστη. Το συμβάν το βλέπεις κυνικά μόνο γιατί έτσι πρέπει να το δεί κανείς και να μην μπλέκει μπουρδελολογίες γιατί χάνεται το νόημα. Ο δράστης μπαίνει στο μαγαζί για να ληστέψει, κλείνεται μέσα και προσπαθεί να φύγει απο το κάτω βιτρίνα αφου η πόρτα είναι κλειδωμένη. Ο ιδιοκτήτης εκείνη την στιγμή προσπαθεί να τον εγκλωβίσει. Σπάει ο δράστης την τζαμαρία και προσπαθεί να συρθεί έξω. Ο ιδιοκτήτης και ένας φίλος του τον κλωτσάνε καθώς προσπαθεί να διαφύγει ενώ κάτω υπάρχουν γυαλιά. Τον σκοτώνουν αυτοί; Δεν ξέρουμε γιατί το βίντεο σταματάει κάπου εκεί. Θα το ερευνήσει η αστυνομία και η δικαιοσύνη. Εμας δεν μας πέφτει λόγος. Υπάρχει πρόθεση δολοφονίας; Δεν μπορώ να κρίνω, σίγουρα βλέπω ότι υπάρχει πρόθεση να τουλουμιάσει στο ξύλο ο ιδιοκτήτης τον δράστη. Το γεγονός ότι ο δράστης είχε ακτιβιστική δράση είναι παντελώς άσχετο και αδιάφορο, δεν θα έπρεπε να αναφέρεται κάν. Περισσότερο κακό έκανε γιατί προσβάλει έτσι την ίδια την ακτιβιστική οργάνωση. Αρα τι συζητάμε; Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά θα πρέπει να επανεξετάσουμε λίγο κατά πόσο ευνομούμενη είναι η συγκεκριμένη πολιτεία που ζούμε. Οσο έλλειμμα έχουμε τόσο θα πολλαπλασιάζονται τέτοια σκηνικά. Έγινα κατανοητός rakos? Και αντίθετα με εσένα εγώ το είδα το βίντεο, την τζαμαρία την έσπασε ο δράστης και όχι ο ιδιοκτήτης. Για αυτό για ηρέμησε και μίλα καλύτερα σε παρακαλώ.

Darkling
22-09-2018, 22:13
Θα μπορουσαμε να πουμε παντως οτι την στιγμη που χτυπας καποιος και αυτος πεθαινει, ενος ειδους προθεση υπαρχει ε?

DCS7
22-09-2018, 22:24
Θα μπορουσαμε να πουμε παντως οτι την στιγμη που χτυπας καποιος και αυτος πεθαινει, ενος ειδους προθεση υπαρχει ε?

ΝΑι για αυτό είπα οτι θα το ερευνήσει η δικαιοσύνη και όχι ο κάθε αυτοπρόσκλητος προστάτης με επιλεκτικές ευαισθησίες. Επίσης αν κριθεί δικάσιμος θα λάβει υπόψιν κάθε παράμετρο του νόμου και πιθανόν ελαφρυντικά που μπορεί να προκύψουν. Εγώ είπα τι είδα, καταρχην δεν ξέρουμε ακόμα αν το χτύπημα που του προκάλεσε τον θάνατο του το έδωσε ο ιδιοκτήτης η οι περαστικοί που έτρεξαν εκεί. δεν τον χτύπησε μόνο αυτός, υπήρχαν και αλλοι που κλότσαγαν. Δεν θα πάρει χρόνο η υπόθεση, δεν υπάρχουν παράπλευρα οφέλη σαν την η δίκη της χρυσής αυγής ώστε να περιμένουμε 4+ χρόνια για να γίνει δίκη.

dio
22-09-2018, 22:24
Το θέμα είναι αν βάζεις την αξία της ιδιοκτησίας πάνω από την ανθρώπινη ζωή. Εφόσον βάζεις την αξία των πραγμάτων πάνω από την αξία της ζωής, έχεις πρόβλημα.

Το πιο φρικιαστικό ήταν, βέβαια, ότι βγήκε ατάραχος μετά και μίλησε και στις κάμερες.

Dimaras7
22-09-2018, 22:26
Έχει ασκηθεί ποινική δίωξη. Τόσα λεφτά παίρνουν οι δικαστές. Θα τα βρουν. Λόγος να τσακώνεστε δεν υπάρχει. Καλή η γνώμη του καθενός, αλλά αυτά τα ζητήματα τα έχει λύσει ο νόμος προ πολλού.

Darkling
22-09-2018, 22:32
Θα μπορουσαμε να πουμε παντως οτι την στιγμη που χτυπας καποιος και αυτος πεθαινει, ενος ειδους προθεση υπαρχει ε?

ΝΑι για αυτό είπα οτι θα το ερευνήσει η δικαιοσύνη και όχι ο κάθε αυτοπρόσκλητος προστάτης με επιλεκτικές ευαισθησίες. Επίσης αν κριθεί δικάσιμος θα λάβει υπόψιν κάθε παράμετρο του νόμου και πιθανόν ελαφρυντικά που μπορεί να προκύψουν. Εγώ είπα τι είδα, καταρχην δεν ξέρουμε ακόμα αν το χτύπημα που του προκάλεσε τον θάνατο του το έδωσε ο ιδιοκτήτης η οι περαστικοί που έτρεξαν εκεί. δεν τον χτύπησε μόνο αυτός, υπήρχαν και αλλοι που κλότσαγαν. Δεν θα πάρει χρόνο η υπόθεση, δεν υπάρχουν παράπλευρα οφέλη σαν την η δίκη της χρυσής αυγής ώστε να περιμένουμε 4+ χρόνια για να γίνει δίκη.



αυτο ισχυει και για τους αυτοπροσκλητους προστατες της "ιδιοκτησιας" ομως.
επισης εγω δεν αναφερομαι ιδιαιτερα στον ιδιοκτητη ο οποιος προφανως και θα καταθεσει καποια ελαφρυντικα. Αναφερομαι σε οποιον τον χτυπησε και πεθανε.
Αν ειναι περαστικος εχει εντελως λιγοτερα ελαφρυντικα, μηδενικα για μενα.
Σε καθε περιπτωση, συμφωνω οτι πρεπει να το χειριστει ο νομος οσο δικαια γινεται. Αλλα αυτο σημαινει εκτος απ τα οποια ελαφρυντικα οτι καποιος/καποιοι χτυπησαν εναν αλλο επειδη εκλεψε και τον σκοτωσαν. Και μιας που ο νεκρος δεν δυναται να παραβρεθει να δικαστει για ληστεια πια, η δικη ειναι για ανθρωποκτονια.

DCS7
22-09-2018, 22:32
Το θέμα είναι αν βάζεις την αξία της ιδιοκτησίας πάνω από την ανθρώπινη ζωή. Εφόσον βάζεις την αξία των πραγμάτων πάνω από την αξία της ζωής, έχεις πρόβλημα.



Σχετικό αυτό. Δεν ζούμε σε εποχές ευμάρειας για να είναι απόλυτο. Εγώ πχ ακολουθώ μια φαρμακευτική αγωγή που με έχει στεγνώσει οικονομικά. Αν λοιπόν με ληστέψουν θα έχω μεγάλο πρόβλημα. Και όταν λέω μεγάλο εννοώ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Η ληστεία σε εμένα λοιπόν είναι κατά κάποιο τρόπο ο θανατος η η ζωή μου. Η ιδιοκτησία είναι η ζωή μου. Και θα την υπερασπιστώ. Με κάθε τρόπο. Δεν θα σκότωνα αλλά αν ο άλλος παει να διαφύγει με το βιός μου θα τρελαινόμουν. Και εκει δεν θα με έλεγχα. Αν θες να με κακίσεις για αυτό κακισέ με.

ΚΑι κάτι τελευταίο. Προφανώς και βάζω την ιδιοκτησία πολύ ψηλά και δεν ξέρω κατα πόσο δεν συνδιάζεται με την ανθρώπινη ζωή. Ξερω ενα ανθρωπο ο οποίος ξεκίνησε κυριολεκτικά απο το 0, δουλευει 2 δουλειές 14 ωρες την ημέρα συνολο, την οικογένεια και τα παιδιά του τα βλέπει ελαχιστα εως καθόλου και αγωνίζεται να φτιάξει ενα σπίτι, να δωσει εφόδια στα παιδιά του ωστε να μορφωθούν και να έχουν μια καλύτερη ζωή. Οταν ληστεύεις αυτόν, του ληστεύεις τον χαμένο χρόνο απο την γυναίκα του, τα παιδιά του, πιθανόν τα φροντιστήρια, η τον υπολογιστή που μαζευε 6 μήνες τα χρήματα για να τον πάρει. Δεν κατάλαβα, θα τον κατακρίνουμε γιατι θέλει να τα υπερασπιστεί απο λωποδύτες και εγκληματίες; Καντε το, εγω οχι.

dio
22-09-2018, 23:16
Σοβαρά τώρα, αν δε σου προκαλεί αποτροπιασμό η σκέψη και μόνο ότι θα σκοτώσεις έναν άνθρωπο χωρίς να κινδυνεύει η ζωή σου, δεν αξίζει καν να συζητάμε.

Κι αυτό το λέω όχι με υποθετικά σενάρια, αλλά με δύο κλοπές αυτοκινήτων, δύο διαρρήξεις στην αποθήκη και μια διάρρηξη στο σπίτι. Το "να τους είχα εδώ μπροστά μου, να τους σκότωνα" , ούτε όταν Κυριακή πρωί έτρεχα 1.5χλμ στη Λ. Ειρήνης να βρω ανοιχτό φαρμακείο να πάρω ηρεμιστικά για τη μάνα μου, δεν το σκέφτηκα.

rakos
22-09-2018, 23:22
Την ιδιοκτησία και τα λεφτά σας ηλίθιοι σας τις κλέβουν άλλοι, όχι ο Κωστόπουλος ούτε το γυφτάκι που σκότωσε ο άλλος το καλοκαιρι

Το αρχιδι τον Φλωρο και τον Μηλιώνη που συνεχίζει τη ντόλτσε βίτα δεν ειδα κάνα αγανακτισμένο νοικοκυραίο να πάει να τον λιντσαρει. Αλλά αυτοί δεν είναι αδερφούλες πρεζακια και β-ρομα να βγάλουμε τα ψυχανωμαλα κόμπλεξ μας.

Μαλακές κυρ Παντεληδες σιχαματα

DCS7
22-09-2018, 23:36
Ρε dio δεν είμαι δολοφόνος να σκοτώνω με κρύο αίμα. Και δεν εγκρίνω δολοφονίες γενικά, απεχθάνομαι την βία. Αλλά θα υπερασπιστώ το βιος μου με κάθε τρόπο. Θα υπερασπιστώ, δεν θα σκοτώσω με κρύο αίμα. Αν βέβαια απειλείται και η ζωή μου τότε δεν ξέρω τι θα κάνω. Μπήκε κάποιος μέσα στο σπίτι μου; κλέβουν την περιουσία μου μπροστά στα μάτια μου; θα δράσω αυτό λέω. Δεν θα κάθομαι απέναντι και να βαράω παλαμάκια ούτε θα κρυφτώ σαν κοριτσάκι. Για εμένα η υπεράσπιση της περιουσίας είναι ιερό πραγμα και το σέβομαι. Είναι πράγματα που έδωσα μέρες και μήνες από την ζωή μου για να τα αποκτήσω άρα είναι ένα μέρος αυτής. Δεν είναι άψυχα αντικείμενα, αυτα ειναι μαλακιες, θα ίσχυαν αν μου τα έδιναν τζάμπα. Και δεν βάζω καν τα θέματα υγείας μέσα.

Τώρα ας υποθέσουμε για την οικονομία της συζήτησης ότι τον σκότωσε ο μαγαζάτορας. Έκανε μαλακιά; ναι, αν δεις το σκηνικό αντιδρά μαλακισμενα. Δείρε τον, πλάκωσε τον στις κλωτσιές αλλά όχι κεφάλι. Ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν τζαμιά κάτω. Αλλά και οι άλλος σπάει την τζαμαρία και κάνει ερπινγκ στα γυαλιά της για να ξεφύγει. Αποφασίζει και αυτός να παίξει την ζωή του κορώνα γράμματα για να δραπετεύσει. Είναι ένα σκηνικό 2 άνθρωπων σε απόλυτο πανικό, λογικό να σκάσει στραβή. Δεν δικαιολογώ τον ιδιοκτήτη, θα ακολουθήσει την νόμιμη οδό. Ούτε τον μαλακά που πήγε να ληστέψει, όταν κάνεις τέτοιες μαλακιες κινδυνεύεις και εσύ το ξέρεις.

Rakos αντε πήγαινε πιες ένα ποτάκι να χαλαρώσεις και άσε μας στην ησυχία μας ρε παλικάρι μου. Και πες και κανένα ευχαριστώ στους Μοντ που σου επιτρέπουν να γράφεις μετά τις βρισιές σου. Η ζητά ένα συγνώμη αν έχεις τσίπα. Αν λεω

Darkling
22-09-2018, 23:47
Ρε dio δεν είμαι δολοφόνος να σκοτώνω με κρύο αίμα. Και δεν εγκρίνω δολοφονίες γενικά, απεχθάνομαι την βία. Αλλά θα υπερασπιστώ το βιος μου με κάθε τρόπο. Θα υπερασπιστώ, δεν θα σκοτώσω με κρύο αίμα. Αν βέβαια απειλείται και η ζωή μου τότε δεν ξέρω τι θα κάνω. Μπήκε κάποιος μέσα στο σπίτι μου; κλέβουν την περιουσία μου μπροστά στα μάτια μου; θα δράσω αυτό λέω. Δεν θα κάθομαι απέναντι και να βαράω παλαμάκια ούτε θα κρυφτώ σαν κοριτσάκι. Για εμένα η υπεράσπιση της περιουσίας είναι ιερό πραγμα και το σέβομαι. Είναι πράγματα που έδωσα μέρες και μήνες από την ζωή μου για να τα αποκτήσω άρα είναι ένα μέρος αυτής. Δεν είναι άψυχα αντικείμενα, αυτα ειναι μαλακιες, θα ίσχυαν αν μου τα έδιναν τζάμπα. Και δεν βάζω καν τα θέματα υγείας μέσα.

δεν απειλουταν η ζωη κανενος την ωρα που τον σκοτωνανε.
Ευτυχως ο νομος δεν προβλεπει την λογικη σου, μονο (και αυτο ισως) ελαφρυντικα.

Τώρα ας υποθέσουμε για την οικονομία της συζήτησης ότι τον σκότωσε ο μαγαζάτορας. Έκανε μαλακιά; ναι, αν δεις το σκηνικό αντιδρά μαλακισμενα. Δείρε τον, πλάκωσε τον στις κλωτσιές αλλά όχι κεφάλι. Ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν τζαμιά κάτω. Αλλά και οι άλλος σπάει την τζαμαρία και κάνει ερπινγκ στα γυαλιά της για να ξεφύγει. Αποφασίζει και αυτός να παίξει την ζωή του κορώνα γράμματα για να δραπετεύσει. Είναι ένα σκηνικό 2 άνθρωπων σε απόλυτο πανικό, λογικό να σκάσει στραβή. Δεν δικαιολογώ τον ιδιοκτήτη, θα ακολουθήσει την νόμιμη οδό. Ούτε τον μαλακά που πήγε να ληστέψει, όταν κάνεις τέτοιες μαλακιες κινδυνεύεις και εσύ το ξέρεις.



και για το "πλακωσε τον στις κλωτσιες" ο νομος προβλεπει να διωχθεις αν το κανεις. Πιθανον να εχεις οσα ελαφρυντικα θες, αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι τα λες ελαφρα τη καρδια. Αλλιως μπορει να θεωρησω κι εγω πχ οτι θα εχω ελαφρυντικα αν ενα παιδι 14 χρονων ερθει να μου πει "το κινητο σου", κι εγω απο θεση ισχυος το στειλω στο ΚΑΤ.


Σε καθε περιπτωση πιθανον λεμε και τα ιδια πραγματα. Θες να αναγνωριστουν ελαφρυντικα στον τυπο που τον σκοτωσε ΑΝ ειναι ο μαγαζατορας. (φανταζομαι δεν θα θες ελαφρυντικα στον περαστικο που περναγε απο εκει και ειπε να κλωτσησει στα κεφαλια να βοηθησει μια ε?)
Οκ, κομπλε, κι εγω υπερ ειμαι.
Απ την αλλη ομως ξεκαθαρα πρεπει να φαει οσα προβλεπει ο νομος εστω με τα ελαφρυντικα κι οχι "εχει ενα δικιο γιατι πηγαν να τον κλεψουν"

DCS7
22-09-2018, 23:57
Darkling τα ίδια λέμε. Δεν απαιτησα να αναγνωριστούν ελαφρυντικά, είπα ότι προβλέπονται ελαφρυντικά. Επίσης είπα ότι εγώ θα τον πλάκωνα στις κλωτσιές. Θα δικαζομουν; ναι. Το έχω κάνει κιόλας, απλά πήρα πίσω το πορτοφόλι μου και τον παράτησα μετά. Ας μου έκανε μήνυση αν ένιωθε θιγμένος. Αλλο βιαιοπραγία άλλο δολοφονία. Χτυπάς κεφάλι, μεγάλη πιθανότητα στραβής. Εγώ θα κρατούσα όση ψυχραιμία μπορούσα και θα προσπαθούσα να τον ακινητοποιησω. Όχι τόσο πολύ για να τον συλλάβει η αστυνομία αλλά για να μην τον αφήσω να φύγει έχοντας κλέψει το μαγαζί μου. Δεν ήμουν εγώ ήταν άλλος έκανε αλλά θα αντιμετωπίσει τις συνέπειες. Γιατί μου αποδιδεις πράγματα που δεν έχω πει;

Είπα θα αφαιρούσα ζωή αν απειλούσαν να αφαιρέσουν την δική μου η των δικών μου ανθρώπων. Και δεν θα με ενδιεφερε ο νόμος μετά ότι και να γινόταν.

Darkling
23-09-2018, 00:00
Οτι προβλεπονται ελαφρυντικα, το ξερω, φανταζομαι κι ο καθε αλλος.
απλα θελω να δω αν πανω-κατω εστω λεμε τα ιδια.

redglove
23-09-2018, 00:03
Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά [...]

Δεν διάβασα παρακάτω.

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ;!

DCS7
23-09-2018, 00:06
Δεν θα τον δείρεις για να βγάλεις γούστα ρε συ. Για όση ώρα είναι απειλή το κάνεις. Πάμε στο παράδειγμά με το κινητό. Έρχεται το 14χρονο και σου λέει "το κινητό σου". Λες ένα όχι και φεύγεις. Αν κάνει προσπάθεια να το πάρει, αμύνεσαι και το πλακώνεις στις φάπες. Αν στο πάρει, το κυνηγάς. Αν αποτύχει Ε δεν συνεχίζεις για να βγάλεις το μένος σου. Τον αφήνεις. Αντε στην χειρότερη να περνά κανένας μπάτσος και να το καρφώσεις. Η να του την χαρίσεις. Δικαίωμα σου.

Αν το θέμα μας είναι για το άν πρέπει να παίρνουμε τον νόμο στα χέρια μας σε μια ευνομούμενη πολιτεία ... οχι δεν πρέπει αλλά [...]

Δεν διάβασα παρακάτω.

ΣΟΒΑΡΑ ΤΩΡΑ ΕΓΡΑΨΕΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ;!

... Ο νεντ Σταρκ είπε ότι ότι λες πριν το αλλά δεν πιάνει :)

Όχι σοβαρά τώρα το πιστεύω. Άλλο η αυτοδικία και άλλο η υπεράσπιση όμως. Έχουν τόση σχέση όσο η βία και η αυτοάμυνα